Positie Nederlandse troepen na Souvereiniteitsoverdracht Haifa vertrekt eerste Novemberweek Situatie India en Indonesië onvergelijkbaar „Gaf de regering zich rekenschap?" Met een enkel woord Ministerieel beroep speciaal op huismoeders VRIJDAG 28 OCTOBER Geest ter R.T.C. is goed p het eind van de eerste week ▼an November zal Mohammed Hatta, leider van de Republikeinse delegra tie ter RTC, naar Indonesië vertrek ken. H|j zal via Egypte reizen en daar zijn reis een korte tijd onderbreken. In de tweede week van November zal hU dus in Indonesië teruggekeerd zijn. Hatta verklaarde over het verloop van de zaken na de RTC, dat na rati ficatie door de parlementen in Indone sië vertcgeiwoordigers van de deelge bieden bijeen zullen komen voor over leg betreffende de persoon van de pre sident. Deze zal dan in overleg met de representanten van de deelgebieden drie formateurs aanwijzen, die een ka binet. zullen samenstellen. De souverei- nlteitsoverdracht zal geschieden vóór 30 December. Op vragen over de stand van zaken ter R.TC. zelde Hatta. dat de schul denkwestie nagenoeg is opgelost en dat behalve het vraagstuk Nieuw-Gui- n?a nog enige punten betreffende transferregelingen en betreffende mili taire aangelegenheden ter bespreking over zijn. Hatta noemde de geest ter conferentie goed. „Dc onderhandelingen geschieden steeds in een vriendschappelijke geest, ook wanneer de standpunten diametraal tegenover elkander staan. Er bestaat begrip voor elkanders moeilijkheden en zienswijzen". Hatta roemde het harde werken van de Centrale Commissie. De contacten met het Nederlandse bedrijfsleven en vertegenwoordigers van Nederlandse in stellingen buiten de conferentie om noemde Hatta ..vruchtbaar". Sprekend over het economische pro gramma van de RIS zelde Hattfa, dat de hoofdproblemen van de economische opbouw zijn de transmigratie en de industrialisatie. Op Java dient in de eerste plaats ge werkt aan de reconstructie van het geen vernietigd ls en het intensiveren van de rijstproductie in die gebieden, die in de afgelopen jaren van strijd Overgangsperiode Ned. ambtenaren bepaald op 2 jaar GARANTIEWET MAAKT GOEDE KANSEN. De Centrale Commissie der RTC werkt met koortsachtige activiteit om de nog resterende punten van verschil uit dc weg te ruimen. Gistermiddag en avond heeft zij be steed aan de oplossing' der moeilijk heden. dié nog bestonden in de mili taire commissie, nl. de kwestie van de vlootbasis Surabaja en het tijdschema van terugtrekking der Nederlandse troepen. De moeilijkheden in de sociale com missie zijn opgelost. Van Nederlandse zijde werd voor gesteld de duur van de overgangs periode voor ambtenaren van Neder landse nationaliteit tc bepalen op drie jaren, van Indonesische züdc een periode van een jaar. Thans is een compromis gevonden nl. twee jaren. Naar in Nederlandse politieke klin gen wordt vernomen zijn de negen mannen" in de Nederlandse delegatie unaniem wan oordeel, dat de Neder landse regering tegelijk met het aan bieden van deze overeenkomst aan de Tweede Kamer een aanvulling zou moeten voorleggen in de vorm van een garantieverklaring, waarbij de Nederlandse regering de financiële waarborgen na deze twee jaren voor de ambtenaren van Nederlandse na tionaliteit van de regering van de RIS overneemt. Waarnemers zijn van oordeel dat een dergelijke garantieverklaring goede kan sen maakt, bij de Nederlandse regering. In de staatkundige commissie bestaat nog slechts het vraagstuk Nieuw-Gui nea. Definitief antwoord aan H.V.K. overhandigd INZAKE BESTUURSVOERING OP JAVA. Vandaag bracht de voorzitter van de Republikeinse delegatie in Indo nesië, mr. Susanto Tirtoprodjo, een bezoek aan de H.V.K., de heer Lo- vink, in diens paleis. Van Republi keinse zijde werd medegedeeld, dat tüdens dit bezoek een aide memoire werd overhandigd, dat kan worden beschouwd als het deflnitievè ant woord van de Republikeinse regering op de Nederlandse voorstellen inzake de bestuursvoering op Java. niet productief genoeg zün gebleken. Als voorbeeld noemde Hatta hierbij het gebied van Besuki. Hatta zeide voorts, dat Indonesië o.m. zijn bossen productief rnoet maken. Ten aanzien van de veel gehoorde opmer king. dat de herstelkracht van Indo nesië groot is. zeide hij dat dit nog zal moeten blijken en dat deze afhankelijk is van het wereldverkeer. Hatta ver klaarde met nadruk, dat vertrouwen in de toekomst nodig is en dat grote in spanning van alle arbeidskrachten noodzakelijk is. Ten slotte verklaarde hij dat de nieuwe regering alleen haar bestaan zal kunnen rechtvaardigen, in dien zu in staat is de wel vaan van de bevolking te bevorderen. 72 guerillastrijders gedood ALLEN LEDEN DER DARUL ISLAM. Guerillastrijders van de Darul Islam hebben gisteren tweemaal convooien I vrachtauto's van het handelsverkeer tussen Tasikmalaja en Garut (West- Java) aangevallen, aldus meldt het Nederlandse legercommuniqué. De 1 aanvallen werden afgeslagen en de convooien vervolgden ongedeerd hun weg. In de afgelopen zes dagen zijn bij botsingen met Nederlandse patrouil les 72 guerillastrijders van de Darul Islam gedood. aldus Nederlandse autoriteiten te Batavia. VIJF CATALINA'S VOOR K.L.M. IN INDONESIË. Vijf verbouwde Catalina vliegboten, komende uit New York, zullen worden toegevoegd aan de vloot van het inter- tnsulaire bedrijf van de K.L.M. in In donesië. De eerste van de serie is reeds onderweg naar ons land, vanwaar zij via Caïro, Calcutta en Bangkok naar Indo nesië zal worden overgevlogen. DESERTERENDE ONDERNEMINGSWACHTERS. Maar anderen bleven trouw. Over de deserties van ondernemings wachters vernemen wij nog het volgende: Van 16 op 17 October deserteerden van een aantal ondernemingen in het Bodjase en Oengaransa in totaal 132 on dernemingswachters met medeneming van 109 vuurwapens. Voorts deserteerden in de nacht van 19 op 20 October drie ondernemings wachters van de onderneming Gebus- gan; ook deze namen hun wapens mee. Eerder reeds vonden deserties plaats op de opleidingsschool voor ondernemings wachters in Kudus en nog eerder deser teerden 14 man van de wacht op de on derneming Balong. Ofschoon dit aantal niet onaanzienlijk is, wordt geconstateerd, dat op talrijke ondernemingen de wacht trouw ls geble ven. De ondernemingen waarvan wach ters zijn weggelopen, werken door. De internationale controle op de atoomenergie DE SOVJETS WEER AFZIJDIG. Het secretariaat van de V.N. heeft bij zonderheden gepubliceerd over de be sprekingen. die onlangs tussen de Sov jet-Unie en andere landen zijn gevoerd over het probleem van het verbod van atoomwapens en instelling van een in ternationale controle op de atoomener gie. Uit deze publicatie blijkt, dat dit probleem niet nader tot een oplossing is gekomen. De besprekingen zijn gevoerd door En geland. de Ver. Staten, Rusland, China, Frankrijk en Canada. De voornaamste struikelblokken zijn de volgende: 1. Rusland wenst het bezitten van ex plosief atomisch materiaal door afzon derlijke landen gehandhaafd te zien. De andere vijf mogendheden zijn van me ning, dat er dan geen doeltreffende be scherming tegen het plotseling gebruik van deze stoffen als atoomwapens be staat. 2. Rusland stelt verder voor, dat het bezitten, in bedrijf hebben en beheren van faciliteiten tot het maken of gebrui ken van gevaarlijke hoeveelheden ato- mische grondstoffen mogelijk blijft. De andere vijf landen geloven, dat het on der die omstandigheden onmogelijk is het gebruik van zulke stoffen voor atoomwapens vast te stellen of te voor komen. 3 Rusland stelt een controlesysteem voor, dat voorziet in periodieke inspectie van de faciliteiten, waarvan de betrok ken regering het bestaan rapporteert aan het Internationaal bureau, aange vuld met speciale controles wanneer een of ander land wordt verdacht van schen ding van het verdrag. De andere vijf landen geloven, dat periodieke inspec ties onttrekking van gevaarlijke stoffen niet onmogelijk maken en dat de spe ciale contröles niet voldoende zijn om clandestiene activiteit te verhinderen. Het document van het secretariaat zal waarschijnlijk in de algemene vergade ring worden bespreken. Hoffman over: De economische situatie in West-Europa Paul Hoffman, de administrateur \an het plan-Marshall, heeft verklaard, dat een grotere productiviteit alleen geen oplossing vormt voor een duurzaam eco nomisch herstel en hij deed een beroep op West-Europa, „zonder onnodige ver traging" tot economische eenheid te ko men. Hij verklaarde tegenover de Canadese Kamer van Koophandel te Montreal, dat. indien West-Europa sterk en welvarend wordt en samenwerkt met Canada en de Verenigde Staten, 't Russische commu nisme tot stilstand zou worden gebracht en vernietigd „in een niet te verre toe komst". Hij verklaarde voorts, dat het in het eigen belang van Europa was één afzet gebied te vormen van 275 millioen ver bruikers en alleen in het. kader van eco nomische eenheid Europa werkelijk in eigen behoeften zal kunnen voorzien. Volgens Hoffman moet Europa worden geholpen de dollarinkomsten te vergro ten, zodat, het uit de Verenigde Staten zal kunnen invoeren en voor deze invoer zal kunnen betalen. „Onze relaties met onze buren aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan zullen nooit op een werkelijke gezonde basis staan, totdat zij op een zakelijke basis zijn geplaatst". West-Europa met inbegrip van West- Duitsland, heeft door de hulp van het plan-Marshall de productie met 20% vergroot. Het plan-Marshall heeft gro tere vorderingen gemaakt dan in de plannen was vastgeseld, doch de be staande fabrieksinstallaties van Europa zijn niet goed genoeg. De productiviteit van de. mannén en vrouwen, die hierin werkén. is niet groot genoeg om Europa in staat te stellen te blijven bestaan als een democratisch concern in de moder ne wereld. Hoffman sprak de hoop uit. dat het Europese inkomen per hoofd van de be volking zou kunnen worden verhoogd van het huidige niveau van 375 dollar tot 550 dollar in 1955. Hierdoor zou vol gens Hoffman geen acht meer worden geslagen op de papleren beloften van het Kremlin. UITSLAG IJSLANDSE VERKIEZINGEN. De definitieve uitslagen van de al gemene verkiezingen op IJsland zijn bekend gemaakt. De boerenpartij won drie zetels, de sociaaal-democratische verloor er twee. de communistische een. De onafhankelijke (conservatieve) par tij bleef met het ongewijzigde aantal van 19 zotels nummer een. De cijfers zijn: Onafhankelijken 19 zetels: Boerenpartij 17 zetels: Com-1 munisten 9 zetels; sociaal-democraten 7 zetels. ZUIVERING ONDER NOORSE COMMUNISTEN. Woensdag is een zuivering begonnen van de Noorse communistische partij - bureaux van Trotskyisten. bourgeois- nationalisten. en Titoistlsche elemen ten". Uitgesloten is o.a. de voormalige secretaris-generaal van de partij, ge neraal Peder Furuboth. Een aantal jonge communisten drong de bureaux van de partij, van het com munistische blad „Friheten" en van de communistische jeugdorganisatie te Oslo binnen en zette alle door hen on gewenst genoemde functionarissen op straat, o.a. de vice-voorzltter van de partij Roald Hal vorsen. Rijnvaartconferentie in November De Rijnvaart-conferentie, waartoe de geallieerde autoriteiten na de Neder lands-Duitse handelsbesprekingen van September jl. de bij de Rijnvaart be trokken landen hebben uitgenodigd, zal naar in Duitse scheepvaartkringen wordt medegedeeld, in de maand November ge houden kunnen worden. Het ligt in de bedoeling op deze conferentie vertegen woordigers van het bedrijfsleven bijeen te brengen teneinde op deze wijze te kunnen komen tot een organisatie van de vaart op de Rijn, waardoor het se dert Januari van dit jaar tussen Neder land en Duitsland bestaande menigsver- schil inzake de vrijheid der Rijnvaart uit de wereld zou kunnen worden gehol pen. BRUIDEGOM BEDROGEN. Een jongeman te Amsterdam. die vandaag trouwt kwam tot een onpret tige oncdekKing Hij had een bedrag aan geld opge nomen en in huis gehaald om de kosten van de bruiloft te bestrijden. Gister morgen bleken inbrekers in het huis te zijn geweest en het geld plus een bedrag van zijn moeder, voorts geld uit het kantoor van zijn vader, dat in het huls gevestigd was, te hebben ont vreemd. in totaal plm. f. 1.000. De Inbrekers zijn door het indrukken van een ruit binnengekomen. ONTVLUCHTE S.S.'ER GEGREPEN. Bij oud-politiek delinquent. De Rijkspolitie is er in geslaagd op de Kloveniersburgwal te Amsterdam aan te houden de oud-SS.'er Theo Out. die er in geslaagd was eind 1945 uit de Harskamp te ontsnappen en zich sinds dien schuil te houden Gebleken is. dat hij ondergedoken en in dienst is geweest van een boekhandelaar aan de Overtoom, die zelf als politiek-delin- quent veroordeeld Is. en tegen wie be paalde maatregelen zijn bevolen. In verband hiermee werd medege deeld. dat in de toekomst zeer streng zal worden opgetreden tegen lieden, die het nodig oordelen politieke-delinquen- ten. wier opsporing verzocht wordt te verbergen of in dienst te nemen. Ook de boekhandelaar is gearres teerd. HAAR HAREN WERDEN AFGEKNIPT Terwijl in Zuid-Limburg een maniak opereert, die, gewapend met een scheer mesje, het op kledingstukken heeft ge munt, werden de gemoederen in Venray in beroering gebracht door een overval, waaraan de haarlokken van een meisje ten offer zijn gevallen. Terwijl zij nl. op weg naar haar ouderlijke woning was, is het 20-jarig meisje J. nabij het gehucht Halfweg door twee personen van haar fiets getrokken. Men heeft uit haar tas een schaar gepakt en haar daarmede grotendeels de haren afge knipt. De politie stelt een onderzoek in. Britse schepen voor terugkeer 7 December-divisie Een zeer hooggeplaatste Nederlandse militaire autoriteit deelde aan de vertegenwoordiger van Reuter te Ba tavia mede, dat de Nederlands? KNIL- troepen thans het hoofd kunnen bie den aan iedere situatie welke zich als een gevolg van de overdracht der i souvereiniteit aan Indonesië zou kun nen voordoen. Deze maatregelen behelzen o.a. het terugtrekken van afgelegen afdelin gen en een samentrekking van de troepen in een groot deel van Java en Sumatra. De zegsman voegde hieraan toe. dat de 7 December-divisie, in totaal onge veer 20.000 man, tegen het eind van dit jaar, na drie jaren actieve dienst in Indonesië, zal worden gerepatrieerd en dat voor haar demobilisatie, welke gro tendeels in Nederland zal geschieden, 6 Britse troepenschepen zijn gehuurd. De hele 7 December divisie wordt in Nederland gedemobiliseerd, uitge zonderd diegenen, die vrijwillig In In donesië wensen te blijven, of naar el ders wensen te emigreren. Voorts zullen de gedemobiliseerden pas na geruime tijd in Nederland eventueel worden op geroepen voor een korte herhalingsoefe ning. Voorts zeide hjj: het Legercommando in Indonesië heeft de Nederlandse re gering uitvoerig op de hoogte gesteld van de gevaren, welke de toestand in Indonesië na d? overdracht der souvereiniteit zal opleveren. Over wat er zal moeten gebeuren met de K.L. en liet K.N.I.L. en over hun militaire en politieke positie na de overdracht der souvereiniteit, is een voor geen tweeërlei uitleg vatbare be slissing dringend noodzakelijk. Onze soldaten willen weten, hoe lang zij nog in Indonesië zullen blijven, hoe de overdracht van de militaire bevel voering aan de RI.S. zal geschieden en welk gedeelte van de uitrusting en het. materiaal aan het. leger van de R I.S. zal worden overgedragen, en onder wel ke voorwaarden. De belangrijkste taak van de Neder landse troepen zal na de overdracht del- souvereiniteit zün het bescher men van leven en eigendommen van d? Europeanen en daarvoor kan al leen worden ingestaan in de steden, waar onze troepen een voldoende sterkte hebben. De meeste van deze vragen hebben, aldus de zegsman, vermoedelijk wel de aandacht van de militaire commissie van de R.T.C maar in het algemeen gesproken lijkt het er op, dat men in de Republiek alleen interesse heeft voor de souvereiniteitsoverdracht en geen oog voor haar ernstige consequenties, in mi litair opzicht. Bij de onderhandelingen op politiek niveau heeft men blijkbaar het militaire aspect veronachtzaamd, maar het is niettemin van overwegend belang voor de nieuwe staaj en de be scherming van lijf en goed. Een .spoe dige verduidelijking van de situatie in militair opzicht zou de bestaande vrees in dit opzicht verminderen en er. in hoge mate toe bijdragen, dat de over- ADMIRAAL DENFELD ONTSLAGEN. President Truman heeft op zijn pers conferentie medegedeeld, dat. hij admi raal Louis Denfeld van zün functie van chef voor de marine-operaties heeft ontheven. Admiraal Denfeld heeft de militaire politiek geciitiseerd. toen hij getuige nis aflegde voor de commissie van het Huls van Afgevaardigden, welke enquê tes hield over de geschillen tussen de strijdkrachten (luchtmacht en vloot). De president verklaarde, dat admi raal Denfelds overgang naar een an dere post. naar hij hoopte, groter har monie bij de strijdkrachten tot gevolg zou hebben. Dr Idenburg en mr Verboeket naar Indonesië De heren dr P J. Idenburg en mr K. Verboeket zullen Zondag a.s. naar Indonesië vertrekken teneinde de re gering van Indonesië in te lichten over de stand van zaken ter R.T.C. en de daaruit voortvloeiende spoedige 'souvereiniteitsoverdracht. De mogelijkheid bestaat, dat ook ko lonel De Lange dezer dagen naar In donesië vertrekt om de militaire auto riteiten op de hoogte te stellen van de resultaten der R.T.C. NASLEEP ROOFOVERVAL ROTTERDAMS HOOFDPOST KANTOOR. De rechtbank te Rotterdam zette cie behandeling voort- tegen de 42-j. café houder P. P. van Veen te Rotterdam, die er van verdacht werd een bedrag van f. 26.500 te hebben ontvangen, af komstig van de gefingeerde roofoverval in het hoofdpostkantoor te Rotterdam De rechtbank veroordeelde van V tot een gevangenisstraf van elf maan den, wegens heling en medeplichtigheid aan heling. De tijd welke v V. sedert 21 Februari 1949 in voorarrest heeft door gebracht, wordt in mindering ge bracht. dracht van het gezag vreedzaam in haar werk gaat. De wijze, waarop In India de over dracht van het gezag heeft plaats gehad, achtte de zegsman geen object van vergelijking, daar het Britse le ger het gezagsapparaat had overge dragen aan go?d georganiseerde en gedisciplineerde eenheden, waarin een aanzienlek aantal Britse officieren werkzaam bicven en die onder bevel stonden van Britse generaals. De TNI slaat echter blijkbaar afwijzend te genover Nederlandse advisering cn heeft noch dc geoefendheid, noch kent zij de tucht, welke de Nederland se strijdkrachten hebben. Hij voegde hieraan toe, dat de toe komst van de Marinebasis te Surabaja een aangelegenheid van de Marine is en dat deze basis behoort aan Neder land en niet aan Indonesië. Bevoegde buitenlandse militaire waar nemers gaven uiting aan hun vrees, dat een aanzienlijk gedeelte van het KNIL, met name dc Ambonezen, niet bereid zal zijn om te dienen onder republikeins bevel. COMMENTAAR UIT DEN HAAG Enige verklaring inzake de toekom stige positie van de Nederlandse troe pen en toekomstige vorming van het Indonesische leger „heeft geen officieel gezag en loopt vooruit op het resultaat van de huidige besprekingen ter RTC", aldus werd gisteravond in de hoogste Nederlandse politieke kringen ver klaard. Dit werd medegedeeld naar aanlei ding van bovengenoemde verklaring van een „zeer hooggeplaatste Nederlandse militaire autoriteit". Welingelichte Nederlandse waarne mers te Den Haag zeiden, dat zij „niet de aanleiding konden begrijpen" voor de opmerking van de militaire zegsman te Batavia, volgens welke de marine basis te Surabaja „aan Nederland en niet aan Indonesië behoort". Het zou ook kunnen zijn, zo zeiden zij, dat een taak van de Nederlandse troepen na de souvereiniteitsoverdracht zal zijn het beschermen van leven en eigendommen. Doch men verduidelijkte, dat dit hun taak zou ziln alleen in de periode, onmiddellijk na de overdracht, en niet hun blijvende taak. zoals door de verklaring te Batavia de indruk ge wekt is. De Nederlandse autoriteiten, zo werd verklaard, zijn geheel op de hoogte van de militaire toestand en hebben al deze aangelegenheden vol komen in beschouwing genomen in de politieke cn militaire commissies van de conferentie. De heer Welter vraagt Uitkering van 7 ton per dag verwekt ontsteltenis Het Tweede Kamerlid de heer Welter (KNP) heeft aan de minister-president de volgende vragen gesteld: 1 Heeft de regering kennis genomen van de herhaaldelijk opduikende be richten omtrent de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië, waarvoor zelfs reeds een datum wordt genoemd, met vermelding van de plechtigheden, welke daarbij zullen plaats vinden? 2. Is de regering niet van oordeel, dat het nuttig zou kunnen zijn, in het be lang van het hooghouden van de Ne derlandse democratische instellingen en mede met het oog op de voorlichting in het buitenland, door de R.VD. er op te doen wijzen, dat berichten, als in de eerste vraag bedoeld, voorbarig zijn, aangezien overdracht van souvereiniteit volgens de grondwet niet kan plaats hebben dan krachtens een wet en dat thans uiteraard nog niet bekend kan zijn welke beslissing de wetgever zal nemen, noch wanneer die zal worden genomen? Voorts heeft de heer Weiter aan de minister-president gevraagd. 1. Heeft de regering er zich reken schap van gegeven, dat de onlangs verspreide berichten, volgens welke aan troepen van de Republiek Djokja een bedrag zou worden uitbetaald van om en nabij f. 700.000 per dag, alge meen in het land ontsteltenis en on behagen hebben verspreid, omdat men daarin ziet een poging tot afkoop van gewelddaden door die troepen tegen over de onze en tegenover dc onder onze bescherming staande bevolking? 2. Acht de regering het niet gewenst POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN Op de uitreis zijn: PH-TDE „Elndho- .ven" gezagvoerder Moll, gisteravond van Schiphol vertrokken en vannacht aan gekomen in Marseille. PH-TDH „Am sterdam", gezagvoerder Van Rassel, gis teren uit Karachi vertrokken. PH-TDC „Curasao", gezagvoerder De Wijs, gis teren in Batavia aangekomen. Op de thuisreis zijnf PH-TDG „Gou da", gezagvoerder Scholtmeyer, van nacht uit Karachi vertrokken. PH- TDI „Enschedé", gezagvoerder Vicker- staff, gisteravond op Schiphol aangeko men. PH-TET „Tilburg, gezagvoerder De Haas, staat in Batavia. NESTOR NEDERLANDSE TUINBOUW GEHULDIGD. De heer J. Barsndse 70 jaar. Gistermiddag werd in hotel „Ver- burch' te -Naaldwijk een receptie ge houden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de heer J. Barendse. voorzitter van de Bond „Westland" van tuinbouwveilingen van de fruit en groenten veilingen „Poeldijk", en alge meen bekend als de nestor van de Westlandse en Nederlandse tuinbouw. Talrijke veilingbestuurders en leden alsmede tuinbouw autoriteiten kwamen de jubilaris gelukwensen. BINNENLAND. Met Ingang van heden ls voor het voortbrengen van oementwaren. zilver zand grint, schelpen en teenslag geen bedrljfsvergunnlng meer vereist. Daaren tegen ls van die datum af deze wel ver eist voor het voortbrengen van peulvruch ten ln blik. Vermoedelijk ten gevolge van een verkeerde wisselstand ls gisterochtend de personentrein van Emmen naar Zwolle nabij het station Dalfsen op een goe derentrein gereden Een hevige botsing volgde. Een der rijtuigen werd bescha digd: drie passagiers liepen verwondin gen op. Bij een bank te Vllsslngen zijn twee valse biljetten van 10 dollars aangeboden. ZIJ waren afkomstig van een lid der be manning van een buitenlands schip Toen de bank aangifte deed, was het schip reeds vertrokken. Bij besluit van 14 September J.l. heeft de Franse regering de heer W. J. Bastlaan. directeur van de stenografische inrichting der Staten-Generaal. wegens zijn verdiensten Jegens de Franse zaak onderscheiden door hem te benoemen tot Officier d'Academle. In de staalfabriek van de N.V. Kon. Ned Hoogovens te IJmulden ls de 25- J. ongehuwde arbeider G. V. uit W(jka Z. verongelukt. Hij wilde met behulp van een koevoet een zware schuifdeur dicht maken en heeft daarbij vermoedelijk de deur uit de rails gelicht. Het gevaarte kantelde en de man werd er onder be dolven en gedood. Gistermorgen ln alle vroegte zijn de militairen uit Schoonhoven ln auto's ver trokken om zich naar Indonesië ln te schepen. Het vertrek verliep ln alle op zichten rustig. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbezorging staat achter de naam van het schip vermeld. Indonesië m.s. „Willem Ruys' (2 Nov.); Curacao s.s. „Stuyvesant" (2 Nov.); Suriname s.s. „Cottlca" (9 Nov.). Bl| beschikking van de minister van Econ Zaken ls benoemd tot lld-voorzltter der vaste commissie van de Economische Raad voor de Benelux prof. H. A. Kaag. hoogleraar aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. -Tien der schipbreukelingen van het Deense schip „Ivar", dat bij Terschelling op een mijn liep, zijn gistermiddag naar Kopenhagen teruggevlogen. Het zijn de gehuwde leden der bemanning. Kapitein Larsen -bevindt zich nog steeds aan boord. In het Johannahuis te Wassenaar is op 77-jarige leeftijd overleden de heer H. F. Kernkamp, die van 1904 tot 1933 hoofdredacteur was van het „Utrechts Nieuwsblad". De Eerste Kamer is tegen 2 No vember te 2 uur in openbare vergadering bijeengeroepen. De Mechelse beiaardier Staf Nees, die op het punt stond te vertrekken voor een tournee door Nederland, is door een hevige windstoot van zijn fiets geslingerd, waarbij hij aan een van zijn polsen een zesvoudige breuk heeft opgelopen BUITENLAND. De Export-lmportbank te Washing ton heeft bekend gemaakt, dat een rlcu- we lening van 20 millioen dollar aan Is raël is toegewezen voor de Industriële ontwikkeling van dit land. Generaal Franco ls gisteren ln een speciaal viermotorig vliegtuig uit Lissa bon naar Madrid vertrokken. Met de stemmen van de drie com munisten tegen heeft het bestuur van de Oostenrijkse federatie van vakvereni gingen besloten uit het wereldvakverbond te treden en zich aan te sluiten bij de nieuwe vakbondslntematlonale, waarin de communisten geen zitting hebben. President Truman heeft; op zijn pers conferentie verklaard, dat er nog geen nationale noodtoestand is ontstaan ten gevolge van de steenkool- en staalstakln- gen en dat interventie daarom niet ge rechtvaardigd zou zijn op dit ogenblik. Vier met tommyguns gewapende mannen hebben gistermorgen vroeg ln Charenton. een voorstad van Parijs, een auto van een bankinstelling overvallen. Zij wisten met een bult van drie millioen francs in hun eigen auto te ontkomen. Generaal Alexander Papagos. de Griekse opDerbevelhebber, heeft uit handen van koning Paul bij een plech tigheid ln het koninklijk palels als eer ste veldmaarschalk van het Griekse leger de maarschalksstaf ontvangen. Voormalige Nazi's zullen in de Sov- Jetrussische zone van Duitsland de mo- gelilkheld krijgen een betrekking te ver vullen ln staats- of gemeentedienst, met uitzondering van politie en justitie. Ten gevolge van de staking van de reinigingsdiensten ls te Calcutta reeds 15.000 ton huisafval opgehoopt, wat de autoriteiten ten zeerste beznred maakt ZU voorzien, dat deze vuilresten. die reeds de vergifticing van talrllke an^n. honden en ratten heeft veroorzaakt, waarvan de krengen naast de vuilnisbak ken blijven liggen, gevaarlijke infectie haarden kunnen worden, mede door d« pronte warmte. Reeds nu hangt over de stad een verpestende stank. Vier en zestig Duitse krijgsgevan genen kwamen om het leven en 150 werden ernstig gewond toen onlangs ln Kattowltz (Polen) een mijn Instortte, waarin zij te werk waren gesteld. (UP.). In Oost-Dult-sland ls de eerste sneeuw gevallen. In het gebied van Florence zijn ten gevolge van een aardbeving 4 personen om het leven gekomen. Twee anderen werden dodelijk door de bliksem getrof fen. Bij een overstroming in de provin cie Carrara zouden verschillende perso nen verdronken zijn. De speciale subcommissie der V.N. voor de Italiaanse koloniën heeft een voorstel aangenomen tot vorming van een commissie van 5 man om ln Eritrea de toestanden nader ln ogenschouw te gaan nemen en het volgend Jaar rapport uit te brengen Een Amerikaans amphlbie-vliegtuig. eigendom van de ..Superior Oil Compa ny". ls bij het vertrek van het ln mist gehulde Londense vliegveld naar Rome neergestort en ln brand gevlogen. Zes van de zeven inzittenden, vier passagiers en twee leden van de bemanning, kwa- men om het leven De bemanning be stond uit Amerikanen. Twee Amerikanen en twee' Engelsen vormden de pas^nel^rs. De tweede gezagvoerder. Oscar Sivage. werd uit het toestel geslingerd pn liep slechts enkele kleine verwondingen op. Te Trappes. nab\j Versailles, ls een goederentrein od een stilstaande Dassa- glerstrein gereden. Twee-en-twlntlg per sonen liepen verwondingen op. waarvan twee ernstige Enkele wagons ontspoor den. President Truman heeft een paar nieuwe douane-bepalingen bekrachtigd die bet voor de Amerikoanst tourlsten aantrekkelijker maken naar het buiten land te gaan. Zij houden ln. dat Ameri kaanse tourlsten voor een grotere waarde aan goedpren belastingvrij mogen invoe ren. nl. tot een waarde van 500 dollars. Om vee naar Frankrijk te kunnen smokkelen heeft een Italiaanse bende een rotswand bij de Frans-Italiaanse grens ongeblazen. Elk gesmokkeld rund zou 30.000 lire winst opgebracht hebben. ter geruststelling van de publieke opi nie een in duidelijke en voor geen twee ledige uitleg vatbare verklaring te doen geven van de in de eerste vraag be doelde maatregelen en daarin o.m. te doen uikomen het doel van deze in mo derne tijden ongebruikelijke uitkerin gen, de begrótlng, waaruit zij zullen worden betaald, en op grond van welke machtiging dergelijke zeer hoge uitga ven kunnen worden gedaan, zulks met het oog op het voorschrift in art, 24 van de Indische comptabiliteitswet: „Uitgaven buiten of boven de begroting hebben niet plaats"? Beperk electriciteitsverbruik op spitsuren! EERST 1952 VOLDOENDE STROOM. De minister van Ec. Zaken, prof ar J. R. M. van den Brink, heeft vandaag tijdens een rede ter gelegenheid van de officiële inbedrijfstelllng van de syn- t hesegasfabriek van het stikstofbin- dingsbedrijf der Staatsmijnen, er op gewezen, dat vermoedelijk, ondanks de grootste krachtsinspanning, de Electri- sche Centrale pas in 1952 in staat zul len zijn aan de behoefte te voldoen. Daarom is het nodig in de periode van November t.m. Januari het clectn- citeltsverbruik in de spitsuren te beper ken. De overheid zal daarbij het voor beeld dienen te geven. In dit verband deed de minister een beroep op de particuliere verbruikers, in 't bijzonder op de huismoeders, die hij als zeer belangrijke bondgenoten beschouwt. Wanneer ieder medewerkt, zullen ernstige storingen kunnen wor den voorkomen. Zodra de eerste nieuwe centrales en het kcppelnet in 1952 voltooid zullen zijn, zal de noodzaak tot het bezuinigen op het electriciteitsverbruik in de spits uren tot het verleden behoren. Dit be tekent, dat de Nederlandse industrie zich by haar ontplooiing niet meer be moeilijkt zal zien door energieproble men. Voor een gunstige ontwikkeling van de industrialisatie is dit uiteraard van groot belang. De spitsuren zün Maandag t.m. Vrij dag, van 7 tot 9 v.m. cn 4 tot 6 uur n.m„ 's Zaterdags uitsluitend van 79 uur 's morgens. BEPALINGEN: a. Het branden van lichtreclames tij dens de spitsuren is niet toegestaan: b. Etalageverlichting, tijdens de spits uren is verboden tenzij de winkelier een schriftelijke overeenkomst met het elek triciteitsbedrijf heeft aangegaan om de etalage- en winkelverlichting tijdens deze uren tot de helft te beperken; c. Bultenvehlichting van openbare gebou wen. Horecabedrijven en amusements inrichtingen is tijdens de spitsuren vef- boden; d. Verlichting en verwarming in electrlsche tremen en trams moet tot de helft worden beperkt. INDUSTRIE. Het is noodzakelijk dat: a. Werkzaamheden, waarbij veel elec- trische energie wordt gebruikt zoveel mogelijk buiten de spitsuren plaats vinden; b Zo mogelijk de werktijden worden verschoven opdat het electrici teitsverbruik tijdens de spitsuren kan worden beperkt; c. Fabrieken, die be halve over een aansluiting op 't open bare electriciteitsnet nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, dit opwekbe- drijf zoveel mogelijk ln de spitsuren gebruiken. KANTOREN. In de kantoren kan het electriciteits- vei'oruik worden beperkt door: a. Het gebruik van eiectrische kachels te verbieden; b. Zo weinig mogelijk licht te ontsteken tijdens de spitsuren; c. Het schoonmaken van de Kantoren, waarbij over net algemeen zeer veei nent wordt gebruikt, zoveel moge.ijk Duiten ae spitsuren te doen plaats vinden. PARTICULIEREN. Ook particulieren dienen het eiectri- citeitsveroruik tyoeiis de spitsuren te oeperKen, aooi gedurende deze uren de uiterste zuinigneid met eiectrische verlicnting te betraenten. Van bijzonder belang is tijdens deze uren in net ge heel geen eiectrische straalkachels te gebruiken en het gebruik van rahiofi eiectrische strijkijzers en anaere eiec trische nuishoudeiijke toesteken te ver mijden. Het Ls van groot belang, dat all® electriciteitsveroruikers in dc ai- wintermaanden hun volle medewer king verlenen bij de beperking va» het electriciteitsverbruik tijdens d* spitsuren, opdat de electriciteitsvour- ziening niet in gevaar wrdt ge» bn

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2