Koninklijk Echtpaar toegejuicht in Amsterdam Bezoeken aan Ambachtsschool en ïer Weeshuis Burge WEERBERICHT Prinses Willielmina onthulde monument te Apeldoorn Panda's eerste voorstelling uitverkocht Maar er komt een tweede, tevens laatste voorstelling Het Britse economisch beleid in het Lagerhuis 88ste Jaargang DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 No. 26831! LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21501 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no: 57055 Na een rijtoer door Amsterdam arri veerde het Koninklijk paar tegen halfdrie bij 't Amsterdamse stadhuis, waar dc Commissaris van de Konin gin in de provincie Noord-Hololand. dr J. E. baron De Vos van Steenwijk, de koninklijke gasten welkom heette cn Antoinette d'Ailly, een dochtertje van de burgemeester, H.M. de Konin gin in de provincie Noord-Holland, De ramen van de kamers rond de binnenplaats v.aren bezet door hon derden ambtenaren en ambtenares sen. Buiteiv het stadhuis werd het Koninklijk paar hartelijk toegejuicht door honderden, aar de overzijde van de Oude Zijds Voorburgwal. Nadat hst Konink'yk paar gezeten was, hield wethouder Franke een be- greetingsrede. Vervolgens wero.en alle raadsleden en de genodigde vertegenwoordigers van de burgerij aan de Koninklijke bezoekers voorgesteld. Bij het verlaten van het stadhuis nam het Koninklijk gtzeischap plaats ln de gereedstaande open calèche, getrokken door vier zwarte paarden. Bij het uit rijden van de stoet uit de stadhuispoort werden de Koninklijke gasten lulde toe gejuicht door de wachtende menigte. De rijtoer voerde via de O.Z. Voor burgwal. de Kloveniersburgwal, het Muntplein. Koningsplein, de Leidsestr., het Leidseplein. de Nassaukade en de Kinkerstraat naar de Ambachtsschool van de Maatschappij voor de Werkende Stand, de ir W. Maas Gees ter an us- school, waar een bezoek gebracht werd, dat een half uur duurde. Na afloop deelde de Koningin mede, dat zij zeer grote belangstelling heeft, in het bijzonder voor het ambachts- onderwijs in verband met de indus trialisatie vari ons land. „Zonder goe de vaklieden zullen wjj geen goede industrie kunnen hebben," zo zeide zü- In de Kalverstraat werd hierop het Burger Weeshuis bezocht. Twee wees meisjes boden bloemen aan. De direc teur gaf een uiteenzetting over het doel en de werkwijze en de traditie van het Burger Weeshuis, waarna 't gezelschap een rondgang maakte. Toen de stoet weer voor het Konink lijk paleis arriveerde, had een afd. van de Kon. Studenten Schietvereniging in haar schilderachtige uniform met- de hoge witte pluim op de muts reeds de wacht betrokken en stond de Amster damse politiekapel weer gereed om het volkslied te spelen. Om tien voor half zes zwenkte de stoet door de Paleis straat de Dam op onder het gejuich van de wachtenden. Spontaan werd het Wilhelmus meegezongen. Na een korte groet van het balcon af. bood de heer C. J. M. van Dishoek Voorhet eerst na de huldigingsfeesten van 1948 brachten H.M Koningin Julia- na cn Z.K H. Prins Bernhard een offi cieel bezoek aan Amsterdam. H.M. Ko ningin Juliana en Prins Bernhard in de raadszaal luisterend naar de rede van ae waarnemend burgemeester, wethou der B. c. Franke. BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de Kustprovincies. Vannacht ln het binnen land zwakke, overigens meest matige ma tussen West en Noord-West. Van- i£k» het binnenland plaatselijk iicnte nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfdè temperatuur als van- aaaS - (Opgemaakt te 10 uur). 28 October. Zon op: 7.27 uur; onder: 17.20 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 22 44 uur •j, (E. K.) «oogwater te Katwijk te 7.50 en 20.18 uur. voor de paleisbibliotheek de aanvulling over 1948 van 125 nieuwe nummers (boeken, brochures etc.. alle betrekking hebbende op Amsterdam) de Lands vrouwe aan. De boeken waren in de rode zaal uitgestald. Mej. Dronckers, die voor deze bibliotheek een catalogus heeft samengesteld, overhandigde de Koningin een in groen leer gebonden exemplaar met gouden letters. De Koningin dankte voor deze aan vulling en besloot met de wens, dat het haar zou zijn toegestaan delen van deze Paleis-bibliotheek te lenen, zodat zij ze kon doorlezen op het paleis Scestdyk. Het Koninklijk paar woonde tenslotte gisteravond ln Centraal Theater de comedie „De zilveren fluit", door het gezelschap van Cor Ruys, bij. ACHESON OVER TSJECHO- SLOWAAKSE UITWIJZINGEN. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie te Washington een geschreven verklaring voorgelezen, 1 waarin hij de Tsjechoslowaakse rege ring er van beschuldigt, dat zij „klaar blijkelijk beschuldigingen tegen leden van de Amerikaanse ambassade te j Praag ophoopt om de Tsjechische be- volking te intimideren en de grondsla- I gen te leggen voor processen, die thans 1 in de door de communisten beheerste landen van Oost-Europa aan de orde zijn." Acheson verklaarde, dat de Ame rikaanse regering overweegt een nota te zenden. GRIEKENLAND GESAUVEERD. De politieke commissie der V.N. heeft met "ren 16 stemmen en 12 onth la dingen het Sovjetrusslsche voorstel ver worpen, volgens hetwelk de V.N. zouden optreden tegen de terechtstelling van acht ter dood veroordeelde Griekse po litieke gevangenen. De commissie was van oordeel, dat zij niet competent was voor de beoordeling van dit voorstel. Herdenking van 80 gevallen Marechaussee's Op 't voorplein van de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn, 't depót van 't wapen der Kon. Marechaussee, heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina mede na mens H.M. de Koningin een gedenk teken onthuld ter nagedachtenis van de mannen van dit wapen en van het voormalige corps politietroepen, die tüdens dc oorlog en het verzet 't leven hebben gegeven voor Konigin en Va derland. Aanwezig waren: familieleden van de gevallenen, de minister van Oorlog, mr W. F. Sohckklng, generaal H J. Kruis, chef van de Generale Staf, gene raal b.d H. G. "Winkelman, oud-opper bevelhebber, de luitenant-generaal C. Giebel, chef lucntmacht staf, Jhr. dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land. Voorts de militaire attaché's van de Ver. Staten, België, Engeland en Ca nada en deputaties van de Belgische gendarmerie, 't Royal Corps of Military Police, de marechaussee-vereniging, 't v.m. corps politietroepen en de Natio nale Federatieve Raad van het voor malig verzet. Voor het monument, ontworpen en vervaardigd door de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft in samenwerking met de reserve-kapitein ir Voorendt uit Nij megen: voorstellende twee mannenfigu ren, waarvan de een, gevallen, een bran- Vanmorgen om 9 uur begon dc kaartverkoop en plaats bespreking voor de voorstelling op Zaterdag 5 November in de Leidse Schouwburg van ..Panda cn de Mr Goochelaar" en t'egen twaalven was de zaal zo goed als uitverkocht. Er komt dus een tweede, doch TEVENS ONHERROEPELIJK LAATSTE voorstelling. Deze begint onmiddellijk na ontruiming van dc zaal na dc eerste voorstelling, d.w.z. om 4 UUR. De kaar/verkoop hiervoor is reeds begonnen cn wordt morgen ochtend om 9 uur voortgezel. De prijs bedraagt slechts 30 ct. (plaatsbespreking inbegrepen). Maar haast U. want de belangstelling is groot!! J Cripps en Eden aan het woord dende toorts overgeeft aan de ander, die knielt, stonden twee ereposten opgesteld, een wachtmeester van de marechausee en een sergeant van de voormalige po litietroepen. Nadat Prinses Wilhelmina de troepen had geïnspecteerd, herinnerde de com mandant van het wapen, generaal-ma- joor ir M. Tans aan de uiterste plichts betrachting in de zware oorlogsjaren, zo wel door de mannen van het corps po- litletroepen als die van de Kon. Mare chaussee. Ongeveer 80 hunner lieten daarbij ln of buiten het vaderland het leven. Hierna onthulde H.K.H. Prinses Wilhelmina het monument. Zy legde vervolgens twee kransen aan de voet van het monument. Vele kransen wer den nog aangedragen, o.a. van de mi nister van Oorlog cn dc Canadese re gering. De Prinses onderhield zich ten slotte met familieleden der slachtoffers en drukte een 20-tal marechausses, die in de oorlogsjaren met de zorg voor de vei ligheid van de Koningin te Londen wa ren belast, ieder afzonderlijk de-hand. De hoofdaalmoezenier, mgr H. J. J. M. van Straelen en de hoofdleéerpredikant, ds A. T. W. de Kluis, voerden nog het woord, waarna de voorzitter van de com missie tot plaatsing van het gedenkte ken, kolonel F. J. J. F. M van der Kroon dit overdroeg aan de depot-comman dant, Lt Kol. N. D. Nammensma, die dit met een kort dankwoord aanvaardde. nummer bestaat uit zes pagina's. Amerika's hulp aan Europa DREIGT VERMINDERD TE WORDEN Alvorens morgen naar Europa te vertrekken met de nieuwe taak van „be>- spoediging van het herstel" heeft de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, een bezoek gebracht aan pre sident Truman. Volgens te Washington in omloop zijnde berichten zou Hoff man de waarschuwing voor de 19 Mars- hall-landen overbrengen, dat er kans is. dat het Amerikaanse Congres niet de volledige dollarhulp zou willen ver lenen. wanneer de economische voor uitgang in Europa niet beter werd. Senator Tom Conally. voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandse betrpkkingen. heeft voorspeld dat het Congres de economische hulp aan Euroüa het volgend laar met ten min ste epn milliard dollar zou vermin deren ..Europa moet ziin eigen lot bepa len" zo verklaarde hü aan een verslag gever. „Wij kunnen niet voortdurend zulk een zware last van financiële hulp dragen". OOST-DUITSLAND WIL GEEN AFZONDERLIJK VREDESVERDRAG. De Oost-Duitse regering treft geen voorbereidingen voor een afzonderlijk vredesverdrag met de sovjet-unie, aldus heeft minister-president Otto Grote- wohl op een persconferentie te Berlijn verklaard. „Wij zijn niet bijzonder geïnteres seerd in zulk een verdrag De Duitse eenheid, die ons voornamelijk ter har te gaat, kan het best worden bereikt door overeenstemming tussen de geal lieerden. welke tot een algemeen vre desverdrag voor geheel Duitsland leidt" zo zelde hij. HET BRITSE VAKVERBOND ACHTER DE BEZUINIGING. De leiders van het Britse vakverbond (T.U.C waarbij acht mlllloen leden zijn aangesloten, hebben hun fiat gegeven aan de bezuinigingsplannen der Britse regering, echter een debat vermijdend over het algemene economische program voortvloeiend uit de devaluatie De al gemene aspecten zijn naar een commis sie van deskundigen verwezen, die haar onderzoek hieromtrent 9 November be ëindigd dient te hebben Men meent al gemeen dat de T.U.C. na bespreking der conclusies van de commissie, de regering onvoorwaardelijk zal steunen. De Britse Minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft in het Lagerhuis toegegeven dat het soberheidsprogram van ce regering weinig of geen invloed op het budget van dit jaar zal hebben. Een twee-daags debat over dit pro gram openend, vertelde Cripps dat: 1. De regeringsuitgaven van dit jaar aanzienlijk hoger zullen zijn dan ln het budget voorzien was en dat het ver wachte overschot van 500 millioen pond aanzienlijk kleiner zal zijn. 2. De defensie-uitgaven aanzienlijk hoger zullen zijn dan de in het budget becijferde 760 millioen pond. in eerste instantie als gevolg van de schikkingen der Westerse urie. 3. De uitgaven voor het gesocialiseer de medische plan ook hoger zullen zijn dan voorzien, als gevolg van verbeterde hulpverlening. 4. De uitgaven hoger zullen zijn van sommige departementen die voorraden materiaal en voedsel moeten aanleggen Krachtig verdedigde Cripps het so berheidsprogram en legde uit waarom er geen grote afzonderlijke besnoeiin gen waren. In plaats van sommige grote sociale diensten te vernietigen, hetgeen de re gering niet wilde, moeten de bezuini gingen verdeeld worden over een groot aantal betrekkelijke kleine punten van zeer gemengde aard, terwijl er slechts betrekkelijk weinig grotere zaken bij kunnen zijn, vertelde de minister. Hij gaf toe dat de regering opzette lijk had vermeden om de sociale dien sten en voedselsubsidies aan te raken, omdat dit geleid zou hebben tot ho gere kosten var. levensonderhoud, meer looneisen en het loslaten van de rege- ringspolitiek van een loonstop. Vervolgens vertelde Cripps het La gerhuis dat: 1. Engelands gewapende macht ruim 20 000 man onder het cyfer van 750.000 zal zijn dan eerder voor 1 April 1950 bepaald was. 2. Engeland niet kan voortgaan ln het zelfde tempo haar sterlingschulden te betalen. 3. Engeland zich niet kan veroorloven verdere leningen of credieten aan an dere landen te geven, behoudens zeer speciale gevallen 4. De besnoeiing van dollar-importen uit de Verenigde Staten en Canada in de eerste plaatsen voedingsmiddelen (behalve suiker en tarwe), tabak en grondstoffen zal treffen. 5. Het regerlr-gspersooneel in civiele departementen tegen eind 1950 met 10.000 verminderd zal zijn. 6. De regering besloten heeft de ren tevoet; van kortlopende gelden niet te verhogen. Zijn lange redevoering besloot hü met de waarschuwing: laat ik het abso luut duidelük maken dat geen deva luatie, geen bezuinigingen, geen rege- ringshandelingen van welke aard ook. onze huidige sociale en levensstan daard kan redden tenzy wy allen ge meenschappelijk en ernstig onze taak vervullen. Dat is geen rethorische verklaring of een vlucht der verbeel ding. Dat zijn de harde feiten. .Tenzy wij allen snel meer kunnen produceren en onze kosten omlaag kun nen krijgen, zullen we een tragische daling van onze levensstandaard bele ven, vergezeld van de demoraliserende onveiligheid van uitgebreide werkloos heid. De plaatsvervangend leider van de conservatieven, Anthony Eden, de eer ste oppositie-spreker in het debat, be schuldigde Attlee er van dat hij een volledig ontoereikend economisch pro gram had aangenomen omdat 'n doel- Bidault heden voor parlement De Franse kabinetsformateur, Georges Bidault, zal heden de Nationale Verga dering om een vertrouwensvotum vra gen. Hij heeft reeds een verdeling van alle belangrijke ministerportefeuilles tot stand gebracht. Als Bidault door de Nationale Verga dering tot premier wordt benoemd, zal hij zijn kabinet onmiddellijk aan presi dent Auriol voorleggen. Het bestuur van de Franse radicale partij heeft met 77 tegen 27 stemmen besloten, dat de partij aan een rege- ring-Bidault za' deelnemen. INTERVENTIE VAN TRUMAN. Een vooraanstaande regerlngsfuctio- naris. die verder ongenoemd wenste te blijven, heeft verklaard, dat Truman tussen beide zal komen bij de staking in de kolen- en staalindustrie, indien deze week geen oplossing wordt gevonden. treffender program geleid zou hebben tót ontslagen m het Labour-kabinet Eden deed enige specifieke voorstel len aan de hand: 1. Kan er geen vertrouwen zijn ln minister van Defensie Alexander, als gevolg van zijn tegenstrijdige bevelen. Eden stelde voor om de defensie-ver plichtingen in het Verre Oosten, speci aal Hongkong, to beperken. 2. Hij stelde voor de staf van de Britse hoge commissaris in Duitsland te beperken. Volgens Eden bedraagt die 12 600 man, terwijl de Amerikanen het met 1.500 man klaar spelen. 3. Hij stelde voor speciale tarieven te berekenen in het medische plan voor brillenglazen, kunstgebitten en pruiken en voor med-sche recepten. 4. Hij meende dat sommige ontvan gers van vcedsclsubsides die niet nodig hebben. Eden besloot met de voorspelling dat het feit dat dc regering niet bleek opgewassen tegen het wcrkeiykc ge vaar van het ogenblik, een ramp voor de natie betekende. Hij meende dat het land de voorkeur zou geven aan een grote c-poffering in plaats van het voortdurend nippen van de regering aan het probleem. Eden prees dat Cripps zich krachtig verzette tegen een verdere verlaging van Engelands goudvoorraad en hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn som mige Europese landen die naar Enge land exporteren, te vertellen dat zy niet kunnen verwachten dat metgoud- af gif te kan worden voortgegaan omdat, indien Engeland «n elkaar stort, zij mee zuller. vallen. (UP). Storm raast over Frankrijk en Engeland GROTE SCHADE EN ENIGE ONGEVALLEN. Razende golven, opgedreven door een wind die bijna orkaan-sterkte had, beukten gisteren de kusten van Frank rijk en Engeland, zetten kuststeden on der water, dreven minstens drie sche pen on de kust en brachten het Ka naal-verkeer practlsch tot stilstand. Vijf zeelieden worden vermist langs de door de storm gebeukte kusten van Bretagne en Normandlë in Frankrijk. Tropische regens vergezelden de wind die een snelheid van 80 myl per uur bereikte. De Franse trawler Hedkin werd aan land gedreven te Southend, het 250 ton metende Britse schip Arch Glen kwam op de rotsen te Eastcliff te zitten en de 370 ton metende Mayflower werd te Holyhead op Salt Island, ter hoogte van de kust van Wales, gekraakt. De uit negen koppen bestaande beman ning van de Mayflower werd met de ..broek" gered. De Franse haven Le Havre werd ge sloten totdat de storm zou afnemen. Uit Brest wordt vernomen dat drie zeelieden over boord sloegen van een tonijn visser en vermoedelijk verdron ken. terwijl verder een zeeman van het Nederlandse schip Alena verdronk en het lijk van nog een andere zeeman te Lorient aan land spoelde. De veerdiensten tussen Dover en Ostende. Dover en Duinkerken. Dover en Boulogne en tussen Calais en Fol kestone werden stilgelegd tot de zee kalmer zou worden. Te Santgate in Kent werden grote stukken van de zeedijk door de golven weegeslagen en het water stond twee voet hoog in de hoofdstraat. De koken de branding heeft vele huizen langs de kust ondermijnd, waaronder het his torische Sandgate Castle, welks eeuwen oude funderingen op het ogenblik wor den weggesnoeid. De spoorverbinding tussen Wey mouth en Portland werd geslaakt na dat het water boven de rails was ee komen In de Londense buitenwijk Swiss Cottage werden twee hulzen ver nield topn een fabrieksschoorsteen er op terecht kwam. In het grootste deel van Engeland werden de weeen geblokkeerd, doordat regen en gnlvpn er water od zetten tot drip voet ho^g bomen lossnoelden en dwars over de weg wiemen of kleine aardverschuivingen veroorzaakten. (UP.) DE f. 25.000 GEVALLEN. In de 508e loterij, derde klasse is de prijs van f. 25.000 gevallen op nr 14681. De Deense vrachtboot „Ivar", die naby Terschelling op een mijn liep, is door dé sleepboten „Holland", „Oceaan", „Stor- temelk" en „Texel" van de Fa Doeksen te Terschelling 10 mül ten Noordoosten van Terschelling buiten de vaargeul aan de grond gezet. Het schip zinkt echter steeds dieper weg. Zijaanzicnt van de „Ivar" ln de hache lijke positie, waarin het schip verkeert. Achter de „Ivar" is de sleepboot „Oce aan", welke ter assistentie aanwezig Is, gedeeltelijk zichtbaar. f 748.000 voor restauratie Haagse paleizen HUIS TEN BOSCH WAARDIGE WONING VOOR KON. GEZIN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel tot wyziging van het eer ste hoofdstuk der Ryksbegroting voor het dienstjaar 1949. Er worden bedra gen aangevraagd voor de restauratie van het^ Huis ten Bosch dour bemid deling van de Ryksgcbouwendicnst. nl. f. 358.000 en voor de restauratie van het Koninklyk Paleis Noordcinde door bemiddeling van de Ryksgebouwcn- dienst, nl. f. 390.000. Aan de toelichting ontlenen wij, dat hoewel de minister van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting in beginsel niet afwijzend staan tegenover het denkbeeld van de bouw van een nieuw Koninklijk Palels, zy van mening zijn, dat een dergelijke bouw in verband met de tydsomstandigheden voorlopig niet verantwoord zou zijn en dus moet worden uitgesteld tot betere tijden. Voor de huisvesting van Hare Maje steit te 's-Gravenhage zal daarom voor lopig een andere oplossing zün te zoeken. Het Huis ten Bosch zal na het ver beteren van de brandveiligheid en het treffen van enkele andere voorzienin gen een waardige woning zün voor het Koninklyk gezin. Ook is dit palcis zeer geschikt voor ontvangsten van kleinere omvang. Na overleg met Hare Majesteit zijn de ministers tot de conclusie gekomen, dat behalve het Huls ten Bosch ook het voorgedeelte van het Palels Noordeinae, hetwelk de representatieve ruimten be vat. na nerstel van de brandschade en na het treffen van enkele voorzieningen, voor grote ontvangsten ter beschikking van de Koningin moet blijven. De ministers zijn van oordeel, dat het aanbod van H.M. om de achtervleugels van het paleis voor andere doeleinden te benutten en het bijbehorende park toegankelijk te stellen voor hei publiek In dank moet worden aanvaard. De achtervleugels van het Palel* Noordelnde zouden ln gebruik zyn nemen als kantoorruimte voor P Jks- dlensten, die weinig door publiek be zocht «orden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1