PANDA KOMT! Nog steeds onzekerheid in Frankrijk msm UWj 1 wLM 1 mSÊ Bewind in Tsjecho-Slowakije wint de strijd WEERBERICHT België's Senaat debatteert over volksraadpleging IpgR Londen—Noord-Afrika heen en terug in 6V2 uur 88ste Jaargang WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 00 No. 26830 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 Ook R.K. bisschoppen halen bakzeil De Tsjechoslowaakse RK bisschoppen zullen toestaan een eed van loyalitiet aan het regiem af te leggen en van de staat salarissen te accepteren zoals voor zien in de nieuwe kerkwet. De bisschoppen zetten in een door de voorlichtingsdienst van de kerk uitge geven verklaring nader uiteen, dat zij deze concessies gedaan hebben om de priesters te behoeden voor de mogelijke consequenties van voortgezet verzet te gen de regering. De geestelijken mogen thans loyali teit aan de regering beloven cn niet alleen aan de republiek, wanneer zjj aan de eedsformule de volgende woor den toevoegen: mits dit niet in conflict komt met de wetten van God en van de kerk of met de natuurlijke rechten van de mens." Het episcopaat behoudt zich de be paling van zijn eigen houding ten op zichte van eedsaflegging voor, doch verklaart, te zullen weigeren zich op de salarislijst van de staat te laten plaatsen. „Wij vertrouwen op de bij stand van de voorzienigheid van God. in wiens dienst wij ons geheel en al gesteld hebben," aldus de bisschoppen. De bisschoppen herhalen, dat naar hun opvatting de nieuwe wet de vrij heid van de kerk aantast. zy verklaren verder, dat hun toege ven aan ,.de pressie van uitwendige om- j standigheden" niets heeft veranderd aan hun erkenning van de „grootmoe- 1 dige houding der priesters, hun verloo chening van materiële belangen en hun onwankelbare loyaliteit aan de kerk." De verklaring wordt opgevat als aanduiding van een belangrijke wij ziging in de politiek van het episco paat en men meent, dat hierdoor mo gelijk een basis geschapen zou kun nen worden voor hervatting van de onderhandelingen over een modus vi- vcndi met dc staat. Volgens de uitgegeven verklaring zal de tekst van de loyaliteits-eed, zoals de burgerlijke autoriteiten van de priesters zullen eisen, als volgt luiden: „Ik beloof bij God, dat ik loyaal zal zijn tegenover de Tsjechoslowaakse re publiek en haar volksdemocratische orde en dat ik niets zal doen, wat tegen haar belangen, veiligheid of integriteit zou indruisen. Ik zal als burger van de volksdemocratische republiek mijn plich ten, voortvloeiend uit mijn positie, ge wetensvol vervullen, en ik zal trachten naar vermogen de opbouwpogingen te steunen voor het bereiken van de wel vaart van de Tsjechische en Slowaakse volken." Uit de verklaring blijkt duidelijk, dat de aan de geestelijken toegestane dispen satie niet geldt voor de bisschoppen en hun ordinarissen. Alle leden van het episcopaat hebben de verklaring ondertekend, behalve dr Beran en zijn drie hulpbisschoppen. In kerkelijke kringen wordt verklaard, dat het ontbreken van mgr Berans hand tekening te wijten is aan de beperking van zijn bewegingsvrijheid. Officieel is medegedeeld, dat- president Gottwald de minister van Justitie Ce- picka gemachtigd heeft het nieuwe re geringsbureau voor kerkelijke aangele genheden te leiden. Men ziet daarin een bewijs, dat de regering met krach tige hand zal optreden. BOEKVERKOOP LISEERD. GENATIONA- In het staatsblad te Praag is het re geringsbesluit verschenen, waarbtf de verspreiding en verkoop van boeken onder staatscontrole wordt gesteld. Vol gens het besluit moet ieder, die betrok ken is bij de verspreiding van niet- periodieke literatuur zijn bestellingen uitsluitend bij een onder toezicht van de staat staande coöperatie doen. Uitgevers mogen alleen via de coöperatie verko pen en boekhandelaren mogen onderling geen boeken rullen. Men verwacht ook, dat de Tsjechoslo waakse regering deze maand de twee dehandsboekwinkels, die volgens de com munistische pers „ontaarde" literatuur verkopen, zal naasten. Praag wijst opnieuw Amerikaans diplomaat uit Het Tsjechoslowaakse departement van Buitenlandse Zaken heeft öe Ame rikaanse ambassade te Praag een in krachtige bewoordingen vervatte nota doen toekomen, waarin het eist, dat de attaché John Heyn binnen 24 uur het land verlaat. In de nota wordt Heyn er van be- schuldlgd een Tsjech te hebben overge haald in een staalwalserij te Dvur Kra- love te spionneren. De Tsjech zou Heyn J gegevens hebben verschaft over produc- j tie, personeel en herkomst van grond stoffen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zeide dat Heyn thans niet in Tsjecho-Slowakije is »hij is met verlof) en dus geen toelichting op de nota kan geven. TREINRAMP IN FRANKRIJK. Gistermiddag is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een dieseltrein ge derailleerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 doden en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen Men vreest, dat "er nog meer do den zullen worden gevonden. De voorstelling van Panda en de Meester-Goochelaar in de Leidse Schouwburg op Zaterdag 5 November a.s. begint des middags om kwart vóór 2 uur. Toegangsbewijzen ad 30 cent (plaatsbespreking inbegrepen) zijn van morgenochtend 9 uur af verkrijgbaar aan ons Bureau Witte Singel 1. Onze abonné's in de buitengemeenten kunnen deze kaarten ook bestellen bij de plaatselijke agenten. Mocht de belangstelling bijzonder groot blijken, dan bestaat de mogelijkheid dal de eerste voorstelling dezelfde middag wordt gevolgd door een tweede. Maar voorlopig doet men cr verstandig aan hierop niet te rekenen en zich zo spoedig mogelijk van plaatsbewijzen te voorzien. Sovjet-Unie eist terugroeping Joegoslavische Ambassadeur De Sovjet-Unie heeft de terugroeping van de Joegoslavische ambassadeur te Moskou geëist in een nota, die aan de Joegoslavische ambassade aldaar is overhandigd. Het proces tegen Laszlo Rajk, de ter dood gebrachte Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken, heeft bewezen, al dus deze nota, dat de huidige ambas sadeur in de Sovjet-Unie, Mrazovic. zich lange tyd heeft opgehouden met spion- nage en revolutionaire activiteit tegen de Sovjet-Unie. Ook heeft de ambassa deur „zich in de Joegoslavische pers aan lasterlijke verzinsels tegen de Sov jet-Unie schuldig gemaakt". Churchill contra Labour Winston Churchill heeft een resolu tie by het Lagerhuis ingediend, waarin de bezuinigingsmaatregelen van de re gering onvoldoende worden genoemd De resolutie komt neer op een motie van wantrouwen. Zij zal morden in stemming worden gebracht aan het eind van een tweedaags debat over de bezuinigingen. STAKING ZEELIEDEN IN AMERIKA. Sporadische stakingen van Noorse zeelieden aan boord van hun schepen in Amerikaanse havens worden gemeld. De zeelieden staken, omdat de koop kracht van hun salarissen in Amerika door de devaluatie gedaald is. Men ver wacht dergelijke demonstraties van Deense en Zweedse zeelieden indien niet aan hun eisen tot loonsverhoging tegemoet wordt gekomen. NOG STORMACHTIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnenland storm achtige wind tussen West en Noord. Morgen overdag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 27 OCTOBER. Zon op: 7.25 uur onder: 17.22 uur. Maan op. 14.34 uur; onder: 21.25 uur (28/10 EJC.). Hoogwater te Katwijk te 652 en 19.14 u. im nummer bestaat uit xes pagina's. STUDIECONFERENTIE HOGERE DEPARTEMENTALE AMBTENAREN. In het kader van het vjjf-mogendhe- den-pact zal van 8 tot 24 November as. in Londen een studieconferentie voor hogere departementale ambtenaren wor den gehouden, waarbij Nederland zal vertegenwoordigd zijn door dr H. H. G. Pippel, raadadviseur en dr C. Beeken kamp, administrateur bij het Dep. van O K. en W. Het onderwerp van de conferentie is: het Engelse bestuursapparaat, speciaal met betrekking tot de structuur en de organisatie van de uitvoerende macht. Van de olieraffinaderijen, die voor de oorlog in Indonesië waren gevestigd, werkt thans alleen het bedrijf van de Bataafse Petroleum Maatschappij op volle capaciteit. Met de wederopbouw van de andere bedrijven is men op het ogenblik druk bezig, wat niet wegneemt, dat deze raffinaderijen toch behoorlijke hoeveelheden olie afleveren. Zowel bij de Bataafse Petroleum Maatschappij als by de Standard Vacuum Petroleum Maat schappij zijn veel Indonesische werk krachten in dienst, die een uitstekende sociale verzorging genieten. In het laboratorium van de SVPM te Sungai Gerong (Palembang), wordt de kwaliteit van het product gecontroleerd. Inzake koning Leopold's terugkeer De Belgische senaat heeft gistermid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp-Struye inzake het houden van een volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold. De publieke tribune was ge heel bezet, terwijl ook van de zijde van het corps diplomatique grote belang stelling bestond. De katholieke senator Struye erkende, dat tegen de grond wettigheid van het voorstel enise ar gumenten kunnen worden aangevoerd. De Belgische constitutie verbiedt het houden van een dergelijke volksraad pleging evenwel niet nadrukkelijk. Aan gezien de tekst van de grondwet in houdt. dat alles gedaan mag worden wat niet uitdrukkelijk is verboden, kan, aldus Struye, een volksraadpleging niet priori als strijdig met de grondwet worden beschouwd. Het is een nood- middel om aan een onhoudbare toe stand een einde te maken. Struye beijverde zich de beschuldi ging te weerleggen, dat hij met zyn wetsvoorstel een helse machine in wer king zou hebben gesteld, die het land zou kunnen vernietigen. Hij gaf toe, dat de meningen over de koning in de verschillende provincies zullen uiteen lopen, doch deze meningsverschillen be staan ook nu. Het is ondenkbaar, aldus de katholieke senator, dat een land als België, waar Vlamingen en Walen reeds meer dan 125 jaar in onafhankelijkheid samenwonen, in twee oorlogen hun bloed hebben gegeven voor de vriiheld. door een volksraadpleging verscheurd zou kunnen worden. De katholieke Volkspartij heeft ken baar gemaakt, dat zii zich bij de uit slag van de volksraadpleging zal neer leggen. Is het van onze tegenstanders te veel gevraagd dezelfde houding aan te nemen? zo riep Struyve uit. De socialistische senator Van Remoor- tel. die hierna het woord voerde, ver klaarde dat de socialistische partij zich eenparig zal blijven verzetten tegen het voorstel, daar zii dit in strijd met de de grondwet acht Hij is van oordeel, dat de voorgestelde volksraadpleging een verkapt plebisciet inhoudt en af breuk doet aan het prestige van de volksvertegenwoordiging. De totale uitgaven, welke met deze volksraadpleging gemoeid ziin. bedra gen volgens spr. ongeveer 100 millioen francs. Voor de koning zal zij uiterst pijnlijk ziin, daar hij in geen enkel op zicht bij de campagne, die aan de raad pleging zal voorafgaan, gespaard zal worden In dit opzicht is de raadple ging niet alleen gevaarlijk voor het land, doch ook voor de monarchie en dynastie. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940. betoogt Van Remoortel vervol gens, dat de „onbezonnen daden van de koning door niets anders waren in gegeven, dan door zijn overtuigdheid van een Duitse overwinning", (tumult) De socialistische senator verklaart dat de koning zich onmogelijk heeft ge maakt. „Heeft hij niet juist de grootste on handigheid begaan door aan de voor avond van de debatten over de volks raadpleging aan 'n Amerikaans nieuws bureau zijn reeds bekende versie van de capitulatie toe te zenden? Hierin wordt het Britse volk smaad aange daan, dat Britse volk, dat zich tegen de Duitsers verzette op het ogenblik, dat koning Leopold in defaitisme verzonk", zo riep hij onder toejuichingen van links en hevig protestgeroep van rechts uit. De koning heeft als percentage 55 procent der geldig uitgebrachte stem men genoemd op basis van de laatste verkiezingen, toen 12,5 procent van de stemmen verloren ging. Betekent dit. dat de vorst genoegen zou nemen met 48,25 procent van het totaal aantal stemmen? Hoe kan een vorst genoegen nemen met een dergelijk percentage? Zich tot de liberalen wendend, vroeg de socialistische senator: „Wat zal er Gebeuren als de wet aangenomen wordt? Zullen de liberale ministers de prins regent aanbevelen deze te bekrachti gen? De prins-regent zal zich op dat ogenblik voor een verdeelde regering bevinden". Gillon (liberaal) sprak vervolgens over de verdeeldheid, die er onder de liberalen bestaat met betrekking tot de koningskwestie. Hoewel de meerder heid onder hen tegen een terugkeer van de vorst is, wil de partijraad de anders denkenden niet het zwijgen opleggen. Naar het persoonlijk oordeel van Gil lon kan een koning die omstreden wordt niet langer de rol van bemiddelaar spe len en is het wenselijk, dat hij aftreedt. Dit is het standpunt van de meerder heid. Deze staat ook afwijzend tegen beschouwd wordt als een gevaar voor de eenheid van het land en in strijd wordt geacht met de grondwet. De communistische senator Noel zei- de eveneens, dat een volksraadpleging in strijd is met de grondwet. Hij zag in een volksraadpleging ene poging van de reactie om de aandacht der arbeidende bevolking in de eerstvolgende maan den af te leiden van de gevolgen der devaluatie, van de steeds toenemende werkloosheid en van de verslechtering van de economische toestand. De te rugkeer van koning Leopold is volgens spr. politiek en moreel onmogelijk. De socialistische senator Yernaux zei- de, dat het percentage van 55 procent in het belang van België niet kan wor den geaccepteerd. De tegenstanders vah de koning hebben de meerderheid in Wallonië en de arbeidende massa in de Waalse provincies zouden het werk neerleggen, indien de koning terugkeer de. Volgens Yernaux bestaat er slechts één oplossing voor het koningsprobleem: abdicatie. De liberale senator en oud-minister Hoste zeide, geen aanhanger te zijn van de volksraadpleging. Indien hij er niettemin zijn stem voor zou uitbren gen dan was het, omdat hij geen ander middel ziet om uit de impasse te ge raken. Het debat wordt heden voortgezet. De stemming over het voorstel zal waar schijnlijk morgen geschieden. Het voor stel zal zonder twijfel worden aange- nomen, daar de R.K. in de Senaat over j een absolute meerderheid beschikken en waarschijnlijk bovendien ook enkele I liberale senatoren voor zuilen stemmen. 1 Het betreffende voorstel zal pas in de laatste helft van December in de Bel- RUÏNES VAN OUDE STAD IN AFGHANISTAN GEVONDEN. Fairservis, lid van de anthropologische afdeling van het Amerikaanse natuur historische museum, heeft een „verlo ren stad" ontdekt in Zuidwest Afghani stan. Men meent hier te doen te heb ben met dc stad Pershawaroen. De vrij goed bewaarde overblijfselen van deze oude stad, die ten tijde van de kruis tochten in haar bloeiperiode was en meer dan 100.000 inwoners had, zijn toevallig ontdekt door de Amerikaanse expeditie, toen deze door de Doden- woestijn in Afghanistan trok. De stad had een lengte van ongeveer 10 km. en een breedte van ongeveer 8 km. De huizen, monumenten, fonteinen en bruggen zijn goed bewaard en de leden van de expeditie hebben zelfs keuken gerei en meubelen in buitengewoon goe de staat aangetroffen. AMERIKAANSE SENATOREN IN SPANJE. De vier Amerikaanse senatoren onder leiding van Ellender, de voorzitter van de senaatssubcommissie voor de toewij zingen, die een rondreis maken ter in spectie van de bestemming van Ameri kaanse gelden en thans in Spanje ver toeven, hebben te Madrid een perscon ferentie belegd. Zinspelend op mogelijke financiële hulp aan Spanje verklaarde senator Green, dat „de toestand verbe tert, hoewel enkele West-Europese lan den de opneming van Spanje in het Atlantisch pact bemoeilijken". Senator Ellender voegde er aan toe, dat „Spanje voor zichzelf moet uitma ken, welke de oorzaken zijn, dat deze landen zich tegen zijn opneming ver- zetteh". Op de vraag van een journalist, wat Spanje moet doen om het nodige begrip van deze landen te verkrijgen, zeide El lender: „de oplossing is gelegen in het houden van werkelijk algemene verkie zingen, het vormen van een nieuwe re gering en het herstellen van de pers vrijheid". de volksraadpleging, daar dezegische Kamer worden behandeld. Zal Bidault het halen? Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De Franse socialisten hebben besloten de voorstellen, die Bidault tot hen had gericht te aanvaarden. Hpt wachten is nu nog op de radicalen, die naar alle waarschijnlijkheid vandaag hun besluit zullen nemen. De animo om deel te ne men aan een ministerie-Bidault is on der de radicalen niet groot, maar hun voorman Herriot poogt zijn volgelingen tot zwichten over te halen, en wellicht weegt het feit dat zij voor het oog der wereld de verantwoording voor de ont knoping of verlenging van de crisis dra gen, zwaar genoeg om hen tot een zwak ja-woord te bewegen. Bidault verklaarde in elk geval nog wel hoop te koesteren, zijn opdracht tot een goed einde te brengen. Het besluit van de socialisten is ge vallen, nadat de radicale partij een communiqué had uitgegeven, tussen welks regels de schuld van de lange duur der regeringloosheid in de schoenen van de socialisten werd geschoven. Gelijk een goochelaar soms met een witte vredes duif uit de hoge hoed te voorschijn komt, zo kwam na dit communiqué het socialistische partijbestuur voor de dag met een persoonlijke brief van de veel omstreden demlssionnaire minister van Arbeid, Mayer, waarin deze de wens te kennen gaf om niet langer een minister functie te bekleden. In omgeving van Bidault werd verno men, dat de socialisten op alle posten in het kabinet rekenen die zij Queuille bekleedden, met uitzondering wellicht van de landsverdediging. De radicalen toonden zich niet eens gezind gelukkig met het socialistische bsluit Indien zij een reden zoeken om het premierschap van Bidault af te wij zen, kunnen zij die o.a. vinden in het geschil om de kieswet. De radicalen stre ven er naar de proportionele vertegen woordiging te doen vervangen door het meerderheidsstelsel, waar Bidault als MRP-er een uitgesproken vijand van is. De mist is dus nog niet opgetrokken, en het staat nog niet vast of Bidaults scheepje al of niet de haven zal halen. -ü m If Een kapconcours, waarvoor de eisen zo hoog gesteld waren, dat alleen de be kwaamste vaklui er aan konden deelne men, vond plaats te Westminster, Lon den. De deelnemers aan deze competitie moesten een schriftelijk examen afleg gen en bovendien hun bekwaamheid to nen op elk gebied der kapkunst, het ma ken van pruiken en historische kapsels inbegrepen. De prijs voor de beste vak man van het jaar was een kostbare gouden beker. Mevrouw Jean Black, een van de Jury leden. onderwerpt het kapsel van mej. Diana Forster aan een deskundig on derzoek. Een recordvlucht van de Comet John Cunningham dronk gistermor gen vroeg een kop koffie in Londen, vloog voor zijn ontbijt naar Afrika en was op tijd in Londen terug om er 's middags thee te kunnen drinken. HU presteerde dat alles in het eerste schroefloze passagiersvliegtuig van de wereld, dc Havilland Comet met de zilveren vleugels. John had slechts een bemanning van drie man aan boord. De lading had het zelfde gewicht als 36 passagiers, het aan- onder tal dat zal worden vervoerd met de Co- met, .wanneer zij wordt gebruikt op een lijndienst. Cunningham vloog over de afstand LondenCastel Benito in LIbye, heen en terug, zes uur en 38 minuten, het geen anderhalf uur minder is dan welke maatschappij ook op het ogenblik nodig heeft voor de enkele reis over dezelfde afstand. HU vloog niet op topsnelheid, maar met een gemiddelde van plm. 740 km per uur De Engelse maatschappij BOAC. zal wellicht binnen anderhalf jaar de Co- mets gaan gebruiken op de Inter-conti- nentale luchtlijnen. De afstand welke de Cornet nu heeft gevlogen is twee maal 2390 kra. Nieuw Amerikaans advies aan Engeland EXPORTEER 15 MILLIOEN MENSEN. (Van onze correspondent te New York) Bij de lange rij „doktoren" in Ame rika, die gratis hun advies geven aan John Buil om uit het moeras te komen, heeft zich thans het Population Refe rence Bureau in Washington gevoegd. Dit Bevolkingsbureau (geen regerings instantie) is het volkomen eens met de internationale financiers en economen, dat Engeland meer moet exporteren in dien het ooit weer op eigen benen wil staan. Het Bureau is echter van mening dat de Engelsen volharden in de export van de verkeerde dingen. Wat Engeland op de eerste plaats nodig heeft, is de ex port van 15 millioen Engelsen. Hiervoor worden de volgende argu menten gegeven- Engeland heeft een bevolkingsdichtheid van 547 personen per vierkante mijl, vergeleken met resp. 4 en 3 in de twee Dominions Canada en Australië. Zelfs rekening hóudend met het feit dat grote delen van Cana da en Australië niet bewoonbaar zijn, is Engelands dichtheid van bevolking toch nog altyd 60 x die van Canada en 120 x die van Australië. Engeland is voorts 11 x zo dicht bevolkt als Amerika. Terwijl de druk van de bevolking steeds toeneemt, gaat de tendenz van de Engelse kolenproductie (eenmaal 'n hoeksteen van Engelands handel), bui tenlandse handel en buitenlandse inves teringen voortdurend omlaag. Om deze tendenz te keren heeft Engeland meer behoefte aan machine's en industriële apparatuur, maar niet aan mensen. Maar de vele mensen, die op het kleine eiland leven, hebben een zodanige im port van voedingsmiddelen nodig, dat Engeland niet genoeg vreemde valuta meer over heeft voor de import van machines, nodig voor zijn industriële reconstructie. Indien 15 millioen Engelsen zouden emigreren, dan zou het restant zich op voedselgebied kunnen bedruipen. De emigranten zouden in de nieuwe gebie den een betere toekomst tegemoet gaan en het Britse Gemenebest zou door de toevloed van immigranten versterkt worden. En dan komt een opmerking die niet geheel belangeloos is: een ster ker Brits Gemenebest zou de Ameri kaanse belastingbetaler heel wat dol lars besparen. Het Bureau geeft toe dat emigratie van 15 millioen Engelsen een giganti sche taak is, maar het wijst er op dat het op de lange duur eenvoudiger moet zijn om één Engelsman van gemiddeld 140 pond eenmaal te vervoeren, dan jaar in jaar uit 1400 pond aan voe dingsmiddelen en grondstoffen naar Engeland te transporteren om die ene Engelsman gevoed en gekleed te hou den. Verkiezingen in Oostenrijkse fabrieksraden In de Zondag door geheel Oostenrijk gehouden verkiezingen voor de fabrieks raden, hebben de communisten ruim 50 percent van hun zetels verloren, ter wijl de socialisten hun algehele meer derheid behielden. In Wenen zUn de socialisten van 87 op 100 zetels gekomen, de (katholieke) volkspartij verloor één zetel en kwam op 21 en de communisten behielden 16 van hun 35 zetels. De nieuwe (extreem rechts geachte) onafhankelijke liga ver kreeg 7 zetels. In de Westelijke provincies komt de liga na de socialisten, de volkspartij is derde en de communisten liggen ver achter. GRIEKSE LEGER WORDT VERMINDERD. De Amerikaanse ambassadeur te Athene. Henry Grady, heeft de Griek se regering gewaarschuwd, dat de sterk te van het Griekse leger moet worden verminderd om een groot begrotings tekort te vermijden. Griekenland heeft geen strijdkrach ten van de huidige omvang nodig, al dus Grady. Het Griekse leger telt thans 210.000 man. Men meent te weten, dat Ameri kaanse adviseurs voorstellen het leger in November met 30.000 man te ver minderen en vervolgens met 20.000 per maand in December en Januari. PROF. GTELEN NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID. In de vergadering der Tweede Kamer is voor kennisgeving aangenomen een schrijven van prof. dr Gielen. waarin hij mededeelt met ingang van 15 November ontslag als lid dezer Kamer te nemen. CENTRAAL PENSIOENFONDS VOOR MI JNBE AMBTEN. De besprekingen betreffende de pen sioenen der in de Limburgse steenkolen mijnen werkzame beambten, zijn thans beëindigd, zodat een definitieve regeling binnenkort verwacht kan worden. Deze regeling houdt in de oprichting van een centraal pensioenfonds voor de beamb ten van alle mijnen De fondsen der af- zonderlUke mijnen zullen daarin wor den opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1