leidse Raad keurt nieuw uitbreidingsplan voor Rodenburgerpoider goed Eerste steenlegging Hoofdkwartier Y. N. Alma's dubbele taak PANDA EN DE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Minister Stikker herdacht Dag der Ver. Volkeren „Geef niet toe aan cynisme" RECHTZAKEN Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 25 October 1949 Tweede Blad No. 26829 Alleen een middagzitting SCHOOLWERKTUIN IN PLAN NOORD. Bij het voorstel tot votering van gel den voor een schoolwerktuin In plan Noord oordeelt de heer Woudstra (Prot. Chr. P.) een bezwaar, dat de activiteit van dit voorstel ls uitgegaan van de wethouder, niet van de vereniging, waardoor aan de behoefte getwijfeld zou kunnen worden, al is het nuttig, wat nog niet wil zeggen: nodig. De heer D J. van Dijk (P. v. d A.) veroordeelt de aarzelende houding van d: heer Woudstra. Activiteit van een wei houder is te prijzen. De heer v. Iterson (Prot. Chr. P.) zegt destijds bezwaren geuit te hebben tegen de practische uitvoering ten aan zien van het te bouwen huisje (hout of steen!), waarmede rekening zou wor den gehouden. Hij merkt daarvan echter niets in dit voorstel, en hi) handhaaft zijn bezwa ren. De heer A. v. Dijk (KVP) vraagt of er voldoende grond is voor dit werk en of de liefde daarvoor bij de jeugd niet anders is bij te brengen. Wethouder Van Schaik verdedigt zijn beleid. De vereniging kon niet verder daar haar terrein voor woningbouw was weggegaan. Zii was vasteeloDen. Toen 1- van zijn zijde het initiatief genomen, mede op instigatie van het enig over gebleven lid van 't oude hestuur. Aan de activiteit van 't nieuwe bestuur behoeft men niet te twijfelen. Snr. ze dan nader uiteen, hoe dit werk van groot nut ls en feitelijk een els van het moderne onderwijs, waardoor ook plant soen vernieling etc wordt bestreden. 1/4 der jeugd kan geholpen worden aan een tuintje Wethouder Jongeleen erkent tegen over de heer v. Iterson, dat hij 'n fout heeft gemaakt door geen nadere in lichtingen te verschaffen. Overigens verdedigt hij het voorstel, dat met de stem van de heer v. Iterson tegen wordt aangenomen. WEER EEN WONINGPRAATJE. Bij het voorstel inzake wijziging der begroting inzake het bouwrijp maken van grond ten N. van de Tiinorstraat wijst de heer v. Iterson er nogmaals op, dat het in Lelden wel zeer onbevredi gend gaat met de woningbouw. Spr. releveert in 't kort nog eens vroeger ge maakte opmerkingen. Moet het zo door gaan en kostbare tijd verloren gaan door te hoge opzet der plannen, waar door er geen woningen komen? De heer v. Weizen (CPN) meet ook enige critische opmerkingen maken Het ontwerpen van plannen is een lij densweg. Ook in de kringen van betrokken woningbouw-verenigingen heerst ernstige ontstemming, waar nu, na 2 jaar nog nimmer ls vernomen hoe het er mee staat. Sinds een jaar ls er zelfs niets meer van gehoord. De archi tect heeft weliswaar getracht zijn plan te doen goedkeuren, doch is blijkbaar niet geslaagd Hier is sprake van het bouwrijp maken van grond voor 68 woningen, doch er is ook sprake ge weest van 93. Hij vraagt de raad nader hierover in te lichten. Wethouder Jongeleen verwijst naar het. vorig debat en zal er daarom niet verder op Ingaan. Spr. Is ook niet te vreden. Het aanvankelijke plan kan niet doorgaan en dat werd vervangen door een ander voor 68 woningen Het de partement laat de ratlo-bouw los! Tegen dit plan voor 68 woningen heb ben Gcd Staten bezwaar gemaakt, al keurden zij plan Noord destijds volledig goed. Het plan is opgezet in overleg met de Prov. directie, doch plotseling kregen we te horen, dat de architect j niet deugde en ten slotte is men maar gezwicht en is een andere architect toe gevoegd. Nu kan men gemakkelijk zeg gen: Wjj hebben de boot gemist, doch aan wie dan de schuld? Of dat plan er door zal komen, weet spr. niet. Van de ratio-woningen zal wel niets meer komen, daar dit volume is bereikt. De heer v Ierson Het is geen ratio- bouw, doch drama-bouw. De heer Wilmer (KVP) zegt, dat hij dus mag concluderen, dat Ged. Staten dus de woningbouw vertragen en meent daartegen te moeten protesteren. De heer Knetsch (Prot Chr. P wijst er od hoe men van Maastricht tot Loppersum niets ziet dan kwasl oud- Hollands. Dat is dus blijkbaar alleen goed Maar moeten de gemeenten daar voor zwichten? De wethouder onderschrijft de heren Wilmer en Knetsch. Hil handhaaft het toegezegde extra bouwvolume, maar of hii zal slagen, is vraag twee. Het voorstel wordt zh st. goedgekeurd. De overige agenda gaat dan onder de hamer door tot na een korte sehei- me zittinz en de thee m°n bereikt h^t voorstel betreffende de bouw van 80 montageworingen aan de Lage Mors- weg. Mej, v. Nienes (P.v.d.A) vindt het een gebrek, dat er maar één stookge- lezenheid is geprojecteerd. Wethouder Jongeleen zegt echter toe, dat er gedeeltelijk voor een 2e zal wor den gezergd. UITBREIDINGSPLAN RODENBURGERPOLDER. De heer v. Iterson heeft beswaren wegers economische redenen. Z.i zal een flat nooit rendabel zijn te maken. Spr. is niet tegen sportvelden, maar die horen bulten de stad te liggen. De stad vraagt z.i. alleen groen, recreaties en speelvelden. Het geldt hier een terrein van 35 ha. Met een plan van 36 wo ningen per ha met inbegrip van alle groen en recreatie zou men dus in to taal 1260 woningen krijgen, doch er zijn er 1160 geprojecteerd en dat is z.i. nog optimistisch. Men vraagt al meer dan 36 woningen per ha. gemiddeld tussen 40 en 50. Bij de Timorstraat zijn op 1.2 ha 68 woningen geprojecteerd. De gelden voor vernieuwing zijn bovendien te hoog en dat in een tijd van bezuini ging. De heer Kortmann (KVP) staat ook zeer crltisch tegenover dit voorstel, voorzover cultuurgrond voor sportvelden zal worden benut. En dit, waar onze tijd vraagt: hoe leven wjj. hoe eten wij en hoe wonen wy. Wy moeten de hoogte in wat bouwen betreft; 't aangename en nuttige moet thans plaats maken voor het noodza kelijke Hij vraagt zich af of het flat gebouw er wel ooit zal komen. Dat met de N.V. Rhijnlandse Exploi tatie Mij. van Onroerende Goederen be sprekingen zijn gevoerd met het mes op de keel, staat spr. ook niet aan. De heer D. J. v. Dijk ((P.v.d.A.) wordt wat kriebelig, dat altijd de voor standers van sportvelden bezwaren ma ken. Dat is al sinds 40 jaar zo en daar om zijn ze er niet Naast de div. vra gen van de heer Kortmann geldt z.i. evenzeer: hoe houden -wij ons fit? De stad roept om sportvelden voor de jeugd. Er heerst het grootste gebrek daaraan. Sportvelden zijn even hard nodig als woningen, ook al moet er cultuurgrond voor worden benut. De heer Schüller (Pjv.d.A.) citeert een lijst om te laten zien hoe ver Lei den ten achter is met groen, recreatie, speelweiden en sportvelden en nu een poging wordt gedaan dit stadsdeel een klein gedeelte te geven van wat feitelijk nodig zou zijn, maakt men bezwaren. Zelfs een dokter doet daaraan mee. Spr. hekelt tenslotte de houding van genoemde N.V., die het moet weten, tot wie zij zich moest richten. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.), dacht destijds, dat dit land beter te gebruiken was dan voor sportvelden; zijn bezwaren zijn wel enigszins ge luwd, doch hij onderschrijft toch nog de geopperde bezwaren in deze. Speel velden wil hij aanvaarden. Hij betreurt, dat genoemde NV. niet tegemoet Ls ge komen door gelegenheid te geven an ders te adresseren (aan de raad, niet aan B. en W.!). De heer Vos (VVD) sluit zich aan bij de heer Woudstra inzake genoemd re quest en vraagt waarom B. en W. aldus hebben gehandeld. De heer v. Stralen (P. v. d. A:) meent, dat eerst moet bekend zijn; hoe is de juiste gang van zaken inzake de brief der N.V. alvorens te oordelen. De heer v. Weizen sluit zich aan bij de heer D. J. v. Dijk. Bouw-Indeling etc. van het plan heeft bi) zijn fractie geen bezwaren. Wel de behandeling van de brief van genoemde N.V. Zich verschui len achter een vorm-fout is z.i. beneden de standing van een gemeentebestuur. Wethouder Jongeleen ls verheugd, dat er geen aanmerking ls gemaakt op de bouwtechniek. Hij zet in den brede uit een hoe finantieel het plan is gevormd gelet op de werkelijkheid van het ogen blik, doch niet alleen de finantiën be slissen, ook de vraag, of dit plan econo misch ls verantwoord voor de gemeente en de bewoners. De heer v. Iterson ver geet. dat wij te maken hebben met een bestaand uitbreidingsplan dat gewijzigd moet worden, daar het niet meer vol deed aan de gestelde eisen. Er moeten zes scholen komen, openbare gebouwen, een wijkgebouw, een kerk! Op die grond had men 400 woningen kun nen bouwen en toch. tussen het plan van 1933 en nu is er bijna geen verschil in het aantal woningen. Sinds 1933 is er bovendien wel iets veranderd in menta liteit en men rekene ook de geprojec teerde industrialisatie, waardoor ont spanning nodiger is dan ooit. Vandaar de sportvelden. Spr 's gedachten zijn een ogenblik ondeugend geweest: zou dr Kortmann meer zieken willen hebben? (Deze merkt op: zoals de waard ls ver trouwt hij zijn gasten!) Zie ook het rapport van de directeur van de Geneesk. Dienst! Voor de jeugd dient men geestelijk, doch ook lichamelijk te zorgen. Een ver wijt van te weinig sportvelden had spr. dan ook eerder begrepen. Dit plan is slechts 7 ct. per km3 duur der dan In 1933. Zeker een flat is duur, maar rendabel. Reeds nu hunkeren tien tallen er naar, vooral ouderen. Deze wijk is zeer slecht bedeeld met speelvelden, die hard noodzakelijk zün. Men bedenke6 scholen komen er bij Ten slotte de brief van de Bouw Mij. Er is geen sprake van een mes op de keel zetten, integendeel van een zeld zame lankmoedigheid. Uitvoerig zet spr. dit uiteen, tal van besprekingen zijn ge voerd. Dat B. en W. formeel handelden, be wijst ook dat deze brief aan de raad is overgelegd, waartoe het college niet ver plicht was Het college ls zelfs nu nog bereid tot besprekingen, al bleef de N.V. z i niet zakelijk. Het bezwaar kwam bovendien af op de laatste middag, toen spr. met vacantie was. De Voorzitter wyst> er op, dat deze kwestie \an de brief niet nieuw ls, doch zich 2 jaar geleden ook al voor gedaan heeft. Toen heeft de raad het standpunt van B. en W. volledig ge deeld. Ook nu heeft het college volko men correct gehandeld. By de replieken zegt de heer Woud stra, dat, waar dit voorstel een geheel ls. hij niet alleen om de sportvelden zal tegenstemmen. Rede van Truman Bij de plechtigheid van de eerste- steen-Icgging voor het hoofdkwartier der V. N. te New-York heeft presi dent Truman een rede gehouden, waarin hij controle op atoomwapens, eerbiediging van de rechten van de mens en bevordering van economische ontwikkeling de vereisten voor een betere wereld noemde. Hy uitte ech ter de waarschuwing: „Wij kunnen die vraagstukken niet in cén dag op lossen. Wij moeten er altijd aan blijven werken ten einde ons doel te berei ken." Truman noemde het plan voor inter nationale contróle van atoomenergie, dat de commissie voor de atoomenergie der V.N. onder handen heeft, een goed plan. Sprekende over zijn plan tot hulp aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden, zei Truman dat op het ogenblik min stens de helft der mensheid in barre armoede leeft. Hij beloofde, dat de V S. haar volle Het voorstel wordt aangenomen met 312 stemmen. Tegen de heren Kortmann en Van Iterson. Bij art. 10 (over de flat) vraagt de heer Knetsch stemming. Het wordt aangenomen met 267 stemmen. Tegen de heren Knetsch, v. Iterson, Woudstva, Elsgeest, Hordijk, Questroo en De Cler. RONDVRAAG DE WIJZIGING DER SPOORWEGPLANNEN. De heer v. Iterson vraagt zich af, ten aanzien der spoorwegplannen: hebben wy nog wel een vinger in de pap, Hij meent van niet. Gezien het artikel in het LX), van Zaterdag j.l. over wijzi ging dezer plannen, waarvan de raad niets bekend is. Wethouder Jongeleen was ook verrast door deze publicatie, waarvan hij niet cp de hoogte was, zodat deze voor barig moet worden geacht. Wel weet hij, dat met het oog op de bodemge steldheid over de tunnel aan de Haar lemmervaart besprekingen worden ge voerd. Er was gevaar, dat de dijk in de vaart zou glijden, waardoor omlegging van de Haarlemmertrekvaart over een bepaalde lengte noodzakelijk werd. Het spijt hem. dat een ingenieur nu reeds de pers heeft Ingelicht. De heer Kortmann vraagt hoe lang het herstel van de Bostelbrug zal du ren. De wethouder antwoordt: 4 maanden, tenzij vorst een hinderpaal zou ople veren. De heer Piena (P.v.dA.) zou de agen ten bij de overweg liever in witte Jassen zien in plaats van zwarte. De heer Vos vraagt, hoe het staat met het onderzoek inzake de beschul digingen tegen de directeur van de Reinigingsdienst. Is een rapport na 8V4 maand nu spoedig te verwachten? Wethouder Menken zegt, dat de zaak bijna rond is en «en rapport spoedig te verwachten. Hierna sluiting (goed 6 uur). 6 December zal de Raad weer ver gaderen en op 19 December zal de be groting voor 1950 worden behandeld, die deze week zal uitkomen. Op 14 Nov. is er sectievergadering. Alleen-verkoop voor Nederland E.G. BOUWER's. Handelsvereniging N.V. Amsterdam-Z- (Adv.) FEUILLETON 7) door MARY BURCHELL. Vertaald uit het Engels. Terwijl ze haar meestal naar voren vallende haren wegduwde en zichzelf in de spiegel bekeek, constateerde ze met welgevallen, dat zelfs Gregory Penge er geen spijt van behoefde te hebben vanavond met haar gezien te worden. Niet dat Gregory .verwaand was of overcritisch op het gebied van meisjes, maar hoe dan ook, het was prettig het gevoel te hebben, dat ze er op haar best uitzag, nu ze met hem uitging. Ben je klaar, Alma, riep Eva van beneden. Ze zijn er al. Een kort crèmekleurig jasje meene mend rende Alma de trap af om zich bij het gezelschap te voegen. De twee jongemannen waren buiten in de auto van Gregory blijven zitten en toen de beide, meisjes haar moeder goedendag hadden gezegd en buiten kwamen, zagen ze zeer tot haar mis noegen dat Pansy het nodig had ge vonden de bezoekers onderwijl bezig te houden. Ga onmiddellijk naar binnen en je huiswerk maken, beval Eva haar f.reng. Waarop Pansy verontwaardigd antwoordde: Allemensen was ik maar zo groot, dat ik iemand kon zeg gen z'n huiswerk te gaan maken, ter wijl lk zelf een pretje had. De beide Jongemannen waren uit de auto gekomen en lachten om Pansys opmerking. Er werd kennis gemaakt met de neef uit India, Robert Penge, die een heel plezierige Jongeman bleek te zijn, met zó'n vriendelijke manier van optreden, dat zelfs Alma zichzelf meest bekennen, dat ze er niet tegenop had behoeven te zien om deze man een avond bezig te houden. Maar hoe dan ook, ze was blij, dat Gregory haar part ner zou zijn die avond en dat Eva en Robert Penge automatisch op de ach terbank plaats namen, toen ze allen in oe auto stapten, zodat zij als vanzelf sprekend naast Gregory voorin kwam tc zitten. Terwijl ze zich installeerde, keek ze snel even terzijde naar haar partner. 2e had geen ongelijk gehad, toen ze Gregory vroeger erg knap had genoemd, «ij zag er nog steeds zéér goed uit. Lang en aonker en goedgebouwd, met grijze ogen vol humor en een mond, die gemakkelijk lachte, hetzij om grapjes, hetzij uit pure goedgelulmöheid. Hij glimlachte op dit moment, als was hij zeer tevreden met de situatie. Dit was bijzonder aardig van hem, vond Alma, want de meeste jonge mannen m Midchester zouden liever de briilante Eva naast zich gehad hebben dan het rintige jongere zusje, dat niemand erg Seed scheen te kennen, Wat vertelde Pansy jullie allemaal, vroeg Eva, toen ze aan het rijden wa ren. Ze kondigde zeer dramatisch aan, dat jullie praktisch geruïneerd waren, legde Gregory luchtig uit. Maar voordat we tijd hadden te vragen, of dit op de morele kwaliteiten van de familie of op de financiën slceg, kwamen Jullie er aan en maakten een eind aan een veel belovende conversatie door die verne derende opmerking over huiswerk-ma ken. De beide meisjes lachten een beetje geforceerd, en Alma zei verontschuldi gend; Ik ben bang, dat Pansy wel eens wat te veel praat. Hebben we dat allemaal op die leeftijd niet gedaan?, vroeg Robert toe geeflijk; hij had Pansy klaarblijkelijk een heel mooi nummer gevonden. Persoonlijk vond ik, dat Pansy dit keer niet ver genoeg ging met haar gebabbel, verklaarde Gregory cp pro testerende toon. Ze begon over een on derwerp, dat öf uitvoerig besproken moet worden, öf in het geheel niet. Vertel me eens.... moet ik als goede vnend van de familie haar verhaal ernstig nemen en de familieleden in overeenstemming daarmee mijn deelne ming betuigen? Of is het een typisch Pansy-verhaal, waarover we gezamen lijk van harte kunnen lachen. Welaarzelde Eva op haar lip bijtend en niet wetenfl, höèveel los te laten. De waarheid ligt ongeveer in het midden, legde Alma uit, met een ze kere vastberadenheid de leiding ne mend. Oom Theodoors dood heeft meer verandering in onze financiële positie gebracht dan wij vermoeden konden. Pansys voorstelling van zaken, als zou den we volkomen aan de grond zitten, ls echter meer in overeenstemming met haar overdramatische inslag dan met de feiten. Juist, zei Gregory, terwijl hij haar even met een blik van bewonderende waardering, dat ze deze minder aan gename situatie met een glimlach on der ogen zag, aankeek. Het spijt me heel erg voor jullie. Hoe is Je moeder er onder? Ze komt er wel over heen. Eva sprak luchtig, nadat ze haar gewone zelfverzekerdheid herwonnen had. We zullen er allemaal wel aan wennen. Het is tenslotte geen kwestie van leven of dood. Het is eigenlijk helemaal niet van veel belang. Deze \yenk, dat het onderwerp verder niet besproken behoefde te worden, werd door de twee mannen onmiddel lijk begrepen, en men begon te overleg gen, waar de avond zou worden doorge bracht. Zoals Eva voorspeld had, viel de keus op het Watermolen-restaurant, waar gedanst werd en dat aan de rivier lag, vlakbij een schilderachtige oude water molen, die sedert lange jaren een van de bijzonderheden van het landschap vormde Bij het restaurant behoorden uitgestrekte terreinen en er was ook een prachtig modem zwembad aange legd. Vele jonge mensen uit Midches ter, die een beetje geld te verteren hadden, gingen naar deze gelegenheid, aLs ze eens bijzonder uit wilden zijn, en op een mooie zomeravond als deze, was het er overvol. Hoewel ze vroeg waren, ontdekten ze dan ook, dat er geen taleltje onbezet was, en de gérant kon hun niet eerder dan over een dertig a veertig minuten een tafel toezeggen. Zullen we ergens anders heen gaan?, vroeg Gregory, of zullen we hier wat rondhangen en de aanwezige plaat selijke grootheden bekijken? (Wordt vervolgd) deel zullen hebben aan het hulppro gramma der V. N en voegde er aan toe, „Ik zal er bij het Congres, wanneer het in Januari oyeenkomt, op aandringen, voorrang te geven aan de voorstellen, die verdere technische hulp en finan ciering mogelijk maken. Het succes van de V N. zal niet alleen afgemeten wor den naar haar poglngn tot het oplossen van politieke vraagstukken, maar ook naar de sociale vooruitgang in de we reld, aldus Truman Truman verklaarde met nadruJk dat de V.N. een Invloedrijke macht voor het bevorderen van vrede en vriendschap in de wereld zijn geworden. Het nieuwe hoofdkwartier der V. N. wordt gebouwd midden in Manhattan, dicht bij de East-river. Het grootste ge deelte van het terrein is door Rockelel- ler geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begonnen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdiepingen hoog en zal aan de buitenkant geheel uit alumi nium. glas en marmer bestaan. Generaal Carlos Romulo. de voorzit ter der huidige zitting der V. N., ver klaarde, dat de V. N. ..de laatste tempel is, waar de menselijke broederschap nog voortleeft" Wij moeten in vrede leven of vergaan. Harder dan staal, duurza mer dan graniet is de waarachtige hoek steen van de Verenigde Volken: de goede wil Na de toespraak van Romulo bracht de afgevaardigde van de Verenigde Sta ten bij de V. N Warren Austin, hulde aan John Rockefeller junior, die het terrein voor het bouwen van de V.N.- zetel ter beschikking heeft gesteld. Trygve Lie. de secretaris-generaal van de V.Ndeponeerde daarop het te San Francisco ondertekende afschrift van het Handvest der Verenigde Naties, dat te zampn met de hoeksteen zal worden ingepietseld. Hij voegde bij dit afschrift de verklaring van de rechten van dc mens. welke door de algemene vergade ring op 10 December 1948 werd goed gekeurd Van iedere dag van het jaar een V.N.-dag maken, totdat de vrede In de wereld verzekerd ls, dat is ons doel", aldus Trygve Lie. De stad New-York voorzag president Truman van het grootste geleide van politiemannen op motoren dat ooit aan een bezoekende waardigheidsbekleder is toegewezen. De gedelegeerden bij de V.N. hadden in de open lucht plaats genomen in de rangorde van de algemene vergadering. Onder de aanwezige vooraanstaande be zoekers bevonden zich ook zes Indianen in volle vedertooi. Voor de plechtigheid schudden Tru- mqn en Wysjinsky elkaar hartelijk de hand U suit morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden dnen struinen, unders ver teer; uw voedsel niet, he; bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LKVERPIL- LET.TES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de cal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. (Adv.) W ereldgemeenschap in wording De minister van Buit. Zaken, mr D. U Stikker, heeft ter herdenking van het in werking treden van het Handvest der Ver. Naties gisteravond voor de zender Hilversum I een radiorede uitgesproken, waarin hij er op wees, hoe op deze dag der Verenigde Volkeren, dat vrijwel over de gehele wereld wordt herdacht, hoe op 24 October 1945 het Handvest der Ver. Naties in werking trad. „Wanneer wfj de balans opmaken van de gebeurtenissen welke in vier jaren zich hebben afgespeeld", zo zeide minister Stikker o.a., „mogen wij niet toegeven aan het cynisme dat zich bij een oppervlakkige beschou wing misschien van ons meester zou kunnen maken. Juist op deze dag moe ten wij ons weer laten doordringen van de idealen, welke in de duistere oor logsdagen de volkeren bijeen brachten, om uiting tc geven aan een hartstoch- telyke roep om vrede. De wil tot vrede moet in een ieders hart worden aan gekweekt! De individuen zullen zich aanecnscharen tot volkeren en dc drang naar vrede zal zich zodoende ten slotte in een machtige vloed over de wereld uitstorten." Helaas is dit stadium nog niet bereikt. De tegenstellingen tekenden zich weer scherper af. De vredesverdiagen zijn tot dusverre niet afgesloten. Het onderling wantrouwen tussen de grote mogendhe den bleef bestaan en het werk der Ver. Naties ondervond hiervan de terugslag. Volledige internationale samenwerking is nog niet mogelijk gebleken. Dit heeft echter niet kunnen verhinderen dat er resultaten bereikt zyn. 10). Ja-ja, daar ging Joris Goedbloed weer! Hij liep voorop door het museum en legde alles uit Hij deed alsof hij de eigenaar was en sprak over dynastieën en hiëroglyphen en hoe al die Egypti sche dingen mogen heten, alsof hU er zijn leven lang in gestudeerd had. Wil liam T. Bobberbroek was er helemaal van onder de indruk en Panda eigen lijk ook. „Zeg hée" zei de Heer Bobberbroek, toen ze bij een zonderling klein beeldje aankwamen, „wat is dat voor een pias?" „Deze figuur uit de dertiende dynas tie", sprak Joris onderwijzend, „is niet, gelijk gij zo speels opmerktet, een plas, doch wordt verondersteld te zijn een afbeelding van een der zonen van Ho- rus. Interessant, nietwaar?" „Zo iets heb ik nou steeds al gezocht", zei Bobberbroek geestdriftig. „Zo'n leuk gek klein dingetje. Van die echte kunst, waar Je toch nog eens om kan lachen. Dat zal mijn vrouw leuk vinden. Ik moest toch nog een presentje voor haar kopen! Zeg, Pietersen, wat moet Je er voor hebben? Ik wil het van je kopen!" „Ehkopen? Kopen!" zei Joris Goedbloed. Het Horus-beeld was niet van hem en hij mocht er natuurlijk niéts van verkopen, maar Joris wist al tijd onmiddellijk waar zijn voordeel lag. „Eén ogenblik dan, waarde heer", zei hij. „dit zal ik even moeten overleggen met mijn compagnon! Een korte rug gespraak, met uw welnemen!" „Je gaat Je gang maar, beste knaap", antwoordde Bobberbroek „en wees maar niet verlegen! Centen genoeg!" „Een enkel ogenblik slechts", glim lachte Joris en toen nam hij Panda mee naar een stil hoekje, om daar even met hem te fluisteren. Panda begreep er natuurlijk niets van. Wie dan ook wèl? In dc eerste plaats het Kindernood fonds, dat in Nederland bekend werd door de activiteiten van de UNAC. Bijna 100 millioen dollar werd besteed voor voeding en gezondheidszorg voor kinderen uit een groot aantal landen. Deze 100 millioen dollar werd bijeen gebracht door een aantal regeringen en het Nederlandse volk steunde dc kinderactie. Een tweede resultaat is de universele verklaring van de rechten van de mens Inderdaad, het is „slechts" een verkla ring, die geen enkele rechtskracht heeft. Ik zou het willen noemen een beginsel, een geweten van de mensheid. Een sterk waarschuwend geweten, dat, juist om dat het geen rechtskracht heeft, een sterk waarschuwend geweten is, dat gro te invloed kan hebben. Voorts stelde de economische en so ciale raad een programma op voor het ontwikkelen van welvaartsbronnen, aan wezig in de laagontwikkelde landen. De landbouw in een laagontwikkeld gebied zal b.v. tot groter bloei gebracht kunnen worden door het aanleggen van Irrigatie-werken. Voor enkele Aziatische gebieden beginnen deze plannen voor irrigatie-werken, uit te voeren met de kennis en ervaring uit beter ontwikkelde landen, reeds vastere vormen aan te ne men. Op bescheiden schaal zijn de plannen reeds in werking getreden. Een nieuw hoofdstuk van de sociaal- economische geschiedenis van de mens heid zal beginnen, indien plannen voor illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jongens en Meisjes! Willen jullie Panda en Joris Goedbloed niet dolgraag eens in levende lüve zien?? Welnu, dat kan!! Zaterdagmiddag 5 November ko men zij speciaal voor de kinderen van onze lezers ln de Leidse Schouwburg in het Jullie allen wel bekende verhaal: „Panda en de Mees ter-Goochelaar". De toegangsprijs bedraagt slechts 30 cent. Nadere bijzonderheden omtrent kaartverkoop e.d. volgen nog. Je weet nu vast dat je die mid dag vrij moet houden! illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MEUIVE UITGAVEN. Nederland Industrialiseert. Door het ministerie van economische zaken ls een brochure samengesteld welke ln eenvoudige stijl de noodzaak van en de mogelijkheden tot Industrialisatie van ons land uiteenzet. De uitgave wil alge meen begrip wekken voor de Industriali satie, naar aanleiding van de nota welke over dit onderwerp eind September J.l. door de minister aan dc Tweede Kamer werd aangeboden. Internationale technische hulpverlening inderdaad op grote schaal worden uitge voerd. Een wederzijds begrip en waarde ring zal kunnen worden gekweekt door de uitvoering van deze internationale werken. Nederland, met zijn langdurige ervaring ln het tot ontwikkeling bren gen van tropische gebieden, zal in be langrijke mate aan deze technische hulp verlening kunnen medewerken. De minister vroeg ten slotte aandacht voor de Ver. voor Internationale Rechts orde. „Wij moeten niet vergeten", zo be sloot de minister, „dat de wereldge meenschap nog slechts ln wording is, zU Is er nog niet. 300 Jaar waren nodig om van Groningers en Limburgers, Friezen en Hollanders vvcrkciyk een eenheid te maken. Laten wij dan niet verwachten dat het mogelijk Is om van Nederlanders en Ethioplërs, Mexica nen en Chinezen enz. een gemeen schap te vormen ln vier jaar of zelfs, als wy het begin leggen by het stich ten van de Volkenbond, in dertig Jaar. Maar laten wy steeds indachtig biy- ven dat de ontwikkeling in de rich ting van een wereldgemeenschap be gonnen ls en voortgang vindt." Werkgevers wilden militairen niet terugnemen TEZAMEN I. 300.— BOETE. Voor de Zwolse economische politie rechter, mr Van der Hoop, stonden gisteren twee werkgevers uit Kampen terecht, die geweigerd hadden enige gerepatrieerde militairen, vroegere werk nemers, ln dienst terug te nemen. Vol gens het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen zijn werkgevers hiertoe verplicht. De officier van Justitie, mr J. Stigter, eiste voor elk geval f. ,500. boete. subs, een maand hechtenis. Hij merkte in zijn requisitoir op: „Straks komen duizenden en duizenden jonge mannen uit de tropen terug, en waar moet men met hen heen, wanneer het BB.A. niet nageleefd wordt?" De po litierechter besliste: f. 100.boete per geval, subsidalr 10 dagen, wat voor de ene werknemer f 200.— en voor de an dere f 100.boete betekent. WOENSDAG 26 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram muziek: 7.33: oog ln al; 7.38: gram - muziek; 8.00: nieuws en weerberichten: 8.18: oog ln al; 8.23: gram.muzlek; 8.60' voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „Kinderen en mensen", causerie. 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: gram.muzlek: 12.00: dansorkest; 12.30: mededelingen: 12.33: voor het platteland; 12.38: gram.muzlek; 12.55: kalender, 13.00: nieuws; 13.15: omroeporkest; 14.00: gesproken portret; 14.16: Jeugdconcert; 16.00: kinderkoor; 15.20: voor de Jeugd; 15,50; planoconcert; 16.00 vragen beantwoording; 16.30: voor do zieken; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: orgelspel; 18.00: nieuws; 18.15: Vara- varla; 18.20: sportreportage: 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00. „Rondom de antithese", causerie; 19.15; kwartet; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20.00: nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15: socialistisch nieuws; 20.20 promenade-orkest; 20.55: „Van ander ras", hoorspel; 22.16: her denking S. H. Englander. 22.45: populatr- wetenschappeiyke causerie; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek: 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weer berichten; 815: gram.muzlek; 9.00: voor de Jonge zieken; 9.30: waterstanden; 9.36: gram.muzlek; 10.30. morgendienst; 11.00: gram.muzlek; 11.20: „Dc gestolen min nebrieven". hoorspel; 12.00- strijkorkest; 12.30: mededelingen; 12.33: orgelconcert: 13.00; nieuws; 13.16: mandollnemuzlek; 13.45: gram.muzlek: 14.30: kamerorkest en solist; 16.15: gram.muzlek; 15.30: koor en orgel; 16.00. phllatellstlEche causerie; 16.15 voor de kinderen; 17.30: vraaggesprek; 17.45: ryk over zee; 18.00: fanfarecorps; 18.30: voor de kinderen; 18.45: streekult- zending; 19 00: nieuws: 19 15 Indonesisch nieuws; 19.30: sportcommentaar en gra- mofoonmuz.; 10.40: radiokrant: 20,00: nieuws: 20.05: commentaar famlllecompe- tltie; 20.15: radlophllharmonlsoh orkest en solisten; 2110: bllbelse causerie; 21.30: zang en plano; 21.50' blaa«kwlntet en plano; 22.15: strHkkwartet; 22.45: avond- overdenklntr: 23.00: nieuws; 23 1524.00: gram.muzlek. AGENDA DINSDAG. Stadszaal (Foyer): Lezing Ina 41 Beugel. 8 1/4 uur n»m. WOENSDAG. Den Ha a c (Hoky): WecuMIJsrevue. 8 1/4 vur aam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3