Joego-Slavië verslaat Tsjecho-Slowakije Rapport Preslwick-ramp spreekt van „samenloop van omstandigheden" FRANSE CRISIS WEER OP PAPIER OPGELOST Aanklacht dr Beel contra „De Waarheid" Joego-Slcivië tot lid van Veiligheidsraad gekozen Trots scherp protest vau Wysjinsky Gezagvoerder en bemanning waren bekwaam WEER B ERICHT Socialisten en Waalse liberalen tegen koning Leopold mmM Officier aclit suggesties beledigend 88ste Jaargang VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 00 No. 26826 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UUI\ L£,1L/C.n L-iX W1V1J1 1\LT f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no:. 57055 De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren bü tweede stemming Jocgo-Slavië tot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad gekozen in plaats van het uittredende lid, de Oekraïne. Bij eerste stemming werden Ecuador en India met respectievelijk 57 en 56 stemmen gekozen in plaats van Argentinië en Canada. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stemmen uitgebracht en op de Sov- jetrussische candidaat, Tsjecho-Slowakye, 20. Daar de vereiste meerderheid (twee derden van de uitgebrachte stemmen) 39 was, moest worden overgestemd, waarbij Joego-Slavië 39 stemmen ver wierf en Tsjecho-Slowakye 19. Men verdiept zich in gissingen over Hij werd door voorzitter Romulo tot ce verdeling der stemmen. De stem- de orde geroepen, daar het reglement ming was geheim en men kon van be- slechts toelaat, dat leden van de alge- voegde zijde tot dusver geen lijst van mene vergadering in een dergelijk ge- de stemming krijgen. Men gelooft, dat val alleen hun stem toelichten, behalve vijf landen van het Slavische Voor de stemming had Wysjinsky zijn blok ook vijf landen van het Britse Ge- standpunt, dat een verkiezing van Joe- menebest, Noorwegen en Denemarken, go-Slavië in strijd met het Handvest is, Frankrijk, België en drie Latijnsameri- voor de vergadering uiteengezet. Of- kaanse ianden, waaronder Argentinië schoon voorzitter Romulo hem ook er. Peru, de candidatuur van Tsjecho- hierbij tot de orde riep en er op wees, Slowakije steunden. dat dergelijke verklaringen voor een Nederland heeft de candidatuur van geheime stemming niet geoorloofd zijn, Joego-Slavië gesteund. zette Wysjinsky zijn rede voort. Tot vlak voor de stemming was het De verkiezing van Joego-Slavië heeft nog niet geheel zeker of Nederland aan in Engeland algemene voldoening ge- znn aanvankelijk voornemen om Joego- wekt, ofschoon de Britse delegatie had Slavië te steunen gevolg zou geven. verklaard voor Tsjecho-Slowakije te Van de aanvang af hadden twee vra- zullen stemmen. De Manchester Guar- cen voer de Nederlandse delegatie een dian schryft, dat het te betreuren zou belangrijke rol gespeeld, nl. of Joego- zijn als Rusland nu uit de Verenigde Slavië enige kans zou maken en hoe Naties zou treden, ofschoon dit „al heel de andere mogendheden van het Atlan- weinig verschil in de praktijk" zou ma- tische pact zouden stemmen. ken. Het blad noemt de wijze, waarop in de vem^raad hebben U lan min«n den zitting. Vijf van hen hebben een h taop" permanente zetel. Dit zijn: Engeland, Amerika, de Sovjet-Unie. China en1 Dean Acheson. de Amerikaanse mi- Frankrijk. De overige zetels worden be- ,n|ster, vaP Buitenlandse Zaken, ver- eet door met-permanente leden diepe- klaarde, dat de verkiezing van Joego- ricdiek aftreden. i Slavie „niets" t was „om over opgewon- Onmiddellijk na het bekendmaken den te raken. Hij geloofde niet, dat van de uitslag verklaarde Wysjinsky, cteze kwestie een ernstige scheuring in dat de Sovjet-Unie Joego-Slavië niet J Verenigde Naties te weeg zou bren- zal erkennen als lid van de Veilig- §en. heidsraad. Hij noemde de verkiezing i Een woordvoerder van het Franse de- van dit land eCn schending van het partement van Buitenlandse Zaken Handvest en van het gentlemans- noemde de verkiezing in overeenstem- agreement, dat tot nu bestond over nung met het Hanavest. de wijze, waarop nieuwe leden van ^n diplomatieke kringen te Lake Sue de Veiligheidsraad worden gekozen. cess acht men het protest van Wysjins ky betrekkelijk gematigd. Kardelj, de „Rusland en de overige Oosteurcpese Joegoslavische minister van Buiten landen, aldus zeide Wysjinsky, hebben landse Zaken, die de Joegoslavische de- Isjecho-Slowakye eenstemmig candi daat gesteld. Door de verkiezing van legatie naar de Verenigde Naties leidt, was van mening, dat de positie van Joego-Slavië wordt de Veiligheidsraad Jöego-Slavië in de Veiligheidsraad zal een werktuig in handen van het An- gloamerikaanse blok". .bijdragen tot de internationale samen werking en vredelievende betrekkingen in de wereld." „Wat Wysjinsky zegt, Joego-Slavië behoort nog Oost-Europa," zo zeide hij. De algemene vergadering der V.N. heeft voor de vacante zetels in de eco nomische en sociale raad de volgende leden benoemd: Mexico (57 stemmen), Perzië (55 st), V.S. (54 st.), Pakistan (52), Canada en Tsjecho-Slowakye (elk 49). De Dominicaanse republiek werd in de trustschapsraad gekozen. Deze be noeming geldt tot 31 December 1950. Argentinië en Irak verkregen met resp. 50 en 45 stemmen de twee zetels in de trustschapsraad, die aan het eind van dit jaar automatisch vacant ko men. Autorijden op Zondag 6 November De minister van Verkeer en Water staat heeft voor Zondag 6 November het Zondagsrijverbod opgeheven. Zijn de witte mieren afgeslagen? NOG GEEN ZEKERHEID. Technici van het. Vaticaan hebben verklaard, dat zij reden hebben te ho pen, dat de invasie van witte mieren de tweede binnen twee jaar is afge slagen. Een architect van het Vaticaan zeide te geloven, dat de archieven beschermd kunnen worden, in het bijzonder daar de Vaticaanse bibliotheek stalen wanden heeft. Italiaanse deskundigen waren minder optimistisch over de witte-mierenplaag, welks dreiging zich meer en meer over het land uitbreidt. Een expert verklaarde, dat de witte mieren uit de koloniën Italië zijn bin nengevoerd. Hij achtte het buitengewoon moeilijk ze uit te roeien nu zij eenmaal vaste voet in Italië hebben gekregen. CANADESE ZEELIEDENSTAKING GEËINDIGD. De bond van Canadese zeelieden, die ?es maanden geleden een staking af kondigde tegen de ieders aan de Cana dese oostkust, heeft de staking tha?is afgelast. Tevens deed de bond eeri be roep op de havenarbeiders, in buiten landse havens, die by de wereldbond zijn aangesloten, de boycott van Cana dese schepen te beëindigen. Fouten in landingskaartjes. Naar de Londense correspondent van de Volkskrant meldt, zijn thans de conclusies van het Engelse Hof van Onderzoek over de oorzaak van de ramp met de ..Nijmegen" te Prestwick bekend gemaakt. Het Hof verklaart in zijn rapport, dat het vliegtuig en zijn instrumen ten volkomen luchtwaardig waren en dat het door een bekwame gezagvoer der en ervaren bemanning werd ge vlogen. Het Hof komt tot de slotsom, dat het ongeval is te wijten aan een samenloop van omstandigheden. Als chronometer bü het maken van een landingsbocht onder slechte Weers omstandigheden; fouten in de lan dingskaartjes van de „Nijmegen", waarop de hoogte van een punt in de nabijheid van de hoogspanningska bels te laag stond aangegeven. Bo vendien is het Hof van mening, dat de minimum-wolkenhoogte, welke de K.L.M. voorschrijft voor een landing te Prestwick, te laag is. GEEN BEROEP OP ONJUIST WEERBERICHT. Het ontbreken van een radio-telefo nisch weerbericht van de gronddienst kan er naar het oordeel van het Hof de voornaamste oorzaken noemt het rannnrfnmctandiirhpid. dat de rillende „grondzicht te kunnen behou- rapport: dc omstandigheid, gronddienst de verslechtering van het weer niet radio-telefonisch aan de gezagvoerder heeft doorgegeven; het ontbreken aan boord van een cyfer- staatje voor het gebruik van een Rotterdam, dat in 1940 door de Duitse bomaanval zo zwaar werd gehavend, le vert thans weer een veel beter aanzien. Wel is waar zijn er nog veel kale plek ken in de binnenstad, doch uit alles blijkt, dat de Rotterdammers van aan pakken weten. Hier ziet u Rotterdam van het 60 meter hoge gebouw van het gemeentelijk ener giebedrijf af genomen. Rechts op de voorgrond het Scheepvaartmuseum, in het midden op de achtergrond de toren van de St. Laurenskerk, en links op de achtergrond de toren van het stadhuis aan de Coolsingel. NIEZENDE VARKENS. De varkens in Hadeland in centraal- Noorwegen zijn aan het niezen geslagen. Vele niezende varkens moesten reeds worden afgemaakt omdat men tot de be vinding is gekomen, dat de kwaal over erfelijk is en daarbij moeilijk te genezen. Het niezen wordt veroorzaakt door kraakbeenaanwas in de neus, waardoor het ademen wordt bemoeilijkt. Men ver onderstelt, dat de ziekte met uit Zweden geïmporteerde varkens Noorwegen is binnengekomen. Nu en dan buien. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met vooral in ae kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar friet hagel. Iets kouder voornamelijk oes nachts in het binnenland. Matige, ln. de kustgebieden tijdelijk krachtige W'nd tussen Zuid-West en West. (Opgemaakt te 10 uur). 22 OCTOBER. Zop op: 7 16 uur; onder: 17 32 uur. Maan op: 8.04 uur; onder: 17 33 uur (NM). Hoogwater te Katwijk te 2.57 en 1518 uur. ER nummer bestaat uit acht pagina's. Devaluatie goedgekeurd Gisteren is het socialistische partij bestuur onder leiding van Max Buset in vergadering bijeen geweest. In een na afloop dezer bijeenkomst uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat het bestuur de politieke draagwijdte heeft onderzocht van de jongste verklaring der regering met betrekking tot het persoonlijke standpunt van koning Leopold inzake de volksraadpleging. De socialistische partij heeft zich wat het principe der volksraadpleging en de voorziene uitvoeringsbepalingen betreft volstrekt tegen de regering gekant Ten slotte wordt in het communiqué verklaard, dat het partybestuur alle nodige maatregelen heeft genomen om het hoofd te kunnen bieden aan de verdere ontwikkeling van het koningsproblcem. De liberale minister van openbare werken, Buisseret, heeft tegenover een correspondent van „Le Soir" ver klaard van oordeel te zyn, dat koning Leopold „door het land de beproeving van een volksraadpleging te bespa ren, en afstand te doen van d2 troon, de dynastie een grote dienst zou be wijzen". Hij wees er verder op, dat hoewel de koning heeft bekend gemaakt, dat hy slechts een terugkeer in overweging zou nemen, indien hij tenminste 55 pro cent der stemmen in het land op zich weet te verenigen, het parlement geheel vrij blijft in zijn interpretatie van de resultaten der volksraadpleging en het laatste woord te zeggen zal hebben. Minister Buisseret voegde hieraan toe: „De Waalse liberalen, waartoe ik be hoor, wensen niet dat het hoofd van de staat op zekere dag koning is van een gedeelte van het land, dat lijn recht tegenover het andere staat. In dien de koning in Wallonië slechts 50 procent der stemmen plus 8 op zich zou weten te verenigen, dan behouden wij ons voor, dit resultaat uit te leggen als een aanwijzing, dat de vorst zich moet terugtrekken. Na een debat van twee dagen over d2 devaluatie heeft de Belgische Tweede Kamer met 119 tegen 66 stemmen een vertrouwensmotie in de regering aangenomen. den door op 210 meter hoogte te blijven vliegen. In werkelijkheid hing echter een wolkendek op 90 meter. Indien de aanwezigheid van deze wolken aan de gezagvoerder bekend zou 7"n geweest, zo concludeert het Hof, zou deze over eenkomstig de voorschriften van de K.L.M. niet zijn geland. Deze voor schriften bepalen als minimum een wolkenhoogte van 210 mfetér voor een landing op Prestwick. Het Hof voegt hier echter aan toe, dat volgens netzelfde K.L.M.-voor schrift dc verantwoordelijkheid om al dan niet te landen blijft berusten bij de gezagvoerder, die met de door hem zelf geconstateerde weersom standigheden rekening dient te hou den en dat deze zich niet kan be roepen op een onjuist weerbericht. Cijferstaat voor chronometer. In het rapport zegt het Hof verder, het te betreuren, dat de gezagvoerder van de „Nijmegen" niet beschikte over een cijferstaat voor het gebruik van een chronometer als hulpmiddel bij het maken van een landingsbocht on der slechte weersomstandigheden. Door het gemis hieraan zou het te verkla ren ziin. dat de gezagvoerder zich te ver van het vliegveld verwilderde, toen hij in de laag hangende wolken was terecht gekomen. In de landingskaarten van de K.L.M., dezelfde, die indertijd door de Amerikaanse luchtmacht werden ge bruikt, hebben de Engelse deskun digen fouten geconstateerd. Onder meer staat op deze kaarten een punt, op 500 meter afstand van de plaats, waar het toestel de kabels raakte, aangegeven met ,.45 voet". Dit punt was in werkelykheid echter 450 voet (140 meter) hoog. Het wordt mogelijk geacht, dat de gezagvoerder door deze en enkele an dere fouten in de kaarten ten aanzien van zijn kennis van het terrein is mis leid. Het is om deze reden, dat het Hof vooral van mening is. dat de door de K.L.M. voorgeschreven minimumhoogte van wolken voor een landing op Prest wick te laag is. René Mayer als premier gekozen René Mayer, de radicale financiële deskundige (minister van financiën in het kabinet-Schuman), is met de verwachte ruime meerderheid van 341 tegen 183 stemmen door de Fran se Nationale Vergadering tot minis ter-president gekozen. Het vereiste minimum was 310 stemmen. Mayer genoot de steun van de so cialisten, de meeste progressieve ka tholieken, radicalen en radicaal-gezin den en sommige gematigden (conserva tieven). De communisten stemden tegen terwijl de Gaullisten, enkele conserva tieven en enkele progressieve katholie ken zich van stemming onthielden. Ofschoon de socialistische fractie met 55 tegen 34 stemmen in de pauze be sloten had Mayer te steunen, voelt de meerderheid in het bestuur van de socialistische partij er niet voor om aan een regering onder zijn leiding deel te nemen, daar zij hem te rechts acht. Waarnemers zijn dan ook niette opti mistisch over Mayer's kansen om een kabinet te vormen. Zij achten het niet onmogelijk, dat hem hetzelfde lot zal treffen als Moch, die, na door het par lement tot premier te zil'n gekozen, zijn opdracht moest teruggeven, omdat hij niet in staat was een regering te vor men. De voornaamste punten van zijn pro gram, dat Mayer aan de Nationale1 Ver gadering voorlegde, waren: financiële stabilisatie, wederinvoering van vrije onderhandelingen op collectieve basis ln particuliere bedrijven, beperking van het stakingsrecht van ambtenaren en bezuiniging op staatsuitgaven. Een van de doeleinden der Franse bui'enlandse politiek had Mayer het tot s:and bren gen van goed*» betrekkingen met een democratisch Duitsland genoemd. In het debat over dit program had de socialistische fractieleider om een compromis op verschillende punten ver zocht. Truman over belastingen en atoomenergie President Truman verklaarde op een persconferentie het te betreuren, da^ het Congres geen enkele stap had ge daan om te verhelpen, dat het Ameri kaanse belastingstelsel de rijken be voordeelde, (De president oefende tij dens de verkiezingscampagne herhaal delijk critiek in deze zin). Truman be vestigde nogmaals, het congres bij de opening van de nieuwe zittingsperiode ontwerpen tot hervorming van het be lastingstelsel te zullen voorleggen. Hij toonde zich vqorts teleurgesteld over het feit. dat het Congres geen belas tingverhoging had goedgekeurd waar door 's lands inkomsten met vier mil liard dollar zouden zijn gestegen. Hij was van mening, dat met aanvullende belastingen op de zeer hoge inkomens en de inkomsten van maatschappijen het huidige begrotingstekort zou zijn voorkomen. President Truman heeft voorts nog gezegd dat besloten is de faciliteiten van de commissie voor atoomenergie uit te breiden. Deze commissie is ver antwoordelijk voor de productie van atoombommen. Dit besluit was niet be- invloed door het feit dat Rusland thans ook een atoombom heeft, maar was het resultaat van zorgvuldige stu dies. gericht op het vinden van midde len om de productiecapaciteit te ver groten. Truman zal ln het begin van het volgend jaar een financieel plan bij het Congres aanbevelen, dat de com missie voor atoomenergie in staat zal stellen haar constructieprooram uit te voeren. Dwight D. Elsenhower (links), ver leende als president van de Universiteit te New York aan de eerste minister van India, Pandit Nehru, het ere-doctoraat in de rechten. Het hoogtepunt van de plechtlghéid was de rede over buitenlandse politiek van de Indische premier. STAKINGSGEVOLGEN IN AMERIKA. Ford zal half November de gehele pro ductie van personenauto's en vracht auto's stilleggen in verband met de sta kingen in de mijn- en staalindustrie. Het gebrek aan kolen- en staalvoorraden, dat door deze stakingen ontstaat, dwingt Ford om het grootste deel van haar 115.000 productie-arbeiders op nonactief te stellen. Na een regeling van de sta kingen zal het nog wel zes weken duren voordat voldoende staal door Ford ver kregen zal zijn om de volledige produc tie te hervatten. General Motors, de grootste autofabri kanten, zeggen dat eind van deze week ruim tienduizend ebployé's nog maar een werkweek van vier dagen zullen maken. Volgende week zal de werkgelegenheid nog beperkter zijn. Chrysler weigert zich er over uit te laten hoe de "productie mogelijkheden bij dit bedri) fstaan. Het verluidt dat Chrysler staalvoorraden heeft, die nog twee weken de productie op gang kunnen houden. Bij de Packard Motor Company wordt al tien dagen op 50 procent der productie-capaciteit ge werkt. (U.P.), De Amsterdamse rechtbank, gepre sideerd door mr J. Meihuizen, behan delde de aanklacht van dr L. J. H. M. Beel, oud-minlstcr van Binnenlandse Zaken en oud-H.V.K. contra het dag blad „De Waarheid", gedaagd in per soon van dc hoofdredacteur, het lid van de Eerste Kamer der Slaten-Ge- ncraal A. D. Schoonenberg. In dit blad was in Juli jl. een artikel gepubliceerd, waarin in de vorm van vragen aan de regering en aan de Offi cier van Justitie te 's-Gravenhage din gen waren gezegd, die dr Beel beledi- ;end achtte. Dr Beel was niet verschenen. De Officier van Justitie, mr B. Kist. meende, dat hoewel de heer Schoonen berg het artikel niet zelf geschreven heeft hem geen medeplichtigheid, doch wel degelijk mededaderschap ten laste kan worden gelegd uit hoofde van zijn functie als verantwoordelijk hoofdredac teur. De vorm waarin het artikel gegoten zo zeide de Officier ls vragend en zegt niets positiefs, doch desondanks kan het artikel beledigend .zijn, zoals de juris prudentie aantoont. Het artikel zinspeelde er op, dat er een vrienrtschap- aelijke verhouding tussen dr Beel en Mussert heeft bestaan. Gezien de hoge functies welke dr Beel heeft bekleed acht ik dergelijke suggesties voor hem zeer zeker bele digend. Gezien het feit, dat verdachte reeds eerder voor een soortgelijk ge val tot een geldboete is veroordeeld, requireerde spr. ditmaal een geld boete van f. 300, subs 30 dagen hech tenis, en een voorwaardelijke veroor deling van drie maanden gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr Stokvis, zeide de vaste juridische overtuiging te hebben, dat geen strafbaar feit is gepleegd. In brede kring in den lande, zo zeide hij, heerst onrust als gevolg van de loop van enkele strafzaken. Men wil de dek mantels zien verdwijnen, opening van Onze correspondent te Parijs meldt ons nog: De overtuiging dat Frankrijk in een politieke impasse is geraakt, waaruit het zich alleen door nieuwe verkiezingen zal kunnen verlossen, wint in parlementaire kringen zienderogen veld. En men schrijft Queuille, die in beginsel deel zal uitmaken van Mayers eventuele ploeg, het voornemen toe binnen drie maanden het huidige parlement door een nieuwe volksvertegenwoordiging te doen vervan gen De voornaamste taak van het toe komstige kabinet zou dan dus zi)n, het uitwerken van een nieuwe kieswet en de voorbereiding van algemene verkiezin gen. Daarom kenschetst men nu reed6 de toekomstige regering als een liquida tiekabinet, maar zelfs dat liquidatieka binet is intussen nog steeds niet op po ten gezet. zaken. De pers heeft uit hoofde van haar taak in een democratisch land de plicht vragen te stellen, indien zij meent het openbaar belang daarmede te die nen. De drukpersvrijheid geeft, de pers die mogelijkheid, doch het schort sedert de bevrijding aan drukpersvrijheid in ons land. Mr Stokvis viel de dagvaarding aan, die volgens hem niet aan de eisen welke aan een dagvaarding gesteld moeten worden voldeed, met name omdat zij niet aangeeft tegen welke punten verdachte zich moet verdedigen. Het opleggen van een voorwaardelijke gevangenisstraf achtte mr Stokvis een directe aanslag op de persvrijheid. Hij kwam tot de conclusie dat slechts vrij spraak mogelijk was. Dc Officier repliceerde op een op merking van mr Stokvis als zou de Justitie slechts enkele journalisten steeds weer vervolgen en anderen vrij uit laten zeggen of schrijven wat zij wilden. Met een zekere felheid wees de Officier deze aantijging van de hand. Nadat ook nog de heer Schoonenberg het woord had gevoerd, bepaalde mr Meihuizen de uitspraak op 3 November a.s. Het West-Duitsland De West-Duitse Bondsdag heeft bU stemming besloten alle communisten en rechtse extremisten uit commissies, die zich belasten met internationale aangelegenheden te weren, ook als waarnemers. Tot de internationale aan gelegenheden zullen ook de betrekkin gen met de bezettende mogendheden, Berlijn en het Europese herstelplan ge rekend worden. De geallieerde hoge commissie heeft bepaald, dat iedere buitenlandse mis sie in West-Duitsland bij de commissie moet zijn geaccrediteerd en niet bij de regering van Bonn. In een desbetref fend communiqué wordt gezegd, dat officieel contact met de West-Duitse regering zal geschieden via het geal lieerde secretariaat-generaal De com missie zal vertegenwoordigers van de Benelux-landen op de hoogte houden van haar politiek. De drie geallieerde hoge commissa rissen hebben voorts een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de industriële eigendoms- en auteursrechten in Duitsland van buitenlanders en bui tenlandse mogendheden worden her steld. Deze rechten werden in de oor log vervallen verklaard RUSLAND EN DE OOST-DUITSE STAAT. Volgens Duitse zegslieden, die bewe ren in nauw contact niet de Russische bestuurscommissie ln Berlijn te staan, zullen waarschilnliik einde October voorbereidende onderhandelingen wor den gevoerd over een voorlopig vr-des verdrag tussen de sovjet-unie en do Oost-Dutta* flUat.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1