OUDS Nationale Reserve moet uit strijdbare burgers bestaan Nederlandse palrouille in vuurgevecht mei communistische brigade 10 doden en 17 gevangenen IS ER WEER Een prachtige Midsummer Night's Dream Met een enkel woord Kerkelijk Leven WOENSDAG 19 OCTOBER Tegen de bedreiging Militaire vorm der vitale bedrijven „Dc gemeenschap dient zichzelf te beveiligen door strijdbare burgers, die, bezield door een nationale geest, arm in arm ingaan tegen datgene, wat ons voortbestaan bedreigt". Dat is de stelregel van de onlangs be noemde directeur van de Nationale Re serve, kolonel J. Termaten, 'die ons het een en ander vertelde over de nieuwe koers van de Nationale Reserve. Een nieuwe koers, want al is het doel gelijk geblevenbescherming van land en volk tegen een vijfde kolonne. de methode om dit doel te bereiken is door kolonel Ter- maten ingrijpend gewijzigd. De wervingsactie richt zich nu niet meer op de afzonderlijke individuen. Men wendt zich thans tot de leidende figuren in de gemeenschap om door licn grotere groepen te kunnen berei ken. Kolonel Termaten is van oordeel, dat de vitale bedrijven in Nederland een innerlijke militaire vorm moeten krijgen en wel met een organisatie van eigen mensen, gecommandeerd door degenen, die ook in het dagelijk se leven leiding geven. „Dc natuurlijke leiders van het volk moeten ook de leiders zijn in de Na tionale Reserve." Een andere vorm dus dan in het leger, maar een vorm, waarvan kolonel Termaten juist voor het volksleger der Nationale Reserve succes verwacht. Een tweede verandering is de tot stand gebrachte eenheid van handelen tussen het Instituut „Steun Wettig Ge- „Netwerk van vertrouwden" in Tsjecho-Slowakije BUREN BEWAKEN BUREN! Het blad van de Tsjechoslowaakse vakverenigingen, „Prace", heeft ont huld. dat plaatselijke comité's een net werk zullen oraniseren van „vertrouw den", wier plicht het is rapport uit te brengen over hun buren. „Prace" deelt mede, dat deze „vertrouwden" inlich tingen zullen verstrekken over perso nen, die te grote etages bewonen en vijandelijk jegens het regiem schijnen. „Zij zullen op sjacheraars en anderen uit de rijen der stervende bourgoisie letten, die een wederrechtelijk bestaan leiden, aldus het blad Dit artikel be schouwt men als een gedeeltelijke ver klaring voor de sinds September aan de gang zijnde arrestaties, in het bij zoncier onder leden van de midden stand. Vele gearresteerden bezaten hui zen. flats en kleine zaken. Berichten uit de eerste hand tonen, dat in vele gevallen confiscatie en onteigening volgden op de arrestaties. Aan het be gin van dit jaar werden niet-werken aen verzocht naar woonplaatsen buiten de stad te „emigreren". Het stelsel van „vertrouwden" zou veel gelijkenis vertonen met het com munistische systeem van de „leiders van tien", dat volgens uit communisti sche bron verkregen inlichtingen, over het gehele land verbreid is. Deze ver trouwde communisten zijn verantwoor delijk voor de ideologie van de groep cl cel en hebben eveneens opdracht de „betrouwbaarheid" van de personen uit hun omgeving in liet pog te houden, „Prace" zegt in genoemd artikel, dat de „vertrouwden" zouden weten „dat persoonlijk belang meet wijken voor het algemeen belang." Uit berichten over een vergadering van vooraanstaande leiders in de So- kol, de nationale sportorganisatie, maakt- men op, dat een nieuwe zuive ring in deze organisatie te wachten staat. Het zou geen beawaar zijn, als zulks ten koste ging van sportieve overwin ningen. Naar gemeld wordt zijn reeds ciiie van de beste ijshockeyers van de trainingshjst- geveerd „wegens onbe trouwbaarheid". De Franse crisis RENE MAYER AAN DE BEURT. René Mayer (radicaal) heeft na een kort ondernoud met president Auiiol in beginsel de opdracht tot vorming van een regering aanvaard, nadat Queullle had geweigerd. Rene Mayer zal pas een definitief an.woord geven na het gebruikelijke overleg, waarmede hij reeds is begon nen. De Franse Nationale Vergadering heeft met 268 tegen 137 stemmen een door Le Troquer <Soc.) ingediende mo.ie goedgekeurd, waarvan de inhoud als volgt luidt: „De Nationale Vergadering, veront waardigd over de beledigende opmer kingen aan het adres van haar voor zitter. laakt de communistische afge vaardigden, die zich hieraan hebben schuldig gemaakt en geeft uiting aan haar oprecht vertrouwen in Edouard Herriot". Deze motie werd in openbare stem ming gebracht, daar de communistische fractie deze procedure eiste. Volgens officiële resultaten hebben communisten en Gaullisten stemmen verloren bij tussentijdse gemeenteraads verkiezingen, die Zondag j.l. werden gehouden in twee voorsteden van Parijs, te Rouen en te Saint Chamas (in het gebied van Marseille), waar een geheel uit communisten bestaande gemeenteraad door socialisten werd vervangen. De socialisten wonnen de meeste stemmen bj de verkiezingen. AMNESTIE IN WEST-DUITSLAND. De ministers van Justitie der elf West-Duitse staten zijn het e«ns ge worden over een amnestie, waaronder alle gevangenisstraffen beneden een half jaar en geldboeten beneden 5.000 mark komen te vervallen. De amnestie is voorgesteld door kan selier Adenauer. Zij zal worden ge proclameerd door het federale ministe rie van justitie. zag", het burgerlijke propaganda-^ippa- raat en het Directoraat, van de Natio nale Reserve. Tegen 1 November zullen het secreta riaat van het S.W.G. en de werkstaf van het Directoraat gezamenlijk een pand in Utrecht betrekken om van dit centraal gelegen punt uit doeltreffender te kun nen optreden. Deze werkstaf van het di rectoraat is ook iets nieuws. Kolonel Termaten heeft zijn staf opgebouwd uit zijn eigen mensen, militairen, uit ver tegenwoordigers der kerken, veldpredi ker en aalmoezenier, van de P. v. d. A., van weerbaarheidscorpsen en van de oor logsvrijwilligers, Al deze mensen kunnen beter dan wie ook bij hun eigen geloofs- en partijgenoten, In eigen kring, begrip kweken voor de noodzaak strijdbare bur gers te zijn. Het begrip „strijdbare burgers" kan eerst langzaam aan in alle lagen der be volking doordringen een groeiproces, waarbij kolonel Termaten grote steun hoopt te krijgen van de vrouwenorgani saties. In 150 oefenverbanden wordt thans geoefend. Rond de jaarwisseling zullen ongeveer 6 000 vrijwilligers er een oplei ding krijgen. Op 1 November wordt be gonnen met de opleiding van officieren en onderofficieren van de luchtdoelar tillerie der Nationale Reserve. Kolonel Termaten verwacht, dat dit kader, wan neer de opleiding in Maart 1950 afge lopen zal zijn. ruim 15.000 man voor de Luchtdoelbescherming zal kunnen gaan opleiden. Verder zal men bj een drietal bataljons oorlogsvrijwilligers o.m. een bataljon stoottroepen proberen of het mogelijk is de oorlogsvrijwilligers in hun eigen verband in de Nationale Reserve op te nemen. Kolonel Termaten is zeer tevreden over de geest onder de vrijwilligers. Luxemburg is een oase! IDEAAL ALS VACANTIE-OORD. (Van onze Brusselse correspondent) Het Groot-Hertogdom Luxemburg is onbetwistbaar nog een werkelijke basis van welvaart, sociale vrede en wijs staatsbeleid, werkelijk een oase! Het produceert ongeveer 150.000 200 000 ton staal per maand en in de staalexpc-rt naar Nederland ziet Luxem burg vanzelfsprekend een van de meest bijzondere realisaties van de ontworpen economische Unie Benelux. In de lijst der vrijgemaakte goederen komt ook de wijn voor. De Luxemburg se Moezelwijnen zullen dus vrij in Ne derland kunnen worden geïmporteerd. En wij zien een zeer grote toekomst voor ceze wijnen op de Nederlandse markt. Deze wijnen zijn n.l. uitstekend geschikt om bij visgerechten, de aan gewezen „ontvettende" drank te zijn. De kwaliteit is een van de beste, welke sedert jaren is bereikt. Voor 35 frs. is reeds een zeer goed wijntje te krijgen, dus ongeveer f. 3 En als derde grote hoop, welke Bene lux doet rijzen, noemt men de toeristi sche industrie. De Luxemburgse hotel- nijverheid is beter georganiseerd dan de Belgische. Een volledig menu, in ,een gemiddeld restaurant van Luxemburg, kost van 30 frs. tot 100 frs,, of ongeveer telkens 20 frs. goedkoper dan te Brus sel De zaak wordt gecompliceerd, als men weet dat de Luxemburgse lonen in het algemeen 20 30 hoger liggen dan de Belgische. Hoe kan Luxemburg goedkoper leven dan België en tevens meer verdienen? Er zijn minder middenstanders en zij zijn redelijker in hun prijzen, alhoewel de meeste verbruiksgoederen, van de chocoladerepen tot de nylonkousen toe. door de Belgische grossiers geleverd worden. België koopt 80 van het exportcontingent van de Luxemburgse wijnen. Jhr. Van der Maassen de Sombreff, de Nederlandse minister, zeide ons dat Luxemburg, het gedroomde va- cantie-oord kan worden voor de Ne derlanders die van bergen en bossen houden, van forelvangst, kanovaren op dc kleine onstuimige bergriviertjes etc. Voor 125 frs. kan men in de mooiste staken van Vianden en Echtemach reeds volledig pension krijgen. Toestand blijft gespannen Vandaag heeft de Nederlandse mili taire woordvoerder te Batavia ver klaard, dat de toestand in Oost-Java niet veranderd is, sinds hij gisteren hieromtrent een uitvoerig overzicht heeft- gegeven Nieuwe incidenten wer den niet gerapporteerd, hoewel „koude infiltraties" doorgang vonden. Verder wees hij er op, dat de gebeur tenissen ten Zuiden van Oheribon en een incident ten Zuiden van Buiten zorg tonen, dat de toestand in Oost- Java niet alleen de aandacht vraagt. Aneta vernam, dat 30 km ten Zuiden van Buitenzorg een Nederlandse pa trouille in vuurgevecht geraakte met strijdgroepen van de communistisch georiënteerde brigade Tjitarum van de 17 Augustus divisie. Hierbij wer den 10 leden van deze strijdgroep ge dood, 17 gevangen genomen en een groot aantal wapens, munitie en do cumenten door de Nederlanders buit gemaakt. De Nederlanders leden hierbij geen verliezen. MERKWAARDIGE VERSCHILLEN. Volgens het politiek overzicht blijft de toestand gespannen. In verband met de vandaag te houden vergadering der Centrale Gemengde Commissie wordt van Nederlandse zijde venvacht, dat de Republikeinen alsnog zullen reageren op de aide-memoire, die de heer Lovink aan de Sultan heeft overhandigd en waarin wordt medegedeeld, dat overleg met, Den Haag noodzakelijk is, alvorens een beslissing op de ingrijpende voor stellen van de Sultan mogelijk is. Met grote belangstelling hebben Ne- BENAVWt jtöef* Als andere middelen ge- faald hebben Uw hoeslaan- vallen minder benauwd le maken, Deem dan het middel waarop nog slechts zelden derlandse kringen te Bata-via kennis genomen van de verklaring van Su karno. Zij wezen op het merkwaardige ver schil in de Republikeinse houding in Den Haag en in Indonesië: in Den Haag hebben dr Drees en drs Hatta een onderhoud en in Indonesië wor den verklaringen afgelegd, die ernsti ge gevaren opleveren voor de gunsti ge sfeer in Den Haag. SABOTAGE. De waarnemende Republikeinse Mi nister van Voorlichting. Abdul Gani. verklaarde dat qe huidige crisis haar oorsprong heeft in sabotage in kringen van lagere en middelbare machtheb bers in de Nederlands-Indonesische be stuursapparaten. „Hiermede heeft de Nederlandse regering geen rekening ge houden. toen zij het politieke beleid Van Royen-Lovink boven dat van Beel- Spoor stelde," aldus Abdul Gani. Hij zeide open oog te hebben voor dc moeilijkheden van de Nederlanders, „wier grootste probleem het is de bui tenwereld en ons volk aan het ver stand te brengen, dat hun handelin gen geenszins „koloniaal" zjn dat zj evenmin de democratie negeren en dat zj hun beloften nimmer hebben geschonden." AMERIKAANSE CONSUL-GENE RAAL NAAR DJOKJA. Daar blijkens het communiqué van de Unci van gisteren, heden drie mili taire adviseurs van de Unci, die in Oost-Java een onderzoek hebben inge steld, te Batajvia zullen terugkeren, kan verwacht worden, dat de Unci dezer dagen haar appreciatie van de toestand in Oost-Java zal bekend maken. Nadat een buitenlandse persvertegen woordiger aan het als beleefdheidsbe zoek aangekondigd vertrek van de con sul-generaal der Ver. Staten, Beam, en zijn adviseur, Glen Abbey, naar Djokja bijzondere politieke betekenis toe schreef, is dit bezoek in het brandpunt van de belangstelling gekomen. Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Versterking staatspolitie in Oost-Indonesië TER HANDHAVING VAN ORDE EN RUST. De regering van Oost-Indonesië heeft bij het parlement een aanvullende be groting ad 12y2 millioen ingediend voor de oprichting en uitrusting van mobiele eenheden der staatspolitie. In de toe lichting wordt o.a. gezegd dat, wanneer na de overdracht der souverelniteit, de Nederlandse troepen wegtrekken, de re gering het noodzakelijk en gewenst acht, te beschikken over een gezagsapparaat, dat In hogere mate dan met de huidige staatspolitie mogelijk is, berekend is op het handhaven van orde en rust. MUNTINLEVERING IN SURINAME. Sedert, nu twee weken geleden, de ge legenheid tot het inwiwsselen vari Ne derlandse zilveren munten werd open gesteld, ls reeds tot een bedrag van ruim f. 100.000 ingewisseld. Het dierenpark Wassenaar bezit een vier maanden oud tijgertje. Radjah* geheten, dat dik bevriend is met de directeur en diens echtgenote. Behalve dat hij er als „kind in huis is", gaat hij geregeld In de auto mee boodschappen doen. Ver moedelijk zal dit niet zo erg lang meer duren, want Radjali gaat nu reeds ontzag inboezemende afmetingen aan nemen. INVAL IN SPEELHOL. De politie te Amsterdam heeft, teza men met enkele belastingambtenaren, een inval gedaan in een perceel in de Vijzelstraat te Amsterdam. Men trof een gezelschap aan, dat om geld speel de. Er werd geklaverjast met een inzet van f. 25,Bovendien werden fiches en een roulette aangetroffen. De poli tie nam het speelmateriaal in beslag, de belastingambtenaren het geld (een bedrag van f. 3.000,—). De aanwezigen waren voor het merendeel bekenden van de politie; zij hebben zich wel vaker aan dit soort misdrijf schuldig gemaakt. DE ITALIAANSE KOLONIËN. De sub-commissie voor de voormalige Italiaanse koloniën van de politieke commissie der algemene vergadering der V.N heeft met 12 tegen 8 stemmen en één onthouding de aanbeveling goedgekeurd, dat. Italië het beheer over het voormalige Italiaans Somali- land zal krijgen. De Oost-Europese en de Arabisch^ staten met Pakistan waren tegen het voorstel, terwijl India zich van stem ming onthield. AUTO BOTSTE TEGEN BOOM. Twee inzittenden gedood. Een ernstig auto-ongeval heeft gister avond twee mensenlevens geëist. Een Citroën reed met grote snelheid langs de Waalhaven Westzjde in de richting Pernis. Voorbjgangers zagen plotseling de wagen slippen en na een paar zwen kingen met grote vaart tegen een "boom botsen. De auto werd totaal vernield; de twee inzittenden werden er uit ge slingerd. De 52-jarige kapper C. D. An- deweg uit Pernis werd gedood, terwijl de 40-j. aannemer Verschoor, eveneens uit. Pernis, een sc'hedelbasisfractuur op liep. Enige uren later is ook hj over leden. Geen propaganda voor Schreieders „Englandspiel" ADVIES VAN NED. BOEKVERKOPERSBOND. De Ned. Boekverkopersbond heeft aan zijn leden een circulaire gezonden naar aanleiding van het feit, dat binnenkort, onder de titel irHet Englandspiel" een boek zal verschjnen van Joseph Schrei- eder. In deze circulaire wordt de boek handelaren mededeling gedaan van het bestuursbesluit de leden te adviseren het boek niet te étaleren of op welke andere wjze ook te pousseren, omdat de bond van mening is, dat de Nederlandse boekverkopers er niet aan dienen mede te werken, Sehreieder geld te laten verdienen aan het Ne derlandse volk, waartegen hij zoveel kwaad heeft uitgericht. Het bestuur van de Boekverkopers bond adviseert de boekhandelaren wel het boek, wanneer het wordt besteld, per enkel exemplaar af te leveren, daar het de taak van de boekhandel is elk gewenst boek te leveren. Propaganda maken voor deze lectuur komt het be stuur echter ongewenst voor. De heer N. Hesseler, adjunct-secreta ris van de Ned. Boekverkopersbond, ver klaarde van mening te zjn, dat prac- tisch alle propaganda-materiaal voor Schreieders boek, dat reeds in verschei dene Nederlandse boekhandels is ge- etaleerd, op slag zal verdwjnen. Ruim 1000 van de 1400 Nederlandse boekhan delaren zjn bij de bond aangesloten. POSITIE DER INDONESIË VLIEGTUIGEN. Uitreis: de PH-TDC (Curasao), ge zagvoerder Krouwel, kwam gisteren in Batavia aan, de PH-TDK (Amster dam), gezagvoerder Vickerstaff, arri veerde van-morgen in Calcutta. Thuisreis: de PH-TET (Tilburg), ge zagvoerder Hofelt, is vanmorgen in Bagdad, aangekomen. De PH-TDG (Gouda) met gezagvoerder Schultz, zou vanmiddag op Schiphol aankomen. Valse muntersbende opgerold 200 BANKBILJETTEN IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van de centrale ter be strijding van falsificaten zijn er in samenwerking met de gemeentepoli tie van verschillende Nederlandse steden en de Belgische politie in ge slaagd, een bende van valse munters op te rollen. In het geheel zjn thans 15 arrestaties verricht. Zj hielden zich. bezig met de ver vaardiging en verspreiding van valse bankbiljetten van f. 100.—. De Neder - lanöse politie kwam hen op het spoor, toen in Aken en Diisseldorf valse hon derd guldenbiljetten werden gesigna leerd. Een onderzoek wees uit, dat en kele Belgen en Nederlanders deze bil jetten hadden verspreid. Verder kwam men toen niet. Enige tijd later werd in Den Haag een Belg aangehouden, die met een vals honderdgulden biljet zjn inkopen probeerde te betalen. De Belg werd ondervraagd met het resultaat, dat enkele handlangers ge arresteerd werden. Bj de drukker L. de P. te Luik wer den cliché's gevonden en ook de appa raten, waarmee de biljetten werden ver vaardigd. Briefjes van f. 100 werden bij hem niet gevonden. Wel een grote hoop as: toen de man bemerkt had, dat de politie hem op het spoor was, had hij de aanwezige voorraad valse bankbiljetten, 300 stuks, verbrand. De valse munters hebben ruim 200 valse bankbiljetten verspreid, welke al le door de politie in beslag genomen zjn. De biljetten waren gced nage maakt, VOORSTELLING VAN WILLEM GOOSSENS VOLKSTONEEL DOOR CONFLICT AFGELAST. De voorstelling, die Willem Goossens Volkstoneel Maandagavond van het stuk „De Halfbloed zou geven in de Arnhemse stadsschouwburg, is wegens onenigheid afgelast. Op het moment, dat de volle schouw burg het begin van de voorstelling af wachtte. werd meegedeeld, dat de ac trice mevrouw Adn Roelofs geweigerd had om op te treden en dat de opvoe ring dientengevolge niet kon doorgaan. Het publiek kon de entrée-biljetten aan de cassa inleveren. Het gaat om uitbetaling van de gage. waarover mevr. Roelofs niet tevreden was. De heer Goossens. die volkomen vol gens contract zegt te hebben gehan deld, heeft direct stappen ondernomen bij de bond van theaterdirecteuren en ondernemers, opdat dergelijke gevallen gesignaleerd zouden worden en opdat de betrokken actrice niet meer in de bij deze bond aangesloten theaters zou kunnen optreden. Zjnerzjds is de heer Goossens voornemens een procedure tegen mevr. Roelofs in te stellen. Spel van jeugdige bruisende levenslust In 1593 schreef Shakespeare zjn onvergankeljke „Midsummer Night's Dream". Zulks ter ere van een bruids paar. Hj had dit paar geen beter en tróts diepere ondergrond geen optimis tischer beeld van de liefde kunnen ge ven dan hij doet in deze „hoorn des overvloeds". Vol fantasie, vol gloed en verve, doorspekt met symbolische voor stellingen, ontleend aan Griekse en Germaanse mythologie, doch tevens een satirisch caiicaturale spiegel voor 74in tjd- en landgenoten. Een sprookje, afgestemd op natuurkrachten met de liefde als hoofdthema, de liefde der verrukking, maar ook van kwelling en zelfs van gedempte waanzin, waarbij ten slotte het echte liefdesgeluk over winnend te voorschijn treedt, I Schreef Goehe niet over dit werk. dat Shakespeare „die Geschichte der Welt vor unseren Augen an dem un- sichtbaren Faden der Zeit voorbei- wallt". Dit pronkjuweel is hier gisteravond voor het Leids Academisch Kunstcen trum de schouwburg was te klein gebracht door het Engelse gezelschap „The Young Vic Company" dat reeds vorig seizoen zo'n furore verwekte, toen I het ons „As you Like it" zo grandioos voorzette. En wederom hebben we kun- I nen genieten van een uiterst perfect verzorgde voorstelling, waarin door een I zeldzame vaart alle feilen als het ware weggevaagd werden. Hier was de brui sende jeugd aan het woord, die stor menderhand het publiek veroverde en opzweepte tot een ongekend enthou siasme. Deze Shakespeare werd gebracht in een nieuwe opvatting, die brak met de romantische zienswijze, neergelegd in de muziek van Mendelssohn, die b.v. ook Rovaards Inspireerde tot zjn visie Henry Boys had andere muziek ver vaardigd. die zich aanpaste aan de vier thema's: het hof te Athene, de verliefde paren, de toneelspelende handwerklieden en de elfen Heel een voudig gehouden, maar niettemin zuiver bindend het gegeven aan de door hem gedachte sfeer. In overeenstemming daarmede was ook afgezien van pom peusheid in de decors en costumes al hoewel deze toch naar behoren en in mooie kleurencombinatie waren. Deze opvatting aanvaardend, moet, zoals reeds gezegd, gesproken worden van een bijzonder gave voorstelling, die terecht grote bewondering wekte. Jean Wilson, die destijds de Rosalind zo keu rig vertolkte, was een lieftallige Tita- nia, terwjl Powys Thomas de koning der' elfen Oberon prachtig uitbeeldde, Bjzonder geslaagd was ook Spoel, de wever, van Anthony van Bridge, aie zich wist te hoeden voor een te zeer afgliiden naar het clowneske en een vermakeljke creatie gaf van de man met de ezelskap Ook het koningspaar en de beide verliefde paartjes deden het goed. al was de opstelling niet al tijd even gelukkig. En de overigen pas ten zich uitmuntend aan dit van jeug dige frisheid en bruisende levenslust, getuigend spel van hoog kaliber. Slechts de Puck kon ons maar matig bekoren en onwillekeurig moesten wij terugdenken aan de vertolking van deze rol door Hooykaas bij de opvoering door Royaards, die o.i. in totaal dit voor had, 1 dat de diepere ondergrond van deze in sprookjeswereld ondergedompelde comedie wat scherper naar voren kwam. Deze Engelse weergave neigde soms iets te zeer naar de klucht als bv. i bj de opvoering door de handwerkslie den van het drama van Pyramus en Thisbe, hoe koddig en amuserend overi gens ook. zodat hier een open doekje volgde. Maar in ieder geval, het Leids Aca demisch Kunstcentrum heeft het sei zoen wel bijzonder geslaagd ingezet en wil ziin uiterst dankbaar voor deze tweede ontmoeting met dit Engelse ge zelschap. dat misschien jaarlijks ons land zal gaan bezoeken. Aan het slot groeide het applaus tot I een welverdiende ovatie. M. BINNENLAND. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, genodigden en studenten, ls gistermiddag aan de Parklaan No, 16 te Rotterdam het nieuwe gebouw van de Rjksbelastingacademle door de minister van Financiën, prof dr P. Lleftlnck, offi cieel geopend. De loodsdlenst ln IJmulden ls gister avond om 23.40 uur stopgezet wegens het stormachtige weer. Dit ls de eerste maal ln deze herfst dat de loodsboten niet kon den uitvaren. De windkracht bedroeg ln IJmulden 8 (Beaufort). BUITENLAND. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen en ter onder tekening aan president Truman gezon den, volgens hetwelk het mlnlmum-loon van 40 dollarcents tot 75 per uur wordt verhoogd. Tijdens een processie te Borgo Rl- vola (Italië) weigerden aan de kop van de stoet de rc-mmen van 'n vrachtauto, waarop zich het beeld van dc Madonna bevond. De auto reed achteruit de celling af op de processlegangers ln. Een boer, die het crucifix droeg, werd tegen een muur doodgedrukt, vjf personen werden ernstig gewond. De 29-jarlge mevrouw Tlerney, moe der van twee kinderen, ls te Londen ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van het 3-Jarig dochtertje van de buren. De Tsjecho-clowaakse minister-presi dent Zapotocky heeft op een vakvereni gingscongres mededeling gedaan van plannen, gevangenen nuttig werk ln gie- terjen te laten verrichten „om hen tot goede burgers te maken* Drie Engelse ontdekkingsreizigers hebben meegedeeld in Canada drie, tot nu toe onbekende, en noolc ln kaart ge brachte, bergen te hebben ontdekt. Z j waren er op uitgetogen om voor het Brits museum zeldzame planten en geo logische curiosa te zoeken Tjdens hun verbljf ln het Canadese rotsgebergte de den zij hun ontdekking. Arthur Bottomley, de Britse minister van buitenlandse handel, deelde in het parlement mede. dat de Sovjet-unie voor nemens ls meer orders te plaatsen voor machinerieën en andere goederen ln Groot-Brlttannlë. Het Amerikaanse Congres heeft een wetsontwerp tot toewijzing van gelden ten bedrage van 15.585.853.498 dollar aan de gewapende diensten ter ondertekening naar president Truman gezonden. In dit bedrag zjn gelden begrepen voor een luchtmacht van 58 eenheden. Een hof van beroep voor zuiverings aangelegenheden te Muenc-hen heeft ten aanzien van de echtgenote van Hitler, Eva Braun, de uitspraak van de recht bank bevestigd, nl. dat Eva Braun behoort tot de „lichte gevallen". Haar vermogen zal ln beslag worden genomen. Het hoofdkwartier van de Duitse politie ln West-Berljn heeft een afdeling gevormd ter voorkoming van mensenroof uit de Westeljke sectoren van de stad. Meer dan 2500 mijnwerkers van 8 mjnen ln Nleuw-Zuld-Wales hebben het werk neergelegd als protest tegen de drie Jaar gevangenisstraf, die gisteren tegen de secretaris van de communistische partj ln Australië. Sharkey zjn uitgesproken wegens het bezigen van opruiende woor den. President Truman heeft bevel gege ven wetteljke maatregelen te treffen tot vergroting van de scheepsbouwsubsldles voor Amerikaanse scheepswerven, ten einde de ongunstige Invloeden van de devaluaties te ondervangen. Patricia Hunter, een 27-jarig meisje uit Ncw-York, ls te Parijs gedood doordat zj van het tweede platform van de Eiffel - toren ls gevallen, een hoogte van 126 meter. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen: te Er- melo E. E. de Looze te Hilversum; te Lage Zwaluwe A. H. v. d. Ham te Hansweert. Aangenomen: naar Oorschot-Best E. G. van Keken, pred ln alg. dienst te Nij megen; naar Stavenisse G. Enkelaar te Krimpen aan de Lek; naar de classis Am sterdam als legerpredlkant ln Indonesië A. D. H. Roscam Abbingh. cand. te Amersfoort. Bedankt voor Vroomshoop (toez (2de pred.pl.) J. Streefland te Almen. voor Wjk bj Heusden J T. Doornenbal te Oene; voor Alblasserdam A. Makkenzle te Tienhoven. Geref. Kerken Beroepen; te Holwerd J. H. Post te Wlerlngcrwerf Aangenomen: de ben. als hulppred. te Knjpe H. S. Bouma, em.-pred. te Amster dam-Zuid. Bedankt: voor Hornhulzen-Kloosterbu ren K. Boorsma te Klelwlndeweer. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Bolnes-Sllkkervecr-IJsselmonde K J. Kapteyn te Haulcrwjk. Clir. Geref. Kerken Beroepen: te Middelburg W- Heerma te Rotterdam-C. te Urk C. v. d. Weele te Hardcrwjk. OEGSTGEEST Uitvoering „Bel Canto' De Ghr. gem. zangver. ,3el Canto", in de loop van het vorige jaar opgericht, tengevolge van een samenvoeging van de Chr. gem. Zangver. „Debora" en het Geref Kerkkoor, gaf gisteravond de eerste uitvoering in de Pauluskerk o.l.v. de heer J C. Hanegraaff. De voorzitter, de heer A. Veenstra, opende met gebed, liet zingen Ps 95 1 en sprak een kort inleidend woord. Het programma bevatte een 9-tal zangnummers, die voor de luisteraars aangename afwisseling boden. Jammer, dat het kerkgebouw niet geheel gevuld was. Het is te betreuren, dat van beide verenigingen een aantal leden is afge vallen. Ware dit niet zo. dan zouden de moeil jkheden zeker gemakkelijk te over winnen zjn geweest. Om o.m. met een nog niet al te sterke en goede bezetting werken uit te voeren als „Laudale Do- minum" van W. A. Mozart en Psalm 42 van Felix Mendelsohn moet een direc teur toch zeker beschikken over een ste vige vaste kern van zangers(essen). Toch heeft de heer Hanegraaff reeds zeer veel bereikt. Aanvulling van tenoren en bas sen is echter wel zeer gewenst. De sopraan-soliste. Maartje Kliffen, bleek over een krachtige, heldere stem te beschikken, die zij vooral in de sa menzang met het koor uitstekend be heerste. Feike Asma, die de begeleiding verzorgde, bleek ook nu weer een vaste hand te hebben. Als orgel-solist toonde h j zich als een groot kunstenaar in de „Variaties uit de 5e Symphonie" van Chr. M. Widor. Zulk een bespeling doet eerst recht de veelzjdige schoonheid van dit mooie kerkorgel tot haar recht komen. Met stille aandacht is zijn voortreffelijk spel gevolgd. Aan het einde sprak ds Brussaard een passend en opwekkend slotwoord, ging voor in dankgebed en liet zingen Gez. 280 1. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Rudl Chrlstiaan, zri van C. J. Visser en C Veldhoen; Jan, zn van J. Hakker en J. M. J. Neuteboom; Ruud. zn van T. van Leeuwen en J. van Leeuwen; Jacomlna Magdalena. dr van R Kelj en J. N. Hoek; Anneke Elisabeth, dr van W. B. van Bemmel en A. H. Griffioen. OVERLEDEN. S. Dannjs, wed. van A .Burggraaf 83 jr; H. Braxhoven, huisvr van J. W. van den Wijngaard 67 Jr; J. Teske, huisvr. van J. Warring 48 Jr; J. Devilee man 44 Jr. Voetgangers, wist U, dat U op kruispunten met aangegeven oversteekplaatsen van deze oversteek plaatsen gebruik moet maken indien O naar de overzjde wilt (J mag dus niet doen alsof er geen oversteekplaatóen ZgD I

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2