Prinses Wilhelmina opende Ereveld voor duizenden oorlogsslachtoffers Wysjinsky over Zuid-Slavië en atoombom Ontploffing in Electrische Centrale te Amsterdam WEERBERICHT Naar een volksraadpleging in België Koning gaat accoord met 55 pet Souvereiniteitsoverdracht tweede helft van December? Sultan Hamid heeft goede hoop 88ste Jaargang WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 00 No. 26824 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week TelefooD Dlr eD Adm.: 25041; Red 21507 Witte SlngeJ 1, Leiden - Giro oo.: 67055 Ontioertnde plechtigheid op Loevense heide Gewijde stilte bleef na afloop achter (Speciale berichtgeving). Orgeltonen vloeiden gislernamiddag over de Loenens? heide en over de graven van 260 doden, de moedige mannen en vrouwen die in de tweede wereldoorlog hun leven lieten voor het vaderland en nu op de Centrale be graafplaats bij het mooie dorp Loenen, in het hart van Nederland, hun laatste rustplaats vonden. Prinses Wilhelmina verrichtte de officiële opening van de Centrale Be graafplaats der Oorlogsgravenstichting. Tal van officiële persoonlijkheden, o.w. de minister van Binnenlandse Zaken mr Teulings, woonden de plechtigheid bij. En terwijl de orgelklanken zich spreidden over het rustige kerkhof be reikte de ceremonie in de kleine kapel haar hoogtepunt. Een kleine honderd autoriteiten en nabestaanden van gevallenen waren in de witte kapel op liet middenveld verzameld, ruim 1000 anderen waren buiten opgesteld. HK.H. Prinses Wilhelmina onthulde op dat ontroerende ogenblik het ge denkbord, dat zij schonk aan de Oor logsgravenstichting, en waarop voorlo pig ruim 200 namen van gevallen Engeland-vaarders voorkomen. Terwijl daarna mr P. H Linthorst Homan de namen voorlas van hen wier namen het bord sierden, werden 40 kransen neergelegd aan de voet van het bord, rond een baar gedekt met het rood wit blauw. Daarna maakte Prinses Wilhelmina, gevolgd door honderden, een stille tocht over het kerkhof, Ontroerd schreed zij langs de graven, sobeTe witte grafzer ken in een diep donkergroen van kraaienheide. Na haar kwamen allen, die deze dag hun doden kwamen ge denken, en zij die hulde kwamen bren gen,aan hen die vielen voor onze vrij heid! Behalve de prinses en minister Teulings waren er o.m. prof. mr R Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, diverse vertegenwoordigers van ministeries, generaal majoor A. Baretta, chef Luchtmachtstaf, admiraal b.d. C. L Helfrich, generaal majoor Van Kesteren, mevrouw Spoor. L. Neher, directeur-generaal der P.T.T-, jhr C. G. C Quarles van Ufford. commissaris van de Koningin in Gelderland, en vele anderen, onder wie ook de burge meesters van Arnhem en Apeldoorn. PROF. KRANENBURG SPREEKT. De plechtigheid begon 's middags om drie uur, toen Prinses Wilhelmina ar riveerde. De presidente der Oorlogs gravenstichting. mevrouw H. G. van Anrooy^de Kempenaer, sprak wel komstwoorden, waarna prof. Kranen burg namens het Nederlandse volk dank bracht aan de Stichting, die onze do den deze waardige rustplaats op, zoals spr. zeide, een der lieflijkste plekjes in ons land, had gegeven. Voor ieder onzer zullen de geliefde gestalten in eigen herinnering oprij zen, maar ons allen gemeen zal zijn het weemoedige, maar tevens dank bare gevoel, dat ons volk in al zijn geledingen door vrije samenwerking heeft zorg gedragen, dat zijn zwaar beproefde landskinderen niet worden vergeten, en dat de gevallenen in schoonheid met ere zullen rusten. Na deze eenvoudige, doch uit het hart gegrepen woorden, sprak mr P. H. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Friesland, in zijn hoeda nigheid van voorzitter Comité Reünie Engeland-vaarders. Hij dankte Prinses Wilhelmina, dat zij dit bord heeft wil len schenken. Deze begraafplaats is hoofdzakelijk bestemd voor in Duits land omgekomen Nederlanders, hetzij militairen. concentratiekampslaohtof- fers enz. Men verwacht, dat ruim 4000 slachtoffers een laatste rustplaats zul len vinden op dit kerkhof. Dat is ruim een derde van de 12000 bekende graven in Duitsland. Nadat het Apeldoorns mannenkoor het Wilhelmus had gezongen, wandelde de stoet langzaam naar het kerkhof. Twee kleine kinderen beden HK.H. dc sleutel aan van het hek. Met deze sleutel, aangeboden op een paars kus sen, opende de Prinses het grote witte hek. Over een grindpad, gemarkeerd door een erewacht van vloot, leger en luchtmacht, begaf de lange stoet zich naar de kapel. In de kapel was het gedenkbord bedekt door een paarse fluwelen doek. Prinses Wilhelmina wandelde naar voren en terwijl velen ontroerd toezagen, onthulde zij het. bord. Mr Linthorst Homan bracht haar nogmaals dank. Terwijl H.K.H. zich terzijde opstelde, begon de kranslegging. Veertig kran sen werden gebracht. Intussen las mr Linthorst Homan de namen van de gevallenen, welke lijst nog niet compleet is. Hun ontroering nauwe lijks meester stonden vele nabestaan den een moment stil bij het gedenk bord, waarop tevens staat „ter her innering aan de Engelandvaarders, die hun leven lieten voor Koningin en vaderland. Toen deze plechtigheid was afgelo pen, begon de stille omgang langs de graven Deze werd onderbroken, toen de ijle tonen van de ..Last Post" over de graven klonken. HK.H.-stond stil en met haar de honderden. Stram stonden de militairen bij de Nederlandse drie kleur. die halfstok wapperde in een trieste regen. Dat was het einde van een plechtigheid, die een ieder weder om diep doordrongen heeft van de hul- de, die zij verdienen, die hun leven lieten voor onze bevrijding! En toen het hek gesloten was achter de laatste van de stoet, toen bleef slechts de stilte achter, de stilte van de Veluwse heide, een gewijde, heerlijke stilte Welhaast hele stad tijdlang zonder licht In de hall van het hoofdkantoor van de KL.M. te 's-Gravenhage is in aanwezig heid van Z.K.H, Prins Bernhard en de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de K.LJV1. aan dr Plesman een borstbeeld van hem zelf aangeboden. Het beeld, dat werd onthuld door mevrouw Plesman, is ver- vaardigd door Marion Gobius. KOELER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voer de Waddeneilanden en de kust gebieden van Friesland, Holland en Zeeland: matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor het overige gedeelte van het land: van nacht vrij koud en overwegend droog üiet een matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende regenbuien en Iets koeler dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 20 OCTOBER. Zon op: 7.12 uur; onder: 17.37 uur. Maan op: 4.56 uur; onder: 17.04 uur (21/10 N.M.). Hoogwater te Katwijk te 1.35 en 14.00 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Op een persconferentie heeft de Bel gische eerste minister, Gaston Eyskens, een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan koning Leopold te Pregny. In zijn onderhoud dat hij met de Bel gische vorst had, heeft de eerste minis ter uiteengezet, dat de regering het noodzakelijk acht, zonder verwijl het ko- ningsvraagstuk op te lossen. De regering heeft te dien einde haar goedkeuring ge hecht aan de organisatie van een volks raadpleging, die een zuiver consultatief karakter zal dragen en er slechts toe zal strekken de koning en de wetgevende Kamers in de gelegenheid te stellen met volledige kennis van de gezindheid der bevolking een uitspraak te doen. De eer ste minister heeft de koning er tevens van op de hoogte gesteld, dat de rege ring het verkieselijk acht bij het orga niseren van de volksraadpleging haar toevlucht te nemen tot stemming per arrondissement, zoals het geval is bij de wetgevende verkiezingen, teneinde op deze wijze een juist inzicht te krij gen van de gezindheid ten aanzien van de vorst in de verschillende landsdelen. Door de eerste minister geraadpleegd omtrent de draagwijdte van de „onbe twistbare meerderheid", waarover de ko ning wenst te beschikken om de uitoefe ning van zijn prerogatieven te herne men, heeft de konmg geantwoord, dat hij sleohts met een inachtneming van 's lands belangen de gegevens zou be oordelen welke de volksraadpleging zou opleveren en dat hij zich hiernaar zal schikken. De koning voegde hier aan toe, dat het percentage der stemmen niet het enige beoordelingscriterium kan uit maken, maar dat hij er alleszins niet aan dacht dc uitoefening van zijn pre rogatieven weder op te nemen, indien het getal gunstige stemmen niet een minimum van 55% der geldige stem men bedroeg. Dit is het percentage, dat door de Uberalen is voorgesteld. Zoals bekend eisen de socialisten, dat de koning 66% van het totaal der stemmen behaalt cm ophieuw zijn prerogatieven te kun nen uitoefenen. De eerste minister heeft de koning medegedeeld, dat dadelijk na de volks raadpleging de uitslag er van aan de koning, aan de regering en aan het par lement zal worden medegedeeld, opdat deze onmiddellijk kunnen onderzoeken In hoeverre deze kan bijdragen tot een oplossing van de koningskwestie. De eerste minister heeft verklaard dat, indien het parlement het wetsontwerp houdende de instelling van een volks raadpleging goedkeurde, de regering voornemens is zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daarvan over te gaan. De Belgische premier sprak ten slotte de hoop uit dat de volksraadpleging in een sfeer van kalmte en waardigheid en in een geest van eerbied en onrzag voor koning en dynastie zou plaats heb ben. Onze Brusselse correspondent meldt ons heden nog: Uit gezaghebbende bron vernemen wij, dat de volksraadpleging nog voor het einde van hn jaar zal worden georga niseerd en cat er onder de partijen, be halve de communisten, een soort gods vrede is getekend, welke meebrengt, dat de volksraadpleging in een gunstige sfeer zal kunnen verlopen. De socialis ten zullen vanzelfsprekend hun party - leden en de leden van syndicaten en or ganisaties opdracht geven „neen" te stemmen, maar, uit formele gesprekken, welke wij met socialistische syndicaten- leiders voerden, kan de conclusie worden getrokken, dat de grote massa het syn dicaat zeer ongaarne als zuiver poli tiek wvpsn zie: gebiuiken. In het Walenland, waar de socialisten vooral in de mijnen en de metaalnijver heid het grootste gedeelte van hun 600.000 leden tellen, is een gedeelte van de arbeiders in de jongste maanden naar de christelijke syndicaten overge lopen Indien een sterke agitatie rond om de volksraadpleging zou worden ge voerd, vrezen sommige Waalse socialis tische syndicatenleiders een verlies van 20 procent van hun troep. Paul Reynaud, die premier van Frankrijk was ten tijde van de capitu latie van het Belgische leger, verklaar de na lezing van Leopold's verklaring aan United Press: „Uit het oogpunt der geschiedenis ben ik in deze zaak van gelijke mening als die welke uit de memoires van Churchill blijkt, maar ik ben van me ning, dat het opnieuw oprakelen van deze polemieken niet in het belang zou zjjn van West-Europa en ik geloof, dat wij het aan de geschiedenis moeten overlaten om een definitief oordeel te vellen". Duisternis als in oorlogstijd Om 16 minuten voor negen ging gisteravond in enige wyken van Am sterdam plotseling, in verband met een ontploffing, het electrische licht uit. Het bleek, dat in de electrische een trale aan de Hoogte Kadijk, ten ge- gevolge van het in brand raken van De Amsterdamse brandweer tijdens het blussingswerk. „Informeel is reeds gesproken over een datum voor de overdracht van de souvereinitcit. Wfj zouden wensen, dat deze datum ongeveer midden December is" aldus verklaarde Sul tan Hamid. Voorts deelde de voorzitter van de B.F.O. mede, dat op de vergadering dei- Centrale Commissie in een prettige sfeer van gedachten was gewisseld over de situatie op Java. In een communiqué dezer commissie werd later medege deeld, dat „zy grote aandacht schonk aan de huidige situatie in Indonesië". Sultan Hamid gaf voorts te kennen, dat er goede hoop bestaat, dat de con ferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede resultaten zal komen, waarna dan punten van minder belang later konden worden geregeld, even tueel met kleinere delegaties, die in ons land zouden kunnen achterblijven na het sluiten van de conferentie. De Sultan bevestigde, dat de voor lopige staatsregeling van de R.I.S. deze week geheel gereed zal zijn. In verband met hetgeen Sultan Ha mid opmerkte over de datum van de Souvereiniteitsoverdracht, vernemen wy. dat het vaststellen van een datum inderdaad een punt van overweging is bij de Nederlandse regering. De Nederlandse regering is ver plicht ernaar te streven om de re sultaten van dc conferentie binnen zes weken te doen ratificeren. Een dergelijke verplichting bindt echter noch de parlementen in Indonesië, noch het Nederlandse parlement. Overleg van de regering met de voor zitters van de beide Kamers der Sta ten Generaal zal dus vereist zijn, ter wijl de Nederlandse regering zowel als de regeringen in Indonesië rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het proces van ratificatie iets lan ger kan duren dan zes weken. Men meent echter te weten, dat de Nederlandse regering alles in het werk zal stellen de souvereinitcit over te dragen op een datum gelegen tussen midden en eind December. ONVOLDOENDE BEGRIP VOOR TOENADERINGSSFEER. In de kringen der Republikeinse de legatie verklaarde men gisteren nog, dat, gezien de verhoudingen ter confe rentie, de opmerking van de Sultan met berekking tot de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie te somber was. Ontmoetingen op het hoogste niveau als gisteren tussen dr Drees en Hatta worden in Republikeinse krin gen veelvuldiger verwacht nu de con ferentie zich beweegt naar het stadium der definitieve beslissingen. Men gaf in Republikeinse kringen toe. dat er in Indonesië nog steeds niet voldoende begrip bestaat voor de sfeer van toe nadering die overheerst op de R.T.C. en dat alles in het werk moet worden gesteld om dit begrip tot stand te brengen, ofschoon de moeilijkheden bij de nieuwsoverbrenging en versprei ding in sommige delen van Indonesië dit niet gemakkelijk maken. Men was echter van gevoelen, dat zodra volledige informaties met be trekking tot de resultaten van de conferentie zouden doordringen in alle gebieden van Java en Sumatra, dit niet zou nalaten Invloed uit te oefenen, in het bijzonder wanneer wellicht binnen enige dagen posi tieve resultaten kunnen worden ge meld. Gistermorgen had een vergadering plaats van de subcommissie der R.T.C. voor het horen der „waardevolle be langen". Besloten werd de bespreking uit te stellen tot Vrijdag a-s. De politieke correspondent van het A.N.P. verneemt, dat de K.KM. (Ke- satuan Kanegaraan Minahasa) de Twapro (twaalfde provincie) en de P.T.B. (Persatuan Timur Besar) geen gevolg hebben gegeven aan de oproep der subcommissie om zich te doen horen. Vertegenwoordigers van de Twapro en de P.T.B. zullen vanmiddag door H M. de Koningin in het Huis ten Bosch in audiëntie worden ontvangen. .AMERIKAANSE BEZORGDHEID De Amerikaanse autoriteiten te Ba tavia maken zich veel zorgen over de gebeurtenissen op Oost-Java. Zij zijn van mening, dat het een „tragische ge beurtenis" zou zijn, wanneer de strijd opnieuw zou uitbarsten, juist nu de Haagse conferentie het einde nadert bij de besprekingen over de overdracht der souvereinifceit. De Amerikaanse gedelegeerde Ed ward Dow heeft dit gevoelen tot uit drukking gebracht zowel begenover de Nederlanders als de Republikeinen, daarbij de aandacht vestigend op de ernst der situatie en beide partijen verzoekend alle nodige staopen te ne men om verdere incidenten te voor komen. (UP.). een transformator, een middclbrand was uitgebroken, waardoor 't grootste gedeelte van Amsterdam zonder clec- tricltèit kwarti- De beide Hilvcrsumsc eenders vielen uit, want ook Het Gooi wordt gevoed door de Amsterdamse Centrale. Van 20.47 tot 21.15 uur ble ven zfj uit de aether. De brandweer trok onmiddellijk met groot materiaal uit en tegen ongeveer halftien had men het vuur geheel be dwongen. De ontploffing veroorzaakte brand in een oliebad (isolatie van de grote trans formator)). Duizenden liters olie brand den hevig. De brandweer heeft met 3 schuimstralen de brand gedoofd. Hoofd ingenieur Faber verklaarde, dat de ge volgen van de ontploffing van deze transformator zeer ernstig zullen zijn. Van kwart voor tien af kwamen uit Amsterdam en verschillende plaatsen uit de omgeving geleidelijk aan berich ten binnen, dat de lampen weer brand den. Op het Centraal Station heeft men van de storing niets gemerkt en ook het electrische treinverkeer kon ongestoord voortgang vinden. De stations Muider- poort en Amstelstation werden daaren- Veto's van de Sovjet-Unie 40STE EN 41STE. De Sovjet-Unie heeft in de Veilig heidsraad haar veertigste veto uitge sproken door een Frans voorstel te ver werpen om een wapentelling over de gehele wereld te houden en een appa raat in het leven te roepen ter verifië ring van inlichtingen over strijdkrach ten en oorlogsmateriaal. De uitslag van de stemming was negen stemmen voor en twee (Sovjet-Unie en de Oekraïne) tegen. De Raad verwierp door onthouding een Sovjetrussische resolutie, die alle staten verzoekt inlichtingen te ver strekken over hun strijdkrachten, con ventionele wapens en atoombommen. De Engelse gedelegeerde Cadogan noemde het Russische voorstel „heer lijk eenvoudig", maar niet meer dan een prepaganda-stunt. Jacob Malik, de Russische vertegen woordiger, verklaarde, dat het absoluut onmogelijk was een wapentelling te houden zonder rekening te houden met de atoombom. Het eenenveertigste Russische veto gold een ander Frans voorstel, dat ver zocht om „een geschikte procedure voor een volledige verificatie" van alle ge gevens over wapenen. Het rapport van de commissie voor conventionele bewa pening is naar de algemene vergade ring gezonden. L>e Amerikaanse gedelegeerde, War ren Lustin, heeft ae Veiligheidsraad medegedeeld, dat Ruslands weigering om haar standpunt te wyzigen opniei overeenstemming tussen de Grote Vijf over de beperking van het recht van veto had verhinderd. EED VAN TROUW GEEIST VAN ALLE TSJECHOSLOWAAKSE PRIESTERS. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft bekend gemaakt dat van alle 'Tsjecho slowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het „volksdemocratische re giem" afleggen. Zij zullen dit moeten doen om hun honoraria van de staat te krijgen. tegen in het duister gehuld. De blok- lnstallaties (beveiligings-inrichtlngen) werkten niet meer electrisch, maar wer den met de hand bediend. Ook de sein lichten op deze beide stations werden buiten weiking gesteld, maar konden da delijk weer dienst doen op stroom uit batterijen. Gelukkig is de schade meegevallen en beperkt tot transformatoi nummerl, een van de zes, die in deze ceiitrale staan opgesteld. Zeker is echter, dat zh toch enkele tienduizenden guldens bedraagt. Het zal minstens een maand duren, voor de transformator weer in werking is. In Amsterdam heeft het ongerief zich voornamelijk beperkt tot de woonhuizen en het verkeer. Op het hoofdbureau van politie zei men na opheffing van de sto ring dat „wonder boVen wonder geen enkel verkeersongeluk is gebeurd". Toen de duisternis over de betrokken stadsgedeelten viel, waande men zich terug in de verduistering van de bezet tingstijd. Voetgangers moesten geruime tijd blijven staan om aan het donker te wennen en konden dan heel voor zichtig hun weg vervolgen. Hier en daar doken de zaklantaarns weer op, nu ech ter met fel wit licht schijnend. Ook het verkeer hielp de voetgangers, want de auto's, motoren en fietsen reden lang zamer dan gewoonlijk, maar verspreid den lichtbundels, die in het donker on gewoon fel en breed leken. In de huiskamers werden, voor zover voorradig, kaarsen en petroleumlampen weer ontstoken. Groot was de opluch ting allerwege. toen de verduisterde stadsgedeelten na elkaar weer van stroom werden voorzien en het leven de normale gang weer nam. Balkan-verzoening faalt RAPPORT VAN VERZOENINGSCOMMISSIE. De verzoeningscommissie voor de Balkan heeft aan de politieke commis sie van de V.N, medegedeeld, dat zij gefaald heeft bjj haar pogingen om de Griekse kwestie tot een oplossing te brengen. Deze mededeling werd gedaan door generaal Carlos Romulo, de voor zitter van de algemene vergadering, in een brief aan de voorz van de politie ke commissie Lester Pearson van Ca nada. Romulo verklaart in zijn brief, dat de verzoeningscommissie alles ge daan heeft wat in haar macht lag om liet tot stand komen van een accoord te vergemakkelijken. „Het behoeft nauwelijks gezegd", al dus Romulo. „dat de commissie zich gelukkig zou pryzen haar pogingen te hervatten wanneer dan ook tijdens de huidige zitting, wanneer de betrokken partijen dat wenselijk achten". Keuze in Veiligheidsraad Andrej Wysjinsky, de Sovjetrussisohe minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie te Lake Success zijn eerste persconferentie als mi nister verklaard, dat iedere poging om Joego-Slavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechte ring van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken, tot compli caties in de Verenigde Naties zou lei den en haar basis zou ondermijnen. Hy noemde iedere steun aan Joego- Slavië's poging om een zetel in de Vei ligheidsraad te verkrijgen „een uitda ging van de Sovjet-Unie" en verklaar de. dat de verkiezing van Joego-Slavië in de Raad niet ais wettig cf recht vaardig zal worden erkend. „De Sovjet-Unie zal zich nooit ver zoenen mei een dergelijke schending van het Handvest der Verenigde Na ties," zo zeide Wysjinsky. Op de vraag of de Sovjet-Unie de candidatuur van Joego-Slavië twee Jaar geleden wel zou hebben gesteund en zo Ja, waarom nu dan niet. antwoord de de Russische minister, dat de Sov jet-Unie altijd een candidatuur op geo grafische basis, die gesteund werd door de meerderheid der landen van het be trokken gebied, zou steunen. Gevraagd om een commentaar op de mening, dat Joego-Slavië een zetel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zy'n rol in de oorlog, antwoordde Wys jinsky: „Andere landen, waaronder Tsjecho-Slowakije, 'nebben ook het hunne tot de oorlog bijgedragen." Men vroeg Wysjinsky voorts, of de Sovjet-Unie zou weigeren langer zit ting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joego-Slavië gekozen werd. Wys jinsky antwoordde, dat de verkiezing van Joego-SlavioAniet als wettig zou worden erkend; de Sovjet-Unie zou echter niet te voren aankondigen, wat zij voornemens is te doen. Op een vraag met betrekking tot de atoomenergie verwees Wysjinsky naar het desbetreffende communiqué van het Sovjet-persbureau Tass en naar de verklaring van Molotof in 1947, dat de Sovjet-Unie sinds 1947 over atoomwa pens beschikte. - Wysjinsky verklaarde, dat de Sov jet-Unie op haar stuk zou blijven staan wat betreft het verbod van de atoom bom en internationale contróle der atoomenergieproductie. De Sovjet-Unie wilde periodieke inspecties van atoom- energiefabrieken. die door iedere rege ring daartoe waren aangewezen. Volgens Wysjinsky is het algemeen bekend, dat door de V.S. en enkele ah- dere delegaties ener- en de Joegoslavi- visohe delegatie anderzijds achter de schermen onderhandelingen zijn ge voerd. „Een dergelijke stap kan niet anders dan als een uitdaging aan het adres van de volksdemocratische landen en de Sovjet-Unie worden beschouwd," aldus Wysjinsky. In de loop van het interview ver klaarde hij nog: „Het is mogelijk, blij vend vertrouwen te hebben in de Ver enigde Naties. Wij zouden het schrik beeld van de atoombom moeten uit vagen. Natuurlijk is er nu op dit punt enige wijziging gekomen in de Ameri kaanse openbare mening en mijns In ziens betekent dat enig voordeel. Ik geloof, dat er nu meer objectiviteit, m§er nuchterheid heerst. De Ameri kaanse pers vertelt haar lezers, dat de atoombom misschien uit uw handen op uw tenen zal vallen. Dit wekt enig op timisme in mij." Interview met Tito Maarschalk Tito heeft in een inter view met ae speciale corresponaeni van de New York Post verklaard, dat een aanval van de Sovjet-Unie op Joego slavië tot een derde wereldoorlog zou leiden. De maarschalk verwachtte, aat de Kominform verdere en ernstiger jn- cidenten aan de grenzen van Joego- Slavië zou uitlokken. Jcego-Siavië zoii zich onmiddellijk tot de V.N. wenden, indien ernstige provocaties een aanval op Joego-Slavië ten gevolge zouden hebben. De maarschalk sprak als zijn overtuiging uit, dat Joego-Slavië een grote aanval zou kunnen weerstaan. Op de vraag hce generalissimus Stalin te genover het geschil stond, zou Tito ver klaard hebben, dat Stalin op de hoog* te moet zyn van het gebeurde, maar dat de Sovjetrussische autoriteiten thans niet meer tot zelXcrlttek in staat wa ren-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1