Nederlandse regering betreurt verklaring van Sultan Dj ok j a's onmacht Ws Wi WEERBERICHT Hopeloze toestand dwong in '40 Belgen tot capitulatie Brits tegenoffensief bleef uit Verlating standpunt H.V.K. zou chaos betekenen Republikeinse elementen ondermijnen Republikeins gezag Jules Moch is niet geslaagd 88ste Jaargang DINSDAG 18 OCTOBER 1949 00 No. 26823 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 DE gisteren door de Sultan van Djokja, tevens minister van Defen sie der Republiek Indonesia gepu bliceerde verklaring met betrekking tot dc toestand in Oost-Java is even alar merend en betreurenswaardig als on betamelijk en eenzijdig. Sedert, het ogenblik waarop te Bata via de Van RoyenRum-overeenkomst werd getekend, is er van offciële Ne derlandse zijde met pijnlijke nauwge zetheid naar gestreefd niets te doen of na te laten wat een verdere vriend- r.ehappelijke oplossing van het geschil ook maar enigszins zou kunnen bemoei lijken. Zelfs de republikeinse weder partij heeft in de houding der Neder landse troepen geen aanleiding kunnen vinden om zich ernstig te beklagen over de wijze waarop van onze zijde de or der „staakt de vijandelijkheden" werd nageleefd. Helaas bestond daartoe in omgekeerde richting maar al te veel reden. Het aantal overvallen en moord partijen verminderde weliswaar aan zienlijk. maar van een consequente en gedisciplineerde navolging van het be vel .staakt het vuren" was helaas geen sprake. Van republikeinse zijde werd doorgaans als verontschuldiging aan gevoerd, dat deze euveldaden het werk waren van rondzwervende benden, waartegen Djokja een fanatieke ver- nietigingsstrijd heette te hebben aan gebonden. In de laatste weken evenwel namen de berichten over voortdurende, georganiseerde politieke en militaire in filtraties. vooral in Oost-Java. in on rustbarende wijze toe en zij vinden in de recente publicaties hun droeve be vestiging. Als vanouds werden de bordjes om gekeerd en speelt Djokja de rol van openbaar aanklager, alvorens zelf als beklaagde voor het internationale tri bunaal te worden gedaagd. Natuurlijk wordt met geen woord gerept over de republikeinse infiltraties, doch worden wederom de Nederlanders beschuldigd van een stugge houding en chronische onredelijkheid, waardoor een gewapen de botsing als onvermijdelijk wordt ge schetst. Uit de tegenspraak van dr Koets, de directeur van het kabinet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, blijkt evenwel, dat de Nederlandse regering in de vórm van fotocopieën van repu blikeinse legerorders beschikt over de onomstotelijke bewijzen van goed-voor- bereide. republikeinse infiltraties en deze bereids aan de Unci heeft gerap porteerd. VAT evenwel kan de Sultan van Djokja ertoe hebben bewogen om in flagrante strijd met de onder auspiciën van de Unci gesloten over eenkomst. om hangende de besprekingen In Den Haag geen opruiende of propa gandistische mededelingen te doen, de alarmklok te luiden? Onzes inziens: zyn tot volstrekte ze kerheid gegroeide vrees dat de Repu bliek haar gezagsapparaat niet in de hand heeft. Deze mening vindt haar grond in de verklaring van dr Koets, dat een grote republikeinse legereen heid enige dagen geleden naar Djokja heeft geseind zich niet langer gebonden te achten door de order tot het staken der vijandelijkheden. Het is dus in wezen dezelfde oor zaak, welke ook de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville deed mislukken: de Republiek bezit geen werkelijk gezag, doch is volkomen af hankelijk van dc soldateska, die voor een zeer belangrijk deel afwijzend staat tegenover elke vorm van sa menwerking met Nederland. De reeds herhaaldelijk door ons ge signaleerde Onmacht en Onwil vormen nog altijd de voornaamste kenmerken van het Djokjase bewind, de ongetwij feld óók aanwezige goedwillenden met te na gesproken. t IJ zijn uitermate belangstellend te vernemen of president Sukarno of premier Hatta in de verkla ring van hun minister van Defensie aanleiding zullen vinden hem openlijk te desavoueren. Maar gezien diens per soonlijke autoriteit en machtspositie on der de Indonesische bevolking, wagen wij het ernstig te betwijfelen of zij dat zullen aandurven. En welke invloed zal dit incident hebben op het verloop der R.T.C.? Wordt haar voortzetting hierdoor niet ernstig in gevaar gebracht? Kan onze regering volstaan met deze ontwikkeling alleen maar ter kennis te brengen van de Unci, wier waarnemers door de bii de ramp' van de „Franeker" omgekomen Amerikaanse jaurnalisten werden be schuldigd van een ontoelaatbare pro- republikeinse gezindheid of verdient het geen ernstige aanbeveling deze aan gelegenheid rechtstreeks onder de aan dacht te brengen van de Verenigde Na ties? Het zijn allemaal vragen waarop de eerstkomende dagen het antwoord zul len geven PA AD ARABISCHE LIGA BIJEEN. Te Cairo is de elfde zitting van de raad der Arabische Liga bijeengekomen onder voorzitterschap van Syrië. Een der punten, die de raad zal be spreken, is het voorstel tot vereniging van Syrië, Irak en Trans-Jordanië. AANVANKELIJK REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag krachtige Zuid-Westelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tij delijke opklaringen. Weinig verande- ring in temperatuur. KOpgemaakt te 10 uur). 19 OCTOBER. Zon op: 7.11 uur; onder: 1739 uur. Maan op: 3.25 uur; onder: 16.32 uur (LX). Hoogwater te Katwijk te 0.51 uur 10 13.22 uur. DU nummer bestaat uit zes pagina's. Koning Leopold spiak Koning Leopold III van België lieeft een zeer uitvoerig verslag opge steld over de militaire gebeurtenissen in 1940. welke leidden tot de heroïsche strijd bij Duinkerken en de capitulatie van het Belgische Leger. Sedert 1940 heeft de Belgische vorst gezwegen over zijn beleid als opperbevelhebber. De historische voorvallen worden thans open baar gemaakt in een exclusieve verklaring aan United Press. De strijd van IS dagen wordt nauwkeurig beschreven en dc capitulatie ge kenmerkt als een zuiver militair besluit. Strijd tot het uiterste DE MILITAIRE PLANNEN „Op 10 Mei 1940 betat het Belgische leger, 22 divisies sterk, een moderne uitrusting berekend op een defensieve oorlog. Achter de vooruitgeschoven stelling, die steunde op het Albert Ka naal, de fortificaties van Luik en het Luxemburgse bergmassief. was een voorname tegenstands stelling, die zeer sterk was. opgebouwd langs de lijn Antwerpcn-Namen-de Maas. In over eenstemming met het Franse opperbe vel bestond de eerste taak van het Belgische leger uit een ophouden van dc vijand teneinde de opstelling van de Engelse en Franse legers op deze linie mogelijk te maken. Ondanks de Duitse doorbraak bjj het Albertkanaal werd deze taak volbracht." Van 12 Mei af waren de operaties van het Belgische leger ondergeschikt aan de instructies van de opperbevelhebber Gamelin. DOORBRAAK FRANSE FRONT. „De veertiende Mei het 7de Franse leger dat in Nederland getracht had de Nederlandse strijdkrachten te ondersteu nen, zag zich'gedwongen overhaast terug te trekken naar Antwerpen werd de linie van de Maas, bezet door het Franse leger, te Sedan doorboord, evenals ten Zuiden van Namen. Deze doorbraken, die de stelling Ant werpNamen gevaarlijk in de flank be dreigden, brachten het Franse opperbe vel er toe aan de Engels-Frans-Belgi sche legers het bevel te geven de be langrijkste verdedigingsstelling, door Belgie voorbereid, te ontruimen en te rug te trekken naar het Westen. Van dat ogenblik af begreep de koning, dat het Belgische leger, dat de Noorde lijke sector van het front bezette, zich voor een dilemma geplaatst zou zien: het zou de mogelijkheid hebben zich met de Engelsen en Fransen op Frankrijk terug te trekken, of de Duitse aanvalstroepen. die zich door de bres van Sedan stortten, zouden het naai- de zee dringen met een deel der geallieerde troepen en vervolgens tot de overgave dwingen." „WIJ ZLJN VERSLAGEN". De toestand was critiek. „15 Mei had dc Franse premier Paul Reynaud reeds aan Churchill telefonisch medegedeeld: „Wy zijn verslagen". Op 19 Mei telegrafeerde generaal Gort aan Londen, dat er reden was om de herinscheping van het Britse expe- ditieleger in overweging te nemen. Het Britse kabinet besloot daarop een aantal kleine vaartuigen gereed te houden voor een evacuatie der troe pen." GEVOELIG VERLIES Na de bezetting door de Duitsers op 21 Mei van Abbeuille werd te Yperen een conferentie gehouden, waarbij men besloot de afgesneden verbinding tussen de legers ln het Noorden en het voor naamste Franse front te herstellen. De terugtrekking van de Belgische legers op de Yzer werd noodzakelijk geacht, al hoewel dit tot gevolg zou hebben het ver lies van nagenoeg alle Belgische depóts en reserves aan munitie. „GEEN COÖRDINATIE MEER" In het vervolg van 'skonings verkla ring staat: „De 23ste Mei vielen de Duitse pant- sertroepen Boulogne aan. De koning doet via admiraal Keyes aan Churchill we ten. dat hem geen enkele richtlijn was gegeven en dat er vrijwel geen coördina tie meer bestond tussen de legers in het Noorden Dezelfde dag waarschuwde het Franse opperbevel 't Belgische leger, dat het voortaan voor zijn ravitaillering niet meer kon beschikken over de bases van Grevelingen, Duinkerken en Bourbourg. Het Belgisohe leger was dus gedwongen de havens van Oostende en Nieuwpoort te gebruiken. Dit besluit dreef het defi nitief naar het Noorden, daar het ver plicht was die bases te behouden zonder welke het zich niet kon bevoorraden met levensmiddelen en munitie. DUITSE STROOIBILJETTEN. „Op 24 Mei wierpen de vijandelijke vliegtuigen strooibiljetten af, waarin werd gezegd dat de koning zijn troe pen had verlaten om naar het bui tenland te vluchten- Teneinde te voorkomen dat dit het moreel van zyn troepen zou bederven, antwoord de de koning onmiddellijk met een dagorder waarin hy proclameerde dat: „Wat ook zou gebeuren, zijn lot hetzelfde zou zijn als dat van zijn troepen", terwijl hy zijn troepen vroeg; „met vastberadenheid, disci pline en vertrouwen tegenstand te blijven bieden". WANHOPIG VERZET. „Op 25 Mei trad de slag in zijn he vigste fase. Zoals zijn proclamatie te kennen gaf wilde de koning een wan hopige tegenstand leveren. Zijn doel en de koning zette dit aan admiraal Keyes uiteen was het Britse expe- ditieleger te redden alsmede wat er over was van de Franse Noordelijke legers. Die morgen kreeg de koning Tijdens een bijeenkomst der Verenigde Naties zette dr C. L. Patijn voor Neder land zijn handtekening. De assistent secretaris-generaal Ivan Kerno (rechts) en dr Hanna Saba keken hierbij toe. bezoek van de Engelse generaal Dill. Hij legde hem uit, welk gevaar de belde legers liepen tengevolge van de kracht der Duitse aanvallen, waarvan de voor naamste richting ging naar Kortryk en Duinkerken en dat duidelijk de bedoe ling was de Belgen en Engelsen te scheiden". De Koning vervolgt: „De situatie was zo ernstig, dat die zelfde dag het Franse oorlogscomitc, bijeen onder voorzitterschap van Le Brun, presid?nt der Republiek, over woog, na een rapport van generaal Wcygand, de legers in het Noorden af te schrijven, Parijs te ontruimen en zelfs de ondertekening van een wapenstilstand met dc Duitsers on der het oog te zien". GEEN HULP. Door de Duitse bezetting van Gent waren de Belgen beroofd van hun bak ovens voor het leger. Geïmproviseerde bakkerijen konden niet genoeg produ ceren, de beloofde aanvoer over zee door de Engelsen en Fransen kwam niet opdagen, zodat de reserves aan levensmiddelen en munitie uitge put raakten. „Aan de andere kant liet de Engelse luchtmacht, ondanks de herhaalde ver zoeken. de enorme aanvallen der Duit se luchtmacht onbeantwoord. Boven dien blokkeerden vele honderdduizen den v/anhopige vluchtelingen de wegen en dorpen". GRENZEN TEGENSTAND BEREIKT De operaties leidden er toe, dat een Brits tegenoffensief slechts redding kon brengen Een terugtocht voor de Belgen was onmogelijk om Zeebrugge en Ostende niet aan de vijand prijs te geven en een catastrophale opeenho ping bij Duinkerken af te wenden. De Britse verbindingsofficier liet ech ter weten, dat niet meer te rekenen viel op een ontlastings operatie. „De koning zond toen een bericht aan de opperbevelhebber waarin htf de toestand van het Belgisch? leger uiteenzette en verklaarde, dat hij de linie van de Lys tot het laatste zou verdedigen. Hij „zou de strijd voort zetten tot de totale uitputting van zijn middelen, maar", zo zeide hij verder, „de grenzen van de tegen stand zijn vrywel bereikt". TERUGTOCHT BRITSE LEGER. In de morgenuren van 25 Mei had het Britse oorlogskabinet generaal Gort laten weten, dat de tropen ingescheept moesten worden. „Een luchtledig ontstond zodoende op de rechtervleugel van de Belgen, hetgeen het penibele van hun situa tie nog verergerde. Dit alles voltrok zich zonder dat het Belgische opperbevel ook maar de minste informatie had gekregen en ondanks het onojjhoudelyke komen en gaan van verbindingsofficieren." Een brief van Keyes aan Lord Gort bevestigt overigens, dat de „instruc ties voor de terugtocht van het Brit se expeditieleger nimmer aan het Bel gische opperbevel zijn overgebracht." BOODSCHAP VAN CHURCHILL „Op 27 Mei zond Churchill generaal Gort een telegram, dat aldus luidde: „Het is nu noodzakelijk de Belgen te waarschuwen. Het is gewenst, dat u een persoonlijk contact hebt met do koning. Keyes kan daarvoor zorgen. Wy vragen hun zich op te offeren." Deze late boodschap werd niet uitge voerd en het Belgische opperbevel bleef er onkundig van." VERSCHRIKKELIJK BOMBARDEMENT. „Wat de koning had voorzien en voor spelde gebeurde: in de namiddag van de 27-ste Mei, toen alle reserves ver bruikt waren, werd het Belgische front over een breedte van 15 kilometer door broken. Voortzetting van de strijd zou niet anders kunnen teweegbrengen dan verwarring en een slachting onder de soldaten en de vluchtelingen, die waren samengedrongen op een kleine opper vlakte, onder een verschrikkelijk bom bardement' van de vijandelijke lucht macht, die te werk kon gaan zonder tegenstand." DE CAPITULATIE. „Onder deze omstandigheden nam de koning, alvorens een onmogelijk gewor den strijd te staken, de laatste maat regelen ter bescherming van de Engel se en Franse legers. „Toen hy van geen enkel nut meer De Franse admiraal Misoffe heeft in tegenwoordigheid van de Nederlandse ambassadeur in- Parijs, mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, in het Palais de Chaillot (waar eens de Verenigde Naties vergaderden) een ten toonstelling geopend van schilderijen van leden der Franse en Nederlandse marine. kon zijn voor het Britse expeditie- leger," zo schreef admiraal Keyes aan generaal Gort, „na de Yzerwaterlinie in werking gesteld te hebben, na de bruggen ondermijnd te hebben en alle Franse strijdkrachten naar de andere oever van de Yzer gebracht te heb ben, capituleerde hy (dc koning), teneinde een nog grotere slachting onder zyn zo beproefd volk te voor komen." ONVOORWAARDELIJKE OVERGAVE. De Duitsers eisten een onvoorwaarde lijke overgave. „Deze zuiver militaire oplossing legde op generlei wyze de politieke toe komst van het land vast. Dc koning nam dit aan. Hy deed antwoorden: „Wy leggen de wapens neer. Staking van het vuren, 28 Mei om 4 uur 's morgens." In feite laaide de strijd bij het aan breken van de dag weer op, om eerst tegen acht uur uit te sterven," aldus de verklaring. World copyright 1949 United Press. De gevaren, welke de militaire si tuatie in Indonesië in zich bergt, zijn gistermiddag in een vergadering van dc Nederlandse Ministerraad bespro ken. Van Republikeinse zijde werd in Den Haag als commentaar gegeven, dat de door de Sultan van Djokja gekenschet ste situatie een reden te meer is om de R.T.C. zo spoedig mogelijk te beëindi gen. Voorts wees men erop, dat de Repu blikeinse autoriteiten alhier zich afvra gen of er wel voldoende contact be staat tussen de Nederlandse autoritei ten in Den Haag en die in Batavia, ge zien het verschil in vredelievende ge zindheid. dat men tussen beiden meen de te kunnen opmerken. Intussen heeft de situatie in Indone sië een onderwerp van ernstige beraad slaging uitgemaakt tussen de leidende figuren van de B-F.O. en de Republiek in een gemeenschappelijke vergadering. Van Nederlandse zijde -af men als zijn mening, dat wanneer de Nederlandse militairen mannen ontwapenen, dit ge heel terecht geschiedt binnen de gren zen van het aan hen toegewezen pa- trouillegebied „Het maakt in dat geval geen ver schil uit of dit individuen zijn dan wel militaire formaties betreft". Dr Figl als Oostenrijks minister-president herkozen Het nieuwe gekozen Oostenrijkse par lement heeft Leopold Figl, voorzitter van de meerderheidspartij in dit parle ment en het. vorige, als premier her kozen. VERKIEZINGEN IN TURKIJE. De Turkse pers schat het aantal per sonen, dat bij de Zondag gehouden tus sentijdse verkiezingen voor veertien ze tels van de Nationale Vergadering zijn stefn heeft uitgebracht op niet meer dan een kwart van het totaal aantal stem- _erechtigden. De oppositiepartijen heb ben de verkiezingen geboycot, omdat de kieswet geen vrije en rechtvaardige ver kiezingen zou waarborgen. De regerings partij, de republikeinse volkspartij, ver wierf alle veertien zetels. De beurt is aan Schuman Naar officieel gemeld wordt, heeft Jules Moch gister namiddag zijn pogin gen om een nieuwe Franse regering te vormen, opgegeven. Bij het verlaten van het presidentieel paleis verklaarde Moch tegenover jour nalisten, dat hij bij zijn pogingen op velerlei moeilijkheden was gestuit. Daar kwam nog bij, dat Letourneau (afge vaardigde van de MRP, aan wie de portefeuille van financiën was aange boden) hem mededeelde, om verschil lende redenen het aanbod van de hand te moeten wijzen. Daarop heeft president Auriol thans Robert Schuman van de (katholieke) republikeinse volkspartij (MRP) uitge nodigd zich met deze taak te belasten. Schuman was minister van buitenland se zaken in het onlangs afgetreden ka binet Queuille, Het falen van Mcch, hoewel hij in de Nationale Vergadering net 'n meer derheid verwierf, wordt in Parijse poli tieke kringen gezien als een gevolg van een verbreding van de kloof tussen de rechter- en linkervleugels van de par tijen der „derde macht" in Frankrijk op het punt van de voornaamste kwes ties van economisch politieke aard. Leiders van de zakenwereld en de conservatieven achten de tyd gekomen voor een terugkeer naar een liberale economische politiek en het toeroepen van een halt aan verdere overheids bemoeiing. De rechtse en gematigde parlementsfracties hadden er op ge rekend, dat Moch er biet in zou slagen een constitutionele meerderheid te ver werven en zodoende de weg voor een andere radicale premier zou vrijmaken. De vijf dagen van politiek gemanoeu vreer, waarbij de twee voornaamste partyen Moch wel officieel steunden, maar achter de schermen zyn kans op succes ondermijnden, zullen, naar men meent, er niet toe bijdragen het gezag van de parlementaire instellingen in Frankrijk te vergreten, maar veeleer de kans op een voortijdige ontbinding van de Nationale Vrgadering doen toene men. In de wapenstilstandsovereenkomst is bepaald hoe men zich zal moeten gedra gen. Deze aangelegenheid staat dus ge heel buiten de R.T.C. De onthullingen van dr Koets in Batavia tonen aan dat men aan Ne derlandse zijde eveneens invloed had kunnen uitoefenen op de R.T.C. als men dit had gewild. Voorts was men van mening, dat het Republikeinse ge zag ondermijnd wordt niet door de Nederlandse houding maar door dc Republikeinse ondermijnende elemen ten. De Nederlanders kunnen het Republikeinse gezag niet behulpzaam zijn in de versterking van zijn pres tige door hulp te geven aan hen, die tegen de bepalingen van de wapenstil stand in infiltreren. Van Nederlandse zijde wordt trou wens niet aangenomen, dat dit laat ste wetens en willens de bedoeling van de Republikeinse regering is. In Nederlandse kringen verklaarde men gisteravond nader, dat men het zeer btereurde, dat de Republikeinse Minister van Defensie verklaard had, dat de Nederlandse houding ten op zichte van de uitvoering van de overeenkomst betreffende het staken der vijandelijkheden de harmonie in Indonesië en een succesvol einde van de R.T.C. in gevaar brengt. De Nederlandse regering heeft ha rerzijds niets onbeproefd gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige voorwaarden te scheppen voor het verkrijgen van een redelyke en spoedige oplossing van het Indone sische geschil. De thans van Republikeinse zijde ge stelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zouden terugtrekken op een aan tal hoofdplaatsen en de verbindingswe gen tussen die hoofdplaatsen, welke ver bindingswegen ook ter beschikking zou den staan van de TNI, is in stryd met de „staakt het vuren" overeenkomsten en zou bovendien de Nederlandse troe pen in een positie plaatsen, die militair gesproken onhoudbaar is. De Nederlandse regering draagt ken nis van het standpunt, dat de H.V.K ten opzichte van de voorstellen van de Republikeinse Minister van Defensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedge keurd en is bereid daarvan dc con sequenties te dragen, omdat verlating van dit standpunt naar de vaste over tuiging van de Nederlandse regering een chaotische ontwikkeling van za ken in Indonesië zou betekenen, die de ordcliike overgang van het oude op het nieuwe bestel onmogclyk zou maken. Aan Nederlandse zijde vertrouwt mén, dat alle constructieve krachten in In donesië zullen samenwerken om het ontstaan van een nieuwe ramp ln Indo nesië te voorkomen en om alsnog op korte termijn de goede sfeer in Indo nesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de R.T.C. OVEREENSTEMMING MOGELIJK? Bij zijn aankomst te Djokja heeft de Sultan nog verklaard, dat tot dusver ruim 1000 man van de TNI door de Nederlanders gevangen genomen wer den en voorts een aantal Republikeinse ambtenaren. De Sultan verklaarde nadrukkelijk, dat, wat ook moge gebeuren, dc TNI niet zal worden teruggetrokken uit de gebieden, die hy bezette, toen dc order tot „staken der vyandelykhc- den" werd gegeven. In verband met de zeer ernstige toestand in Oost-Java heeft mr Wong- sonegoro verkaard, dat dit niet bete kent, dat dc Republikeinse cn Neder landse delegaties in Oost-Java in een impasse zijn geraakt. Hij meende, dat overeenstemming mogelijk was. Volgens mr Wongsonegoro zou de aide-memoire van de Sultan aan de H.V.K., waarvan de inhoud geheim is, tot een regeling kunnen leiden. De voorzitter van de Republikeinse de legatie in Indonesië, mr Susanto Tirto- prodjo. deelde mede, dat de Republi keinse delegatie de Unci heeft ingescha keld in verband met de spanning in Oost-Java. GEEN OPLEVING GUERILLA- ACTIVITEIT OP OOST-JAVA. Een officieel woordvoerder van de Nederlandse strijdkrachten heeft van morgen omtrent de algemene toestand in Oost-Java verklaard, dat er geen sprake is van een plotselinge ople ving van de guerilla-activiteit. Weliswaar werd enkele dagen geleden een order onderschept, die was uitge vaardigd op het hoofdkwartier van de guerilla's in Oost-Java, waarin opge wekt wordt de stryd te hervatten. Blijk baar als gevolg van deze order zyn enige incidenten voorgekomen, doch deze zijn niet van die aard, dat van een algehele opleving kan worden gespro ken. De woordvoerder verzekerde, dat de plaatselijke Nederlandse commandan ten nog steeds voortgaan met het zoe ken van contact met de TN.I.-comman danten. TAN MALAKKA WEER AAN HET WERK? In rapporten uit Java wordt gezegd dat er sterke aanwijzingen zijn dat Tan Malakka. de communistische leider van wie gemeld was dat hy in April ge- executeerd is. nog steeds in leven is en bezig is de Republikeinse guerilla's aan 'e zetten hun strijd tegen de Nederlan ders te hervatten Inlichtingen uit Republikeinse een heden opgediep; wezen er op dat Tan Malakka verantwoordelijk was voor het schenden van de „staakt het vuren" overeenkomst door de guerilla's en voce hervattiaj Tan militaire activiteit, (UP.)

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1