„Voor-Unie" is gisteren van kracht geworden „Toestand op Oost Java wordt snel slechter Geheel nieuw tijdschema voor Unie-vorming wordt opgesteld Textiel spoedig zonder punten WEER BERICHT R.T.C. en N.J.V. VERKLARING VAN DJOKJA'S SULTAN: Vrees voor een onvermijdelijke gewapende botsing Uitbreiding over geheel Java en Sumatra? 88ste Jaargang MAANDAG 17 OCTOBER 1949 PO No. 26822 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week TelefooD Dlr en Adm.: 25041; Red 21607 Witte SlngeJ 1, Lelden - Giro oo.: 67055 De ministers van de drie Bencluxlandcn hebben gisteren kort na mid dernacht hun goedkeuring gehecht aan de bepalingen van een overeen komst, die de weg moet banen voor de Economische Unie. Deze over eenkomst voorziet in een overgangsperiode, „Voor-Unie" genaamd, die zal duren van 1 October 1949 tot 1 Juli 1950, op welk laatste tijdstip men verwacht, dat de economische fusie der drie landen zal beginnen. De overeenkomst bevat reserves betreffende de betaling in goud van na delige saldi der handelsbalansen tussen de Bencluxlandcn. Deze reser ves zouden aan het debitcurenland toestaan de kwestie van zijn ver plichtingen tot betaling in goud of dollars opnieuw onder ogen te zien. GROTE TEVREDENHEID In kringen, die in nauwe betrekking staan met de Nederlandse delegatie werd verklaard, dat men gelooft, dat Neder land reden heeft om tevreden te zijn met het resultaat. De Belgische minister van Financiën, Henri Liebaert, verklaart; „Men heeft wederzijds de compromissen en conces sies goedgekeurd én er is geen reden om te denken, dat de Economische Unie der Beneluxlanden tot na de vastgestelde datum zal worden uitgesteld. Minister-president dr Drees zeide o.m.. öat de overeenkomst er zeer bevredigend voor de drie landen uitziet en nuttig schijnt voor het vrijmaken van bepaalde producten voor dit jaar en volgende ja ren. Paul van Zeeland, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde, dat de Benelux een voortschrij dende schepping is, die voortgezet zal worden tot zij een volledig succes is. Er is een speciale commissie van hooggeplaatste ambtenaren gevormd, die een geheel nieuw tijdschema voor de vorming van de Unie zal moeten opstellen. Met betrekking tot de monetaire en commerciële politiek wordt in het pro tocol gezegd, dat stabilisatie naar bin nen en naar buiten van de Nederland se en Belgische economie een voor waarde moet zijn voor omwisselbaar- heid van Nederlandse gulden en Bel gische frank. Er mag geen opeenhoping plaats vin den van de valuta van een der deelge noten door een andere deelgenoot, doch wanneer door een ernstige structurele verstoring van het evenwicht een der gelijke opeenhoping zou ontstaan, moet deze rechtgezet worden hetzij door een beperking van het goederenverkeer tus sen de beide landen, of door toepassing van een politiek, welke rekening houdt met een deflatie in het debiteurenland een een inflatie in het crediteurenland. In het communiqué wordt medege deeld, dat de drie regeringen een nau were samenwerking tussen de drie par lementen wensen, teneinde een doeltref fender samenwerking tot stand te bren gen met betrekking tot die vraagstuk ken, welke voortvloeien uit de economi sche samenwerking in Europa. Maatregelen zijn genomen tot het vrijmaken van de invoer van ijzer en staal en afgewerkte mctaalproducten. De prijs van Belgisch cn Luxemburgs staal zal in het begin niet hoger zijn dan dc binnenlandse marktprijs. De drie landen zullen voor 1 Januari 1950 een plan uitwerken voor het ge leidelijk vrijgeven van textiel. Dc beperkingen in Nederland zullen binnen afzienbare tijd worden opge heven, teneinde aan de Belgische con currentie het hoofd te kunnen bieden. De Unie is ondergeschikt aan de in het vooruitzicht gestelde voortzetting van de hulp op grond van het plan van Marshall tot in 1952. Er is voorts een reeks maatregelen getroffen over de monetaire, commerciële, landbouw- en belastingpolitiek en het vraagstuk der waterwegen en havens. De beperkingen inzake het land- bouwverkeer tussen de drie landen zullen geleidelijk worden afgeschaft, zodat de mogelijkheden om te concur reren op de drie markten gelijk wor den. De unificatie van de omzetbelasting sal worden nagestreefd. Schikkingen voor de aanpassing der specifieke dou anerechten zullen worden getroffen. Over de fiscale politiek; De drie re geringen hebben besloten in den ver volge geen fiscale maatregelen te ne men. welke de thans bestaande ver schillen kunnen versterken en van on gunstige invloed kunnen zijn op de con currentievoorwaarden. De ervaringen tijdens de periode der Voor-Unie zullen een duidelijker beeld geven van de uitwerking der devaluatie en zullen er over beslissen of de volledige economische unip het volgend jaar ter- s'ond kan worden verwezenlijkt, of dat bepaalde beperkingen ten aanzien van handel en betalingen voorlopig noodza- felük zullen zijn, zo werd in kringen der conferentie verklaard. Plaatselijke buien. De Bilt verwacht tot morgenavond; Meest matige Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kustgebieden van Zeeland, Holland cn Friesland enkele regenbuien. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. (Ongemaakt te 10 uur). 18 OCTOBER. Zon op; 7 09 uur; onder: 17.41 uur. Maan op: 155 uur; onder: 16 39 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 0.06 en 12 31 uur. Dit nunLuer bestaat uit acht pagina's, In het algemeen is men in Neder landse economische kringen van oor deel, dat als gevolg van de devaluatie de economische structuur in Neder land en België een belangrijke wijzi ging zal ondergaan. Het zou daarom, naar Nederlands oordeel, ontactisch zijn nu al een definitieve oplossing na tc streven. Alvorens hiertoe te geraken, zal het noodzakelijk zijn, dat de drie landen meer naar elkaar toegroeien. VOORBEELD VOOR EUROPESE UNIE. John Nuveen, de leider van de missie van de E.C.A. voor België en Luxemburg, zei, dat de Voor Unie pleit voor de drie onafhankelijke landen, die haar hebben getekend. De Belgen, Nederlanders en Luxemburgers dienen te worden geluk gewenst voor hun moed en initiatief. De lage landen hebben hun buren er op gewezen, er van overtuigd te zijn, dat het voortbestaan van de Europese lan den en hun economische en politieke belangrijkheid in de toekomst afhangen van een grotere economische kracht, die alleen haar ontstaan kan vinden in de Unie. De volken dezer drie landen mogen fier zijn op hetgeen hun vertegenwoor digers hebben tot stand gebracht. Het is een voorbeeld voor de grote Europe se Unie. TOCH TELEURSTELLING EN „HARDE WERKELIJKHEID". Het A.N.P. verneemt echter van wel ingelichte zijde, dat het verdrag van de Voor-Unie in België teleurstelling heeft gewekt. Nederland wenst zich echter niet te begeven in afspraken, die het niet kan nakomen. En onze Brusselse correspondent meldt heden „Ik heb nog nooit zo'n harde Bene- lux-conferentie meegemaakt", zeide ons een Belgische monetaire expert. Het be tekent dat te Luxemburg de moeilijk heden, welke de spoedige realisatie van een volledige Economische Unie in de weg staan, duidelijker dan ooit tevoren was gebeurd, werden omlijnd. De Belgische en Nederlandse regerin gen en ambtenarendelegaties zijn het niet eens over volgende problemen: 1. de monetaire politiek. 2. De rege ringen. zijn het niet eens over de unifi catie van de omzetbelasting (in België overdracht genoemd). 3. Er is weinig overeenstemming bereikt inzake de landbouwpolitiek. Men kan resumerend niet zeggen, dat deze conferentie het einde van Benelux betekent. Maar wel het einde van alle gepraat en het begin van de „harde werkelijkheid" Een twintigtal gedelegeerden van de R.T.C. heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan de Ryks Vak- en Kunstnij verheidsschool voor goud- en zilversme den te Schoonhoven. Daarna werden zij op het Raadhuis van Schoonhoven ont vangen. Burgemeester A. M. Nieuwen- huisen sprak de bezoekers toe. Geheel links aan de tafel van B. enW. de burgemeester van Medan mr D. Poer- ba. Geheel rechts dr Suparmo, tweede voorzitter van de B.F.O. en dr Darma Sotia-wan, oud-minister van Gezondheid. De Sultan van Djokjakarta, Minister van Defensie der Indonesische repu bliek, heeft te Batavia verklaard: „De snel verslechterende toestand in Oost- Java is vol explosieve mogelijkheden". ..Indien de Nederlanders onredelijk blijven wordt gevreesd, dat een gewapende botsing niet alleen onvermij delijk is, doch zich spoedig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra" De Sultan heeft de situatie met de H.V.K., dr Lovink, besproken en leg de deze verklaring af voor zijn vertrek naar Djokja. De Sultan noemde de situatie in Oost-Java het meest critiek, doch in cidenten deden zich ook in andere gebieden op Java en Sumatra voor. In verband met zijn besprekingen met di* Lovink zeide de Sultan te be treuren. dat hij er niet in geslaagd was hem „de gevaren, verbonden met de toestand m Oost-Java" te doen zien. De Sultan had het initiatief geno men tot een bezoek aan de hoge ver tegenwoordiger in verband met de gro te republikeinse bezorgdheid. ..Bij het gesprek van anderhalf uur", zo zeide de Sultan, „overhandigde ik hem een aide memoire waarin een zekere handelwijze uiteengezet wordt ter verlichting van de gespannen sfeer. In het bijzonder verzocht ik een spoe dige bespreking tussen de militaire staven van beide partijen teneinde een sfeer te scheppen geschikt voor hand having van wet en orde door het vin den van de een of andere oplossing, dit alles in het kader van de hangende overdracht van de werkelijk volledige en onvoorwaardelijke souvereiniteit". De Sultan zeide verder, dat dr Lo vink hem een nota had overhandigd, waarin verklaard werd, dat de H.V.K. Den Haag om verdere instructies had verzocht. „Inmiddels is de Nederlandse hou ding kenmerkend", zo zeide de Sultan verder, „men houdt zich aan de letter der wet, zonder op de geest hiervan acht te slaan". De Nederlandse bewering, dat de Van RoyenRum-overeenkomst niet voor ziet in de door ons uitgestippelde op lossing, is aanvechtbaar. Doch het handhaven van deze stelling in verband met de „ondragelijk gespannen toe stand" vormde een miskenning van de werkelijkheid en hierdoor werd zowel Alma's dubbele taak door MARY BURCHELL, vertaald uit het Engels. Dit is de titel van ons nieuwe dagelijkse feuilleton, waarvan de publicatie morgen begint. Dc oppervlaxKige, luchthartige mevrouw Brendall, die jong we duwe ir> geworden, woont met haar vier kinderen bij haar broer in, die vrijgezel is. Als deze plotseling sterft, blijkt de financiële positie weinig roos kleurig te zijn. Iedereen pakt flink aan, maar het is vooral de 22-jarige dochter Alma, die een geweldige taak op haar schouders krijgt, doordat zij naast de betrekking, die ze bh de rijke Far: aday-familie aanvaardt, het huishouden thuis zo goed mo gelijk tracht te besturen. Boven dien heeft ze een verloofde, die de aandacht vraagt de harmonie - in Indonesië als op de confèrentie te Den Haag in gevaar ge bracht, deur. Een woordvoerder van de Republi keinse delegatie zeide. dat de voor naamste bijdragen tot de „explosieve situatie" bestaan in de ontwapening van meer dan anderhalf bataljons Re publikeinse troepen in Surabaja, Ma- lang en andere plaatsen door de Ne derlanders en de arrestatie van een groot aantal Republikeinen, o.w. het hoofd van het burgerlijk bestuur in Malang. Kolonel Sungkono, de Republikeinse commandant in Surabaja heeft gezegd, dat zijn manschappen meer wapens ver loren hadden sinds het „staakt het vu ren", dan in zes maanden guerilla-oor- log, aldus deze woordvoerder. IN STRIJD MET WAPENSTIL STANDSOVEREENKOMST. „In officiële Nederlandse kringen heeft men met grote bevreemding ken nis genomen van de verklaring, die door de Sultan is uitgegeven. De verklaring is immers al dadelijk lijnrecht instryd met het bepaalde in par. 4a van het Nederlands-Indonesisch handboek in zake de uitvoering van de overeen komst tot staken van het vuren, waar in de partijen zich verbonden, „zich te onthouden van radiouitzendingen, persberichten of enige vorm van pro paganda, beogend de strijdkrachten of burgers van de andere partij uit te dagen of te verontrusten". „Nederlandse kringen overwegen, welke stappen in verband hiermede dienen te worden genomen", aldus luidt een offi ciële Nederlandse verklaring. Aneta verneemt, dat de Nederlandse autoriteiten pas via de persagentschap pen kennis namen van de inhoud der verklaring van de Sultan. Functionarissen van de Unci weiger den commentaar te geven' met betrek king tot de toestand, die naar de Sultan vreesde, „een gewapende botsing onver mijdelijk" zou kunnen maken, die zich mogelyk over geheel Java en Sumatra verspreidt. Alle radio-programma's werden giste ren onderbroken om het nieuws van het officiële Nederlandse antwoord op de verklaring van de Sultan te geven. Op gewonden groepen Nederlanders en In donesiërs verzamelden zich in de café's om de verklaring te bespreken en te gis sen, wat deze met zich zou kunnen bren gen. Nederlandse militaire kringen ver klaarden, dat sedert dc overeenkomst tot staken der vijandelijkheden gere gelde en ongeregelde Republikeinse strijdkrachten in toenemende mate in filtreren in de Nederlandse verbin dingslinies en de garnizoenscentra, on danks sterke protesten aan de plaat selijke Republikeinse commandanten en dat zij slechts gewapende mannen, die zonder machtiging de onder Ne derlandse controle staande gebieden binnenkwamen, hadden gearresteerd. De regering van Indonesië heeft als antwoord op de Nederlandse verklaring een uitvoerige verklaring uitgegeven, waarin verschillende Nederlandse be weringen weerlegd worden. Het is een feit, dat de toestand spe ciaal in Oost-Java gevaarlijk en ver ergerd is sedert onlangs door bepaalde groepen, ofschoon zij tot de Republi keinse strijdkrachten behoren, kennelijk buiten de Republikeinse regering om, een order uitgevaardigd is om de guerilla- strijd te hervatten. Een desbetreffend bevel bleek overigens aan de Republi keinse regering bekend. Ook van Neder landse zijde ziet men met verlangen uit naar een succesvol resultaat van de R T C. en overeenstemming hier te lan de, opdat de RIS. als geordende staat haar plaats onder de naties kan inne men. De verklaring van de Republikein se minister van Defensie brengt geen wijziging in de Nederlandse opvatting, dat de beste weg daartoe is het zo spoe dig mogelijk geraken tot een gecoördi neerd optreden op militair en bestuur lijk gebied langs de lijnen als waarover tussen de delegaties overeenstemming was bereikt of overleg gaarne was ge voerd". Eyskens bij koning Leopold. De Belgische minister-president Gas ton Eyskens, heeft gistermiddag een on derhoud met koning Leopold gehad dat tachtig minuten heeft geduurd. Na af loop van zijn onderhoud met de koning verklaarde Eyskens tegenover persverte genwoordigers het volgende: „Ik kan u slechts mededelen dat ik zeer tevreden ben met het verloop van de besprekin gen". Premier Eyskens bracht gisteravond opnieuw een bezoek aan koning Leopold Eyskens heeft daarna verklaard „vol ledige overeenstemming" bereikt te heb ben met koning Leopold over de vorm van de volksraadpleging, die moet be slissen of de koning zal terugkeren. Na het tweede onderhoud dineerde Eyskens met het koninklijk gezin. Na afloop ver klaarde hij, dat zijn taak was volbracht. Eyskens is hedenochtend per auto naar Brussel teruggekeerd. AUSTRALISCHE COMMUNISTEN- LEIDER VEROORDEELD. Laurence Sharkey, de secretaris-gene raal van de Australische communisti sche partij, is wegens het gebruik van opruiende woorden tot de maximumstraf van drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Sharkey was door de centrale straf- rechtbank te Sydney schuldig bevonden aan opruiing op grond van zyn verkla ring in Juni j.l. aan de pers, dat „in dien de Sovjet-strijdkrachten by de achtervolging van aanvallers de Austra lische bodem betraden, zy door de Australische werkers zouden worden verwelkomd". Sharkey was tegen zijn schuldigver klaring in beroep gegaan, doch het Australische hooggerechtshof verwierp zyn beroep en verwees de zaak naar de rechtbank voor vaststelling van de strafmaat. INDS het begin der Ronde-Tafel- j-n conferentie hebben wij ons opzet- telyk onthouden van elk commen taar op het verloop der onderhandelin gen. De schaarse en summiere medede lingen, welke daarover van officiële zyde zyn gedaan, waren bovendien volstrekt onvoldoende om zich een helder oor deel over de stand van zaken te vor men. Laat staan daarop commentaar te leveren. Primair en principieel evenwel was ons uitgangspunt, dat het huidige sta dium van de ontwikkeling der Indone sische kwestie een zodanige sfeer van rustige gedachtenivisseling vereiste, dat elke verstoring daarvan door invloeden van buitenaf diende te worden voor komen. Wy mogen ons eigen standpunt in zake het Indonesische probleem zo langzamerhand bekend veronderstellen, maar desondanks schreven wy bij de aanvang der R.T.C. welbewust, dat wy de resultaten van het Haagse gesprek „met gematigd optimisme" tegemoet za gen. „Gematigd" omdat wij uiteraard on- mogelyk hoge verwachtingen kannen 'toesteren van een gesprek, dat reeds arenlang voortduurt zonder tot dusver jevredigende resultaten te hebben op- ieleverd. Maar niettemin „optimist" jmdat wij hoopten en nóg hopen lat alle by dit rampzalige conflict be rokken partijen zouden beseffen, dat de R.T.C delaatste gelegenheid zou bieden om, zij het ook met inschake ling van de Unci, de zaken intern te regelen en verder buiten de internatio nale sfeer te houden. Men moge het be treuren en wy doen dat in de hoog ste mate dat dit interne geschil her- haaldelyk op het internationale forum van dé Veiligheidsraad is besproken, men kan voor dit feit per saldo zyn ogen niet sluiten. En het ïydtgeentwy- fel of, mocht de R.T.C. mislukken, de Veiligheidsraad zich er andermaal mee zou bemoeien. En naar wy vrezen op een wijze, dat noch Nederland, noch Indonesië veel in de melk zou hebben te brokkelen. IN deze zin hebben wij de R.T.C. be schouwd als het minste van twee kwaden, waarbij onzerzyds de me ning overheerste, dat in de Ridderzaal voldoende constructieve elementen by- een zouden komen om in het licht van de verkiesiykheid dézer oplossing boven die van internationale inmenging, tot overeenstemming te geraken. Als voorwaarde daartoe zagen wy de noodzaak over de gehele linie de nadruk te leggen op het gemeenschappelyk be lang, dat Nederland en Indonesië by 'n oplossing hebben. Hetgeen impliceert, dat alles moest worden vermeden wat de betrokken partyen vanj elkaar zou kunnen schelden en dat geen nationa listische tendenzen van welke zijtje ook zouden prevaleren boven het ge- zamenlyke belang. In een reeds zó overgevoelige sfeer met zóveel wry vingsvlakken is het dub bel raadzaam uitbreiding er van zoveel mogelyk te voorkomen. Elke tenden tieuze of verkeerd geïnterpreteerde pu blicatie kan die sfeer verstoren en daar door onberekenbaar en onherstelbaar kwaad stichten. WANNER wy vandaag wèl over de R.T.C. schryven, is dat geens zins omdat wij ontrouw zouden zyn geworden aan ons principe, doch omdat het geschil tussen de Nederland se regering en het Nationaal Jongeren Verbond de vraag naar voren heeft ge bracht of de regering juist handelde toen zy het doorgaan van de byeen- komst in het Scheveningse Kurhaus onmogelyk maakte. Naar onze mening was dat besluit in zyn strekking juist en zelfs een lands belang, doch in zyn motivering volko men onjuist. Men dient zich terdege voor ogen te stellen, dat het regeringsstandpunt geenszins een aantasting van het grond- wettelyk gewaarborgde recht van ver gadering betekende, want de regering verbood niet de byeenkomst van het N.J.V., doch maakte alleen bezwaar te gen de plaats waar zy zou worden ge houden. Zulks op grond van de over weging, dat het onhoffelyk tegenover de Indonesische gasten zou zyn, wan neer in hetzelfde gebouw, waar zy zijn gehuisvest, een openbare byeenkomst zou worden gehouden, waarvan de re gering niet ten onrechte zeide „dat zy rechtstreeks indruiste tegen de opvat tingen van de deelnemers ter R.T.C." Want men kan inderdaad moeiiyk aan nemen, dat het motto dezer vergadering n.l. „Van Rechtsstaat tot Chaos" be trekking had 'op de toestanden aan de Noord- of Zuidpool, maar niet op In donesië. VOOROPGESTELD dat wy grote waardering hebben voor doel en streven van het N.'J.V. dient, met inachtneming van strenge eisen van ob jectiviteit, niettemin geconstateerd, dat het simpele feit, dat van alle zalen in West-Nederland nu juist uitgerekend het Kurhaus werd uitverkoren voor het houden dezer byeenkomst, daaraan toch wel heel sterk het karakter van een betoging verleent. Een betoging, welke juist onder de huidige omstandigheden de regering ongewenst achtte en in strijd met het landsbelang. Formeel gezien heeft de regering, al heeft zy er mede gedreigd, deze byeen komst ook niet verboden, doch alleen het doorgaan er van op deze plaats ver hinderd door de directie van de Maat- schappy „Zeebad" te bewegen de zaal- huur te annuleren. KUNNEN wy ons met het principe van de zienswyze der regering wel verenigen, niet aldus ten aanzien van haar motivering, voorzoverre deze althans uit het daarover door 't hoofd bestuur van het N.J.V. verstrekte pers communiqué valt vast te stellen. Wanneer de regering onomwonden zou hebben verklaard, dat zy haar be sluit grondde op de overweging, dat zij elk risico wilde vermyden ten einde de sfeer ter R.T.C. niet te vertroebelen, zouden wy dit standpunt in het ge- meenschappelyk belang van Nederland en Indonesië hebben toegejuicht. Haar beroep op normen van burger lijke beleefdheid en gastvryheld achten wy evenwel onvoldoende om een der gelijke ongebruikelijke afwyzing te mo tiveren. Ook het tweede argument, n.l. de vrees voor ordeverstoringen achten wy uitermate zwak. Van welke zyde verwachtte de regering deze? Van de zyde der Indonesische delegaties? Dat ware van de zyde der gastvrouwe toch wel buitengewoon onhoffelyk gedacht ten opzichte van de gedragingen van haar gasten. Dus van de zyde van het Nationaal Jongeren Verbond? In dat geval geeft de regering zichzelf een attest van on vermogen door niet alle voorzieningen te treffen, waardoor onder alle omstan digheden de handhaving der orde ge waarborgd wordt, in casu door byvoor- beeld een volkomen isolatie van de vergaderzaal van het NJ.V. en de ho telruimte der R.T.C.-deelnemers. Een dergeiyk slap standpunt is ty perend voor de op party-politieke machtsverhoudingen gebaseerde hou ding, welke de Nederlandse regering van het begin af aan met betrekking tot het Indonesische geschil heeft aan genomen en zonder welke een R.T.C. in haar huidige vorm als laatste red middel nooit aanvaardbaar ware ge weest. Onder voorbehoud van de officiële lezing der Nederlandse regering luidt onze voorlopige conclusie derhalve, dat zy juist heeft gehandeld, maar da* zy er niet in is geslaagd haar standpunt op de o.l. enig-juiste wyze te recht vaardigen Laszlo Rajk opgehangen. De voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken. Laszlo Rajk, en twee andere beklaagden bij het jongste proces, zijn Zaterdag te Boedapest op gehangen, Het gratie-verzoek werd afgewezen. ZEVEN GEVANGENEN KOSTEN 450.000 MARK PER JAAR. Acht koks, een bakkersknecht, 16 keu kenmeisjes, vier kellners, zes kellnerin- nen, drie hofmeesters, twaalf werkvrou wen en twee wasvrouwen vormen het personeel, dat de gemeenteraad van Berlyn moet onderhouden, om zeven in de gevangenis van Berlyn-Spandau op gesloten gevangenen te verzorgen. Het zijn Raeder, Hess, Funk. Doenitz, Von Schirach, Von Neurath en Speer. Burgemeester Reuter heeft de geal lieerde kommandantura verzocht de mogelijkheid te overwegen, het bedrag van 450.000 mark per jaar, dat het on derhoud van deze gevangenen de ge meente kost, te verminderen. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur voor Nederland, Selden Chapin (rechts), en de heer en mevrouw John M. Begg. De heer Begg is de bijzondere assistent van de nieuwe Amerikaanse ambassa- STRIJD OM DE B 36. Men verwacht, dat in de loop van deze week een nieuwe ronde van de stryd om de B 36 in de V. St. zal worden ge streden, daar dan hoge officieren van leger en luchtmacht getuigenis zullen afleggen voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Onder hen is ook generalissimus Eisenhower. Het is thans gebleken dat het hier niet slechts gaat om een twist tussen de opper-officieren van de Amerikaanse vloot enerzyds en de hoogste leiders van leger en luchtmacht anderzijds, doch dat een fundamenteel verschil van in zicht omtrent de in een toekomstig® oorlog te volgen bombardementstactiek aan de dag is getreden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1