KOORTS Zestig jaar Amsterdams Centraal Station Residentie - orkest ie ket komend seizoen Dirigent Willem van Otterloo ontvouwt zijn plannen AKKERTJES Getallen om van te duizelen! Wijze lering voor volk en regering Niet verschuiving maar verlichting van belasting noodzakelijk Haringvangst 25% beneden die van 1948 VOOR DE JEUGD Kindje verkouden? ZATERDAG 15 OCTOBER Elk programma bevat een Nederlandse compositie IVillem van Otterloo, de nieuwe diri gent van het Residentie-Orkest heeft ons tijdens een persconferentie het een en ander verteld over zijn plan nen voor onze stad in het komend seizoen. De nieuwe leider zelde als uitgangspunt genomen te hebben op ieder programma een Nederlandse compositie te plaatsen, hetgeen ook de productie van Nederlandse muziek werken ten goede komt. Aan zes Nederlandse componisten is reeds namens het Residentie-Orkest met medewerking van de ..Johan Wage- naar-stichtlng" te Den Haag een op dracht verleend tot het maken van een stuk, dat dit ensemble dan reeds in dit i seizoen of lateT ten gehore zal bren gen. Deze componisten zijn Hans Hen- kemans, Rudolf Escher. Henk Ba dings, Karei Mengelberg, Alexander Voormo len en Hendrik Andrlessen. Er wordt voor de vele programma's, welke dit seizoen in Leiden zowel als in andere plaatsen Den Haag. Delft, Schiedam. Haarlem enz. —gegeven wor den. hard gestudeerd. In dit verband roemde Van Otterloo de samenwerking met de tweede diri gent Jan Koetsier, ook wat de keuze der programma's betreft. Een goede gewoonte uit dr Van Anrooy's tijd is hersteld: er wordt n.l. veelvuldig ge repeteerd met de verschillende orkest- gToepen apart. Speciale vermelding verdient het feit, dat Van Otterloo de keuze der solisten dikwijls bepaalt in verband met wer ken, waarvoor zij in het bijzonder ge schikt zijn of die door de componisten aan hen werden opgedragen. Zo heeft de Zwitserse componist Frank Martin zijn „Weise von Liebe und Tod" fop tekst van Ralner Maria Rilke) op gedragen aan de Zwitserse alt Elsa Cavelti, die dit werk hier dit seizoen zal zingen. Het eerste programma, dat op 21 October in de Stadszaal uitgevoerd zal worden, begint met de Akademische Festouverture van Johannes Brahms, als hommage aan <dr Van Anrooy, de oud-directeur van het RO., die dezer dagen 70 jaar is geworden. Naar men weet, is Van Anrooy een groot Brahms vereerder. Na deze feestelijke opening volgen eveneens ter ere van de grijze dirigent componist, twee zijner eigen werken. Het eerste, „Das kalte Herz". is een driedelige fantasie geïnspireerd op een Kerstsprookje van de Duitse dichter Hauff; het tweede werk is de Piet Hein-Rhapsodie, ditmaal een6 niet ge speeld in het kader van een nationale feestdag. Als slot van dit concert ls gekozen het eerste pianoconcert van Peter I. Tsjaikowsky, evenals de Ouverture van Brahms een der lievelingscomposities van dr Van Anrooy. Solist is de Hongaarse pianist Geza Anda, terwijl Willem van Otterloo dit feestelijke programma dirigeert. Voor de andere zeven cfpncerten zijn geëngageerd de violiste Elize Czerfalvi, prljswirmares van het Int. Muziekcon cours Scheveningen 1948, de altzange- res Else Cavelti (bekend van haar op treden in het vorige seizoen), de Zwit serse pianist Paul Baumgartner, de alt violist Henk van Calsteren, die de be roemde altsolo in Berlioz' „Harold in Italië" zal spelen, voorts de pianiste Jeariine Dacosta, die de Leidenaars reeds zich van vorige malen zullen her inneren, de hoboïsten Jaap en Haakon Stotijn en ten slotte de Nederlandse pianist Jan Odé. Van de in dit Seizoen nieuw uit te voeren werken noemen wij een nieuw „Concerto Grosso" van de oud-Neder lander Pie-ter Hellendaal, de derde Svmphonie van Bruckner, in de z.g. ..Ürfassung", welke haar première te Leiden beleeft, het hierboven genoemde Nieuwe scheepshellingen te IJmuiden Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van het Staatsvlssershaven- bedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1949. In de Memorie van Toelichting wordt oa. gezegd, dat. waar het Staatsvis- sershavenibedrijf thans slechts de be schikking heeft over één drijvend droogdok en dientengevolge aan de be hoefte aan gelegenheid tot het dxoog- zetten van vissersvaartuigen niet kan worden voldaan, het dringend noodza kelijk is de desbetreffende outillage uit te breiden. De mogelijkheid bestaat thans om met gebruikmaking van deze onderde len over te gaan tot de bouw van twee scheepshellingen niet een capaciteit van resp. 700 en 300 ton. Hiervoor is nodig een bedrag van f. 900.000. Eovendien wordt nog een bedrag van f. 338.000 aangevraagd voor het herstel van de aan de bezittingen van het Staatsvissershajverïbe drijf toegebrachte oorlogsschade. WEDEROM UITZONDERINGEN OP PRIJSSTOP 1949. Gepubliceerd is de vijfde uitzonde ringsbeschikking Prysstop 1949. Ingevolge deze beschikking wordt toe stemming verleend tot doorberekening van de hogere inkoopsprijzen van de in de volgende artikelen te verwerken bui tenlandse grondstoffen: toerr ij wielen, houten huishoudelijke artikelen, sport artikelen, kuipwerk, zuivelwerktuigen, motorrijwielen, aanhangwagens en on derdelen, fineer, board, triplex, kinder wagens en personenauto's. VREEMDE ONTDEKKING IN DE LUCHT. Een inwoner van Middelburg, de heer I. Flipse, heeft, toen hij zich be vond op de weg van Oost-Souburg naar Middelburg, een vreemd verschijnsel waargenomen. Hij zag hoog in de lucht een helderwit ovaal gevormd voorwerp, dat zich voortbewoog van Zuid naar Noord. Het voorwerp maakte een geluid, alsof een bombardementsvliegtuig met afgezette motoren gierend naar bene den kwam. De heer Flipse kon het vrij lang volgen, daar er weinig bewolking was. Ook enige stratenmakers ontdek ten het, terwijl men in Souburg wel hef geluid hoorde, maar niets zag werk van Frank Martin, alsmede nieu we in opdracht geschreven Nederlandse composities, oa. van Hans Henkemans en Karei Mengelberg. Andere composities zijn Andriessen's .Kuhnau Variaties", het vioolconcert van Mendelssohn, Strauss' ..Kin Hel- denleben" (ter nagedachtenis aan deze onlangs overleden componist), een pianoconcert van Mozart, KV 414 (eveneens nog onbekend), Diepenbrock's ouverture ..De vogels", Voormolen's concert voor twee hobo's, Psyché van César Franck (wordt geheel uitgevoerd met medewerking van het Haage Toon kunstkoor), het tweede pianoconcert van Saint Saëns, de tweede symphonie van Mrahms en Debussy's „la Mer". De concerten zullen door Willem van Otterloo gedirigeerd worden, met uit zondering van een door Jan Koetsier en een door de gastdirlgent André Cluytens, die hier reeds eerder optrad. BOEKENCENTRUM GAAT NAAR „DE HOLTHURNSE HOF". Binnenkort zal het jonge boerencen- trum van de Alg. Boeren, en Tuin- dersbond en de Ned. Chr. Boerenbond worden overgeplaatst van de Steeg naar het natuurrijke buiten ..De Holt- hurnse Hof" te Berg en Dal bij Nijme gen. Dank zij gunstige onderhandelin gen met de heer Hintzen uit Rotter dam. eigenaar van het uitgebreide landgoed, kon men zich in het bezit stellen van dit oude landgoed, gelegen tussen Groesbeek en de nieuwe gecor rigeerde Duitse grensstrook nabij de Duivelsberg onder Wyler. Het landboed is omgeven door ak kers, boomgaarden en bossen in ge accidenteerd terrein w moe, huiverig Misschien voorboden van efen griep. Doe er iets tegen: neem een 'AKKERTJEV^T>«. In korte tijd voelt U zich weer fit/Tvfvri /idpen direct Speciale berichtgeving) Het "hoofdstedelijk Centraal Station jubileert vandaag. Het is hans namelijk precies 60 jaar geleden dat het in ge bruik werd genomen. Het Centraal Station te Amsterdam voldoet nog steeds aan alle eisen, die men aan het tegenwoordige spoorwegverkeer kan stellen, en die zijn uiteraard geheel anders dan die, welke men 80 jaar ge leden stelde, toen de uiteindelijke plan nen gereed waren en met de bouw be gonnen werd. Toen in 1889 de stationspoorten voor het eerst voor de reizigers geopend werden, vertrokken er dagelijks 194 treinen van het C.S., dat toen nog maar drie perrons had. Thans ver trekken er van zes perrons 800 trei nen per dag. Bij dit getal moet men rekening houden met de grote con currentie van auto en vliegtuig, die in de tijden van de opening van het station nog niet bestond, en tevens met het feit, dat het goederenverkeer, dat aanvankelijk in de tegenwoordige fietsenstalling aan de Westzijde van het C.S. geconcentreerd was, thans op speciale emplacementen buiten 't C.S. (Rietlanden) geconcentreerd is. Grote moeilijkheden leverde bij de bouw en thans nog met het onderhoud van het station dc drassige grond op. Nog steeds moet jaarlijks de stations overkapping opgevijzeld worden, daar zij voordurend verzakt. Ook met het Oostelijke viaduct heeft de technische leiding van het C.S. grote moeite gehad. Eindelijk werd 10 jaar geleden, met de in gebruikstelling van het vernieuwde Muiderpoortstation en het Amstelsta- tion (een traverse met niet minder dan 24 bruggen en viaducten) de toestand geheel in de hand genomen. Het jubi lerende Amsterdamse C.S. is het druk ste station in Nederland. Niet minder dan drie en een kwart millioen reizi gers maken er per maand gebruik van. Dit betekent 10 millioen of de gehele bevolking van Nederland, per drie maanden. 400 wissels behoren bU het stations-emplacement. Voor het doen van mededelingen aan reizigers en per soneel beschikt men over een omroep installatie met 192 luidsprekers, terwijl 1400 mensen van de Spoorwegen alleen bij Amst. C.S. werkzaam zijn. De plaats waar later het CentraaJ Sta tion te Amsterdam ls verrezen. Vermindering reëel inkomen wordt hard gelag (Van onze financiële medewerker). Meer dan eens is gèzegd, dat deva luatie op zich zelf geen soulaas biedt voor de economische moeilijkheden, waarin met name Engeland en Neder land zich bevinden. Er is rteds bere kend, dat Nederland voor zijn invoer uit landen, die niet of minder hebben ge devalueerd ca. f.900 millioen meer zal moeten betalen. En wel zal dit bedrag vermoedelijk niet onbelangrijk kunnen dalen door een kleinere import uit de dollarlanden, door prijsverlaging en andere factoren, maar het is toch wel duidelijk dat de Nederlandse export be langrijk zal moeten stijgen alleen reeds om het grotere deficit op te vangen en voorts om de betalingsbalans, die nog steeds uit het lood ligt, zodanig te ver beteren, dat we tegen medio 1952, als de Marshall-hulp eindigt, weer op eigen benen kunnen staan. Dr Holtrop, president van de Ned. Bank, heeft er aan herinnerd dat het tekort op onze betalingsbalans van 1 Jan. 1947 tot 30 Juni 1949 ca. f.4Vs mil liard heeft bedragen, hetgeen we heb ben kunnen overbruggen door f. 1200 millioen bezit in het buitenland te li quideren, f. 1700 millioen nieuwe buiten landse schuld aan te gaan, f.600 mil lioen goud en dollars uit onze monetaire reserves af te stoten en f.900 millioen Marshall-hulp te ontvangen. Het staat nu zo, dat de Nederlandse betalingsbalans ten aanzien van 1948 met ca. f. lt-i milliard zal moeten wor den verbeterd, d.w.z. ca. 10 van ons thans op ca. f. 14 milliard aangenomen nationaal inkomen. Tot medio 1952 zal de Nederlandse betalingsbalans dus elk jaar met ca. 4 van het na tionaal inkomen, ofwel met rond f. 600 millioen moeten verbeteren. Zullen wij dit klaren Minister Van den Brink heeft gezegd, dat de industriële productie omhoog moet, mede omdat als gevolg van de bevolkingsaanwas van 1 Jan. 1948 tot 1 Jan. 1953 niet minder dan 215.000 nieuwe arbeiders moeten worden te werkgesteld. De verruiming van de wereldhandel, welke mag worden ver wacht als gevolg van de opheffing der Invoerbeperkingen in verschillende lan den voor een groot aantal goederen, mag worden gezien als een prijzenswaardig middel om tot een natuurlijke ontwik keling van het internationaal handels verkeer te geraken. Uit de reacties van het bedrijfsleven, met name ook in België en Nederland, is echter wel ge bleken dat dit voorlopig niet uitsluitend voordeel oplevert, maar dat het gunstig economisch effect van tal van factoren afhankelijk is en eerst na verloop van tijd zal kunnen blijken. Aanstonds na de devaluatie hebben wij er op gewezen, dat deze monetaire kunstgreep een verscherpte internatio nale concurrentie zal veroorzaken en ook de opheffing van importbeperkingen leidt daartoe. Voor West-Europa is het zonder twijfel een voordeel dat de V.S. voor ca. 50 pet. der importgoederen de invoerrechten verlaagt waaruit wel blijkt hoe groot de invloed van Enge land is op het Amerikaans beleid maar ook deze maatregel zal de onder linge wedijver tussen de West-Europese landen in de handel met de V.S. ver groten en van ruimere winstmarges zal dus in de meeste gevallen geen sprake kunnen zijn. Dr Holtrop liccft er daarom met grote nadruk de aandacht op geves tigd, dat alleen door een grotere pro ductie het tekort op de Nederlandse handelsbalans niet zal kunnen worden opgeheven. Dit deficit zou kunnen worden verlaagd door mindere inves teringen. maar hiermede zouden wij de paarden achter de wagen spannen omdat bij een bevolkingstoeneming van 150.000 zielen per jaar uitbreiding van ons productie-apparaat noodza kelijk is. Wanneer de grotere productie tenge volge van rationalisatie, investering etc. waarlijk aan de betalingsbalans ten goede zal komen, mag zij, volgens dr Holtrop. niet gepaard gaan met een ver meerdering van het verbruik in eigen land, maar integendeel met een vermin dering van dat verbruik, m.a.w. de gro tere productie zal moeten worden geëx porteerd. En deze grotere productie zal kunnen worden geëxporteerd als ondanks de prijsstijging van onze Import en de als gevolg daarvan hogere kosten van le vensonderhoud, niet naar compense rende loonsverhogingen wordt gestreefd, doch een vermindering van het reële Inkomen als gevolg der prijsstijging, wordt aanvaard. Dit wordt een hard gelag. Minister Lieftinck verzwaart de be lastingdruk van de sfeer der verwerving' naar de sfeer der besteding, wat dus ook al tot een verminderd verbruik moet leiden. En daar komt dan mogelijk nog een stijging van de kosten van levens onderhoud bij, gedurende het laatste halfjaar reeds op 3 becijferd, die niet alleen voor de handarbeiders, maar met name voor de middelmatige inkomen trekkers, kleine renteniers en gepensio neerden, een vermindering van koop kracht betekent, Ontegenzeggelijk, Minister Van den Brink en dr Holtrop hebben gelijk. Want een wedloop tussen prijzen en lonen brengt ons de spiraalbeweging der in flatie. welke een verdere uitholling van de gulden en een versnelde vermindering van reële koopkracht ten gevolge heeft, die op haar beurt tot nieuwe devaluatie moet leiden. Er is voor het door dr Holtrop ge tekende en bepleite proces maar een compensatiemiddel, n.l. dat de rege ring haar uiterste krachten inspant om de fiscale druk op het bedrijfsleven en de bevolking niet maar te ver schuiven, doch te verlichten. Want door belastingverlaging kan In de be drijven dc verhoging der geïmpor teerde grondstoffen opgevangen en derhalve een overeenkomstige verho ging der verkoopprijzen worden voor komen. Het ziet er helaas nog niet naar uit, dat dit zal geschieden Maar in de aan de bevolking opge legde vermindering der verteringsmoge lijkheden zal de regering in elk geval moeten voorgaan. Zo schuilt er in het scherpzinnig be toog van Dr Holtrop wijze lering, niet alleen voor de Nederlandse bevolking, maar ook voor de regering. Toenemende export (Van een deskundige medewerker) De resultaten der trawlvisserij blijven goed. De vangsten zijn behoorlijk, ter wijl de prijzen zich op een redelijke ba sis konden handhaven. Er worden in visserskringen de laatste tijd althans geen klachten vernomen, wat op zich zelf een goed teken is. De grotere vis soorten gaan naar het buitenland, ter wijl ook van de zijde van het binnen land goede vraag bestaat. De gunstige ontwikkeling van het verre-visbedrijf wordt echter weer nadelig beïnvloed door het feit, dat de exploitatiekosten ook weer groter dreigen te worden, o-a. voor het vistuig en de smeerolie, waar voor prijsstijgingen in het vooruitzicht zijn gesteld. De verse-haringvisserij neemt gelei delik af. De vangsten zijn minder groot en de kwaliteit wordt minder, hoewel de trekharirig beter is dan hetgeen thans door de drijfnetvissers wordt ge vangen. Het percentage ijle haring neemt toe. De aanvoeren te IJmuiden variëren tussen de 1000 en 4000 kisten per dag. Ook voor dit artikel bestaat een goede vraag, terwijl er geregeld uitvoer is naar Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. De prijzen lopen van f. 11 tot f. 13,50 per kist. De zoute-haringvisserlj is de laatste dagen sterk fluctuerend, maar over het algemeen aan de schrale kant. Er gaan wel is waar nog mooie schoten uit, RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de Groteren (1116 jaar) v<jf, de Kleineren (7—11 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de oplossingen. Inzenden naar Bu reau „Leidsch Dagblad" of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dins dagmorgen 9 uur. X (Ingezonden door Bep Bourgeois) KRUISWOORDRAADSEL. (Telt voor twee goede oplossingen) Horizontaal: 1. meisjesnaam. 4. vis. 6. spoedig (3 lett-.), en boom, die in warme landen groeit. 8. ruw. 9. schip. 11. groente. 12. waar een steiger mee gebouwd wordt (enkelvoud). 14. jongensnaam. 17. klein kind (2 lett.), en sluiting van een flesje. 20. „einde" in het Engels. 22. vlug. 23. plaats in Groningen. 26. ontkenning. 27. looistof. Verticaal: 1. riviertje In Noord-Brabant (2 lett.) en klinker. 2. moedig. 3. voertuig (2 lett.), en klinker. 4. vorm van een werkwoord, dat het ge luid van grote wilde dieren aangeeft. 5 niet stijf. 6 doe jc 's nachts, en medeklinker. 7. hemellichaam (4 lett.). en vallei, v'. afgekorte meisjesnaam 1 aanlegplaats voor schepen. 1-. afval van graan. 13. deel van het aangezicht. 15. muzieknoot. 16. ander woord voor paradijs 18. wordt gebruikt op school. 19. voorzetsel. 21. bijwoord (2 lett.), en tweeklank. 24. vod. 25. lust. II. (Ingezonden door Willy Jansen) Verborgen dierennamen. 1. Minalfog. 2. Natper. 3. Horgal. 4. rokdikol. III. (Ingezonden door Theo Burgerhout) Ik ben een wasmiddel Laat men één letter van mij weg. dan ben ik een ding, dat muziek geeft. IV. (Ingezonden door Hessel Pape) Nu volgen verborgen plaatsnamen. 1. Mijn Vader zag een otter lopen langs de wateikant. 2. Let je goed cp dc kat? WÜ komen Zaterdag pas terug 4. De wind is Noord; wij kunnen dus met de wind in de rug fietsen. 4. HU had elf treinen langs zien gaan in een uur tijds. V. (Ingezonden door Duco van Weerlee) Mijn eerste deel is een verscheurend dier, .mijn tweede deel een klap. Mijn geheel is een winkel op de Breestraat in Leiden. VI (Ingezonden door Flipje Jansen) a. Ik loop dag en nacht, en word nooi moe. b. Ik ben een loper, en loop nooit, Hoe kan dat? VII (Ingezonden door Henk Henzen) MUn geheel is een plaats in Zeeland, en bestaat uit 10 letters. 1, 2, 6, 9, 8 is een insect. 7, 3, 5 een inham in een muur. 1, 3, 10 een deel van een vis. 2, 9, 4 leert men .op school. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer: 1. 17 - 24 - 1 - 8 15 23 - 5 - 7-14-16 4 - 6-13-20-22 10 - 12 - 19 - 21 - 3 •11 - 18 - 25 - 2 - 9 2. Knikker, nikker. 3. Een ei. 4. Op de atlas. 5. Wilhelmus; Wil, hel, mus. 6. Roe. hoe, moe, koe, boe, doe. 7. Waar de blanke top der duinen. Annie, pogdel, wak, boer, dat. niet, dun, ree. 8. Noordwijk; 1 bovenhuis; 2. vlooien; 3. doorn; 4. ark; 5. Ede; 6. duwen; 7. strijken; 8. natekenen. Beste raadselnlchtjes en -neefjes, Het beloofde kruiswoordraadsel door een uit eigen kring gemaakt. Als altijd, telt het voor 2 goede oplossingen. Je ziet: als Je maar geduld hebt, komen alle Ingezon den puzzles aan de beurt. Nu heerlijk puzzelen aan dit kruiswoordraadsel. Daar wordt het hoe langer hoe meer de tijd voor, nu het al vroeg donker ls. en jullie 's avonds nog gezellig een poosje in de kamer onder de lamp zitten. De tijd voor raadselsoplossen en voor raadsels maken! Ik verwacht dit ook aan het aantal brie ven te zullen merken en hoop, dat vele getrouwen van vorige winter en nieuwe lingen. zich zullen aanmelden. De winter- krlng ls meestal groter dan de zomerkrlng. Intussen z(Jn we al weer aan de derde rondo, dus zorg present te zijn on te blijven. Nu begin lk direct aan de brieven. Willy Rynhart Twee brieven tegelijk. Jij bofte, om op zo'n fijne manier een boek te mogen uitzoeken. Houd het mooie boek ln ere Bedankt voor Je raad seltje. wel een heel bekende. Die zal eerst nog wel een poosje blijven liggen. Tlnie Stol Ik heb alles, waarover Ie schrijft, ook gezien. Maar lk heb er niet in gezeten. Dat laat lk aan Jullie over! Glni Goutler Een geschikt, een voudig raadseltje, bedankt. Je hebt een prachtige naam. voluit! Loes Goutler Bedankt voor Je raadsel en Je gezellige tekening. Corrle Schaart Dan hoop lk voor Je. dat er gauw een nieuw fotootje ?emaakt wordt. Bedankt voor Je raadsel- Jes. J. Rl e 1 Hartelijk welkom. Je geeft me zo een moeilijk raadsel op! Nu dan. ik raad een meisje. Je voornaam volgende week er bij, dan ls het meteen opgelost. Nieuwe raadsels ontvang lk graag, zoals ik boven al schreef. Wlm Heemskerk Je hebt „voor aan" meegedaan met het feest. Die snoe perij hoort er zo bij op de kermis, dat vind lk ook! Jij kwam flink laat in Jc bed. Henk Henzen Weer hartelijk wel kom. Toevallig had ik juist een raadsel van Je bij de kop. Dat tref Je! Jopie Polderman De volgende twee keren ook present zijn: dan loot Je deze ronde mee. Bedankt voor Je raadsel tje. We hadden wel eens eon raadseltje, dat er op lijkt. Ook al druk. druk met huiswerk! Plonie Lardé Ik vond de optocht ook heel mooi. Leuk voor Je. die spelletjes op de kermis. Stuur Je raadsel nog eens in; ik kom het niet tegen. Waarschijnlijk was het ongeschikt. Hessel Pape Wat de optocht be treft. zeg lk: die arme Vader! Ik denk net zo over een eitje als J1J( Knap van Marijke, dat ze Iets opschreef; groetje voor haar. Jan de Nle Dit raadsel heb lk al van een ander: pech! Pracht-cadeaux! Feliciteer Je Jarige zuster en prettige dag met elkaar. 6 T,h e B r e r h u t Je kermisver haal heb Je helemaal vergeten. Het is zeker al te lang geleden! De tijd gaat gauw. Ik ben benieuwd, wanneer Je de eerste eieren uit het hok kan halen. Nel Schouten Ik kon alleen ant woorden: slaap lekker! Riet Schouten Het lijkt me op het ogenblik Luilekkerland bij Jullie ln de boomgaard. Wat een „kanjer" van een peer was er bij! goed voor de hele familie! Wat breiden die konijnenfamilies zich uit! De bomen gaan ln de war met dit zachte weer! Willy Blankensteln Dit raad sel ls beter geschikt; bedankt. Zo gauw Je zusje lezen kan. zal zij dan ook van de partij zijn ln onze krant! Corrle v. d. Anker Dit raadseltje vind lk niet geschikt; zoek maar een ^nder. Nelly Cederhout Lees goed boven: elke week leeftijd er bij. Ik ont houd niet alle leeftijden uit mijn hoofd! Bedankt voor Je raadsels, belde geschikt. Nellie Ouwehand Prachtig zo; bedankt voor de raadsels. Het zijn pret tige zaken, waarmee jij het druk hebt op Zaterdag en Zondag. Marytje Stavleu Een leuke titel van Je boek; dat zal best ln de smaak vallen. Joke Smittenaar JIJ kunt dus een voorbeeld nemen aan Je poesje, wat gehoorzaamheid betreft! Je postpapier geeft me nog een zomergroetje Tineke Blom Jullie hadden het allemaal te pakken, een ziekenhuisje ln het klein. Ik hoop. dat nu allen weer op de been zijn. Beterschap, als het niet zo is. R1 a C o 11 e e JIJ bofte, dat Je mee naar het vuurwerk mocht. Ben je wel eens ooit zo laat naar bed geweest? En vond je het vuurwerk prachtig? Corrle Hansen Gelukkig, dat Jc me toch af en toe kan schrijven. Daar zal lk dan. met het oog op Je drukke huls- werk, tevreden mee zijn. Maar je raadsels verwacht lk elke week! Wat een voldoe ning voor Je het poesje zo te zien bij komen door Je goede zorgen. Mieneke Duparc Ja hoor, dit raadseltje lk ook een aardig Ideetje. Be dankt. Jacquellentje Kat Ook be dankt voor Je raadsel. Wintervoorraad! Adriaan Jansen Ik kreeg Je vorige breef te laat ln handen. Nu dus antwoord op twee gelijk. Het 3-October- feest maakte Jij dus ln zijn geheel mee. Ja, dan moet Je vroeg op. Het is elk Jaar weer een fijne dag. Bedankt voor Je raadseltjes, twee er van kan lk gebruiken. Nog meer zijn welkom; maar niet al te bekend. Anneke de Koning Dat laatste feest voor Jou doet de deur toe! Het is maar niet even een buitenkansje, om bruidsmeisje te mogen zijn. Dus ik krijg v/eer een feestverhaal! Nelly Boon Hartelijk welkom. En bedankt voor Je eigen gemaakt raadsel. Maar geef ook nog er bij op, wat het geheel is. Annie Jongbloed Nu. Je hebt toch nog genoeg goede oplossingen, inder daad was no. 1 voor de meesten een struikelblok. Jij hebt niet alle getallen gebruikt! Wllly Vavler Je hoeft Je boek toch ook niet in één week uit te lezen! Je spreekwoord aan het slot ls ook mijn parool! Dat boek past mooi bij Je leeftijd. Rita de Bruyn Nou. nou. wat stille pretjes waren dat tussen Jullie tweeën iq de bank! Laat die inktpot voortaan maar stilletjes op zijn plaats! Jullie waren erg stoterig! Peter begint zich dus netter te gedragen! Nu nichten en neven, aan het werk. Tot volgende këer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. I maar de gemiddelde vangst loopt weer achteruit. De schepen met zinkwant boekten aanmerkelijk betere resulta ten dan die met de drijfvleet visten. De laatste dagen worden er veel ijle ge vangen, waaruit geconcludeerd moet worden, dat ook de Zandvisserij spoe dig afgelopen zal zijn. Er zijn reeds steekproeven genomen op de Eng wal, doch zonder resultaat. Toch zullen de schepen zich binnenkort daarheen be geven. Ook aan zee van de Gaten was nog geen visserij te constateren. Tot 1 Oct. j.I. werden totaal aan gevoerd 320.400 kantjes haring, tegen 445.200 kantjes in 1948, een vermin dering dus van rond 26%. Er werden dit jaar 45.000 kantjes maatjes min der aangevoerd dan in 1948. wat ook 25% uitmaakt van de vangst van vo rig jaar. Doordat de aanvoeren de laatste da gen onbevredigend waren, heerst c-r of de zoute-harlngmarkt een tamelijk vas te stemming en voor vast goed bestond er een goede vraag. Zoals bekend, werd met de Russische zone van Duitsland een contract afgesloten voor de leve rantie van 90.000 vaten, waarvan een gedeelte dit jaar zal worden geëxpor teerd. Voorts gaat er wat meer naar België, terwijl ook Amerika weer op ds markt is. Polen is bezig de restanten van de oude voorraad af te nemen. Ook de export van bokking, voornamelijk naar de Middellandse Zee, laat zich gunstig aanzien. Nu de vooruitzichten met betrekking tot Duitsland, wat be treft de zoute haring, op grond van de huidige stand van zaken niet bepaald gunstig genoemd kunnen worden, is dit een afzetgebied, dat de volle aandacht van het bedrijf alleszins waard ls. De grote concurrent is Engeland en het zal niet gemakkelijk zijn om daar vaste voet te krijgen. De kwaliteit van het Hollandse product begint daar gelukkig een goede naam te krijgen Dan rug, keel en borstje _lnwrjjven met (Adv.) ZWEEDSE MINISTER VAN FINANCIËN AFGETREDEN. David Hall, de Zweedse minister van Financiën, is afgetreden. Deze stap volgt op een geschil tus sen de minister en Lundkvist, de voor zitter van de gemeenteraad van Vaes- teraas. Hall had Lundkvist er van be schuldigd op oneerlijke wijze contracten voor zijn eigen schildersfirma te heb ben verkregen en hU had Lundkvist ln een persoonlijke brief aangeraden af te treden. fe.n,.,°.nderzoek wees uit, dat de be- schuidiging ongegrond was, waarop Hall zyn ontslag indiende. KOORDDANSEND STEMMEN. De grootste sensatie van de Oosten rijkse verkiezing in Llnz was de koord danser Adolf Hauenzwickel. die zich 53 uur lang 15 meter boven de grond op een touw zonder net er onder in even wicht hield en zijn stembiljet van daar naar beneden gooide. Het biljet werd opgevangen door een „ambulante kies commissie". Hauenzwickel heeft hiermee het „werelduurrecord" koorddansen, dat met 24 uur op naam stond van een an dere Oostenrijker, Harry Caves, gesla gen. DE ITALIAANSE KOLONIËN. Met 12 tegen 6 stemmen en 3 onthou dingen heeft de sub-commissie voor de Italiaanse koloniën van de politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. besloten een commissaris der Verenigde Naties in Llbye te benoemen, die het toezicht moet houden op de overdracht van de onafhankelijkheid aan dit land. De commissaris zal volgens het plan van de subcommissie moeten woeden bijgestaan door een raad van advies, be staande uit Engeland, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, Egypte, Italië en Pa kistan. Zuid-Afrika en de vertegenwoordigde Oost-Europese landen stemden tegen- Een Pools voorstel om de Sovjet-unl« ook in de raad op te nemen, werd ver worpen met 9 tegen 3 «temmen met onthoudingen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 4