Ere-lenfoonstelling Chris van der Windf Tegen Mozes Brandon Bravo 20 jaar geëist TENTOONSTELLING Moderne Kunst van Bali Al wat Uw huid vertrouwen „Verrader die 8 jaar geen woord waarheid sprak" van Met een enkel woord ZATERDAG 15 OCTOBER Schacht 'gemolesteerd Een menigte van ongeveer 500 per sonen is te Dilsseldorf het hotel bin nengedrongen, waar dr Hjalmar Schacht, Hitiers minister van Finan ciën, met zijn vrouw intrek genomen &ad. Zij drcegen spandoeken met „geen plaats voor ocalogsmisdadlgers" De menigte viel tenslotte een man op leeftijd aan, die op Schacht geleek., ter wijl Schacht zich met zijn vrouw in de hotelkamer had opgesloten. Een gemo toriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Vakvereni- gingslelders konden de menigte tot be daren brengen door te zeggen, dat hij „gearresteerd" was. Schacht is van oorlogsmisdaden vrij gesproken in het grote proces te Neu renberg en voorts is hij door vijf zui veringsprocessen gekomen. Schaoht is later naar zijn huls bij Lünefrurg in Neder-Saksen vertrokken. Hij eri zijn vrouw werden onder poli- tiegeleide naar het station gebracht. Te Bonn heeft hij aan verslaggevers verklaard: „Ik zou graag de rest van mijn leven in het buitenland doorbren gen." Samenzwering in de V. St. ELF COMMUNISTEN VOOR DE RECHTBANK. Elf communistische leiders in de V S. zijn schuldig bevonden aan samenzwe ring teneinde hun leer ingang te doen vinden, dat het plicht en noodzaak is de Amerikaanse regering op geweld dadige wijze omver te werpen en te vernietigen. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces, dat negen maanden heeft geduurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekost heeft, bestond uit acht vrouwen en vier mannen, en had er zeven uren lang over gedelibereerd. De maximumstraf, die de beschul digden kunnen krijgen, ls tien jaar ge vangenisstraf of een boete van tien duizend dollar. Onder de elf beschuldigden is Eugene Dennis, algemeen secretaris varl de Amerikaanse communistische partij. Aanvankelijk waren twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld, doch het proces tegen William Foster, de nationale voorzitter van de communis tische partij, werd om gezondheidsre denen uitgesteld. Dit proces was het eerste van zijn sóórt in de Verenigde Staten Tegen drie van de beschuldig den zijn deportatieprocessen aanhan.- gig. De beschuldigingen zijn uitgebracht op grond van de bepalingen van de in 1940 aangenomen wet-Smith. De ver dediging voerde aan, dat door de be trokken bepalingen inbreuk werd ge maakt op de grondwettelijke waarbor gen van vrijheid van meningsuiting en vergadering. Na de uitspraak van de jury werden vijf advocaten van de verdediging en Eugene Dennis, die voor zichzelf pleitte, veroordeeld wegens belediging van het hof. De elf beschuldigden werden ln verzekerde bewaring gehouden in af wachting van de uitspraak op Vrijdag a.s. Men heeft tijdens het proces aanwij zingen bespeurd, welke erop zouden wijzen dat de Amerikaanse commu nistische partyindien haar leiders worden veroordeeld, mogelijk onder gronds verder zal werken. De Ameri k? nse procureur-generaal John Mc Goheu, heeft verklaard, dat hij er in dat geval voor zal ijveren dat de rege ring eveneens „ondergronds zal gaan werken". io tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid en verbererin^^odi^hecftjisPu^oI. (Adv.) BLINDE HONDEN HERKRIJGEN GEZICHTSVERMOGEN. Injecties ook geschikt voor mensenogen? Sinds enige maanden worden in een bekend centrum voor dierenonderzoek te Amsterdam honden, wier gezichts vermogen geheel of gedeeltelijk is ver dwenen, ingespoten met een stof, die tot dusverre onbekend was. Bij honden, die lijden aan glacoom of cataract, heeft deze therapie geleid tot opmerkelijke resultaten. In practisch alle gevallen is het gezichtsvermogen der dieren geheel teruggekeerd. De stof ls vervaardigd door een blo chemicus uit Soest, de heer Van Leeu wen, die van mening is, dat de gene zing van blijvende aard ls. Of deze behandeling ook doeltreffend is op het menselijk oog staat niet vast, daar nog geen mens met de nieuwe stof is behandeld. De heer Van Leeuwen persoonlijk is van mening, dat zijn the rapie op het menselijk oog een even heilzame uitwerking zal hebben als op het dierlijk oog. AGENDA HEDEN: Schouwburg: Residentie-operette „Ma- rlandel aus Wlen". 8 uur nam. Volkshuls. Lezing dr Ruarus over Karakters en conflicten", 4 uur nam. ZONDAG: Gerecht 10 Humanistisch Verbond. Spr. R. J Smit over Erasmus, 10.30 uur voorm. Schouwburg- W. Goossens Volkstoneel „De halfbloed". 8 uur nam. MAANDAG: RK. Kerk (Haagweg 13): Conferentie voor nlet-Katholleken. 8 uur nam. RK. Kerk (Haagweg 13): Pater W. Sluys spreekt voor nlet-Katholleken. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino .Dus Je bekent niet" (14 Jr) Zond. 2,30, 4,45. 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Lldo „Dc familie van mijn vrouw" (18 Jr). Zat. en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Luxor „Naar de aarde" (18 Jr). Zat. en Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9,15 u„ overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Trianon „Ninotchka" (18 Jr). Zat. en Zond. 2,15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Rev „De gevangene van het haalen- elland" (18 Jr). Zond. 2.15. 4,15. 7,15 en 9,15 uur; overige dagen 2.15, 7,15 en 9,15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 15 October 13 uur tot Zaterdag 22 October 8 uur waargenomen door Apotheek van Drlesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zul- der-Apotheek, Lammenschanswcg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelminapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Jager, Kortmann. Stoffers en Veldhuizen. Te Ooegstgeest door de doktoren v. d. Vllêt-de Vries. tel. 22331 en Lanen-Baron, tel. 21610. De dienst der dierenartsen wordt .waar genomen door de heren Stol en Weening. in1 In verschillende plaatsen van ons land cn ook te Brussel heeft de thans ln het Museum voor Volkenkunde ge opende interessante tentoonstelling: „Moderne kunst van Bali", grote be langstelling genoten. Deze uitgebreide verzameling Balinese schilderstukken en houtsnijwerk is eigendom van de Oostindonesische regering en in be heer afgestaan aan de „Stichting voor de culturele samenwerking tussen Ne derland, Indonesië, Suriname Cn de Nederlandse Antillen. Zij werd aan gevuld met verschillende voorwerpen, welke reeds een plaats in genoemd museum hadden gevonden, cn vormt een hoogst bezienswaardige expositie, aan de hand waarvan ook diverse vergelijkingen te trekken zij" tussen de oude en de moderne, Balinese kunst. De nieuwe stijl van schilder- en beeldhouwkunst van de Balinezen is ontstaan in de jaren 1929'30 Bali on derscheidt zich niet alleen door de bij zondere schoonheid van het land. maar ook door de hoge beschaving van de bevolking. Deze beschaving is bewust; men voelt zich erfgenaam van de oude Hindoe-Javaanse cultuur. Het kenmerk dezer -beschaving was de grote bloei van bouw- en beeldhouwkunst, daarnaast van de hoge ontwikkelingstrap van dans, muziek en schimmenspel. De pres taties en de godsdienst oefenden een grote invloed uit. De kunstenaars kon den rustig werken en hadden geen zor- gen. De nieuwe tijd bracht hierin veran- I dering; de kunstenaars veranderden ook innerlijk. Het contact met de Europese kunstenaars had grote gevolgen; de uitdrukkingsvormen werden rijker, even als de kleurenmenging. Van Imitatie was echter geen sprake; de moderne Balinese kunst behield haar individua liteit. Mede in verband met de econo mische omstandigheden kwam er bijv. ook een wijziging in de omvang der doeken, cüe kleiner werd dan de grote, traditionele stukken, terwijl tegenwoor dig ook veelal groter soberheid betracht wordt. De doeken bieden een grote "Verschei denheid: afbeeldingen van verhalen, legenden, fabels of strijdtonelen,, waar bij opvalt, hoe volkomen levend deze kunst is, al doet zij voor het Westerse De Europese invloed valt o.a. ook te HJI||||||ll|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ini|||||||||||||||||||||||||||||ir?;i|||||||||^|l|: onderkennen in „Vrouw met kind en herten", dat een beeld zou kunnen ge ven van Maria en het Kindeke Jezus. Die invloed speurt men ook in het prachtige houtsnijwerk, o.a. beeldjes van vrouwen- en dierfiguren, eveneens vervaardigd door erkende kunstenaars. In r(jke verscheidenheid kan men dus talrijke impressies verkrijgen van hetgeen de tegenwoordige Balinese kunstenaars vervaardigenal- te-saam Wooid van Bezinning gevoel dikwijls wat kinderlijk en pri mitief aan. Wij noemen bijv. „De vuurproef van Sita" (traditioneel en modern)als voortreffelijk vergelijkingsobject. Inte ressant is het te zien, hoe bijv. ook de Japanse tijd zijn Invloed uitoefende. „De symboliek der vlinders" toont enerzijds het welvarende Bali van vóór, ander zijds het door hongersnood en pest ge teisterde Bali van tijdens de bezetting, waarbij de vlinders de.Japanse en ge allieerde vliegtuigen verbeelden. Overal trekt de minutieuse, verfijnde uitwer king de aandacht. Een der voorbeelden der Balinese kunst een sterk bewijs van scheppings- en verbeeldingskracht, van voornaam kleurgevoel en van een zeer eigen en karakteristieke cultuur, waaraan de Europese kunstenaar zichzelf leer zaam kan toetsen en zelfs verrijken. Moge deze zeldzame collectie de aan dacht trekken, waarop zij recht heeft! H. Nieuw Duits olieveld in Emsland RESERVES MEER DAN 20 MILLIOEN TON? Naar het instituut voor olie-onder zoek te Celle mededeelt, is nabij Lingen ln Emsland, niet ver van de Nederland se grens, een olielaag ontdekt, welke naar schatting ongeveer vier millioen ton olie bevat. In een gebied ter lengte van 5 kilometer en ter breedte van 3 kilometer zijn vier boorgaten aangelegd, waarbij olie werd aangeboord op een diepte van 700 tot 800 meter. Deskun digen geloven, dat dit een van de rijkste recente olievondsten in Europa ls Men is van mening, dat. door nieuwe borin gen in het gebied de aanwezigheid van nog vier millioen ton olie zal worden aangetoond. Het instituut te Celle raamt, dat het nieuwe Duitse olieveld oliereserves van meer dan 20 millioen ton heeft. Zware mist stagneert luchtverkeer ALLE NACHTVLUCHTEN GEANNULEERD. De zware mist, die gisteravond over een deel van ons land hing, heeft aan zienlijke stagnatie veroorzaakt in het luchtverkeer. Alle voor vannacht ge projecteerde vluchten werden geannu leerd of uitgesteld. De machine, die gisteravond op Schip hol uit Brussel zou binnenkomen is op het Brusselse vliegveld blijven staan. Twee lijnvluchten van de KLM van Am sterdam naar Parijs en Londen zijn gis teravond niet uitgevoerd. Het toestel van de British European Airways uit Hamburg is wel op Schiphol geland, doch niet naar Londen doorgevlogen. Het KLM-toestel naar New York is nor maal vertrokken. Om tien uur gisteravond was op Schiphol nog geen 30 meter zicht. Hoe wel kort na middernacht de mist enigs zins optrok is de maatregel om alle nachtvluchten uit te stellen, niet inge trokken. Eerlijkheid en zuiverheid Als een oprechte hulde aan de thans 72-jarige Leidse kunstschilder Chris van der Windt is een tentoonstelling in de Lakenhal ingericht, welke in drie zalen is ondergebracht en niet minder dan ongeveer 80 werken om vat. Men mag respect hebben voor de enorme vruchtbaarheid en dc kunde van deze autodidact, die via het beroep van huisschilder en het vervaardigen van decoraties (o.a. voor Stadsgehoorzaal en Schouwburg), zijn weg vond naar het ware kunste naarschap, waarvan hij tijdens zijn lange leven zo talrijke voorbeelden heeft gegeven. Bij het besohauwen van zijn uiteen lopend werk oliëverfdoeken, aquarel den, pastels, tekeningen {ook in kleu ren ea met. krijt) schetsen en grafieken worcit' men' steeds weer getroffen door. de aangename toon, de' stemmingsvol Je atmosfeer, de prachtige, klare en hel dere belichtingen en zijn knappe tech niek. Het is geen baanbrekend, schokkend kunstenaarschap: hij ij een navolger van de Haagse school en als tijdgenoot van mannen als Van der Nat en Van Driesten, heeft Van der Windt ook met hen veel gemeen Hij schildert de landschappen, de bloemen en nog zo veel meer met een klare eenvoud, een treffende zuiverheid en getuigt daarbij van een innerlijke vrede. Men kan zich aan al deze karak teristieke beelden, waarvan vele uit. Leiden en omgeving, opheffen: hij* be nadert de schoonheid der natuur zoals deze in werkelijkheid is en het doet goed tussen al deze eerlijke en boeiende visie's te verwijlen. Van der Windt's aesthetisch gevoel ls hoog ontwikkeld, zijn smaak getuigt van eruditie en de resultaten van zijn arbeid zijn weer eens het bewijs, dat de geboren schilder zich ten allen tijde weet door te zetten en zeker niet steeds een vakkundige vooropleiding van node heeL om de aandacht op zich te kun nen ves.igen. Van der Windt hééft in zijn leven volop aandacht op zich gevestigd: zijn doeken zijn niet alleen naar Amerika en Canada verkocht, doch ook in de woningen van vele Leidenaars vormen zij een steeds weerkerende bron van vreugde en streling voor het oog. Maar men vergete dan ook niet, dat Van der Windt een rasschilder is, bij wie dikwijls de geniale toets niet ont breekt. Dat komt o.a. ook uit in zijn portretstudie's, waarin een grote affi niteit met een Frans Hals te bewonde ren valt. Wij zijn dankbaar, dat iemand als de zéér talentvolle Van der Windt, die thans zo teruggetrokken in zijn huisje :n de Pioenstraat zijn leven doorbrengt, eindelijk volledig de eer te beurt valt, di° hij sinds lang verdient. Een rondgang lanes deze expositie, met inzicht en liefde samengesteld, betekent een verkwikking voor geest en ziel: hier geen geëxperimenteer. mtar waarachtige uitingen van een man, die de schoonheid bemint, en er anderen gelukkig mee weet te maken! H. Wethouder S. Menken, die deze ten toonstelling, waarvoor reeds direct grote belangstelling bestond, opende, ging in het kort de levensgeschiedenis van de heer Ohr. v d Windt na. Geboren in de onmiddellijke omgeving van Brus sel, kwam deze kunstschilder reeds op zeer jeugdige leeftijd naar Leiden, in welke stad hij tot kunstenaar is vol groeid. Stad en omgeving hebben hem tot vele kunstzinnige werken geïnspi- Gisteren werd voor het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam, de zaak voortgezet Legen de 43-j kleermaker Mozes Bran don Bravo uit Lelden, die onder de naam „Brammetje" ln de periode 1942 1945 als V-man voor de Sicherheits- polizei werkzaam is geweest. De president verklaarde: „U heeft tijdens uw periode als V-man leder een belogen. Van uw arrestatie af heeft u ook niets anders gedaan dan liegen. Ik begrijp niet hoe iemand het heeft kunnen volhouden in 8 jaar tijds geen woord waarheid te spreken". Uit. het getuigenverhoor kwam verder naar voren, dat verdachte zich aan twee kanten wist te dekken. Tegen verdachte, die in de periode April 1942Februari 1945 een groot aantal illegale werkers, onderduikers en Joodse Nederlanders heeft verra den. eiste de advocaat fiscaal, mr B. J. Besier, aan het slot van een 25 minuten durend requisitoir 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en levenslange ontzetting uit all? openbare rechten. De hem ten laste gelegde hulpver lening aan de vijand heeft desastreuze gevolgen gehad, aldus mr Besier. Verdachte stelt, het voor alsof hl) niets anders heeft gedaan dan mensen gewaarschuwd, maar in werkelijkheid deed hij litnrecht het tegenovergestelde Mr Besier eindigde: ,.Ik acht voor deze loonslaaf der Sipo, die f. 50per week ontving, een zware straf op zijn plaats". Het Hof zal 28 October uitspraak doen. Hierna behandelde het Hof de zaak tegen D Th. Emondt. de 41-jarige vrouw met wie Brandon samenleefd" Deze verdachte, die vier kinderen heeft word' er van beschuldigd in samen werking met Brandon haar vroegere echtgenoot bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem 'e hebben aangege ven als zwarthandelaar en voorts me dewerking te hebben verleend bij de arrestatie van een Joodse man, die in hun woning was ondergedoken. Tegen haar eiste mr Besier 114 jaar gevangenisstraf. Hy zei, dat deze feiten aan „het licht zijn gekomen bij hét on derzoek naar de daden van Brandon. De vro.uw, die nooit voor deze zaak in hechtenis is geweest, hoorde zich. nadat het Hof zich in raadkamer had terug getrokken, veroordelen tot een voor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 1 jaar. In d? sententie werd gezegd, dat het Hof E. schuldig verklaart, maar aan neemt, dat zij de feiten heeft1 g'epleegd toen zij onder invloed van Brandon stond. 2 Koningen 12 15 „De mannen In wier ln inden men het geld gaf, behoefden geen rekening te doen, maar z\j handelden op vertrou wen". De dichter Frederik van Eeden heeft enkele versregels geschreven, waarin hy verhaalt van de ver wondering over een blanke water lelie, die opgroeit en gevoed wordt uit drabbig, stinkend modderwater. Aan dit beeld moesten wij den ken, toen wij dezer dagen blader den in'het oudt&siamentische boek Koningen. Hebzucht, verraad, eerzucht, moord, echtbreuk, diefstal: dit al les wordt ons in de' geschiedschrij ving van dat boek Koningen breed uitgemeten. Een complete staal kaart van menselijk „kunnen"! Even onverwacht en ongerijmd als de witte lelie in die moddèr- plas kwam ons middenin de meer dan eens stuitende lectuur van het Konlngenboek het sim pele. frisse verhaaltje voor, dat melding maakt van geld veel geld dat ln handen wordt ge geven van aannemers en uitvoer ders van de tempelbouw. En daar wordt dan zo terloops als gold het. een feit, dat nauwelijks ver meldenswaard is bij aangete kend, met de woorden, die wij boven deze regels schreven: „Zij behoefden geen rekening te doen van dat geld, doch men handelde op vertrouwen". Handelen op vertrouwen? Zelfs met welwillende waarde ring zal niemand van ons zoiets serieus nemen. Mensen met een beetje levenspraktijk weten toch zeker wel beter! Handelen op vertrouwen: in een wereld als de onze, met mensen als U en Ik gè&t dat. nu eenmaal per sé niet! Het zijn immers juist altijd uit gerekend weer ménsen, die ons teleurstellen? Daarom zijn wij toch ook altijd geneigd, om op wantrouwen af te stemmen. Is het niet. zo, dat wij over het algemeen een andere, ons nog on bekende mens tegemoet treden, alsof wij een soort van taxateurs waren? Het is een heel gewone, normale houding, om met een ze kere koelheid, met een zekere wan- trouwerige gereserveerdheid men sen te naderen, die men nog niet kent. De geijkte misschien wat af gezaagde diagnose voor deze geesteshouding is: „homo hominl lupus", d wz. de mens is voor zijn naaste een wolf. Een verscheurend dier. Wij hebben daar iets van! Toch, wij kunnen ook luisteren naar andere klanken. Wel, die waaien naar ons over uit dat oude verhaaltje in het Koningenboek aangaande „het handelen op ver trouwen". Dat verhaaltje is een nadrukke lijke vingerwijzing. En wij, moder ne mensen, die leven temidden van het meest afschuwelijke wantrou wen tegenover „de mens", moeten proberen, van die vingerwijzing iets te begrijpen. Beginnen we dan maar van onderop! Hoe voedt U Uw kinderen op? Gcefi U ze wel eens gelegenheid, om een beetje verantwoordelijk heid te dragen? Of -nooit? Voedt U ze met en door ver trouwen op óf weet U een Andere methode om zelfstandige mensen van ze te maken mensen, die de kans krijgen om te tonen, dat ze vertrouwen waard zijn? Hier treedt iets naar voren van de hoge en eeuwige waarde van het vertrouwen. Natuurlijk: Wy moeten menig maal, een tijdlang, andere, hè,rde dingen doen. straffen, oordelen, maar het ver tróuwen ls toch altijd het -begin èn het. einde. Anders gezegd: vertrouwen ls de ademhaling va,n de menselijke ziel. Zonder vertrouwen kan men niet ademen en niet leven. Waar vertrouwen ontbreekt, daar werken dodelijke krachten. Wantrouwen doodt de beste krach ten in ons. Als een meerdere, de patroon, ons niet recht vertrouwt, ons al tijd op de vingers kijkt, ons altijd naloopt en ons niets, in vertrou wen. kan overlaten, dan maakt dat ons om te beginnen wrevelig, maar wat meer is het vermoordt bovendien de beste krachten in ons. Dan gaan we è.lles verkeerd doen. De dodelijke kracht van het wantrouwen! Nogmaals: juist het vertrouwen kan bétere en stérkere krachten in ons wakker roepen. Verantwoordelijkheid. die ons wordt gegeven, maakt niet zwak doch sterk „ZI1 handelden op vertrouwen" Dit. is de eenvoudige maar na drukkelijke boodschap, die verkon digt., dat het vertrouwen de zin van ons bestkan Is! A. J. SNAAYER, Doopsgezind predikant te Leiden ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuii,minium,mini), reerd. Indien spreker zijn blik laat gaan over het zeer uitgebreide oeuvre van Van der Windt, dan zijn het in het bijzonder zijn bloemenstillevens en koe- pelende luchten, welke zeer de aan- daoht trekken. Ofschoon de heer Van der Windt van een persoonlijke huldi ging niets wilde, weten, schenkt het 't gemeentebestuur een grote voldoening, dat het door middel van deze tentoon stelling de nestor der Leidse kunst schilders kan huldigen. Nadat de heer Menken er nog op gewezen had. dat ook schilders als Israël en Blommers indertijd grote vereerders van Van der Windt waren, verklaarde hij deze ten toonstelling voor geopend. Met een enkel woord bedankte de di recteur van De Lakenhal, de heer E. Pelinck, hierop allen, die aan de voor bereiding en inrichting van deze ere- lentoonstelling hun medewerking had den verleend, waarna een broer van de kunstschilder, de heer J. J. v. d. Windt uit Den Haag, namens de fami lie dankte voor de treffende hulde, welke mén zyn broer op deze wijze had willen bereiden. Een Griekse godin. Luxor De producer Don Hartman bezit zulk een verbluffende fantasie cn gevoel voor goede zaken dat Co lumbia de uitdagende Rita Hay worth voor hem gecontracteerd heeft in ..Naar de Aarde" om haar de rol van de Griekse godin van de dans, Terp sichore. te laten spelen Het resultaat is verbluffend goede show, welke niets te maken heeft met het Griekse goden dom, behalve dan, dat Rita en haar vriendinnen in de beginne „boven" ver wijlen op Parnassus. Zij zijn gekleed in zacht gekleurde nylon-achtige ge waden. voorzien van gelakte nagels, de modernste make-up en de nieuwste snufjes op het gebied van kapsels en schoeisel, Voorwaar een geheel, dat de basis kan zijn (en het ook is) voor een typische, Amerikaanse showfilm van de luidruchtigste en tevens stevigste bovenste plank, die men zich denken kan, te meer omdat Terpsiohore naar de aarde afdaalt om in „De swingende muzen" de hoofdrol te vervullen Het verhaaltje heeft weinig om het lijf, doch dat is in 't geheel geen be zwaar. De film is een waterval van kleur, klank en zinnen begoochelende overvloed geworden, welke 2743 meter lang is en ongeveer 90 minuten duurt. Rita danst, zingt en bekoort. De mu ziek zorgt er voor, dat de trommel vliezen gedurig gestreeld worden door symphonische jazz of scherp getest op kwaliteit met schetterende jive. De regisseur Alexander Holl gebruikte alle door de practijk als uitstekend bewezen middelen om de bezoekers het zo aan genaam mogelijk te maken. De came raman Rudolph Maté liet in vele close- ups zijn camera bijna vleiend over prin ses Rita glijden, terwijl de schrijver.der liedjes zijn uiterste best heeft gedaan om de bekoorlijke Rita songs te laten zingen, die niet anders dan kunnen in slaan. „Naar de Aarde" is een film voor hen, die van jitterbug, base ball en warme worstjes houden. Dubbelrol. Casino De komiek Joe Brown speelt in de film „Dus je bekent niet" een dubbelrol. Wy zien Joe, de eerzame criticus, in conflict raken met Joe de gangster, een bruut van een man, wie de revolver los in de zak zit. De ver wikkelingen in deze film zijn bijzon der aardig gevonden, vooral wanneer de verloofde's van de verschillende Joe's niet meer weten, welke dc echte is. Een uitgebreid voorprogramma gaat de hoofdfilm vooraf. BUITENLAND Franco zal 22 October te Lissabon voor een officieel bezoek aankomen, Lord Vanslttard, de vroegere diplo matieke adviseur van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, zal Dinsdag ln het Hogerhuis om onmiddellijke sluiting van de Hongaarse legatie te Londen ver zoeken. Erasmus. de Zuldafrlkaanse minister van defensie heeft veldmaarschalk Smuts van zijn functie als opperbevelhebber van bet leger te velde ontheven. Smuts, die zlln rang behoudt, ls op de pensloenslljst geplaatst, Deakin de voorzitter van het Britse transportarbeidersvakverbond, heeft voor de Labour-groep van de universiteit van Oxford verklaard, dat- eisen tot loonsver hoging vrltwilllg moeten worden beperkt, wil men de noodzakelijkheid van andere maatregelen in een socialistisch gelelde economie vermijden. Wel dienden de laag ste lonen te worden verhoogd. De politie van Malmoe heeft ArangD Alslna van de Cubaanse legatie te Oslo ln staat van beschuldiging gesteld wegens bet smokkelen van 1 millioen Amerikaanse BINNENLAND Mr H. J. Stadtman. die belast was met de leiding van de ambassade-afdeling te Kanton (bij de Nationalistische rege ring dus) heeft Kanton verlaten en ls op 11 October te Hongkong gearriveerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De datum van uiter lijke terDostbezorglng staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië „Polydorus" (17 Oct Cura- Qao m.s Delft" (19 Oct.); Suriname m.s. „Hersllla" (26 Oct.). Burgemeester d'Ailly van Amsterdam zal 20 October a.s. uit Paramaribo op Curacao arriveren, waar hij de gast zal zijn van gouverneur Peters. Zaterdagmiddag 22 October wordt ln het Stedelijk Museum het Prinsenhof te Delft de tentoonstelling „De bijbel ln het licht der opgravingen" geopend. In verband met haar 50-jarlg bestaan slearetten naar Zweden ln een diploma in 1940 heeft de Kon. Ned. Petroleum Mij tiek valles. Alslna werd de vorige maand thans uitvoering gegeven aan haar voor- gearresteerd op grond van de beschuldi- nemen de Curapaose bevolking een nieuw j ging dat hij 12.000 nylonkousen op de- rif-zwenibad over tc dragen, hetgeen on- zelfde manier Zweden had binnengesmok- langs geschied ls. keld. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp betreffende waoenhulp aan het buitenland tot een bedrag van 1.314.0.10.000 dollar aange nomen. De fabrieken hebben 10.000 arbeiders in dienst. Het nieuwe Westdultse vakverbond heeft het bestuur gemachtigd deel te ne men aan de oprichting van een nlet-com- munlstlsche internationale federatie van vakverbonden, wat volgende maand te Londen zal geschieden. Davld Llllenthal de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft in een rede te New York aangedrongen op ruimere samenwerking op het gebied van de atoomenergie met Groot-Brlttannlë en Canada, Te Sault-Saint.e Marie (Ontario) (V.St.) ls een meisjes-vierling geboren. Salll Salokangas. een 18-jarig Fins meisje, ondervindt grote belangstelling doordat zij ln trance-toestand predlcatles houdt ln het hoog-Flns. een taal. die zij in normale toestand niet kan spreken. VERZEKERINGSZAKEN? VERTROU WENSZ AKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rijn 46 - Lelden - Telef. 23010 - IAdv.1 Een paardebloempje Lldo Ofschoon de film „De familie van mijn vrouw" van ver voor de oor log stamt en zü beslist tot de „paar- debloempjes" van de Nederlandse film industrie behoort, is zy door het amu sante gegeven toch het aanzien ten volle waard. Het is het verhaal van de bazige schoonmoeder, die bij haar ge trouwde dochter uit logeren gaat en door haar wantrouwig optreden het huwelijk bijna torpedeert. De hoofd rollen worden verdienstelijk vervult door Johan Kaart, Tilly Perin—Bouw meester eh Sylvain Poons. De regie ls in handen van Jaap Speyer. Een hel op aarde. Rex De filmindustrie heeft al meerdere malen een gerechtelijke dwa ling uitgekozen als basis voor een werk, dat geladen ls met spanning of handelt over liefdesleed en -vreugde, onmen selijke toestanden of aangrijpende men senliefde. „De gevangene van het Haaien-eiland" bergt in zich al deze elementen. Het verhaaltje beschrijft de veroordeling van een arts, beschuldigd van conspi ratie tegen president Lincoln, die door een toneelspeler vermoord werd. De goede dokter heeft inderdaad de koel bloedige moordenaar geholpen, doch ge heel to goeder trouw. In de gruwelijke strafkolonie „Het Haaien-eiland" mag hij nadenken over de fout van de rech ters, die hem voor de duur van zijn leven naar dit oord der verschrikking stuurden. Hy wordt daar behandeld als de ergste paria van de maatschappij, doch laat zijn dokters-roeping spreken als een epidemie van gele koorts uit breekt. De erkenning voor zijn zegen rijk werk is de vrijheid. Niet meer in de tijd. Trianon Wanneer ge weer eens een film van voor de oorlog onder de ogen krijgt, is er in die tijd toch wel het een en ander veranderd. Met het communisme wordt in deze Lubitsch- productie danig de spot gedreven. Men kan over dit verschijnsel denken zo men wil, feit is. dat de situatie zich in de laatste jaren in hoogst ernstige mate ontwikkeld heeft en het dus te genwoordig gevaarlijk en misleidend kan aandoen, zo iets „en bagatelle" te behandelen. Dit nu is zeker het geval in de film „Ninotschka" met niemand minder dan Greta Garbo in de hoofdrol. En al kan men de geestigheid, dis daarin ten beste gegeven wordt, zeker ln sommige opzichten waarderen, even als het strakke spel van deze actrice, wier plotselinge lach als een schok door haar aanvankelijk stuurs wezen schiet, toch ls er veel. dat verouderd aan doet. In samenwerking met Melvyn Dou glas en drie Sovjet-vertegenwoordigers speelt zich hier een ingewikkelde ge schiedenis om de kroonjuwelen van een Russische emigranten-hertogin af, maar per slot blijken niet die juwelen het belangrijkste, maar wel de liefde, welke zich ontspint tussen de vrouwe- liike Sovjeteemachtigtie pp de Franse advocaat. di° ziln hertogin voor deze T charmante Stalin- en Leninvereerster In Guatemala hebben hevige over- laat- «chiptpn fprwiil zii on Vipat* hpurt stromingen plaats gevonden welke het 1 op naar oeui* eevolg zlln van de hevige regens, die in ^ele Marxistische n^atsr «npli voor de laatste vijftien Jaar in het land ge- j bem aan haar laars lapt! Een vrolll* vallen zijn. Men vreest, dat vijf en dertig soel. dat echter niet meer in de tlta personen om het leven zlln gekomen. Vele staat.... verbindingen zijn verbroken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2