Streven naar einde R.T.C. op 1 NovemberRaadselachtige ontploffing op Bezuiniging op eleclricifeitsverbruïk dringend geboden Churchill op oorlogspad tegen Labour Ondanks resultaten toch geen overeenstemming! Technische Hogeschool te Delft Ernstige wil om nader tot elkaar te komen Tijdens proeven met hete-luclit-motor Gedurende spitsuren in komende maanden WEERBERICHT Goudclausule blijft erote struikelblok grote 88ste Jaargang ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 No. 26821 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henriy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. 21607 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 V crkiezingspraat j e Verkiezingen hebben in Oostenrijk en Noorwegen plaats gehad. In Oost-Duits- land durfde men ze niet aan en is een schijn-regering onder Moskou's super visie aangesteld. In Frankrijk werd een premier gekozen. In Engeland zijn de verkiezingen uitgesteld (of beter gezegd gehandhaafd) tot voorjaar 1950! mo- 16 dan dat Wat Oostenrijk betreft, de verkiezin gen daar hebben weinig verrassing op geleverd. In zeker opzicht bevreemdde het, dat de nieuwe party, die der „On- afhankelijken", feitelijk een voortzetting der oude Nazi-partij, zij het op wat derner voet geschoeid, het nog tot zetels wist te brengen, maar dat is ook alles. En ernstig behoeft men niet te nemen, want deze tegenvaller tekent immers niets. De oude coalitie van Volkspartij en socialisten zal ge handhaafd blijven en kan zich veroor loven, wat zy wil, daar ook de commu nisten geen vooruitgang boekten, al ste gen zij van 4 op 5 zetéls, waarmede J groei van het kiezerscorps nog niet verdisconteerd. Oostenrijk mag meer dan tevreden zijn over deze uitslag. Zelfs in de door de Russen bezette gebieden is de Oostenrijker zich zelf gebleven en heeft hü zich vierkant uitgesproken tegen de „heilstaat". Het is zonder twijfel een reden te meer geweest voor de Russen om de verkie' zingen in Oost-Duitsland tot eind vol gend jaar uit te stellen. Waren zij in gehouden. het zou hun onmogelijk zijn geweest een regering in te stellen, die naar hun pijpen wil dansen, zoals thans het geval is. Aan de top zetelen toch twee communisten. Wilhelm Pieck is pre sident geworden en Grotewohl is pre mier, beide volgzame dienaren van Mos kou. Verder is de regering zodanig sa mengesteld. dat de communisten de sleu telposities beheersen. Onnodig te zeggen wat dat in de practijk betekent. De ern stige critiek uit de gelederen der andere partijen tegen hun leiders, die onder het juk zijn doorgegaan, laat zich daarom in ieder opzicht verklaren en begrijpen De vrees-is maar al te zeer gewettigd dat, wanneer het eind 1950 tot verkie zingen komt, de nodige intimidatie heef plaats gevonden. Als tenminste de ove rlge partijen dan nog bestaan. Men be hoeft, slechts naar de satelliet-landen van Moskou te zien om daaraan ernstig te twijfelen! In' een jaar tijds vermogen de communisten veel op het gebied van vermoording der vrijheid. De leiders der niet-communistlsche partijen hebben wel een zeer zware verantwoordelijkheid aanvaard! In Noorwegen hebben de socialisten een onverwacht groot succes bevochten door niet alleen de absolute meerder heid te behouden, doch deze zelfs danig te vergroten. Voor de communisten was het een volslagen debacle. Van de elf zetels gingen er niet minder dan tien verloren. Zy zijn als het ware van de kaart weggevaagd. Zelfs in het hoge Noorden, waar zij sterk vertegenwoor digd waren, leden zü een volkomen echec. In West-Europa behoeft men niet bang meer te zijn voor een communisti sche doorbraak, we wezen er reeds eer der op. De communistische invloed is sterk tanend, daar ook de arbeider is gaan inzien, dat hij slechts een nummer wordt in het spel van Moskou, wanneer hij zich voor het communistische kar retje laat spannen. Tot nadeel voor hem zelf, op elk gebied. Frankrijk heeft spoediger dan ver wacht. werd een nieuwe premier geko zen. De kracht-figuur uit het socialis tische kamp, Jules Moch, heeft het ten slotte klaar gespeeld om uit de bus te komen. Maar dit is zo weinig overtui gend, dat nu reeds kan worden vastge legd, dat dit kabinet geen blijvertje zal zijn. Wat heeft het voor zin, bovendien, om een kabinet naar huis te sturen en het dan te vervangen door een nieuw dat steunt op dezelfde meerderheid, vooral, als die meerderheid zo gespleten is als in Frankrijk het geval is? Slechts om erger af te wenden, is deze meer derheid in schijn nog gehandhaafd, maar o wee, wanneer straks inzake het alles-beheersende vraagstuk van loon- en prijzenpolitiek maatregelen getroffen moeten worden. En dit te meer, waar de politieke partijen niet meer op eigen be nen staan, doch zich op sleeptouw laten nemen door de vakverenigingen. De com munistische CGT heeft haar kansen dan ook direct onderkend en is op het oorlogspad getogen. De eerste aanval is een mislukking geworden, maar meer dere zullen volgen en al behoeft men niet direct ongerust te zijn over het com munistisch gewroet in Frankrijk, toch zal het land vermoedelijk weer zeer on rustige tijden tegemoet gaan. De schan dalige tonelen, die zich in het Franse parlement afspeelden bij de verkiezing van Moch. zijn daar, om dit te bewijzen, .Valt echter de huidige meerderheid uiteen, dan zal het zeer moeilijk vallen om een regering te vormen, die leidinj kan geven in de huidige omstandighe den. waarin het land verkeert. Dan wordt, het de crisis van lange duur, waarop thans reeds werd gere kend, Tot schade van het land, ook tot schade van geheel West-Europa. ,Jn Engeland is beslist, dat de verkie zingen voor het Lagerhuis eerst volgeed voorjaar zullen worden gehouden, zoals de wet voorschrijft. De aandrang om ze te vervroegen, is afgewezen. Blijkbaar vu Labour de gevolgen der devaluatie Jaten doorwerken voor en aleer een be- foeP op het kiezerscorps te doen, in de doop, dat deze van een dergelijke aard zullen zijn, dat de ergste misère dan voorbij is en dus tevens de zekere pa- m®k-stemming, waarin een deel van het fmgelse volk is beland. Maar de verkie zingsstrijd is reeds ingezet. Of dat gun- voor het land- maS worden betwij- rüf- ^elfs in Enseland, waar de demo- 3S*he gevoelens zo sterk zijn ontwik keld, zou een periode als zich nu aan- *-°ndlgt, wel eens te kras kunnen zijn.. .JBesloton werd, dat op Vrijdag 21 October a.s. alle commissies en sub commissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de Centrale Commissie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen," aldus werd medegedeeld in een communiqué van het Secretariaat Generaal der conferentie gistermiddag na de vergadering van de Centrale Commissie uitgegeven. Over de samenwerking in de toekomst tussen Nederland en Indonesië had hij grote -verwachtingen, „mits de Neder landers er voor waken, niet alles in schriftelijke overeenkomsten te willen vastleggen, maar meer over te laten aan de practijk en daardoor de Unie kans te geven steeds breder uit te groeien." Mr Sjamsuddin zeide dat 't Uniestafcuut volgende week geheel gereed zal zijn en wellicht ook het charter van desou- vereiniteitsoverdraoht. Do voorlopige grondwet van de RIS, die gebaseerd is op het federalistische beginsel, in over eenstemming met de resultaten van de inter-Indonesische conferentie, zal eveneens volgende week gereed zijn en aan ae Nederlandse delegatie worden voorgelegd. De besprekingen c-ver Nieuw-Guinea zijn neg in volle gang. De minister zeide, dat de Republiek over een voldoende politiemacht beschikt om de verantwoordelijkheid voor rust en orde in gebieden buiten de residentie Djokja op zich te nemen. Er was vol gens hem geen sprake van, dat de TNI de Nederlandse troepen zou omsingelen. Ten slotte was hij er stellig van over tuigd, dat het voorlopige Republikein se parlement, de resultaten van de R.T.C. zou goedkeuren. Voorts werd medegedeeld, dat in deze vergadering door de drie voorzitters der commissie voor sociale aangelegenheden verslag over de stand der werkzaam heden is uitgebracht aan de Centrale Commissie. DETAILPUNTEN NA CONFE RENTIE. De vergadering van de financieel-eco- nomische commissie van gistermorgen heeft besloten, dat alle sub-commissies dezer commissie op Donderdag a.s. rap port zullen uiforengen, waarin een sa menvatting zal worden gegeven van. de punten, waaromtrent overeenstemming bestaat en van de punten van verschil. Op Vrijdag a.s. zal de z.gn. Commissie van Negen (bestaande uit de voorzit ters, vicevdorzatters en een lid van elke sectie der commissie) bijeenkomen om op grond van deze gegevens een rap port over te leggen aan de Centrale Commissie. Men zal trachten de punten van ge schil zo gering mogelijk te doen zijn. De commissie was eenparig van me ning, dat de regeling van bepaalde detailpunten niet noodzakelijk tijdens de conferentie behoefde te geschie den. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties worden nagegaan, welke naar 't oor deel der verschillende delegaties deze detailpunten, die na de conferentie kunnen worden geregeld, zijn. Over het sohuldenvraagstuk is niet ;edisoussieerd. Naar wij vernemen, ver liepen de besprekingen in een gcede sfeer en bleek de ernstige wil aan alle zijden om nader tot elkaar te komen. MR SJAMSUDDIN HEEFT GOEDE HOOP. „Sedert enige dagen heb ik goede hoop gekregen, dat de conferentie er inderdaad in zal slagen de problemen op korte termijn op te lossen," aldus heeft de Republikeinse Minister van Voorlichting, mr Sjamsuddin ver klaard. „Ik had dezre hoop niet onmiddellijk na mijn aankomst in Nederland vori ge week Zaterdag", zo voegde hij er aan toe. Ir Meier Mattem gedood In het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde der Technische Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft heeft zich gistermiddag om streeks halfvijf een ernstige ontplof fing voorgekomen. Ir H. M. Meier Mattem, werkzaam bii Philips en gedetacheerd te Hilver sum is aan zijn bekomen verwondin gen te halfzeven overleden. Vier an dere personen werden gewond. Van de zijde der Philipsfabrieken vernamen wij, dat de ingenieur en en kele assistenten proeven namen met een physisch-technische meetopstelling teneinde verscheidene verschijnselen ten behoeve van de hete-luchtmotor te on derzoeken en te bestuderen. Bij deze experimenten is. door tot nu toe onverklaarbare oorzaak een onder deel van deze meetopstelling geëxplo deerd. Men tast over die oorzaak voor alsnog in het duister, omdat reeds 1 maandenlang met de meet opstelling, j een motor van ongeveer 40 PK, is ge ëxperimenteerd. Technici en politie te Delft staan eveneens voor het raadsel hoe bij de experimenten met één der exemplaren van Philips hetelüchtmotor zich een explosie kon voordoen. Aanvankelijk werd besloten slechts het feit van de ontploffing en het verongelukken van ingenieur Meier Mattem voor publica tie (Tij te geven. Later besloot men 't feit, dat bij beproevingen van de hete Speciale regeling voor winkeliers De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen geschre ven, dat het noodzakelijk is, dat alle verbruikers van electrische energie zich in November, December en Januari a s. van Maandag t.m. Vrijdag van 7—9 uur en van 1618 uur en op Zaterdag van 7—9 uur, de grootst mogelijke beperking opleggen. Deze beperking, welke dringend no dig is, om de industriële productie op peil te houden en dus voor onze volks huishouding uitermate belangrijk is, dient zoveel mogelijk vrijwillig te wor den bereikt, waarbij vertrouwd wordt op de gemeenschapszin van ons volk. Het verbruik van electrische ener gie tijdens de spitsuren zal in enkele gevallen worden verboden, zoals bijv. buitenverlichting van gebouwen, éta- iageVerlïohting, enz. By het verbruiken van electrische energie zal in de bij gemeentelijke bu reaux, diensten en instellingen in ge bruik zijnde gebouwen op genoemde uren de gróótst mogelijke zuinigheid in acht genomen moeten worden. Onder bepaalde voorwaarden kan aan winkeliers worden toegestaan ge durende de spitsuren hun winkel- en etalageverlichting voor de helft in gebruik te nemen. De leiding van de controle hierop zal berusten bij een landelijke commissie voor de etalageverlichting, waarin zit ting hebben de voorzitters van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Chr. Midden standsbond en de bedrijfsgroep Detail handel, benevens vertegenwoordigers van de grootwinkelbedrijven en de ver bruikerscoöperaties. Bovendien wordt een groot aantal plaatselijke contróle- commissles gevormd, die de uitvoering der controle op zich zullen nemen. Elke winkelier, die van deze rege ling gebruik wil maken, zal zich je gens het clectriciteitsbcdrijf schrifte lijk moeten verbinden om gedurende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn winkel- en ctalagevcrlichting te branden. De communisten hebben bij de ver kiezing voor de bedrijfsraad van de Opel- fabrieken te Frankfürt een zware neder laag geleden. Van de 14 zetels op een totaal van 26 die zij eerst hadden, be hielden zij er twee. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Ned. Ind. leger: Sold. 2e kl. Inf. O. Antwo, Indo nesië; Sold. 2e kl. Inf. Apandi, id- Korp. Inf. J. Kikis, id.; AmJb. sold. 2e kl. K. Laipalonga, id.; Anib. sold. 2e kl. L. Pattiasina, id. Kon. Landmacht: Gesneuveld sold. Ie klasse H. de Vries, Vroomshoop (gem. Den Ham). VERANDERLIJKE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond Zwaar bewolkt, met opklaringen en op slechts enkele plaatsen enige lichte regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid en Zuid-West. Overdag iets minder zacht. (Opgerflaakt te 10 uur). 16 October. Zon op: 7.06 uur; onder: 17.45 uur. 1 Maan op: 24.00 uur; onder: 16.05 uur (L. K.» Hoogwater te Katwijk te 9.32 en 22.16 uur (Doodtij) (17 10 te 11.10 en 23.40 uur>. Dit nummer beslaat uit acht pagina's. De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije NIEUWE R.K. BISSCHOP BENOEMD. Radio Vaticaan heeft enkele uren nadat het wetsontwerp tot overneming van het beheer over de kerk door de regering tct wet verheven was de benoeming van een nieuwe bisschop in Tsjecho-Slowakije bekend gemaakt. Het is mgr Frantisek Tomasek, pro fessor aan de theologische faculteit te Olomouc, die door de Paus is benoemd tot hulpbisschop van mgr Matocha, aartsbisschop van Olomouc en de op een na hoogste katholieke geestelijke in Tsjecho-Slowakije. Verleden maand kwamen te Praag berichten binnen, dat de veiligheidspo litie speciale maatregelen tegen mgr Matccha had genomen. De ingang van zijn paleis zou worden bewaakt. Radio Vaticaan noemde de aanvaar ding van de wet door de Tsjechoslo- waakse nationale vergadering een be wijs, dat het parlement .slechts een marionet in de handen van de Marxis tische heersers is". „De Tsjechoslo-- waakse staat heeft opgehouden het te huis der kaholieken te zijn; hij is hun gevangenis geworden." Kanton bezet Van officiële-nationalistische zijde is te Hongkong vernomen, dat Chinese communistjsohe legers Kanton gister avond zijn binnengetrokken. Er hebben geen incidenten plaats gevonden. Alle verbindingen tussen Kan.on en Hongkong zijn door de communisten verbroken. Bandieten hebben in de stad Sumt- sjun, die aan de grens van het gebied is gelegen, dat onder het iBritsei gezag van Hongkong staat, alle Chinese vluchtelingen uit Kanton van al hun kostbaarheden beroofd. Voor de eerste maal waren Nederlandse brigadecommandanten aanwezig bij een défilé der T.N.I. Dit had plaats te Su- kabumi. De Nederlandse en Republikeinse bri gadecommandanten slaan het défilé gade. luchtmotor een ongelukwas gebeurd te onthullen. Prof. ir B. C. Kroon, de voorzitter van de afd. Werktuigbouwkunde, Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouw- kunde van de T.H. weigerde inlichtin gen over het gebeurde te geven. De Delftse politie deelde mede, dat voorzover de feiten haar bekend wa ren, zich in het laboratorium een ex plosie met een daar in onderzoek ziind apparatuur had voorgdaan. Ilierbü werd de Philips ingenieur Meier Mattern door rondvliegende stukken zodanig aan het hoofd ge wond, dat hy kort nadien in het oude en nieuwe gasthuis te Delft is overleden. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden, werd de 25- jarigc monteur J. van G, uit Dor drecht ernstig aan een arm gewond. Hij is ter verpleging in het Gast huis opgenomen. Een andere tech nicus kon, nadat een hoofdwond in het ziekenhuis was gehecht, naar huis keren en dc derde kwam er met slechts lichte verwondingen cn de schrik af. Het hoge laboratorium-gebouw was in dichte mist gehuld, toen dc ontplof fing geschiedde. Opgeschrokken door de dreunende slag snelden van alle kanten employe's van het laborato rium tce om hulp te bieden. Zij trof fen bij een uit zijn voegen gerukte muur tussen versplinterde resten van de box, waarin de luchtmotor proef- draaide, de zwaar en licht gewonden aan. Met ter plaatse aanwezige ver bandmiddelen werd eerste hulp ge boden. Vervolgens werden de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die snel ter plaatse waren. De plaats des onheils is direct onder bewaking gesteld. Fiet stoffelijk overschot van ir Meier Mattern is door de politie in beslag genomen. Door deskundigen van de T. H. en van Philips zal onder leiding van de Justitie een onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing worden inge steld. Dit onderzoek zal worden be moeilijkt door het feit. dat de meetap paratuur zwaar beschadigd en ge deeltelijk versplinterd is. Men vraagt zich af of het ongeluk Is te wijten aan een constructiefout van de meetopstelling of dat men de hete-luchtmotor op een te hoog toe rental heeft laten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent dc capaciteit van de motor nam. De premier van India, Pandit Nehroe. is voor een „GoodwilF'-bezoek in Ame rika aangekomen. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door pre sident Truman (rechts) en zijn zuster, die ambassadeur van India te Washing ton is. 1 - Slolrede op Conservatieve Congres In de slotzitting van het jaarlijkse congres van de Britse conservatieve par tij. heeft de partij voorzitter, Winston Churchill, in een grote rede de regering er van beschuldigd, dat zij het land „on nodig in onzekerheid" laat over de mo gelijkheid van algemene verkiezingen vóór Kerstmis. Op het ogenblik, dat wij op volle kracht voorwaarts moesten stomen, moe ten wij allen wachten tot de regering het onderling er over eens is geworden wat voor haar partij het beste is, zo zeide Churchill. In de tijd, die het land nog van de verkiezingen scheidt, zou de conserva tieve partij, naar Churchill (beloofde, „de regering steunen bij alle maatrege len, die wij noodzakelijk achten om de nationale financiën en economie te her stellen. hoe Impopulair zij ook mogen zijn". De conservatieven zouden echter de gelegenheid niet voorbij laten gaan om het volk „het aangerichte kwaad" in te prenten en het er van te overtuigen, dat „dit slechts een voorproefje is van wat volledig socialisme zal brengen." De Benelux-Conferentie De heer Jaspar, secretaris-generaal van dc Bcnclux-douane-overeenkomst 1 verklaarde gisteravond, dat dc discus sies, een uitstekend verloop hebben cn tot nu toe verscheidene concrete re sultaten hebben opgeleverd. Verschei dene oplossingen voor aanvankelijk moeilijke problemen zijn reeds gevon den. De eerste oplossing heeft betrekking op de waterwegen en de havens. De ge mengde commissie, die indertijd te Den Haag werd opgericht, Is thans samen gesteld. De Nederlandse delegatie be staat uit de heer Steenberghe, oud-mi nister, de heer Brautigam en de heer C. H. Crone, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De com missie zal in het bijzonder bestuderen de technisch-'», economische en financiële aspecten van de vraagstukken, welke be trekking hebben op de havens van Ant werpen, Gent en Luik, die van buitenge woon veel belang zijn voor de verbin dingen der twee landen. Ook in de landbouwsector heeft men een accoord bereikt. O a. is besloten, dat in de toekomstige Unie Luxemburg een bijzondere status zal bezitten in ver- band met de structuur van zijn bodem. De conferentie is het er over eens, dat de landbouw-politiek der Benelux-lan- den volkomen hermetisch moet zijn. In de fiscale commissie is voorname lijk gesproken over een aanpassing van de douanerechten en accijnzen met be trekking tot de recente devaluatie van de gulden en de Belgische frank. De conferentie heeft een volledig ac coord bereikt inzake de unificatie van de invoerrechten en de accijnsrechten. Inzake de goudclausule is men nog niet tot overeenstemming kunnen ko men. Prof. F. A. G. Keesing verklaarde, dat Nederland tegen dc goudclausule gekant is. Hy verzekerde, dat „het principe van de Benelux Unie niet be dreigd wordt," maar voegde er aan toe: „Het is zeer goed mogelijk, dat geen totale overeenstemming by de be sprekingen te Luxemburg zal worden bereikt. In dat geval, zal het tempo van het tot stand brengen van de Be nelux Unie vertraagd moeten wor den." Prof. Keesing verklaarde, dat het voor uitzicht voor de fusie der drie landen niet zo schitterend schijnt als een maand of zes geleden, en zeide verder: „Ons verzet tegen do goudclausule is De wetsontwerpen tot beperking van het veto-recht van het Hogerhuis en tot nationalisatie van de ijzer- en staalin dustrie waren volgens Churchill de „doodsteek voor het herstel van de Brit se handel". Churchill zeide niet in detail te kun nen treden over een regeringsbeleid van de conservatieve partij, zonder dat zij inderdaad het beheer over de staats- machinerie had overgenomen. Zijn par ty zou, als zy aan de regering kwam, zonder rancune „met klare en trouwe eenvoud haar best doen voor allen, zoals wij in de dagen van Duinkerken hebben gedaan". Scherp viel Churchill Attlee, Morrison, Crlpps en Bevin aan wegens „hun ver spreiding van de dubbele onwaarheid dat zy het waren, die werkloosheid na de oorlog voorkomen hadden en dat de conservatieven opzetteiyk gebruik zou den maken van massa-werkloosheid als economisch wapen." Churchill beroem de zich er op, dat hy verantwoordelijk was voor meer anti-werkloosheidswet geving dan ieder ander levend mens en hij verklaarde met grote stelligheid, dat een conservatieve regering „als een van haar eerste doelstellingen en verant- woordelykheden de handhaving van een hoog en stabiel werkgelegenheidspeil" zou aanvaarden. Sprekende over de ^uitspatting van geldsmytery" zeide Churchill, dat het Britse volk zich grote inspannin gen getroost heeft, doch het uiteinde lijke resultaat was devaluatie. „Het is niet slechts ons geld, dat gedevalu eerd is, doch ons prestige cn onze re putatie in het buitenland zUn ook ge devalueerd." Churchill beweerde, dat de nationali satie een mislukking gebleken was en hy beloofde, dat een conservatieve regering er onmiddellijk mee zou ophouden, al zou het onmogelyk zyn om de reeds ge schiede nationalisaties alle ongedaan te maken. De houding van de conservatieven ten opzichte van de nationalisatie achtte hij een der voornaamste kwes ties, waarover het electoraat zich zal moeten uitspreken. Ten slotte wendde Churchill zich af van de „harde en donkere tafrelen thuis" en richtte het oog op „het grote dessein van het Britse imperium, een vry en verenigd Europa en ons broeder- lyk verbond met de Verenigde Staten." Hy verklaarde dat Engeland dè ver bindende schakel tussen deze drie een heden kon zijn, als het zich daartoe waardig zou tonen. Churchill sprak anderhalf uur tot een gehoor van 10.000 personen. Aan het eind van zyn rede werd hy verscheidene minuten lang toegejuicht. geen kwestie van economisch geloof, maar een van onmlddeiiyk nationaal be lang". Nederland wil liever zyn handelsschul den met ponden sterling of enige andert muntsoort, waarover het beschikt, beta len, aldus prof. Keesing.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1