'°;sé 20% Tariefsverlaging Dagbladreclame^ 't Is BLUE BAND dat het^eten kracht geeft 'jarig bestaan Marekerk Reformatorische gedachte ligt aan Kerk ten grondslag Officiële publicaties Ontruiming door Nederlandse troepen verloopt vreedzaam Verantwoordelijkheid „orde en rust" aan Republikeinen overgedragen Ltié/it U de smid Utv kiezen trekken Beurs van Amsterdam Im. Hulp in de huishouding .1AND smaakt het best! WOENEN DAMES- d;recto!res 1.75 VRIJDAG 14 OCTOBER In een plechtige en door zeer velen bijgewoonde dienst is gisteravond het 300-jarig bestaan van de Marekerk herdacht. Evenals by de ingebruik neming op 13 October 1649 voerden ook nu de twee oudste predikanten, ds M. Ottevanger en ds J. de Wit, het woord, terwyl daarnaast de voor zitter van de Gemeente-commia.ie, de heer J. P. Mulder Sr., een histo risch overzicht gaf. Onder hen, die de®e samenkomst bij woonden, merkten wy o.m. op wethou der D. v. d. Kwaak als vertegenwoordl- STADSRITTEN 60 ct. aanslag Buitenritten 20 ct. per k.m. Ons devies De beste service - de laagste prijzen, èn uitsluitend nieuwe Chevrolets. TELEFOON 22444 (Adv.) INENTING TEGEN POKKEN. In verband met het dreigend gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land is herinenting thans uiterst gewenst, terwijl kinderen beneden de leeftijd van 2 Jaar allen dienen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repa- trlcrenden die kans lopen besmet te wór den. Wil het gehele Nederlandse volk zich niet aan besmetting blootstellen, dan dlene het zich daartegen te wapenen door vaccinatie. In het algemeen ls het gewenst, dat de vaccinatie geschiedt door de huisarts, ze ker wanneer het betreft de eerste lnen- tlng. Voor zover men zich niet door de huis arts laat vaccineren of revacclneren, zal op Woensdag 19 October 1949 van 14.30 15.30 uur en voor hen. die overdag ver hinderd zijn op Vr(Jdag 21 October 1949 van 19.0020.00 uur. In het gebouw van de G.G. en G.DNieuwe Mare 13a. kos teloos gelegenheid worden, gegeven tot: a. Inenting van kinderen beneden de 2 Jaar; b. herinenting (d.wz. opnieuw inenten van hen. die reeds eerder met succes zijn Ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwassenen). Trouwboekje of stamkaart meebrengen. Leiden. 14 October 1949 De Directeur van de G.G. en G.D.. C. R. ZIJERVELD. MINISTERIE VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN. De benoemde Gouverneur van Suri name. z.exc. mr J. Klaasesz. zal aan hen, die hiertoe de wens te kennen ge ven. op het Ministerie van Overzeese ge biedsdelen, audiëntie verlenen op 26 en 28 October a.s. Audlëntleaanvragen dienen vóór 22 Oc tober a.s. te worden gericht aan de West- Indische afdeling van bovengenoemd Mi nisterie, Plein 1, te 's-Gravenhage. (Fo.o Lsidsch Dagolad/Van Vliet) Een fraaie interieuropname van de Marekerk, waarvan de kansel, met opengeslagen bijbel, de reformatorische gedachte vertolkt. Een stijlvolle bloem- versierlng werd ter gelegenheid van dit derde eeuwfeest aangebracht. ger van het Gemeentebestuur, de rec- tor-magnificus, prof. dr B. A. van Groningen, 'dr W. D van Wijngaarden van het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland, ds D. J. Vossers, voorzitter van -de Leidse kerkeiaad, mede als vertegenwoordiger van het Classicaal bestuur, de heer E. Pellnck, directeur van het Seed. Museum De Lakenhal, verschillende predikanten en voorts vele leden van kerkelijke colleges. Ds M. Ottevanger, die als eerste spreker het woord voerde, zeide dat de Leidse gemeente zich gelukkig mag prijzen, dat deze kerk, wier karakte ristieke toren heel het. stadsbeeld be heerst, in de laatste wereldoorlog voor vernietiging is gespaard gebleven. Zou den haar stenen kunnen spreken, dan zouden zy getuigen van de ontelbare zegeningen, die vele gelovigen hier hebben genoten. Als overdénkingswoord voor deze ure koos spreker Psalm 84 2 „Hoe liefelyk zijn Uwe woningen, O Heer der heirscharen". Bij de ontvou wing van dit tekstwoerd wees ds Otte vanger er op, dat God ons tot Z(jn woning nodigt omdat Hij daar. met ons een ontmoeting wil hebben. Alles zal in Gods huls geconcentreerd moeten zijn op de prediking van Zijn woord. In dit verband wees spreker er op. dat de reformatorische gedachte: de ge opende bijbel in het midden der ge meente. in deze kerk sterk tot uitdruk king komt. Ten slotte herinnerde ds Ottevanger er aan, dat Gods kerk op aarde een strijdende kerk i^. Als wapen in die strijd hanteren de gelovigen het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods Woord. Nadat het Herv. Kerkkoor, o.l.v. de heer H Geirnaert, een vertolking had gegeven van Ps. 121 1. gaf de heer J. P. Mulder Sr. een historisch overzicht, waarvan wij onlangs de voornaamste bijzonderheden reeds uitvoerig publi ceerden. In het bijzonder herdacht hij het overleden lid van de Gemeente commissie, de heer W. Fontein, die zulk een belangrijk aandeel in de restauratie van de Marekerk heeft ge had. Ds J. de Wit, die een slotwoord sprak, nam als uitgangspunt van zijn over denking Jesaja 55 11, waarin van Gods Woord gezegd wordt: maar het zal doen hetgeen Mij behaagt". Ook spreker wees er op, dat in tegen stelling met de kerken, welke niet uit de reformatie stammen, in deze kelk de kansel, met zijn opengeslagen bijbel, het middelpunt vormt. Alle plaatsen zijn op dat Woord gericht. Teneinde te voorkomen, dat onze godsdienstoefe ningen tot saaie samenkomsten uit groeien, zullen wij wezenlyk moeten bidden om de tegenwoordigheid Gods, aldus spreker Vervolgens ging spreker over tot de exegese van zijn tekstwoord. Met het zineen van Gezang 132 3 ,.U, Vader, U zij lof, op een verhoogden toonv, WECld deze1 herdenkingsdienst besloten. Leidse Schouwburg RESIDENTIE-OPERETTE. Mariandel aus Wien. De Schlager Mariandel heeft de we reld veroverd. Zij is benut voor de film, zij heeft het thema geleverd voor een operette. Belde bewerkingen hebben echter niets, maar dan ook niets, met elkaar gemeen, behalve dan natuurlijk het gebruik van het by jong en oud thans bekende lied. Een grote operette is Mariandel aus >Wien niet geworden, al was het alleen reeds door het gemis aan oorspronke lijke muziek, maar niettemin doen de eerste twee bedrijven het best. Het derde valt wel wat al te zeer terugp blijkbaar was het moeilijk om er een einde aan te fabriceren. Het gegeven past op zichzelf voor een operette, zich afspelend in Weense uit gangskringen met een aartshertog en andere adellijke, merendeels aftandse fossiel-achtige figuren, waarin Marian del fleur en leven brengt, daarbij ter zijde, gestaan door een pracht van een Ober. Zij samen vertegenwoordigen als het ware het practische leven te mid den van schijn en domheid. Men ziét, het is het milieu van zovele zangspelen. In hoofdzaak is het echter ontegen zeggelijk de vaart, waarmede- de Resi dentie-Operette dit lichte spel over het voetlicht brengt, welke deze nlet-grote operette tot een succes doet worden. Het is eenvoudig kostelijk, zoals diverse fi guren, geestelijk feitelijk volslagen bloed-arm, levend worden. Een gelukkige greep is ook, dat is teruggekeerd tot het gebruik van de Duitse taal, waardoor direct veel wordt gewonnen Met veel genoegen hebben wij Friedl Dotza weer zien terugkeren tot haar oud emplooi. ZfJ speelt nog altUd met een fascinerende gloed en een aangeboren aanminnigheid. Jammer, dat haar stern- middelen minder hoog reiken, maar na een in dit opzicht wel zeer zwak begin, wist zij zich later te herstellen en het Schlager-lied werd goed ..genomen". Naast haar zouden wij in de eerste plaats de Ober willen noemen van Josef Baar, die door een gave creatie weet te boeien. En dan Claire Clairy en Rob Milton! Het is fenomenaal, zoals zy dansen en acteren, dat de stukken er af vliegen. Wouter Canoy en Bert van Dongen beschikken over goede operette- stemmen en weten daarmede te woeke ren. Ook in de kleinere rollen viel veel te waarderen, terwijl dirigent Herman Woustra, die tevens de muziek-arrange- menten verzorgde, het kleine, maar vol doende orkest stevig ln handen houdt. Decors en costumes zijn evenzeer naar behoren, al werd nog niet dat fijne be reikt als onder de onvergetelijke Fritz Hirsch. De vrijwel geheel gevulde schouwburg heeft oprecht genoten en daarvan zo overtuigend getuigenis afgelegd, dat diverse inslaande nummers gebisseerd moesten wórden. De Residentie-Operette heeft zich zonder twijfel ook in Leiden al speeld! M. Financiële besprekingen te Luxemburg GOÜDCLATJSULE DELICAAT PENT. Vanmorgen heeft de gisteren samen- gestelde commissie van financiële des kundigen der ministersconferentie van de Benelux haar werkzaamheden aan gevangen. .V- Men is van Nederlandse zijde van oordeel, dat een goudclausule in een overeenkomst tussen partners van een Economische Unie niet thuis hoort. Getracht: zal worden ten aanzien van dit delicate punt heden of morgen tot een oplossing te geraken. Men verheelt zich in kringen der conferentie niet dat een ébhec op dit punt nadelige gevol gen zou hebben voor de vorming van de Unie, POSITIES K.L.M.-VLIEGTUIGEN. Uitreis: 'PH-TET (Tilburg) gezag voerdef Krouw, is gisteren van Schip hol en v^nnaaht uit Rome vertrokken. PH-TDG (.Gouda) gezagvoerder Roo- senburg, is vanmorgen vrceg in Batavia aangekomen; PH-TDI, gezagvoerder Hofelt, is gisteren in Batavia aangeko men: Thuisreis: PH-TDB (Batavia) gezag voerder Holl, is gisteravond uit Karats- ji vertrokken. In Batavia staat de PH-TDE (Eind hoven), gezagvoerder Schultz, DE JACHT OP GIULIANO. Na een gevecht, dat de hele nacht duurde, heeft de Slciliaanse politie Giu seppe Cuccinella, de voornaamste vol geling van de bendeleider Giuliano, ge vangen genomen. Cuccinella wordt be schuldigd van het vermoorden van 30 politie-agenten. Hij werd gewond en ge vangen genomen, toen h(j te Palermo trachtte te vluchten met een meisje van de bende, tot wier huis hij zijn toe vlucht had genomen. Het meisje werd eveneens gewond. Tijdens het gevecht werden twee carabinieri door handgra naten gewond. In de afgelopen 48 uur heeft de poli tie tien volgelingen van Giuliano ge vangen genomen. Zal Sukarno deze bewaren? In verband met de troepenverplaat singen in Midden en Oost-Java - men zie elders - vernemen wy: De tot voor kort door de Federale troepen bezette regentschappen Pat- jltan, Wonogiri, Poerwiredjo en Wo- nosobo, alsmede de districten Munti- lan en Salam zijn thans aangewezen als patrouillegcbieden voor de TNI, aldus verneemt de correspondent van Aneta Van officiële zijde. De oplossing komt neer op een over dracht van de verantwoordelijkheid voor het handhaven van orde en rust aan de Republikeinse strijdkrachten. TJlt een bestuursoogpunt blyft in ge noemde streken de toestand ongewij zigd in afwachting van nadere af spraken. Evacuatie van groepen der bevolking is bepaaldelijk niet in overweging ge nomen. Individueel ls iedereen vrij om te blij ven, of te gaan waarheen men wensten op de persoonlijke vrijheid van de bur gers heeft de getroffen maatregel gener lei invloed. Uitdrukkelijk is afgespro ken, dat de aan de TMI als patrouille- gebied toegewezen streken z.g. „open gebied" zullen blyven en dat het bur gerlijke verkeer geen enkele belemme ring zal ondervinden. Reuter meldt nog het volgende: De ontruiming der gebieden door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk In de zitting van Woensdagavond ging de Synode voort met de behande ling van verschillende punten in de or dinantiën, die nog niet tot beslissing ge komen waren Na uitvoerige discussie werd beslist, dat de diaconen en diaco nessen, die tot een door de Generale Sy node erkende gemeenschap behoren ivoor zover lidmaat der Ned. Herv,Kerk) bij besluit va ndc plaatselijke kerkeraad kunnen worden erkend als gemeenschap te zijn gesteld in 'n diaconale bediening'. Zij kunn entevens door de plaatselijke kerkeraad tot een der kerkelijke bedie ningen worden geroepen. Lang discussieerde de Synode over de. plaats van dc catecheet, thans gods-^ diens ton derwijzer, geheten. Besloten werd. dat de catecheet preekbevoegd- heid krijgt in de gemeente zijner aan stelling en bij gebleken bekwaamheid ook in de classis en kerkprovincie zijner gemeente. De Synode deed gisteren de volgende benoemingen: lid van -de algemene Sy nodale Commissie voor Nd.-Holland, pri mus dr R. B. Evenhuis te Amsterdam, secundus ds A. B. Bekius te Bergen, idem voor Friesland, primus ouderling Y. Rosma te Leeuwarden; secundus G. Bosma te Heerenveeensecretaris van de Hervormde Jeugdraad voor de mas- sa-Jeugd (vac. ds A. A. Wildschut) H. J. Tamsma te Den Haag; lid van de Her vormde Jeugdraad (vac. M, G. Rosber gen) mej. B. Blaak te Utrecht; lid van de commissie „Dienst der Vrouw in de Kerk" (vac. ds M. M. W. Smit) prof. dr G, v. d. Leeuw te Groningen. In tweede lezing werd de wijziging van het reglement op de predlkantstracte- menten, art. 24, aangenomen, waardoor de jaren van predikanten, waarin zij werkzaam zijn geweest in een andere kerk of in een aan de kerkelijke arbeid verwante werkkring, meetellen voor de periodieke verhogingen. De toepassing begint op 1 Januari 1950. Eveneens in tweede lezing werd het voorstel aap- vaard om de minimum bijdrage aan de generale kas van f. 0.50 op f.0.60 per lid maat per Jaar te verhogen. De praeses stelde de spoedige aanbie ding van een herderlijk schrijven over de verhouding tussen Rome en de Re formatie in het vooruitzicht. De Waalse Commissie ontvangt de be-, voegdheid van een breed moderamen van een classicale vergadering en tevens van een provinciale kerkvergadering. Ds Blommaert, de Waalse afgevaar digde ter Synode, sprak nadat het be sluit gevallen was, woorden van bewo gen dankbaarheid. DE VAL VAN KANTON. De communistische ondergrondse be weging heeft in samenwerking met de stadspolitie de situatie te Kanton reeds in handen. Men schijnt algemeen te verwachten, dat de eerste communisti sche troepen hedenavond Kanton bin nen zullen trekken. Ncdërlandsc troepen en de bezett'/j door de TNI had een vreedzaam ver loop cn incidenten werden tot nu toe nietgemeld. Door het hoofdkwartier van de TNI werd bekend gemaakt, dat grondig zal worden afgerekend met benden plunderaars en commu nisten, die van een tijdelijk gezags vacuüm op bepaalde pfaatsen mis bruik zouden willen maken. In de te ontruimen streken liggen en kele thee-ondernemingen, waarop ech ter door de guerilla-activiteit- de laat ste maanden niet meer kon worden ge werkt. Van militaire zijde werd veron dersteld. dat de Nederlandse troepen zich nu. zullen beperken tot een pa trouillegang rond de centra van mili tair belang zoals Surakarta, Magelang en Ranjumas. Eén Nederlands hoofdofficier deelde aan Reuter mede, dat uit militair oogpurtt gezien, de thans te ontrui men gebieden reeds sedert maanden onhoudbaar waren cn hij sprak de hoop uit, dat de strijdkrachten van president Sukarno in staat zullen zyn. ze te bezetten voordat allerlei benden de kans krijgen om er bran den te stichten, te plunderen en te moorden. Over de recente overvallen op Neder landse troepen vernam Reuter uit be trouwbare bron in Surabaja. dat het van Nederlandse zijde niet juist is. de schuld hiervoor aan de TNI aan te wrijven, daar deze moorden worden ge pleegd door in generlei opzicht bevoegde guerilla-eenheden, waarvan de leden zich kleden in uniformen van de TNI. en de aanslagen plegen om aan voedsel en wapens te komen eii om de Repu blikeinse regering hinderpalen in de weg te leggen in een kritiek stadium van de onderhandelingen over een ver der terugtrekken van de Nederlandse troepen in Oost-Java. TOESTAND OOST-JAVA CRITIEK Vanmorgen heeft te Batavia een on derhoud plaats gehad tussen de H.V.K dhr. Lovink en de Sultan van Djökja. Uit Djokja wordt gemeld, dat daar gistermorgen een vergadering heeft plaats gehad van het Republikeinse ka binet. onder leiding van de Sultan van Djokja, waarin he* voornaamste Dunt van bespreking de toestand in Oost- Java was. Zowel in politieke als in re geringskringen werd tegenover Aneta de situatie in Oost-Java critiek genoemd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 13 October. De beurs was vandaag weer traag en onbelangwekkend. Nadat de Indonesische waarden ge durende het telefonisch ochtendver keer, dat van weiijig betekenis was, vast waren en een twee a drie punten hoger werden geadviseerd, bleken de openingsprijzen vanmiddag teleurstel lend. Men blyft,zich afvragen; hoe zal 'dè situatie voob de ondernemingen zijn na de souverelniteitsoverdracht- en wan neer zullen rust en orde; weerkeren? Suikers en Rubbers konden zloh na een lagere opening, betrekkelijk goed handhaven en sloter) ongeveer een De smid kan een goede smid zijn, doch daarom is hij nog goen goéde kiezentrekker. Consulteer liever de tand arts. En consulteer liever de man-die- het-weten-kan, als Uw bretels vervangen moeten worden. H Holswilder, Nieuwe Rijn 7 A. Klaassens, Breestraat 114b C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9 Raumann Teppema, Maarsmansteeg 4 G. Schoonwater, Haarlemmerstraat 79 Bert Schrier, Breestraat 152 Allj. B. Timmerman, Breestraat 90 Herm. Trossèl, Hogewoerd 109 Firma Wannée, Botermarkt 17 Jan Westen, Breestraat 147 Firma Windsor, Gangetje 6. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87 Jan van Hartevelt, Haarlemmerstr, 210 Koopt in een Speciale 1 Herenmodezaak (Advert.) punt lager dan gisteren. Certificaten Deli-MaatschappU lagen flauw, maar wisten toch hun openingsverlies van 4 punten te reduceren tot 2 punten. Olies fluctueerden tussen 310 3/4 en 312%In Philips, Unilever en Aku's kwam slechts sporadisch een notering tot stand; zij bleven evenals de meeste overige industriëlen, zo goed als on veranderd. Scheepvaartwaarden overwegend prijs houdend met incidentele klein nadeli ge 'verschillen. Staatsfondsen, ook de dollarlening, wa ren met kleineomzetten goed prijs houdend, met in doorsnee fractionele verbeteringen. Vrijdag 14 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 100 Ned. '47 3% 3 91VI Dollar-Ing. '47 3 93 Investerlngscert. 3 98% Ned. p 1962/4 m.b. 3 99% Indlë *37 A 3 ^95y4 Grootboek "46 3 96H ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 68 N. Ind. H.bank 104 Ned. HandelmU162 A.K.U193 193% Lever Br246y4 245% Philips 241% 241% Wilton Feyenoord 160 Kon. Olie 311% 310% Amst. Rubber 145% 147'/4 Dell-Bat Rubber 97 Holl. Amer. lijn 170 Kon. Ned'Stoomboot 137y4 138% Ned. Scheepv. Unie 163% 164% HV.A 164% 165% Java Cult. 75 Dell Bat. MU119% Dell Mij144% Senembah 122% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100^ Den Haag 1947 I 3 102% R'dam *37 I, m 3% 102 Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU 104% 105 H NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 167% Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 175% 177 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splriabr. 329% Rott. Droogd. MU- 343 Zwanenb. Organon 199% Handelsondernemingen Born. Sum. H. MU- Internatlo Albert Heyn Ned. MU. Walv.Vrt. 1 Spoorwegen Deli Spoorw. MU. Amerik. foDdsen Anaconda Shell Union 157 179 48% 27 38% Nergens vindt U een grotere sortering modieuse, prachtig gegarneerde en voordelige hoeden. DONKERSTEEG 9 - LEIDEN is niet te vervangen H Mevr. v. d. SCHEER, Hugo de Vriesstraat 76 vraagt een nette BLUE BAND BEVAT DE BESTE NATUURLIJKE VETTENI Een flinke kluit Blub Band in de pan maakt het eten smakelijk en stevig tegelijk! Die lekkere verse Blue Band is met zorg samengesteld uit natuurlijke vetten. Deze zijn van hoge calorische waarde, maken Blue Band tot een rijk, energie-gevend voed- seL Het kin niet anders, of Blue Band is het beste voor de gezondheid van Uw kind, van Uzelf. Vraag er daarom steeds om! J. M. HAARD, KACHEL enz. Kachels, gashaarden, brand kastje, schrijftafels, cylinder- bureaux, geysers, tafels, kas ten, piano, orgel, ledikanten enz., alles in prima staat. W. F. KOOREMAN Nieuwe Rijn 9 - Leiden afloop Visbrug, Tel. 23261 grote maat 3 punten

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7