Probleem „Werkstudenten" wordt steeds omvangrijker 15% kan studie en levensonderhoud niet bekostigen Met een enkel woord VRIJDAG 14 OCTOBER In Amsterdam is 25 „werkstudent" (Speciale berichtgeving) Over de omvang van liet ..Probleem der werkstudenten" in Nederland heeft prof. dr G. C. Heringa gisteren gesproken op een bijeenkomst, ge organiseerd door de Civitas Acade mica der Universiteit van Amsterdam. Het aantal studenten dat de kosten van levensonderhoud en van studie niet meer uit eigen middelen, of met behulp van een studie-beurs, kan be kostigen, wordt steeds groter, hst probleem steeds nijpender. „Men vraagt zich af", aldus prof. Heringa, „of de gemeenschap hier geen taak heeft te vervullen". De moeilijkheden dateren voorname lijk van na de oorlog: le doordat de algemene welstand Is gedaald, 2e door de in ongunstige zin veranderde ver houding tussen salarissen en kosten van levensonderhoud en van studie, 3e door het feit dat het beurzenstel sel onvoldoende is. INKOMEN VOLKOMEN ONTOEREIKEND. Er studeren tegenwoordig vele jon gelieden, wier ouders een inkomen heb ben dat in dit verband volkomen on toereikend is. De meisjes en jongens menen zich met een toegewezen beurs !e kunnen behelpen, maar by herhaling loopt dat op een deceptie uit. De kosten voor een jaar studie en levensonder houd voor iemand, die op kamers moet wonen, moeten minimaal op f. 1800. worden gesteld Het maximale bedrag van een beurs is echter niet hoger dan f 1400.meestal is het beduidend lager Noodgedwongen moeten de betrok ken studenten dus naar werk omzien. Het ka.n niet ontkend worden dat dit soms de energie van het individu sti muleert en in zoverre nuttig ls dat deze jongelui de levensomstandigheden bul ten de universitaire maatschappij al jong grondig leren kennen. Maar het belemmert hun studie veelal in ernsti ge mate. Zij missen talrijke colleges, bereiden tentamens en examens vaak Stalin stuurt gelukstelegrammen AAN PIECK EN GROTEWOHL. Generalissimus Stalin heeft Wilhelm Pieck. de president van de in de Sov- jetrussisohe zone van Duitsland tot stand gekomen republiek, een telegram gezonden, waarin hij hem en het Duit se volk geluk wenst met „de stichting van de Duitse democratische republiek". Minister-president GrotewTohl ontving 'n gelijkluidend gehibwenstelegram van Stalin. „Er kan geen twijfel aan bestaan," aldus verklaart Stalin ojn„ „dat het bestaan van een vredelievend, demo cratisch Duitsland, naast een vredelie vende Sovjet-Unie,, de mogelijkheid van nieuwe oorlogen in Europa uitschakelt. Hierdoor zal een einde komen aan het bloedvergieten in Europa en het zal aan de imperialisten in de verschillende staten onmogelijk worden gemaakt de Europese volken tot slavernij te doe men „De ondervinding," vervolgt Stalin, „welke in de jongste oorlog is opge daan, toont aan dat. de Duitse en Sov- jetrussische volken zich de grootste op offeringen hebben getroost. Het zijn deze twee volken, die in Europa het grootste vermogen bezitten tot het vol brengen van grote daden, welke van we rel dbe heersend belang zijn. Indien deze beide volken tonen vastbesloten te zijn te strijden voor de vrede en in dien zü hierbij dezelfde mate van ener gie tonen, als zij gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd, kan worden aangenomen, dat de vrede in Europa verzekerd is." OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN MOETEN TERUG. Vijftien Duitsers uit de Sovjet-zone, die met een lekke vissersboot naar Zwe den waren overgestoken, moesten weer zee kiezen naar hun vaderland, omdat zij niet in Zweden konden worden toe gelaten. De Duitsers, onder wie vrouwen en kinderen, konden de immigratie-autori teiten niet overtuigen, dat zij politieke vluchtelingen waren. Ringblom, de functionaris ö'ie met hun uitwijzing was belast, verklaarde „dit ls een alleron- plezierigste taak. Ik voel mij als een beul, want hun boot is verre van zee waardig." Volgens een woordvoerder van de vicemdelingenc-ommissie heeft Zweden zijn immigratiebepalingen moeten her zien, cmda-t de stroom van vluchtelin gen uit Oost-Duitsland het karakter van een massa-immigratie scheen te krijgen. Veel van de Duitsers, die hier landen, aldus de woordvoerder, zijn in het ge heel geen politieke vluchtelingen, doch winkeliers, boeren en zakenlieden, die hopen in Zweden een beter leven te kunnen vinden dan in hiui eigen land NAAR HET INTERN. GERECHTSHOF De speciale politieke commissie der VN. heeft met 41 tegen vijf stemmen cn negen onthoudingen besloten de kwestie der menselijke rechten in Bul garije. Hongarije en Roemenië naar het Internationaal Gerechtshof te verwij zen. De commissie verzocht het hof uit te maken of genoemde landen in het gelijk stonden door te weigeren het conflict aan een gezamenlijke Commis sie voor te leggen, zoals in de vredes verdragen was voorzien. In de betrokken resolutie is opgeno men een amendement van Nederland, Brazilië en de Libanon, waarin verwe zen wordt naar artikel 55 van het Hand vest der V.N. Hierin staat, dat de V.N. eerbiediging van de mensenrechten en fundamentele vrijheden zal bevorderen, zonder onderscheid te maken op grond van ras, sexe, taal of geloof. Het amendement werd met 20 tegen 7 stemmen aangenomen, bij 26 onthou dingen. BEROEP VAN RAJK VERWORPEN. Het hoge volksgerechtshof te Boeda pest heeft heden verworpen het beroep van de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken Rajk en zijn vijf me- dcveroordeelden. Drie hunner, onder wie Rajk, zullen terechtgesteld worden, tenzij het rege- ringspresiaium het beroep tot clemen tie inwilligt, dat onmiddellijk na het pioces ls ingediend. onvoldoende voor, moeten hun studie tijd langer rekken dan normaal en boeten in aan zelfvertrouwen Vele jonge mensen leven, aldus prof. Heringa, op deze wijze jaren lang op de rand van een tekort, want het aan tal voor hen geschikte betrekkingen is meestal niet groot. Zij bekrimpen zich in hun maaltijden of slaan zo nu en dan eenvoudig een maaltijd over, heb ben geen geld voor kleren en voor ont spanning. VERSCHILLENDE PERCENTAGES Het omvangrijkst is het probleem in Amsterdam waar 25 als „werkstu dent" moet worden beschouwd Elders: In Lelden, Utrecht, Groningen, Delft, Wageningen en Nijmegen, liggen die percentages lager, maar in het alge meen mag toch wel worden gezegd dat 15 van de Nederlandse studenten het tekort door het vervullen van tij- üelil'ke baantjes dekken moet. Hoe ernstig de situatie is, moge blij ken uit het feit dat het maandgeld voor vele studenten niet meer dan f. 100— bedraagt, terwijl f 150— als het minimum wordt besohouwd (al thans voor Amsterdam. Elders moet wellicht gesproken worden van f. 130 a f 140—i. Daarnaast zijn er echter tallozen, die met 60 of 70 gulden moe ien zien rond te komen f-*- -Me- kost*n inbegrepen). SITUATIE IN LEIDEN. Op het plaat9?lijk bemiddelingsbureau te Leiden stonden in het vorige cur susjaar 129 gegadigden ingeschreven voor werk, te weten 57 meisjes en 73 jongens. Van die meisjes waren er 24 die maandelijks over minder dan f. 80.te beschikken hadden. Bjj de jongens bedroeg dat aantal 30. Slechts drie van de ingeschrevenen hadden een inkomen van meer dan f. 125.p.*r maand. Het is in Amsterdam en Leiden als in alle andere universiteitsplaatsen: er ls meer vraag naar werk dan er wordt aangeboden. Het 'merendeel van de werkgelegenheden geldt trouwens slechts voor een enkele middag of avond. Een moeilijk punt in de bemid deling door de plaatselijke bureaux is het feit dat de voorkeur der werkzoe kenden sterk uitgaat naar bijlessen en administratief werk. terwijl dergelijk zerk juist weinig wordt aangeboden. LANDELIJKE ACTIE. Men hoopt thans dat de nu Ingezette landelijke actie er toe leiden zal. dat meer werkgelegenheid zal worden aan geboden: in de eerste plaats dan bij lessen en administratieve bezigheden, maar men denkt ook aan hulp bij dok toren. aan assistentie in Laboratoria, enz. Vooraanstaande mensen uit de burgerij hebben deel aan de leiding van de door de studenten ingestelde bureaux en er wordt allereerst hulp verstrekt aan degenen, die aantonen kunnen dat zij het hoog nodig hebben. Zij, die willen helpen, gelieven overi gens te bedenken dat de student niet elke willekeurige functie kan aan vaarden en dat er per saldo een mo gelijkheid voor hen open moet blijven om zich aan zün studie te wijden. Zeer belangrijk is in dit verband ook het verschaffen van werk in vacantie- tfjd. speciaal wat betreft de maanden Juli en Augustus. In oogst kampen, jeugdkampen, zeilscholen, enz. kon den vorige jaren re?ds tal van stu denten te werk worden gesteld. LANTAARN VAN DE DOKTER. Een dokter ln Roermond had reeds vele jaren in zijn kelder een carbidlantaam liggen Totdat men de medicus er op attent maak te. dat de2e lantaarn wel eens een mijn of iets dergelijks kon ziin. De dokter belde de politie op. waarna de hulpverleningsdienst in de kelder van de dokter verscheen. Het was inderdaad een miln. AFSCHEID VAN DE FRANSE AMBASSADEUR. Gistermiddag werd op het Paleis ln de hoofdstad de Kon. Standaard gehe sen, want enkele ogenblikken tevoren was H.M. de Koningin, vergezeld door haar dame du palais, mevr. L. Verbrug- ge van 's-Gravendeel, per auto uit Soest- dijk in de hoofdstad gearriveerd. Voor het paleis stond een erewacht van ma riniers met het vaandel en de mariniers kapel aangetreden, die het volkslied speelde. Even later arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard Kort daarop klonk de Marseillaise, ter ere van de Franse am bassadeur, de heer Jean Rivière en zijn echtgenote, die door het Koninklijk echtpaar aan een afscheidslunch werden ontvangen. De ambassadeur inspecteerde de erewacht voor hij het paleis binnen ging. Gemengd stoken in haarden ANTHRACIET MET EIERKOLEN OF COKES. De adviescommissie voor de Huis brandvoorziening deelt mede: Reeds meermalen is gewezen op het ernstige tekort aan anthraciet en op de daaruit voor het publiek ontstane noodzaak ora een gedeelte van 't ge zinsrantsoen van elf eenheden in an dere soorten van de handel te be trekken. Dit tekort aan anthraciet is uiteraard een ongerief voor gezinnen, die alleen over een haard beschikken, waarvoor anthraciet dit valt niet te ontkennen de meest geschikte brandstofsoort is. Het stoken van uitsluitend eierkolen of cokes in een haard moet worden ontraden. Het gebruik van alleen eier kolen veroorzaakt een te grote roetaf- zetting op de clrculatiewanden. hetgeen tot gevolg kan hebben, dat de haard tijdens de winter zal moeten worden schoongemaakt. Het stoken van alleen cokes heeft het bezwaar, dat hierdoor het gevaar ontstaat, dat de stookpot wordt besohadigd, terwijl bovendien het vuur dooft. Proeven hebben echter aangetoond, dat het st-oken van mengsels van an thraciet en eierkolen, of van anthra ciet en cokes, bovenvermelde bezwa ren wegneemt, indien onderstaande adviezen in acht worden genomen. Gemengd stoken van anthraciet en eierkolen. Het bijvullen met het mengsel, dat ten hoogste voor de helft uit eierkolen mag bestaan, moet in kleine hoeveel heden op een goed brandend vuur ge schieden, met uitschakeling van de cir culatie. Pas wanneer de eierkolen be ginnen te gloeien kan van de circulatie weer gebruik worden gemaakt. Vóór de nachtafstelling van de haard moet overwegend met anthraciet wor den bijgevuld om het doven van. het vuur gedurende de nacht te voorkomen. Gemengd stoken van anthraciet en cokes: Wanneer wordt uitgegaan van het gewicht zal het mengsel moeten wor den samengesteld in een verhouding van 2 kg anthraciet tegen hoogstens 1 kg cokes. Bij het vullen van een inhoudsmaat, bijv. een kolenkit, dient men iets meer anthraciet dan cokes te nemen, bijv. 3 scheppen anthraciet tegen 2 schep pen cokes. De afmeting van de cokes moet gelijk of iets kleiner zijn dan die van de anthraciet.. In de haard mag dit mengsel niet overmatig fel worden gestookt en niet te snel worden getem perd. Voor de nachtafstelling dient eveneens hoofdzakelijk met anthraciet te worden bijgevuld. K.L.M.-inkomsten aanzienlijk hoger PASSAGIERS- EN POSTTARIEVEN OP INDONESIË-ROUTE TE LAAG. Aan het jaarverslag van de K.L.M. ontlenen wjj, dat de ontwikkeling van het bedrijf zich gedurende het boek jaar 1948 krachtig heeft voortgezet. De inkomsten, welke in '46 f. 69.500.000 en in 1947 f. 105.600.000 hadden bedra gen, stegen in 1948 tot f. 151.600.000. Einde 1648 beschikte de maatschappij over een vloot van 84 vliegtuigen, waar van o m 37 DC47a en DC3 toestellen. 12 Lockheed Constellations 749 en 7 Convairs 240. De personeelbezetting per ultimo 1948 geeft het volgende beeld: Nederland 9.407 (van wie 7.248 op Schiphol); Buitenland 4.550; totaal 13.957. In 1949 kon tot een beperking van het aantal employé's worden overgegaan als gevolg van het meer ingewerkt raken van het personeel, een centralisatie van de kantoorruimte en een algemene ver hoging van de efficlëncy. De winst- en verliesrekening 1948 sluit met een winstsaldo van f. 173.000. In de vacature dr ir M. H. Damme Is op voordracht van het Rijk benoemd tot lid van de Raad van Bestuur de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. Dr Plesman, de president-directeur der KLM, deelde nog mede, dat de recente devaluaties dit jaar een kostenstijging zullen veroorzaken, die onvermijdelijk tariefsverhoging met zich brengt. Deze verhoging blijft echter beperkt tot de transatlantische routes. Op het Europese net zullen dc tarieven niet worden verhoogd en ook niet op de diensten naar en in het Verre Oosten. Met betrekking tot de Indonesie-route merkte de heer Plesman echter op, dat de directie de tarieven voor het ver voer van rijkspassagiers en post to laag acht en dat de maatschappij zal trachten hierin verbetering te bren gen. PRINS BERNHARD SPRAK OP CONGRES BEDRIJFSPSYCHOLOGIE. Onder leiding van de voorzitter, prof. dr J. Waterink, hoogleraar ln de psy chologie 'te Amsterdam, hield de Ned. Ver. van Bedrijfspyohologie gisteren 'n druk bezocht congres te Utrecht, in aanwezigheid van Prins Bernhard. Deze richtte zich met een korte rede tot de vergadering. Hu sprak als zijn mening uit, da,t de bedrijfspsychologie van zeer grote betekenis is, nu ook voor Nederland de industrialisatie van toe nemend belang wordt. Door de mensen te plaatsen waar zü behoren, zullen zü hun werk met pleizier doen en dit zal tevens een gunstige invloed hebben op de arbeidsproductiviteit. Prijzen onzer exportgoederen moeten omlaag ENGELSE GOEDEREN IN AMERIKA DAALDEN REEDS. (Speciale berichtgeving) De leider van de Marshall-hulp voor Nederland, de heer Clarence Hunter, kwam gisteravond na besprekingen van tien dagen in Amerika te hebben ge voerd, op Schiphol aan. Hij verklaarde, dat beslissingen omtrent Marshall-hulp aan Indonesië wachten op het resultaat van de R.T.C.. Over niéuwe toewüzingen van Mar shall-dollars aan Nederland kon op dit moment evenmin wat worden meege deeld. Wel wilde de heer Hunter de Ne derlandse export naar de Ver. Staten ter sprake brengen. In de heer Smit, zo zeide hü, heeft Nederland als leider van het exportbureau de goede man op de goede plaats gevonden. De heer Hunter waarschuwde in tussen de Nederlandse exporteurs voor te hoge prijzen der Nederlandse goe deren op de Amerikaanse markt. Deze prijzen zün immers, ondanks de de valuatie, nog niet gedaald, terwijl voor Engelse goederen reeds een prijsda ling van 25% valt waar te nemen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Een tweetal monteurs van de Coöp. Zuivelfabriek te Oldeterp maakten bij het boren van gaten in Ijzeren platen gebruik van een electrische boorma chine. De 32-jarige monteur H„ uit Leeuwarden, kreeg hierbij de electri sche stroom door zich heen. Hij viel van een trapje en zakte, toen hij even later weer wilde opstaan, dood ineen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. HOOFDPRIJZEN TWEEDE NIWIN-LOTERIJ. Gisteren werd te Amsterdam de trek king gehouden van de tweede Niwin- loterij. De eerste prüs een Citroën-auto met een jaar gratis rijden viel op nr 672972. Een jaar gratis leven tot een bedrag van f.3600 was de tweede prüs; deze viel op nr 215471. De derde prüs viel op nr 923003 en geeft recht op een hoenderpark, ln te richten in overleg met de winnaar, tot een waarde van f. 2.000.-. Geen heffing op agrarische export WEL VOOR VERWERKTE PRODUCTEN. De exporteurs van agrarische pro ducten, die gaan naar landen met niet of minder gedevalueerde valuta's dan Nederland, mogen de uit die ex- port voortvloeiende voordelen behou den. Er zal geen exportheffing voor alle agrarische producten komen. Dit besluit is volgens het ministerie van landbouw genomen, omdat de rege ring de export naar de gebieden met harde valuta, zoveel mogelük wil sti muleren. Om het binnenlandse prüsbeleid te kunnen voortzetten, zün de prüzen van de noodzakelüke levensmiddelen onge- wüzigd gehandhaafd evenals de ver- kooppryzen van geïmporteerde produc ten. zoals granen, veevoer, suiker e.d. Dit heeft ten gevolge gehad, dat op die import 'n belangrijke subsidie moet worden verleend. Wanneer die producten echter wor den verwerkt en de dan ontstane goe deren worden uitgevoerd, dan zal er een heffing worden toegepast, die slechts een compensatie van de by de import verleende subsidie beoogt. Bij de export van de overeenkomstige binnenlandse grondstoffen of de daaruit vervaardigde producten zal een gelijke heffing worden geheven, omdat door die export meer zal moe ten worden ingevoerd, wat uiteraard met subsidie gepaard gaat. In het algemeen zal derhalve de de valuatiewinst niet worden afgeroomd. Maar om de binnenlandse voorziening te waarborgen en het binnenlandse prüspeil te bescnermen, zullen er op enkele uitgesproken schaarse artikelen na, zoals sommige zuivelproducten, waarvan de export voorshands toch niet zal kunnen worden uitgebreid, hef fingen kunnen worden tcegepast. HERFSTRECORD! Alle „herfsf'-records. met de vele bloeiende fruitbomen en aardbei- planten schijnen overtroffen door een houtduivenpaar in de buurt schap Castenray, dat ontdekt werd bij een nest met twee kloeke jon gen. Naar een oplossing der .Schuldenregeling CONCRETE VOORSTELLEN KOMEN TER SPRAfcE, Indonesisch „aide-memoire." Naar wij vernemen hebben de Indo nesische delegaties een gemeenschap- pelük „aide-memoire" betreffende de schuldenregeling ingediend. In dit aide- memoire zou het voorstel worden ge daan cm een bepaald bedrag aan schulden door Indonesië te doen over- uemen. Dit bedrag is in 't voorstel genoemd, hetgeen dus betekent, dat Indonesië niet blijft vasthouden aan het aan vankelijk tydens de weekeindconfe- rentie op de Hoge Vuurse ingenomen standpunt, dat Nederland aan Indo nesië een bedrag van 1700 raillioen zou schuldig zyn. Wel wordt in het aide-memoire gesteld, dat men aan het toen verdedigde beginsel biyft vasthouden, maar dat men bereid is tot een practische regeling te komen. Als alternatief wordt dan in 't aide- memoire gesteld, dat men, indien men op basis van het genoemde bedrag niet tot overeenstemming zou kunnen ko men. het vraagstuk zal voorleggen aan een neutrale buitenlandse commissie, aan welker beslissing partüen zich vooraf gebonden verklaren. Van Nederlandse zijde is de sugges tie gedaan om het vraagstuk op korte termijn te doen oplossen door 'n com missie bestaande uit de heren Hirsch- feld, Djuanüa en Cochran. In kringen der drie delegaties wor den de wederzüdse voorstellen thans bestudeerd en men verwacht, dat zü op de vergadering van de flnancieel- economische commissie, welke vandaag plaat« vindt, in discussie zullen komen. Waarnemers zün van mening, dat het als een gunstig teken moet worden beschouwd, dat de delegaties na een periode van stilstand weer onderling over concrete voorstellen spreken. I Een door Cochran Zaterdag j.l. in formeel naar voren gebrachte sug gestie om het bedrag aan schulden te fixeren op vier milliard, is van Ne derlandse zijde van de hand gewezen, waarna de suggestie weer is ingetrok ken. EERSTE NEDERLANDSE KRIJGS GEVANGENEN VRIJGELATEN. Naar de Legercontacten bericht zün thans de eerste twee Nederlandse mili tairen van de krügsgevangenen, die te Langsa in Atjeh gevangen gehouden werden, door de Republikeinse autori teiten in vryheid gesteld. Het zün de soldaten G. P. Stoffelen en H. A. G. van Galen. Zü kwamen gisteren bü de uiterste Nederlandse post aan de weg van Tandjong Pandan naar Pangkalan Brandan aan. Te Me.dan zün zü aan de Nederlanders overgegeven. De vrügela- ten soldaten behoorden bü het foura- geconvooi, dat in Juli te Bindjei werd overvallen. BINNENLAND. -Einde dezer maand, waarschijnlijk 26 October, zal een groot aantal Franse luchtvaartdeskundigen, o.a. de hoofddi rectie van Air France, alsmede de dienst hoofden van het Franse ministerie van luchtvaart per speciaal vliegtuig naar ons land komen ten einde de outillage en werkplaatsen op Schiphol te bestuderen, zulks ln verband met de aanleg van nieuwe vliegvelden ln Frankrijk en de Overzeese Gebiedsdelen. De Board of Trade te Londen heeft bekend gemaakt, dat de uiterste termijn voor de indiening van aanvragen om in voervergunningen voor planten, afkom stig uit Nederland (Fuchsia. Klokbloe- men, e.a.) die oorspronkelijk was vastge steld op 30 September, verschoven ls naar 15 November. Invoer zal moeten geschieden tussen 1 December 1949 en 30 April 1950. Te Den Haag ls overleden de in industriële kringen welbekende heer \V. B. Dresselhuys. die gedurende vele Jaren ln de slgarenlndustne hier te lande een vooraanstaande plaats heeft Ingenomen. In 1916 werd door hem op gericht de N.V. Ver. Hollandse Sigaren fabrieken, waarvan hij tot in 1946 presl- dont-directeur ls geWeest. In aansluiting aan de rapporten in zake kolen. olie. chemische producten, textiel, hout, arbeidspotentieel, npn-fer- rometalèn. ijzer en staal, het vervoer over zee en de buitenlandse handel, hëeft de O.E.E.C. thans een rapport inzake^ voed selvoorziening en. landbouw gepubliceerd. Namens de provinciale opbouWorga- nen is aan de Minister van O,. K.ren W het enquête-materiaal aangeboden van een door deze organen ingesteld onder zoek naar het aantal er de toestand van de kleuterscholen ln Nederland, met uit zondering van de provincie Noord-Hol land. BUITENLAND Shirley Temple, de 21-jarlge film ster, ls gescheiden van haar man John Agar. Agar verklaarde, dat nog nader_ beslo ten zal worden op welke grond de schel ding zal worden geëist. Een functionaris van de Ameri kaanse hoge commissie in Duitsland meldt uit Hof aan de Tsjechische grens, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten mijnenvelden langs -de grens leggen om vluchtelingen te beletten over de grens naar de Amerikaanse zone te gaan. Aan de geëindigde oefeningen van het Rünleger ls door 40.000 man Britse. Belgische. Franse. Noorse en Amerikaanse troepen deelgenomen. De manoeuvres Werden bijgewoond door 200 militaire waarnemers, die 25 landen vertegenwoor digden. De opperste krijgsraad te Cairo heeft vier Jeugdige Egyptenaren wegens medeplichtigheid aan de moord op de voormalige premier Nokrasjy pasja die verleden Jaar December werd vermoord tot dwangarbeid veroordeeld. Negen andere beklaagden werden vrijgesproken. Zondag J.l. werd de student Abdóel Me- gld Hassan, de dader, ter dood veroor deeld, De Finse parachutist Viktor Andro ls om het leven gekomen, toen hij tracht te met behulp van leren vleugels te vlie gen. nadat hij op een hoogte van 1700 meter uit een vliegtuig was gesprongen. HU viel als een steen zonder zijn vleu gels uit te slaan. Men gelooft, dat hy onmiddellijk na de sprong een hartaan val heeft gekregen. Het West-Dultsé genootschap voor vraagstukken betreffende krijgsgevange nen heeft bekend gemaakt, dat over het lot van 1 700.000 Duitse krijgsgevangenen nog steeds niets bekend ls. aldus ver deeld: Sovjet-unie 300.000 tot 500,000: Polen8000, Joegoslavië 2C00 tot 6000; Frankrijk 1200; Tsjecho-Slowakije 500: Albanië 300. In België. Nederland. Luxemburg, De nemarken, Italië en Griekenland bevon den zich nog 460 Duitsers die berecht moesten worden Ook ongeveer 25 000 Duitse verpleegsters en vrouwen. die vroeger bij het Duitse leger dienst de den. werden als krijgsgevangenen vast gehouden. zo werd verklaard. Voorlopige R.I.S.-staats- regeling volgende week gereed Naar wü van de zijde van de Indo nesische delegaties vernemen zal de gehele tekst van de voorlopige staats regeling van de R.I.S. begin volgende week gereed zyn en aan de Neder- j landse delegatie worden aangeboden. Kiezen tussen „democratie of communisme" VERKLARING VAN DR DE BEUS. De woordvoerder van de afd. Verre Oosten van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, dr De Beus te Batavia, gaf gisteren te kennen, dat Indonesië „ln de naaste toekomst zal moeten kiezen tussen democratie en communisme" „Er is geen tussenweg", zeide hü- De heer De Beus deelde ver der mede. dat de Nederlandse regering nog geen beslissing heeft genomen over de Nederlandse betrekkingen met het nationalistische China. „Onze toekom stige houding is afhankelük van de ontwikkeling der gebeurtenissen in China", aldus de heer De Beus. die voorts mededeelde dat de onderhan delingen tussen Nederland en Indone sië ove^ de positie van de afd. Buit. Zaken van de toekomstige Ver. Staten van Indonesië .vorderingen maken. (U.P.). Cultureel accoord Nederland- Indonesië TERUGGAVE VAN OBJECTEN VAN WAARDE? De culturele samenwerking tussen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid en wederkerigheid zal in handen worden gelegd van een com missie van 14 leden (7 Nederlanders en 7 Indonesiërs), die jaarlijks rapport zal uitbrengen aan de regeringen van de beide landen, zo wordt bepaald in het ontwerp-accoord betreffende dit onder- wens. dat thans door de werkgroep uit de culturele commissie van de RTC is opgesteld en dat reeds aan de Centrale Commissie van de conferentie is voor- I gelegd. Als middelen tot culturele samen- I werking geldenradio, film, pers. biblio theekwezen. onderwijs en voorts uit wisseling van hoogleraren, leraren en deskundigen op gebied van wetenschap en kunst. Een bepaling is opgenomen, dat objecten van culturele waarde die anders dan door eigendomsover dracht in het bezit zijn gekomen van de Nederlandse regering of van de Nederlands-Indische regering zullen worden teruggegeven als gevolg van de overdracht van de souvereiniteit. De mogelijkheid wordt voorts geopend tot uitwisseling wederzijds van objec ten van culturele waarde. T roepen verplaatsingen in Midden, en Oost-Java 1 Naar aanleiding van berichten over ontruiming van bepaalde gebieden ln Oost en Midden Java door Nederlandse troepen werd desgevraagd van bevoeg de militaire zü^le medegedeeld, dat ter voorlopige afbakening van gebieden in Midden Java thans troepenverplaatsin gen aan de orde zijn in Wonosobo. het Purworedjose. het Salamse en 't Mun- tilanse. In Oost Java zullen dergelüke troepenverplaatsingen geschieden in 't Ponogirisohe en het Padjitanse. RTC-GEDELEGEERDEN TE BATAVIA AANGEKOMEN. Met de K.L.M. Constellation uit Ne derland zijn op Kemajoran aangeko men de Susuhunan van Solo. mr Suki- man en de minister van Onderwijs van Oost-Indonesië, mr Ta Tens Keng. Zij werden o.a. begf-oet door de adjudant van de H.V.K. en het hoofd van de di rectie Verre Oosten, dr J. de Beus. Dr Sukiman verwachtte, ongeveer een week in Indonesië te zullep vertoeven en zeide. dat hij zich per eerste gele genheid naar Djokja zal begeven. POKKENGEVALLEN IN SIBOLGA NEMEN TOE. In Sibolga neemt het aantal pokken- gevallen toe. In de stad deden zich 17 gevallen voor waarvan 3 met dodelijke afloop. Ten behoeve van onder con trole van de T.N.I staande gebied werd voor. 24.000 personen pokstof ver strekt aan de Republikeinse civiele autoriteiten, terwijl voor nog 100.000 personen pokstof werd aangevraagd. Borstbeeld van dr A. Plesman onthuld IN TEGENWOORDIGHEID VAN PRINS BERNHARD. Gistermiddag werd in de hal van het hoofdkantoor van de KLM in aanwezig heid van Prins Bernhard, de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de KLM aan dr A. Plesman een borstbeeld aangeboden. De heer F. H. Fentener van Vlissin- gen, voorzitter van de Raad van Com missarissen, gewaagde van het grote werk, dat dr Plesman in de afgelopen 30 jaren niet alleen voor de KLM, maar voor de luchtvaart in het algemeen en ons vaderland heeft gedaan, waarna hij mevrouw Plesman verzocht het doek, dat het borstbeeld, vervaardigd door Marion Goblus, omhulde, weg te nemen. Dr Plesman dankte voor het grote vertrouwen, dat in hem gesteld wordt. Hü gaf de verzekering, dat dit vertrou wen voor hem een aansporing zal zün om op de ingeslagen weg voort te gaan. Na de onthulling begaven Z.K.H. Prins Bernhard en de andere leden van het gezelschap zich naar de cantine, waar de film „30 jaren KLM" werd gedraaid, waarna de thee werd gebruikt. Vijftig jaren Speeltuinwerk GEDENKSTEEN VOOR OPRICHTER KLAREN. Een dezer dagen is te Leiden, door de heer J. du Bois, voorzitter van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties een landelü'ke commissie geïnstal leerd. welke belast is met de voorbe reidende werkzaamheden voor de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Speeltuinwerk. De commissie bestaat uit de heren F. Oostrom, voorzitter, C. P. de Jong, pen ningmeester en W. v. Zonneveld, secre taris, resp. woonachtig te Amsterdam, Alphen a, d- RÜn en Leiden. De bedoeling is, om ter nagedachtenis aan de oprichter van het speeltuinwerk, de heer U. J. Klaren, die in 1900 de speeltuin „De Oosterspeeltuin" te Am sterdam stichtte, een gedenksteen te plaatsen in de U. J. Klarenstraat te Amsterdam. Het Gemeentebestuur van Amster dam heeft besloten, om in het nieuwe stadsgedeelte van Amsterdam (Oost een straat de U. J. Klarenstraat te noemen. Mogen vele Gemeentebesturen bij de uitbreiding van hun gemeenten dit goede voorbeeld volgen. VERMISTE UIT HELDEN— PANNINGEN TERECHT. Hü was op avontuur uit. Woensdagmorgen stapte de 13-jarige Jacq Blommen uit Helden Panningen bij familie te Venlo het huis ln, nadat hij reeds twee weken lang de meest zonderlinge verhalen over zü'n spoor loze verdwüning had doen ontstaan. Op aanwyzingen van een zgn. „helderzien de", hadden honderden personen deel genomen aan een tweedaagse speur tocht in de omgeving van Helden, wel ke geen succes opleverde. Nadat de knaap door de politie verhoord was, kon hü naar de ouderlüke woning te rugkeren. Tegenover de politie ver klaarde hü, dat hij twee weken geleden, nadat hij reeds twee dagen de Ulo school niet meer bezocht had, met f. 100 Aan eiergeld van zün vader op avon tuur was gegaan. Daags na zün ver dwüning heeft hü een treinkaartje naar Leeuwarden gekocht en daar al die tüd rondgehangen. Heimwee of geldgebrek zal wel de oorzaak zijn ge weest van het besluit weer naar zijn dorpje terug te keren. De Heidense po litie heeft al van de aanvang der ver missing af aangenomen, dat de Jongen op avontuur was uitgegaan. HIJ LIET ZIJN ACTETAS EVEN STAAN.... Bij de recherche te Amsterdam is door een vreemdeling aangifte gedaan dat in een perceel aan de Prinsen gracht uit zün actetas, welke hü even in de wachtkamer had laten staan, een portefeuille inhoudende 10.000 Franse francs, 18.000 Italiaanse lires, 750 Belg francs, 5 Egyptische ponden en 2 Engelse ponden, plus een biljet van de KLM voor een vlucht Amsterdam— Cairo werden gestolen. Bovendien be vatte de portefeuille een ontvangst- bewüs van de douane voor 200 Deense kronen en een lettre de crédit ten be drage van 100 Eng, kronen. Er bestaat enige verdenking tegen een reiziger die tegelükertijd bü de firma was om offerte te maken. Voorlopig weet de politie echter nog geen oplossing voor dit raadsel. OPLEIDINGSSCHOOL TE WEZEP GEOPEND. Gisteren is een nieuwe opleidings school voor onderofficieren in de Wil lem de Zwügerkazerne te Wezep ge opend. Generaal mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf. qualificeerde het als bedroevend, dat dit -V.O.C. eerst nu tot stand was gekomen. Tevoren had de commandant van de ze opleidingsschool, luitenant-kolonel B- Koning, zich in een rede tot de 500 jeugdige cursisten gericht. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, commandant van het vierde mili- 'aire gewest, onder wiens bevel dit V.O C valt, voerde eveneens het woord. VERGADERING N.J.V. GAAT NIET DOOR. Ter gelegenheid van ziin jaarlijkse algemene ledenvergadering had het Nationaal Jongeren Verbond voor mor genavond een openbare bijeenkomst voorbereid. Op deze avond zouden spreken: Lt.- Admiraal b.d. C. E. L. Helfrich. dr W. H. K. Feuilletau de Eruyn, H A. Luns hof en .2 sprekers van de P.TJB.-Twa- pro Delegatie, de Minderheden". Voor deze bijeenkomst was de Kur- zaal te Scheveningen gehuurd, j De Regering opperde evenwel bezwa ren tegen het houden van deze verga dering in de Kurzaal, op grond van het feit. dat zü het onhoffelijk achtte je gens de Indonesische gasten, dat in het zelfde gebouw, waarin sommige van deze gasten verblijven, een openbare bijeenkomst gehouden zou worden, waarvan de strekking lijnrecht ingaat tegen de opvattingen van deze deelne mers ter R.T.C. Nadat het bestuur van het N.J.V. ge weigerd had te voldoen aan het ver zoek der regerin0 om deze bijeenkomst te annuleren deelde de regering mede dat het N.J.V rekening moest houden met een verbod der vergadering. Thans is het doorgaan ervan verhinderd door dat de zaal huur door de verhuurster I geannuleerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2