Tweede Kamer neemt P. B. 0. - ontwerp aan D.D.D. K. V. P., P. v. d. A. en de Heer Kikkert (C.H.) voor Alle andere fracties stemden tegen School-schaaktournooi te Alplieii Het noodlottige halssnoer PANDA EN DE MEESTER-ÜITVINDER Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 13 October 1949 Tweede Blad No. 26819 Gisteren heeft Tweede Kamer de behandeling van het Wetsontwerp Inzake Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie voortgezet. Omstreeks midder nacht is liet ontwerp aangenomen met 55 tegen 35 stemmen. Voor stemden de K.V.P., de P. v. d. A-, en de heer Kikkert (C.H.), tegen AR, CH, CPN, SG en de heer Welter (KVP). Allereerst kwam aan de orde art. 73. waarin o.m. wordt bepaald, dat van het bestuur van een hoofdbedrijf- of een bedrijfschap door de organisaties van werknemers evenveel leden worden benoemd als door de organisaties van ondernemers. De Staatsecretaris, de heer Van der Grinten, achtte de gewenste pariteit nie;. een kwestie van beginsel maar van opportuniteit. Zi. kan deze zaak gere geld worden als behandeld wordt een wetsontwerp tot instelling van product schappen. In art. 77 wordt vastgesteld, dat de bestuursleden en hun plaatsvervangers ten laste der bedrijfsllchamen een ver goeding kunnen genieten volgens rege len. door het bestuur van het lichaam bij verordening te stellen. Zodanige ver ordening behoeft de goedkeuring van het bestuur, 20 luidt het slot van het artikel. De heer Romme (KVP) wilde hier aan toevoegen: „Tenzij bij instellings wet of instellingsbesluit een andere voorziening is getroffen". Het desbe treffende amendement werd by zitten en opstaan aangenomen. Met 55 tegen 29 stemmen werd aan vaard een amendement van de heer Nederhorst (Arb.) om aan de bepaling in art. 79. dat de voorzitter van een hnofobedryf- of een bedrijfschap door het bestuur, al dan niet uit zijn mid den, wordt benoemd, toe te voegen, dat de benoeming de goedkeuring van de betrokken minister behoeft. Op art. 84. regelende de benoeming van het dage lijks bestuur had de heer Stapelkamp (AR) een amendement ingediend om vast te leggen, dat het dagelijks be stuur zodanig wordt samengesteld, dat de verschillende geestelijk-maatschap pelijke stromingen der organisaties daarin vertegenwoordigd zijn. De Staatssecretaris nam dit amendement over. In de avondvergadering gaf de Staatssecretaris te kennen, dat het be stuur wel zeer zou kunnen uitdijen. In art. 86, wordt bepaald, dat het be stuur bij verordening regelen stelt omtrent indienstneming en ontslag, alsmede omtrent de andere arbeids voorwaarden van het personeel der bedrijfslichamen. Zodanige verorde ning behoeft de goedkeuring van de Sociaal-Economische Raad. De heer Romme (KVP) wilde hieraan toege voegd zien: tenzij b|j de instellings wet of het instellingsbesluit een an dere voorziening is getroffen. De Staatssecretaris heeft dit amende ment overgenomen. Aangenomen werd een amendement van de heer Nederhorst (Arb.) om in art. 91 bepalende, dat ieder van de betrokken ministers bevoegd is zich in de door het bestuur van een product-, een hoofdbedryf- of een bedrijfschap te houden vergaderingen door een of meer door hem aan te wijzen personen le doen vertegenwoordigen deze aan wijzing dwingend voor te schrijven voor de hoofdbedryf- en bedrijfschappen Bij het mondelinge overleg met de regering had deze overgenomen een amendement van de heer Koersen (KVP) beogende in art 93 dat dc ver vulling van de taak der bedryfslicha- men omschryft, mede te bepalen, dat stillegging van ondernemingen op grond van een verordening onmogelyk is. Bij het overleg was ook overgenomen een amendement-Koersen, waarin vast gelegd wordt, dat geen verordening aan gezonde mededinging in de weg mag staan Art. 96 schrijft voor, dat de organen van de bedryfslichamen by of krach tens een wet of een verordening van de Sociaal Economische Raad tot uit voering van die wet of verordening gevorderde medewerking verlenen. De heer Ch. van den Heuvel <AR> wilde die bepaling niet zo imperatief doen luiden Hy zag er gevaren in voor de bedrijfsorganisatie. De Staatssecretaris meende, dat de kans op conflicten niet zo groot was. Het betrokken artikel werd z.h.s goedgekeurd. De regering bleek bereid een wijziging in haar ontwerp aan te brengen over eenkomstig een gedachte, neergelegd in een amendement van de heer Sehilthuis (Arb waardoor het mogeiyk wordt de verbindende kracht van verordeningen van bedrijfschappen tot niet-bedry:fs- genoten uit te breiden- In art. 104 is vastgelegd, dat de in stellingswet of heit mstellangetoesluit bepaalt of en in hoeverre bij verorde ningen overtredingen kunnen worden aangewezen aLs strafbare feiten. De heer Schouten (AR) wilde hier van ..de wet" doen spreken in plaats van de „instellingswet of het instellingsbe sluit". Zijn daartoe strekkend amen dement vond steun by de heren Oud (VVD) en Hoogcarspel (CPN). Het Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de Jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huldweefsels. werd verworpen met 55 tegen 32 .stem men. Tegen KVP en P. v. d. A. Ook het opleggen van tuchtrechtelij ke maatregelen wilde de heer Schou ten (AR) by de wet doen geschieden; voorts wenste hy eventueel hoger be roep in deze mogelijk te maken. JDc Staatssecretaris zeide ten aanzien van het laatst2, dat er een wettelyke regeling komt. De beide amendemen ten-Schouten werden verworpen. De regering had overgenomen de ge dachte van een amendement van de heer Korthals (VVD) op art. 106, be ogende de verordeningen, tegen welker overtreding geen straf is bedreigd, van voldoende bekendheid te doen zijn. Op een vraag van de heer Schmal (CH) by art. 118 zeide de Staatssecre taris, dat bedryfslichamen subsidies op hun begroting zullen kunnen brengen. Art. 126 bepaalt, dat de bedrijfslicha men heffingen kunnen opleggen aan de ondernemingen De heer Sehilthuis (Arb.) wilde het mogelijk maken, dat het bestuur aan de leden van organisa ties een aftrek tot een deel van hun contributie aan die organisaties toe staat. Dit amendement werd aangenomen. De regering had overgenomen een amendement-Bachg (KVP) om in de wet tot uitdrukking te brengen, dat het tweede en derde lid van art. 145 terstond in werking treden. In dit tweede lid is opgenómen de bevoegd heid van de minister cm de in bezet- ïingstyd tot standgekomen bedrijfsor ganisaties op te heffen of te verenigen, dan wel haar gebied te wijzigen; de bevoegdheden van die organisaties, welka zijn opgeheven, toe te kennen aan de raad; voorzieningen te treffen Rheumatische Pynen schieten U als een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En tochals ge met morgen te be ginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich de monstreert in een allengs wyken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van wel behagen. Dat doen de zss minerale zou ten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het elan van de jeugd, de krach tige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vast zetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen enregelmatig Kruschen nemei^, iedere morgen stee vast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrygbaar by alle Apothekers en Drogisten. Adv ertentie omtrent het beheer en de bestemming van het vermogen der organisaties, welke zyn opgeheven of verenigd of waarvan het gebied Is gejvyzigd Het derde lid verleent de minister van Econ. Zaken de bevoegdheid de Raad op te dragen de hiervoor bedoelde voor zieningen te treffen. Ten slotte werd het ontwerp zie boven aangenomen met 55 tegen 35 stemmen. De voorzitter heeft nog medegedeeld, dat 25 October een begin zal worden gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp materiële oorlogsschade. Beslo'cn werd, dat de voorzitter de regering zal herinneren aan haar toezegging de Kamer over de gevol gen der devaluatie in te lichten. Voorlopig Nederlands Jeugdelftal verliest van Utrechtse ploeg Gisteravond speelde het voorlopig Nederlands jeugdelftal in het Utrecht se stadion een oefenwedstrijd tegen een Utrechts elftal, welke door de Stichte naren met 41 werd gewonnen. In de eerste helft gaf de jeugd een zeer hoog tempo aan en vooral de bel de halfspelers Klaassen (VW) en Gld- dmk (MVV) zetten steeds weer de snelle voorhoede aan het werk. Maar ook de Utrechtse achterhoede was goed op dreef, al was het door een misver stand in die achterhoede, dat de jeugd In de eerste helft door Van Beurden (BW) de leiding kon nemen (01). In de tweede helft waren de rollen omgekeerd. Nu gaf het Utrechtse elftal het tempo aan en reeds na 9 minuten loste Kaverlee (Stichtse Boys) een hard schot, dat keeper Gerberink Ensche dé 1 onvoldoende stopte. Witkamp (Her cules) kon toen de stand op 11 bren gen. Een half uur voor het einde, nadat de stryd vrijwel geMjk op was gegaan, werd keeper Gerberink geblesseerd, maar hij bleef doorspelen. Hierna brachten de Utrechtenaren door Vonk tEllnkwij-k), Bogert (Dos) en Visser Jr. (DOS) de stand op 41. De beste spelers in het jeugdelftal waren Klaassen, Giddink en Gerberink. wiens blessure zeer zeker van invloed is geweest op de eindstand. Brandes en Van Steenbergen zijn niet gepolsd (Speciale berichtgeving). Naar aanleiding van persberichten, vol gens welke de ex-middenvoor van't Ne derlands voetbal-elftal, Brandes (Eeyen- oord) en de ex-rechtsback van de Oranje-ploeg Steenbergen (SW), een Frans aanbod hadden ontvangen om in een profclub in Frankrijk te gaan voet ballen en dat zaj daar niet onwel- willend tegenover stonden hebben I wy ons in verbinding gesteld met Bran- des, die met. nadruk alles ontkende wat hierboven (op gezag van genoemde persberichten) gesteld is. Hy noch Steenbergen hebben een aanbod ont- vangen en beiden zyn in geen enkel contact geweest met Franse- of andere I prof-managers. Brandes liet er overigens geen twijfel over bestaan dat, voor het geval hy een voordelig aanbod zou ontvangen, hy er zeker op in zou gaan. WIELRENNEN HARRIS KLOPT VAN VLIET EN DERKSEN. Gisteravond wérd tydens wielerwed strijden op de Oerlikonbaan te Zürich, het sprintnummer gewonnen door de wereldkampioen Harris, die onze land genoot Van Vliet in de finale klopte, nadat hy in de halve eindstrijden Derksen verslagen had. Een handicaprace werd gewonnen door i v?or Senftleben, Scherens, Astolfi, Derksen en Plattner. FEUILLETON door GORDON MCDONELL. HOOFDSTUK XII. 35) 35) Maar hy was by Oom Stephen. Oom Stephen zou om zoiets niet lie gen. Misschien heeft Begg een middel gevonden om terug te gaan, zonder dat hij het wist. Dat is het waarover ik telefoneren wilde en trachten het uit te vinden. Janet, wil je alsjeblieft hier blyven. Als ik het mis heb, kun je daarna Begg gaan opzoeken. Maar als ik het by het rechte eind heb, zie je aan zelf niet. hoe gevaarlijk het voor jou zou zyn om naar hem toe te gaan? Maar zy wilde absoluut niet luiste ren zy zei: Ik ga Begg opzoeken en je kunt my niet tegenhouden. Ik draaide haar om en kreeg haar annen achter haar rug, terwijl zy om zich heen .schopte en zich op het bed te weer stelde. Ik kreeg haar armen bij elkaar en hield die met myn lin kerhand vast. toen zy begon te schreeu wen. Ik haalde snel myn zakdoek te voorschijn en stopte die met mijn rechterhand net bijtijds in haar mond om haar kreet te smoren. Ik keek rond naar iets om die prop vast te houden. Haar koffertje lag half open naast my en ik schopte het omver, zodat al de kleren er uit vlogen, rokken, blouses, onder kleren en twee paar zyden kou sen. Ik haalde een van de kousen met myn voet naar mij toe. Toen liet ik de prop een ogenblik los en voor zy nog goed wist, wat ik begon, had ik de kous m mijn hand. Ik wond die zo goed als dat met één hand ging om 'naar mond en de prop heen en bond die met myn ene hand en myn tan den vast. Toen deed ik mijn koppel af en bond die stevig om haar armen heen en daarna om een van de stijlen van het bed. waarna ik de gesp stevig aantrok. Haar enkels bond ik met een andere kous bij elkaar. Ik liet haar zo op het bed liggen en ging de kamer uit. Haar ogen volgden mij en schenen vuur te spuwen. Ik glipte de kamer uit, liep naar de hall en vond de telefooncel. De kleine man hoorde my en kwam uit zyn hok je te voorschyn. O, bent u het?, zei hij, toen hij my herkende. Ja, ik ben het, gaf ik ten ant woord. Die politie-luitenant, die met mijnheer Holbrook meegekomen is waar is die te vinden? Het is dringend. Nu wist hij helemaal niet meer, hoe hy het had Men kon zien, dat hij niet begreep, hoe Janet en ik hadden kun nen weten, dat die alle twee hier wa ren. Hij gaf het maar op en zei: Hy logeert in de kamer daar naast. Wys me die even. Ik moet hem spreken. Dat kunt u nu niet. Hy is uit. Waar is hy heengegaan? Naar het station. Hy zei, dat hy laat terug zou komen. Hy is al een hele tyd weg! Is mijnheer Holbrook met hem Meegegaan? Neen, die slaapt in zyn eigen ka mer. Dank u. Ik liep naar de telefooncel, nam de hoorn op en belde lang door, luiste rend naar de telefoniste. Na ongeveer dertig seconden kwam zy aan het toe stel. Interlokaal, alstublieft. Een ogenblik. Ik wachtte en hoorde toen een „klik" op de iyn. Interlokaal. Welk nummer? Ik wilde spreken met my'nheer Stephen Farnum in Santa Barbara, Californi. Stephen Farnum, Santa Barbara. Wie belt er op? Mr Foraker. Nadat ik het hotel-nummer had op gegeven. wachtte ik. Het duurde slechts kort. Een mannenstem zei: Wat moet dat betekenen, mynheer Foraker? Mynheer Ives, bent u dat? Ja. Wat bent u aan het doen? Bent u op het Station? J a. Ik heb al geprobeerd om u te be reiken. Hebt u ontdekt, hoe laat Sel- lick aan het station kwam? Om drie uur in de ochtend. Dan heef-t hy het niet gedaan, my'nheer Ives. Hy moet dan met de bus van middernacht gekomen zyn, die de stad verlaat voor zij gedood werd. Dat weet ik. Daar is hy ook mee gekomen. Ik heb het juist gecontro leerd. Waarom belt u Farnum op? Om te trachten te weten te ko men. waarom hy Holbrook een alibi geeft. Als het Sellick niet geweest is, moet het Holbrook zyn. Accoord. Ik heb ook enkele din gen ontdekt. U maakt aardige vorde ringen, Majoor, maar ik wilde, dat u zich met my in verbinding stelde, voor u op eigen gelegenheid handelt, zoals nu! Zal ik die oproep intrekken? Die is nooit doorgegaan. Ik heb juist even tevoren Farnum opgebeld en ik heb hem laten praten, dat kan ik u verzekeren. Wat is er gebeurd? Holbrook was inderdaad daar. Farnum en hy probeerden wat nieuwe Zuidamerikaanse likeur, die Holbrook meegebraoht had. Er moet een verdo vend middel in gezeten hebben, omdat ze allebei van halftwee tot halfzes bui ten whiten waren, op welk ogenblik Farnum bykwam en ook Holbrook weer bybracht. De ouwe heer is er nogal beschaamd over. Mynheer Ives, ik heb het! Wat? Dat was chloral hydraat, geen methyl-alcohol. Chloral hydraat? Holbrooks vrouw vond die avond een half gebruikt flesje van dat spul in zyn zak. Hij moet Farnum van dat goedje te slikken hebben gogeven, daarna zijn Cadillac hebben genomen, naar Chanley Heights en terug zyn gereden en toen moet hy zichzelf een kleine dosis hebben toegediend, zodat hij nog buiten westen zou zajn, als Farnum bykwam. Hy wist, dat Farnum er niet over praten zou. En het scheel de maar weinig, of hy had het werke- lyk met dat alibi voor elkaar gekregen. Zo zit het dus. Luister, ik kom onmiddeliyk terug. Slaapt hy nog? Ja. Zorg er voor, dat hy niet weg komt, voor ik terug ben. Je kunt er van op aan, dat hy achter Sellick aan gaat, zodra de mist opgetrokken is. Ik zal hem in de gaten houden. Ives hing de hoorn op. Ik verbrak eveneens de verbinding en liep de hall in om mijn revolver uit het handschoe nen/vakje in de wagen te krijgen. De kleine man was niet te zien en moest dus naar zijn hokje teruggegaan zijn. Ik ging door de gang, die naar Janets icaoner leidde. Er straalde licht uit een van de kamers over de gang, aange zien iemand zijn kamerdeur open ge laten had met de lichten op. Ik liep de gang af. Het was Janets kamer. De kamer was leeg. En haar schoenen, die ik haar uitgetrokken had en naast het bed had gezet, waren weg. Ik rende naar Begg Holbrooks kamer aan de andere zyde van het hotel. Nummer vyf. Ik had het in het regis ter gezien, toen ik dit tekende. De nummers liepen: 15, 13. 11, 9, 7, 5. De deur was dicht. Ik draaide zo snel en zo stil als ik kon de knop om en de deur zwaaide open. De kamer was don ker. Ik knipte het licht aan: er was niemand te zien. Het bed was beslapen en de dekens lagen door elkaar gewor pen er op. Er was een handkoffer en een tas, die open op de grond lagen met wat kleren er in; stadskleren, waarin hy waarschyniyk hierheen ge komen was. En eveneens lag er op de vloer een pas geopende doos geweer patronen, 3030, met stalen mantel, het soort, dat men gebruikt voor het schieten van herten. De kleine man stond in de deurope ning. (Wordt vervolgd) 58). Nu, toen was alles dus achter de rug. Tsjoeketsjoek werd in een vracht auto geladen om voor reparaties terug gebracht te worden naar de werkplaats van de heer Ernest Klapper en deze nam nu, met de zak daalders over de schouder en Joris' pak bankbiljetten in de vrije hand, afscheid van Panaa. „Nu bent u toch erg rijk, hé. myn heer Klapper?" vroeg Panda bly want die gedachte stemde hem natuur lijk vrolijk. „Tjaach.,., hmik denk het wel!" gaf Ernest Klapper toe. „Omisschien kunt u me nu dan zelfs wel een loon betalen!" zei Panda hoopvol. Hij vond het natuuriyk al erg prettig om te kunnen bedenken, dat hy die aardige mijnheer Klapper een dienst had bewezen, maar hy zou het toch ook wel fijn vinden wanneer hy nu nog een daalder kreeg. „Hè? Loon?" vroeg Klapper beden- kelyk. „Ja kijk eensje hebt al lerlei domme dingen gedaan! Je hebt Tsjoeketsjoek zelfs helemaal kapot ge maakt! Maarnu jaje hebt je best gedaan. Je kon niet beter. En ten slotte heb je de wedstrijd gewonnen. Ik zal je dus een heel bankbiljet geven!" Dat vond Panda heel veel. „O!" was alles wat hy kon zeggen in zyn dank baarheid. „En als je wilt kun je volgend jaar, voor de volgende Grote Knol Ren, wel weer by me terug komen!" sprak Ernest Klapper opgewekt. Toen namen zij hartelyk afscheid van elkaar en gin gen elk huns weegs; Klapper terug naar zijn werkplaats om Tsjoeketsjoek te re pareren en Pandaja waar ging Panda heen? Daar maakte hy zich nog helemaal niet ongerust over! Hij had een heel bankbiljet! „Wat zou myn brave vader blij zijn als hy dat wist!" dacht hy. „Nu kom ik toch aardig vooruit in de wereld!" En zo ging hij dus lachend naar ja, naar het nieuwe avontuur, waar we de volgende keer van gaan ver tellen! „Men leert de kunst zich te beheersen" Het school-tournooi schaken, georga niseerd door de Alpheuse Schaakclub, is gisteravond voortgazet en beëindigd. De resultaten waren: winnaarsronde Chr. Lyceum I—Chr. Lyceum II 42; Om de derde en vierde plaats Martha- stichting-Uulo IMartnastiohtmg-Ulo II 3V->2*4; verliezersronde Chr. Mulo- Marthastichting-avondschool I 24; Marthastichting-avondschool II—R. K. Ulo 4'/21 'i! De wedstrijdleider, de heer A. P. Borgmeijer, heeft na afioop van de wedstrijden enkele dankwoorden ge sproken tot de jeugdige schakers en aan het adres van de directie der Martha- j stichting voor de werkelyk keurige ont vangst der gasten. De heer Mertens van de M S. werd met name geprezen. De jongens zeiden: „Wy worden hier vertroeteld!" De heer A. H. Hoyer, voorzitter van de A.S.C., vulde deze woorden aan. Spr. was aeer dankbaar, dat burgemeester mr F. M. A. Schok king, wethouder W. Brouwer en de raadscommissie voor onderwijszaken, bij deze sluiting tegenwoordig waren. Naar spreker verwacht had, won het Lyceum, want de studie is deze leerlin gen niet vreemd en de leef tyd was in hun voordeel. Vervolgens werden de verdere plan nen van de A.S.C. onthuld. Als eerste vereniging in het district Leiden wil men een jeugdsohaakclub (onderafde ling A.S.C.) oprichten. De medewerking der jongelui werd ingeroepen. Ze kun nen zich opgeven aan hun eigen school. Contact zal opgenomen worden met de I Ned. Schaakbond, Het was burgemeester Schokking een genoegen hier vanavond even aanwezig te zyn Spr. noemde het schaken een praent sport, waar veel van te leren is. De voorzitter typeerde het juist: „Men leert de kunst zich te beheersen." Spr. maakte een vergelyking met de paar- desport. Hy was voorts blij, dat dit initiatief in Alphen genomen werd. De grote belangstelling van de zyde van WATERPOLO. L.Z.C. in training voor wintercompetitie KIKVORSEN, BRULNVISSEN EN AALSCHOLVERS. Naar wij van de zyde van de Tech nische Commissie van LZC vernemen, organiseert deze een onderlinge com petitie tussen drie zoveel mogelijk ge- ïykwaardige zeventallen. Een en ander is bedoeld om de L.Z.C.-spelers in con ditie te brengen voor de a.s. winter competitie van de K.NZ.B. Het rooster is zo vastgesteld, dat er elke Woensdag avond om 9.15 uur een wedstryd wordt gespeeld. De zeventallen zijn als volgt samen gesteld Kikvorsen: Heek, Verberg, Overde- vest. Tegelaar, Visser, Simonis en C. Stomps. Bruinvissen: Van Vliet, Cannoo, Eg- gink, Butselaar, Parmentier, Brak en Van Ingen Schenau. Aalscholvers: Laman, Van Weren, H. v. d. Reyden, Ouwerkerk, W. Stomps, Lut en J. v. d. Reyden. ZWEMMEN. Zwitserse zwemploeg naar Leiden L.Z.C.—BERN. Naar wy* vernemen, zal naar alle waarschijnlijkheid de L.Z.C. op 26 October als gastvrouw optreden van een Zwitserse zwemploeg, die door dc A.Z. en P.C. (Amersfoort) geïnviteerd is voor een bezoek aan ons land. Er zal getracht worden van deze wed stryd. indien de medewerking van de L.Z.C.-leden voldoende- groot is, een ontmoeting L.Z.C.Bern te maken. Het programma, dat dan verwerkt zal worden, ziet er als volgt uit: 100 meter borstcrawl. 100 en 200 meter schoolslag, 100 meter rugcrawl, 3 x 50 meter wissel slag estafette, 5 x 50 meter estafette, schoonspringen en waterpolo. ZILVEREN JUBILEUM KRING DEN HAAG KNZB. Op Zaterdag 29 October a.s. zal de Kring Den Haag van de KNZB zyn 25- jarig bestaan feestelyk herdenken met een zwemfestyn in de „Maurjtskade", waaraan alle leden van de by deze Kring aangesloten verenigingen (ook dus de Leidse clubs), die op wedstryden mogen uitkomen, kunnen deelnemen. BRIDGE. OOK DIT JAAR WEER EEN BEDRIJFSCOMPETITIE. In een gisteravond gehouden byeen- komst werd besloten om. evenals vorig jaar, een bridge-bedrijfscompetitle te organiseren. De volgende verenigingen nemen hieraan deel: N.R.M., Tw. Bank, Raad van Arbeid, Leidsch Dagblad. Lichtfabrieken I en II, Onderwijzers, H.C.W./N.E.M. en P.T.T. Eind October zullen de wedstrijden een aanvang nemen. ATHLETIEK. ZATOPEK DOET AANVAL OP WERELDRECORD 10.000 METER. Emile Zatopek zal op 22 October a.s. te Ostrava een aanval doen op het we reldrecord voor de 10.000 meter. De Fransman Mlmoun en de Hongaar Szi- lagyi zyn uitgenodigd om hem van re pliek te dienen. Het record staat sinds 1 September j.l. ten name van de Fin Vlljo Heino met 29 min. 27.2 sec., dat is een secon de beneden de beste tijd van Zatopek. Burgemeester mr F. M. A. Schokking reikt de winnaar van 't Lyceum-team, de Aariandervener Piet de Jong, de voor de jeugd-sc-haak-tournooi te Al phen aan den Run, door de A.S.C. beschikbaar gestelde wisselbeker uit. Uiterst Inks de heer A. P. Borgmeyer, de organisator van het tournooi. het gemeentebestuur is niet toevallig. Want 't probleem der vrye tydsbeste- ding, ook in onze gemeente aan de orde, wordt hierdoor mede opgelost. De plannen van de A.S.C. werden toege juicht. Dat dit mooie einde van het tournooi viel op de 67ste verjaardag van de Marthastichting, hoopte spr. een goed symbool te zyn van de voort gang van deze wedstryden. Hierna werd de beker, beschikbaar gesteld door de A.S.C., uitgereikt aan de aanvoerder van het Lyceum-team: Piet de Jong, Aarlanderveen. Drie hoe- ra's door een Lyceumleerling voorge steld, werden graag overgenomen. Finale afvalwedstrijd L.S.B. voortgezet JERRY BEY LEIDT MET 2 UIT 2. In de gisteravond gespeelde tweede ronde van de finale van de L.S.B.- afvalwedstryd heeft Jerry Bey aan zyn winstpunt uit de eerste ronde een nimw toegevoegd. Hy versloeg ir Paardekooper in een korte Siciliaanse party, doordat laatst genoemde, na een volkomen bevredi gende stelling te hebben bereikt, ten onrechte een pionoffer van wit aan vaarde en het daaruit voortvloeiende stukverlies over het hoofd zag Wel verdedigde zwart zich nog enige tyd, doch dit mocht niet meer baten. De partij tussen Van den Bosoh en Van den Oordt Jr., was een interes sant koningsgambiet, waarin Van den Bosch naar het scheen enigszins in het voordeel wist te komen. In plaats van evenwel de ontwikkeling eerst te vol tooien, ging hy te snel tot pionroof over. Van den Oordt bracht toen een verrassend loperoffer, dat evenwel naar achteraf bleek niet meer dan remise zou hebben verzekerd, indien niet Van den Bosch een minder juiste zet had gedaan. Van den Oordt's aan val werd toen te sterk en hij zegevier de dan ook spoedig. Jerrv Bey heeft thans ongeslagen de leiding met 2 pnt., op hem volgt Van den Oordt met 1 pnt., terwyi lr Paar dekooper en Van den Bosch ieder met een Vz punt de ry sluiten In de laatste ronde, die morgen bU Vriendenschaar wordt gespeeld, heeft Jerry Bey aan remise tegen Van den Bosch voldoende om winnaar te wor den. Verliest hy, dan kan Van den Oordt door een overwinning op ir Paardekooper nog met hem geiyk komen. KORFBAL. KORFBAL-PROPAGANDA VOOR ENGELSE AUTORITEITEN. Op initiatief van de Fédératlon In ternationale de Korfbal, zal op Zondag 23 October a-s. te Amsterdam voor En gelse sportautoriteiten een korfbalpro- paganda-wedstryd Blauw Wit Ons Eibernest worden gespeeld. VRIJDAG 14 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek: 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muziek; 8.50: voor de vrouw; 9.0O: gram.muziek; VPRO 10.00: „Thuis", causerie; 10.05: morgen wijding; 10.20; gram.muziek; 10.30: voor de vrouw; 10 45: a cappella-koor; 1105: voordracht: 11.25. orgelspel: 12.00: amu sementsmuziek; 12.30: mededelingen; 12 33: sportpraatje: 12 45: gram.muziek: 13.00: nieuws. 13.15: dansmuziek; 13.45: gram.muziek: 14.00voor de vrouw; 14^20 gram muziek; 15JX): voordracht; 15.20: dameskoor; 16.00: filmprogramma; 17.00 gram.muziek; 17.20: muzikale causerie; 18.00: nieuws; 18.15: planoduo; 18.30: voor de Nederlandse strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15: planoduo; 19 30: „Mensen komen tot geloof", cau serie; 19.50: kerkeiyk nieuws; 20.0CU nieuws; 20.05: kamermuziek; 20.30: „De mens ln het heelal", causerie; 20.55: boekbespreking! 21.00: verzoekprogram-' ma; 21.40: „De Ducdalf"; 22.00: buiten lands weekoverzicht; 22.15: gram.mu ziek; 22.40: „Vandaag", causerie, 22.45: avondwljding; 23.00: nieuws; 23.1524.00 gram.muziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gemengd koor; 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.mu ziek; 9.30: waterstanden; 9.35: school radio; 10.00- gram.muziek; 11.00: voor de zieken: 11.35: „Als de ziele luistert"; 11 45: gram.muziek; 12.00: Angelus; 12.03 planoduo; 12.30: mededelingen; 12.33: lunchconcert; 12.55 zonnewyzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: ka merorkest en soliste; 14.15: gevarieerd programma: 15.00: schoolradio; 15.30: omroeporkest; 16 00: voor de zieken; 16.45: declamatle-wedstryd; 17.15 kin derkoor; 17.45: amusementsorkest 18.45: voor de leugd; 19 00: nieuws; 19.15: rc- gerlngsultzending: 19.30: Brabants half uur: 20.00- nieuws; 20.05: de gewone man zegt er het zyne van; 20.12: „Hla- wadha's lied", oratorium, 22.10: voor dracht: 22.20: blaaskwlntet; 22 45: ,.Do zin van het huwelijk", causerie, 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek. AGENDA Schouwburg: Residentie-operette „Ma- rlandel aus Wlen", 8 uur nam. Rapenburg 50: Lezing Joh. Waeger over Anthroposophie, 8.15 uur nam. Gerecht 10: Theosopblsche Ver.. Spr. 1* W. J. Labait, 8 uur nam. Schouwburg: Residentie-operette rlandcl tam Wlen", 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3