Laatste Berichten 20% Tariefsverlaging STADSNIEUWS Officiële publicaties Beurs van Amsterdam DINSDAG 11 OCTOBER Ds J. Swijnenburg gaat Leiden verlaten BEROEP NAAR NIJVERDAL AANGENOMEN. Ds J. Swijnenburg, Ned. Herv. pre dikant te dezer stede, heeft het be roep van de Ned Herv. Gemeente te Nyverdal aangenomen. Aan ds Swijnenburg, die op 26 Mei '46 het predikambt te Leiden aanvaard de. waar hij beroepen was in de vaca ture van wijlen dr W. Th. Boissevain was de zorg opgedragen over wijk VII der N. H. Gemeente. Na zijn komst is in dit stadsdeel, mede dank zij zijn sti mulerende activiteit, belangrijk werk tot ontplooiing gekomen. Wij herinneren 0 3. aan de opening van „Het Schild" als tijdelijk wijkcentrum en de plannen, welke reeds lange tijd bestaan tot het verkrijgen van een permanent wijkge- bouw, waartoe indertijd een bazar werd gehouden. Leidse Schouwburg k. en o. „Jc hebt me aangeraakt". Zelfs een toneelschrijver als Tennes see Williams, die immers zijn sporen ruimschoots heeft verdiend men oenke b.v aan zijn „Tramlijn Begeer te". hoe men daarover dan ook uitein delijk mag denken slaagt er blijk baar slechts moeizaam in om een no velle voor hest toneel te bewerken, gelet op het nu en dan nog te zeer op het literaire afgestemde spel „Je hebt. me aangeraakt" naar een novelle van Lawrence. Ook het feit, dat Williams, die is gesecundeerd door Donald Wind- ham. zich grote vrijheid heeft veroor loofd. zodat men niet precies de grens lijn kan trekken, waar Lawrence op houdt en de auteurs beginnen, heeft dit stuk niet geheel daarvan kunnen vrij varen. Toch is het op zich zelve aar dige gegeven wel knap uitgewerkt met moderne inslag, waardoor de inhoud uiteraard vlotter tot het gehoor wordt gebracht. Edoch, zou het stuk het wel doen zonder de invoeging van de dronken- lap van een oude zee-kapitein, die iet wat Shakespeare-achtig aandoet? Het lijkt, dat deze figuur een geslaagde vondst is van Williams. Het is dit fijn Ironiserend en philosoferend type, dat deze romantische comedie redt. De inhoud is eenvoudig: een uit de oorlog terugkerend officier, die destijds als weesjongen door de kapitein in huis is opgenomen, verliefd op de dochter, weet deze als een sluwe vos te veroveren en tevens te redden. Te redden van een ondergaan in een leven van schijn-vroomheid en lethargie. De strijd, die de vos heeft te voeren, gaat tegen de bazige, valse, op eigen belang uitzijnde tante, die het ganse als in een streng keurslijf geregen huiselijk leven bedisselt en regeert. Als overwinnaar verdwijnt de vos ten slotte met zijn buit, zoals na het vierde tafereel eigen lijk reeds duidelijk is geworden. Wil liams zou Williams niet zijn, wanneer hij de dialoog niet had doorspekt met op de lachlust werkende passages: niet altijd van even fijn kaliber, maar toch niet direct uit de toon vallend. Zoals gezegd, het is de dronken ka pitein, die in de eerste plaats cachet cccfc aan dit toneel-gebeuren en de wijze, waarop Jules Verstraete deze fi guur een paar stevige planken-benen geeft, ls in één woord subliem. Voor het eerst na de oorlog hebben wij hem zo op dreef gezien. Alleen zijn spel is een g.'ng naar de schouwburg reeds over waard. Fons Rademaker als de vos-ver overaar staat hem prachtig terzijde en ook Mimi Boesnach als de onsympa thieke tante draagt het hare bij tot het succes. Ellen Vogel heeft de wel zeer moeilijke taak om de geestelijk zo b'ocdarme dochter te doen leven. Dat zij daarin niet volkomen slaagt, is niet haar schuld, want de figuur is te leeg gelaten, zelfs in de periode van op- s'and, om van leven» te kunnen spre ken Rest ons nog Ludzer Eringa te prijzen voor de uitbeelding van zijn domineesrol. Hij heeft daarbij enkele fijne trekjes, die het uitnemend doen. Comedia zal trots enkele bezwaren nog veel pleizier kunnen beleven van dit spel met. zijn aan onze tijden aan gepaste gegeven, dat onder regie van Johan de Meester, die ook voor een keuricr décor zorgde, uitmuntend wordt vertolkt. De prachtig bezette zaal het was een uitvoering voor K. en O. heeft het aan waardering niet doen ontbre ken. M. BAND NEDERLAND-INDONESIË De afdeling Leiden van de Band Nederland-Indonesië die belangrijk werk doet voor onze jongens overzee, gaat deze maand een feestavond organiseren ter gelegenheid van het 4-jarig bestaan der afd. Er is een erecomité gevormd bestaande uit Burg Van Kinschot de wethouders van Schaik, Menken en van der Kwaak, Kapitein ter zee Engel- bronner, de Garnizoens Commandant 1 'i- Kolonel Van Horsen, T,uif. Kotend Scheffer, rector L. P. M. Vester, ir J. J G. van Hoek en mr H. R. Goudsmit. beker<Ho R A O-variété van ka pitein van Ewljk, hoopt voor die gele genheid naar Leiden te komen. De netto-opbrengst van deze avond komt ten bate van de Kerstpakketten- actie. A. KRUIT KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Aan de heer A. Kruit alhier, werk tuigkundige bij de NZHVM, is ter ge- lerenheid van zijn 40-jarige werkzaam heid bij deze onderneming de gouden ere-medallle verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Tot lid van de commissie van over leg betreffende enige aspecten van het medisch beroepsgeheim, in 't bijzonder voor zover de justitie en de politie daar bij betrokken zijn, is benoemd de heer «L P L. Hulst, arts hier ter stede. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat met jnsang van 17 October a.s. tot nader aan kondiging de Prlnsessekade en de Bostel- brug in de richting Kort Ranenburg zullen zlin gesloten voor alle motorrijtuigen op twee en meer wielen, bespannen wagens, handwagens, ril- en trekdieren en vee. Lelden. 11 October 1949. Burgemeester en Wethouders van Lelden. De Secretaris. De Burgemeester, J BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. De Wethouder van Onderwijs, de heer •J C van Schalk, is verhinderd Woens- tog spreekuur te houden. Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN. Op de eerste bijeenkomst van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling in dit seizoen, welke gehouden werd in het Federatiehuis, sprak de heer Han Swart uit Den Haag over het Natuur- vriendenwerk van het I. v. A. O. De grondslag voor dit werk. dat een Internationaal karakter heeft, werd in 1895 gelegd in Oostenrijk. In dit jaar verscheen in de Weense Arbeiter Zei- tung een oproep van Georg Schmiedl om een natuurvriendenorganisati? te stichten. Onder de 30 personen, die aan deze oproep gehoor gaven, behoorde ook de tegenwoordige president der Oosten rijkse republiek Karl Renner. De or ganisatie breidde zich uit tot Zwitser land. Amerika, Frankrijk, Duitsland, Denemarken en tal van andere landen. Eerst in 1920 kreeg in ons land de na tuurvriendenbeweging vaste voet. De spreker schetste hoe met grote opoffe ringen van tijd en geld vacantiehuizen gebouwd werden in de mooiste streken der verschillende landen, met het doel de mens tot de natuur te brengen en gevoel voor schoonheid aan te kweken. Met behulp van deze huizen is het nu mogelijk ook de minder bevoorrechten een waardevolle vacantie te verzekeren De hulp van een reisbureau kon niet langer ontbeerd worden en met ingang van 1 October j.l. is dan ook een derge lijk bureau opgericht door de verschil lende onderdelen der moderne beweging, zoals NW. Vara. Arbeiderspers en de culturele organisaties, samen vele hon derdduizenden leden tellende Na de causerie van de heer Swart werd een viertal films vertoond, betrek king hebbende op het toerisme: tevens werd mededeling gedaan door het be stuur van de verdere plannen, waarbij de jubileumactie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het I. v. A. O. warm aanbevolen werd Het plan is nl., dat de leden aan het Hoofdbestuur een som geld ter beschikking stellen, ten einde het door de Duitsers verwoeste AJ3X.-Huis te doen herbouwen. Met een dankwoord aan de spreker en vele belangstellenden werd de bij eenkomst gesloten. STADSRITTEN 60 ct. aanslag Buitenritten 20 ct. per k.m. Ons devies De beste service - de laagste prijzen, èn uitsluitend nieuwe Chevrolets. TELEFOON 22444 (Adv.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand September 1949: beugeltas, portemon- naie, alpino muts, coupon stof, auto band, vulpen, sierduif, handschoenen, gymschoen, schoolétui, paraplue, regen jas, sjaal, muntbiljet, zwembroek; rwlel- sleutel (auto), tas, kinderstep, sierspeld, zonnebril, ceintuur, kerkboekje (RE.), étui met rozenkrans, oliepeiler (van auto), pleizierjacht, hengel, handdoek met zwembroek, étui met inhoud, da meshoed, hoofddoek, bankbiljet, bril, sleutels, kindersokje, filmrol, armband horloge, portefeuille, dashouder, arm band, ballpointpen, kano, herenpet, jon gensjasje, hamer, autocrik, pakje met inhoud, dop van benzinetank, motorbril, padvinderspetje, dop van autowiel, drinkbeker, halsketting, militaire re genjas, leesboek, rijwiel-handpomp, zak mes, actetas, rozenkrans, gouden pen, tabaksdoos, baal aardappelen, taal boekje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonncveldstraat no. 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14 16 uur. Lezers schrijven Verkeersklacht. De heer P. van Leeuwen schrijft ons: „Dagelijks kom ik voorbij dat gedeel te, dat ik in mijn gedachten „de laad- en losplaats" noem. Het gaat n.l. om het gedeelte van de Morsweg tussen de spoorlijn LeidenWoerden en de Fir ma Pel. Ik probeerde ook één dezer dagen weer dat gedeelte te passeren, doch dit was totaal qnmogelük. Over de spoor lijn krijgt men eerst een gedeelte, dat afgesloten is wegens werkzaamheden aan de spoorlijn, maar dan begint de pree. Ik probeerde de uitrij van de Firma Nieuwenhuizen te passeren, doch werd door een vervoermiddel z.g. „Ransomes" tegen het lijf aangereden, daar deze met grote snelheid uit de fabriek kwam rijden. Aan de rechterzijde van de weg stonden geparkeerd een gele wagen, waar juist een paard werd voorgespan nen en enkele grote auto's van diverse Firma's. Tegenover de Floralaan werden uit een verdieping grote pakken naar beneden gegooid, zodat men van de stoep en een gedeelte van de weg geen ge bruik kon maken. Ik probeerde het toen eens aan de linkerzijde van de weg. Ook daar stonden enkele auto's en wagens geparkeerd die aan het laden en lossen waren, terwijl op het trottoir grote pakken van 1 meter in het vier kant waren geplaatst, alshiede kleine vervoermiddelen. Dus ook aan deze zij de ging het niet. Ik vraag mij af: Heb ben wij een verkeerspolitie of niet? Is het hier niet levensgevaarlijk voor de kinderen, die elk moment een pak of kist op hun hoofd geworpen kunnen krij gen als zij van het trottoir gebruikma ken en is de openbare weg, alsmede het trottoir (waar het vol afval ligt zoals rotte tomaten) een laad- en losplaats van een fabriek? Ik merk hierbij nog op. dat het ver voermiddel „De Ransonies" plm. 20 keer per uur de weg kruist, daar 'n gedeelte van de fabriek aan de overzijde van de weg, n.l. in de Floralaan, ligt, zodat dus als vandaag of morgen de werkzaamhe den aan de spoorlijn klaar zijn, dit een grote verkeersopstopping en ongelukken ten gevolge heeft Wij hebben deze klacht ter inzage ver strekt aan de afd. Verkeer, die. hoewel de incidentele bezwaren ericennend, de algemene situatie ter plaatse niet van die aard achtte om bijzondere en be perkende maatregelen voor de indus- I trie te rechtvaardigen. - Red. Toch officiële opdracht voor Moch President Auriol heeft Jules Moch thans officieel opdracht gegeven, een nceuwe regering samen te stellen. Moch zal de president om 17 uur uit sluitsel geven, of hij de opdracht aan vaardt. PALAR ZAL NEHRU INLICHTEN. Spoedig na zijn aankomst te Washing ton zal aan Pandit Nehru, die daar wordt verwacht, een verslag worden uit gebracht over de stand van zaken op de Rondetafelconferentie en wel door de heer L. N. Palar, die zich daartoe naar Washington zal begeven. Deze laatste deelde heden te New York mede, dat het verzoek tot het uitbrengen van dit verslag hem is gedaan door Moh Hatta. DOODSTRAF GEËIST TEGEN MEYERHOFF. Vanmorgen werd voor de Bijz. straf kamer van de Arrondissementsrecht bank in den Bosch de aangehouden zaak tegen de Hauptscharflihrer Friedrich Meyerhoff tijdens de bezetting bewaker in 'het concentratiekamp Vught, behan deld. Hem was o.a. ten laste gelegd on menselijk optreden bij het bunkerdrama in het Vughtse concentratiekamp in Ja nuari 1944, toen ongeveer 70 vrouwen in een cel werden samengedrongen, waarvan er tien door verstikking om het leven zijn gekomen. De officier eiste de doodstraf. Uitspraak 25 October as. De Belgische Koningskwestie De Belgische eerste minister Eyskens, heeft gistera/vond tijdens een bijeen komst te Leuven verklaard, dat hij met ■betrekking tot de koningskwestie ver wachtte over enkele weken tot een op lossing te kunnen geraken, welke aan dit netelige probleem een einde zal maken. De Belgische Senaatscommissie van Justitie en Binnenlandse Zaken, die enkele weken geleden in beginsel de volksraadpleging goedkeurden (de so cialisten stemden tegen en de libera len onthielden zich) hebben besloten de volksraadpleging per arrondisse ment te houden. Het resultaat van een eventuele volksraadpleging zal dus in de hoofdsteden van ieder ar rondissement afzonderlijk worden vastgesteld en zal niet centraal te Brussel geschieden. Door deze rege ling wordt in belangrijke mate tege moet gekomen aan de wensen der Waalse provincies, die herhaaldelijk hebben betoogd, dat de volksraadple ging regionaal dient te geschieden om duidelijk te doen uitkomen, dat Leo pold slechts de vorst van de katho lieke Vlamingen is en in Wallonië vrijwel geen aanhangers telt. Omtrent een percentage is nog geen beslissing genomen. BAZAR DIACONESSENHUIS UITGESTELD. Door zeer bijzonder omstandigheden is de ba&ar van het Diaconessenhuls tot nader order uitgesteld. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej M. H. Does burg (Den Haag) en de heer E. R. H van Wort (Wassenaar). 25 JAAR TAMBOUR-MAITRE. A.s. Donderdag hoopt onze stadgenoot, de heer J. den Hoed, wonende Ooster- straat 54 alhier, de dag te herdenken, waarop hi) 25 jaar geleden lid werd van de Harmonie-Kapel T. en D. Hij fun geerde al die jaren als tambour- maitre. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DE HEER J. J. GROEN. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer J. J. Groen, wiens plotseling verschelden In brede kring diepe indruk heeft gemaakt, zal a.s. Zaterdagmiddag om halfdrie op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest plaats vinden. De inauguratie van prof. dr J. P. A. Mekkes begint a.s. Vrijdag niet om 2 uur, doch zoals steeds bij deze gebeur tenissen om 4 uur. L1SSE JUBILEUM MEVR. DUIVENVOORDEN Op 16 October zal het vijf en twintig Jaar geleden zün, dat mevrouw C. Th. Duivenvoorden op haar huwelijksdag met haar echtgenoot haar intrek nam in de R.K. Volksbond te Llsse. Het echtpaar bekleedde de functie van concierge. Al spoedig bleek, dat zij beiden de juiste mensen op de juiste plaats waren: sympathieken, harde werkers. Jarenlang ging alles naar wens. Toen kwam de oorlog en al spoe dig werd de R.K. Volksbond ln beslag genomen door het N.A.F. en op last van de bezetters gesloten. Een zware slag was in die tijd het plotseling over lijden van de heer Duivenvoorden, bo venal voor zijn vrouw en tien jeugdige kinderen. Mevrouw Duivenvoorden bleef echter niet bij de pakken neer zitten en toen na de bevrijding het werk in de R.K. Volksbond weer kon doorgaan, pakte zij weer flli^k aan. met al de energie die in haar was. Iedereen in Lisse kent haar, allen vinden haar sympathiek, voor een ieder heeft zij een goed woord. Menig getrouwd stel letje zal een prettige herinnering be houden aan hun huwelijksfeest, in de R.K. Volksbond gevierd 16 October zal voor mevr. Duivenvoorden zeker niet ongemerkt voorbijgaan! OEGSTGEEST GEBRANDSCHILDERDE RAMEN VOOR R.AADHUIS. Zoals dagelijks is te zien, wordt er aan het Raadhuis hard gewerkt. Het is, naar ons werd medegedeeld, de be doeling dat 't geheel verbouwde Raad huis in de tweede helft van November officiel in gebruik zal worden geno men. Het gemeentehuis werd in 1900 door wijlen burgemeester J. G. M. v. Griet- huysen bij diens installatie in gebruik genomen. Het is steeds een sieraad voor de gemeente geweest. De enorme groei van het aantal inwoners der gemeente, hetwelk gepaard ging met een grote uitbreiding van het secretarie-werk, en dientengevolge ook van het ambtena rencorps, noodzaakten tot uitbreiding. Deze werd gevonden op Wilhelmlna- park 17. Ook dit gebouw is te klein ge worden. Daarom werd alzo besloten tot de huidige verbouwing, waarvoor de Generale Synode Ned. Herv. Kerk WORDT NIEUWE KERKORDE 1 JANUARI 1951 INGEVOERD? Gistermorgen is de vergadering van de generale synode der Ned Herv Kerk op „Woudschoten" te Zeist geopend. De praeses, ds H. J. F. Wesseldijk, sprak de hoop uit, dat de synode in deze zitting gereed zal komen met de behan deling van de laatste 4 ordinantiën. Het moderamen hoopt, dat de kerk orde op 1 Januari 1951 zal kunnen worden ingevoerd. Het dienstboek der kerk en de overgangsbepalingen zullen in het voorjaar 1950 kunnen worden be handeld en de kerk kan dan daarover in Juni daarop volgend consideraties ge ven. Kan men volgens deze plannen werken, dan zal de thans zittende sy node de kerkorde definitief aan (4e kerk kunnen geven. De synode deed de volgende benoe mingen: Tot lid van de Oecumenische Raad (vac prof. Haitjema) mr H. Mulderije. Amsterdam: lid van de raad voor kerk en publiciteit (vac. ds P. Fagel) mevr H. W Boersma-Smit. Amsterdam: lid van het curatorium van „Kerk en We reld" dr H. Schroten. Charlois. en mevr. G. J. Vrij—Ledeboer- voorzitter werk groep Kerk en Prediking (vac. prof. Haitjema) prof. dr G. Sevenster, Lei den; lid van de werkeroep Kerk en Sa menleving (vac J. Hofman) C. J van Mastrigt, Utrecht: tot adviserende le den van de Synode voor het volgend jaar worden de thans zittenden herbe noemd. HET DIACONAAT. In de middag- en avondzitting wordt ord. 15 (voor het diaconaat) behandeld. Zeer uitvoerig staat de synode stil bij art 2 dat het werk der diakenen re gelt. Een amendement, dat beoogt de hulp aan andere diaconieën die steun behoeven te stellen boven rüet-leden der eigen gemeente, wordt niet aan vaard. De synode geeft hiermede te ken nen, dat de groep van hen, die niet tot de gemeente behoren, bepaaldelijk wel aan de zorg van de 'diaconieën zijn toe vertrouwd en zelfs voorrang moeten heb. ben boven steun aan hulpbehoevende diaconieën van andere gemeenten. In art 3 over de Werkwijze der dia kenen bepaalt de synode, dat alle le den der gemeente, ook als zij geen lid maat zijn, tot leden van de diaconale commissies van bijstand kunnen wor den benoemd. Zoals dit met de andere ambten het geval is. zullen er krachtens art, 4 ook diakenen met bfizondere op dracht benoemd kunnen worden. De overige artikelen worden zonder ingrijpende wijzigingen vastgesteld A1- leen over art. 8 betreffende de diaco nieën in de gedecentraliseerde gemeen ten zal de synode nog een nadere be slissing nemen. De ordinantie wordt daarna met alg. stemmen aangenomen. „CHEF-STAF" SURYADARMA OP WEG NAAR DEN HAAG. Naar Indian Information Service meldt, heeft „air vice commodore" Suryadar- ma, dhef-staf van de Republikeinse luchtmacht, die op zijn reis naar Den Haag waarheen hij heden verder reist onlangs te Nieuw Delhi is aan gekomen, een bezoek gebracht aan de Indiase Nationale Academie voor lucht vaart te Bareilly en aan de provinciale luohtvaartverenlging van Hind te Al lahabad. plannen zün uitgewerkt door de direc teur van gemeentewerken, de heer A. Hoekstra. Dat een zeer groot aantal inwoners over een en ander zeer verheugd is, blijkt om. uit het feit, dat zich thans een comité heeft gevormd dat zich ten doel stelt een geschenk van blijvende waarde aan te bieden in de vorm van gebrandschilderde ramen voor de nieu we Raadzaal. Deze ramen zullen op symbolische wijze voorstellen de verschillende takken van handel, nijverheid en industrie, welke in Oegstgeest zijn gevestigd. Tevens zal de jeugd een speciaal op haar betrekking hebbend raam aanbie den. Reeds is contact gezocht met een glazenier, die bereid gevonden is een ontwerp gereed te maken. Dit staat ter bezichtiging opgesteld in de etalage ruimte van 't Technisoh Bureau Koel man. Ofschoon het comité weet dat in deze tijd voor allerlei doeleinden veel ge vraagd wordt, aoht het deze actie ze ker gerechtvaardigd, daar op deze wijze ons „Huis der Gemeente" een fraaie Raadzaal rijker zal zijn. En wie zal hieraan niet willen meewerken? Het bedrag van plm. f. 2.000, dat hier mede gemoeid zal zijn, is in verhou ding tot de waarde van het geschenk zeker verantwoord. Vermelden wij nog dat het dagelijks bestuur van het co mité is samengesteld uit de heren: N. van Weizen, voorzitter, Jac. J. Vos, se cretaris en mr J. G. Bergmeyer, pen ningmeester. RIJNSBURG JONG HERVORMDEN. Gisteravond kwamen de Jong Her vormden bijeen in de consistorie van de Kleine Kerk aan de Brouwerstraat. Ds M. J. J. Bonting opende de avond op de gebruikelijke wijze Na een kort openingswoord gaf hij de spreker van deze avond, ds Jongeboer van Lisse, het woord. Deze hield een inleiding over „Prediking en Preek". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door slechts enkele personen gebruik gemaakt werd. Ds Bonting dankte ds Jongeboer voor zijn inleiding, waarna hij nog enkele huis houdelijke mededelingen deed. Hierna werd overgegaan tot het verkiezen van twee nieuwe bestuursleden ln de vaca ture van de heren G. Zandbergen en J. v Egmond Dz. Gekozen werden de heren D. van Egmond Dz. en A. v. d. MeiJ Jz. Na gemeenschappelijk zingen sloot ds Bonting met dankgebed de leerzame avond. WARMOND Begrafenis VV. K. HeijL Onder zeer grote belangstelling werd gisteren het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer W K. Heljl. Velen uit de bloembollenwereld waren op de doden akker aanwezig evenals afgevaardigden van officiële instanties. Op verzoek van de overledene waren er geen bloemen en werd aan het graf slechts gesproken door de predikant. De heer W. K. Heijl, oudste zoon van de overledene, dankte alle aanwezigen voor de door hen ge toonde belangstelling. Versnelling V oor-Unie-accoord waarschijnlijk KOMENDE CONFERENTIE BESLISSEND VOOR BENELUX. Onze correspondent te Brussel meldt ons heden: Zoals wij reeds meldden zijn er tegen het accoord van de Voor-unie hevige protesten gekomen vanwege de sectoren der Belgische industrie, die van de vrije invoer in Nederland werden uitgesloten. De Belgische breigoed- en confectle- fabrikanten, wolwevers, enz. deden stap pen bij verscheidene ministers en het ziet er thans naar uit dat het Voor- Unie-ontwerp, dat in Den Haag werd geparafeerd, door de heren Suetens en Spierenburg, op de minister-conferentie te Luxemburg opnieuw onder de loupe zal worden genomen. Uit verschillende informaties blijkt, dat de conferentie, welke van 13 tot 15 October tc Luxemburg wordt ge organiseerd, van beslissende beteke nis zal zijn voor de toekomst van de economische unie Benelux. Naar wij vernemen kan Luxemburg worden be schouwd als het „zijn of niet zün" van Benelux, omdat men te Brussel oor deelt dat de problemen, zoals zü zich thans voordoen, ook over enkele jaren op dezelfde wijze zullen rijzen. De mi nisters staan voor de zware beslissing: aanvaarden België en Nederland het risico, met name het financieel risico, van een volledig vrije goederenruil per 1 Juli 1950? En het kernprobleem is: zal ln de Economische Unie de Belgische of de Nederlandse landbouwpolitiek worden Ingesteld? In Nederland zün de boeren verzekerd van een vaste prijs voor hun land- en tuinbouwproducten, in België speelt de vrije concurrentie de grote rol. De sterke figuren van de komende conferentie zijn van Belgische zijde de ministers van Buit. Zaken, Van Zeeland en de premier Gaston Eyskens, van Ne derlandse zijde de ministers Lieftinck, Stikker en Van den Brink. STRADIVARIUS ONTDEKT. Een viool, waarep men aan de bin nenzijde zeer diuidelijk kan lezen: „An- tonius Stradivarius 1705", gevolgd door de letters „A.F.", omringd door een dubbele cirkel met bovenaan een kruis van Malta, is te Charente ontdekt. MOORDENAAR KRIJGT 20 JAAR. De rechtbank te Almelo heeft van morgen uitspraak gedaan ln de straf zaak tegen de 35-jarige voormalige po litieke delinquent H. J. Visser uit Al melo, die in de naoht van 22 op 23 April j.l de 13-jarige Eppie Meilof van het leven heeft beroofd door deze zo danig met een hamer op het hoofd te slaan dat de dood bijna onmiddellijk intrad. V. werd veroordeeld tot 20 Jaar ge vangenisstraf. De eis luidde levenslang. DE CDU EN DE OOST-DUITSE REGERING. Volgens de „Neue Zuercher Zeitung" zijn de leden van de Christelijke-demo- cratlsclie unie (CDU) in de sovjet-zone en de lagere partijfunctionarissen niet tevreden met het beleid van het partij bestuur, daar deze het deelnemen aan de stichting van de staat niet afhanke lijk wil stellen van de uitslag der in deze herfst te houden nieuwe verkiezin gen voor de provinciale parlementen. Op een bijeenkomst van regionale voorzitters en secretarissen te Berlijn hebben Nuschke en Dertinger het zwaar te verantwoorden gehad. Een motie, die het beleid van het partijbe stuur veroordeelde, zou ongetwijfeld zijn aangenomen, aldus het blad. indien het tot een stemming daarover was geko men. De afgevaardigden van de CDU ver langen verder afschaffing van het so dalis tisch-communistische monopolie in het perswezen, zuivering in de leiding der volks politie en een duidelijke begin selverklaring over de Oost-Duitse gren zen. Besloten werd de maatregelen van de nieuwe regering af te wachten met als eis. dat de belofte tot het houden van werkelijk vrije verkiezingen op 15 October 1950 ingelost zal worden. GLAZENWASSER HIELD ZICH NIET BIJ ZIJN WERK. Nam terloops kostbaar horloge mee Enige dagen geleden verspreidde de Haagse politie een oproep waarin de eigenaresse van een, door de recherche in beslag genomen platina armband horloge met brillianten bezet, verzocht werd zich te melden. Dit kostbare horloge, ter waarde van f 1200—, was door de politie aange troffen bü een goudsmid, die het van de 24-jarige glazenwasser M. J. uit Den Haag voor f 400 had gekocht. M. J. be weerde. dat hü het horloge had gevon den. Toen zich echter niemand meldde, werd de glazenwasser opnieuw aan de tand gevoeld. Hü viel door de mand en bekende het horloge ontvreemd te heb ben. Op de Statenlaan te Den Haag had hi) bü een oude dame de ramen aan de binnen- en buitenkant moeten zemen. Hü had toen kans gezien een kast open te breken, waarin zich een juwelenkistje bevond en het armband horloge er uit genomen. De oude dame. die dit horloge slechts zelden droeg, had van de diefstal niets bemerkt. Van demobilisatie-schema wordt niet afgeweken EXTRA SCHEEPSRUIMTE WORDT GECHARTERD. De directeur voor de demobilisatie van de Kon. Landmacht deelt ons mede: Zoals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen de militairen van de 7 Dcc divisie en zij. die hiermee gelijkge steld zijn, in de periode October 1949 t/m Januari 1950 uit Indonesië naar Nederland vertrekken. Het totale aantal militairen, dat in deze periode zal terugkeren, werd oor spronkelijk op 20.000 man berekend, ter wijl het totale aantal militairen, dat van Juni t/m September 1949 uit Indonesië zou vertrekken, op 12.000 man werd be groot. Deze laatste groep is thans reeds voor het grootste gedeelte thuis of va- rende. Reeds werd een begin gemaakt met de afvoer van de 7 December divisie. Bü het opmaken van het definitieve afvoerschema bleek echter o.m. als gevolg van de door de Minister van Oorlog vastgestelde uitbreiding van het „Paascommuniqué"dat het definitie ve cüfer van de troepen, die tussen Octo ber 1949 en Januari 1950 uit Indonesië moeten worden afgevoerd, belangryk hoger ligt dan de oorspronkelijke be rekening. Daar van het gepubliceerde schema onder geen beding zal worden afge weken, zal het Directoraat-Generaal van Scheepvaart extra scheepsruimte charteren, waardoor ook dit bdane- rijk groter aantal militairen op de vastgestelde tüd uit Indonesië zal kunnen vertrekken. Het eerste schip, dat voor dit doel werd ingelegd, is het Engelse stoomschip „Empire Brent", dat als emlgrantenschip een reis naar Australië heeft gemaakt. Op de terug reis die vermoedclük in de loop van deze week zal aanvangen, zal dit schip Nederlandse troepen thuisbrengen. Daar het huidige demobilisatie-cen trum eveneens van onvoldoende capaci teit is om het groter aantal militairen van de Kon. Landmacht te verwerken, zal binnenkort een nieuw demobilisatie centrum worden betrokken, waarvan de capaciteit wel voldoende is. De verbou wing van dit kamp voor genoemd doel is reeds in volle gang. DODELIJK MOTORONGELUK TE HILVERSUM. Toen een bewoner van de Vaartweg te Hilversum gisteravond laat naar huis keerde, vond hij op die weg, even buiten de bebouwde kom, twee mannen bewus teloos liggen, die met een motor tegen een boom waren gereden. Hij waar schuwde politie en G.GJD., die de slachtoffers naar het Diaconessenhuis lieten overbrengen, waar een van hen, de 31-Jarige houtbewerker J, G. Ulrich uit Culemborg, vanmorgen aan de op gelopen verwondingen is bezweken. Het tweede slachtoffer is nog steeds buiten kennis. AUSTRALISCHE PLANNEN VOOR PAPOEA EN NIEUW-GUINEA. Joseph Chifley, minister-president van Australië heeft bekend gemaakt dat een subcommissie van het kabinet en een interdepartementale commissie zyn gevormd om een vijfjarenplan te bestuderen voor de ontwikkeling van Papoea en Nieuw-Guinea. Het plan zou de economische, sociale, opvoedkundige, politieke en financiële aspecten omvat ten. Het slachtoffer van de ontploffing in een loods van de N.V. Chemische In dustrie van Hasselt te Amersfoort, de 72-jarige scheikundig ingenieur, dr J. V. B. van Hasselt, is in de afgelopen nacht aan de bekomen verwondingen over leden. BEURSOVERZICHT \MSTERD AM11 October. De beurs was vandaag volkomen lus teloos. Olies fluctueerden van 310 tot 313 3/4 en sloten op dezelfde prijs als gisteren, nl. 310%. Philips en Unilever konden een kleine winst boeken, Aku's waren wederom gevraagd en lagen op 194 gunstig. De overige industriëlen slechts weinig veranderd. Was er gisteren de dividendaankon diging van Amsterdam Rubber, die wat leven in de brouwerü bracht, vandaag was er geen nieuws dat van invloed was op de Indonesische markt. Het uit blijven van enig positief resultaat van de R.T.C. en de mededeling, dat de Indonesiërs nog deze maand uit Den Haag naar de Oost zullen terugkeren, werd over het algemeen niet gunstig beoordeeld. De voornaamste cultuur fondsen openden dan ook licht ge drukt. De handel was hier wel zeer ge ring. Per saldo moesten zowel HVA, Deli en Amsterdam Rubber een klein verlies boeken. Op de Scheepvaartmarkt was de stemming uitgesproken, vriendelijk. Lichte vraag was voldoende om een koerswinst van 3 punten voor Scheep vaart Unies en een verbetering van 1 tot 2 punten voor de overige fondsen te doen ontstaan. De Staatsfondsenmarkt lag wederom gedrukt voor de dollarlening Nederland. De in guldens luidende Staatsfondsen waren fractioneel lager. Dinsdag 11 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '48 3% 10014 Ned. '47 3% 3 97% 97 M Dollar-Ing. '47 3 94% 93ft Investeringscert. 3 98% 98% Ned p. 1962/4 m.b. 3 99% 98H Indlë '37 A 3 94f| 95 Grootboek '46 3 97H 96% ACTIEVE AANDELEN Koion. Bank 71% 70 N. Ind. H.bank 104 104 Ned. HandelmU164 164 A.K.U192% 193% Lever Br246% 247 Philips 240% 241% Wilton Feyenoord 163% 163% Kon. Olie 310% 311% Amst. Rubber 152% 150 Deli-Bat Rubber 101 100% Holl. Amer IUd 170 170 Kon Ned Stoomboot 137% 138% Ned Scheepv. Unie 161% 163% H V.A. 171 162 Java Cuit75 72% Del) Bat Mij127y4 124% DeU Mij151% 149% Senembah 130% 125% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gcm. Leningen A'dam 1947 (3y2) 3 100% 100ft Den Haag 1947 1 3 102% R'dam *37 I, Hl 3% 102 102 Industr. Obligaties Lever's Zeep Mü 3% Kon. Petr. MU 104% 104 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 167 174% 175% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.labr. 318 Rolt. Droogd Mü 341 Zwanenb. OrganoD 199% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mü- 161 Internatte 185 Albert Heyn 199% Ned. Mü WalvVrt. 122% Spoorwegen Deli Spoorw. mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 51% 26% 37% 167% 174% 173 325 341 200 161% 180% 122% 50% 26% 37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5