DE MEESTER-UITVINBER Goederen-vervoer per trein wordt belangrijk versneld Nederland laat electrisclie locomotieven bouwen Belangrijke tariefsverhoging buitenlands P.T.T.-verkeer WEK DE GAL IN UW LEVER OP «.N.A.-L.F.C. Het noodlottige halssnoer Radio-programma B8ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Dinsdag 11 October 1949 Tweede Blad No. 26817 1950: electrificatie LeidenW oerden (Speciale reportage) De snel voortschrijdende electrifica tie van het spoonveg-net in Neder land heeft tot dusverre in hoofdzaak nuttig effect gehad voor het vervoer van personen. Zoals zovele andere voornemens zjjn ook de spoorwegplannen tot electrifi catie van het goederen-vervoer op uitgebreide schaal door de oorlogs naweeën aanzienlijk vertraagd. Want de leidende mannen op spoorwegge bied hebben nu tot hun niet geringe verwondering moeten constateren dat niet Duitsland en ook niet de Ver. Staten of Engeland, maar Frankrijk momenteel op dit terrein althans het land van de technische won deren is! Men heeft er misschien nooit zoveel aandacht aan geschonken, maar Frankrijk had inzake locomotievenbouw al een rijke en rijpe ervaring van vele tientallen jaren. In Frankrijk, hebben de spoorwegen regelmatig een goede duizend electrische locomotieven in dienst. In Frankrijk aldus stelden ir Den Hollander en zijn staf bij een be zoek vast heeft men een technisch niveau dat momenteel door geen ander land wordt bereikt. In de enorme werkplaatsen van „Alsthom" te Belfast (een onderneming welke ook fabrieken heeft te Tarbes, le Courbe en St. Ouen) wordt thans met grote ijver gewerkt aan een Ne derlandse order, welke de levering van vijftig electrische locomotieven omvat. Met die aflevering zal in April van het volgend jaar een begin worden ge maakt: telkens drie in de maand, zo dat het ongeveer begin 1952 zal worden voordat de Ned. Spoorwegen dit gehele „loco-park" volledig tot hun beschik king zullen hebben. Zonder twijfel zal het spoorwegver voer van personen en goederen tegen die tijd hier te lande een belangrijke verandering en versnelling hebben ondergaan. Aan de uitbreiding van het electri sche net wordt immers dag aan dag met energie gewerkt. De lijn Dordrecht, Lage Zwaluwe, Breda nadert haar voltooiing. Tegen 1 October '50 volgt: LeidenWoerden, in 1951 de verbinding van het Westen met Enschedé en Oldenzaal, in 1952 die met Groningen en Leeuwarden. Op het gehele electrische net zullen 's nachts de nieuwe Franse locomotie ven in actie worden gesteld voor het vervoer van goederen. Overdag zullen zij het reizigersverkeer stimuleren en o.m. de lange expresse treinen van en naar het Zuiden trekken, waarin de mannen van het Britse bezettingsleger door ons land reizen. De electrische locomotieven, met een dienstsnelheid van ongeveer 125 kilometer, zijn sneller, beweeglijker en veel zindelijker dan de stoomlocomotieven (die telkens kolen en water moeten laden) en er zal dus winst zijn naar vele kanten. De vraag rijst, of men de nieuwe loco's niet in Nederland had kunnen maken. Helaas heeft onze industrie in dit opzicht nog te geringe practische ervaring. Het enige wat zij dienaan gaande deed, was het in licensie bou wen van een zevental Zwitserse loco motieven, nadat de Zwitsers er zelf drie voor ons hadden vervaardigd. Te zijner tijd zal zij wèl worden ingescha keld bij de levering van een 25-tal electrische locomotieven, die in het handelsaccoord met de Ver. Staten zijn opgenomen. Werkspoor zal dan namelijk het technische en Heemaf het electrische gedeelte voor z'n rekening nemen. Wan neer die machines echter zullen komen is nog geheel onbekend. Deze Ameri kaanse machines zijn van een groter en zwaarder type dan de op vier assen- aangedreven Franse loco's. Zij zijn zes- assig en zullen een dienstsnelheid van niet minder dan 160 kilometer hebben. Van dit laatste type zullen er mis schien ook nog een tiental door Frank rijk worden gebouwd. Onderhandelin gen daarover zijn gaande. Inmiddels heeft Frankrijk zich bereid verklaard in ons tijdelijk tekort aan electrische machines enigszins te voor zien door ons 10 locomotieven in bruik leen af te staan. Drie ervan zijn hier reeds in dienst. Zo zal het zeer verouderde en snel afbrokkelende stoomlocomotievenpark van de Ncd. Spoorwegen binnen enige jaren een uiterst ingrijpende en aan zienlijke verandering ondergaan, wel ke voor het personen- zowel als voor het goederenvervoer in ons land van de grootste betekenis moet worden geacht. Uitgezonderd voor Indonesië Met ingang van 17 October zullen diverse tarieven voor post-telefoon en telegraafverbindingen met het buiten land worden verhoogd. De binnenland se tarieven alsook de tarieven voor Indonesië blijven ongewijzigd. Surina me en Curasao vallen onder de inter nationale regelingen. De tarieven voor pakketpost, tele graaf, telefoon en radio worden voor het buitenland met 20% verhoogd. De intercontinentale luchtposttarie ven worden met 40% verhoogd, be halve die voor Indonesië. Het tarief van antwoordcoupons en voor telegrammen met betaald ant woord wordt volledig aangepast aan de afrekening op goudfrancbasis. EEN LUCHTBRIEF Tot troost van degenen, die hun brie ven aan het intercontinentale luchtver keer toevertrouwen, kan worden mede gedeeld, dat PTT in de loop van Novem ber een „luchtbrief" in omloop brengt, die twee-en-een-halve gram zal wegen. Deze „luchtbrief" krijgt een opgedrukte postzegel van 30 cent en zal via alle in tercontinentale luchtverkeerswegen ver stuurd kunnen worden, dus naar 11 e bestemmingen ter wereld. Voorlopig zal het normale internatio nale briefpostverkeer, incl. drukwerken, monsters enz., niet aan prijsverhoging worden onderworpen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes, (Adv.) De verhogingen zijn gevolg van de de valuatie van de gulden. In de wereld postvereniging bestaat de bindende af spraak, dat alle verrekeningen plaats vinden op basis van de (thans imagi naire) goud-franc. Deze goud-franc is door de devaluatie van de gulden van 85 cent tot- 1,25 gulden in prijs gestegen. Indien PTT de tegenwoordige tarieven zou handhawen, dan zouden millioenen verlies geleden worden. De heer L. Neher, directeur-generaal van PTT stelde nadrukkelijk vast, dat de thans per 17 October aangekondigde ver hogingen een tijdelijk karakter zullen hebben. Internationaal overleg in de Wereld-postvereniging en de internatio nale organisatie voor telecommunictie, zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. Hierbij bestaat de kans, dat de thans bij wereldovereenkomst in goud-franc uitgedrukte tarieven gewijzigd zullen worden. Hetgeen in nadere tariefbepa lingen binnenslands tot uitdrukking zal komen. Ook wordt met luchtvaartmaat schappijen overleg gepleegd in hoeverre de luchtrechten zullen kunnen worden verlaagd. De heer Neher verwacht over het al gemeen in de landen, die gedevalueerd hebben, een onvermijdelijke verhoging van PTT-tarieven. Door de devaluaties zijn vele materiaalkosten alsook kosten van vervoer gestegen. Hoe de gevolgen van de diverse waardeverminderingen zich ten slotte zullen consolideren is op het ogenblik nog niet geheel te overzien. Bezien van Nederlands standpunt uit zullen de binnenlandse PTT-tarieven zeker moeten stijgen, indien het finan- cieel-economische totaalbeeld sterk ver andert door verhoging van lonen en ver dere stijging van andere kosten. Voorshands echter blijven de bin nenlandse tarieven ongewijzigd. Een uitzondering echter, die geheel buiten de devaluatie staat, is een binnenkort te verwachten verhoging van aansluit kosten voor telefoon en enige neven zaken daarvan. Sinds 1940 tot aan do devaluatie stegen de lonen van 100 tot 160 en de materiaalkosten zelfs tot 300. Het blijkt niet langer mogelijk NEDERLAND—FRANKRIJK. In de Rivièrahal te Rotterdam werden gisteravond wedstrijden gehouden tus sen Nederlandse en Franse profs. De uitslagen waren: Jan de Bruin (Nederland), wint door k.o. van Victor Bonneau. Brommer (N.) wint op punten van Mohamèd Kourane (Fr.); Frits van Kempen (N.) wint op punten van Ali Anirane (Fr.). KAMPIOENSCHAP VEDERGEWICHT VOOR PROFS. De Rotterdammer Jan Maas, de lEmdhovenaar Jack Swevels, de Am sterdammer Hannes Schneiders en de Hagenaar Theo Nolten zuilen binnen kort in een kleine competitie boksen om de vedergewichttitel voor profes sionals van Nederland. Zij die per bus naar Gouda willen, kun nen zich opgeven bij de heren A. van Leeuwen, Grevenstr. 23A en F, Massaar, Molensteeg 14, f 1,50 per persoon. Er is gelegenheid voor opgaven tot Vrij dagavond 8 uur. (Adv.) voor de thans geldende prijzen te wer ken. De gewijzigde radio-, telefoon- en te- legraaftarieven gelden voor alle soorten gesprekken en telegrammen met het bui tenland, dus bijv. ook voor perstelegram- men. FEUILLETON 34) door GORDON MC DO NELL. HOOFDSTUK XII. Hoe Zij zweeg weer en ik vroeg: lang is dat al geleden? NegentientweeënveertigPaps ging naar Londen als lid van de Luoht- raad en Mams ging er ook voor een tijdje heen en toen kregen ze een vol treffer op hun huis. Ik dacht: En nu Letty! Ik wist niet, wat ik zeggen moest en daarom zei ik maar niets en ik geloof, dat zjj dat prettig vond. Na enige tijd ging zij voort: Ik geloof niet, dat Oom Ste phen daarna ooit weer de oude geweest is. Hij is sterk veranderd en veel ouder geworden. Hij heeft weliswaar zijn werk, maar daaraan doet hij niet veel meer. Wij hebben getracht hem bij ons te laten logeren, maar dat ging niet hij is niet gelukkig als hij uit zijn eigen (huis is. Hij moet erg geschrokken zijn van wat er met Letty gebeurd is. Dat was hij ook; heel erg. Hij wilde onmiddellijk naar ons toekomen, maar hij voelde zich niet goed genoeg. Ik wist niet, dat hij ziek was, anders zou ik het niet verteld hebben. Begg zei, dat hij aan de lunch goed in orde was. Wat was er met hem aan de hand? Eerlijk gezegd, heb ik het niet ge vraagd. Ik dacht aJleen maar aan Let ty. Hoe kwam het dan, dat jij ook niet met hem geluncht hebt? Begg wilde een zakelijke bespre king met hem hebben en ik had hem pas gezien en dus ging ik naar het strand. Zij keek mij aan. Ik kon zien, dat zij mij in stilte gadesloeg, waarna zij zei: Tracht je het een of ander uit te vinden? Neen, m'n lieve kind, helemaal niet. Ik ben alleen maar geïnteresseerd in jou en je familie; dat is alles. Kim je op dat bord de naam onderscheiden van de stad, waar we nu aankomen? Ik geloof, dat het Lone Pine is. Zij keek naar de wegwijzer, terwijl ik vaart minderde. Ja, inderdaad, dat is het. Dan zullen we er gauw zijn. Je hebt echter genoeg tijd om nog een dutje te doen, als je daar zin in hebt. Ik zal in Rock Creek stoppen om de tank te laten bij-vullen, omdat ik weet, wat er gebeurt, als je in de bergen ben zine moet laden. Met de stijging van het terrein, stijgt de prijs van de ben zine en Rock Creek is waarschijnlijk de laatste goedkope plaats. Weet je zeker, dat je niet liever hebt, dat Ik een tijdje ga chaufferen? Neen, dank je. Ik houd er niet van om gereden te worden. Zij installeerde zioh weer in haar hoekje en rolde zich op de bank op, zeggende: Misschien zal iemand je nog wel eens temmen. Je kunt nooit weten. Zij gaf geen antwoord en moet on middellijk in slaap gevallen zijn. HOOFDSTUK XIV. Toen ik Rook Creek binnenreed, zal weest. Er was een man bij het tank station, toen ik voorreed en ik stapte uit om met hem te praten vóór Janet wakker zou worden. Ik had geprobeerd om het rhyöhme van de wagen zeer ge leidelijk te veranderen en zij was nog in diepe slaap, toen ik stilhield. Ik deed, toen ik uitgestapt was, het por tier heel zacht dicht en de man liep mij tegemoet. Hij was ongeveer vijfen veertig jaar oud en zo kaal als een bil jartbal. Hij had rustige, scherpe ogen in zijn hoofd. Een vriend van mij is hier gister avond met de bus gekomen en ik kan hem niet vinden, zonder te weten, op welke bus hij -zat, nl. op die van 12.01 middernacht, of die van 5.15 's mor gens. Ik vraag me af, of u mij zoudt kunnen helpen, zei ik. Ik was gisteravond om 12.01 niet in dienst, maar wel om 5.15. Hoe ziet hij er uit? Hij is lang, mager en donker, met grijze ogen. Ongeveer 32 of 33 jaar oud. Ziet er ernstig uit. HU zal waarschijn lijk visgerei en kampeeruitrusting bij zich gehad hebben, omdat hij van plan was naar Mammoth te gaan. Hij zette een nadenkend gezioht. Een visser? Er waren twee of drie vissers, maar ik herinner me niet, dat een van hen er uit zag, zoals u be schrijft. En bovendien zijn zij hier ge bleven en zijn niet doorgegaan naar Mammoth. Maar ik kon hem gemist hebben. De bus was nogal vol. Zal ik de tank vullen? Graag. Is er hier soms iemand in de buurt, die de aankomst van de bus om middernacht heeft meegemaakt? Met hem zoudt u nu toch niet kunnen praten, mijnheer. Hij of ten minste zijn vrouw zouden u uw keel afsnijden, als u nu probeerde hen wak ker te maken. Morgenochtend is hij weer hier komt om 12 uur op. Dank u zeer. Het spijt me, dat ik u niet helpen kon. Ik stapte weer in en reed weg zon der te wachten op het nazien van de olie en het water. Zij sliep nog steeds, toen ik de bergweg opreed. Ik voelde mij in het geheel niet slaperig meer; nu niet meer. Ik was or aardig zeker van, dat Selliok niet in de bus van 5.15 gezeten had. Dat zou dus op Begg wij zen als de dader tenzij ik helemaal gek was. Maar hoe kon dat? Toen we halfweg de heuvel op wa ren, begon zij zich te bewegen. Het was waarschijnlijk de koelere lucht, die haar wekte. Dat was in ieder geval goed het gaf haar de tijd om behoorlijk bij te komen, voor we binnen kwamen. Zo, zei ik, we zijn er bijna. Rock Creek?, vroeg zij met nog slaperige stem, Mammoth. Je bent in Rock Creek niet wakker geworden. Oh. Zij begon het haar te kammen en haar neus te poederen. Dat Hotel Marmazon wat voor gelegenheid is dat?, vroeg ik. Dat weet ik niet. Maar je kunt er van op aan, dat het een van de beste is, anders zou Begg er niet gelo geerd hebben. Ik hoorde, dat het niet al te best was. De man in Rock Creek vertelde me, dat het in de laatste tijd lelijk af gezakt was. Waarom zouden we niet eerst een ander hotel proberen? Als het Jou hetzelfde is, laten we dan naar het Marmazon Hotel gaan. Ik heb zo'n idee, dat Begg daar zijn zal. En je wilt de politie-luitenant toch ook nog spreken, nietwaar? Niet speciaal. En in ieder geval is het best mogelijk, dat zij nu al weer weg zijn. Als ze vanavond vroeg naar Bishop gevlogen zijn, zijn ze misschien nu al de bergen in. Ik zag, dat zij zich begon af te vragen, of ik iets in mijn schild voerde en dus zei ik: Goed, we zullen eerst naar het Marmazon Hotel gaan. Ik zag het hotel eerder dan ik ge dacht had. Het was een groot gebouw met de naam „Marmazon" in grote Neon-letters over de gehele gevel. Het zag er comfortabel en modem uit. Ik reed tot voor de ingang en hield stil. Samen liepen wij de stoep op naar de hall. Deze was in het halfduister gehuld. Er was niemand aanwezig. Wij liepen naar de balie en ik drukte op de bel. Er kwam een man op ons af. Toen hij dichterbij kwam, zag ik, dat hij ongeveer vijftig jaar was met een prettige gelaatsuitdrukking, ondanks 't feit, dat hij wakker gemaakt was. Maar toen hij dichterbij kwam en naar Ja- net keek, veranderde zijn gelaatsuit drukking in een van werkelijk genoe gen en verrassing en men kon zien, dat hij het meende. Hij stak zijn hand naar haar uit en zei: Dag mevrouw Holbrook. Dat is prettig om u weer eens te zien. Uw man heeft mij in het geheel niet ge zegd, dat u ook zou komen. Ik denk, dat hij vergeten heeft er over te spre ken. U heeft dezelfde kamer, als ver leden jaar in Juli Hij is nu daar, als u soms meteen wilt doorgaan. (Wordt vervolgd) 56). Zo schreden Ernest Klapper en Panda hand in hand langs de tribune's, langs de juichende toeschouwers. Een paar sterke arbeiders hadden de rest van Tsjoeketsjoek op hun schouders ge nomen en Volgden hen, opdat het ros, dat zelf niet meer liep, óók toegejuicht zou worden. „Zo zie je nu maar!"riepEmestKlap per. „Zo'n uitvinding is een mooi iets! De Grote Knol Ren Prijs! Nu zal ik Tsjoeketsjoek weer helemaal kunnen re pareren en dan kan ik de bakker en de het ongeveer 1 .uur 's nachts zijn S^-melkboei: betalen en misschien houd ik dan zelfs wel wat zakgeld over! Mooi, zo'n uitvinding!" „Ja maar, baas", zei Panda, „ver geet u niet iets?" „Ik vergeet nooit iets!" riep Klapper. „Een uitvinder heeft een stalen brein!" „Ja maaruw weddenschap" zei Panda. „Weddenschap? WatO! Wedden schap! Ja, natuurlijk! Daar moet ik on middellijk nog even werk van maken!" En daar ging hij al, hollend, naar Joris Goedbloed. Nu stond Joris Goedbloed intussen heel snel het bord schoon te vegen, waar hij al zijn weddenschappen op geschre ven had. Er was al niets meer te zien van dat opschrift: „Tsjoeketsjoek: 1000 1". Maar Klapper riep: „Mijn geld! Mijn weddenschap! Duizend te gen één!" „Ach u zegt?" vroeg Joris. „U doelt toch bijgeval niet op dat aardige, kleine grapje tussen ons? Dat weddenschapje voor de pret? Kom nu toch, mijn beste! Gij verstaat geen scherts! Het kan toch niet zijn, dat gij geld wilt trekken uit ons vriendschappelijk vrolijkheidje?" Terwijl hij zo sprak werd het wel dui- delijk, dat hij Emest Klapper diens eer- i lijk deel niet wilde betalen. De schurk! DUIVENSPORT. Liefdadigheidsconcours voor „Margriet" Aan het eerste liefdadigheidsconcours, uitgeschreven door de gezamenlijke Leid- se verenigingen van afd C. der N.A.B. v. P., ten bate van het Medisch Kleuter- bedrijf „Margriet" te Leiden en georga niseerd op 25 September vanaf Quivrain (afstand 200 km) namen 1084 duiven deel. Niettegenstaande het vergevorder de seizoen en het tamelijk late tijdstip van organisatie hadden wij meer inte resse verwacht. Een volgende keer, wan neer het concours meer bekendheid ver worven heeft en zo mogelijk met oude duiven, moge de deelneming groter zijn. Mede namens de geneesheer-directeur, dr J. P. Boekhold, hartelijk dank aan schenkers van prijzen en medewerkers. Enkele honderden guldens kwamen in het bezit van deze nuttige instelling! De prijsuitreiking vindt plaats op Zondag 16 October te 16 uur in Café 't Raed- huys, Nieuwe Rijn 19. De uitslag werd: J. Sluys (Bergschenhoek) 1, 88; J. Sierat 2, 155; E. Kuiper (Den Haag) 3; A. van Noord 4, 124; K. Stikkelorum 5, 13 28. 86 89, 113; N. Waasdorp 6, 33; P. Gijsman 7, 42, 119; H. Moenen 8, 34, 151; G. A. van Albada 9, 116, 133, 208; J. van Dort 10, 40, 50, 68, 80. 96. 210; N. van Roessel (Den Haag) 11, 180; D. Uyt- hoven 12, 31, 79, 104, 200; N. Storm (HondèlersdiJk) 14 46, 48, 198; R. de Graaf 15. 53, 60. 128, 140; S. Woudwijk (Delft) 16, 168; E. van Egmond (Alphen a/d Rijn) 17, 139; W. Kapaan 18; L. Vis ser (Wassenaar) 19, 55. 108, 179; H. Wil denberg (Voorburg) 20; J. Mertens (Den Haag) 21. 94; C. v. d. Vllst 22; J. Pen- naarts (Wassenaar) 23; J. Flippo 24, 170; J. Vogelenzang 25141; P. Gijsman 26; P. Olyerhoek 27, 109, 142; F. Hen driks (Voorschoten) 29, 81, 137; Gebr. Passchier (Noordwijk) 30; G. van Hei ningen (Voorburg) 32; G. Claassens (Den Haag) 35; H. Sterk 36; A. v. d. Voort 37; J. Groeneveld (Wassenaar) 38, 83, 123, 145; J. Haak (Alphen a/d Rijn) 39; H. Barbet (Den Haag) 41, 136; P. v. d. Leek 43; W. Keyzer (Den Haag) 44, 61; B. Ahrens 45, 49; C. van Dijk 47, 191; A. Klootwijk ('s-Gravenzande) 51, 185; P. Kloosterman (Den Haag) 52; A. Krol 54; J. van Staden 56. 76; J. Brinkman (Den Haag) 57; P. Spring uit Veld (Nieuwveen) 58, 126; V. Pierlot (Voorschoten) 59; C. van Ofwegen (Al phen a/d Rijn) 62, 147; J. van Ofwegen (idem) 63; M .Groeneveld (lem) 64, 135 Ph. van Leeuwen 65; J. Boom 66; W. v. d. Arend 67; W. Vijlbrief 69; P. Koenen 70, 106; J. Brederode (Was senaar) 71; F. Bink 72, 188; A. van Vel- zen 73; J. Noordervliet 74, 203; J. Ver meulen (Delft) 75; H. v. d. Steen 77; J. Niewenbroek (Voorburg) 78, 101, 148; J. de Weerd 82; J. Bailey 84, 11, 114; H. v. Klaveren (Voorschoten) 85, 138, 159, 181; J. van Wezel 87, 110,-164; J. Boel (Den Haag) 90; M. Jansen (Delft) 91; J. v. Bemmelen (den Haag) 92; P. Neu teboom 93; H. Martens (Alphen a/d Rijn) 95; J. Gobel 97; R. Dieleman (Den Haag) 98; Markus-Contant (Den Haag) 99, Jac. Keyzer (Den Haag) 100, 175; P. van Dijk 102; J. Lindhout (Voorburg) 103, 129, 184; H. v. d. Luit 105, 199; J. J. mulder 107, 166; C. v. d. Berg (Noord- wijk) 112, 174; N. Bemelman 115, 121, 125, 157, 158; A. Hagers (Berschenhoek) 117, 189; Th. Lahnstein (Delft) 120; Chr. v. d. Pluyym 122, 153, 197; J. Pracht 127; S. van Leeuwen 130; A. Deegenaars (Voorburg) 131; J. Neuteboom 132. Waar geen plaatsnaam vermeld, allen te Leiden. LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Concours met oude en Jonge duiven op Zondag 25 September vanaf Quie- vrain, afstand plm. 200 KM. Aantal vogels 660, gelost te 8.40 uur met wind uit Z. richtingen. le duif te 11.28.58 uur (1198.85 M. per minuut), laatste duif te 11.58.14 uur (1019.02 M per minuut). Uitslag: J Sierat 1, 107; A. van Noord 2, 89; K. Stikkelorum 3, 12, 21, 65, 66. 81; N. Waasdorp 4, 25; P. Gijs man 5, 18, 32, 87; H. Moenen 6, 26, 105; G. A. van Albada 7, 85, 99; J. Uiterdijk 8, 97. 120; J. van Dort 9, 31, 40, 51, 62, 69; H. v. d. Haas 10, 46, 47, 63. 101; D. Uythoven 11, 23, 61,72,130; R. de Graaf 13, 41, 45. 94. 100; W. Kapaan 14. 42; C. v. d. Vlist 15; J. Flippo 16, 117; J. Vogelenzang 17. 103; C. Volkens 19, 110; P. Olyerhoek 20, 29 78, 104; J. Staf- fleu 22, 102; J Ligtvoet 24, 35; H. Sterk 27; A. v. d. Voort 28; W. v. d. Arend 30, 50, 88, 96. 121, 131; P. v. d. Leek 33; B. Ahrends 34, 36, 39, 43, 44, 58; J. Siera 37, 113; C. van Dijk 38. 125; Ph. van Leeuwen 48; J. Boom 49; W. Vijl brief 52; P. Koenen 53, 75; F. Bink 54. 124; A van Velzen 55; P. van Dijk 56, 59. 71; J. Noordervliet 57, 132; H. v. d. Steen 60. 80; J. Balley 64, 79. 83 86; S. Braxhoven 67; J. J. Mulder 68. 76, 116; J. Gobel 70: H. v. d. Luit 73, 129; J v. d. Wijngaard 74; P. Onderwater 77; J. Noordermeer 82: N. Bemelman 84, 90, 93. 111, 112; Ohr. v. d. Pluym 91, 108, 127; J. Pracht 92; S van Leeuwen 95; J. Neuteboom 98; A. Polak 106; C. van Kampen 109; G. ten Braak 114, 119; C. Hoogeveen 115; H. Abspoel 118; W. Abrahams 122; W. Harteveld 123; J. Smit 126; J. Helder 128. Van een herfstwandeling door het bos gaat een aparte bekoring uit. Wanneer de zonnestralen door een waas van nevel de bruine bladeren beschijnen, toveren zij hierop een gouden glans. Betrekkelijk weinigen is zo'n wonderlijk mooie bos wandeling beschoren. Dit neemt niet weg, dat ook de grote-stadsbewoners van dit gouden natuurfestijn kunnen genie ten. Een wandeling door een der parken kan de stadsmens in verrukking bren gen. Twee meisjes maken een wandelrit door het Amsterdamse Vondelpark. Finale afvalwedstrijd L.S.B. begonnen JERRY BEY WINT VAN V. D. OORDT Ir PaardekoopcrVan den Bosch tete In de eerste ronde van de finale van de afvalwedstrijd LBB. is Jerry Bey goed begonnen door een verdiende overwinning op Van den Oordt Jr. Laatstgenoemde verdedigde zich met de Caro-Kann-verdediging, maar zette op een te vroeg tijdstip de in deze ver dediging passende bevrfjdings-zet c6 c5 door. Toen hij bovendien nog een voorbarige pionruil uitvoerde, werd zijn stelling spoedig onhoudbaar. Een ge dwongen dame-offer tegen enkele of ficieren, mocht evenmin baten; Jerry Bey wikkelde op de juiste wijze af en won ten slotte gemakkelijk, toen er nog meer materiaal van het bord verdween. Ir Paardekooper en Van den Bosch gaven elkaar in een orthodox dame gambiet geen duimbreed toe. Nadat zij enige tijd naar eikaars zwakke plekken hadden gespeurd, maar deze niet kon den vinden, was de vrede gauw gete kend. De stand is thans: Jerry Bey 1 pnt; Ir Paardekooper en Van den Bosch ieder te pnt. en Van den Oordt Jr. 0 pnt. Woensdag a.s. vindt de tweede ronde plaats. TAFELTENNIS. A.L.T.C. De A.L.TC, zal op 22 October haar 3-jarig bestaan vieren met een club- toumooi, terwijl op 29 October een in- vitatletournooi voor heren en op 5 No vember voor dames plaats vindt. De wedstrijden vangen aan te 8 uur in het clublokaal, Noordeinde 40. Vermelden wij voorts dat de Haagse kampioenschappen ook voor A.L.T.C. een groot succes zijn geworden. Met 3 spelers werden niet minder dan 4 prij zen behaald, en wel A, H. Schild, kam pioen 3e klasse, mej. A. den Burger, kampioene 3e klasse, tevens kampioene In het dubbelspel, terwijl A H. Schild met Otto Verkerk een 2e prijs behaalde in het herendubbelspel 3e klasse. VOOR WOENSDAG 12 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.33: „oog in al"; 7.38: gram.muzlek: 8.00: nieuws en weerbe richten: 8.18: „oog ln al"; 8.23: gram. muzlek; 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram. muzlek; VPRO 10.00: „kinderen", causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: gram.muzlek; 12.00: or gelspel; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: gram.muzlek; 12.55: kalender; 13 00: nieuws; 13.15: gram. muzlek; 14.00: „gesproken portretten"; 14.15: Jeugdconcert; 15.00: kinderkoor; 15.20: voor de Jeugd; 15.50: Instructieve muziek; 16.00: voor de Jeugd; 16.30: voor de zieken; 17.00 voor de Jeugd; 17.30: Promenade orkest en solist; 18.00: nieuws; 18,15: VARA-varla; 18.20: gram.muzlek; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00; lezing; 19.15: planoduo; VPRO 19.30: voor de Jeugd; VARA 20 00: nieuws; 20.05: actua liteiten; 20.15: socialistisch nieuws; 20.20: gram.muzlek: 21.30: „terug van wegge weest", hoorspel; 22.15: danömuzlek; 22.45: populalr-wetenschappeiyke causerie; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.mulzek. Hilversum n (416 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek: 9.00: voor de Jonge zieken; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muzlek; 10.30: morgendienst; 11.00: gram.muzlek: 11.15 „sj.t. alle lijnen oor log, hoorspel; 12.15: strijkorkest; 12.30: mededelingen; 12.33: blaaskwlntet met plano; 13.00: nieuws; 13.15: volksmelo dieën; 14.00: amusementsmuziek; 14.30: klein koor; 15.00: kamerorkest en solist: 16.00: phllatelistl8Che causerie; 16.15: voor de kinderen; 17.30: gram.muzlek; 17.45: regeringsuitzending; 18.00: muziek corps; 18.30: voor de kinderen; 18.45: zigeunerkwintet; 19.00: nieuws; 19.15: regeringsuitzending; 19.30: sport; 19.40: radiokrant: 20.00: nieuws: 20.05: commen taar familie competitie; 20.15: klein koor en orkest en solisten: 20.40: orgel en zang: 21.25: causerie over de antl-chrlst; 21.45: omroeporkest en soliste; 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. AGENDA HEDEN: Hooglandse Kerk: K. en O. „Hoho Messe". 8 uur nam. Rapenburg 50: Lezing Joh. Waeger over Anthroposophie, 8.15 uur nam. WOENSDAG. Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3