MAPLE LEAF Amsterdam gaat bakens verzetten Klokken voor New York te Heiligerlee bespeeld Staf Nees was een waar virtuoos Wanneer Engelse verkiezingen? Met een enkel woord RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Handels-oriëntatie op West-Indië en Zuid-Amerika INKRIMPING INDISCHE HANDELSHUIZEN? (Speciale berichtgeving) Amsterdams burgervader, mr Arnold d'Ailly. is naar men weet dezer dagen naar ae West vertrokken, waar hij thans besprekingen voert „ter verstevi ging van de banden met de West", zo als de officiële lezing luidt. De ware reden is dat het in economisch opzicht niet al te best gaat met onze hoofd stad. Geen enkele stad in ons land is zo nauw verbonden met Indonesië als juist de hoofdstad. Van oudsher is na melijk Amsterdam de stapelplaats en wereldmarkt van koloniale waren: pe per, kruidnagels, kinine, maar ook rub ber. copra etc. Om van de wereldbe roemde tabaksveilingen in Frascati nog maar niet te spreken. Dat dit in de grote omvang, als van voor de oorlog, niet meer terug zal komen, Is een voor Amsterdamse han delskringen reeds lang vaststaand feit. Een aanzienlijke inkrimping van de vele handelshuizen, die door de handel óp Indonesië floreerden, en zelfs wellicht likwidatie op grote schaal ligt dan ook in het verschiet, aldus vertelde men ons in beurs- en handelskringen. De reis van de burgemeester van Amsterdam betreft nu het onderzoeken van de mogelijkheden om Amsterdam, een stapel- en marktplaats voor West en eventueel Oentraal Europa te ma ken van zuidvruchten en andere produc ten uit West-Indië en andere Zuld- Amerikaanse landen. Behalve in han dels- en beurskringen volgt men ook in die der rederijen deze ontwikkeling met spanning. Het, komt er dus op neer dat Amsterdam de bakens gaat verzetten en de Oosterse instelling op handelsge bied zal proberen te vervangen door een meer „Westerse" oriëntatie. DR VAN ANROOY 70 JAAR. Overmorgen hoopt de oud-dirigent van het Residentieorkest, dr Peter van Anrooy, zijn zeventigste verjaardag te Iri ^1914 benoemde de Groningse uni versiteit deze bekende dirigent-compo nist tot doctor honoris causa. Het- concert, dat het Residentie Or kest 19 October te Den Haag ten ge hore brengt, zal een hulde aan de 70- jarige zijn. Het passagiersvervoer Amsterdam-Batavia OVERHEIDSMAATREGELEN VERVALLEN. De tot dusver geldende overheids maatregelen op het passagiersvervoer door de lucht van Amsterdam naar Batavia z\jn vrijwel geheel komen te vervallen, aldus deelt de K.L.M. mede. De passagiers worden voortaan vrij gelaten, ten aanzien van de keuzebe paling van het vervoermiddel. Tevens kunnen zjj de reis, mits uiteraard huis vesting is verzekerd, in familiever band aanvaarden. De navolgende uiteenzetting moge ter oriëntering bijdragen: 1) Werkers (hieronder te verstaan verlofgangers en eerstuitkomenden) deze categorie wordt geheel vrijgelaten in de keuze van het middel van ver- V°Het Buccoa (Bureau Coördinatie Ar beidskrachten) zal bij de oproep van werkers uit Nederland het vrijlaten de betrokken personeelsleden per boot dan wel per vliegtuig te laten uitkomen. De tot dusverre geldende pnonteltsrege- ling is hiermede komen te vervallen. Tevens kunnen weavers (zowel eerst uitkomenden als verlofgangers) zich van hun gezin doen vergezellen, mits de huivesting in de plaats van be stemming verzekerd is. 2) Gezinshereniging: ook bij de ge zinshereniging indien het gezin in Nederland nog enige tijd is achterge bleven door huisvestingsmoeilijkheden kan zelf bepaald worden, op welke wijze de overtocht naar Indonesië zal plaats vinden. Een uitzondering hierop vormen echter de zonder gezinshoofd reizende vrouwen met kinderen onder de drie jaar. Deze passage-boekingen die nen via het ministerie van O. G. in Den Haag tot stand te worden gebracht. Het bovenstaande heeft uitsluitend betrekking op de wijze van vervoer, zo dat de gebruikelijke procedure, verbon den aan het laten uitikomen van perso nen naar Indonesië via de kantoren van de dienst Alg. Personele Zaken onver minderd van kracht blijft. NEDERLANDS AMENDEMENT INZAKE DE MENSENRECHTEN. Eezorgdheid over situatie in Hongarije, Bulgarije en Roemenië. Mr G. J. van Heuven Goedhart, Ne derlands afgevaardigde bij de Ver. Na ties, heeft in de politieke commissie ad hoe van de algemene vergadering, in een amendement, op de Amerikaanse re solutie over schending van de mensen rechten door Hongarije, Bulgarije en Roemenië, voorgesteld het Internatio nale Gerechtshof te laten vaststellen of er in de zin der vredesverdragen een geschil bestaat, tussen deze drie landen en Engeland en Amerika. Het Nederlandse amendement stelt o m. voor, dat „de Assemblée van me ning is, dat de weigering van de drie regeringen om deel te nemen aan de pogingen tot. opheldering van deze ern stige beschuldiging, de bezorgdheid van de algemene vergadering over de staat van zaken in deze drie landen in dit opzicht rechtvaardigt." Het amendement werd ingediend met Brazilië en de Libanon. De Nederlandse delegatie heeft „de vaste overtuiging", dat Bulgarije, Hon garije en Roemenië niet voor het lid maatschap der V.N. in aanmerking komen, tenzij de houding dezer landen zich radicaal wijzigt, aldus mr Van Heuven Goedhart MILITAIR DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. De 21-jarige militiar J. Ebeling reed gistermiddag op de fiets op de Ael- brechtskade te Rotterdam, toen van een achter hem rijdende vrachtauto, be stuurd door J. F. N. uit Delft, de voor as brak. De auto werd daardoor onbe stuurbaar. schoot naar rechts in de rich ting van de Delfhavensche Schie, sleur de de wielrijder mee en" kwam eerst tegen een in het water liggende schuit tot stilstand. De chauffeur, die er afge sprongen was, bemerkte onder zijn wa gen de vermorzelde fiets. Het ernstig verminkte lichaam van de militair werd ln het water teruggevonden. Het stoffe lijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. DINSDAG II OCTOBER (Speciale berichtgeving). 40 klokken zongen gistermiddag het „Stille nacht, Heilige nacht" over Heiligerlee. Als alles naar wens verloopt kunnen dezelfde klokken dit onsterfelijke lied met Kerstmis over de huizenzee van New York lakten klinken. Heiligerlee, beroemd in het verle den werd hier niet de eerste over winning behaald op de Spanjolen in de strijd om onze zelfstandigheid? beroemd ook in het heden. Daar zorgt de carillon-, torenluidklokken- en to- renuurwcrkenfabrlek Van Bergen voor. Jarenlang is daar het edele hand werk van het klokkengieten reeds be oefend. Maar vooral na de oorlog, toen vele klokkenstoelen leeg waren omdat de bezetters de brengers van vreugdevolle en smartelijke tijdingen hadden ge roofd, was er veel werk aan de winkel. Gisteren bestond er weer een over weldigende belangstelling voor dit zeer aparte vakmanschap. De Commissaris der Koningin van Groningen, de heer E. H. Ebels en diens echtgenote, tal van burgemeesters, een leger van journalis ten, persfotografen, filmoperateurs en radioreporters waren er getuige van. hoe het roodgloeiend metaal in de vor men werd gegoten, hoe met doffe knal len de gassen ontsnapten. In het Ne derlands. Engels en Spaans werden ooggetuigenverslagen op band of plaat vastgelegd. Het was een grote dag voor Heiligerlee I Hoe vreemd het echter ook moge klinken, al die bezoekers kwamen niet in de eerste plaats om het gie ten te bewonderen, zij kwamen omdat de beroemde beiaardier Staf Nees het carillon voor de St. Martin Church te New York (Harlem) zou bespelen. Dat de firma Van Bergen de op dracht voor de levering van dit ca rillon kreeg is een prachtig succes Nederland als klokkenexporteur! maar er is hard voor gewerkt. De Amerikanen willen zien wat zij kopen, zodat een der sinds 1939 in Amerika wonende firmanten de hele kerkeraad maar per vliegtuig naar het 1200 km van New York gelegen Green wood liet brengen, waar een Van Ber- EEND IS IN DE WAR! Als de appelbomen gaan bloeien en de aardbeien vruchten dragen, is het dan zo'n wonder, dat odk de vogels in de war gebracht wor- den? Een wilde eend te Bolsward, me nende dat 't reeds voorjaar is, zit thans volijverig te broeden op een nest met 15 eieren! Daar zonder kunstmatige midde len van dit broedsel wel niets te recht zal komen, houdt een der le den van de plaatselijke vogelwacht een oogje in het zeil! gen-carillon te zien en te beluisteren viel. Toen was alle concurrentie meteen van de baan! Gisterochtend hebben prof. Smeyers uit Utrecht en Staf Nees het carillon gekeurd Behoudens enige nog noodza kelijk gebleken veranderingen droeg dit carillon de volledige goedkeuring weg. zodat spoedig met de inscheping zal kunnen worden begonnen. Trouwens, dat de klank goed is. heeft ook het talrijke publiek kunnen con stateren, al waren de omstandigheden niet ideaal. De magnifieke wijze, waarop Staf Nees het carillon bespeelde drosg aller bewondering weg. Deze directeur van de Mechelse Beiaardschool is een waar virtuoos, hetgeen tijdens eèn uitvoe rig programma duidelijk bleek. Mogen de klokken overeenkom stig de wensen van verschillende sprekers van gistermiddag een tijdperk inluiden van waarlijke vrede, en gerechtigheid, van verzoening tus sen de volkeren! Naar oplossing conflict Surinaamse staatsregeling? AAN BEZWAREN WORDT VOLLEDIG TEGEMOET GEKOMEN. De voorzitter van het College van Alg. Bestuur, De Miranda, heeft- bekend ge maakt, dat de Nederlandse regering een voorstel heeft ingediend ter oplossing van het conflict aangaande de Suri naamse interimregeling. De Staten hebben de oplossing aanvaard en daar van kennis gegeven aan de regering. Deze oplossing bestaat hierin, dat aan het artikel betreffende het on derwijs een zodanige inhoud is gege ven. dat volledig wordt tegemoet ge komen aan de bezwaren van de Sta ten. Met behoud van het principe is het ter beoordeling van de Staten, of de opleiding van leerkrachten voor het bijzonder onderwijs zal worden ge lijk gesteld. Op de in dit geval goed te .keuren landsverordening is het vernietigings recht van de Kroon niet van toepassing. Er zal een nieuw ontwerp interimrege ling voor Suriname aanhangig gemaakt worden, terwijl de parlementaire afhan deling spoedig zal worden bevorderd. Het voorstel is overgebracht door de vertegenwoordiger van Suriname in Ne derland, dr R. Pos, die uit Nedsrland is aangekomen. WW Wid Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER s Handelsvereniging - Amsterdam-Z Roofoverval op A'damse Spaarbank opgehelderd „WERK VAN TWEE AMATEURS". De verdachten inzake het plegen van de roofoverval op de Spaarbank te Amsterdam, zijn thans ter beschik king van de Officier van Justitie ge steld. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben beide jongemannen eindelijk een volledige bekentenis af gelegd. Er is alle reden om aan te nemen, dat zij volslagen amateurs op het ge bied van roofovervallen waren, al heeft de oudste in bezettingstijd reeds een dergelijk feit gepleegd, waarvoor hy ook is veroordeeld, aldus de politie. Naar hun zeggen hebben zy het plan sleohts enkele dagen voor de uitvoering be raamd. De aanleiding was, dat de oud ste, clie getrouwd is en drie kinderen heeft, in fLnanciële moeilijkheden ver keert en een eigen bedrijfje wide be ginnen. Het nodige geld hiervoor had hij van een bank willen lenen, maar hij had het niet kunnen krijgen. Te dien einde was hij ook bij de Spaar bank op de Ceintuurbaan geweest en zodoende had hij de situatie ter plaat se kunnen opnemen. Omdat een over val hem hier ma&akeiyk leek, had hij het met zijn jongste broer besproken, die wel bereid was hem te helpen, on der voorwaarde „dat hij geen gekke dingen zou doen". Zy waren de dag te voren reeds by de bank geweest, maar kwamen toen te laat en de deur werd net voor hun neus gesloten. Op Woensdag 28 September hadden zij meer geluk. Zy hebben gewaoht tot er geen publiek in de bank was, en zijn daarna pas naar binnen gegaan. Zij hadden hun fietsen zonder deze op slot te zetten tegen het bankgebouw geplaatst. Een goed plan hoe op te tre den was niet gemaakt, zodat het ge hele verloop op. improvisatie berustte, waarbij de oudste van de twee de lei ding op zich nam. Toen de beide broers na de overval op hun fiets een paar straten verder waren, hoorden zij reeds de sirene van ae politie-auto. Thuis gekomen hebben zij het geld verdeeld. Zij hebben zich verraden door links cn rechts inkopen te doen. Vloerkleden, radiotoestellen, kleding, schoenen, een elcctrisch scheerappa- raat en talrijke andere zaken, die thans in beslag zijn genomen, hebben zy zich aangeschaft. Ook een flink deel van het geld is teruggevonden. GOUWENAARS GRATIS NAAR DE BIOSCOOP? „Van drama tot klucht". De directies van de drie Goudse bio scopen hebben gisteravond door middel van aan huls bezorgde strooibiljetten de bevolking van Gouda meegedeeld, dat de directies het voornemen hebben, mor gen een voorstelling van de film „Een koninkrijk voor een huis" te geven. Voor deze voorstelling is alleen plaatsbespre king nodig; een toegangsprijs wordt niet geheven. De vraag is, zo wordt ons be richt. of de burgemeester van Gouda toestemming zal verlenen tot het geven van gratis filmvoorstellingen. Wij hebben ons tot de burgemeester mr dr K F. O James gewend en deze antwoordde, dat het strooibiljet rüet in zijn brievenbus was terechtgekomen. Hij was dus niet op de hoogte van het voor nemen der directies van de drie Goudse bioscopen. De burgemeester verheugde er zich over, nadat hij van het nieuws had kennisgenomen, dat het drama tot een klucht was geworden en dat de noodlijdende bioscopen in Gouda blijk baar goed bij kas zijn. Hij zal gaarne zijn toestemming geven tot het geven van gratis filmvoorstellingen, wanneer de verordeningen zich daar niet tegen verzetten. SNELLE VERBINDING REDT BABY-LEVEN. Het leven van een Indonesische baby uit de nederzetting Steenkool in het Zuidoosten van de Vogel&cp op Nieuw- Guinea is gered dank zij snel vervoer naar Makassar, dat mogelijk werd door een goede vorm van samenwerking tus sen de KLM en de NNGPM. De plaatselijke geneesheer op de ne derzetting Steenkool achtte overbren ging naar Maikassar noodzakelijk, daar plotseling chirurgisch ingrijpen geboden was. Het patiëntje werd daarop door de Grumman Mallard der NNGPM naar Morotai vervoerd, waar de KLM-gezag- voerder Blaauw niet aarzelde van het anders zo zorgvuldig nagestreefde tijd schema af te wijken en het lijntoestel ophield, om aansluitend vervoer naar Makassar mogelijk te maken. MOTORRIJDER VLOOG TEGEN VRACHTAUTO OP. En werd terstond gedood. Een vrachtauto, die gsteravond langs de weg Valkenswaard—Eindhoven bij het dorp Aalst stond geparkeerd en waarvan de ohauffeur bezig was met reparatiewerkzaamheden-, voerde een rcod achterlicht en bovendien nog een aparte veiligheidslamp. Toch werd deze wagen door de Eindhovense motorrij der J. A. E. niet opgemerkt, met het gevolg, dat hij er tegen opreed en ter stond werd gedood. Zijn duorijdster kreeg ernstige verwondingen en werd naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. Drie jongelui, die de plaats van het ongeluk per fiets passeerden, raak ten ten gevolge van de grote belang stelling op de plaats van het ongeval met de sturen in elkaar, waardoor een hunner tegen een boom reed en even eens met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis meest worden vervoerd, Sjamsuddin verklaart: Indonesische leiders deze maand naar Djokja terug R.T.C. MOET DAN BEËINDIGD ZIJN. „Er bestaat volledige overeenstemming tussen de opvattingen van de Republi keinse delegatie ln Den Haag en de Re publikeinse regering in Djokja. Dit is de conclusie waartoe ik gekomen ben na contacten met de leiders der delegatie te Den Haag", aldus verklaarde de Repu blikeinse minister van Voorlichting, Sjamsuddin. In Djokja en in Den Haag heerst eenstemmig de mening dat de R.T.C. binnen de gestelde tijd moet worden beëindigd. Sjamsuddin verklaarde in aansluiting hiermede, dat het als vast staand moet worden aangenomen, dat de Indonesische leiders in ieder geval nog deze maand naar Djokja zullen terugkeren. De R.T.C. kan spoedig tot een goed einde komen, indien de Nederlanders zich weten te beperken tot de beginse len en de nadere detaillering overlaten aan de toekomst. „Indien er een basis van vertouwen is tussen de twee par tijen dan is het geen risico de uitwer king uit te stellen tot na de souvereini- teltsoverdracht. Eenstemmigheid over het Unie-statuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht kan gemakke lijk in 14 dagen bereikt worden, zodat men zich kan houden aan de in de aan- Een ander deel Is gebruikt om feest I vang gestelde tijdslimiet," aldus Sjam- tc vieren.... suddin. Besprekingen over bestuursvorming duren voort MORGEN SPECIALE KABINETS ZITTING TE DJOKJA. Van Nederlandse zijde heeft men te Batavia veriklaarö, dat de besprekingen over de bestuursvoering op Java nog gaande zijn en zullen worden voortge zet. Van Republikeinse zijde werd de menselijkheid gevoeld om ruggespraak te houden met de lastgevende regering. Daartoe zijn vanochtend de heren Wongsonegoro, Susanto Tirtoprodjo, Allburdiardjo e.a. naar Djokja vertrok ken. Indien inderdaad overeenstem ming wordt bereikt, zal deze in een formele zitting van de belde delegaties, in het byzyn van vertegenwoordigers van de Unci worden geformaliseerd. De Republikeinse vertegenwoordigers zullen morgen in een speciale kaïbinets- zitting in Djokja de Republikeinse re gering rapport uitbrengen over de stand der besprekingen. Waarschijnlijk zullen zij Donderdag weer naar Batavia terugkeren. CHINEZEN HERDACHTEN DE 1911-REVOLUTIE. 26 Verenigingen wensen communistisch regiem geluk. Het kwart miilioen Chinezen van Batavia vierde gisteren de verjaardag van de Chinese revolutie van 1911 op lauwe wijze. Het bureau van de Nederlandse pro cureur-generaal had onder alle om standigheden verboden dat de Chinese communistische vlag zou worden uitge stoken. Evenmin wapperden Kwomin- tang of nationalistische vlaggen, in scherp contrast met andere jaren toen de nationalistische vlag door eilk Chi nees huis was uitgestoken en Chinese winkels met. Kwomintang vlaggedoek versierd waren. Er worden geen incidenten uit de Chinese wijk gemeld. Intussen wordt uit Bandung mede gedeeld, dat 26 Chinese verenigingen van diverse aard gelukwensen aan het nieuwe communistische regiem in Pei- ping hebben getelegrafeerd en zich daarbij bereid hebben verklaard met het nieuwe regiem samen te werken. (UP.). MILITAIRE WAARNEMERS NAAR SURABAJA. Sneltrein naar Madiun verongelukt. Drie militaire waarnemers zijn van Batavia naar Surabaja vertrokken in verband met de toestand aldaar, die vrij ongunstig geoordeeld wordt. Zaterdagmorgen is de sneltrein Su- rabajaMadiun nabij Sumobito veron gelukt, doordat zij op twee, waarschijn lijk zelfs drie trekbommen reed. Zes Chinezen en twee Indonesiërs werden gedood: 2 personen ernstig en verschil lende licht gewond. De materiële scha de ls groot. Spanning stijgt ten top De spanning over de vraag: wanneer zullen de verkiezingen worden gehou den? neemt toe in Londen. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Er is op het ogenblik nog maar één vraag, welke de gemoederen in Enge land bezig houdt, n.l. „wanneer zullen de verkiezingen worden gehouden?" De spanning hierover is nog toegeno men, nu de koning plotseling alleen uit Balmoral naar Londen is teruggekeerd, al was het officieel sleohts om deel te nemen aan een jachtpartij. Aneurin Bevan heeft verklaard, dat de verkiezingen zeer spoedig zullen plaats hebben. Bevan behoort echter niet tot de ministers, die Attlee, voor hij zijn besluit neemt, behoeft te raad' plegen. Het overleg zal waarschijnlijk worden beperkt tot Cripps, Morrison en Ernest Be vin. Het is bekend, dat Aneurin Bevan onmiddellijk verkiezingen wil, omdat Labour thans betere kansen zou heb ben dan volgend voorjaar, wanneer de economische toestand waarschijnlijk slechter zal zijn. Wilde hy slechts druk uitoefenen op Attlee of was het de be doeling de conservatieven aan de voor avond van hun congres cp stang te jagen? En tevens de eigen partijgenoten al vast tot de grootste krachtsinspanning aan te sporen? Cripps zou aan Bevans zijde staan, omdat hy zeker wil zijn van de steun van het land voor zijn verdere politiek. Van Attlee en Morrison wordt be weerd, dat zy de voorkeur geven aan voorjaarsverkiezingen, omdat zy het programma willen afwerken en ook om dat de La/oourparty neg niet klaar zou zyn voer de verkiezingscampagne. Het waohten is thans op Bevin, die morgen uit Amerika terugkeert. Ook het vakverbond, dat nog een reserve in acht neemt tegenover ae devaluatie, zal pas zijn houding over de verschillende vereiste maatregelen bepalen, nadat 't met Bevin heeft gesproken. De conservatieven bevinden zich ech- tei reeds op verkiezingstemperatuur. BINNENLAND De Luikse politie heeft haar onder zoek ln de zaak van de valse honderd gulden biljetten voortgezet. In de woning van de gearresteerde Beyens werd een bundel van 600 valse bankbiljetten van 100.gevonden. Binnenkort is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoop wet. dat een nieuwe regeling biedt ten aanzien van de besloten filmvoorstellin gen ln dier voege, dat ook de keuring ver eist zal zijn van films, welke ln besloten gezelschappen van meer dan 25 personen •ertjond worden. Naar wij van de vakgroep detail handel in tabak en tabaksfabrikaten ver nemen wordt de actie van de Haarlemse georganiseerde sigarenwinkeliers, tot brei deling van de verkoop van tabaksartlkelen door bedrijven wier eigenlijke taak dat niet ls. op grote schaal gesteund door de des betreffende vrije organisaties ln het ge hele land. Een woordvoerder van het Britse Een sterke bende opstandelingen Ministerie van Verkeer heeft medegedeeld, heeft tussen Langson en Caobang, negen dat Nederland met de regeringen van KM benoorden Nacham in Indo-Chlna. Engeland en Australië regelingen heeft ge- een Frans transport aangevallen, waarbij troffen, waarbij de voor de emigratie be- een vijftigtal personen werd gedood of stemde Engelse schepen op de terugreis I gewond. Een tiental vrachtwagens ls ln Nederlandse burgers en troepen uit Indo- I brand gestoken of vernield. Het transport neslë zullen repatriëren. In Den Haag kon 1 ls ondanks de aanval te Langson aange- men ons dit bericht nog niet bevestigen, komen. De Vereniging van vrouwen met academische opleiding deelt mede, dat zij candidaten kan aanwezen voor enige studiebeurzen ten behoeve van vrouwen, die haar academische opleiding hebben voltooid. Do secretaresse van de beurzen commissie. dr R. H. Kotting-Menko, Joh. Vermeerstraat 41. Amsterdam, verstrekt Inlichtingen daaromtrent. Voor Nederland ls de overeenkomst van Annecy getekend door dr C. L. Pathn, directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen bij het minis terie van Econ. Zaken. BUITENLAND Alle ln Hongarije levende Duitsers hebben thans dezelfde rechten als de Hongaren De Duitsers hadden na de oor log hun Hongaars staatsburgerschap ver loren. omdat velen hunner lid van de Nazi-party geweest waren. Vyftlen Duitsers uit de Russische zone zijn met een klein vaartuig aan de Zweedse zuidkust geland. ZIJ hebben als politieke vluchtelingen om asyl verzocht Verscheidene Zweedse dagbladen, on- der leiding van de (liberale) „Dagens Door de dichte mist, die gisteren Nyheter", voeren thans een campagne, over de Noordzee hing, ls een Deense welke ten doel heeft te beletten dat ook vissersboot gezonken. Twee van de vier maar één enkele van belang zijnde mlll- vlssers, die zich aan boord bevonden, wor- tairo post ln Noord-Zweden door een den vermist. communist wordt bezet. Militairen in het Cheribonse gedood of ontvoerd ONVEILIGHEID IS GROOT. Bü drie aanvallen op militaire voer tuigen, die Zondag in het Cheribonse plaats vonden, werden in totaal 7 mi litairen van het K.N.I.L. ontvoerd of gedood. Twee militairen werden ver mist na een aanval op een jeep, 15 km ten Zuiden van Cheribon. Een jeep met 5 militairen werd aan gehouden door een in burger gekleed persoon en vervolgens besprongen door een twintigtal gewapende personen, die o.a. in het bezit waren van 2 brenguns en andere automatische wapens. Drie van de vijf inzittenden konden ontko men, twee worden vermist. 6 km ten Noorden van Kuningan werd een militaire truck aangetroffen, die ge heel was verlaten en dooreeefd van ko gelgaten. Drie inzittende militairen werden gedood of ontvoerd. Ten slotte werd een militaire jeep met drie militairen uit Cheribon, die op weg waren naar Kuningan, het laatst gezien om 3 uur 's middags ten Noorden van Kuningan. Sedert dien is er noch van de inzittenden, noch van de jeep Iets vernomen. Gunstige invloed van „Last Testimony" AMERIKAANSE SENATOREN WIJZIGEN HUN MENING. Uit brieven van Amerikaanse Senato ren o.w. Fullibright, Foster Dulles, Ives e.a. en van leden van het Huis van Afgevaardigden aan „Knickerboc ker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraanstaande politieke figoiren in de VB. hun mening over de toestand in Indonesië hebben gewijzigd na het lezen van het boekje „Last Testimony", dat artikelen bevat van Amerikaanse journalisten, die by de ramp met de „Franeker" om het leven zijn gekomen. Zo schryft de democratische senator en ex-minister van Landbouw, Clinton Anderson: „Het boekje leerde me be grijpen wat de Nederlanders in Indo nesië gedaan hebben en conigeerde sommige van myn vorige indrukken." ER WAS NOOIT ONPAR TIJDIGHEID. Van de leden van het Huis van Af gevaardigden was J. Caleb Boggs, af gevaardigde voor Deleware, van me ning, dat het getuigenis, gegeven in dit boekje, er op wyst, dat aan het Amerikaanse publiek nooit helder en onpartijdig voor ogen is gesteld, wat er door het Nederlandse volk in het belang van de Indonesiërs is verricht en welke inspanningen het zich heeft getroost, om in deze gebieden het communisme een halt toe te roepen. Ook de afgevaardigde voor Florida, Charles Eb. Bennett, ls de mening toe gedaan. dat de Nederlanders veel heb ben gedaan om de verspreiding van het communLsme ln Indonesië tegen te gaan. W. F. Horrell, de afgevaardigde voor Arkansas is van mening dat de Amerikaanse correspondenten een be langrijke bydrage hebben geleverd en dat te bevoegder plaatse aan deze aan gelegenheid ernstige aandacht zal die nen te worden besteed. De afgevaardig de van India, Charles A Halleck heeft, schryft hy, door de artikelen een nieu we ky* gekregen op het constructieve werk van de Nederlanders in Indonesië, terwijl Chr. A. Nerter, van Massachu setts zegt, dat de artikelen een juister waardering inhouden van het werk van de Nederlanders in Indonesië dan tot nu toe ter kennis van het publiek is ge bracht. Lord Wollton, de partijvoorzitter, speelt thans ock het spelletje „Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet". Hy heeft, naar zo juist bekend wordt, de conservatieven opdracht gegeven zich gereed te houden voor verkiezingen op 21 November a.s. De tory-bladen, de enigen, die dit meedelen, maken hierover hedenochtend enorme ophef. Als een andere datum voor de verkiezingen wordt 24 Novem ber genoemd. Zal Attlee zich uit zijn tent- laten lokken? De onzekerheid in het zaken leven als gevolg van het verkiezings mysterie, zal de regering er waarschyn- lijk tce dwingen, zo spoedig mogelijk bekend te ma-ken, ihoe de vork in de steel zit. Indien tot herfstverkiezingen is be sloten, zal de juiste datum moeten wor den meegedeeld. De verwachting Ls, dat Attlee de toestand zal ophelderen na de radiorede over de economische situ atie, welke hy thans overweegt. Indien deze rede de volgende week zou wor den gehouden, zou dit volgens sommi gen een aanwyzing zyn dat Attlee heeft besloten de verkiezingen pas in het voorjaar te houden. In elk geval zou er geen aankondi ging geschieden voor Churchills grote rede op as. Vrijdag aan het slot der party-conferentie. Zullen de conserva tieven zich nog langer met algemeen heden op de vlakte kunnen houden? De onstuimige lord Beaver'orook, Ohurchills boezemvriend, die aan het begin van dit jaar de tories verliet, heeft ais vanouds de nodige beroering verwekt door de publicatie van zyn een-mans-programma, dat vele tegen spraken bevat. Sinds jaar en dag heeft Beaverbrook zyn isolationnistische em- pire-ldealen verkondigd. Het effect van zyn op eigen houtje gevoerde verkiezingsactie in 1945 was, cat hy verwarring onder de conserva tieven stichtte, en zo indirect by droeg tot de overwinning van Labour. Zou hetzelfde zich thans herhalen? 20 JAAR GEËIST TEGEN OUD POLITIECOMMANDANT. De Advocaat-Fiscaal by het Bftz. Gereahtshof te Amsterdam, mr H. G. Th. Ktune, eiste gistermiddag 20 jaar met aftrek en ontzetting uit de poli tieke rechten voor de tijd van het leven tegen de 55-jarige E. J. Woerts, die van 1 Januari 1943 af politiecommandant was in B ussum. 8H JAAR VOOR KRIMINAL SEKRETAR SCHMITZ. Het Byz, Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde vanmorgen de 40-jarige Krimlnal Sekrethr M. H. W. Schmitz tot een gevangenisstraf voor de tyd van acht jaar en zes maanden. De jubileum gratie zal op hem niet van toepassing zyn, In de sententie rekende het Hof het Schmitz o.a. zwaar aan, dat hij is opgetreden als leider van het executle- peleton, dat op 10 April 1945 ln de Bloe- mendaalse duinen Hannie Schaft heeft doodgeschoten. Veertien dagen geleden werd tien jaar gevangenisstraf geëist. PROOI VAN RUSLAND? Inmiddels heeft ook de „Overseas Press club of America" exemplaren van „Last Testimony" doen toekomen aan Amerikaanse journalisten. Naar aanleiding hiervan schreef in de „Daily NewYork News" welk blad de grootste oplaag heeft van alle dag bladen in de Ver. Staten de „co lumnist" Ed Sullivan jl. Zaterdag o.a. dat alle schrijvers in deze laatste boodschappen de natie waarschuwen tegen het gevaar, verbonden aan de Russische plannen ten aanzien van het met olie geladen Indonesië. Ieder hunner getuigt, dat het Ameri kaanse Dep. van Buit. Zaken heeft ge werkt op rapporten, die een verwrongen beeld van de toestand gaven en dat het feiten met voorbedachten rade heeft verdraaid Ieder hunner waarschuwt er voor dat, als Indonesië eenmaal de on- afhankelykheid zal hebben verkregen, het een gemakkelyke prooi zal worden van Rusland. PREDIKBEURTEN VOOR DINSDAG. KatwUk aan Zee Geref. Gemeente (Remisestraat) 7,30 uur ds J. v. d, Berg, van Utrecht. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds P. v. d. Byi. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groot- Ammers P. J. F. Lamens te Elspeet. Aangenomen naar Ferwerd (toez.) C. F. A. Carstens te Meerssen-Valkenburg (L); naar Eppenhulzen-Zandeweer J Feune- kes, Ind. predikant met verlof te Doorn, die bedankte voor Vriescheloo (toez.); naar Goes (toez.) (vac. J. H. Boerlijst) H. M. Stratlng te 's-Heerabtskerke; naar 's-Gra- venhage (vac. I. Voorsteegh) (wijkgem. 10) A. J. Flink te Capelle aan ae IJsscl; naar Lith en Oyen M. E. v. d. Veen te Oldeboorn. Bedankt voor Meteren-Est J. Lekkerker- ker te Westbroek; voor Dlnteloord C. Streefkerk te Ernst; voor Op en Neder Andel W. Hop te Renswoude. Geref. Kerken Beroepen te Gorinchem (vac. P. Visser) A. Keyzer te Zwartebroek; te Winterswijk. (als evang. pred.) E. de Jong te Maastricht; te Schoondljke M. J. Mulder, cand. te Santpoort; te Dieren (2e pred.pl.) C. v. d. Tas te Honselersdijk; te Anjum IJ. Feenstra te Augustlnusga Surhulzum. Aangenomen naar Hardenberg L. Dorst te Grypskerke, die bedankte voor Zeven hulzen (Gr.). Bedankt voor Bedum IJ. Feenstra te Augustinusga-Surhulzum, Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwyn- drecht J. Jongeleen te Bussum en C. v. d. Weele te Harderwyk. Beroepen te Almelo (2e maal) Jac. Overduln te Meppel, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Hilversum J. P. Geels te 's-Gravenhage-Oost; voor Aalsmeer en voor Vllsslngen S. v. d. Molen te Leeu warden. Geref. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage W. de Wit te Middelburg. Oud Geref. Gemeenten Bedankt voor Utrecht D. v. Leeuwen te Loenen aan de Vecht. SCHEEPSBERICHTEN. INDRAPOERA10/10 van Batavia naar R'dam; LAAGKERK, Muscat—R'dam, pass. 10/10 Perlm; Laurenskerk. A'dam Basra, pass. 10/10 Dover; LEVEKERK, CalcuttaR'dam. pass. 10/10 Kreta. LOE- N ERKER K, MombassaA'dam, pass. 10/ 10 Ouessant; LOOSDRECHT. A'dam— Basra. 10/10 van Port Said; LUTTER- KERK 11/10 van R'dam te Bombay: MAASLAND. Buenos AiresA'dam, 11/10 te Laspalmas: MAETSUYCKER, 10/10 v. Singapore n Fremantle; MARESSA <T). 10/10 van Point a Pierre te Trinidad: MODJOKERTO, 10/10 van Makassar ta Surabaya; ONDINA (T). 11/10 van Abn- dan te Colombo; ORANJE 11/10 van A'dam te Batavia verwacht; PAPEN- DRECHT (T) AbadanHamble. pass. 10/10 Gibraltar; PHRONTIS. A'dam— Java. 10/10 te Port Said; PR. MAURITS, R'damMontreal, pass. 10/10 Start- point; PR. WILLEM V. 10 10 van Mon treal naar Antwerpen; RIJNLAND. Bue nos AiresA'dam. 10/10 van Bahla; SLA MAT 10/10 van Cheribon naar Sema- rang, TARAKAN. New YorkJava. 11/10 te Colombo verw.; TASMAN. 10/10 van Singapore naar Belawan; TAWALI. Am sterdamJava. pass. 10/10 Kaap Guar- dafui; TJIBESAR, 10/10 van Singapore naar Batavia; VEENDAM, R'damNew York. pass. 10/10 Nantucket; WATER MAN. 11/10 van R'dam te Batavia verw.: WIELDRECHT (T). AbadanMelbourne. 10/10 100 mijl Nrd-Wst Mlnlcoy: LOOS DRECHT, A'damBasra. 11/10 van Suez: MURENA (T). 11/10 van Fahaheel naar R'dam- NEDERLAND (T) Rastahura—Te- nerlffe. pass. 11/10 Malta- ZAAN. 11/10 van R'dam te Gefle, ALHENA. Buenos Aires—R'dam. 10/10 van Victoria; AM- STELDIJK, 9/10 v. R'dam te Beaumont: HUGO DE GROOT 8/10 van Penzacola naar Kaapstad; LINDEKERK 11/10 van Calcutta naar R'dam; STAD MAAS SLUIS. 10/10 van Emden te Lulea; STAD VLAARD1NGEN. 10/10 van Rot terdam OB Savona.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2