Crisis in Frankrijk duurt voort Kerkstrijd in Tsjeche-Slowakije opnieuw verscherpt De strijd tussen West- en Oost-Duitsland WEERBERICHT Generaal-majoor Baay neemt Vrijdag afscheid „Bevredigende militaire situatie is te bereiken" 88ste Jaargang DINSDAG II OCTOBER 1949 No. 26811, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: &7055 Het Oosten zet door De drie geallieerde hoge commissaris- sen hebben te Frankfort een verkla ring uitgegeven, dat de Oostduitse re gering geen wettelijke basis heeft en er geen aanspraak op kan maken Oost-Duitsland t« vertegenwoordigen. Tn de verklaring, die na een onver wachte bijeenkomst van de hoge com missarissen is uitgegeven, wordt West- Berlijn de verzekering gegeven, dat de geallieerde mogendheden „haar missie in de voormalige hoofdstad zullen blij ven voortzetten." Alle stappen om politieke en econo mische vrijheid, voor de West-Berlijners te verkrijgen zullen in samenwerking met de Westduitse regering worden ge nomen, aldus de verklaring, die er de nadruk op legt, dat de gebeurtenissen geen verandering zullen brengen in de houding van de Westelijke mogendhe den. De commissarissen brengen de ver klaring van de Westelijke ministers van buitenlandse zaken na de conferentie te Washington in herinnering, dat het voornaamste doel van de drie gealli eerde regeringen is de nauwste integra tie van een Duitse demooratische fede rale staat in het kader van een Euro pees verbond aan te moedigen en te vergemakkelijken. Zij voegen hieraan toe, dat de hoge commissie zich door dit beginsel zal laten blijven leiden. De hoge commissarissen verweten ten slotte de Sovjets hun weigering om samen te werken ten einde tot een ge meenschappelijke politiek ten opzichte van Duitsland te komen. VERKIEZING LEDEN OOST- DUITSE SENAAT. De vijf provinciale parlementen van de Russische zone hebben uit hun eigen bezetting 34 vertegenwoordigers van de .Lander-Kammer" gekozen. Zeventien hiervan zijn lid van de eenheidspartij, 9 zijn liberalen-democraten, 7 christe lijk-democraten en 1 is lid van de 'boe renbond. De nieuwe premier van Oost-Duits land, Grotewohl, zal, naar wij verne men. in zijn regeringsverklaring van morgen de overtuiging uitspreken, dat de eenheid van Duitsland slechts be reikbaar is op basis van vriendschap met de Sovjet-Unie en met uitschake ling van wat Oostduitse politici aan duiden als „de herleving van het fas cisme in West-Duitsland". Zijn achttien man sterke kabinet is thans gereed. De belangrijkste posten daarin zijn alle direct of indirect in handen van de socialistische eenheids partij gelegd, terwijl de „burgerlijke" partijen zioh tevreden hebben moeten stellen met de bezetting van vakminis ters. Een aantal der sleutelposten wordt bezet door communisten, die hun opleiding in de Sovjet-Unie hebben ont vangen. Vooraan in deze laatste categorie staat Wilhelm Pieck, sedert het einde van de oorlog de leider van de Oost duitse communisten, morgen staatspre sident. NIEUWE PREMIER VAN SAKSEN-ANHALT. Als opvolger van dr Erhard Huebner (liberaal-democraat), die „op eigen verzoek" is afgetreden als premier van Saksen-Anhalt (Russische zone van Duitsland) is benoemd Werner Brusch- ke van de socialistische eenheidspartij. zone hebben thans een lid van de een heidspartij als eerste minister. MILITAIRE BESTUUR IN OOST- DUITSLAND WORDT AFGE SCHAFT. De Russische militaire gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoeikof, heeft meegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duitsland zal worden afge schaft en vervangen door een Russische commissie van toezicht. Hij zei dat de Russische regering be sloten had de bestuursfuncties, die tot dusver bij het militaire bestuur berust ten, over te dragen aan de nieuwe re gering. De vervanging van het mili taire bestuur door een commissie van toezicht zal a.s. Maandag geschieden. De oommissie van toezicht zal toezien HANDIGHEID Piratin, een der twee communisti sche leden van het Britse Lagerhuis, zal op 18 October, wanneer het Huis weer bijeenkomt, er bij minister-president Attlee op aandringen om „met het oog op de weigering van de Verenigde Sta ten om Engeland technische gegevens over de toepassing der atoomenergie te verstrekken, te overwegen zich voor het verkrijgen van deze inlichtingen tot de Sovjet-regering te wenden". op de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam en andere overeenkom sten van de vier bezettende mogend heden. Diekman, voorzitter van de Tweede Kamer, en Otto Grotewohl dankten de generaal „uit naam van het Duitse volk". Laastgenoemde zei; „Wij erken nen de plicht tot het verrichten van herstelbetalingen. Wij zijn voornemens een democratische staat op te 'bouwen en vriendschappelijke betrekkingen aan te knapen met alle landen van de we reld." Jules Moch niet geslaagd President Vincent Auriol ontving gis teren de leiders van de midden- en rechtse partijen, die hebben geweigerd de voormalige (socialistische) minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, hun steun toe te zeggen bij het vormen van een nieuwe Franse regering. Ex-minister Moch bracht gisteravond bij president Auriol verslag uit over zijn vergeefse, gedurende drie dagen gevoer de onderhandelingen. Hij verklaarde niet in staat te zijn geweest overeenstem ming te bereiken met alle in de afge treden regering-Queuille vertegenwoor digde partijen over de te volgen loon politiek. Zoals bekend, is dit netelige vraagstuk de oorzaak geworden van de val van het kabinet-Queuille. Moch had compromis-voorstellen op gesteld, welke de goedkeuring verwierven van zijn eigen socialistische partij en van de partij der volksrepublikeinen, welke beide partijen respectievelijk 99 en 150 afgevaardigden in de kamer hebben. De radicale partij, onder leiding van de voormalige minister van financiën Réné Pleven, met 58 zetels in de Kamer van Afgevaardigden (onder wie een aan tal volksvertegenwoordigers, die niet ten volle het radicale standpunt onderschrij ven), besloot de voorstellen van Moch onder voorbehoud goed te keuren. 23 onafhonkelijke afgevaardigden, onder leiding van de voormalige premier Paul Reynaud, de door 14 afgevaardig den vertegenwoordigde boerenpartij en de rechtse partij der republikeinse vrij heid, die over 31 zetels in het Parle ment beschikt, weigerden de voorstellen van Moch goed te keuren. Voor het vor men van een regering, steunende op de socialistische, de volksrepublikeinse en de radicale partij, is het noodzakelijk dat de onafhankelijken, de boerenpartij en de partij der republikeinse vrijheid hun steun verlenen, daar geen nieuwe re gering anders over de 311 stemmen zou beschikken, waarop zij, overeenkomstig de grondwet, minimaal in de nationale vergadering moet kunnen rekenen. Alle partijen waren het er over eens, dat er een einde moest komen aan het door de regering vast stellen van de lo nen en dat dit stelsel zo spoedig moge lijk moest worden vervangen door in vrijheid gevoerde onderhandelingen tus- Alle vyf provincies van de Russische sen werkgevers en werknemers. Doch Door de dichte mist kon het troepen transportschip „Zuiderkruis" eerst Zon dagmiddag halfdrie binnenstomen. Dit was voor velen een teleurstelling, want daardoor moest de debarkatie tot Maan dag worden uitgesteld. Een overzicht van de debarkatie. ZACHT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht in het binnenland (veinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Overigens tamelijk veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West Voornamelijk in de nacht en ochtend iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). 12 OCTOBER Zon op: 6 58 uur; onder: 17.54 uur. Maan op: 19.47 uur; onder: 13.09 uur (V.M Hoog water te Katwijk te 5.53 en 18.07 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Slachtoffers van het weer IN DE V. St. EN ITALIË. In de afgelopen 24 uur zijn in de Ver enigde Staten ten minste 8 personen ge dood en 54 gewond als gevolg van tor nado's, regen en mist. New York en an dere plaatsen hadden echter zomerweer. In de grote vlakten van het midden- Westen werd een persoon gedood en 4 gewond door windvlagen. In Kansas de railleerde een trein doordat de regen de spoorweg had ondermijnd. Vier personen kwamen om het leven. 50 werden ge wond. In Colorado verdwaalde een vliegtuig in de mist en vloog tegen een heuvel. De drie inzittenden kwamen om. Ook in Zuid-Italië, waar vorige week duizenden dakloos werden door ver schrikkelijke overstromingen. ?ijn de ele menten nog niet tot rust gekomen. In Ceglie Messapico, waar 13 leden van een gezin aan tafel zaten, sloeg de blik sem door het raam en doodde vier van hen. De negen anderen Hepen zware brandwonden op. In andere streken van Zuid-Italië kwamen nog vier personen door regen en hagelstormen om. In het gebied van Cistenino kwamen opnieuw overstromingen voor, die grote schade aan oogst en gebouwen veroorzaakten. dit vraagstuk diende slechts als fagade voor de eigenlijke oorzaak van de wei gering van midden-, conservatieve en rechtse partijen om Moch's programma te steunen. De leiders dezer partijen zijn namelijk van mening dat thans de tijd is aangebroken om tot een oplossing van het ernstigste economische probleem van Frankrijk te komen, namelijk de strikt noodzakelijke beperking van de uitgaven van de staat. Deze politici wijzen er op dat het paai en van de leiders van vakverenigingen, die hun eisen van de daken -schreeuwen, niet het minste vooruitzicht biedt, voor een regeling van het onmiddellijk om een oplossing vragende probleem van het verkrijgen van gelden ter dekking van het dreigende begrotingstekort van dit jaar. In dit verband wordt van gewoonlijk welingellohte zijde vernomen, dat, ter wijl theoretisch de begroting over 1949 In evenwicht werd gebracht, er in werke lijkheid een tekort is van minstens hon derd milliard francs. En het is noodza kelijk, dat de Franse staat vóór het ein de van dit jaar de beschikking krijgt over dit of een groter bedrag, wil hij althans voldoen aan de voorwaarden, verbonden aan de aan Frankrijk over eenkomstig het plan-Marshall, verleende hulp. Chinese regering naar Tsjoengking In Chinese kringen te Lake Success is medegedeeld, dat de Chinese na tionalistische regering van 15 October af van Tsjoengking uit zal function- neren in plaats van Kanton. De waarnemende premier en andere hoge functionarissen worden tegen 20 October te Tsjoengking verwacht. De nationalisten hebben hun laatste reserves in een geïmproviseerde verde digingslinie op 80 km. van Kanton ge worpen, om de snelle opmars van de communistische troepen, die 90 km. ten Noorden van Kanton zouden staan, te bestrijden. Toean Maolan, zaakgelastigde op de nationalistische Chinese ambassade ie Parijs, heeft aan diplomaten ver klaard, dat zes man van zijn staf van negen naar de communistische rege ring van Mao tse-toeng zijn overge gaan. In welingelichte diplomatieke kringen te Parjjs is men van mening, dat de 6 Chinese diplomaten hun status hebben verloren daar de Franse regering het communistische regime niet erkend heeft. De nationalistische en communisti sche diplomaten blijven het zelfde ge bouw gebruiken. De pro-communistische staven van ambassade en consulaat hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij zeg gen op hun post te zullen blijven in afwachting van instructies van de communistische Chinese regering President Truman heeft de waarne mende president van het nationalisti schs China. LI Tsoeng-jen, ter gelegen heid van de herdenking van de stich ting van de Chinese republiek, welke na de revolutie van dr Tsoen jat-sen in 1911 werd uitgeroepen, een geluk- wenstelegram van de volgende inhoud gezonden: „Ter gelegenheid van deze nationale feestdag van China breng ik uwe excellentie en het Chinese volk de beste wensen over van het Ameri kaanse volk". JOEGO-SLAVIË ONTVANGT DOL LARS VAN HET MONETAIRE FONDS Het internationale monetaire fonds heeft medegedeeld, dat Joego-Slavië 3 millioen Amerikaanse dollars van het fonds heeft aangekocht in ruil voor het equivalent in Joegoslavische dinars. Naar vernomen wordt-, komt de aan koop in werkelijkheid neer op 'n lening van het fonds. Joego-Slavië is een van de oorspronkelijke ondertekenaars van de internationale monetaire fonds over eenkomst van December 1945. R.K. waarschuwing Door de ondergrondse inlichtingen dienst van de katholieke kerk in Tsje- öho-Slowaikije is bekend gemaakt, dat een aantal geestelijken door regerings- j a azenten van de zogenaamde katholieke ,l agenten van de zogenaamde katholieke actie zijn overgehaald om hun hand tekening te plaatsen onder een verkla ring tot goedkeuring van het wetsont werp tot overneming van de controle op de kerken door de regering. In een waarschuwing van „de aarts bisschop" (waarmee klaarblijkelijk dr Beran bedoeld wordt) wordt de geeste lijken meegedeeld dat .instemming met het wetsontwerp verraad is aan de zaak van Christus en van de heilige kerk". „U heeft mij beloofd en U heeft ver klaard, dat U zioh niet door een Judas penning zult laten omkopen. Ik ver trouw er op, dat U uw beloften gestand zult blijven," aldus de waarschuwing. De aartsbisschop verklaart, dat de kerk het gehele wetsontwerp moet af wijzen als „tegen de kerk, anti-sociaal en onrechbvaardig." Er zouden reeds honderden" protest brieven aan de' burgerlijke autoriteiten zijn gezonden. „Het is een erekwestie, dat geen geestelijken hun protest zullen herroe penzelfs niet voor de prachtigste ma teriële voordelen." „Niemand moet kunnen zeggen dat de priesters hun heldhaftige standvas tigheid tegen de bedreigingen en over redingen van de gehoorzame dienaars van het communisme, die de kerk en de priesters aan de belangen van de totalitaire staat willen onderwerpen, hebben laten varen." In de verklaring van de katholieke inlichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgelaten. Bijna alle ■vicarissen van de Tsjechoslowaakse diocesen zouden thans in arrest zijn. DE DIENSTPLICHT. In een te Praag aangeplakte oproep tot aanmelding voor de militaire dienst worden voor het eerst ook buitenlan ders vermeld, aan wie het Tsjechoslo waakse burgerschap is verleend. De op roep heeft ook 'betrekking op in het buitenland wonende Tsjecho-Slowaken. De grootste groep buitenlanders voor wordt gevormd DUITSLAND EN DE EUROPESE ASSEMBLEE. De uitvoerende commissie van de sec- tie-Duitsland van de beweging voor een verenigd Europa heeft de Westduitse federale regering verzocht „blijk te ge ven van haar bereidheid een uitnodiging te aanvaarden tot het zenden van afge vaardigden naar de Europese assemblee te Straatsburg". De commissie gaf als haar mening te kennen, dat prestigekwesties het lid maatschap van Duitsland niet in de weg dienen te staan. SPOORSTAKING IN LUXEMBURG. Het congres van de bond van het Luxemburgse spoorwegpersoneel heeft met overgrote meerderheid besloten he den in staking te gaan bij wijze van pro test tegen de houding der regering te genover de door het spoorwegpersoneel gesteld eisen. De katholieke vakvereniging van spoorarbeiders heeft besloten de resulta ten van de besprekingen met de rege ring af te wachten alvorens stelling te nemen. De internationale treinen zullen blij ven rijden voorzover zij door buitenlands personeel worden bediend. door Hongaren, die krachtens een on langs gesloten overeenkomst het Tsje choslowaakse burgerschap verwierven. Alle burgers, die in 1930 of eerder zijn geboren, moeten zioh tegen 15 Novem ber aanmelden voor dienstneming in het leger. De Tsjecho-Slowaken in het buitenland moeten zich bij de dichtst bijzijnde ambassade, legatie of consu laat melden. Zij worden voor de keus gesteld nieu- 300-jarige Marckerk in fcestgians Foto L Boom. Ter gelegenheid van haar 300-jcirig bestaan prijkte gisteravond de Marckerk in de feest glans van sterke schijnwerpers. Een amateur fotograaf, de heer L. Boom vervaardigde bovenstaande artistieke op name. waaraan wij gaarne een ereplaats inruimen. Verkiezingen in Noorwegen SOCIALISTEN ZULLEN MEERDER HEID BEHOUDEN. De uitslagen van de gisteren in Noor wegen gehouden algemene verkiezingen beginnen binnen te komen. In politieke kringen is men van mening, dat deze eerste resultaten er op wijzen, dat de Noorse socialistische partij haar abso lute meerderheid ln het „Storting" (het Noorse parlement) zal behouden. Volgens de tot nog toe bekende cij fers hebben de socialisten 439.594 stem men behaald (vorige keer 343.926 in de zelfde districten), de liberale partij 128.000 (vorige keer 124.000), conserva- I tieve partij 107.000 (91.000), en de chris- we paspoorten aan te vragen (bij de creet van het ministerie van binnen landse zaken zullen alle paspoorten met ingang van 30 November as. ongeldig zijn), naar Tsjeoho-Slowakije terug te keren of hun staatsburgerschap te ver liezen. Volgens niet-officiële bronnen te Praag duren de arrestaties in de Tsjechoslo waakse hoofdstad nog voort, ofschoon op kleinere schaal dan vorige week. telijke volkspartij 97,000 (65 000). Men verwacht niet, dat de definitieve zetelverdeling vóór vanavond laat of morgenochtend vroeg bekend zal zijn. De communistische partij is de enige, die minder stemmen heeft gekregen dan de vorige keer. Zij is bijna de helft van haar aanhangers verloren. Ook samenwerking met T.N.I. Generaal-majoor G. S. W. J. K. Baay zal Vrijdag afscheid nemen van de troepen te Surabaja. Hierbij zal een défilé voor het hoofdkwartier van de A-divisie worden gehouden. Generaal Baay zal dan het commando overdra gen aan kolon?l Scheffelaar, waarbij de Legercommandant aanwezig zal zijn. Zaterdag vertrekt generaal Baay naar Batavia, vanwaar hij door vliegt naar Nederland. BEWONDERING VOOR ONZE TROEPEN. Generaal-majoor Baay heeft in een onderhoud met „De Vrije Pers" ver klaard: „Ik heb grote bewondering voor de Nederlandse troepen en het K.N.I.L die met grote discipline en grote zelf opoffering alle bezwaren hebben over wonnen en elke opdracht, die hun werd gegeven, volkomen trouw en naar beste weten hebben uitgevoerd De eisen zijn nog buitengewoon zwaar, maar ook in deze periode worden de opdrachten met sterk gevoel voor tucht en met grote zelfbeheersing uitgevoerd. Ik heb één sterke, overheersende gedachte en dat is mijn grote waardering voor de prestaties van beide legers". Daarnaast uitte hij ook roem voor de samenwer king mot het bestuur. Gevraagd naar zijn inzichten over de huidige situatie in Oost-Java op mili tair terrein zeide generaal Baay, de Indruk te hebben, dat wij, Indien geen storende invloeden optreden, langs de weg van overleg kunnen komen tot dat gene wat de regering zich ten doel heeft gesteld en dat er langs deze weg een bevredigende militaire situatie te bereiken is. „Ik geloof, dat wc op de goede weg zjjn en acht een behoorlijke samen werking tussen d» T.N.I. en onze strijdkrachten zeker niet onmogelijk". Over de toekomst van de weermacht in Indonesië en in het bijzonder over een samengaan tussen KN.I.L en T.N.I. zeide generaal Baay: „Ik geloof dat de T.NI.. als zij dit eerlijk en op recht wil zien, in het belang van het eigen land een volledige samenwerking met het K.NI.L. zal moeten nemen. Zoals de ontwikkeling in Zuid-Oost- Azië zich voltrekt, blijkt de strategi sche positie van Indonesië onaangetast, en deze positie is van grote betekenis. Als dit waar is. zal de legermacht van de toekomstige R.I.S. ook een interna tionale waarde moeten hebben. Men zal moeten komen tot de op bouw van een leger, dat opgewassen is legen een tegenstander, die ook over de middelen van een modern leger be schikt, Dit kost veel tijd en men heeft er bekwame organisatoren en instruc teurs voor nodig Het zou verstandig zijn, wanneer men langs deze weg tot een oplossing tracht te komen. Daarbij mogen een vloot en een luchtmacht niet ontbreken D° RIS zal nooit kun nen volstaan me* een leger, dat alleen een plaatselijke verdediging kan voe ren en na een inval een guerilla. De RIS. moet een leger hebben, dat ook In staat is om offensief op te treden, ln samenwerking met de onontbeerlijke bondgenoten". Morgen bijeenkomst van fractieleiders met minister van O. G. UITEENZETTING OVER DE R.T.C. Naar het A.N.P. verneemt, zal er morgenmiddag 'n bijeenkomst plaats hebben van de minister v. Overzeese Gebiedsdelen met de fractieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de „Commissie van Negen". De minister zal hierbij een uiteen zetting geven over de stand van za ken ter Rondetafel-Conferentie, zulks overeenkomstig een vroeger aan het parlement gedane toezegging. PROGRAM VAN LORD BEAVERBROOK. Lord Beaverbrook heeft twee dagen voor de aanvang van de verkiezingscon.- ferentie van de conservatieve partij in zijn blad „Daily Express" (oplage van vier millioen) 'n „eigen partijprogram" bekend gemaakt. Hij stelt de betrekkingen van het imperium op de eerste plaats en eist vrije handel binnen het imperium, nieuwe en grote koloniale projecten en een staatsburgerschap voor debewo ners van het imperium. De buitenland se politiek diende gebaseerd te zijn op een verbondenheid van Groot-Brittan- nië en zijn imperium, waarbij een lei dende rol in de wereld gespeeld diende te worden. Men diende zich afzijdig te houden van twisten elders. In de re gering mochten geen ministers uit 1935 plaats nemen. Het politieke program wordt als zeer isolatlonistlsoh beschreven. Anthony Eden, lord Halifax en lord Salisbury waren om. in 1935 minister. EEN GEVAARLIJKE SLEETOCHT. Cecil Moore, een ingenieur uit New England, zal dezer dagen de langste en meest gedurfde sleetocht beginnen, die ooit gemaakt is een solo-tooht van 5000 mijl over het Noordamerikaanse continent met een ploeg Siberische Es kimo-honden. De tocht van Fairbanks naar Lewiston (Maine), zal hem door de wildste en meest geïsoleerde gebie den van het Noordamerikaanse conti nent voeren. Moore hoopt de too'nt te maken in 120 dagen. Vliegtuigen zullen langs de route voedsel afwerpen en hij zal met de wereld in radioverbinding staan. De ingenieur verwacht sneeuw op de gehele route, doch hij neemt een stel wielen mee cm zijn slede door ste den en dorpen te kunnen rijden. Moore's belangstelling voor 't Noor den werd opgewekt in de 2de wereld oorlog. toen hij hielp in het Kamtsjat- ka schiereiland in Siberië een radarnet op te richten. Het doel van de sledetooht is het in zamelen van geld voor de oprichting van een zomerkamp van behoeftige kinderen in Maine. (U.P.). WROEGING! De 26-jarige Wallace Ekiba liep gis teravond het politiebureau van Milwau kee (V.S.) binnen en vertelde daar, dat hij 15 jaar geleden twee vriendjes had verdronken Hij zeide dat eijn geweten hem niet met rust liet. Ekiba zeide. dat hij de jongens in het water had ge duwd en hen had laten verdrinken om dat hij kwaaa cp nen was. Een van de jongens heette Vogel, vertelde Ekiba. De politie sloeg er de achieven cp r.a, waaruit bleek, dat de 7-jarige Robert Vogel en de 8-jarige Stephen Murasz- ewski op 9 Juni 1935 ln de rivier waren verdronken. Er was toentertijd aan een on ze luk gedacht. Ekiba wordt nu vastgehouden. (U.P.).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1