Ds D. M. VERMET 40 JAAR PREDIKANT Een wanklank in de maatschappij STADSNIEUWS Waarheen leidt de devaluatie? UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 10 OCTOBER De ongeorganiseerde jeugd: Vele mogelijkheden voor verbetering VAN ERGER VIA KWAAD NAAR GOED. De huidige maatschappij worstelt met vele problemen. Een daarvan is hoe te handelen met de jeugd, die geen wer kelijk „thuis" kent. Het geslenter op straat, het hangen in kleine café-tjes, het slabbakken en kringetjes spuwen leidt ontegenzeggelijk naar overtredin gen. Meestal van niet zeer ernstige aard, soms echter zo. dat het delict geen overtreding meer is doch een misdadige handeling. Jeugdverenigingen, clubs en dergelijke instituten streven er naar de jongens en meisjes van de meestentijds deprimerende straten te houden. Dit werk kan niet genoeg gewaardeerd worden. De verwaarloosde jeugd, welke een werkelijk miserabel bestaan leidt, wordt ook wel eens asphalt jeugd genoemd, ongrijpbare jeugd of ongeorganiseerde jeugd. De laatste term is de beste. Er is niemand, die zich om hen bekom mert. Hun bestaan is geen leven, doch een vegeteren aan de afgrond. Hier tegen te vechten is de taak van o.m. de voogdijraden. Dezelichamen werken er hard voor om de slechte kern te veranderen Zoals mr H. R. Goudsmit, secretaris van de Voogdijraad, uiteen zette in het Casino-theater bij de ver toning van „Kinderen voor de rechter" onder auspiciën van K. en O., staan vier wegen open om de ontspoorden te helpen hét rechte pad te hervinden. Het kind kan door Pro Juventute ge plaatst worden onder een vrij patro naat. Dit geschiedt geheel vrijwillig zon der dat de rechter er aan te pas komt. Met behulp van de kinderrechter kan de knaap of het meisje onder toezicht gesteld worden van een gezinsvoogd. Bij deze twee genezingsmethoden blil- ven de kinderen thuis. De natuurlijke binding met het gezin wordt niet ver stoord. Met de ouders samen wordt ge streefd naar lotsverbetering en het bij brengen van een juist begrip opdat het kwaad niet erger wordt, doch geheel verdwijnt. De ouders zélf kunnen ook het initiatief nemen door te verzoeken hen te ontheffen van de ouderlijke macht of voogdij Dit gaat via de rech ter. Indien het probleem echter van zeer ernstige aard is, wordt buiten de ouders om het kind uit de ouderlijke macht ontzet. De omgeving moet radi caal veranderen om de geestelijk geval lenen weer te helpen op te staan. De voogdijraden kunnen geattendeerd worden op onjuiste toestanden in een gezin door de kinderrechter; het con stateren van ernstig schoolverzuim kan leiden tot het vinden van veel, dat niet door de beugel kan en ten slotte vormen het zwerven en eeuwige slenteren aan wijzingen genoeg, dat er iets hapert De speciale verenigingen en clubs, benevens de voogdijraden trachten te voorkomen, dat kwaad wordt gesticht. De verbeteringstehuizen en jeugdgevan- J. J. Groen f Hedenmorgen bereikte ons het ont stellende bericht, dat gisteravond tü- dens een vacantie in het buitenland, tengevolge van een hartverlamming is overleden de heer J. J. Groen, direc teur van de N.V. Boek-, courant- en handelsdrukkerij v.h. J. J. Groen en Zn. en een in brede kring bekend en hooggeacht stadgenoot. De heer Groen, die .slechts de 57- jarige leeftyd mooht bereiken, was in- derdaal een stadg e n o o t in de beste betekenis van het laatste deel van dat woord. Leidenaar van geboorte, was hij zioh ten volle bewust van zijn plichten tegenover de Leidse gemeenschap, wel ke hy in onderscheidene functies dien de. Zijn helder inzicht, bezadigd oordeel en eenvoudige, beminnelijke persoon lijkheid maakten dat die gemeenschap veelvuldig een beroep deed op zijn voortreffelijke burgerzin en wel in een omvang, dat het hem volstrekt onmo gelijk was aan al deze beroepen gehoor te verlenen. Toch deed de heer Groen ■veel, héél veel en wit hij deed, deed hij op een niet te verbeteren wijze. Zijn hoge levensopvatting, zijn heaht-gefun- deerde sociale instelling en zijn harte lijke belangstelling voor en medeleven met zijn medemensen weerspiegelen zioh in de vele functies, welke hij in het openbare leven bekleedde en waar aan hij zich met grote toewijding en nauwgezetheid gaf. Wij noemen er j slechts enkele zonder volledigheid te pretenderen: diaken en kerkvoogd van de Waalse Gemeente, rentmeester regent "van het Jean Pesijnshof, regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandse Kerkgracht, regent van het Pieter Lo- ridans- en het Jean Mlchelshofje, pen ningmeester van de Leidse Rotaryclub, commissaris van de Leidse Spaarbank, lid van de Raad van Bijstand der Ka mer van Koophandel voor Rijnland, bestuurslid van het departement Lei den der Kon. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, voorzitter van het District Leiden der Federatie van werkgevers- oranisaties in het Boekdrukkersbedrijf, oud-bestuurslid van de aid. Leiden der Ver. Neaerlandsch Fabrikaat en tal van andere meer. Uit deze summiere opsomming blijkt voldoende welk een vooraanstaande positie de heer Groen in de Leidse sa menleving vervulde, een plaats, die zeer moeilijk te vervangen zal zijn. Een goed burger en hoogstaand mens is met hem heengegaan. Hij ruste in vrede De heffing op gebouwd voor Rijnland Zoals wij dezer dagen schreven, ver wacht het hoogheemraadschap Rijnland uitgaande van de cijfers der laatste ja ren van de voorgestelde wijziging der lastenverdeling door belasting van ge bouwde eigendon, men een verlaging van de lasten per hectare ongebouwd tot cir ca f. 5.-. Als norm voor de belasting van het gebouwd wordt voorgesteld een een heid van f.300.- belastbare waards ge lijk te stellen met 1 hectare ongebouwd, zodat iedere f.300.- belastbare waarde een bijdrage zou moeten leveren gelijk aan de bijdrage van 1 hectare onge bouwd. Het voorgestelde nieuwe regle ment bevat evenwel ook een artikel, waarin het ongebouwd een aftrek van f-3.- per eenheid wordt toegestaan, zo dat bij een daling van de lasten tot f. 5.- per hectare ongebouwd de lasten voor f. 300.- bebouwd f. 2.- zouden be dragen. Ten slotte vestigen wij er de aandacht op. dat tot 13 October a.s. gelegenheid bestaat bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bezwaarschriften tegen de nieuwe regeling in te dienen. genissen willen de verkeerd gelopenen weer het rechte pad wijzen. De Britse film „Kinderen voor de rechter" verhaalt hier eenvoudig over. De regisseur Jack Lee heeft niet ge zocht naar uitersten of sensatie, doch getrouw verteld over het leven in een Engelse verbeteringsschool. Het sober verhaal is nautuurlijk gebaseerd op ware gebeurtenissen. „Sterren" komen in de film niet voor. Wel mensen, zo uit het echte leven weggelopen. Bij en kele spelers, de ouderen, meritt men dat duidelijk: zij zijn wat „stug". De jongeren echter zijn volkomen zoals zij zijn. Het spel is geen spel, doch reali teit. K. en O. heeft er goed aan gedaan Zaterdagnamiddag twee voorstellingen te geven van deze volkomen natuurlijke film. Gelijk werkelijk gebeurde eindigt „Kinderen voor de rechter" blij: de ver dwaalde Fred Watson heeft zijn rechte weg gevonden! Dat men er naar streve dat steeds méér Fred Watsons gevonden kunnen worden. KRUIDENIERS VAN LEIDEN VERENIGEN ZICH. Hier ter stede is opgericht de afd. Lei den van de Alg. Ned. Kruideniersbond. Het bestuur bestaat uit de heren N. H. Koning,-voorzitter; P. C. Lacourt, Rijn- dijkstraat .1, secretaris; H. J. Lunen burg, penningmeester, -F. Boeff. 2e se cretaris; Th. J. Dingjan, 2e penning meester en F. v. d. Mark, alg. sec. Het doel van deze vereniging is door nau were samenwerking de" positie van de kruideniersstand te verbeteren. V. v. M.-EXCURSIE NAAR ANTWERPEN. Zaterdagmorgen om 5. uur vertrokken twee bussen met lederq en donateurs van de Ver. van Mathesianen voor eon excursie naar Antwerpen. Na aankomst werd allereerst de Be nelux-jaarbeurs bezocht, die wat. groot te betreft geen vergelijking met de Utrechtse beurs kan weerstaan. 's Middags werd achtereenvolgens het Rubenshuis en de Kathedraal bezocht, waar onder deskundige leiding de kunst werken van Rubens werden bezichtigd. Na een rondwandeling langs het Stad huis, het Steen en de Haven ^erd ieder een in de gelegenheid gesteld om op eigen gelegenheid de stad nader te be zichtigen, zodat om 6.30 uur de thuis reis werd aanvtard. Al met al een zeer geslaafde dag, waarop de deelnemers, maar óok'dë heer H. P. Oostdam, die deze dag voor, de V, v/ M. had georganiseerd, met- Cozier kunnen terugzien. De stemming was voortreffelijk. LEDEN VAN ZIEKENFONDSEN Onderstaande Taxi-ondernemingen verklaren zich bereid patiënten te vervoeren" tegen de door de Algemene Ziekenfondsen vastgestelde tarieven. J. A. VAN BERGE HENEGOUWFN TELEFOON 21493 N. V. ELTAX TELEFOON 22444 L. SCHILTHUIZEN TELEFOON 20000 (Adv.) Herdenkingsdienst in Leidschendam Ds D. M. Vcrmct, emeritus-predi kant der Ned. Hcrv. Gemeente van Leidschendam, hulpprediker in wyk V der Ned. Herv. Gem. te dezer stede en mede belast met de geestelijke ver zorging in het Acad. Ziekenhuis, mocht gisteren de dag herdenken, dat hy log in samenwerking met de Gerefor meerden. Op 17 April 1947 nam spr. afscheid van de gemeente Leidschendam. De kerkeraad dezer "gemeente is spr. dank baar, dat zij hem verzocht heeft deze herdenkingsdienst te willen houden. Ten slotte stond spr. stil bij zijn te genwoordige werkkring in Leiden, werk waarnaar zijn hart uitgaat. Zijn loop baan overziende moet spr. getuigen met voor 40 jaar in het predikambt werd grote dankbaarheid „Eben Haezer". Tot i hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Na de dienst zong de gemeente ds Ver met de zegenbede Ps. 134 - 3 toe. Na, afloop was er gelegenheid ds Ver met te feliciterên, Waarvan een zeei; druk gebruik gemaakt werd. Namens het wijkbestuur en de Com missie' Eredienst van wijk V werden door de heer C. W. Oostveen de gelukwensen overgebracht. bevestigd. Ter gelegenheid hiervan vond gister ochtend in de Ned. Herv. Kerk te Leid schendam een herdenkingsdienst plaats, welke o.m. werd bijgewoond door de he ren C. W. Oostveen en J. Verwer, be stuursleden van wijk V en de heren W. Kramer en A. Leemans als vertegen woordigers van de Professorenwijk, wel ke wijk valt te beschouwen als een on derdeel van wijk V, in welk stadsdeel ds Vermet de laatste jaren met zo veel energie heeft gewerkt. Als tekst voor deze overdenkingsure koos ds .Vermet 1 Samuel 7 12 „Samuel nam een steen en noemde die Eben Hae zer. Tot hiertoe heeft ons de Heere ge holpen". Het werk van de predikant, aldus ds Vermet, is geeji gemakkelijk werk, doch als wij de rijke zegeningen zien, is het, een heerlijk werk. Herdenken is in ge dachten teruggaan, en dan zeggen wij: waar is de tijd gebleven. Hoe kort gele den lijkt het, dat ik op 21-jarige leeftijd de roeping gevoelde om het Evangelie te verkondigen, en het besluit nam Theologie te gaan studeren. Op 10 Oc tober 1909 deed ik mijn intrede in mijn eerst gemeente Herwijnen. Terugziende op mijn loopbaan zeg ik: „Eben Haezer". Zoals mijn eerste preek sprak van alle verwachting uit Hem, zo is het gebleven. Het wijzen op Christus, de Messias, gaf moed en kracht. Alles verliep rustig, totdat in 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak. Dat gaf ber roering, ook in mijn eerste gemeente Herwijnen. En toch als.ik terugzie, b.v. op de oprichting van een Militair Tehuis en hoe ik daar het evangelie mocht brengen aan onze mannen van de Land storm, dan is er reden tot danken. Klaaswaal was mijn tweede Gemeente. Een Gemeente, in naam Ned. Hervormd, doch inderdaad veel samenkomend in zgn. gezelschappen rond oude schrijvers. Want hoewel spr. veel heeft mogen leren van oude schrijvers, is het toch zó, dat het levende woord, gesproken in voor onze tijd verstaanbare taal, de van God verordende weg is om Zijn Evangelie-te verkondigen. 1925 bracht een hele verandering ln sprekers leven. Toen werd hij geroepen EXCURSIE VOLA. De Vereniging van oud-leerlingen 4er Ambachtsschool (Vola) hield Zaterdag middag een excursie naar de Finse scholen, welke momenteel worden ge bouwd op een terrein, grenzende aan- 4e Van de Sande Bakhuljzenlaan en de Lorerctzkade. Met bijzondere belang stelling namen de exejirsisten kennis van de bouw en inrichting van deze scholen. NATUU* AZjJN_OP-Z*N-BES?. «Aav.) NED. CHR. HANDELS- REIZIGERSVERENIGING. Voorzitter D. v. t Zelfde opende de vergadering op de gebruikelijke wijze In zijn openingswoord heette hij in het bij zonder de heer C. J. v. Cittert welkom, die zou spreken over het fonds Draagt Elkanders Lasten. De opzet van dit fonds is gebouwd op het Paulinische woord: „Draagt elkanders lasten en vèr- vult alzo de wet van Christus". In 1948 is. besloten al blijft de TBC-bestrij- djng primair ook de kanker- en rheuma-patlënten uit alt fonds de hel pende hand te bieden. Spreker toonde met verschillende voorbeelden het vele goede en mooie werk aan dat niet alleen in Leiden, maar door het gehele land voor de leden van het CNV wordt ver richt. Daarom, aldus spreker, heeft dit werk niet alleen recht op onze volle belang stelling, maar ook op onze steun, in de vorm van een busje thuis, het donateur schap of als collectant bij de jaarlijkse collecte. Na dit referaat volgde een ge animeerde bespreking. De feestcommis sie, deed nog mededelingen over de komende feestavond. Na de rondvraag werd deze vergadering door de voorzit ter met dankgebed gesloten. TENTOONSTELLINGEN. In het aanstaande weekeinde werden hier ter stede twee tentoonstellingen geopend. Vrijdagmiddag om 4 uur opent wet houder Van Schaik in de Lakenhal een tentoonstelling van werk van de 72 jarigp Leidse kunstenaar Chris van der Windt, welke expositie mogelijk is ge maakt door de medewerking van vele verzamelaars en talrijke vrienden. Zaterdag wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de expositie .Moder ne kunst van Bali" geopend. Londens logboek Verkiezingen, lonen en prijzen, shows (Van onze correspondent) Met twijfel in het hart volgen de toe schouwers Crlpps' dollardans op het devaluatie-koord. Is hij niet zeker van zichzelf? Of beter, lydt Engeland als geheel aan een te grote mate van zelf voldaanheid? Londens lord-mayor, sir George Aylwell, gelooft van wel, en spren-eiö jcvcu. «v,**"j niet weinig'en beamen het. Cripps, ere- van Z.-Holland naar Friesland. Vreemd a£m het jaarijjkse diner der ban- was de taal, de gewoonte, enz., doch £iers en hooplieden van de nog altijd huisbezoek gaf contact. Negen jaar was maChtige city werd ijskoud ontvangen, spr. in het Noorden en diende dege- slechts een'enkeling klapte na zijn meenten Balk en Oosterbierum. Toen nieuwste referaat en dan nog maar kwam het beroep naar Leidschendam,1 - waar hij 14 Januari 1934 door Ds Stolp bevestigd werd. Ook hier gaven huls- en ziekenbezoek en catechisatie het ge- wenste contact. 13 jaar mocht spr. hier de boodschap des Heren brengen. Dagen flauwtjes. Een verrassing was het voor velen dat zelfs de reeds zo ingesnoerde begroting dreigt overschreden te wor den Defensie is een tegenvaller en ook de gezondheidsdienst, welke het land jousc.iap uco vrijwel kosteloos van brillen, gebitten vreugde en smart deden gemeente en pruiken voorziet. Cripps was dulüeüiK mirt .x niln n,on „o „la iirrrincr nQr. (IP en predikant samengroeien. Veel steun gaven de „Bidstonden" tydens de oor- GOUDEN JUBILEUM „OEFENING BAART KUNST". Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" werd Zaterdag in de ge heel gevulde Burchtzaal een feestavond gegeven, welke allereerst een huldiging bracht van 't bestuur. De voorz. van de feestcommissie, de heer J. Mioch, herin nerde aan de vele successen, welke O.BK. als kleine vereniging heeft weten te boeken. Aan het bestuur, dat vele moeilijkheden moest oplossen, werd hiervoor dank gebracht. Namens de le den en donateurs bood spreker een bloe menmand aan. Ook aan mevr. v. d. Wijngaard, ere-lid der vereniging, die O,BK. reeds 47 jaar trouw is, werden bloemen overhandigd. Voorzitter Breukel dankte op zijn beurt voor de lof, in aansluiting waarop hij de heer Le Febre, die bijna 40 jaar lid van de vereniging is, waarvan ruim 25 jaar toneelknecht, in kennis stelde van zijn benoeming tot lid van ver dienste. De ere-voorzitter, de heer H. W. van Zijp, gaf vervolgens een korte terugblik van 50 jaren Ö.BK., waarvan wij de voornaamste bijzonderheden reeds pu- i bliceerden. Hierna werd een vlot en vrolyk pro- i gramma afgewerkt, waarmede allen zich uitstekend amuseerden. Hieraan werd medegewerkt door een troepje van de Speeldoos onder leiding van de heer Nard Boer. Een bal o. 1. v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van „The Gold star Band" bracht het einde van een geslaagde jubileumviering. MAREKERK IN FEESTGLANS. Ter gelegenheid van de herdenkings dienst, welke a.s. Donderdagavond in de Marekerk wordt gehouden in ver band met haar 300-jarig bestaan, zal het gebouw inclusief de kapel van de zijde der Mare met schijnwerpers fees telijk worden verlicht. DE HERKOMST VAN HET AFRIKAANS. Voor de afdeling letterkunde der Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen hield prof. dr G. G. Kloeke, hoogleraar te Leiden, heden een voordracht over „De herkomst van het Afrikaans". genoeg met zijn waarschuwing, dat de sociale voorzieningen zich niet te snel mogen uitbreiden. De verhoging van de leerplichtige leeftijd tot zestien zal voor lopig ook nog wel een vrome wens blij ven. Een nieuwe neiging tot inflatie zal moeten worden bedwongen door bezui niging. sparen of nog meer belasting. Men begint thans wel te beseffen, dat devaluatie geen middel is tegen de kwaal, doch slechts een symptoom er van. Engeland leefde op te grote voet. Indien geen enkele maatregel zou lukken, zal het pond zelfs nog meer moeten zakken. Maar Cripps blijft vol goede moed. Zijn grote troef is, dat Amerika zijn beschermende economie op den duur zal vervangen door een, welke weder zijds handelsverkeer zal aanmoedigen. De devaluatie heeft ten minste bereikt, dat de waterval der wegvloeiende reserves enigszins gestremd is. Verder komen de orders los, die gedurende de periode van onzekerheid werden vastgehouden. De situatie is dus nog een beetje geflat teerd. Over enige maanden weten, wij meer. Zal er dan ook een nieuwè regering zijn? De nieuwe onzekerheid over de datum der verkiezingen maakt de din gen er thans niet beter op. Het land schreeuwt om leiding. Althans wil men weten, waaromen aan toe is. De alge mene voorspelling is nog altijd dat la bour met een kleine meerderheid zal terugkeren. Attlee verklaarde, dat hij zich niet door Churchill of door wie ook het tijdstip der verkiezingen zal laten voorschrijven. Doelde hij op Aneurin Bevan. die het ten minste op dit punt. met Churchill eens schijnt te zijn. dat niet langer moet worden ge wacht? Alles is nog mogelijk, zolang Attlee niet ronduit meedeelt, dat de stembusstrijd in het voorjaar zal plaats hebben. Binnenskamers wordt er reeds genoeg gestreden. Durft men de staal- nationallsering in de nieuwe omstan digheden aan? Deze moet namelijk nog in deze zitting baar beslag krijgen. Verder bakke1-^ Cripps met het vak verbond over tenen Hij trok zich terug op de -telling. dfit de. grond ta rieven niet "eranderd mogen worden. Slechts enkels correcties voor degenen, die werkelijk het hoofd niet boven wa ter kunnen houden, zyn volgens hem geoorloofd. Dat betekent vrijwel zeker, dat de nieuwe eis der spoorwegmannen, die nu opkomen voor de 180.000 hunner, die mindei dan vijf pond per week verdie nen het gemiddelde arbeidsloon be draagt zeven pond zal worden afge wezen. Er wordt gedacht over de in voering van een wettelijk minimumloon,, maar de vakbonden voelen er niet veel voor, omdat hun onderhandelings vrijheid, dan tevens aan banden wordt gelegd en omdat ze vaak zelf meer kun nen bereiken. De opheffing van de vijf-'dagen-week, waarop wordt aangedrongen, is even eens een teer punt. Men zal het liever zoeken in uitbreiding van het aantal arbeidsuren binnen het bestaande sy steem, al was het alleen maar om de schijn te handhaven. De gemiddelde arbeidsduur bedraagt in Engeland of ficieel 45 uur, doch velen menen, dat' dit te mooi is voorgesteld. Zal nu ook het vlees duurder worden? Zoals te verwachten was, is er reeds een kaper op de kust, namelijk Peron, de „koopman van Buenos Aires", die het volle pond opeist, hoewel Argentinië zelf heeft gedevalueerd. Engeland ver zet zich krachtig togen de hogere prijs, zoals het zich eerder in dit jaar reeds met succes verweerd heeft toen de Ar gentijnen trachtten het de pen op de neus te zetten. Aangezien de Argen tijnen echter, wat dollars betreft, in hetzelfde schuitje zitten als John Buil en daardoor op meer Britse import zijn aangewezen, zal het vermoedelijk met deze „koude oorlog" wel loslopen. Het bevroren vlees kan heel wat af koeling verdragen De Londense huismoeders gaan intus sen reeds gebukt onder een tekort, dat veroorzaakt wordt door de langzaam- aan-actie van de vleessjouwers van de Smithfieldmarkt, uit protest tegen de weigering van een loonbijslag. die zij eisten, omdat door de verhoogde vlees- aanvoer hun werk toegenomen is. De vrachtauto's worden thans uiterst traag gelost. De arbeiders zijn zich nameliik hevig voor kruiswoordpuzzles gaan interesseren, die eerst móeten worden opgelost voor ze een hand uit steken. Tenzij er snel wordt ingegrepen loopt de hele vleesvoorziening gevaar. Dat he>t met Engelands onderne mingsgeest nog niet zo pover gesteld is als sommige pessimisten willen doen geloven, is duidelijk gedemonstreerd op de radio- en automobieltentoonstellin gen. De radio-show was een openba ring voor de steeds talrijker wordende televisie-enthousiasten, onder wie mi nister Herbert Morrison, die elke Zon dagavond trouw thuis blijft om naar de fascinerende beelden op de glim- mend-witte dobbelstenen te kijken Tachtjg nercent van de bevolking moet in 1954 televisie hebben, heeft de minister gezegd. Het nieuwe zendsta tion van Sutton Coldfield betekent een enorme sprong vooruit. ..Televisie in alle maten en nrijzen" kon de slagzin der expositie luiden. Er waren zelfs toestellen voor auto's, dat wil zeggen voor de inzittenden achter in, niet voor de bestuurder. Men is reeds aardig gevorderd met kleu rentelevisie. v/elke ook van belang ls voor de hiedische wetenschap. HetXeld- s,e experiment om operaties naar de collegezaal uit te zenden, ls hier dade lijk nagevolgd. Merkwaardig is echter, dat de televisiebeelden thans m»nder goed zijn- dan tien iaar geleden. Tele visie stuit nog by velen op verzet, om dat het gezinsleven er door vprstoord zou worden. Doch dat meende tier ook van de eerste radio. Er zijn reed? scher men. die verduistering onnodig maken. Gelijktijdige ontvangst in andere ver trekken door extra-schermen is ook al mogelijk. Radio-toestellen ondergingen Teleurstelling rond en op de „Zuiderkruis" HET SCHIP ZAT IN DE MIST. Het is gisteren een teleurstellende dag geworden voor de geïnteresseerden bij de„Zuiderkruis". Onze jongens _op het schip hadden .er zó op gerekend, Zondag nog in de familiekring te zijn. De familie en de buren hadden reeds de vjaggen Uitgestoken, om de terug komst te vieren' van een echtgenoot, zoon,- broer of vriend. Maar de mist gooide roet in het-eten! Er was geen mogelijkheid, öm gisterochtend vroeg de Nieuwe Waterweg binneh te komen, Zo potdicht, zat de kust. Daarom werd besloten buitengaats voor anker te gaan en de opklaring af te wachten. Dat het echter half drie in de middag zou wordéni eer het 'zicht zodanig was, dat men het erop wagen kon blnnqn te stomen,-heeft-de-grootste pessimist niet verwacht. Eerst om kwart over vier kwam de „Zuiderkruis" voor de wal aan" de Lloydkadé, - te Rott erdam. waar - de autoriteiten inmiddels reeds de de- barkatie tot vanochtend acht uur hadden verschoven- Iedere man, die wij spraken, bleek begrip te hebben voor de omstandig heden, die zijn debarkatie vertraag den, maar iedere man was ook som migen meer, anderen minder, teleur gesteld, over de uiterst koele ont vangst. Wel waren er hoge militaire ver tegenwoordigers, maar deze/waren ter stond na de aankomst' van de Zuider kruis in de officiers mess verdwenen. Niemand scheen op de gedachte geko men te zijn een voorlopig welkomst woord voor te bereiden. Niemand had er ook aan gedacht een muziekcorps uit te nodigen. De teleurstelling van de jongens uitte zich in een minutenlang aanhoudend spreekkoor: muziek! mu ziek! muziek! Maar de muziek en de toespraken zouden pas de volgende morgen komen, omdat het zo nu eenmaal op het pro gramma stond. Gelukkig dat de familieleden van de jongens niet hetzelfde standpunt inna men. Op de kaden stonden massa's mensen, die nieti ophielden te juichen, al konden zij in de mist niemand on derscheiden. Tot laat in de avond dob berden feestelijk verlichte bootjes, als de scheepjes van de kooplieden van Port-Said, om het schip, en riepen vrouwen en verloofden, broers en zus ters, vaders en moeders, en zelfs enkeli grootmoeders, zich de kelen schor naai de mannen, die hoog boven hen, by de railing al even enthousiast terug- schreeuwden. „Dat is de eerste keer, dat ik ze hoor", zei kapitein Goedewagen. „Ik heb de hele reis de ramen open gehad, maar pas voor de Waterweg hebben myn oren gemerkt, dat er militairen aan boord waren. Ik heb zelden zulke stille, rustige passagiers gehad". Voor de artisten, die op zich genomen hadden de militairen gedurende de lange avond uren het wachten te bekorten door een vroiyk cabarét-programma, was het een moeilijke taak contact te ki-ygen, maar het gezelschap, dat op de jubileum^- avonden van de KLM voorstellingen had gegeven, oogstte groot succes by "eert dankbaar publiek., Voor de debarkatie vanmorgen begon, spraken de luitenant ter zee eerste klas- se, C. W. Th. baron Van Boetzelaer, na mens de Koningin en mr Fockema An- dreae, staats-secretaris van oorlog, na mens de regering, een hartelyk woord van welkohi, waarna majoor Van Goor namens Prins Bernhard nog het woord voerde.. De Mariniebskapel hield tydens de als altyd vlotte ontscheping met pittige marsen de stemming er ln. Met de „Zuiderkruis" zyn 1564 man naar het vaderland teruggekeerd, n.l. 622 van het sub bataljon Kon. Land macht, 678 van de mariniers-brigade, 240 -van de Kon. Marine, 9 van het KN IL en 15 manvaste staf. Allen zullen vandaag nog de plaats van bestemming bereiken. DE AANKOMST TE LEIDEN. Hoewel uiteraard de 'gisteren door de mist vertraagde terugkeer van de met de Zuiderkruis naar Nederland gerepa trieerde 13 Leidse militairen een grote teleurstelling was, was het welkom, dat hen heden in de Sleutelstad werd be reid, er niet minder harteiyk 'om. Reeds aan (ie grens van de gemeente „De Vink"/Haagweg waar zij om 11 uur 45 onder vry grote belangstelling arriveerden, werden zij by monde van mr H. R. Goudsmit, voorzitter van het comité van ontvangst uit de plaatse- ïyke demobilisatieraad, hartelyk wel kom geheten, waarby ook een piëteitvol woord werd gesproken aan de nage dachtenis der in Indonesië gesneuvelde Leidse militairen. Nadat namens deze raad bloemen waren aangeboden, wer den de militairen naar hun woningen gebracht, waar vanzelfsprekend de vreugde over de behouden terugkeer by- zonder groot was. KATWIJK AAN ZEE OLIEBOLLEN VOOR C.J.M.V. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn C.J M.V.'ers druk bezig geweest met hét bakken van ongeveer 8000 oliebollen om die Zaterdag aan de man te brengen. Zaterdagmiddag reed een auto met de Zeekanters en het pypercorps door het Noordelijk deel van het dorp en een vrachtauto met de mandolineclub door het Zuidelijk gedeelte. Alle oliebollen werden verkocht: men kwam er, zelfs te kort. Er werden 2600 zakjes met elk drie oliebollen verkocht tegen de prijs van één kwartje per zakje ten bate van het C.J.M.V.-werk. ZONDENREGISTER VAN EEN DIEF. De hoofdinspecteur van politie gaf ons Zaterdag de volgende mededelingen om trent de diefstallen ert oplichtingen, die ln de afgelopen week hebben plaats ge vonden. Een zekere Jongemart van 't Hof uit Nieuwe Tonge. heeft zich schuldig ge maakt aan diefstal van kaas en boter uit het pakhuis van W. te Katwyk a. d. Rijn. Bovendien maakte hy zich schuldig aan diefstal van een colbert-costuum'ten na dele van P te Katwijk aan, Zee. diefstal van een rijwiel, dat gestolen was op de fotograaf K. te Katwijk aan Zee en heling van een rijwiel, dat gesloten was op de „Schakel"' te Katwijk a. d. RUn. en toe behoorde aan een verpleegde aldaar. BIJ deze laatste djefstal werd eveneens een règenjas. een colbertjasje en een plaquette meegenomen Van 't H. ls Zaterdag ter beschikking gesteld van de Officier van Justitie te Den Haag. De collecte van Zaterdag voor het sanatorium „Sole Mlo" te Noordwljk heeft alhier f. 683 opgebracht. De extra collecte, ln de Herv. Kerken ;ehouden voor de Inwendige Zending, leeft f. 614.60 opgebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. De afgelopen week gaf geen re4en tot klagen; wel was de stemming de laatste dagen iets in mineur, doch zo'n enkele dag, dat het niet zo vlot verloopt, komt er altyd wel eens Hoofdzaak is dat de voornaamste producten tegen bevredi gende pryzen aftrek vonden. De bloem kool liep wel iets terug in prys, maar men begrype goed, dat het beste van de gewassen weg is, de „room" is er uit, zoals men dat in tuinderskringen pleegt te noemen. Het zal trouwens met de bloemkool dit jaar vroeger gedaan zyn dan ooit het geval was. Alles, maar voornamelyk de bloemkool, is buiten gewoon vroeg. Hierdoor zal er ook niets 'of zo goed als niets kunnen bevriezen. De bloemkool Ia noteerde steeds van f. 55 tot f. 64.—, de eerste soort f. 33 tot f. 54, en de tweede soort kon nog tot f. 25 halen, wat een lonende prys is. Met de sluitkool wil het nog s:eeds niet; men schryft dit toe aan de slechte vraag voor export. Binnenland neemt ook te weinig af. Gele kool ging voor f. 7.10 tot ten hoogste f. 8.10. Rode kool van f. 6 tot f 8 50 per 100 kg. Uien ble- fen ook goed gevraagd met pryzen tot f. 12.90 psr 100 kg. en ook de grove peen had vry goede aftrek met pryzen van f. 7 60 tot f. 8.30 per 100 kg., wat lonend is. Bospeen in de goede kwali teit gaat weg tot pryzen van f. 23 per 100 bos. een beste prijs. 2de soort kan niet meer halen dan f. 6 tot f. 10 per 100 bos Waspeen ging iets trager dan voorheen, maar de beste kwaliteit bracht toch nog tot f. 21 per 100 kg, op. Afwijkend deed maar van f. 6 tot f. 10. Vooral de princessebonen brachten een redelyke prys op, van f. 34 tot f. 47 per 100 kg. naar kwaliteit. Kroten ble^eu stationnair in prys, van f. 5,10f. 7,50 per 100 kg.; in het algemeen reden tot dankbaarheid De omzet, die vergp'p- ken met vorig jaar by na 2 ton achter heeft gestaan, is Ingelopen en staat ongeveer geiyk met vorig jaar op de zelfde datum. Ongetwyfeld een grote meevaller en een reden tot dankbaar heid. Een voo-malige Schakeib°wone^" uit het Heropvoedingshuis a d. Overryn waarvan we reeds eerder meldden dat •hy kaas en boter ontvreemdde bij de winkelier W. aan de RUnstraat, heeft na de show van 1947 hun eerste grote ontwikkeling na de oorlog. Over net al gemeen zyn zy eenvoudiger geconstru eerd en beter van kwaliteit, ulteriyk, zonder echter in het extreme De auto's volgden het Amerikaanse te vervallen. Voor- en achterkant zijn nog te onderscheiden! Bijna alles voor de export. by verhoor bekend de volgende diefstal len te hebben gepleegd: by de winkelier Plan je een colbertcostuum, by de foto- handel D. Kruyt een fototoestel en uit „De Schakel" een rijwiel en een regen jas. Van de opbrengst dezer artikelen heeft hy met een vriendin de 3 Octo- berviering meegemaakt. Hy is Zaterdag, naar Den H^" overgebracht. KATWIJK De collecte voor „Sole Mio" heeft f. 683.opgebracht. NOORDWIJKERHOUT Bij de Rijkspostspaarbank werd ge durende September ingelegd f. 12.418.15 en terugbetaald f. 8709.37. De'opbrengst van de ver Jaarbus ln September ten bate van het restauratie fonds der Ned, Herv. Kerk bedraagt f. 56.42. OEGSTGEEST PROPAGANDA-AVOND E.II.B.O. In het Patronaatsgebouw hield de E.HJB.O. een propagamda-feestavon-d. De voorzitter, de heer H. J. Hooy- mans, opende met een kort inleidend woord en gaf het woord aan de heer M. J. Verwey, secretaris van het dis trict Zuid-Holland, die zUn prepagan- darede aanving met de opmerking, dat helaas zo veelvuldig wordt gezegd: „Het gaat zo goed met de EH.B.O.", doch dat daarby wordt vergeten, dat er voor 'n goed funotlonneren zeer veel nodig is om het zo nodige materiaal op peil te houden en aan te vullen. Er komen dageiyks zeer veel ongevallen voor in fabrieken en kantoren, dcoh. nog meer op straat. By de hulp biykt vaak, dat deze onvoldoende of onbe kwaam wordt verleend. De gevolgen zyin dan meestal nog erger dan het ongeval zélf. Daarom is de EHBO in 't leven geroepen, waarvan de leden bekwaam genoeg zyn om eerste hulp te bieden. Elke gemeente, waar 'nE.H.B.O. is gevestigd, mag zich gelukkig prijzon. Het verheugde spr. ook in Oegstgeest een enthousiaste kern te mogen be groeten. Spr. eindigde met de woorden: „In elk gezin een E.H.B.O.-er". Hierop reikte dr Walburgh Smit de diploma's uit aan: mevr. M. v. d. Meij- v. d. Mey; mevr. M. C. Brussee-Schaal; mevr. E, Kasbergen-Glasbergenmevr. F. A. v. d. Hcek-Simmers; mevr. J. Hooyer-Oosting; mej. P. den Ocs, mej. P. Korpelshoek, mej. A. J. Waasbergen, mej. A. de Graaf; mej. Q. M. de Groot en de heer H. van Haarlem. Hierna werd een aanvang gemaakt met een vrolijk en afwisselend pro gramma, waarby versohillende leden biyk gaven op 't toneel goed thuis te zUn. In het byzonder noemen wy de korte schetsen van mevr. E. v. d. Luyt-Bin- nendyk, mej. Joke Roman en de heer P. Onderwater. Als conferencier ver leende de heer G. Heynen zyn mede werking, terwijl Jonny Boelee met z'n accordeon veel succes oogstte. De tombola versohafte met een steeds stygende vrolykheid een ruim aantal mooie pryzen. Aan het einde van de zeer geslaagde avond braoht de voor zitter allen hartelyk dank voor de me dewerking, ln 't byzonder aan dr Keeg- stra, die als een uiterst kundig en prettig leider van de cursussen de be langen van de afdeling heeft behar tigd. Daar hy voor militaire dienst is opgeroepen, meet hy een deel van de laatste cursus aan een ander overdra gen. De collecte voor „Sole Mio" heeft f. 616.40 opgebracht. R/JNSBURG Bezoek van J>s Groenewoud. Woensdag hoopt de door de Ned. Herv. gemeente beroepen d6 Groenewoud, predi kant te Heemse, met zijn echtgenote een bezoek aan onze gemeente te brengen. De extra collecten in do Ned. Herv. Kerk hebben ln September voor de in wendige zending f. 283.04 en voor het Ned. Bljbeicr-- -'-"hap f. 252.34 opgebracht. VOORSCHOTEN k ln de cel. n »w...nd met de clandestiene slach ting. waarvan wij ln de loop van de vorige week reeds melding maakten, werd door de Rllkspolltle alhier ook nog aangehou den de 40-Jarlge P. H. v. W., alhier.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7