Hervorming Raad voor de Kunst LAAT UW MOND VERZORGEN! - Mgr. Th. M. P. Bekkers: „De stem van de Missie is de stem van Gods hart" AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT Iedere Kunsttak krijge een beroepsorganisatie Gerrit de Stotteraar alweer ontsnapt De Perponcherstraat 107 Telefoon 392090 Den Haag Met een enkel woord Officiële publicaties MAANDAG 10 OCTOBER Resolutie Kunstenaarscongres: Naar een overkoepelend lichaam Op de laatste congresdag van het Kunstenaarscongres 1949 te Den Haag, is de resolutie besproken, waartoe men wilde komen. In deze resolutie wordt o.m. gezegd, dat het „noodzakelijk is de bestaande voorlopige Raad voor de Kunst zoda nig te hervormen, dat deze raad van een adviescollege van de minister van O., K. en W. wordt tot een lichaam, waarin de overheidsorganen te zamcn met vertegenwoordigers van de kun stenaars en van andere, zich op het gebied van het kunstonderwijs en de kunstdistributie bewegende groeperin gen. zich kunnen beraden over het te volgen beleid en de in het belang van het kunstleven te nemen maatregelen". „Dat het gewenst is, dat aan zulk een lichaam een jaarlijks door de volksver tegenwoordiging vast te stellen budget ter beschikking wordt gesteld, waarover het binnen wettelijk te regelen grenzen de beschikking heeft ton bate van de opgedragen taak". In 13 punten wordt dan aangegeven wat de bemoeiingen van de hogere en lagere overheid met de kunst ten doel moeten hebben. Daarbij wordt o.m. ge dacht aan opheffing van vermakelijk heidsbelasting op kunstuitvoeringen en tentoonstellingen, opheffing van weel debelasting op kunstwerken, verheffing van het kunstonderwijs op een hoger niveau, het ruim subsidiëren van de levende kunst, het bevorderen van cul turele centra op het platteland etc. Ten aanzien van de kunstcritiek wordt gezegd, dat maatregelen dienen te wor den getroffen, waardoor het onbevoeg den onmogelijk wordt zich op dat ter rein te bewegen en o.a. ook door aan de daarvoor in aanmerking komende in stituten van kunstopleiding een leervak voor de critiek in te stellen. „Een com missie, samengesteld uit kunstenaars en critici behoort te worden ingesteld ter bescherming van de kunstenaar tegen onbillijke critiek. Deze commissie moet sancties kunnen opleggen en uitvoeren." Voorts wordt o.a. nog gezegd: Het Congres is van oordeel, dat: 1). In iedere tak van kunst één auto nome volstrekt democratisch georgani seerde beroepsorganisatie moet bestaan, waarvan het lidmaatschap open staat, doch niet verplicht is, voor iedere bona fide beroepsbeoefenaar, die voldoet aan bepaalde door de organisatie zelve te stellen normen en dat deze organi saties ieder voor zich de algemeen cul turele, sociale en economische belangen van de beroepsgenoten behoort te be hartigen. 2). Dat deze organisaties voor de behartiging van de belangen, het best kunnen samenwerken in een eveneens volkomen democratisch georganiseerd overkoepelend lichaam en wekt uit dien hoofde, alle Nederlandse kunst- beoefenaars op zich aan te sluiten bü bedoelde beroepsorganisaties, om daar mee de samenwerking van alle kun stenaars te verwezenlijken. Het congres draagt aan het Federa tiebestuur op om in samenwerking met de beroepsverenigingen te streven naar een vruchtdragende uitwisseling van kunst en kunstenaars en daarbij in de eerste plaats in het oog te houden de landen, waarmede Nederland sinds eeuwen nauw verbonden is, Indonesië, Suriname, Curasao, de Ned. Antillen en het Nederlandse taalgebied in Zuid- Afrika en Vlaanderen. Moordaanslag te Rotterdam GEVOLG VAN FAMILIETWIST. Zaterdagavond is in dc Zwarte Paardenstraat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 48-ja- rige classificeerder J. van S. De da der, dc 47-jarige havenarbeider HL J. Sch. uit de Boomgaardstraat, is in ar rest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De reden moet gezocht worden in een familietwist en overmatig gebruik van alcohol. De Zoon van het slachtoffer was vijf weken geleden getrouwd met de dochter van Sch., maar reeds nu bleek het huwelijk verkeerd te zijn gegaan. In het jonge gezin werd een baby ver wacht, ten aanzien waarvan de jeugdige echtgenoot tegenover zijn familie vol hield, dat het niet zijn naam zou moe ten dragen. De onenigheid tussen de wederzijdse schoonouders hierover was zo hoog gestegen, dat de vader van de dochter, na eerst wat moed te hebben ingedronken, gisteravond bij de vader van de zoon aanbelde en zodra deze de deur geopend had hem met een mes zwaar aan het onderlichaam verwondde. Hevig bloedend zeeg de man neer, ter wijl de dader de vlucht .nam, de toestro mende buren op een afstand, hóudend met de bedreiging: „Ga weg, anders steek ik iedereen overhoop". Hij kon echter later door de politie worden in gerekend. Het slachtoffer werd in ern stige toestand naar het ziekenhuis Cool- singel vervoerd; hem kon een verhoor worden afgenomen. Groots uitbreidingsprogram van Olie-maatschappijen Naar de „New York Times" meldt, bereiden Britse, Amerikaanse en Ne- Nederlandse oliemaatschappijen het grootste olie-uitbreidingsprogramma in do geschiedenis voor in gebieden buiten Noord-Amerika en Oost-Euro- pal De maatschappijen zijn voorne mens 2 a 3 milliard dollar to besteden voor eep uitbreiding van de installa ties niet 65 De maatschappijen verwachten de ruwe olleproductie in 1953 tot 4.892.000 barrels per dag te - verdroten. Hierbij is niet begrepen een eventuele verhoging in'Canada, Mexico en de Ver. Staten. Volgens het blad zal in- 1953 de productie in vergelijking met 1948 'met bijna 2 millloen barrels, per dag zijn gestegen. De - Brits-Nederlandse maat schappijen zijn voornemens de produc tie van r-uwe olie te verhogen met on geveer 15%, per jaar in.- het kader van een 5-jarenprogramma. Zij zullen waarschijnlijk een surplus hebben, dat zü naar de V. S. hopen te verkopen. Grootse Nederlandse export-campagne in V. S. „Nederland heeft inde Ver. Staten en Canada een campagne gelanceerd die haar moet helpen het dollartekort aan te vullen", zo werd door het Amerikaan se Ministerie van Handel bekend ge maakt Verklaard werd, dat dit de grootste export-campagne is, die Nederland ooit voerde. Het Amerikaanse Ministerie zegde toe alles in het werk te zullen stellen de Nederlanders bij hun streven zoveel mogelijk te helpen en alle faciliteiten te verlenen. (U. P.) HET ZUIDNEDERLANDS TONEEL IN MOEILIJKHEDEN. Bij het Zuid-Nederlands Toneel, di recteur Pierre Balledux, heersen blijk baar vreemde toestanden Vele plotse ling ontslagen leden van het gezelschap hebben het faillissement aangevraagd en beslag doen leggen op gelden en een autobus. De laatste kon slechts na een wilde Jacht onder Wageningen worden „gepikt". Voorts zijn bij de Haagse kantonrech ter requesten ingediend om de ontslagen ongedaan te maken, daar zij zijn ver leend buiten voorkennis van het stich tingsbestuur. PROCES-VERBAAL TEGEN COMMUNISTISCHE RAADSLEDEN. Blijkens het rapport van de Amster damse politie is tegen de communisti sche raadsleden J. Brandenburg en L. Seegers proces-verbaal opgemaakt ter zake hun gedrag in de rumoerige zitting van de gemeenteraad op 13 Juli jJ. Tegen de heer Seegers is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van art. 139 W. v. S. (wederrechtelijk zich bevinden, in een lokaal voor openbare dienst). De heer Brandenburg wordt ten Jaste gelegd bedreiging met geweld tegen een ambtenaar in functie. Ditmaal uit gevangenis te Utrecht „Gerrit de Stotteraar", een der be ruchtste Amsterdamse Insluipers, die bekendheid verwierf omdat hy tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het Huls van Be waring te Amsterdam wist te ontsnap pen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de strafgevangenis te Utrecht, waar hU in verband met zijn veroor deling tot vier jaar gevangenisstraf verbleef, te breken. OVER HOGE RINGMUUR Het" is niet uitgesloten, dat hij hulp van buitenaf heeft gekregen. Zoals ge bruikelijk waren Zaterdagavond een aantal gevangenen, onder wie Gerrit zijn ware naam is Gerrit Cornells Blom bijeen in de recreatie-zaal, waar geschaakt en gedamd werd. Deze zaal ligt buiten het eigenlijke gebouw, maar binnen de ringmuur. Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal ongemerkt te verlaten, waardoor hij op de binnen plaats kwam. Daarna moet hij over de enkele meters hoge ringmuur geklom men zijn. Hij had dit stoute stukje even eens gepresteerd toen hij destijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ont- CHEMISCIIE ONTPLOFFING TE AMERSFOORT. Dr Van Hasselt levensgevaarlijk gewond. Zaterdagmorgen deed zich in een loods naast de chemische fabriek van dr J. F. B. van Hasselt aan de Drentse- straat te Amersfoort een vrij ernstige ontploffing voor, waarbij de 72-jarige dr Van Hasselt levensgevaarlijk werd gewond. Het slachtoffer, dat zowel uitwendige als inwendige brandwonden heeft op gelopen, werd, nadat een dokter de eer ste hulp had verleend, naar het zie kenhuis vervoerd. Een lid van het personeel, dat schadelijke gassen had Ingeademd, moest zuurstof worden toe gediend. In de loods stond een drooginstallatie waarin bezoyperoxyde werd gedroogd, een zuurstofhoudend, licht ontvlambaar bleekmiddel. Ook stonden hier enkele vaten met deze stof opgeslagen. Ver moed wordt, dat dr Van Hasselt in de loods proeven nam. snapte. Zaterdagavond was het zeer imis- tig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kunnen profiteren. Vooralsnog staat de j directie van de strafgevangenis voor een raadsel. Onmiddellijk na zijn ontsnapping-zijn de politie-autoriteiten overal In den lande gewaarschuwd. De Amsterdamse recherche Gerrit is Amsterdammer en zowel zijn vrouw als zijn moeder wonen in de hoofdstad was direct op pad om op de diverse adressen waar hü wel kwam, een onderzoek in te stellen. Voor lopig echter tevergeefs. „GEEN SPORTIEVE VENT" Gerrit schaamde zich niet bij de arm ste der armen distributiebescheiden of andere voorwerpen van geringe waarde te stelen. Zelfs oude alleen-wonende mensen waren voor hem niet veilig, re den waarom hij bij de Amsterdamse po litie als totaal a-sociaal bekend staat. „Gerrit is geen sportieve vent" luidt het oordeel, al spreken uiteraard zijn legen darische ontvluchtingen tot de verbeel ding. Meer dan 60 insluipingen en inbraken werden hem ten laste gelegd. MOOIE VERHAALTJES VAN EEN ZWITSER. En de lieve meisjes vlogen er in. De vreemdelingenpolitie te Amster dam heeft op het ogenblik een jeugdige Zwitser in bewaring, die zioh aan alle mogelijke vormen van oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij woonde in een hotel in de Beethovenstraat en is op verzoek van de hotelier in arrest ge steld omdat hij de rekening niet be taalde. Inmiddels is gebleken dat hy van diverse Amsterdamse jongedames be dragen van f. 50 en f. 100 heeft ge leend, nadat hy had verteld, attaché te zijn van het Zwitserse gezantschap in New York en graag te willen trouwen! Het is gebleken dat hü inderdaad in New York is geweest en ook geruime tjjd in Parijs vertoefde. De Zwitserse politie zoekt hem wegens bedrog en diefstal- Vermoedelijk zal hij worden uitgeleverd. Missie-tentoonstelling geopend 4 Missie-bisschoppen en 42 missionarissen aanwezig Voor Katholiek Leiden was het Za terdag een zeer bijzondere dag. Ter wijl de klokken van de parochie-ker ken hun bronzen stem lieten horen, deden niet minder dan 4 mlssi-bis- schoppen en 42 missionarissen hun Intrede in de Sleutelstad. Nadat het gezelschap in de wachtka mer van het stationsgebouw, waar de leden van de Kath. Raadsfraotie ter ver welkoming aanwezig waren, door wet houder S Menken was begroet, ging het in een feestelijke stoet, welke geopend en gesloten werd door leden der plaat selijke RK. jeugdgroepen, naar de Stads gehoorzaal ter opening van de Missie tentoonstelling. Van de velen, die hier tegenwoordig waren, noemen wij o.a. mgr H. J. van Deursen, praeses van het Groot Semi narium te Warmond, deken A. H. J. M. Homulle van Leiden, deken J. P. A. BELGEN EN NEDERLANDERS GEESTELIJKE BROEDERS. Cultuurdag te Gent. Te Gent werd Zaterdagmorgen het eerste Nederlandse congres, dat in het jaar 1849 te Gent werd gehouden, en waarbij de eerste grondvesten voor een culturele eenheid der beide landen wer den gelegd, plechtig herdacht. Tal van autoriteiten waren aanwezig, o.w. de Nederlandse ambassadeur in België, mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, prof. dr F. J. Th. Rutten, mi nister van O K. en W., en prof. dr J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. De heer Van Cauwelaert gaf een over zicht van hetgeen in de afgelopen eeuw inzake de Belgisch-Nederlandse toena dering en samenwerking ls gepresteerd. Prof. Rutter verklaarde, dat Belgen en Nederlanders broeders zijn naar de geest. De herdenkingsdag werd besloten met een concert van Nederlandse en Vlaam se muziek in de Kon. Ned, Schouwburg. Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, PLAATSEN WIJ NOG DEZELFDE DAG EEN MUURVAST IN DE MOND. Voll. garantie. Trekken desge wenst in Evipanslaap. Behandeling door Artsen en Tandartsen Gouden tanden, kronen, bruggen, speciaal Jacket Crowns in de kleur der eigen tanden. SPREEKUUR VAN 9 UUR 's MORGENS TOT 7 UUR 's AVONDS. BOVENDIEN DINSDAGS-, DONDERDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS VAN 7—9 UUR. BINNENLAND De politie te Luik heeft ln verband met de zaak der valse hondcrdgulden- blljetten drie personen gearresteerd de 27-1arlge R. S.. handelsreiziger, wonende te Luik, de 30-Jarlge M A.. fotograaf te Gomze-Andoumont en de 19-Jarlge A. v. d. B. Voor de van 21 tot 30 Maart te hou den voorjaarsbeurs ln Utrecht heeft zich reeds een zestal landen, t.w. België. Zwit serland, Polen. Joego-Slavië, Hongarije en Tsjecho-Slowaklle, opgegeven, die met col lectieve inzendingen wensen deel te nemen. Zaterdagmiddag zijn ln werkkampen ln de Noord-Oost-nolder acht wagens, ge laden met stro, ale gereed stonden om vanmorgen weggehaald te Worden, ver brand. De schade wordt op meer dan f. 10 000geschat. De politie vermoedt terzake boos opzet. De abnormale lage waterstand van onze grote rivieren houdt nog steeds aan. Sinds 6 Juli van dit jaar was de Rijks waterstaat genoodzaakt het nachtvaarver- bod op de Waal tussen St. Andrles en Mllllngen af te kondigen. In Tlel werd thans de laagste rivierstand van de Waal ln deze droge periode geregistreerd, nl. 2.10 meter plus N A.P. De burgemeester van Amsterdam, mr A. d'Allly, ls Zaterdagmorgen ln het gou vernementspaleis te Paramaribo aange komen. - De campagne-arbeider J. Oostman uit Groningen, die werkzaam ls als kolen- tremmer aan de Frles-Gronlngse suiker fabriek te Groningen, geraakte onder kolengruis bedolven. Een twintigtal arbei ders begon hem onmiddellijk uit te graven, maar toen men hem eindelijk gevonden had, waren de levensgeesten reeds ge weken. De Eerste Kamer ls tegen Woensdag middag 19 October te 2 uur bljeongcroe- pen voor een korte openbare vergadering, waarin alleen mededeling zal worden ge daan van een besluit der centrale afdeling. I Tengevolge van het warmlopen van een der onderdelen van de dorsmachine ontstond brand ln de boerderij van de heer TJ. Ottlnga aan de Korte Akkers te Veensloot. gem. Veendam De gehele oogst, die ln de schuur was geborgen, ging met de boerderij verloren. De schade bedraagt ettelijke tienduizenden guldens; de helft ls door verzekering gedekt. Zaterdagmiddag ls op de Alg. Be graafplaats te Rijswijk (Z.H.) ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de op 54-Jarlge leeftijd overleden vllegtulgcon- structeur Th. Slot. Zeer vele autoritei ten op luchtvaartgebied begeleidden de heer Slot naar zijn laatste rustplaats. Op 12 en 13 November a.s. wordt ln ..Tlvoll" te Utrecht het partijcongres der Kath. Volkspartij gehouden. De voorzit ter der partij, de heer W. J. Andrlessen, zal het openingswoord spreken. BUITENLAND In het Bulgaarse kabinet zijn enige wijzigingen aangebracht. Enkele ministers zijn vervangen, daar zij „niet tegen hun werk waren opgewassen". Ongeveer 25.000 man Britse, Belgische Franse en Noorse troepen hebben gisteren ln het gebied ten Zuiden van Paderborn, ln de Britse zone van Duitsland, stellingen betrokken voor een week van militaire oefeningen. De manoeuvres zullen worden gadegeslagen door de Britse minister van oorlog. Shlnwell en militaire bevelhebbers van de landen v£n het Atlantisch pact. Een officiële Joegoslavische delegatie is ln Turkse aangekomen, om de mogelijk heden van de ontwikkeling der Turk Joegoslavische handelsbetrekkingen te on derzoeken. Het hoge militaire gerechtshof te Cairo heeft Abdoel Megid Hassan, de moordenaar van premier Nokrasjl pasja, ter dood veroordeeld. De Engels-Amerikaanse luchtbrug heeft ln de vijftien maanden van haar bestaan in 277.728 vluchten 2.326.205 ton goederen naar Berlijn vervoerd. Uit het palels Moróslnl te Venetië ls een schilderij van grote waarde, ver moedelijk van Palma vecchlo en waarde volle manuscripten en boeken met het l zegel van de Venetiaanse republiek, kunst voorwerpen. meubelen uit de 15e en 17e eeuw en antlek-porcelelnwerk. ter waarde van circa 25 millloenl ire, gestolen. Een groep van ongeveer 50 zwarte- handelaren heeft een Zwitser aangevallen, die poogde de straat van de zwarte handel ln Muenchen. de Moehlstrasse, te fotogra feren. Hij werd bewusteloos geslagen en pas, actentas en toestel werden hem af genomen. De politie greep niet ln „teneinde niet ln strijd met de Amerikaanse Juris dictie als bezetter te handelen". De Zwitser kreeg zijn eigendommen later terug, behalve de films met de zwarte handelaren. Zuld-Slavlë heeft ln een diplomatieke nota de Hongaarse communistische leiders beschuldigd van het doen herleven van de agressieve politiek van voormalige Hon gaarse fascistische regeringen. Een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die sinds twee dagen vermist werd, ls in de bergen bij Ashevllle (Noord- Carolina) gevonden. Alle 9 Inzittenden zijn om het leven gekomen. De volgende bijeenkomst van de ministeriële commissie van de Raad van Europa zal op 3 November te Parijs ge houden worden. Een Frans-Belgische commissie heeft bekend gemaakt, dat een overeenkomst ls bereikt, waardoor 50.000 Belgische grens arbeiders ln Frankrijk heden weer aan het werk kunnen gaan. Deze Belgische arbei ders gingen ln staking toen hun loon tengevolge van de devaluatie van de Franse franc met 12% verminderde. Een krachtige aardschok deed Zaterdag voor het aanbreken van de dag Catania op de grondvesten schudden. De electrlsche verlichting ging uit er er werd enige schade aangericht. Vele van de kwart millloen inwoners vluchtten uit de hulzen Catania ligt aan de zuidoost kust van Sicilië nabij de benoemde vulkaan Etna. (U.P.). Brinkman van Noordwük, verschillende pastoors uit Lelden en omgeving en vertegenwoordigers van 41 pachoiale en 14 sub-comité's. Van de burgerlijke auto riteiten noemen wij het lid van Ged. Staten, mr E. J. M. H. Bolsius, de loco burgemeester, wethouder J. C. van Schalk en een groot aantal vertegen woordigers van R.K. Organisaties. Te midden van het hoofdcomité, o.w. de rectoren Vester en Sondaal, hadden de vier missie-bisschoppen, de mgrs E. Le Bouille, bisschop van Mozambique, W. Panis, bisschop van Trislpa, Van Va- lenberg, apostolisch vicaris van Pon- tianak en Teernstra plaats genomen. OPENING VAN DE TENTOONSTELLING. Rector L. P. M. Vester, voorzitter van het Hoofdcomité, die een Inleidend woord sprak, was er zeer over verheugd, dat Leiden, na 13 jaar, thans wederom een dergelijke tentoonstelling in haar midden had. Met de steun van 41 pa rochies is men 9 maanden lang aan het voorbereiden geweest. Dat men tot zulk een groots resultaat is gekomen, schrijft spreker niet ln het minst toe aan de vele plaatselüke comlté's, die met in spanning van alle krachten eendrach telijk hebben samengewerkt. Mgr Th. M. Bekkers te Voorschoten, nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, die hierna de opening verrichtte, wees er op, dat deze tentoonstelling het steun- en middel punt vormt van de missie-week, welke thans wordt ingezet en tot en met a.s. Zondag zal duren. Spreker, die de stem van de missie ziet als de stem van Gods hart, ls er van overtuigd, dat deze ten toonstelling een Inzicht zal geven van de ontzaglijke arbeid, welke de verbrei ding van Gods kerk medebrengt. Diepe bewondering heeft spreker voor het grote levensoffer, dat de missionarissen in schier elk deel der wereld brengen. Mgr Bekkers hoopt, dat deze tentoon stelling de missie-liefde moge verster ken en opwekken. Spreker wees er ten slotte op, dat de missionarissen bü hun arbeid gedragen moeten worden door het gebed, de liefde en het offer van Massale ontsnapping uit Malangse gevangenis 110 VAN 350 GEVLUCHTEN ACHTERHAALD. Gistermiddag zyn uit de gevangenis te Malang 350 gevangenen ontsnapt, nadat zü de wacht hadden overrom peld en de sleutels hadden bemach tigd. De uibbraak had plaats op het tyd- stip, dat de gevangenen na de maal tijd naar hun cellen werden terugge bracht. De meeste gevangenen ver spreidden zioh in de stad, waar poli tie en militairen er 110 hebben aah- terhaald. Hierbü zijn enige doden en gewonden gevallen. GEVECHT MET BENDE BIJ PASURUAN. Enkele doden en een gewonde. Zaterdagmorgen had in de kampong Batengan in het regentschap Pasuruan een Nederlandse patrouille een ontmoe ting met een bende van ongeveer 200 man, die gewapend waren met- slag- en steekwapens. Deze bende nam 'n drei gende houding aan. Nadat er enige bren-carriers met versterking waren aangekomen, probeerde men de bende, die in middels was aangegroeid tot een 500 kennelyk opgehitste personen, te kal meren. Hierbij ontstond een schermut seling, zedat men helaas van de vuur wapens gebruik moest maken. Aan Ne derlandse zyae was er een gewonde; de bende had enkele gesneuvelden. Een groot aantal bendeleden werd gevan gen genomen. Voorts is beslag gelegd cp ongeveer 140 slag- en steekwapens. PALAR WIL „100 CENT IN DE DOLLAR". De Nederlanders wéér beschuldigd De Republikeinse gedelegeerde bü de VN, L. N. Palar, ls Zaterdag per vlieg tuig te New York gearriveerd. Hij beschuldigde de Nederlanders er van dat zij „terugkomen op zekere van hun beloften inzake de onafhan kelijkheid" en verklaarde dat de Ne derlanders in de Veiligheidsraad on voorwaardelijke onafhankelijkheid had den beloofd. Hy voegde hier aan toe; „Wü willen wat deze kwestie betreft 100 cent in de dollar, doch zy bieden ons maar van 60 tot 90 cent." (UP.). SJAMSUDDIN OP SCHIPHOL AANGEKOMEN. Met de Batavia, die Zaterdag te Schip hol aankwam, arriveerde de heer Sjam- suddin, Republikeins Minister van Voor lichting en de heer Sukanto, koerier der Republikeinse delegatie. Ter begroeting was o.m. aanwezig Moh. Rum. Sjamsud- din deelde mede, over gekomen te zyn om gevolg te geven aan een oproep van de Republikeinse vice-president, Moh. Hatta. Hy zal als afgevaardigde deel nemen aan de R.T.C. In de eerste plaats zal zün taak coördinerend zün. (Foto Leidsch Dagblad./Van Vliet). Mgr W. Panis, één der 4 missie bisschop pen, neemt vol belangstelling kennis van de stand der Witte Paters, die ln Zuid Afrika hun arbeidsterrein vinden. Links achter mgr Panis de heer A. Schlatmann, lid van het Hoofdcomité. Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voed sel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge in aan weerstand en wordt zó vatbaar voor allerlei kwalen. Begin lie ver van de andere kant - neem Rennies bij de eerste aanwyzing van brandend maagzuur. Rennies zijn smakelüke pa stilles, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onze kerheid blüft. Van de ene minuut op de andere ondervindt ge met Rennies de weldadige werking. De brandende pün verdwünt even snel als ze opkomt. Ge woon een of twee Rennies laten smel ten in de mond, zonder water of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Ren nies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die brandende pyn. (Advertentie). hen, die in het moederland achterblü- ven. Wethouder Van Schaik, loco-burge meester, wees vervolgens op de zeld zame betekenis van het missie-werk en achtte dit werk voor de geestelüke op bouw van de mensheid van uitzonder lijk belang. Pater Busé, voorzitter van de Verenigde Missionarissen, dankte allen, die aan het totstandkomen van deze tentoonstelling hun beste krachten, hadden gegeven en in het bij zonder mgr Bekkers, die in het missie werk steeds de enthousiaste leidsman had willen zyn. Bij dit woord van dank sloot zich ook rector Vester aan, in aansluiting waar op hü nog mededeelde, dat van de Paus een schrijven was ontvangen, waarin deze zijn vreugde uitsprak over het ge nomen initiatief en mededeelde de geestelüke gunsten te verlenen aan alle medewerkers en bezoekers dezer ten toonstelling. WAT ER TE ZIEN IS. In de grote zaal zün 14 stands onder gebracht van de 14 verschillende mis sionerende orden en congregaties, ver deeld over de gehele wereld. De bezoe ker krijgt, aan de hand van vele fraaie kunst- en gebruiksvoorwerpen, een in druk van het missie-werk in alle we relddelen. 42 missionarissen geven hier bü tekst en uitleg. Zü verhalen van de moeilijkheden, waarmede zü te kampen hebben, van de gewoonten en zeden der inlanders en van de resultaten, welke hun missie-arbeid oplevert. Een afzon- derlüke stand ls gewyd aan Indonesië, waar wordt verteld hoe het missione- ringswerk zich voltrekt in ons overzeese gebiedsdeel. Een belangryke plaats nemen voorts de z.g.n. „büwerken" in. Hiervan zijn stands geplaatst in de twee receptie kamers. Deze geven een indruk van het geen de verschillende leken-missie-ac- ties in dienst van de Missie verrichten, zoals het uitzenden van leken-artsen, het verzamelen van postzegels e.d., het werk van de Missie-naalkransen, de Academische Missie-Leken-actie en de Missieschool te Ubbergen. In de foyer is een fancy-fair ingericht, welke het vrolüke deel van deze tentoonstelling vormt. Reeds direct na de opening bestond voor deze met veel smaak ingerichte tentoonstelling grote belangstelling. Gis teravond waren reeds meer dan 4000 bezoekers geteld. Gistermorgen droeg de PauselÜke In ternuntius, mgr Paole Giobbe, in de dekenale kerk aan de Herensingel een pontificale hoogmis op, welke o.a. werd bijgewoond door de burgemeester, jhr. mr F. H. van Kinschot. In de andere Leidse parochie-kerken pontificeerden de vier missie-bisschoppen. ZWARTE ZEE MET ZANDZUIGER NAAR SUEZ-KANAAL. De zeesleepboot „Zwarte Zee" van Smit en Co's Int. Sleepdiens(maat schappij te Vlaardingen heeft een zand zuiger op sleeptouw genomen die via de binnenwateren naar Vlisslngen is ver voerd. De „Zwarte Zee" zal met deze zand zuiger een reis naar Suez maken. De zandzuiger zal daar vermoedelyk een jaar blüven voor herstel en uitbreiding van het Suezkanaal. De Burgemeester van Lelden zal a.s. Woensdag geen spreekuur houden. AFSLUITING CAECILIASTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 10 October tot nader aankon diging de Caeclllastraat ls gesloten voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens, komende van de Turfmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, J. BOOL. De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2