Laatste Berichten Burgemeester Van Kinschot opent Medisch Centrum te Vlissingen STADSNIEUWS Officiële publicatie Beurs van Amsterdam Nog eenmaal: Leiden helpt Vlissingen Scheldestad biedt verrassend nieuw aspect (Van een onzer redacteuren). Onder de ruim 11-00 gemeenten, die ons land telt, zal de Scheldestad Vlissingen voor de Leidenaaxs al tijd een zeer bijzondere plaats blij ven innemen. Deze zwaar getroffen gemeente op het eiland Walcheren, dat voor de bevrijding van ons land zulk 'n belangrijk offer heeft moe ten brengen, is indertijd door Lei den geadopteerd. En van dit ogen blik af hebben, - dank zij de activi teit van het Comité „Leiden helpt Vlissingen" en de treffende ge meenschapszin der Leidse burgerij, duizenden meubelen, een groot aan tal vierkante meters glas, een be drag van f. 40.000, boeken, school- behoeften en speelgoed en nog zo vele levensbehoeften hun weg naar deze stad gevonden. -De opening tvan het Medisch Cen trum, dat voor een zeer belangrijk deel is mogelijk gemaakt door de schenking van bovengenoemde f. 40.000 en de royale gift van de afldellng Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. ter (bevordering van de Geneeskunst, bracht ons gisteren wederom in Vlissingen, dat op allerlei wijzen krachtig aan haar ombouw- en vernleuwingswerk werkt. "De stad doorkruisend en staanide op haar eens zo voorname en zich weder om herstellende De RUy ter-boulevard, hebben wij met vreugde kunnen con stateren, dat er groei in dit werk zit... Er worden omvangrijke resultaten zichtbaar en de. bezoeker, die het her rijzende Vlissingen ziet, komt onder de indruk van het verradend nieuwe as pect, dat de stad, waarvan slechts één van de 6210 huizen (.en nog wel van een Rijksduitser!), onbeschadigd bleef, thans 'biedt. Veel zal er nog gedaan moeten worden, en millioenen guldens nog geïnvesteerd moeten worden (zo moeten neg bijna 900 verwoeste panden worden herbouwd), doch de basis is ge legd en het nijvere Vlissngen maakt zich gereed voor een sprong naar om- ihocgeen sprong naar de vooruit gang Voor de opening van het Medisch Centrum, dat Is ingericht in een villa in de omgeving van de beken de Vlissicgse Leeuwentrap aan het einde van de Boulevard, bestond gisterochtend buitengewoon grote belangstelling. Met onze burgemeester hadden de gemeente-secretaris, mr J. Bool en de wethouders Jongeleen en Menken de reis naar Vlissingen medegemaakt. Verder waren hier aanwezig de bur gemeester van Vllssin'gen, mr dr B. Kolff, de wethouders L. P. van Oor schot en M, A. van Pepering, het lid van Ged. Staten van Zeeland, mr A.J. v. d. Weel, de lieer C. Lijnzaad, direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, di- MARKTBERICHTEN LISSE. Plantgoedvelllng. Op de plant goedveiling te Llsse weraen o.a. de vol gende prijzen besteed: Tulpen, zift 10 per 100: Argo f. 1; Avia- teur f. 1,40; Banaoeng f. 1,50, Bartlgon f. 0,70; Campllre f. 0,75; Clara Butt f. 1.10; Crater f. 1,20; Crown Imperial 1.1,60; Edith Eddy 1. 1,80; Elisabeth f. 1,30; Fan tasy 1.1,60; Golden Harvest 1.1,40; Kor- nel'orus f 1; Krelage's Triumph 1..1.40; Philippe de Commlnes f. 1,10; Rheinland 1. 1,50; Scarlet Admiral 1.1,10; Secretaris Voors 1.1.30; Sonja 1.1; Van der Eerden 1.1.70; Weber 1.1,30; White Sail 1.2,40;; William Copland 1. 1,10; Zenober f. 1.20. Tulpen per H.L.: Cordell Hull 1.85; Crown Imperial I 40; Faust 1.70; Golden Harvest i. 30; Kansas 1.50; Krelage's Triumph 1.35; Princess Elisabeth 1. 35; Van der Eerden 1.40; White Sail 1. 80; Zwanenburg 1.100. Tulpen per H.L. beneden zift 8: Admi raal Tromp 1.30; Lois van Amstel 1. 40; Cunera 1.30; HUlegarde 1 40, Jessy 1.40; J J. Bouwman 1.40; Jubilee 1.45; Mar- gaux 1. 25; Marjorle Bowen f. 35; Mr v. d. Hoefl 1.45, Scarlet Leader 1.30. Narcissen: Actpea 1.25; Carlton f. 16; Early Perfection 1.6; Geranium f. 16; Scarlet Elegance f. 16; Victorie f. 10. LEEDEN, 7 October. Ter veemarkt aangevoerd 15 lokstieren, 15 slachtdieren, 95 kali- en melkkoeien, 1. 450825. leven dig; 102 varekoelen e.a., 1. 350580, vrij goed; 150 vette koeien, 18 graskalveren, 1.120180, mat; 8 vette kalveren, 15 nuchtere kalveren; 277 vette schapen: 400 weideseÊapen. 1. 5580, mat; 500 vette lammeren, 1.3030, mat; 8 zeugen, 131 mestvarkens. 1 5080, mat; 435 biggen. 1. 3038 mat; 8 paarden. 19 veulens, 25 bokken en geiten, f. 1540, mat. Aan de kaasmarkt aangevoerd 80 par tijen, waarvan 73 Goudse en 7 Leidse. Geen notering. (Foto LD./Van Vl.et) Het exterieur van het Medisch Gentrum, dat een blijvend aandenken zal vormen aan de actie Leiden helpt Vlissingen". verse Vlissingse raadsleden en tal van "doktoren. Voorts waren van Leidse zijde aanwezig de heren J. P. v. d. Blom, W. C. A. van Kerkhof en J, van Meizen, het driemanschap van het Comité Lei den helpt Vlissingen. de heer P. D, Vreede als vertegenwoordiger van het L-SjC. en mej. A. R, Smit van de V.VjSJb. 'Dokter G. Sissi/nigh, voorzitter van de 'Stichting Medisch Cen trum, -verwelkom de de gasten en weidde uit over de noodzaak van- praeventief en sociaal medisch werk, verenigd in één gebouw. Dit plan bestond reeds lang, werd door deverwoesting cp zijde geschoven en kon, dank zij Leiden en Leidschendam, toch weer ter tafel worden gebracht. Het resultaat Is geweest, dat een dub bele villa kon worden aangekocht en grondig gerestaureerd. Voor dit alles, tezamen met. de inrichting, was een bedrag van plim. f. 12-0.009 nodig. Hier aan droeg Leiden bij f. 40.000 en Leid- sdhendam f. 10.000, terwijl het Fonds Bijzondere Noden f, 11.500 schonk. Een zeer belangrijke steun bood ook de af deling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. ter bevordering van de Geneeskunst door het gehele instru mentarium te schenken. Hartelijk dankte spreker voor al deze ■bijzondere gaven. Na nog gesproken te hebben over de inrichting en het doel Van.het, gebouw, verzoiht dokter -Stsslh'gn 'da-h' burge meester Van Kinschot dé symbolische opening te willen verrichten door de onthulling van een houten gedenkbord. BURGEMEESTER VAN KIN SCHOT VERRICHT DE OPE NING. De Leidse burgemeester gewaagde van de band tussen Leiden en Vlissin gen, welke sterker is dan aanvankelijk was gedacht en van de grote sympa thie, waarmede de Leidse bevolking achter dit plan heeft gestaain. Met de wens, dat dit centrum veel en belang rijk werk zal mogen doen, verklaarde spreker het gebouw voor geopend en onthulde hij het gedenkbord, waarop, onder de wapens van Leiden, Vlissin gen en Leidschendam, te lezen staat: VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN. Dit Medisch Centrum is gesticht kun nen worden, dank zij de grote vrijge- Jongetje verdronken - Gisteravond omstreeks 7 uur is de 6-jarige Gerard Lens, wonende aan de Uiterstegradht, ter hoogte van de O os- te rk er k, in de Herengracht te water ge raakt en verdronken. Het schijnt, dat ■het jongetje bij het lopen langs de wal kant is misgestapt, met het gevolg, dat hij in het water viel. Na enige uren dreggen heeft de politie het ventje op gehaald. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht: de dames A. R. Brou wer (Den Haag); L. J. de Ridder (Was senaar) en L. Plate (Rotterdam)en de heren H. Th. van Schaik (Leiden)A. van Daal (Haarlem)W. Kasten (Lei den) en F. Roos (Rotterdam). By werkzaamheden aan de spoor wegovergang in de Morsweg is de 45- jarige P. W. v. d. L. alhier, met zijn rechterhand bekneld geraakt tussen enige spoorstaven, tengevolge waarvan een middelvinger werd gespleten en de andere ringers gewond. De EJHD. heeft v. d. L, naar 't Acad. Ziekenhuis over gebracht. vigheid van de burgerijen van Leiden en Leidschendam, die daartoe werden aangezet door de na de bevrijding van het vaderland gevormde comité's „Lei den helpt Vlissingen" en „Leidschendam helpt Vlissingen", De instrumenten werden geschonken door de afdeling Leldèn en Omstreken van de Ned. Kon. Mij tot bevordering van de Geneeskunst. Het gebouw werd geopend door de burgemeester van Lei den, jhr mr F. H. van Kinschot, op 6 October '1940. Moge de geest van medeleven en saamhorigheid, die uit dit alles spreekt, steeds vaardig zijn over allen die in dit gebouw werken. De burgemeester - van Vlissingen, mr dr B, Kolff, die hierna het woord voer de. onderstreepte nog eens het praeven- tieve belang van dit Medisch Centrum, dat hij voor zijn gemeente van grote betekenis achtte. De burgerij van Lei den en Leidschendam dankte hij zeer in het bijzonder voor de spontane hulp, die zij op zo menigvuldige wijze heeft willen verlenen. Het lid van Ged, Sta ten, mr A. J. v. d. Weel, voerde in ge lijke geest het woord, waarna de voor zitter van het Comité „Leiden (helpt Vlissingen", de heer J. P. v. d. Blom, nog een uiteenzetting gaf van de talrijke acties, welke door dit comité zijn ge voerd. In het bijzonder herinnerde hij aan de krachtige steun, welke het comi té indertijd heeft mogen ondervinden van wijlen wethouder M. G. Verwey, wiens stimulerend werk door het hui dige gemeentebestuur met enthousiasme werd overgenomen. In aansluiting op deze woorden werd één minuut stilte-in acht genomen ter nagedachtenis van de heer Verweij. Voorts voerden nog, tet woord dokter R. v. d. Börgh, inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland en wethouder L. P. van Oorschot. Hierna maakten de aanwezigen eén rondwandeling door het gebouw, dat zeer doelmatig is ingericht. Nu met de opening van dit Centrum een einde is gekomen aan de activiteit van het Comité „Leiden helpt Vlissin gen", is een woord van waardering en hulde aan het adres van het drieman schap v. d. Blom, Van Kerkhof en Van Meizen zeker op zijn plaats. Doch ook het werk van buurtverenigingen, mu ziekgezelschappen, van de medische en de studentenwereld, ja van de gehele bur gerij dient met ere te worden genoemd. Gezamenlijk is alles in het werk gesteld om Vlissingen er weer bovenop te hel pen. Leiden en Vlissingen hebben alles zins rë.den om me4 voldoening op deze actie terug te zien. STREMMING SCHEEPVAART. Eurgemeester en Wethouders ✓-van Lel den brengen ter algemene kennis, dat de scheepvaart onder de Bostelbrug, in ver band met uit te voeren herstellingen, van 10 October a.s. af tot nader order zal zijn gestremd. Leiden, 7 October 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J- BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Dierenvriend F. H. Kemner hartelijk gehuldigd Aantal trekhonden liep in Leiden van 1600 (in 1919) terug op 12. De heer F. H. Kemner, die na een 30-jarige trouwe plichtsbetrachting op 1 October j.l. de politiedienst met pen sioen heeft verlaten en al die jaren mede was belast met het toezicht op de naleving van de trekdiereiwet, is gisteravond in de bovenzaal van Ami- citia op hartelijke wijze gehuldigd door de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, in welke vereniging hij zulk een stimulerende plaats heeft ingenomen. Het meet voor de heer Kemner een grote genoegdoening zijn, dat in de ty>d, dat hij belast was met het toe- zioht van de naleving der trekhonden- wet, in Leiden het aantal trekhonden terugliep van 1600 tot 12, De voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, mr dr W. Hugenholtz, die deze sterke te ruggang mede toeschreef aan het vele en goede werk van deze volbloed die renbeschermer en -vriend, deelde me de, dat de' vereniging besloten had hem te benoemen tot inspecteur. Zijn ècht- genote betrekkend in de huldiging van deze avond, bood spreker de heer Kem ner een bloemstuk en een lederen siga renkoker aan, daaraan privé een kistje sigaren toevoegend. Vervolgens voerden het woord de heer Foto LD—Van Vliet De voorzitter, mr dr W. Hugenholtz, biedt de gelukwensen aan. Midden- rechts op de foto de heer Kemner en geheel rechts het bestuurslid, de heer A. v. d. Neut, J. Barentse, namens de afdeling Lei den van de Ned. Bond van Politie ambtenaren. de heer J. C. Verhocg, vice-voorzitter van de propaganda- commissie, de heer J. A. v. d. Akker, inspecteur van het veevervcer bij de N.O.B. Wegtransport. De commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, legde in zijn toespraak de nadruk op datge ne in Kemners werk, wat de naam van het Leidse Politiecorps ten goede kwam. Voorts boden hun gelukwensen aan de heer W. F. K. de Kievit, algemeen se cretaris van het Jack Lonaonverbond, de heer E. Kronenburg namens de Ned. Bond van Politie-ambtenaren, dr K. Reitsma, directeur van het Slachthuis, de heer W. v. d. Woude, hoofdinspec teur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, dr A. J. S. van Alphen, penningmeester van de vereniging en de heer C. Turk, penningmeester van de prcpaganda-commissie. Vele geschenken werden aangeboden. Nadat de heer Kemner een dankwoord had gsproken, hield de vooratter, mr dr Hugenholtz, nog een warm pleidooi voor de dierenbescherming. Bach's Hoogmis in Hooglandse Kerk MUZIEK EVENEMENT VOOR ONZE STAD. Dinsdag 11 October a.s. wordt gelijk bekend, onder auspiciën van de St'ch- ting K. en O. (Kunst, Ontwikkeling en Ontspannig) en van het Leids Ac. Kunstcentrum de „Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach in de Hooglandse Kerk uitgevoerd, hetgeen voor onze stad wer kelijk een evenement mag heten. Bach componeerde de Mis in B kl.t., die later Hohe Messe zou heten, by gedeelten in de jaren 1733 en 1738. Dat hfj als Luthers kerkmusicus nog een mis (d.w.z. de 5 vaste delen daarvan) componeerde, behoeft minder verwon dering te wekken, wanneer men be denkt dat Luther bij zijn hervorming de eredienst aanvankelijk zo min mo gelijk wilde wijzigen. Bach heeft alle delen, maar afzonderlijk en bij gedeel ten, bh godsdienstoefeningen in Leip zig uitgevoerd. Het gebruik van deze mis in haar geheel In de Liturgie is door de brede opzet uitgesloten en zel den- of nooit heeft Bach een kerkelijk werk zó weinig met het oog op de prak tijk, maar uitsluitend naar eigen in nerlijke beihoefte gecomponeerd, de uitdrukkingskracht van de tekst zó uit gebuit, de rijkdom van zijn muzikale gedachten zo machtig ontplooid als hier. Het zwaartepunt van het werk ligt in het koor, dat met groot over wicht tegenover een kleiner aantal aria's en duetten staat; koor zowel als orkest tonen In de verschillende onder delen velefïei samehstelling en combi natie: een afwisseling en een rijke sohakering, die elk onderdeel ten dui delijkste laten spreken zonder aan de geslotenheid van het geheel afbreuk te doen. Uit dit werk spreekt de grote geest van een groot en gelovig mens. Het te mogen beluisteren zal voor vélen een voorrecht zijn Als koor treedt op de Ned. Bach- vereniging te Naarden: het koor. dat daar o.a. ook de bekende uitvoeringen van de Mattheus Passion geeft. De solisten zijn Mea Naberman, so praan: Annie Hermes, alt; Jan Schip per, tenor en Guus Hoekman, bas. wier stemmen voor de sfeer van Bach bijzonder geëigend zijn. Voorts werken mede ruim 40 leden van het Concertgebouworkest, waarvan solistisch optreden Jan Keessen, viool, Hubert Barwahser, fluit, Jaap Stotyn en Leo van der Lek, hobo d'amore, Jan Bos, corno da caccia, en Marinus Komst, trompet. Het kerkorgel wordt bespeeld door Albert de Klerk, terwijl dr Anthon van der Horst de algehele leiding heeft. De leerkngen van middelbare- en rj.L.O.-scholen worden in de gelegen heid gesteld de generale repetitie op Woensdag a.s by te wonen. Rijnland sprak over wijziging lastenverdeling VOORSTEL OM OOK BEBOUWD EIGENDOM TE BELASTEN. In de gisteren gehouden vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland was de heer J. C. Rip (Hoofddorp) voor het eerst aanwezig als hoogheemraad, terwijl de heer P. J. Heemskerk (Rfjp- wetering) als zodanig was herbenoemd. Daar de heer Rlp dus de hoedanigheid van hoofdingeland verloren had, is als zijn opvolger in de financiële commissie -der vergadering verkozen' de heer W. M. Driehuizen (Lisse). 'Er zijn enige besluiten van min of meer formele aard genomen. De hoofd schotel der vergadering werd evenwel gevormd door het ontwer,p-besluit tot herziening van het Reglement van Rijn land, welk ontwerp voor 'het publiek ter Inzage heeft gelegen en in de a.s. win- terzittingen der Provinciale Staten van Zuid- en Noord-Holland zal worden be handeld. De openbare belangstelling voor dit onderwerp is zeer gering gebleken, hoewel aan dit besluit toch belangrijke consequenties zijn verbonden, o.m. de invoering van waterschapslasten op het gebouwd eigendom. (Men zie hiervoor een apart artikel elders in dit blad, Red. L.D.). Zeer uitvoprlg Is in de vergadering gesproken over de wyze waarop deze nieuwe groep van belanghebbenden, de eigenaren van het gebouwd eigendom, in Rijnlands bestuur zal moeten zijn vertegenwoordigd. Na lange bespreking is besloten aan de Gedeputeerde Staten voor te stellen, als vereiste voor de verkiesbaarheid tot hoofdingeland of hoogheemraad een zeker grondbezit te handhaven, t.w. van 5 hectaren (of voor een dienovereen komstige waarde aan gebouwd eigen dom). Het ontwerp brengt deze eis te rug tot één 'hectare, hetgeen al te ge ring en zonder reële betekenis werd VISSERIJBERICHTEN NEGENTIGDUIZEND VATEN GEZOUTEN HARING NAAR RUSSISCHE ZONE VAN DUITSLAND. De Nederlandse Bon dj van Haringhan delaren heelt een contract afgesloten vobr levering van gezouten haring aan de Rus sische zone van Duitsland. Het gaat hier om de export van 90.000 vaten gezouten haring, die ln de komende zes maanden zullen worden verzonden. Dit contract Is gesloten op basis van liet handelsverdrag tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland ,In welk verdrag een post ad vier en een half mlllioen gulden voor komt voor gezouten haring. De export, wordt door Nederlandse be langhebbenden als zeer belangrijk be schouwd. SCHEVENINGEN, 7 Oct. Besommingen: Sch 225 f.900, Sch 107 f.760; Sch 18 f. 1870; Sch 1 f. 1720; Sch 68 f. 780, Sch 67 f.360; Sch 17 f.480; Sch 10 f.430; Kw 215 f.170; YE 93 f.400; OD 6 f.170; OD 5 f. 420; OD 20 f 230; SL 6 f. 520. VLAARDINGEN, 7 Oct. Binnen van de haringvangst: VL 80 met 35 last. Markt prijzen volle en maatjes f. 24,40; volle haring f.3131,40, volle haring h.k.z. f. 20.50; Ijle haring f. 18.50; steurharing f. 17,7018,10. Aan de vlshal; 5 kU6tvls- sers met f. 3300 besomming aan verse vis. KATWIJK ZEE. 7 October. Vangstbe- richten van hedenmorgen. Kw 144 2 k.. Kw 67 8 k.. Kw 38 30 k., Kw 18 8 k., Kw 41 f. 10. Kw 29 f. 10. Kw 97 2 k„ I Kw 147 60 k., Kw 138 20 k.. Kw 73 f. 10, i Kw 25 8 k., Kw 14 12 k., Kw 9 70 k-, Kw 5 100 k., Kw 3 10 k., Kw 2 2 k„ Kw 47 3 k,. Kw 44 4 k-, Kw 43 12 k., I Kw 42 15 k.. Kw 85 3 k., KW 123 6 k„ I Kw 173 70 k., K\V 50 25 k., Kw 170 40 k., Kw 168 2 k.. Kw 167 11 k., Kw 130 9 k., Kw 127 25 k„ Kw 22 50 k.. Kw 161 40 k.. Kw 56 10 k„ Kw 19 3 k IJm 75 150 k. i Haringtrekkers: Kw 129 20 k., Kw 159 I 200 k.. Kw 16 60 k-. Kw 37 20 k. Geen vangst: Kw 86, Kw 48, Kw 78, Kw 39, Kw 33, Kw 54. Kw 65. Kw 175, Kw 68, Kw 70. Kw 6; IJm. 283; IJm 268; IJm 74. ThulsstomendKw 4y, Kw 20, IJm. 75, Kw 45. Kw 16. Gemiddelde harlngdrljfnetvlsserljVlaar- dlngen 6 k., Scheveningen 15 k., Kat wijk 18 k. IJMUIDEN, 7 Oct. Besommingen van hedenochtend: IJm 25 f. 17.500; IJm 71 f.9540; Kw 169 f.5050; IJm. 226 f 110; IJm 241 f. 115; Kw 21 1.570. Aanvoer 4100 kisten, waarvan 2750 met verse haring. Aanbieding vlaggestandaard aan K.L.M. In verband met het 30-jarlg bestaan der KLM, heeft vanmorgen de waarne mende voorzitter der Kon. Ned. Vereni ging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, ln tegenwoordigheid van het hoofdbe stuur digr vereniging, de directie van de KLM en van een deputatie van het KLM-personeel een vlaggestandaard aangeboden. Deze is een geschenk van KNVVL, en geplaatst nabij de hoofd ingang van het KLM-hoofdkantoor te Den Haag. Aan de voet van de standaard is op een metalen ornament een bronzen plaat met opschrift aangebracht. MINISTER TATENGKENG MAANDAG NAAR INDONESIË Naar wij vernemen zal de Oost-Indo nesische minister van Onderwijs, Ta- tengkeng, Maandag a-s. voor een kort verblijf naar Indonesië' terugkeren, ten einde een nauwer contact tussen de delegatie van Oost-Indonesië ter RTC en de regering in Makassar te bewerk stelligen. OOSTENRIJK HOOPT OP NAUWER CONTACT MET NEDERLAND. De Oostenrijkse bondskanselier Ir Figl heeft aan een bijzondere correspondent van het ANP het volgende verklaard: „Oostenrijk hoopt van ganser harte, dat de schaduwen, die over de Oosten rijks—Nederlandse betrekkingen geval len waren door het feit, dat Oostenrijk met geweid in het kader van het Hitler- ryk was grpsrst, thans verdwenen zyn. Oostenrijk harerzijds stelt er de groot ste priis co. de oude'vriendschappelijke betrekkingen tot Nederland in volle om vang te herstellen. De Oostenrijkse re gering ziet er in de huidige situatie hoofdzakelijk haar taak in; de culturele en economische betrekkingen met West- Europa te intensiveren,en zij koestert de verwachting, dat ook het OosteririJ.ks- Nederlandse handelsverkeer nog -aan merkelijk zal toenemen." 2500 MAAL „MEIN KAMPF» IN BESLAG GENOMEN. By boekhandelaar in Brcdp*, Voer de trappen van het Gerechtshof te Amsterdam stond vanjnorgen een grote vrachtwagen van de Rijkspolitie, waaruit, to-t grote verbazing van de voorbijgangers, een schier eindeloze rij van manden en kisten gevuld met exemplaren van een Nederlandse uit gave van „Mein Kampf", compleet met 't portret van Hitler, op de titelpagina, gedragen werden. De Amsterdamse: rijksreoherohe had vannacht niet minder dan 2500 exem plaren in Breda in beslag genomen. Een boekhandelaar had dezz l partij in voorraad, vermoedelijk met' het oog merk er „goéde"" zaken lhêé te doen. De partij» was oorspronkelijk de eigen dom van .een NSB -handels. ar en had vernietigd moeten worden. Waarom dit destijds niet is 'gebeurd, wordt thans door de récherche onderzocht. BRANDSTOFFENBIJSLAG. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ook in de winter 1949/'50 aan per sonen die 'een uitkering ontvangen krachtens de bepalingen van de sociale bijstandsregeling een brandstoffenbij- slag moet worden verstrekt. DE „KAREL DOORMAN" TE PORTSMOUTH. Het vllegkampschip „Karei Doorman" is vandaag te Portsmouth aangekomen om deel te nemen aan een serie vlieg- oefeningen ln de buurtvan het eiland Wight. BEVESTIGING VAN DR W. A. VISSER T HOOFT. Op Zondag 9 October om 10 uur wordt ln de Nieuwe Kerk te Amsterdam beves tigd tot predikant ln algemene dienst voor de oecumenische arbeid dr W. A. Visser 't Hooft, secretarlS-generoal van de Wereldraad van Kerken, De bevestiging zal geschieden door dr K. H. E. Gravemeler, algem. gedelegeerde van de Ned. Hervormde Kerk. geacht. Opmerking verdient het, dat voor bestuursleden van rechtspersonen ook geldt .het eigendom van die besturen. Er is nog wel voorgesteld hierin ts dezen opzichte verandering te bepleiten, maar dit voorstel heeft niet tot een besluit ge leid. Gistermiddag had cp de Breeetr., hoek Steensohuur, 'n aanrijding plaats tussen een bus van de NA.L. en een vrachtwagen van de fa. Planjer. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer ondervond enige Donderdag 22" dezer wordt in de Zuiderkerk aan de Lammeruschan^weg een voorstelling gegeven van de propa ganda-film der Rekkense inrichtingen, waar ongeveer 500 psychopathen en zwakzinnigen worden verpleegd. Ds M. W. J. Geursen, Ned. Hervormd predi kant en dr H. J. Westerink, Gerefor meerd predikant te dezer stede zullen een kort woord spreken, terwijl het dub- belmannenkWartet „Inter Nos" onder leiding van de heer L. van Wijngaarden vocale medewerking verleent. Een jeugdvoorstelling gaat er aan vooraf. OLIE UIT DE ZEEBODEM? De N.V. Nederlandse Aard-Olie- Maatschappij verrichtte op diverse plaatsen in de Wieringevmeerpolder boringen, om te onderzoeken of ook daar olie. in de bodem aanwezig is. OOSTDUITSE BLADEN OVER NIEUWE REGERING. De met Russische vergunning ver schijnende bladen begroeten de dag van de nieuwe Ocstduitse regering met grote roodgeörutkte koppen als „liet Duitse volk schopt zyn nieuwe toe komst", „de Duitse democratische re publiek is geboren" en .Duitsland weer scuiverein". De Berliner Zeltung meldt, dat het gebouw van de centrale Russische Kom- mandantura zal worden ontruimd en overgedragen aan de nieuwe regering. PRINSES VAN SAKSEN COBURG ONTVLUCHT HONGARIJE. Naar uit Wenen wordt gemeld, Is prinses Edith van Saksen-Coburg-Go- tha uit Hongarije ontvlucht en te Graz aangekomen. De prinses, die als een boerenvrouw gekleed was. verklaarde tegenover de politie, dat zy onder streng politietoe zicht stond wegens haar familiebetrek kingen met de koningshuizen van Bel gië. Engeland en Zweden. Zy zeide haar ontvluchting te dan ken te hebben aan een Hongaarse lui tenant, die het grensgeoied en zijn versperringen goed kende. RUSSISCHE BROODGRANEN VOOR EUROPA? Naar vernomen wordt, heeft de sov jet-unie aan de economische commissie voor Europa van de Ver. Naties mede gedeeld, dat zij bereid is grote hoeveel heden van haar surplus broodgranen te verkopen naar West-Europa. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN TURKIJE EN ISRAEL. Turkije heeft besloten diplomatieke betrekkingen met Israël aan te kno pen, zo wordt te Ankara bekend ge maakt. Binnenkort zal een Turkse ge zant te Tel Aviv benoemd worden. WESTELIJKE COMMANDANTEN VAN BERLIJN BIJEEN. De drie Westelijke commandanten van Berlijn zijn hedenochtend bijeen gekomen. SCHERMEN. Internationale wedstrijden om Cyrano-wisselbeker Zondag as. zullen in de Rivièra-hal te Rotterdam de jaarlijkse internatio nale schermwedstrijden worden gehou den om de Cyrano-wisselbeker, Bij de dames, zuljqn onder anderen mevr. Jonckheer,, mevr. Janssen, mevr. Ooms en mevr. Maerten (allen Antwer pen) en de Nederlandse dames Agnes Secreve, Annie Middendorp, Agnes de Vries (allen Den Haag), Mops de Gunst, Jacqueline Vandervoodt, mej. Spijk- man en mej. Siebrands (allen Rotter dam) de strijd aanbinden. Op degen zal de bekerhouder, de Belg Kuhlman zich moeten verdedigen te gen onder meer Jonckheer (Antwer pen), Cornells (Gent), Coppe (Antwer pen), ir Van der Hoeve (Nederlands kampioen), Limange (Gent), Delori (Gent) en Van Vliet (Den Haag). Ook op sabel belooft de strijd zeer interessant te worden. De belangrijk ste deelnemers op dit wapen zyn: Pceters (Antwerpen), Mikla Bela (Bu dapest), Van Vliet (Leiden), Mont- foort, Zoet, Kuypcrs, Hocvers, Dijks man en Ch. van Uden (allen Den ftaag) Op floret (heren) zullen o.a. Hermans (Antwerpen), Henny Terweer, Abra hams Jr, Nagel, Van Esen Wagemans op de loper verschijnen. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 6 October. De stemming was vandaag goed prijs houdend. Was het marktverloop over het algemeen rustig, omstreeks het midden van de markt ontstond er agi tatie in de hoek van Amsterdam Rub ber, die reeds vast geopend warén op 148 (plus 2), en plotseling onder leven dige vraag opliepen tot 150 la. De ge hele middag behield deze afdeling een zeer levendige aanblik. Men sprak van premie-aankopen en ook van een te verwachten dividend voorstel. Ook de andere rubber waarden lagen meren deels iets beter en aandelen Oostkust werden verhandeld van 107% tot 109. Een open hoek viel verder waar te ne men voor aandelen Müller, die op 164 openden en tot 167 opliepen. Van de locale industrieën trekken de laatste dagen aandelen Schokbeton de aan dacht. De maatschappij heeft een be langrijke bouworder ontvangen voor boerderijen in de Noord Oost Polder. De koers van Schokbeton kwam van daag op 114 3/4. De cultuurfondsen waren over het algemeen goed prijshoudend. Vooral in tabakken werd wel iets omgezet, maar de meeste belangstelling bleef uitgaan naar rubber. Van de internationale waarden zette Aku vandaag de koers stijging stop. Er ontstond een lichte reactie tot 195. Zowel Unilever als Phi lips en Kon. Olie waren iets beter en sloten op het hoogste punt van de dag. De scheepvaartmarkt was een kleinig heid luier. De koers van Nederlandse staatsfondsen was vandaag aan de vaste kant. De dollarlening Nederland wist het gisteren behaalde peil van 9411/16 niet geheel te benaderen, Vrijdag 7 October ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '4% 3% IOO^b Ned. '473% 3 91 Vb Dollar-Ing. '47 3 94H Iravesteringscert. 3 98fa Ned. p. 1962/4 m.b. 3 99^ Indië '37 A 3 95 Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 71 N. Ind. H.bank 105 Ned. Handeimjj162% A.K.U195% 193% Lever Br251% 249 Philips 242% 243% Wilton Feyenoord 169 y4 Kon. Olie 314 312% Amst. Rubber 150% 149 Va Deli-Bat. Rubber 101% Holl. Amer. lijn 171 Kon. Ned. Stoomboot 138 137 Ned. Soheepv. Unie 163y4 162 H.V.A173 172% Java Cult75% Deli Bat. Mij127% Deli Mij154% 154% Senembah 132% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3Va) 3 100% Den Haag 1947 I 3 102% R'dam '37 I, III 3% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 104% Kon. Petr. Mij. 104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietinstellingen Amsterd. Bank 167y4 Rotterd. Bank 172% Twentsche Bank 176% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 320 Rott. Droogd. Mij. 344% Zwanenb. Organon 199 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MIJ. Intern a tio ALbert Heyn Ned. Mij. Walv.Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 161 189% 199% 123 52% 26% 36%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7