0C7DAGEN.' Inbrekers krijgen geen kans meer Grote brand kan worden voorkomen Oostenrijk weer ter stembus Luchtvaartpioniers van 1920 op Schiphol Piloot Shaw pakte de stuurknuppel Het noodlottige halssnoer Hevige botsing tussen stoomtrams bij Spijkenisse Machinisten ongedeerd; paniek onder reizigers PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Radio-programma 58ste Jaargang LEIDSCIi DAGBLAD Vrijdag 7 October 1949 Tweede Blad No. 26814 Leidenaar doet belangwekkende uitvinding Politie- en brandweer deskundigen enthousiast in hun oordeel De vele inbraken en de enorme bran den, waarbij kapitalen aan goederen en gebouwen verloren gingen, hebben de heer J. J. Snel, een technicus van beroep en wonende aan het Rapen burg 96, aan het denken en experi menteren gezet. Op de hoogte van de bestaande alarmsystemen, zocht Foto LD/Van Vliet. De heer J. J. Snel toont ons zyn uitvinding. deze technicus, die ook de technische physica heeft bestudeerd, naar een systeem, dat een afdoende beveiliging zou bieden. Na jarenlange proefne mingen schijnt de heer Snel daarin thans geslaagd en achtte hy, nadat ook politie- en brandweerdeskundigen hun waarderend oordeel hadden ge geven, het moment gekomen om ons het geheim van zijn uitvinding te ont hullen. En zo stonden wy dan een dezer dagen aan de wieg van een uitvinding, die, zal zij straks in de practyk wor den toegepast en op grond van de op gedane ervaringen ook voldoen, een algehele omwenteling zal brengen in de totnutoe toegepaste beveiligingssy stemen. Aan het gilde der „zware jon gens" kan hierdoor een onvoorwaar delijk halt worden toegeroepen, ter wijl ook grote branden tot het verle den kunnen behoren. In verband met de beveiliging van deze uitvinding, zullen wij ons onthou den van een technische beschrijving. Het moge voldoende zijn hier te verklaren, dat de heer Snel bij zyn berekeningen niet over één nacht ijs is gegaan en dat aan zijn uitvinding een veeljarige stu die ten grondslag ligt. Hoe werkt nu zijn toestel, dat onder de naam Signofoon er is reeds octrooi op aangevraagd) ten doop zal worden gehouden? BRANDWEER EN POLITIE WORDEN RECHTSTREEKS GEWAARSCHUWD. In tegenstelling met de bestaande sy stemen, welke bij inbraak of brand een aan het bewuste perceel aangebracht alarmsignaal in werking stellen, maakt dit toestel via de telefoonlijn recht streeks contact met brandweer en po litie. Nadat, al naar gelang van het aantal kiescijfers (in Leiden 5), de politie of brandweer automatisch is opgeroepen, wordt, duidelijk verstaanbaar, de vol gende alarmmelding doorgegeven: „Oproep politie, oproep politie! Dit is een automatische inbraakmelding! Er wordt ingebroken op (hier volgt adres), ik herhaal op....". En voor de brandweer: „Oproepbrand weer, oproep brandweer! Dit is een automatische brandmelding! Er is brand opik herhaal op?..." Deze mededeling wordt enkele malen herhaald, zodat politie en brandweer zich in adres en nummer niet kunnen vergissen. Voor het geval een lijn bezet is wordt, met een tussenruimte van plm. 50 seconden, het nummer opnieuw ge draaid. INBREKERS KUNNEN OP HETER DAAD BETRAPT WORDEN. Aangezien het toestel vrijwel geruis loos werkt, zodat eventuele inbrekers door het in werking treden er van niet worden gestoord, biedt deze installatie voor de politie het grote voordeel, dat 1 de dieven op heterdaad kunnen worden betrapt. Hoewel bij de door ons bijgewoonde proefuitzending van een gramofoon- plaat gebruik werd gemaakt, kunnen bij dit systeem ook andere registratie- mogelijkheden worden aangewend. Evenals bij de reeds bestaande sy stemen, ligt het voor de hand, dat ook bij toepassing van deze uitvinding het betreffende perceel beveiligd moet wor den. Ook voor deze beveiliging volgt de heer Snel veelal nieuwe wegen. Aangezien het in de bedoeling ligt om de Signofoon op de bestaande tele fooninstallatie aan te sluiten, is reeds contact opgenomen met autoriteiten der Rijkstelefoon. WAT POLITIE EN BRANDWEER ER VAN ZEGGEN. De heer Snel, die reeds enkele ma len een demonstratie voor politie- en brandweerautoriteiten verzorgde, liet ons een verklaring lezen van de heer J. C. Hofstede, inspecteur van politie te Leiden en hoofd van de afdeling recherche, waarin deze tot de conclu sie komt, dat dit toestel een werkelijk afdoende beveiliging tegen inbraak en brand zal kunnen bieden. Ook de commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, die tevens dis trictsinspecteur is, was er van over tuigd, dat een zeer goed resultaat is verkregen. Volgens hem zou het van Amsterdamse politie heeft succes ROOFOVERVALLEN OPGELOST. De bewijzen inzake de roofoverval op de spaarbank te Amsterdam heb ben zich zo opgestapeld^ dat de politie thans niet meer van de vermoedelijke daders, doch van de daders spreekt, al hebben de arrestanten nog niet bekend. De recherche van het poli tiebureau Singel heeft de dader van de tien dagen geleden gepleegde roof overval op de hoek van de Keizers gracht en de Reguliersgracht even eens gepakt. Daar werd toen de ongeveer 40-jari- ge expediteur S. neergeslagen en be roofd van enig geld. Gisteren kon S. worden gehoord, het geen leidde tot de arrestatie van een 23-jarige los werkman W„ die inmid dels bekend heeft de aanslag te hebben gepleegd. - Hij is gearresteerd. Een nieuwe partij. Weldra moet het Oostenrijkse volk voor de tweede maal sinds zyn bevry- ding in 1945 naar de stembus. In het eerste parlement der tweede republiek had de min of meer conservatieve volksparty met 85 zetels op een totaal van 165 de absolute meerderheid, ge volgd door de socialisten met 76. De communisten hadden het by de verkie zingen in 1945 slechts tot 4 zetels kun nen brengen. By deze eerste verkiezingen waren door de geallieerde autoriteiten slechts deze drie partyen toegelaten. Het ken merkende van de nieuwe verkiezingen is de toeneming van het aantal kiezers met niet minder dan 900.000. Niet al leen is de leeftydsgrens voor stemge rechtigden van 24 tot 20 jaar verlaagd, maar ten gevolge van een ruime am nestie mogen niet minder dan 500.000 voormalige leden der N5.DAP., die in Hartelijke begroeting! „Wie wil naar Amsterdam vliegen?" Dat was de vraag, die op een zonnige Mei-dag in 1920 aan de redacteuren van de Londense „Evening Standard" gesteld werd. Een pijnlijke stilte viel op de redac tie, die omsloeg tot 'n algemene con sternatie, toen een der jongste leden ran het blad, de 24-jarge verslaggever RhodesT met nauwelijks hoorbare stem uitbracht: „Ik wil wel". Gezagvoerder Shaw, die op 17 Mei 1920 zyn Airco 16 G-Ealu, een omge bouwd oorlogavliegtuig van de start baan op Croydon lesmaakte, was vast 'besloten de sceptische collega's van Rhodes, alsmede vele anderen te over tuigen van hun misplaatst wantrou wen in de jonge burgerluchtvaart; 135 minuten later zette (hij zdjn toestel vlot aan de grond op het Schiphol van die idagen. De camera richtte zich op Shaw, op Rhodes. Zo gebeurde dat in 1920, zo gebeurde dat ook gistermiddag. Rhodes is thans een van de beste medewerkers van het Engelse blad „The news of the world". 30 jaar bestaat nu de KLM, 29 jaar plus een paar maanden onderhouden algemeen belang zijn Indien de heer vliegende Hollanders" een pendel- dig i^'om het ^nst t4en Londen en Am^am. werken. Shaw en Rhodes kwamen gisteren uit len. Londen met de Convair „Albert Cuyp". Beiden als passagiers. Maar Shaw nam boven de Noordzee even de stuurknuppel in zjjn knuisten en toen de Convair voor het stati onsgebouw taxiede stak hij uit de stuurstoel trots zyn hoofd uit de cockpit. Fotograaf De Haan, die hen ook in 1920 knipte, ontspande de sluiter van zijn camera anno 1949. Maar de mond van Shaw viel van verbazing open. „Bent u die„~?" „Die ben ik..." Uit naam van dr Plesman heette het hoofd van de KLM-persdlenst, de heer R. Vogels, de eerste van de drie mil- lioen passagiers, die de KLM sindsdien heeft vervoerd, welkom op Sohiphol en met hem ex-vlieger Shaw en de heer Spry Leverton, destyds lid van het grondpersoneel van Croydon, die de eerste Lenden-Amsterdam madhine op Croydon nawuifde. De burgemeester van Londen had een boodschap voor zijn Amsterdamse col lega meegegeven. Het eerste bezoek gold burgemeester d'Ailly, by wie het gezelschap op het Prinsenhof enige tijd vertoefde. Amsterdams eerste burger gaf zyn gastsn een sohryven mee voor zyn Lon dense ambtgenoot, waarin h.y de hoop uitspreekt, dat de burgerluchtvaart zich onder gunstiger omstandigheden, in vrede en vryiheid zal mogen ontwikke- 1945 van de stembus waren uitgesloten, thans aan de verkiezingen deelnemen Hierby komen nog 300.000 uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerden. Er is nu echter voor de drie partyen een concurrent opgestaan in het zoge naamde „onafhankeiyke verbond". Dit verbond, welks leiders allen min of meer gecompromitteerd zyn door hun houding onder de Duitse bezetting (zo was de „leider", Krauss, redacteur aan de beruchte ,J5ued-Ost Echo", het blad der Duitse vyfde colonne op de Balken, en had een der ïystaanvoerders in Wenen zich enkele weken geleden nog voor een byzonder gerechtshof in Wenen te verantwoorden voor de ar tikelen, die hy in de gelykgeschakelde Oostenrykse pers had geschreven") poogt alle ontevredenen tot zioh te trekken en in de eerste plaats de voor malige Nazi's. Het beschikt over ver schillende weekbladen en voor Oosten rykse begrippen zeer aanzienlijke geld middelen. die. naar welingelichte poli tieke kringen in Wenen menen, uit het buitenland afkomstig zouden zyn. Na veel geharrewar heeft de geal lieerde raad besloten, dat ook de „on- afhankelijken" als nieuwe party haar intrede in het Oostenrykse politieke leven mag doen. De verkiezingsstryd wordt van alle zyden met uiterste verbittering gevoerd er. er wordt meer vuile was in het openbaar gewassen dan voor de repu tatie van het land tegenover de buiten wereld wenselijk lykt. Om beurten ver- wy:en de ministers van de coalitie regering, die uit de volksparty en de socialisten bestaat, elkander in open bare vergaderingen en in de partybla den corruptie en nog erger. Voer het overige verdwijnen de mu ren der grote steden onder verkiezings affiches, die allen betogen van welk eminent belang deze verkiezingen niet alleen voor dit land, maar. voor de ver dere ontwikkeling van heel Europa zyn. Dit is het enige punt waarover alle partijen het eens zijn. Kwesties van buitenlandse politiek spelen in de verkiezingsstryd een ge ringe rol. Een v~ede?verdrag is ondanks een veelbelovend begin der onderhan delingen weer niet tot stand gekomen en het lijdt geen twyfel, dat zeer velen in den lande in de aanwezigheid der buitenlandse troepen een factbr van rust en orde zien, zeker zolang Oosten rijk zelf nog niet over een leger be schikt. De uitstekende verhouding tus sen de Oostenrykse bevo^ng en de vreemde troepen is bijzonder opvallend in de Franse zone. maar nergens in Oostenryk heeft men sterk de indruk onder „bezetting" te leven. Beide grote partijen stellen zich ,er op in ook na de verkiezingen weer sa men te werken. EX-BURGEMEESTER VAN MAGELANG VERMOORD. Onlangs hebben republikeinse autori teiten, die te Magelang vertoefden, ver klaard. dat de ex-burgemeester van Magelang, Sutedjo Madipranowo, die kort na de tweede politionele actie met zyn gezin de stad had verlaten, in Ja nuari jl. vermoord is. Madipranowo was een aanhanger van de Masjumi en in Republikeinse krin gen wordt aangenomen, dat de moord door persoonlyke vyanden van de ex- burgemeester begaan is. EERVOL ONTSLAG Dr P. J. A. IDENBURG. Aan dr P. J. A. Idenburg te Batavia is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst onder dankbe tuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten gedurende lange tyd onder moeilyke omstandigheden den lande be wezen. (Adv.) VLIEGTUIGBOUWER TH. E. SLOT OVERLEDEN. Gisteren is, na een ziekte van onge veer twee weken, onverwacht te zynen huize te Voorburg op 55-jarige leeftyd overleden de bekende vliegtuigconstruc teur Theodorus Egbert Slot. Hy verwierf grote bekendheid als constructeur van de Pander „Postjager". Dit toestel nam o.a. deel aan de Melbourne Race in Oc tober 1934. Voorts was hy de ontwerper van de Pander-lesvliegtuigen, die voor de oorlog werden gebruikt voor de op leiding van vliegers en van de „Schelde- mus" en „Schelde-meeuw", kleine één persoonstoestellen, waarvan de eerstge noemde was uitgerust met een neuswiel hetgeen voor die tyd zeer byzonder was. Het vorig jaar trad de heer Slot by de N.V. Frits Diepen vliegtuigen als technisch adviseur in dienst. kunt U meedoen aan de Grote Jago Etalage-wedstryd HET PUBLIEK IS DE JURY; gryp Uw kans op een gratis vacantie in het buitenland. IEDEREEN KAN MEEDOEN Op grond van bezwaren der autoriteiten in verband met de loterywet is deelneming nu voor iedereen zonder enige verplichting "opengesteld. Schrijf dus naar Jan van Gooi N.V., Afd. Jury, N.V. Voorburgwal 94, Amsterdam (liefst op briéfkaart), welke 5 etalages U de mooiste vindt en waar deer ze 'met cyfers van 1 t.m. 10. Zijn er in Uw woonplaats minder dan 5 etalages, dan moogt U natuuriyk met dat mindere aantal volstaan. (Adv.) FEUILLETON door GORDON MCDONELL. HOOFDSTUK XII. 31) Ik hield de wagen in, omdat ik mij concentreren wilde op hetgeen ik ging zeggen en omdat ik er mee klaar wil de zijn, voor we Mojave bereikten, het geen npg maar tien minuten of een kwartier verder lag. Ik meende name lijk, dat we daar beter stil konden hou den, om te eten, teneinde haar weer een beetje op haar verhaal te doen komen. Weet je, Janet, zei ik, als het om verdriet gaat. zijn er veel dingen, die je in aanmerking moet nemen. Ik weet wat het zeggen wil om relaties te ver liezen en ik veronderstel, dat we dat tegenwoordig allemaal wel weten. Het is heden ten dage een eeuw van ver driet voor het gehele mensdom. Maar Letitia zou niet willen, dat je er zo over dacht, 't Is veel 'beter, dat je je wat haar betreft tot op zekere hoog te gelukkig voelt; zy heeft in ieder ge val rust en vrede. Ik vrees, dat het zeggen van dergelijke dingen mij niet al te best afgaat, maar ik tracht me te (herinneren, wat een priester eens tegen mij zei, toen ik mijn beste vriend in Nieuw-Guinea verloren had. Het was ongeveer zó: dat wy degenen waren die verdriet moesten hebben over onszelf, omdat we nog in leven waren. Ik wist, dat ik een hoop gemeenplaat sen debiteerde, maar ik weet waarlijk niet, wat ik anders in een dergelyke situatie zou hebben moeten zeggen. Het gaf haar weer een beetje houvast en voor my was het een goede gelegen heid om te verbergen wat ik eigenlijk wilde zeggen en om te overwegen op welke manier ik daarmee het best voor •de dag kon komen. Janets snikken waren nu minder he vig geworden en zij trachtte haar ge voelens weer geheel meester te worden. Zy zei: Ik weet, dat je gelijk hebt. Ik weet het, maar dit zeg ik je: ik zal niet rusten voor we die man te pakken 'hebben. Ik zal niet rusten voor hij ge- cxecuteerd is. En ik wilde, dat Ik hem zelf executeren kon. Ik vroeg me af, hoe zij het ooit te boven zou kunnen komeii^Ls het toch Begg Hoofbrook bleek te zyn. En al die tijd was er een inwendige stem, die my zei, dat het tóoh Begg Holbrook was. Ik zei: Er is één ding, dat ik niet begryp en dat is, als je werkelyk op je man verliefd was, hoe aan enige fami lieband daarep invloed kon hebben, d.w.z. als je werkelyk heel veel van hem hield. Zy staarde mij aan. Wil je daarmee zeggen, dat je denkt, dat ik niet van hem houd? Ik wendde mijn blik weer van haar af en hield myn ogen zorgvuldig op de weg gericht, toen ik zei: Janet, ik twijfel er inderdaad aan, of je ooit zo veel van hem gehouden hebt, als je had 'behoren te doen. Als je dat* wel gedaan bad, zou dit zoveel sterker zyn ge weest dan je liefde voor je zuster, dat die nooit iets tot je liefde voor hem af had kunnen doen. Ik wist, dat het tamelijk kras was om zoiets te zeggen tegen 'n vrouw in (haar omstandigheden, die juist een dergelyk verlies geleden had, maar ik voelde, dat myn idee over Holbrook juist was en dat het dus beter was haar nu vast als voorbereiding een schok te geven, zo dat het haar later niet al te zwaar zou treffen. Maar zy wilde hiervan natuur iyk niets horen. Zy werd flink nydig en zei: Ik zou wel eens willen weten, waar ik ooit 'n dergelyke verwaande, zwaar wichtige bewering gehoord heb. Het enkele feit, dat u verliefd op mij ge worden bent, betekent nog niet, dat ik niet van myn man zou houden. Ik veelde mijn hand op het stuur wiel trillen. Wie heeft ooit gezegd, dat ik verliefd op je geworden ten? zy lachte een beetje honend. Als dat niet zo was, zou u niet de moeite genomen hebben my dat hele eind te rijden, is het wel? Waarop ik haar ten antwoord gaf: Als je dat dacht, was het geen ma nier om my te laten ryden. Je zou dat ock niet gedaan hebben, als je het zelf niet gewild had. Natuuriyk wilde ik het. Ik wilde snel hieiüieen komen en ik wist, dat u goed voor my zou zorgen. O, juist. Je geeft jezelf geen al te fraai getuigschrift. Je bedeelt, dat je iemands gevoelens tot je voordeel ge bruiken wilt? Majoor, geeft u uw gevoelens toe? Er zy h redenen te over voor my om je te rydenmaar ik ken de zin niet afmaken. Ik kon haar niets zeg gen over myn idee betreffende Begg. Ik was zo woedend, dat ik misschien met het een of ander losgebarsten zou zyn, als er niet juist buiten Mojave een goederentrein voorby gekomen was. De weg maakte daar een scherpe bocht en men moet zyn vaart daar belangryk verminderen om de rails over te ste ken. De langste goederentrein, die ik ooit gezien heb, kwam juist voorby. Ik stopte vlak voor de overgang, terwyl de eerste wagens voorby gingen en teen zag ik, dat zy tegen my ladhte. Ik trok haar over de bank naar my toe, nam haar gezichtje tussen myn han den en kuste haar stevig op haar mond. Wij bleven zo lange tyd zitten... tot het lawaai van de goederentrein was weggestorven. Toen schoven wy weer ieder op onze plaats en zy begon ihaar lippenstift te hanteren. Ik startte de wagen weer en wy reden de hoofd straat van Mojave af, zonder 'n woord te zeggen. Ik parkeerde de wagen voor •het café en wy gingen naar binnen. HOOFDSTUK XIII. Het café was vry vol, maar in een (hoek by het raam vond ik nog een goede plaats, wy gingen zitten en ik bestelde wat te drinken, zy schudde echter het hoofd en zei, dat zy niet dronk. Toen de serveuse weg was, zei ik: Maar vanmiddag deed je het wel. Dat was alleen maar om Begg ge zelschap te houden. Ik zag, dat zy die kwestie niet wilde bepraten, maar ik was vast besloten, om te zien, wat daar eigenlyk achter zat. Ik stak een sigaret op en zei: Het is om hèm, dat je het niet doet, niet waar? zy fronste even de wenkbrauwen en zei: Ik weet niet, wat je bedoelt. Janet! zei ik, hoor eens even! Met my kun je rustig praten. Je kunt niet alles voortdurend ln jezelf opsluiten, of je zult nog op een ogenblik tot een uitbarsting komen. Zy zei niets, maar er trok iets om haar mondhoeken, dat even snel weer verdween. De serveuse kwam met myn borrel en zy zei: Gced, voor ditmaal zal ik van myn gewoonte afweken. Ik gaf haar mijn glas. zy nam er een slokje uit en leunde toen achter over op haar plaats, zeggende: Weet je, Jim, het is in de laatste tyd met hem tamelijk erg geworden. Soms vraag ik me wel eens af, wat er gaat gebeuren. Ik zei niets, maar waöhtte af wat er verder zou komen. Na enkele ogenblik ken leunde zy voorover met haar elle bogen op de tafelgesteund en haar stem klonk zacht. En het is niet dat alleen, zei zy. Hy is nu ook met ver dovende middelen begonnen nadat jy hem die mep gegeven had en ik hem naar zyn bed had gebracht, vond ik een flesje half gevuld met iets, wat ze chloral hydraat noemen, in zijn zak. Vertel me eens, Jim, weet jy daar iets vanaf? Ja, het is een goedje, waarvan Je in slaap valt. En het is erg slecht voor je gezondheid ook. De serveuse bracht neg wat te drin ken. Ik nam het aan en bestelde twee biefstukken. Toen zy weg was, nam ik een grote slok uit myn glas en zei: Wat denk je, dat de reden is, dat hy niet slapen kan? (Wordt vervolgd) Noodlottig misverstand Gisteravond zijn onder Heenvliet tussen de trambrug, die over het ka naal voorbij SpUkenisse ligt, en Zwar- tewaal twee uit tegenovergestelde fcl'ch- ting komende stoomtreinen van de Rotterdamse Tramweg maatschappij op elkaar gereden. Een stoomtram uit de richting Oost- voorne zou passeren, terwyi tezelfdertyd uit Heenvliet een van Rotterdam ko mende stoomtram in tegenovergestelde richting op vertrekken stond. Daar beide treinen bijna steeds op enkel spoor ry den, moet tevoren vaststaan, waar tege moetkomende treinen elkaar kunnen passeren. Daarom is het gebruik, dat telefonisch wordt nagevraagd, welk kruispunt benut zal worden. Ook nu deed de conducteur van de uit Rotterdam komende trein dit. Hem werd medegedeeld, dat de treinen niet, zoals oorspronkeiyk in de bedoeling lag, elkaar by het station Zwartewaal zou den passeren, maar ongeveer ander halve kilometer eerder, nl. ter hoogte van het Voornse kanaal. Juist toen hy uit de telefooncel stapte om dit mede te delen, bleek hem dat zyn trein reeds vertrokken was. Vermoedeiyk had de machinist verondersteld, dat hy weer was ingestapt. De teleurgestelde conducteur had de tegenwoordigheid van geest een motor rijder aan te klampen en zo yide hy in het duister achter zyn trein aan, in de hoop deze nog tydig te kunnen bereiken en een onheil te voorkomen. Het heeft echter niet zo mogen zyn. Toen hij ter hoogte van de brug 53). Het publiek zweeg plotseling. Veel toeschouwers hadden graag gezien, dat „Sterrenschijn" het won (want ve len hadden daar op gewed) - en dit on verwachte voorbydaveren van Tsjoeke- tsjoek bracht iedereen in de war. Ieder een - behalve Ernest Klapper. „Hoera! Hoera!" riep hy, helemaal alleen. „Dét is pas een paard! Tsjoeketsjoek! Myfl Tsjoeketsjoek! Nog één zo'n sprong En ook Panda riep geestdrifitg„Nu nog één zo'n sprong 'Va, Panda was helemaal geestdriftig, hoewel hy eigen lyk een beetje ln de war was. Tsjoeke tsjoek had zich by al zyn springerij in allerlei vreemde bochten gewrongen, zo dat Panda de indruk had, dat hy zich eigenlyk omgekeerd had en onderste boven liep, maar dat hinderde niet, zo lang het zo snel ging! „Bah!" zei Joris Goedbloed. „Nogéén zo'n sprong en hy is er! Daar zal dit weerzinwekkend machien deze edele wedstrijd nog gaan winnen! En dat ter wyl ik een weddenschap sloot van dui zend tegen één! Weerzinwekkend! Ik zal genoopt zyn maatregelen te nemen voor dat het te laat is. Stel toch eens voor, dat ik deze som zou moeten betalen! Schokkend!" En zo mompelend spoed de hy zich naar zyn weddenschaps stalletje.... Herziening vermakelijkheids belasting bioscopen? MITS GEORGANISEERDE ACTIE OPHOUDT. (Van onze parlementaire redacteur). In het wekelykse vragenuurtje vroeg het Tweede Kamerlid de heer Neder- horst (Arb) gisteren aan de minister van Binnenlandse Zaken en de Minis ter van Financiën hun oordeel over het bioscoopconflict in Gouda. De nieuwe minister van Binnenland se Zaken, de heer Teulings, antwoordde, dat de kwestie der vermakeiykheldsbe- lasting een landeiyke aangelegenheid is. De gemeenten zouden by verlaging dier belasting inderdaad belangryke inkomsten uit het Gemeentefonds der ven. By de uitkering aan Gouda uit dat fonds zal de regering zeker reke ning houden met de vermindering der Inkomsten als gevolg van de sluiting der vermakeiykheden in die gemeente Want de regering staat ten deze achter het gemeentebestuur. Intussen is de regering bereid te on derzoeken of het percentage van 35 der vermakelijkheidsbelasting kan worden herzien, mits de georgani seerde actie ophoudt. De vragensteller was door dit ant woord volkomen bevredigd. AANKOMST VAN DE „ZUIDERKRUIS" Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht van Zaterdag op Zondag a.s. in de haven van Rotterdam ver wacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de ontscheping begin nen op Zondag te 8.00 uur. over het Voornse kanaal gekomen was hoorde hy nog juist de geweldige bot sing en het versplinteren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met hevige vaart recht op el kaar ingereden. De beide machinisten kwameh er ongedeerd af, ondanks het feit, dat beide locomotieven met zoveel kracht op elkaar stootten, dat die van de uit Rotterdam komende trein de volgende wagon volkomen vernielde en er in drong. Onder de reizigers ontstond een pa niek. De 51-jarlge M. Witte uit Rotter dam, die op het balcon van een der eer ste wagens had gestaan, liep een sche- delbasisfractuur op en brak een been. Hy werd naar het Zuider Ziekenhuis te Brielle vervoerd. Een vrouw en twee manneiy'ke reigers werden minder ern stig gewond. Bussen van de RTM zorgden voor het vervoer van de passagiers, van wie enige door glasscherven niet ernstig waren ge wond. De materiële schade is aanzieniyk. VOOR ZATERDAG 8 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzick; 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.18 gram.muzlek; 8.40: orgelspel 9.05: gram.muzlek; VPRO 10.00: medische causerie: 10.05: morgenwydlng; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de ar beiders ln de continubedryven; 11.35: gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: kwartet; 12.55: kalender; 13.00: voor de strydkrachten; 13 30: dansmuziek; 14.00: voor de Jeugd; 14.20; gram.muzlek; 15.00: boekbespreking; 15.15: kamerorkest en solist; 16.00: NVV-ultzendlng; 16.15: gram. muziek; 16.45: sportpraatje; 17.00: gram. muzlek; 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws. 18.15: gram.muzlek: 18.30: voor de strydkrachten: 19.00: artistieke staal kaart; VPRO 19.30: „lezen ln de bijbel"; VARA 19.45: voor de Nederlanders ln Duitsland; 20.00: nieuws; 20.05: actuali teiten; 20.12: VARA-varla; 20.15: Prome nade-orkest; 20.45: gevarieerd programma; 21.45: socialistisch commentaar; 22.00: sextet; 22.25: „onder de pannen", hoor spel; 22.45: dansmuziek: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek: 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: koor. orkest en solis ten; 10 00: voor de kinderen; 10.15: gram. muzlek; 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muzlek: 12.00: angelus; 12.03: zang en orgel: 12.30: mededelingen; 12.33: amusementsmuziek; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: Metropole orkest; 14.00: orgelspel; 14.20: Engelse les; 14.40: koorconcert; 15.10: kroniek van letteren en kunsten; 15.45: vlooi en plano; 16.20: luchtvaartcauserie; 16.30: ..de schoonheid van het Gregori aans"; 17.00: voor de Jeugd; 18.00: amuse mentsmuziek: 18.15: Journalistiek week overzicht; 18.30: amusementstnuzlek; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten; 19.25: amu sementsmuziek; 19.50: Amerikaans com mentaar; 20.00: nieuws; 20.05: „de ge wone man zegt er 't zijne van"; 20.12: gram muziek: 20.15: „lichtbaken", cause rie; 20 40: gram.muzlek: 21.00: gevarieerd programma: 21.45: puzzle; 21.55: populair concert; 22.30: „wM lulden de Zondag ln"; 23.00: nieuws: 23.1524.00: Rotterdams Phllharmonisch orkest en koor. AGENDA ZATERDAG: Volkshuls: Spr. dr Ruarus over „Karak ters en conflicten", 4 uur nam. Evang. Chr. Gem.; Spr. ds I. Vasseur. 10 mm veorm* cn 5 1/2 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3