Wij zijn trots op de „Karei Doorman" Amerika hoopt op herstel deelgenootschap Nederland-Indonesië Oost-Duitse regering in voorbereiding Lie's berucht smokkelschip in beslag genomen Na opwindende jaclit van anderhalf urn* Kapitein ter Zee Slot: Iedere 20 seconden kan er een vliegtuig op landen WEERBERICHT 88ste Jaargang WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 00 No. 26812 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro ao.: 57055 O Volkssocialisten eisen helft van aantal kabinetszetels Het met Sovjet-vergunning werkende Duitse persbureau A.DN. heeft gemeld, dat het bestuur van de Socialistische Eenheidspartij (SED.) in de Sovjet zone van Duitsland officieel heeft be sloten onderhandelingen te openen met die andere partijen uit de Sovjet-zone, welke ten doel hebben de vorming van een „voorlopige regering van de demo cratische Duitse republiek". In een toespraak tot het bestuur der SED op het hoofdkwartier van de partij te Berlijn verklaarde Wilhelm Pieck, voorzitter van de SE.D., dat „de vor ming van de marionetten-regering te Bonn de nationale noodtoestand heeft verscherpt en het gevaar voor een oor log heeft vergroot". Volgens gewoonlijk welingelichte Duit se kringen zal het onder communis tische leiding staande Westduitse volkscongres Vrijdag te Berlijn bijeen komen, om de vorming van een „re gering voor geheel Duitsland" voor te bereiden. De vorming van een Oostdultse rege ring in de loop dezer week is officieel •bevestigd door dr Otto Nuschke, onder voorzitter van de Volksraad en voorzit ter van de christeliike-democratische partij (C.D.U.) in de Sovjet-zone. Berichten uit gewoonlijk betrouwbare Duitse bron bevatten de aanwijzing dat de Oostduitse staat Vrijdag in het vroe gere gebouw van het nationaal-socialis- tische ministerie van propaganda offi cieel zal worden uitgeroepen. Volgens deze berichten zal de Volksraad, be staande uit vertegenwoordigers van alle legale partijen uit de Sovjet-zone en massa-organisaties, zichzelf tot het voorlopige parlement van de „Duitse democratische republiek" verklaren en vervolgens een regering kiezen. Zeven van de veertien kabinetszetels zouden aan leden van de S.EJD. worden toege wezen en de overige onder de christen democraten. liberaal-democraten en nationaal-democraten. verdeeld. GENERAAL-MAJOOR TOELPANOF TERUGGEVONDEN. Het A.D.N. heeft voorts bekend ge maakt, dat generaal-majoor Sergei Toelpanof. hoofd van het bureau in lichtingen van het Sovjetrussische mi litaire bestuur in Oost-Duitsland. „enige tijd geleden" van zijn post is ontheven en uit Berlijn naar Moskou is vertrok ken. Op 27 Januari jl. is gemeld dat ge neraal-majoor Toelpanof aan de rege ring te Moskou om overplaatsing had verzocht, zulks als gevolg van een twist met ambassadeur Semeonof. Volgens Duitse kringen werd generaal- majoor Toelpanof beschouwd als een voorvechter van de op machtsuitbrei ding gerichte politiek van de Komin- form, terwijl Semeonof zich een voor stander betoonde van het op vreedzame wijze veilig stellen van de communisti sche belangen in Oost-Duitsland. TLTgPT Voor de stilgelegde staalfabrieken en hoogovens in de Verenigde Staten wordt gepost. Een van de stakers van de Car negie Illinois fabrieken komt met zijn drie kinderen kijken naar de posters voor een der grootste hoogovens in de' wereld in South Chicago. (Anp-telefoto) Westduitse staatssecretaris voor intern, betrekkingen De 61-jarige Beierse christelljk-socia- listische leider dr Anton Pfeiffer zal de eerste Westduitse staatssecretaris voor internationale betrekkingen zijn met de rang van onder-minister. Daar Duits land krachtens het bezettingsstatuut geen onafhankelijke buitenlandse poli tiek mag voeren, zal dr Pfeiffer direct na Adenauer verantwoordelijk zijn voor de betrekkingen met de bezet- tingsmogendheden. Hij zal tevens in samenwerking met het ministerie van economische zaken het personeel voor de consulaire dienst aanstellen. SCHADE AAN SCHEPEN IN LONDENSE HAVENS. Na een week in haveloze conditie. De langdurige periode van droog weer veroorzaakt voor duizenden guldens schade aan schepen in de Londense havens. Er komt geen vers water meer van de bovenloop van de Theems en uit het bedorven water in de havens stijgt een gas op. dat de verf en de tuigage van de schepen aantast. Dit proces gaat zo snel, dat schepen, die keurig in de verf de haven binnen komen, er na een week haveloos uit zien. Enkele reders hebben de Londense redersvereniging verzocht een onder zoek in te stellen. Vorming van „Nationale Katholieke Kerk" in Tsjecho-Slowakije Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft een voorstel goedgekeurd, strekkend tot het instellen van een nieuw regerings departement, onder leiding van een mi nister van staat, dat tot taak zal krij gen „eenheid" te brengen in de bemoeie nis door de staat met kerkelijke aange legenheden. Ook werd de tekst van een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in regeringscontröle over de aangelegen heden van alle kerkelijke genootschap pen in Tsjecho-Slowakije, zoals het be noemen van priesters en het vaststellen van hun salarissen, ongeacht de kerke lijke waardigheid der geestelijken. Men verwacht dat de Tsjechoslowaakse na tionale vergadering, die aan het eind van deze maand bijeenkomt, het wets ontwerp in deze vorm zal goedkeuren. In een regeringsverklaring wordt ge zegd dat het „de taak van de nieuwe minister zal zijn er op toe te zien, dat de ontwikkeling van kerk en godsdienstig leven in Tsjecho-Slowakije zich voltrekt in overeenstemming met de Grondwet en met de beginselen, welke aan het volksdemocratische bewind ten grond slag liggen". Te Praag is men van mening dat het tot wet verheffen van het wetsontwerp voor de regering de mogelijkheid zou openen in Tsjecho-Slowakije een „na tionale katholieke kerk" te stichten, die onafhankelijk zou zijn van het Vaticaan. (Reuter). De Kon. Marine is er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag be slag te leggen op het beruchte smok kelschip van John Lie, de man, die jaren lang verboden handel bedreef. Het schip, dat op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atjch. is na een opwindende jacht van ander half uur, in beslag genomen door het korvet „Boero?". Dit wordt nog ge accentueerd door het feit, dat het smokkelschip van John Lie niet al leen het meest beruchte, doch boven dien voor zover bekend de laatste snelboot was, waarover de smokkelaars in straat Malakka be schikken. John Lie was zelf niet aan boord. Volgens de Javaanse gezagvoerder, Kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning bestond uit 18 Indonesiërs, inclusief de gezag voerder. Het waren merendeels Java nen. De lading van het schip bestond uit twee auto's, een truck, twee motor fietsen, een hoeveelheid binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid medi cijnen, waaronder -o.m. penicilline. Het korvet Boeroe patrouilleerde in de nacht van Zaterdag op Zondag voor de kust van Atjeh, toen de snel boot door middel van radar werd op gemerkt. waarna een signaal tot stop pen gegeven werd. De boot reageerde echter niet. Integendeel, met volle kracht ging het schip er vandoor en de afstand tussen het korvet en de snelboot werd vergroot van anderhalf tot drie mijl. Het korvet schoot voort durend lichtgranaten af om de boot gegeven ogenblik draaide het schip af, niet uit het oog te verliezen. Op eep aangezien de smokkelaars vreesden in handen van andere schepen van de Marine te zullen vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de snelboot onder vuur te nemen. De boot minderde toen haar vaart. Een van de motoren was door de snelle vlucht over zijn toeren ge draald en uitgevallen. Het korvet staakte het vuren en met dc scheeps roeper werd de bemanning van het smokkelschip opgedragen zich op het voordek te verzamelen. Geen der smokkelaars verzette zich tegen ar restatie. Tevoren was een aantal papieren overboord gegooid; aan boord bevond zich geen enkel wapen. De smokke laars hadden echt-er alle tijd gehad zich van eventuele wapens te ontdoen. In Atjeh zou rubber voor de terugtocht worden ingenomen. Zondagmiddag is het korvet met de snelboot ln de haven van Belawan in Deli aangekomen. WARM OVERDAG. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist en weinig wind. Morgen, over dag: nu en dan overdrijvende wolken velden maar droog weer, voor de tijd van het jaar hoge middagtemperaturen en zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 6 OCTOBER. Zon op: 6.48 uur; onder: 18.08 uur. Maan op: 17 59 uur: onder: 5 54 uur (7/11 V.M Hoogwater te Katwijk te 2.57 en 15.17 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. 900 Hollanders tegen 1200 Engelsen (Speciale reportage) Het op 28 Mei 1948 van de Britse Marine overgenomen vliegdekschip „Karei Doorman" heeft na een korte vaartocht op de Noordzee, ligplaats genomen op de Nieuwe Maas, tegen over de Willemskade te Rotterdam. In zijn gigantische grootheid troont het daar torenhoog hoven het drukke gedoe op de rivier: de lange slepen van zwaar beladen Rijn aken, de vrachtvaarders, dc tiental len puffende sleepbootjes, die langs alle kanten passage zoeken en driftig opgestuwde golfjes te pletter doen slaan op de grauwe grimmigheid der massale schcep-Uankcn, waaruit Bof fins en „Pom Poms" hun 'dreigende vuurmonden steken Vele opschriften aan boord van de ruim 13.000 ton metende „Karei Door man" wekken nog herinneringen op aan de tijd. toen het schip nog „Ve nerable" (Eerbiedwaardige) heette en als zodanig deel uitmaakte van de strijdmacht der Westelijke democratieën en tegen het Nazi-geweld. De „Venerable", in dienst gesteld op Het Nederlandse vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman". 17 Mei 1945, kwam te laat om nog aan de Britse gevechtsacties tegen Japan te kunnen deelnemen. Het was slechts en kele maanden in de tropen en keerde toen terug om te -.Davenport (Ply mouth) in dienst te worden opgelegd. Het is nu een volmaakt Hollands schip geworden. Het heeft dadelijk na de over dracht aan onze Marine een aantal uitstekend geslaagde oefentochten ge maakt in de Schotse wateren en het Is daarna op welhaast grootse schaal ge restaureerd en verbeterd. Het Nederlandse volk is het Engelse niet, al voelt het op velerlei gebied nauwe verwantschap De Nederlandse zeeman verlangt meer comfort dan zijn collega aan de overkant van het Kanaal en hij heeft ook wat ruimere behuizing nodig. Dit laatste is geen grapje, maar pure realiteit! „Onze mannen zijn breder", zei ons de commandant van het schip, kapi tein ter zee C. W Slot. „en ongeveer 900 Hollanders hebben zowat even veel ruimte nodig als 1200 Engelsen van 't gebruikelijke schrale soort. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, reikte op het terrein van de marine-kazerne „Weltevreden" te Batavia het comman deurskruis in de Orde van de Neder landse Leeuw uit aan de commandant der Zeemacht in het Oosten, vice-ad- miraal A. S. Pinke. De H.V.K. Lovink (links) in gesprek met vice-admiraal Pinke na de uitrei king van het commandeurskruis. Zeeleeuw en krokodil samen over het Kanaal Een zeeleeuw is door een krokodil uitgedaagd tot een zwemwedstrijd over het Kanaal. Burt Kennedy, scenarioschrijver uit Hollywood en manager van de zeeleeuw, heeft een telegram van een sportvereni ging uit Cairo ontvangen, die aan biedt om „Timsah", de krokodil, naar Calais te zenden voor een Maandag te houden wedstrijd. Ken nedy verklaarde nog niet te we ten of hij de uitnodiging zou aan nemen. De zeeleeuw, Pierre Cilion, van wie Kennedy venvacht, dat hij alle records in de Kanaalzwemmer!) zal breken door in drie uur de prestatie te leveren, arriveerde Maandag per .vliegtuig in Parijs en verblijft in de dierentuin te Vin- cennes. Volgens de huidige plannen zou Cilion Zondag de poging wa gen. Erkenning van Chinese Volksregering In de bekendmaking aangaande de er kenning van de Chinese communisti sche regering wordt gezegd, dat de Tsje choslowaakse regering zich onmiddellijk met de volksregering van China in ver binding zal stellen. Voorts wordt ver klaard, dat de Tsjechoslowaakse rege ring de betrekkingen met de Kwomin- tang-regering heeft verbroken. Een des betreffende nota, die de regering van Kanton niet langer het karakter van een regering toekent, is aan de Chinese ambasadeur te Praag overhandigd. De Tsjechoslowaakse diplomatieke verte genwoordigers te Kanton zullen worden teruggeroepen. Ook Polen en Hongarije hebben de Chinese volksregering erkend en de be trekkingen met Kanton verbroken. De Amerikaanse regering heeft van de Chinese communistische regering offi cieel het verzoek om erkenning ontvan gen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buit. Zaken ver klaarde, dat er geen onmiddellijke plan nen waren voor een antwoord of een formele stap Inzake het verzoek van de Chinese communistische regering. Het verzoek was vervat in een persoonlijk schrijven gericht aan Oliver Club, de Amerikaanse consul-generaal in Peking en ondertekend door Tsjoe en Lai, pre mier en minister van Buitenlandse Za ken der communistlsohe regering. LI WAARSCHUWT! De waarnemende president van China, Li Tsoeng Jen, heeft verklaard, dat zijn regering „iedere poging" van vreemde mogendheden om Mao Tse-Toengs com munistische regering te erkennen zou be schouwen als een onvriendelijke daad, zo meldt het officiële Chinese centrale persbureau. Men gelooft, dat Li's verklaring on middellijk tot de westelijke mogendhe den gericht is. LI drong er bij de „bevriende mogend heden" op aan de kwestie van erkenning zorgvuldig te overwegen en vroeg hen de opmars van de Ohinese communisten „in zijn juiste perspectief" te zien. SOVJETRUSSISCHE BRIEFCENSUUR IN OOSTENRIJK HERVAT. Kanselier Figl van Oostenrijk heeft in het kabinet meegedeeld, dat de Sov jetrussische autoriteiten censuur van de binnenlandse 'post hebben hervat. On danks een overeenkomst van de gealli eerde raad. waarbij alle censuur van binnenlandse post in Oostenrijk werd afgeschaft, eisen de Sovjets sinds 27 September, dat alle post, die aan het Zuidstation te Wenen aankomt, hun ter hand gesteld wordt. Volgens Oostenrijkse postbeambten worden 9 van de 10 brieven geopend en opnieuw gesloten, doch is een aantal brieven uit Innsbrück, Salzburg en Graz niet doorgestuurd. I Er is maandenlang gepast en gemeten en verbouwd op de „Karei Doorman" en het resultaat is uitermate bevre digend. „Wij zijn trots op dit schip", aldus commandant Slot, en hij en zijn man nen hebben alle reden daar voor. Er zijn veie technische verbeteringen tot stand gebracht en er is in de zalen en kamers zo ontzaggelijk veel opge knapt, dat de vroegere Engelse beman ning haar schip vermoedelijk nauwe lijks meer herkennen zou: met comfor tabele eet-, slaap- en conversatie-ver blijven, met veel meer vaste kooien dan vroeger (bij ons slapen de onderoffi cieren in vaste „kooien" in plaats van in hangmatten, zoals hun Britse col lega's), met een moderne kombuis en dito wasserij, met een geperfectioneerde ziekenboeg, met keurige badkames (die getooid zijn met onbreekbare spiegels) en een toko: kortom met alles dat voor de voeding en de verzorging van een 950 jonge mannen In deze tijden wordt vereist De „Karei Doorman", die men zonder overdrijving een onmisbaar element in de bescherming van onze koopvaardij vloot mag noemen, is 210 meter lang, 25 meter breed en heeft een diepgang van 7,20 meter. Het machtige, zij het, naar het uiter lijk, wat logge schip, heeft zeven dek ken. Van boven naar beneden: het vlieg-, het galerij-, het hangar-, het hoofd-, het tussen- en het koebrugdek, en ten slotte de „dubbele bodem". De maximum-snelheid bedraagt 25 mijl. Maximaal kunnen worden meege voerd 12 jacht- en 24 verkenningsvlieg tuigen. Op het ogenblik is er nog geen enkel vliegtuig aan boord, maar ln de komende twee maanden zal juist met die vliegtuigen, met het afschieten en „oplanden" (zoals dat heet), zeer zorg vuldig worden geoefend. Voor het af schieten is geen kanon meer nodig, ge lijk vroeger. Het gebeurt nu met een hydraulisch bewogen catapult, welke het vliegtuig over een afstand van 30 meter een versnelling geeft van nul tot 100 kilometer per uur. Voor het landen op het dek .wordt gebruik gemaakt van ijzeren palen en remkabels, die het toestel als regel binnen een afstand van 50 meter tot stilstand brengen. Voor de veiligheid zijn er intussen aan het andere einde van het vliegdek twee grote vangnetten opgesteld, die zo nuttig werk doen, dat op de „Karei Doorman" gelukkig nooit een ongeluk van betekenis is voorgekomen. Vergeleken met de ervaringen op an dere vloten bleven de Nederlanders.^ wat ongelukken betreft, zelfs ver onder het gemiddelde. Hetgeen pleit voor de ca paciteiten van onze jonge piloten Het landen kan in snel tempo ge schieden, In de practijk is het van grote waarde, dat men daar ook inder daad toe in staat is Daarom worden er regelmatig competities gehouden tus sen de verschillende „squadrons", waar- Dij de geestdriftige toeschouwers de brug als tribune gebruiken! Het gemiddelde tijdsverschil tussen Duizenden Nederlanders kunnen souvereine regering bijstaan In het gisteren door het Amerikaanse Ministerie van Buit. Zaken gepubll- ceerde persbulletin, dat 'gedateerd is op 26 September, is een meer dan drie bladzijden beslaand artikel opgenomen, dat zich bezig houdt met de politiek der Ver. Staten ten aanzien van Indo nesië. Het artikel behandelt achtereenvol gens: „De geschiedenis van het ge schil", „Gemaakte vorderingen bij het streven naar een oplossing" en „De vooruitzichten". In „de vooruitzichten" wordt ver klaard dat de Amerikaanse regering het „niet onredelijk acht te verwachten, dat de R.T.C. een gunstig resultaat zal opleveren," waaraan wordt toegevoegd: „Indien de conferentie slaagt, zal het het streven der Ver. Staten zijn de Indonesiërs te helpen bij het verkregen van een samenhangend en doelmatig bestuur. Ook zijn de Ver. Staten dan bereid om, indien hen dit wordt ver zocht, de Indonesiërs technische hulp te verlenen, voor zover dit met de begrotingseisen in overeenstem ming is te brengen. Het is duidelijk, dat de Indonesiërs er goed aan zullen doen een zo volle dig mogelijk gebruik te maken van de bekwaamheid van de Nederlanders op technisch gebied en in bestuurs aangelegenheden. De Nederlanders hebben de beschikking over duizen den hoogst bekwame en ervaren per sonen, die 'n nieuwe souvereine rege ring van Indonsië kunnen bijstaan. Indien de regering der Ver. Staten van Indonesië van de diensten van Nederlanders gebruik zou maken, zou dit niet slechts ten voordeel strekken van het Indonesische volk, doch het zou tevens heilzaam zijn voor de Ne derlandse belangen in dit eilanden rijk. Indien Nederland en Indonesië de grote voordelen, welke zij elkander wederzijds kunnen bieden, opnieuw op hun juiste waarde zouden schatten, moet worden aangenomen dat een deelgenootschap tussen het Konink rijk der Nederlanden en de Ver. Sta ten van Indonesië mettertijd steeds hechter zou worden," aldus het Ame rikaanse mnisterie van Bult. Zaken. „WAARDEVOLLE BELANGEN" GOEDGEKEURD. Reglement van orde Gistermiddag is door de Centrale Commissie het reglement van orde voor de subcommissie, belast met het horen van de vertegenwoordigers der waarde volle belangen, goedgekeurd. opeenvolgende landingen wordt op on geveer 20 seconden gesteld. Tijdens de competitie is het echter voorgekomen, dat vier toestellen in totaal precies 50 seconden op het dek van de „Karei Doorman" neerstreken zonder brokken te maken. Voor het vervoer van beschadigde vliegtuigen is zowel op bet voor-, als op het achter-vliegdek een enorme lift aangebracht, welke de gekraakte ma chines naar de twee dekken lager gelegen reparatieafdeling op het hangardek transporteert Bij Iedere crash gaat er een alarm signaal. Binnen de minuut moeten dan brandspuiten van he; vliegdek op het wrak zijn gericht ook als er geen sprake van brand Is. Alle instrumenten op het vliegdek worden van een centraal punt uit be diend, terwijl de verlichting volkomen gelijk is aan die van "en vliegveld. Ook 's nachts kunnen toesteren dus opstij gen en landen De „Karei Doorman" is het enige vliegkampschip in de Benelux. Van daar dal behalve enige Neder- j landse journalisten ock een tien tal Belgen naar Rotterdam waren ge komen om de talloze verbeteringen op het schip in ogenschouw te ne men! Puzzle-thermometer stijgt REEDS BIJNA 50© OPLOSSINGEN. De stroom houdt aan! Had het aantal inzendingen op onze 3 October-knipselprijsvraag gis termiddag de 200 reeds overschre den, vandaag ls dit al .meer dan verdubbeld en nadert hun aantal de 500! Men heeft evenwel nog de tijd tot a.s. Maandagmorgen 9 uur. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZWEEDS SCHIP OP HET WRAK VAN DE GNEISENAU GELOPEN. Het 1.540 ton metende Zweedse schip Mira heeft gisteren in een S.O.S-sein onmiddellijk hulp verzocht. Het is op het wrak van het Duitse slagschip Gnrlscnau gelopen, dat bij het Deense cite.fd Fa'star ligt. Twee opvarenden zijn volgen^ Reuter gedood en drie ge wond. HET OFFENSIEF TEGEN KWANTOENG. Volgens een nationalistische woord voerder te Kanton is een colonne van het leger van de communistische gene raal Tsjen Keng de provincie Kwan toor.* binnengerukt. Andere troepen zouden zich in het Zuiden van de aan- gre-u^nde provincie Kiangsl concentre ren en zich gereed maken voor de eer ste grote aanval in het kader van d« communistische invasie van Kwan- toeng.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1