WILLY Wijdiiigsu re Pieterskerk Plechtige inzet van de 375ste viering van Leidens Ontzet Burgemeester van Kinschot: „Hollandse geest is taai, trouw en onverschrokken" Officiële publicaties STADSNIEUWS Beschermt de reddingslijn en haak Gij sleunl daarmee een goede zaak ZATERDAG 1 ÖCTOBER Trein grijpt bus op bewaakt overweg PASSAGIER OP SLAG GEDOOD. Vanochtend om halfzeven is op de bewaakte overweg aan de Zanddijk na bij het station KruinlngenIerseke de eerste trein van Vlissingen naar Roo sendaal in botsing gekomen met een autobus. De bomen waren, vermoedelijk door onjuiste bediening, niet gesloten. In de autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren, die iedere morgen arbeiders van de Kon. Mij. „De Schelde" naar Vlissingen brengt, zat nog slechts één passagier, de heer Nieuwenhuize uit Ierseke. De trein greep dc bus aan de ach terzijde. De heer N„ die juist achterin zat, werd op slag gedood. De chauf feur werd licht gewond; de autobus is zwaar beschadigd. Door oe botsing kantelde de locomotief en ontspoorde een der wagons. De machinist werd gewond. BELASTING VAN KOSTWINNERS VERGOEDINGEN. Inhoudng in plaats van aanslag. Van verschillende zijden zijn in de laatste tijd vragen gesteld over de wijze waarop van de kostwinnersvergoedingen, toekomende aan verwanten van mili tairen der Kon. Landmacht, belasting wordt geheven. Ten einde aan de daarbij naar voren gebrachte bezwaren zoveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de Minister van Financiën, in overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, thans de volgende maatregel genomen: Met ingang van 1 October a.s. zal de belasting over de genoemde kost winnersvergoedingen door middel van inhouding worden geheven, cn wel op dezelfde wijze als de loonbelasting. Tot dusver vond op de kostwinners vergoedingen geen inhouding voor be lasting plaats, doch werd de belasting geheel door middel van aanslagen ge heven. In de toekomst zal een belang rijk deel van deze aanslagen achterwege kunnen blijven, omdat de belasting dan reeds door de inhoudingen zal zijn vol daan. Het vorenstaande heeft geen betrek king op de kostwinnersvergoedingen toe komende aan de verwanten van militai ren der Zeemacht, aangezien de belas tingheffing over deze vergoedingen een andere regeling geldt. KARDINAAL SPELLMAN OP DOORTOCHT IN ONS LAND. Als gevolg van de mist vele uren later dan de schematüd, landde gistermiddag circa twee uur op Schiphol het K.L.M.- vliegtuig PH-TDN, dat op zijn weg naar Rome in ons land bracht Francis Kar dinaal Spellman, die in gezelschap van mgr J. Mc Guire, vicaris-generaal van het Aartsbisdom New-York en mgr Christopher J. Weldom, directeur van de Katholieke Charitas in New-York, het vijfjaarlijks bezoek aan Z. H, de Paus gaat brengen. Ter begroeting waren aanwezig mr J. Visser, chef van het protocol Buitenl. Zaken, mgr Paolo Giobbe, Pauselijk in ternuntius in ons land en de heer J. W. Slotemaker namens de directie van de K.L.M. 'k Zal gedenken, hoe voor dezen Ons de Heer heeft gunst bewezen; 'k Zal de wond'ren gadeslaan.. Die Gfj hebt van ouds gedaan. Het was ongetwijfeld geen wille keurig gekozen psalm, waarmede de gisteravond ter gelegenheid van de 375ste herdenking van Leiden's ontzet belegde, door ruim 2000 pers. bügewuon de wijdingsure inde Pieterskerk inzette Nog altijd gaat het gedenken aan het feestvieren vooraf. En wat is daar voor een geschikter plaats dan Leidens eerste kathedraal, de Pieterskerk, waar Leidens zwaar beproefde burgerij in de bange dagen van 1574 niet alleen een vurig gebed tot God heeft opgezonden, om uitredding, doch waarvoor het Hem ook na de verlossing innig heeft willen danken. Zeer treffend sloot bij deze psalm, waarvan wy de eerste versregels hier boven afdrukten, aan het door ds P. W. Spruyt voorgelezen Schriftgedeelte uit Ps. 46 „God is ons een toevlucht cn sterkte, Hy is krachtiglijk bevonden een hulp in benauwdheden". Zowel in Psalm, als in tekstwoord was de grondtoon het gedenken van Gods grote daden. Hierbij aansluitend was de rede van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, waarin hij achtereenvolgens teruggreep op de Spaanse-, Fran se- en Duitse overheersing, waart) y het steeds weer de zware worsteling van het Nederlandse volk was, die het zyn onafhankelijkheid hergaf. De her innering, aan het einde van zyn rede, aan het woord van de Leidse hoog leraar Fruin: „Wat ooit ter liefde van de vrijheid gedaan of gedaan werd, blijft voor alle tijden en voor alle geslachten dierbaar en onvergetelijk", was in dit gedaehtenisuur en op deze plaats zeer juist gereleveerd. En zo stonden het gedenken en het lofprijzen in het middelpunt van deze in drukwekkende dienst, welke oan. werd bijgewoond door liet bestuur der 3 Octobervcreeniging. illllllllllllllllllllllllllllillllllllllllülllllllllllllllllllülllHllllinill DE VLAGGEN UIT 3 October is vanouds de Leidse feestdag bij uitnemendheid. Daarvan moge ook de aanblik van onze stad getuigen. Wie een vlag bezit, steke ze Maandagmor gen uit. Heel Leiden zij één vlaggenzee! MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 1 Oct. Groenteveiling. Eigenheimers 6—8; Andijvie 7—12; Kroten 58: Uien 9—12; Herenbonen 3050; Tomaten 1520; Groenekool 58; Rode kool 68 per kilo. Bloemkool I 3045; Idem II 1025; idem III 812 per stuk. Peterselie 1—3; Selderij 24; Bospeen 14 4-18. Prei 59 per bos. JRIJNSBURG, 1 Oct. Bloemenveiling. Cnrvsanthcn gemengd 3545; Idem wit 40-45; laem geel 3045; Idem bruin 2535, Herfstasters 612; Dwergasters 15—25; Kllmaes 1525; Ficalus 50—75 per bos. Scapiosa 801.20; Zinnia 40—rl.00; Vuurpijl 1.C01 50; Dahlia ponpon 1.50 1.80; Idem groot 1.502.50 per 100. KATWIJK a. d. RIJN. 30 Sept. Groente- velling. Bloemkool IA 4657; Idem I 25 45; Idem II 12—24; Idem III 7.908.20; Waspeen 615; Idem II 67.50; Bospeen 10—21; Prlncessebonen 3748; Snijbonen 24—33; Tomaten 22—33; Sla 3.10—3.90; Andijvie 79.10; Boerenkool 2.302.50; Uien 11.70—12.50; Kervel 2.10—3.10; Kro ten 5.206.60; Gele kool 8—8.10; Rode kool 4.708.20; Selderie 2.30—3 20, Rapen 33 20; Komkommers 9.1015.40. BOSKOOP, 30 Sept. Rozen gr. bloemig per bos: Butterfly 801.10; Rosalandia 54—90; Better Times 1—1.30; Edith Helen 1.60—1.90; Brlarcllff 25—30; Duisburg 801.10; Parel van Aalsmeer 4580; Vlerlanden 1.10—1.30; Pechthold 70—1.20; Hadley 1.402.20; August Noach 5070; Gemengde rozen 401.20 Babyrozen per bos; Sweetheart 5565; Wolfsglorle 58 69: Ellen Poulsen 3560; Else Poulsen 44 55; Juweeltjes 3275; Orange Triumph 26; Polyantharozen 6080; Gloria Mundi 4055; Ingar Olsson 1824; Rosa Mundi 5466. Diversen per bos: Clematis Mevr. Ie Coultre 1.502.50; Idem Prins Hendrik 2.50; Chrysanthen gr. bloemig 1.902.30; Idem kl blocmig 901.30; idem tros 24 46; Llatrix 22. Sneeuwbessen 41; Dahlia's in soorten 1125; Herfstasters 913: As ters 10-15; Llgustrumtakken goudbont 23. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. SLUITING KANTOREN OP 3 OCT. 1949. Op Maandag 3 October a.s. zyn de kan toren van de Dlstrlbutiedlenst te Leiden, evenals de agentschapskantoren, gesloten. In verband hiermede wordt in Katwijk zitting gehouden op Donderdag 6 October. De zitting te Hazerswoude wordt niet gehouden op Donderdag 6 October, doch op Zaterdag 8 October en wel van 8.30 tot 10.30 uur v.m. Detaillisten, die op Maandag 3 October behoren in te leveren, dienen dit te doen op Dinsdag 4 October, Burgemeester en Wethouders van Lelden zullen op Woensdag 5 October a.s. geen spreekuur houden. INZAMELING HUISVUIL. Op Maandag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op Maandag wor den bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag -1 October e.k. De Dlrecteiir Gem. Relnlglngs- en Ontsmettingsdlenst. Herdenkingsrede van de burgemeester Nadat de Chr. Zangvereniging „Ex Animo", onder directie van de heer H. de Wolff, zich in enkele geestelijke liederen had doen horen, was het woord aan de burgemeester, jhr mr P. H. van Kinschot. Na een korte inleiding wees spr, op de overeenkomst van drde perioden in Leidens verleden, die van ingrijpende betekenis zijn geweest, t.w. de Duitse de Franse en Spaanse overheer sing, welke Leiden als deel van het vaderland heeft doorgemaakt. De Duitse bezetting zal voor ver- scheidenen onder ons nooit geschiede nis kunnen worden, omdat de tragiek van die tijd een onuitwisbaar stempel op het persoonlijk leven heeft gedrukt. Voor velen zullen de contouren ver flauwen in de loop der jaren, maar er zal achterblijven een beter begrip van het verleden, dat immers in de jaren 1940/45 zo bijzonder actueel was, omdat de leek in nood naar de zin der ge schiedenis vroeg. EEN TIJD VAN NATIONALE EBBE. Bij het- uitbreken van de Franse re- revolutie verkeerde ons land en volk in algeheel verval, een tyd van nationale ebbe, waarin geestelijke onmacht onze signatuur was. De hoogleraren Fruin en Colenbrander komen tot de conclusie, dat de gebeurtenis van 1795 geen grote maatschappelijke gebeurtenis op sociaal gebied is geweest, daarentegen op poli tiek terrein veel diepere betekenis heeft gehad. Veel van het bestaande is in de grondslagen aangetast, hoewel hier en daar toch nog continuïteit is aan te wijzen. Als het grote beginsel der omwenteling is wel de eenheid en de ondeelbaarheid van de Nederlandse staat genoemd. Voor niet één land ls de omwenteling zó radicaal geweest als voor die der Verenigde Nederlanden. Geen wonder, dat overal, ook te Lei den, de vrijheidsboom werd geplant, dat men juichte en de leuze: vrijheid, gelijkheid en broederschap met vreugde begroette. De waarde van de individuele mens zou naar voren komen, er kwam geloof aan vooruitgang, aan handha ving van orde en regelmaat zonder aan zien des persoons. De uitkomsten bleken anders te zijn. In den loop der jaren daalde 't enthou siasme cm deel uit te maken van het grote keizerrijk, waarbij de semi-onaf hankelijke staat in 1910 was ge annexeerd. By de inlijving was Neder land een cngelukkig en vervallen land; Zeeland, Brabant en een deel van Gel derland waren reeds bij Frankrijk in gelijfd. We hadden een enorme staats schuld, veroorzaakt door onderhoud van vreemde troepen e.a. Men betaalde in Holland 23 soorten belastingheffin gen en drie maal meer dan In Frank rijk zelf. Was het te verwonderen, dat ook te Leiden de grootste armoede on der de burgers werd geleden en er. voor zoveel mogelijk, liefdadigheid werd be wezen door hen, die daar nog enigszins toe bij machte waren. Doet het streven van de hoogleraar Joan Melchior Kemper om de Uni versiteit te behouden cn haar te spa ren voor het lot van de hogescholen te Franeker en te Harderwijk ons niet enigermate denken aan de pro fessoren uit het laatste verzet, Tel- ders en Clevcringa? We vinden Kern- per en zyn gezin voortdurend op de bres voor de Hollandse belangen en speciaal voor die van de Leids? Uni versiteit, hij is één der hoofdfiguren, die tijdens de Franse overheersing onze zaak zoveel mogelijk verdedigt en wanneer het moment van het herwinnen van onze zelfstandigheid komt en ook de hereniging van Oranje en Nederland, zyn plaats on middellijk inneemt bij de grote figu ren. LEIDEN HEEFT ZIJN TOL BETAALD. En ten slotte de Spaanse overheer sing. Is de 80-jarige oorlog een hoog tepunt van de climax m de vaderland se geschiedenis? Lelden heeft zijn tol in ieder geval wel betaald. De vele pen ningen. door de Spanjaard geëist, ver woestten ons economisch leven; de angst voor verraad van onbetrouwbare medeburgers drukte het leven van alle dag. Dit gaf nog maar een zwak ver moeden van wat ging gebeuren; de regeringsvormen werden scherper, de plakkaten dreigden, de rechtspraak werd eenzijdiger, de vijand kwam aan de poorten. Ook voor onze poorten, tot tweemaal toe. Ook dan komen figuren naar voren, die op het zoete gefluit van de vijandelijke vogel willen ingaan, die bij brood alleen willen leven; dezelfde houding als toen en nu Maar Gode zij dank. er zyn andere, krachtiger ele menten in de ontwrichte Leidse samen leving; zij houden de bovenhand. Te midden van een onrustige vergadering, waar felle gevoelens In botsing komen, maant het woord van de man met de sterke wil en het heldere verstand, Jan van Hout, de stadssecretaris, die de notulen van de vergadering moet schrij ven en, immers, wanneer allen door el kaar spreken ten slotte niet meer kan onderscheiden, welke mening ieder af zonderlijk over de zo benauwe positie van de stad heeft. Dit is een rem voor gedachten en woorden; de leden der vergadering bezinnen zich. Men komt tot het resultaat: volhouden ten koste van alles. De stoere houding van toen en nu. Er wordt geleden, gebeden en eigenlijk maar weinig gestreden. Het krijgsbedrijf liep af met enkele scher mutselingen; slechts een paar mensen levens zijn te betreuren, die vielen door het zwaard. Het kwam voornamelijk aan' op twee der drie kwalificaties, in- haerent aan de Willemsorde; beleid en trouw. De dragers van deze kwaliteiten waren mannen als Diederick van Bronkhorst, gouverneur van de stad en Janus Doeza, heer van Noordwijk, diens opvolger; burgemeester Pieter Adriaansz van der Werff, de secretaris Jan van Hout. Zfj allen moeten met ere genoemd worden. Bij het standbeeld van Van der Werff brengen we elk jaar onze hulde, eohter niet alleen aan de nagedachtenis van Van der Werff, maar ook aan die van de ongenoemde burger, die leed en stierf voor zyn eigen en anderer vrij heid. WILLEM VAN ORANJE DE CENTRALE EN BEZIELEN DE FIGUUR VAN HET VERZET. En op de achtergrond staat de cen trale en bezielende figuur van het verzet, Willem van Oranje, de man, die alles offerde tot zyn leven toe, dc eerste schakel in de lange keten, die Oranje en Nederland bijeenhoudt, de krachtige figuur, die met een „liever verdorven dan verloren land" de dij ken deed doorsteken. De overeen komst met een gebeurtenis uit dc laatste bezettingstijd is voor het grij pen: men denke aan het offer, dat Walcheren in '44 voor onze redding bracht. Beide malen had dit by uit stek Hollands verweer succes. In 1574 bracht de zuidwesterstorm „een rou, woest en vreselijck volk, gekerft en doorhackt van wonden", de verlos sing en haring met wittebrood. Het Spaanse krijgsvolk moest zo snel af trekken, dat zij zélfs de hutspot ver gaten. Van Prins Willem is bekend, dat hij vanuit Duitsland het verzet leidde gedurende de jaren 1568/72. Doet dit ons niet denken aan onze Koningin Wilhelmina, die vaak van uit haar ballingschap ons sterkte met haar woord?. 3 October 1574. Het heerlijke moment van de bevrijding was voor Leiden ge komen. De Pieterskerk, de heilige grond I11"11"1111muiurniiininiminis Dat Residentie-bioscoopje ln de Kettingstraat! Wét al herinneringen Aan die tijd der stomme film, toen zij in dat kleine zaaltje eigen lijk in 't geheel niet stom was. Want daar stond immers de man, die we voor geen goud ter wereld missen wilden. Een voorstelling zonder hem was kil en zielloos. Een man, die èlle stomheid in het tegendeel deed verkeren en nog nooit door een acteur uit de spre kende film geslagen is. Ge raadt natuurlijk wie ik be doel: my'n vriend met dat zoet vloeiende Zuidelijke accent, die er zo smakelijk wat Frans doorheen gooide en aan wiens lippen leder hing! u. Hij wasexplicateur Willy Mullens! Achteraf bezien is het merk waardig, dat de sprekende film zich zonder hem heeft kunnen door zetten. Willy Mullens met zyn onverge telijk „Geëerd publiek, ik stel U voor", is de kracht geweest, die het stille beeld met leven en warmte vervulde: poëtisch gevoel, artistieke aanleg, ondefinieerbaar sappige illustratie kenmerkten zijn speels en steeds onnavolgbaar raak getroffen woord. Hij was de éne pool van de ver blindende magneet „Albert Frères": zijn broer Albert de andere. Maar Willy ontbrak op geen matinée of soirée: hij kruide het natuurfilmpje met zoetvloeiende bloemennamen, het reisfilmpje met zóveel charme, dat 't tochtje langs de Rijn, de kastelen langs de Loire of het azuur van het Zuiden reëel voor U opbloeiden, hij vuurde de cow-boy's in hun woeste strijd tegen de Indianen als een veldheer aan en voerde een le vensechte Max Linder ten tonele, wiens humor door Willy's woord tot superioriteit verheven werd. En Pola Negri's tragiek ontroerde door Willy's onderstreping tot huilens toe Met weemoed denk ik daarom aan die tijd terug. Willy Mullens: een naam, die de huidige jeugd niets zegt. Maar voor ons ouderen blijft hij, wét deze filmkoning ook verder op het gebied der „cinematogra fie" gepresteerd mag hebben de unieke drager van het juiste filmwoord, dat sfeer en tinteling bezat. Alleen daarom al heeft hij on langs zijn Officierschap in de Orde van Oranje Nassau ten volle verdiend! Bij élke schitterende filmvoor stelling van tegenwoordig, ver blindend door allesomvattende techniek, mis ik zijn stem, omdat zij volkomen menselijk was en dus tot „harttn" sprak. En wie kan dat van de „beto- verendste" stemmen op het cellu loid van het jaar 1949 beweren?. FANTASIO. Ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""11"1""111""""^ van Leiden's oorsprong, het bedehuis van zoveel eeuwen, waar ook nu nog de zorg en de dankbaarheid, zowel van de individuele burger als van de gemeen schap, tot uiting komt, was ook toen de stille en waardige getuige van de dank aan God, opgedragen door een burgerij, uitgeput door honger en ellende. Zoals ik aan het begin van myn rede opmerkte: de overeenkomsten in de Leidse geschiedenis zijn niet moeilijk te vinden. Driemaal werd de vijand verslagen, we ontworstelden ons aan de wurgende greep van Spanjaard, Fransman en Duiteer. DE FAKKEL VAN HET VERZET. Uit het beleg bleef ons een waardig monument, de Universiteit, van waaruit tijdens de Franse en Duitse overheersing de fakkel van het ver zet, ontbrand door Willem van Oranje, verder werd gedragen, aan vankelijk door enkele figuren, weg bereiders, in de laatste -bezetting overgenomen door een massajp stu dentenstaking als een teken van on verzettelijke trouw aan dc doelstel lingen by d? stichting van hun Alma Mater vastgelegd. Mét het Wilhel mus, ons schone volkslied, het lied van bemoediging en geloof, vormt de Universiteit twee machtige mo numenten van onze beschaving en ons volksleven. Uit de Franse overheersing kwam, mede door de beoefening van het alge meen staatsrecht en de wetenschappe lijke staatkunde, de behoefte naar vo ren aan een eigen wetgeving, de harldel werd nieuw leven ingeblazen, liefdadig heidszin vond weerklank. Weer was er een sterke schakel in de Oranjeketen; koning Willem I, ln wie alle streven naar nationaal herstel gestalte aan nam. Vele instellingen, die op de duur hun nut hebben bewezen, gaan terug tot op het initiatief van deze vorst Kunnen we na vier jaar de winst aanwijzen, die de vreselijke bezettings jaren 1940/45 ons brachten? Ook uit die tijd zal ons iets goeds zijn gelaten. De ellende, die geleden is, staat echter nog te dicht bij ons en overheerst in onze herinnering. Maar wanneer ook deze tijd volkomen geschiedenis zal zijn geworden, zal men het goede kun nen aanwijzen. Zou dit kunnen liggen in het bewys, dat de Hollandse geest, die taai, trouw en onverschrokken is, door de eeuwen heen is blijven voort leven? Door zware Worsteling heeft het Nederlandse volk zijn onafhankelijk, heid verworven. Ons volkskarakter, ergens een vormsel onzer geschiedenis genoemd, is overgegaan en houding geworden, voor altijd; de natie, zich vernieuwend, kon haar aard handha ven door het oude in het nieuwe op te nemen. Met grote dankbaarheid zien we te rug op de regeringsjaren van Koningin Wilhelmina. Met ontroering namen wij afscheid van Haar op het ogenblik, waarin Zij ons Haar Dochter als Koningin voor- stolde. Dat ons vertrouwen in Koningin Juliana, persoonlijk zo nauw verbonden met de Leidse Universiteit, groot is en wij In Haar Persoon onze liefde voor het Oranjehuis bevestigden, bleek in de spontaniteit, waasnuede ons volk Haar op de dag der inhuldiging be groette. Spr. eindigde met een woord van Fruin. de Leidse hoogleraar in de ge schiedenis; „Wat ooit ter liefde van de vrijheid gedaan of geleden werd, blijft voor alle tijden en voor alle geslachten dienbaar en onvergetelijk". Na gemeenschappelijk gezang van Gez. 146 1 en 3. gaf „Ex Animo" een lofwaardige vertolking van de ter ge legenheid van de 350ste herdenking ge componeerde cantate „Aan Leiden", naar een bewerking van zijn dirigent, Herrn. de Wolff. Leo Mens, wiens orgel deze avond de versterking van enkele bazuinen en trompetten had ontvangen, speelde in aansluiting hierop enige oud-Neder landse marsen, welke in de ruimte der kerk prachtig tot hun recht kwamen. Wederom was het ..Ex Animo" dat zich deed horen, ditmaal in de bekende 3 October-hymne „Lof zij den helden" Gevolvoel gezongen! Met het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus werd deze wij dingsure, welke zulk een plechtige in zet van de 375ste herdenking van Lei dens Ontzet in zich verborgen hield, besloten. Wydingsure ln de Pieterskerk: tra ditioneel weerkerende gebeurtenis: plechtig, indrukwekkend en ontroe rend! „Ex Animo" deed er wél aan, ons wederom deze schone avond te schen ken. 26 LEIDSE MILITAIREN KERE> MORGEN UIT INDONESIË TERUG. Verwelkoming aan de grens der gemeente. 26 Leidse militairen die resp. pi Kota Inten of Sibajak uit Indonesi< naa^ ons land repatrieerden, zullen mo gen in de vroege namiddag in de Sleu telstad terugkeren. Aan de grens der ge meente (Rynsburgerweg/Warmonder- weg) zullen zii worden verwelkomd doo de Commissie van Ontvangst van de oLaatseliike Demobllisatieraad. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde: de heren K. L. J. Hoef nagels (Kerkrade); G. C. Jodeloo (Oegstgeest; M. H. Karamat AU (Pa ramaribo), T. Y. Kingma Boltjes (RoU terdam.; C. de Monchy (Leiden) en P. J J. Verlcoy (Voorburg); artsexa men Ie gedeelte; de heren A. A. Hart man (Wassenaar); C. F. Ottevanger (Den Haag) en A. C. Arntzenius (Was senaar); artsexamen 2e gedeelte: mej. E. Odé (Delft) en de heren F. Roden boog (Haarlem); J. Rutteman (Hen gelo) en A. de Vree (Schiedam). SCHEEPSBERICHTEN. ALPHARD. Buenos Aires—R'dam 30/9 te Vittorla; ARENDSDIJK, Buenos Aires— New York 30/9 van Paranagua; BLOEM FONTEIN. A'damBclra 1/10 te Durban; BOSKOOP. West Indlü—A'dam 30/9 te Antwerpen; DELFTDIJK, R'damVan couver 30/9 te Antwerpen; ERINNA (T) 30/9 van Mlrl naar Pladju. ETREMA (T) 30/9 van Huil naar New Castle; GORDIAS, 3G/9 van Lissabon naar A'dam; GROOTE BEER 1/10 van Semarang naar Batavia; HYDRA 30/9 te Fort de France A'dam— Paramaribo; INDRAPOERA, 30/9 van Nangjuwangl te Surabaya; JOBSHAVEN, 30/9 van Conquati naar Mayumba; KLIP- FONTEIN. A'damKaapstad 30/9 v. Ant werpen; LIEVE VROUWEKERK, Calcutta —R'dam pass. 1/10 Gibraltar; LOENER- KERK, MombassaA'dam pass. 30/9 Da kar; LUTTERKERK, R'damBombay 30/9 van Suez; MALVINA (T) 30/9 van Singa pore naar Colombo; MIRZA (T) 30/9 van Mlrl te Pladju; NIEUW HOLLAND. 1/10 van Brisbane te Sydney; NIGERSTROOM. 30/9 van Novoredondo te Porto Amboln; ORANJE. A'dam—Batavia 30/9 van Suez; TERNATE. Mombassa—R'dam pass. 30/9 2 uur Perim; WILLEM RUYS, 3Ó/9 12 uur van Batavia naar R'dam; KOTA AGOENG, verm. 1/10 12 uur van Antwerpen naar R'dam; KOTA INTEN. Batavia—R'dam pass. 30/9 12 uur Ouessant; MARKEN. 4/10 van R'dam te Hampton Roads ver wacht; MAT ARAM, R'dam—Java pass. 30/9 3 uur Mlnlcoy; SARANGAN. vermoe delijk 3/10 van Basseln naar Batavia; SI BAJAK. Batavia—R'dam pass. 30/9 12 uur Ouessant. SLAMAT. R'dam—Java 29/9 te Batavia; WATERMAN. R'dam—Batavia pass. 30/9 17 uur Guardaful; ZUIDER KRUIS. 30/9 17 20 van Port Said, wordt 8/10 's-nachts aan de Hoek van Holland verwacht. POELAU LAUT. A'dam—Makas sar 1/10 te Colombo; RADJA, Chrlstobal Sanpedro pass. 30/9 Puerto Armuelces; REMPANG. BataviaA'dam pass. 30/9 Ouessant; RUYSL. 30/9 van Durban naar East Londen: RIJN. 1/10 van Freetown naar Monrovia; RIJNLAND. Buenos Aires —A'dam 30/9 van Montevideo; SAROENA (T), 30/9 van Pladju naar Mlrl; STAD ALKMAAR, A'dam—Sorel 30/9 140 mijl Oost Bell Isle; STAD DORDRECHT. 30/9 van Stettin naar Nederland; T ARAKAN. New York—Java 30/9 van Port Said; TAWALI. A'damJava 30/9 van Bona; TERO. R'damBueros Aires pass. 30/9 Fernando- TIBA. 30/9 van Hamburg te Antwerpen; PERNA. 5/10 van Montevideo te Curacao verwacht; TIBIA (T). 2/10 v. Rouen tc Port Said verwacht, gaat naar Abadan. ZILVEREN JUBILEUM L. N. BAL. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de hoofdassistent, de heer L. N. Bal, thans werkzaam aan de Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen, alhier, bij de be lastingdienst werd aangesteeld. Deze ge beurtenis werd gisteravond in tegen woordigheid van het personeel in het belastinggebouw Breestraat 91 herdacht. De jubilaris werd tosgesproken door het hoofd van de Inspectie, de heer Bodde Bouman. Spr. memoreerde enkele feiten uit het ambtelijke leven van de jubilaris en prees hem voor de wijze waarop hij steeds het hem opgedragen werk verricht. Vervolgens voerde het woord de Hoofdcontroleur, de heer War nar. Deze sprak ln gelijke geest als de Inspecteur vóór hem en bood de heer Bal namens het gehele personeel een fraaie bureaulamp aan. De heer Luyen- (Üik sprak hierna namens de collega's van de controledienst. Hij bracht de ju bilaris dank voor de vriendschappelijke omgang met zijn collega's. Het laatst werd gesproken door de heer Albers als afgevaardigde van de Chr. Ambtenaren bond. Hij bood de heer Bal een boek werk aan. In een vlotte toespraak beantwoordde de jubilaris de sprekers die hij dank bracht voor hun hartelijk woorden. Voorts dankte hij het gehele personeel voor deze huldiging. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Mr P. A. PIJNACKER HORDIJK. Gistermiddag hebben de heer en me vrouw mr P. A. Pijnacker Hordijk- ter gelegenheid van hun gouden huwe lijksfeest in ,.'t Gulden Vlies" een zeer druk bezochte receptie gehouden. De heer Pijnacker Hordilk was gedu rende vele jaren dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Rijnland en be kleedde voorts een eroot aantal functies in 't openbare en verenigingsleven, zo dat het zich begrijpen laat, dat tiental len bezoekers o.w de burgemeester, ihr van Kinschot, de heer en mevrouw Pijnacker Hordijk hun gelukwensen kwa men aanbieden. Een groot aantal bloemstukken vulden de zalen. Prof. A. F. van Itterbeek wordt buitengewoon hoogleraar TIJDELIJK OPVOLGER VAN PROF. Dr IV. J. DE HAAS. Bij K.B. is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier, om onderwijs te geven in de experimentele natuurkun de. prof. A. F. van Itterbeek, gewoon hoogleraar aan de Katholieke Univer siteit te Leuven. Prof Van Itterbeek. die 14 Augustus 1904 ln Aalst (Oost-Vlaanderen) gebo ren is. is een der voornaamste Belgische deskundi^n van het gebied der lage temperaturen. Hij is bestuurslid van het Instituut voor lagere temperaturen en technische physica Zijn werkzaamheid h'er ter stede zal een tlideliik karakter dragen, zodat hii zijn arbeid in Leuven blijft voortzetten. Prof. Van Itterbeek komt tiideliik in de Dlaats van prof dr W. J. de Haas, die in de afgelopen cursus aftrad wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. DE NIWIN-COLLECTE Het plaatselijk Niwin-comité, dat dank zij de medewerking van het be stuur der 3 October Vereeniging a.s. Maandag tijdens de middagoptocht in de eelegenheid is gesteld een collecte te houden ten bate van de Kerstpakketten- actie, deelt ons mede. dat het over een onvoldoende aantal collectanten be schikt. Wil het resultaat even groot zijn als de voorgaande jaren, dan behoeft hun aantal dringend uitbreiding Gegadigden gelleven zich te melden bij mevrouw Crabbendam. de Sitterlaan 8a tel. 24436. Voor de jongens overzee Werken hopelijk velen meel AMBTSAANVAARDING PROF. DR K. FOKKEMA. In een openbare zitting in de grote zaal van het A.M.V..-gebouw te Am sterdam heeft prof. dr K. Fokkema gistermiddag zijn ambt van buitenge woon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aanvaard met het uitspreken van een rede over het onderwerp; „De groei van het Friese taalbesef". Dr Fokkema zal speciaal in de Friese taal en letterkunde doceren. Sergeant-kok P. v. d. Eijkel ontvangt gouden medaille VOOR 3G JAAR TROUWE DIENST. In tegenwoordigheid van onder officieren van het garnizoen Leiden en oud-onderofficieren van het voor malige 4 R.L, is hedenochtend in de cantinc van de Morspoortkazerne aan dc sergeant-kok by het Korps Vcrplcgingstroepen, de heer P. v. d. Eijkel, de gouden medaille voor 36- jarige trouwe dienst uitgereikt. De commandant van het Korps Ver- plegingstroepen, luit.-kol. N. W. L. Evers, die deze plechtigheid verrichtte, herinnerde daarby aan de vele voor treffelijke eigenschappen, door sergeant v. d. Eijkel in zijn lange militaire loop baan betoond. Als menage-meester, al dus merkte spreker geestig op, hebben tal van manschappen van u de buik vol. Ten slotte memoreerde luit.-kol. Evers de trouwe ijver en plichtsbetrach ting van de zo juist gedecoreerde. De oudst aanwezige onder-officier van het garnizoen, adj. J. Speksnijder, wees op de bijzondere plaats en taak, welke sergeant v. d. Eijkel in het Nederlandse leger inneemt, om hem daarna namens vele onder-officieren de kleine draag- medaille, behorende bij de gouden me daille, en een stoffelijk aandenken aan te bieden. Aan de echtgenote en dochter van sergeant v. d. Eijkel werden bloe men aangeboden. In een enthousiast speechje bood ver volgens de heer E. C de Jager de ge lukwensen van de oud-oncterofficieren van het voormalige vierde aan, waarna adj. J. v. d. Berg dit deed namens de afdeling Leiden van de onder-officieren- vereniging „Ons Belang,', van welke or ganisatie de heer v. d. Eijkel zich steeds een trouw lid heeft betoond. Ten slotte voerden het woord de heer Van Tol na mens het burgerpersoneel en korporaal Rovers namens het keukenpersoneel. Vele geschenken werden aangeboden. Sergeant v. d. Eijkel dankte met een kort woord. Bij K.B. is de ere-medallle, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau in zilver toegekend aan de heer L. W. van der Blij alhier en in brons aan de heer N. van den Hoed alhier. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hans, z. van K. de Groot cn C M. Swaan; Willem Frederlk, z. van G. Gubler en R. van Tongeren; Peter Jan, z. van G. Waasdorp en M W C. de Graaf: Johannes George, z van J. J. Dreef %n E. O. Mül- ler; Lldwlna Maria Wilhelmina. d. van A. F. M. Peterse en M. W. J. Wou terse; Fred. z. van W. J. van Duist cn C. G. Leenheer: Mattheus Jacobus, z. van W. F Groenewoud en H. Messemaker; Frede rlk Martin, z. van M. de Graaf en C. B. van Krallngen; Floris, z. van F. Smit en D. Floor. OVERLEDEN: A. A, van Polanen, man, 39 Jaar. J. Oudshoorn, wednr., 85 Jaar; C. F. Later- veer, wed. van D. de Vos, 72 Jaar. VISSERIJBERICHTEN LEIDEN, 1 Oct. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg. Witte kool 4; Roode kool 5.50 8.60; Savoye kool 5.606.30; Groene kool 5—10.30; Prei 8—16; Kroten 5—6; Gek. kroten 1114; Uien 5.7012.60; Peen 5.60—13; Spruiten 1516; Andijvie 5—12; Druiven 4482; Snijbonen 2082; Stok- bonen 2052; Pronkbonen 1219; Stam- bonen 36—50; Witlof 7—55; Postelein 49; Augurken 814; Spinazie 514, Per 100 stuks: Komkommers 1031; Bloemkool 846; Meloenen 661; Sla 1.50—15.30: Perziken 10—16; Knolselderij 89. Per 100 bos: Peterselie 12; Selderie 2—3.30; Peen 14. KATWIJK AAN ZEE, 1 Oct. Vangstbe- rlchten van hedenmorgen: KW 144 6 k.; KW 86 75 k.; KW 83 1 k KW 67 30 k.; KW 38 1 k.; KW 20 3 k.; KW 33 70 k. nog 20 netten halen; KW 147 20 k.; KW 73 1 k.; KW 9 25 k.; KW 5 15 k.; KW 3 20 k,; KW 54 5 k.; KW 43 3 k.; KW 85 2 k,; KW 50 1 k.; KW 167 6 k.; KW 130 30 k.; KW 65 2 k.; KW 163 65 k.; KW 56 22 k.; IJM 268 26 k IJM 75 8 k. HaringtrekkenKW 41 170 k.; KW 39 17 k.; KW 37 12 k.; KW 129 20 k.; KW 16 80 k.; KW 124 15 k IJM 283 20 k. Geen vangst: KW 18. KW 49. KW 138, KW 25. KW 23. KW 14. KW 2. KW 44. KW 173. KW 168. KW 161. KW 6. KW 140. ThulsstomendKW 86. KW 138, KW 73. KW 5. KW 41. KW 37. IJM 268. Gemiddelde harlngdrljfnetvlsserhVlaar- dlngen: 5 k.; Schevcnlngen5 k.; Kat wijk: 12 k. SCHEVENINGEN, 1 Oct. Besommingen: SCH 120 f.1550; SCH 314 f 3600; SCH 177 f 930; SCH 183 f.500; SCH 17 f.350; SCH 10 f.290; YE 93 f.140; TH 47 f.270; UK 105 f.140; KW '215 f.110: OD 5 f.45; OD 22 f.160; OD 6 f.310: OD 20 f.130; OD 18 f.210; SL 6 f.120; SL 49 f.220. VLAARDINGEN, 1 Oct. Afslag: Binnen van de haringvisserij; VL 112 met 42 last; VL 205 met 35 last; VL 29 met 36 last; VL 86 met 35 last; VL 207 met 35 last. Harlngtrawlvisserij: VL 30 met 80 kantjes en f. 3608 besomming aan verse haring. Marktprijzen: volle haring 31; volle haring hom en kuitzlek 29; st-eurharlng 1023.40; ijle haring 16; trawlsteurharlng 1021.10 (alles per kantje). IJMUIDEN, 1 Oct. Aanvoer: KW 32 343 k. volle en 141 k. steur; KW 74 446 k. volle: KW 159 630 k. volle en 35 k. steur: KW 15 544 k. volle; KW 47 347 volle. 170 k. steur en 100 k, 1,11e; KW 48 360 k. volle en 170 k. steur; KW 123 230 k. volle en 200 k. «teur; KW 227 145 k. voll®.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9