ONZE 3 OCTOBER-KNIPSELPRIJSVRAAG Leidse kunstenaars presenteren portretten Zó is t nu in Indonesië AMATEURISME" Correctiegebieden passen bevredigend aan zich Geen sporen tot verstoring der verstandhouding 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 1 October 1949 Derde Blad No. 26810 Hierbij vindt de lezer de reeds gisteren aangekondigde advertentie-knipsels. Omtrent de verdere „gebruiksaan wijzing" verwijzen wij naar ons Blad van gisteren. Er zij hier nog slechts aan herinnerd, dat de inschrijving Maandag 10 October des morgens om 9 uur sluit en dat de deel neming uitsluitend open staat voor abonné's. En nu: puzzle plezierig en veel succes!! (Van onze correspondent te Batavia) I. In dit suikerland, dat honderden duizenden tonnen produceert, welke ver boven de wereldprys staan, be hoorde de binnenlandse markt met suiker overstroomd te zyn. Immers, het riet groeit en de fabrieken malen, en omdat men te duur produceert om de buitenlandse markt te kunnen veroveren, blijft de meeste suiker in het land. We behoorden hier volgens de gangbare wetten der economie „in de suiker te stikken". Edoch, niets is minder waar. De suiker is een distributie-artikel. Dat was het verleden jaar ook, maar toen betaalde de huisvrouw 60 cent voor een kilo en nu betaalt ze f 1,20, dus het dubbele. Nee. met de devaluatie heeft dat nog niets te maken, die kwam pas later. Wat is er tussen die 60 cent en die een-twintig gebeurd? Dat is wel interessant eens na te gaan, omdat het een typisch beeld geeft van de toestanden in dit land. Suiker was in dit land voldoende te krijgen, maar op de vrije markt. Daar lag de prijs een kwartje hoger dan in de distributie. Toen kwam de distribu- tledienst plotseling op het lichtende zij ook onbegrepen denkbeeld om haar prijzen aan te passen aan de vrije markt. Dus werd de suiker een kwartje duurder. De distributie liep nog een maand en werd toen afgeschaft. Dat is duidelijk. Niet duidelijk is. waar die kwartjes van die laatste maand naar toe zijn gegaan, maar dat heeft misschien ook niemand zich afgevraagd. „Economische Zaken" schreef de ver koopsprijzen voor en het is zowaar ge lukt een aantal winkeliers te nopen om zich gedurende een paar maanden aan deze prijzen te houden. En toen was er ineens geen suiker meer op de markt. Als bij toverslag schenen de machtige suikerbronnen van Java te zijn uitge droogd. Als men toch nog een paar korreltjes uit een Chinese toko wou wringen, dan betaalde men daar peper duur voor- Want kijk. het papier met voorschrif ten is geduldig, maar geduldiger nog is de Chinese winkelier. Bovendien zit deze algemeen met een teveel aan kapitaal en suiker is een goede belegging, om dat vroeger of later ledereen altijd sui ker wil hebben. Dus hielden ze de suiker vast. Nel zoals je een kaart vasthoudt om de ander te dwingen zijn troeven uit te spelen. Wel verscheen de suiker in tallozekleine hoeveelhe den op de pasars. We bedoelen daar dit mee: de kleine man hier kan zich niet veroorloven meer dan een gulden op de toonbank te leggen voor een kilo suiker. Maar een paar dubbeltjes heeft hij wel. Dus koopt hij voor een dubbeltje sui ker. Dan krijgt hij een papieren zakje, waarin wat suiker zit. Een eetlepel vol of zo, al naar de Chinees geluimd is. Maar zijn luim stemt doorgaans niet tot royaliteit. Alleen in Batavia al wo nen anderhalf millioen mensen, die dagelijks suiker nodig hebben. De Chi nees verkoopt, dus grammen suiker en verdient ponden goud C Ten slotte is het „Ec. Zaken" gelukt de prijs te stabiliseren tussen de 80 en de 90 cent. Toen we zover waren, kwam het Depart, van Financiën, dat in geld nood zat, en verhoogde de accijns. Nu ineens mag die arme Chinees zijn sui ker niet eens meer beneden de f. 1,20 verkopen. (Als we ons niet vergissen ligt de wereldprijs tussen de 50 en 60 cent). Gelukkig maar, dat de gehoor zame Chinees dat dan ook niet doet. Nee, hij verkoopt ze voor drie gulden en vijftig cent of hij verkoopt ze niet. Nadat E. Z. wat nare vragen te be antwoorden kreeg van pietlutten, die weten wilden waar de schoen wrong, schoot het weer energiek uit de slof en dreigde met een nieuwe suikerdistri butie. En die krijgen we nu. We zijn er blij om. Want nu wordt de suiker weer goedkoop. Nu betalen we maar een-twintig voor een kilo, waar we anders drie gulden vijftig voor be taalden. De zestig cent van verleden jaar zijn we natuurlijk allang ver geten. We leven hier zo snel Het lijke leven In de wijde wereld In de eerste maanden na de tweede wereld-worsteling werd een nagenoeg niet te stuiten vloed van brochures over het publiek uitgestrooid. De stroom is gelukkig gestuit, men heeft zich afgereageerd. De waarde van al die gesprekken was niet bijzonder groot. Zeer te begrijpen. De impulsivi teit overheerste, bezonkenheid kon nog niet gevonden worden. Het politiek ge sprek heeft thans weer haar normale banen gevonden, men denkt weer in de realiteit en is niet irreëel. Wat nü als mening over gebeurtenissen uit de oor logsjaren geschetst wordt, geschiedt grondig. (Enkele uitzonderingen daar gelaten). Men heeft tijd gevonden zich te beraden. Ideeën, tussen '39 en '45 ge vormd, werden getest aan de werkelijk heid en uitvoerbaarheid. Veel wat toen logisch, juist en onafwendbaar leek, heeft thans aan geldigheid ingeboet. Na een half jaar Nederlands bestuur Slechts Elteri echt „Duits" Tijdens ongeveer een half jaar Ne derlands bestuur heeft de reorganisa tie van het leven in de correctiege bieden aan de Duitse grens op bevre digende wiize voortgang gevonden, of schoon enkele nijpende vraagstukken nog niet tot een oplossing konden zienlijk* voordelen, daaj hun levenskos- ten zeer sterk verlaaed ziin. Zij krijgen hun lonen via het Nederlandse consulaat te Diisseldorf betaald en in hun woon plaats in guldens uitgekeerd. De boerenstand maakt in beide gebie den een moeilijke tijd door. De overscha keling op de kwalitatief hoger staande Nederlandse markt gaat met moeilijk heden gepaard, die nog versterkt worden door de sterke prilsdalingen op de groen- ten- en fruitveilingen. Vele boeren had- worden gebracht, aldus kunnen wii de j den hun kasgeld in goederen. die na de grenscorrectie sterk in waardp daalden. VERNEDERLANDSING- ONDERWIJS. Een der moeilijke punten blijft het onderwijs dat eerst op lange termijn op Nederlandse voet kan worden georgani seerd- Autoriteiten in de correctiegebieden verwachten, dat met ingang van het nieuwe schooljaar op 1 April een be gin zal worden gemaakt met de ver nederlandsing van het onderwijs in de correctiegebieden. Aangenomen kan worden, dat het ontwerp erenscorrec- tiewet. dat in October bil de Kamer zal worden ingediend, voorzieningen zal omvatten om in de eerste klasse te beginnen met de hervorming van het onderwijs. In de hogere klassen zou men dan voorlopig on de bestaan de voet voortgaan, zodat een geleide lijke overgang kan worden bereikt. Aan het Duitse onderwijs in de cor rectiegebieden is tot dusverre niet ge tornd. Hoewel de overgang naar het nieuwe gezag nergens ernstiee psychologische reacties tot gevolg heeft gehad, kan men toch zeggen dat de psychische aanpas sing zich gemakkelijker voltrekt in de Zelfkant dan in E'ten De eerste heeft een volkomen bij Lim burg aangepaste: bevolking met weinig mening der plaatselijke autoriteiten samenvatten. Het zijn in het bijzonder de proble men van de boerenstand en de financie ring van de wederopbouw en de open bare werken, die de Landdrosten zorgen baren. Daarentegen heeft de overgang van het Duitse naar het Nederlandse leven voor de arbeiders en de midden standers geen aanzienlijke moeilijkhe den met zich gebracht en hebben deze groepen haar materiële positie belang rijk zien verbeteren. De situatie loopt in de beide grootste correctiegebieden vrij sterk uiteen. Slechts in wat men de psychische reacties zou kunnen noemen zijn de ervaringen in Elten en in de Zelfkant, het gebied bij Sittard, gelijk: nergens is er in deze gebieden enig spoor geweest van pogingen om de goede verstandhouding tussen het Nederlandse bestuur en de bevolking te verstoren. Wanneer men afziet van het gilde der caféhouders wier panden door brouwe- ril-reclames een echt Nederlands uiter lijk hebben gekregen, dan kan men zeg gen dat de arbeidende tand de grootste voordelen van de overgang heeft geplukt De overschakeUne der arbeiders op Ne derlandse bedrijven heeft in de Zelfkant vlotter plaats gehad dan in Elten. doch ook de arbeiders die od hun oude oosten in Duitsland zijn gebleven plukken aan- Slechts zelden worden in deze maan den het publiek brochures aangeboden, welke nog eens teruggrijpen op de oor logsjaren zélf, of problemen, welke annex zijn aan de oorlog, haar invloed of gevolgen. Zo dit nog geschiedt, is dit meestentijds een strijdgeschrift, een po lemiek of een scherpe aanval op deze of gene. De inhoud van die schrifturen is te recht bepalend voor de vorm. Niet- agressieve meningen, overtuigingen, be schrijvingen of anderszins vinden in boekvorm hun weg naar het lezend of studerend publiek, De onderwerpen toch dwingen tot gefundeerdheid, preciesheid en weloverwogendheid. Een andere vorm is niet wel mogelijk. Verbazing moet het daarom wekken, dat een Haags arts een brochure met dertien pagina's tekst genoegzaam acht te om drie uitermate moeilijke en na genoeg onontwarbare onderwerpen uit de doeken te doen. Natuurlijk valt het steeds toe te Juichen, dat men beknoptheid betracht. Om echter in dertien pagina's te ver klaren de Duitse inval in Rusland de „bevrijding" van Mussolini en de kern van het E-Spiel (in hypothese vorm) vergt toch wel iets te veel van de fan tasie. Het leven is zó uitermate gecompli ceerd, dat wat op het eerste gezicht juist lijkt, bij nader inzien door zóvele factoren beïnvloed blijkt te worden, dat een menigvuldigheid van problemen en vraagstukken hier direct aan gekoppeld moet worden. Waarom in deze rubriek vele woorden over dit dunne geschrift? Wel, hierom: ter bestrijding van het amateurisme! Duizenden weten het steeds beter dan de minister, tienduizenden veroordelen maatregelen op hun uiterlijke vorm, zonder ook maar enigszins kennis te dragen van alle facetten er aan ver bonden, honderdduizenden praten over onderwerpen, welke zij onvoldoende be heersen en millioenen menen uit logisch verstand te redeneren, Indien maatre gelen becritiseerd worden. In overgrote mate zijn al die gedachtenuitwisselin- gen slechts complimenten aan de spre kers en denkers zélf. Kamerstrategie en borreldiscussies zijn vaak aangenaam, doch alleen in de kring waar zij geboren worden! De heer Ledeboer .schrijver van de brochure „De blinddoek af", blijkt zijn conclusies te trekken op basis van een dagboek „zoals er in Nederland geen tweede bestaat". Nu is rnij verzekerd door wélingelichte bron. dat ten eerste de heer Ledeboer Inderdaad een bij zonder welverzorgd dagboek in de oor logsjaren heeft bijgehouden, doch te vens, dat het lichtelijk overdreven ge noemd moet worden, dat dit „enig" zou zijn. De auteur heeft hier overigens geen schuld aan Het zou mij te ver voeren de heer Ledeboers geschrift geheel te beschou wen. Ik wens slechts een mentaliteit aan te duiden, te weten die van het „Ik zie het zo, dus is het zo." Hoe goedbedoeld en hoeveel studie de sohrijver ook gemaakt heeft van de hem ter beschikking staande bronnen, de ba sis voor een behandeling van de on derhavige onderwerpen is te smal. Zij, die het precies weten, zijn klein in aantal Eervoller is het dan ook nog steeds te erkennen iets niet te begrijpen of niet in te zien, dan de schijn te wekken het wel te begrijpen. Schijn is een kwaad, eerlijkheid een niet genoeg te waarderen eigenschap! De geloofwaardigheid van en de logica in „De blinddoek af" mag nóg zo sym- plistisch schijnen, de juistheid moet in twijfel getrokken worden. De schrijver ging van een zeker idee uit, gebaseerd op absoluut onvolledige gegevens. Ver der moet men ernstig de zuiverheid in twijfel trekken, indien geargumenteerd wordt met „toch wel al te sterk", „ge loof maar vrij", „vermoedelijk heeft hij", „dat kan toch geweest zijn", „het meest waarschijnlijke is", enz., enz. De Parlementaire Enquête-Commis sie heeft o.m; tot taak een onderzoek in te stellen naar het E-Spiel. Dit ge schiedt uitermate grondig! De ideeën- flits van de heer Ledeboer kan hier on mogelijk mee vergeleken worden. Van zeer goed geïnformeerde kant is mij overigens nadrukkelijk verklaard, dat het vooralsnog als zeer aanneme lijk opgevat moet worden, dat er zich niets geheimzinnigs om het gehele E- Spiel heeft afgespeeld. Gewoon: „zij zijn er in gelopen!" Het verschijnsel van amateurisme kan alléén de gedachten vertroebelen, kan slechts zaken in verkeerde lichten plaatsen, kan geen heil doch onheil brengen. De lust om voor privé-detec- tieve te spelen dient men te bedwin gen! REIZIGER. taalmoeilijkheden, welke in meerderheid Limburgse kranten leest. Elten heeft in veel sterkere mate het karakter van een echte Duitse eemeenschap en dr Blaau- boer kon op onze vraag, hoe de bevo'king i zich thans voelde, slechts antwoorden: „Duits" De vernederlandsing hier zal een Tentoonstelling Leids Kunst Centrum Het Lïids Kunst-Centrum organi seert ditmaal in de Boerhaavezaal van het v.m. St. Caecilia-Gasthuis aan de Caeciliastraat een geschilder de en getekende portretten-galerij, bijeengebracht door kunstenaars uit Leiden en omgeving. Verschillende inzenders van de vorige expositie doen zich thans van een andere en zeer speciale zijde kennen en het doet goed, hiermee opnieuw het be wijs geleverd tc zien van vitale en intense activiteit, waarbij meermalen een originele en frisse visie valt op te merken, welke haar plaats vindt naast een vakkundige scholing. Dat er onder deze verzameling man nen ook die van zwakkere broeders voorkomen is vanzelfsprekend, het geen niet wegneemt, dat de toekomst ook voor hen mogelijkheden kan bie den,, vooral door de vruchtdragende samenwerking en beïnvloeding van de leden onderling. De waarde van het aantrekkelijke geheel wordt verhoogd door het feit, dat het geëxposeerde door de deskun dige aanwijzingen van de juryleden prof. v. d. Waal, Lode Sengers en Mein- dert Zaalberg een voor zover zulks bij zoveel uiteenlopende Individuele expressie mogelijk is toch een rustige en harmonische samenhang verkregen heeft. Tegen de hoge, witte muren van de Boerhaavezaal welke 's avonds in een helder licht gehuld is en op de tafels komen de vele schil derijen, tekeningen en schetsen uitne mend tot hun recht. Een opvallende verbetering is, dat de schelle gele ach tergrond van de vorige maal thans verwijderd is. Inzenders op deze tentoonstelling, welke vanmiddag door wethouder Van Schalk met een inleidend woord ge opend Is, zijn H. A. Bal (Noordwijk), W. Beekman <Leiden>. J. van den Berg. Oegstgeest, W E. Bosch (Lelden). H Clavan, id., L. H van Gisteren, id., C. v. d. Kaay. Oegstgeest. L. H. Koekkoek. Leiden, J. van der Post, id J. C. Roe- landse, Leiderdorp. Lode Sengers, Lei den, Will H. Tweehuisen, id., C. J. Vee- lenturf. Bodegraven, L. G. Verstoep, Leiderdorp, Han Were, Leiden, Jaap en Peter Wijnsouw, resp. Den Haag en Leiderdorp en J. van Zonneveld, Den Haag. Men ziet het: behalve hier reeds ge trouwe en bekende namen, ook ver schillende nieuwe, hetgeen bewijst, dat het L.K.C. steeds meer in de belang stelling der kunstenaars komt te staan. Het doel dezer expositie is niet zozeer de hier aanwezige werken te verkopen, doch bovenal „opdrachten" te verkrij gen. Menigeen zal de behoefte gevoelen een geschilderd dan wel getekend por tret van zichzelf, een familielid, een vriend of vriendin te bezitten- Welnu: hier kan men bepalen tot welke werk wijze of opvatting men zich het meest aangetrokken gevoelt en zijn keuze vaststellen Al naar eigen vermo gen, obseivatle en opvatting hebben vele kunstenaars hun medemensen uit gebeeld. Het is daarbij interessant ieders specifieke werkwijze en visie te beschouwen. Ge zult U tot de één wel, tot de ander wellicht in het geheel niet aangetrokken gevoelen. Doch bij dit al zult U tot de verblij dende conclusie komen, dat er door al- den hard. met liefde en ambitie ge werkt Is en tevens dikwijls met opval lend knappe en bezienswaardige resul taten. Dat de inzenders vooral de jongere daarbij dikwijls blijken open te staan voor nieuwe en interessante richtingen, zij het dan dat door hen veelal nog naar een volledige verwe zenlijking hunner idealen en ont plooiing hunner krachten gezocht en gestreefd wordt is logisch. Wij hebben onze poging om tot een gedetailleerde bchand;ling van het ingezondene over te gaan helaas bij gebrek aan plaatsruimte moeten op geven. doch ook zonder dat kunt U ervan overtuigd zyn, dat een bezoek U in kennis zal brengen met een veelomvattende hoeveelheid waarde vol artistiek werk. Da< het voortvarende L.K.C. daartoe opnieuw de gelegenheid biedt, stemt tot warme erkentelijkheid. H. kwestie van lange adem ziin De lnvoe- rine van volledig Nederlands onderwijs In de eerste klasse der laeere school, die th?ns in bet ver^hiet ligt. zal daartoe de eerste stap zijn.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7