Waarom en hoe een Engels legatie-employé Boedapest verliet van T Radio-amateur redt kind Met een enkel woord Radio-programma Leren de Duitsers dan niets? Hallo P.A.O.R.O.B. 1 ZATERDAG 1 OCTOBER DE ONTMANTELING AANGEVALLEN De Westduitse Bondsdag heeft een 60daal-democratische motie aangeno men, waarin de regering wordt uitgeno digd om stopzetting van de ontmante lingswerkzaamheden en herbeschouwing van het ontmantelingsprobleem te ver zoeken. De minister van arbeid, Storch, ver klaarde, dat de regering de Duitse ar beidsbeurzen heeft geadviseerd geen deel te nemen aan de werving van arbeiders voor ontmantelingsploegen. Arbeiders, die uit deze ploegen ontslag nemen, zullen ook niet de gebruikelijke tijd hoe ven te wachten alvorens zj) werklozen- uitkering ontvangen. Twee communistische moties om am nestie te verzoeken voor arbeiders, die wegens weigering om ontmantelings werkzaamheden te verrichten gestraft zijn en om hulpverlening voor hen, die als gevolg van zulk een Weigering uit hun werk raakten, werden eveneens aangenomen. Aan het eind van het ontmantelings- deba't sprak kanselier Adenauer, die een beroep deed op de geallieerden om het probleem moedig aan te vatten en de ontmanteling tijdig te beëindigen om te voorkomen, dat zij eeh „voedingsbodem voor een nieuw nationalisme" zou wor den. Adenauer herinnerde er aan. dat na de eerste wereldoorlog het verdrag van Versailles ..de beste basis voor een roe keloze nationalistische propaganda" was geworden. De bondsdag besloot voorts om de uit eindelijke beslissing over de federale hoofdstad drie weken uit. te stellen. Een commissiezou in die tijd rapport uit brengen over de voordelen van Frank fort. en Bonn. In beide steden zijn belangrijke be dragen geïnvesteerd in gebouwen voor parlement en regering. Bonn heeft, wat technische facilitei ten betreft, nadelen bij het centraal ge legen Frankfort, hoewel de stad veel geld besteed heeft aan vervoers- en ver bindingsmogelijkheden. Later aanvaardde de Bondsdag met overweldigende meerderheid een socia listisch voorstel om Berlijn als de twaalfde staat te behandelen. Volgens deze motie zou Berlijn eventueel weer de hoofdstad worden van Duitsland. Slechts de communisten en de enigszins separatistische Beierse partij en een lid van de Beierse christen-socialisten ble ven zitten toen de andere afgevaardig den opstonden om zich met de motie eens te verklaren. Een eerder ingeleid amen dement, volgens hetwelk de verwijzing naar Berlijn als toekomstige hoofdstad werd geschrapt, werd -verworpen, hoewel dit de steun kreeg van Adenauer, de kanselier. Zij volgen de meester HONGARIJE EN POLEN ZEGGEN VRIENDSCHAPSVERDRAG MET JOEGO SLAVIË OP. Hongarije heeft het twee jaar oude verdrag van vriendschap en weder zijdse bijstand met Joego-Slavië op gezegd. Polen is hierop reeds gevolgd. Tegelijkertijd eiste Polen de onmid dellijke terugroeping van acht leden van de Joegoslavische ambassade te War- sohau en de stopzetting door de ambas sade van alle activiteiten, die vijandig zijn tegenover Polen. Tot de aoht bedoelde leden behoren de militaire attaché, de raadsman van de ambassade, de handelsattadhé en de persattaché. Desbetreffende nota's zijn geheel op de leest der bekende Russische nota geschoeid. Dreigende crisis in Frankrijk Het Franse kabinet, dat nog geen overeenstemming heeft bereikt over zijn politiek met betrekking tot de lonen en kosten van levensonderhoud, heeft, naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen, besloten af te treden, indien het geen 'compromis-oplossing kan berei ken. Hedenmiddag zal er een bijeen komst van het voltallige kabinet worden gehouden. FRANCO NAAR PORTUGAL. Het Portugese ministerie van buiten-' landse zaken bevestigt, dat generaal Franco in October een bezoek aan Por tugal zal brengen. Het geldt een be leefdheidsbezoek, zo wordt verklaard. LAATSTE AMERIKAANSE VLIEGTUIG OP LUCHTBRUG. Het laatste Amerikaanse vliegtuig op de luchtbrug is gisteravond onder de muziek van een militaire kapel en het licht van perscamera's te Berlijn aan gekomen. Berlijn heeft door het gezamenlijke Engels-Amerikaanse vervoer 2.343.301 ton steenkool, bloem, benzine en medi sche en andere artikelen ontvangen. De luchtbrug-operatie begon op 26 Juni van het vorige jaar. De Britse luchtmacht zal tot nader order vijf dagen van de week van Slees- wijk naar het vliegveld Gatow blijven vliegen. GRIEKS COMMUNISTISCH LEIDER TERECHTGESTELD. De Griekse communistische leider De mosthenes Gheorghioe. die door een militair gerechtshof 14 dagen geleden ter dood was veroordeeld wegens deel neming aan opstand, is te Athene te rechtgesteld. Premier Diomedes verklaarde tegen over Reuter: „De terechtstelling kon niet worden verhinderd, daar de rege- ringsmotie om de terechtstellingen op te schorten, totdat de gevallen zijn on derzocht door een raad voor pardon, nog niet van kracht is geworden." De regering heeft deze motie thans aan een parlementaire commissie voor gelegd. DE LOONKWESTIE BIJ DE BRITSE SPOORWEGEN. Vertegenwoordigers van de 400.000 le den van het Britse verbond van spoor wegarbeiders hebben de bevindingen van de verzoeningscommissie, die hun eis tot loonsverhoging van 10 shilling per week had afgewezen, aanvaard, doch. zoals de secretaris van het ver bond naderhand verklaarde, alleen om dat het verbond zich moreel hiertoe ge bonden voelde. De resolutie, waarin deze bevindingen worden aanvaard, geeft te kennen, dat men geen andere keuze zag en „pro testeert nadrukkelijk" tegen de aanbe velingen van de commissie, die in strijd zijn met de bewijzen door het verbond an de commissie voorgelegd. Een voorstel onr „volgens de regel" te R- werken, waarbij men niet meer Qcck dan waartoe men volgens de f.s- dienstregeling verplicht is, leru ec eed' meerderheid van een derde Operatie geslaagd! Het gebeurde nauwelijks enkele we ken geleden. Te Helmond experimenteerde de ra diozendamateur Paorob temidden van tientallen draden, buizen en lampjes met zijn zelfgebouwd zend,.station". De luidspreker zocht krakend en kras send naar enig aanvaardbaar geluid. Plotseling klonk het: „Hallo hier Onykd in Lookeren België; hallo Pao rob In Helmond, ik heb een dringende boodschap voor Paodl in Utrecht. Wilt ge me helpen?i' Antwoord: „Ik wil je graag helpen, maar vertel me die dringende aange legenheid, misschien kan ik je van dienst zijn." En de Belgische radiozendamateur vertelde: „Een familie hier in de buurt heeft een drie dagen oud kind, dat een scheurend buikvlies heeft. De plaatselijke dokter staat machteloos. Volgens hem moet er in Utrecht een professor zijn, die misschien operatief kan ingrijpen. Zijn naam Cn adres zijn echter onbekend. Wilt ge Paodl vragen om direct te informeren?" Een kind in levensgevaar! Paorob schakelt zijn toestel direct over en begint met spanning de code om te roepen van de Utrechtse collega. Hij heeft succes want Paodl antwoordt 'binnen enkele minuten. De Utrechte- IBBIEHHSSSnBBBlIHHBBI HOND MET BIGGEN. Toen het varken van een boer te Ommel sleohts twee biggen ter wereld bracht, overleefde de zeug deze „schande" niet. De jonge big getjes zouden ten dode opgeschre ven zijn geweest als een buurman niet zijn hond beschikbaar had ge steld, welke nog ontroostbaar was van het verlies van dertien jongen. De biggetjes worden thans liefde rijk door de hond verzorgd! Hoge onderscheidingen voor drie Amerikanen RESP. GROOTKRUIS EN COMMANDEUR ORANJE-NASSAU. Bii Kon. Besluit is benoemd tot Grootkruis in de Orde ran Oranje-Nassau, met de zwaarden, Commander in Chief, U S Naval For ces Eastern Atlantic and Mediter ranean, Admiral Richard L. Conolly en tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, Captain Ephraim R Maclean jr, chef van de staf, en Captain John M. Will, commandant van de USSS „Colum bus". Ir INGEN HOUSZ 25 JAAR DIRECTEUR HOOGOVENS. Na de algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te ÏJmuiden. werd gistermiddag in Hotel l'Europe te.Amsterdam een receptie ge houden ter ere van ir A H. Ingen Housz. die gisteren 25 jaar als-directeur aan de vennootschap verbonden was. De be langstelling voor deze receptie was bij zonder groot. Practisch de gehele Ne derlandse industrie was vertegenwoor- ^'"d. OFFICIER VAN JUSTITIE LOOFT BELONING UIT. De Officier van Justitie te Amster dam looft f. 1000 uit voor degene(n), die dusdanige aanwijzingen geven in ver band met de roofoverval op het bijkan toor van de Spaarbank van de stad Am sterdam, welke er toe leiden, dat de da ders worden aangehouden en veroor deeld. Staalstaking in de V. St. een feit Philip Murray, president van de bond van Amerikaanse staalbewerkers, heeft de 528.000 leden van de bond bevel ge geven, 1 minuut na middernacht in staking te gaan. Het bevel werd tele grafisch naar 53 grote staalmaatschap- pijen, de American Can Company en verschillende ondernemingen voor de winning van ijzererts verzonden, nadat vertegenwoordigers van de bond een conferentie met regeringsbemiddelaars hadden afgebroken. DE LEIDING VAN HET COMMUNISTISCHE CHINA. Mao tse toeng, de leider van de com munistische partij in China, is met al gemene stemmen gekozen tot voorzitter van de „Centrale volksregering van de republiek China". Mevr. Soen yat sen, weduwe van de stichter der Chinese republiek, en ge neraal Tsjoe teh, opperbevelhebber van het communistische leger, zijn tot vice- voorzitter gekozen. Er zijn zes vice-voor- zitters. Voorts werden 56 leden gekozen van de Raad der Centrale Volksregering, die bevoegd is „het staatsgezag van de volksrepubliek China" uit te oefenen. naar begint onmiddellijk telefonisch te informeren, doch intussen' heeft Hel mond via een der specialisten van het plaatselijke ziekenhuis het juiste adres reeds gekregen. Nog geen 20 minuten na de eerste op roep van de Belgische amateur geeft Paodl het verlossende antwoord: „Breng de baby vandaag nog over naar Utrecht. Prof. dr Nuboer van de universiteitskliniek te Utrecht zal in samenwerking met dr Klinkenbergh van het St. Antoniusziekenhuis, even eens te Utrecht, de operatie verrich ten". Nog diezelfde avond is het kind naar Utrecht vervoerd. Dezer dagen bereikte de radiozendamateurs het verblijdende bericht, dat de operatie uitstekend ge slaagd was en dat het patiëntje, vrij wel geheel hersteld, naar zijn gelukkige ouders in Lookeren was truggekeerd! Ambassadeur en Consul- Generaal uit China terug Hr, Ms. ambassadeur te Nanking, ba ron F. C. van Aerssen Beyer en van Vos hol, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd naar ons land terugkeren. Jhr G. R. G. van Swinderen, consul- generaal te Shanghai, is naar ons land teruggeroepen en zal werkzaam worden gesteld op het Dep. van Buitenl. Zaken. Dodelijke val van 7 meter Bij het verrichten van werkzaamhe den aan een loods van de scheepswerf gebrs Suurmeyer te Foxhol viel de tim merman Jansen uit Hoogezand door een zwakke plek in het dak. Hij viel zeven meter en kwam op platen ijzer terecht. Zwaar gewond werd hij naar 't Acad. Ziekenhuis te Groningen over gebracht, waar hij enige uren later is overleden. Een spannend detective verhaal Wallace Harrison, een 32-jarige voormalige employé van de Britse le gatie in Boedapest vertelde het ver haal van riin lotgevallen in Juli jl., die niet onder doet voor de beste de tective roman. Harrison wi'id in Juli ontvoerd door leden van de geheime politie in Boeda pest en in een verhoor van twee uur in een privé-flat verzocht een liist te ge ven van .Hongaarse verraders". Zijn nachtmerrie-week begon met een geheimzinnige boodschap van een on bekende in de namiddag van de eerste Juli van dit jaar. Deze belde hem op en vroee of hij geïnteresseerd was in „de verblijfplaats va nmevrouw Anita Tor- bagyi" Deze was een telefoniste van de Britse legatie in Boedapest. Harrison wist dat zii al een week „•vermist" was. Anita Torbagvi was een 22-jarige bru nette. die bevriend was met Harrison, De onbekende stem verzocht Harrison om die avond om 2145 uur te komen bij het museum van beeldende kunsten. Harrison besloot de afspraak na tp ko men. doch verzuimde de legatie of vrien den op de hoogte te stellen van het voorgevallene. Toen hij op het afgespro ken uur bii het. museum kwam. zag hij na enkele minuten een man op hem afkomen die hem in slecht Engels vroeg of hii Harrison was, Inmiddels was er een gesloten auto komen aanrijden en voor Harrison het wist. werd hii er ln geduwd en reed de wagen met grote snelheid weg. In de auto zat een vrouw, die in goed Engels zei .hou ie stil". Harrison krees de in druk dat de "man en de vrouw allebei gewanend waren. De man beschreef hij als ..het gangster-tvpe zonder das en ongeschoren Hij kon in de duisternis en met de slechte verlichting niet pre cies nagaan waar men naartoe reed. maar zae wel dat de Donau werd over gestoken naar Buda, In een donkere nauwe straat stÓDte men en Harrison werd uit de wagen geduwd De vrouw zei ..vole mij". Na een Daar trapDen te ziin oDgegaan kwamen zij aan een deur. waaron de yrouw kloDtp in een soort code. waarna zij in een ^ikamertie tegenover een hall kwamen In een leustoel zal een man, die Harrison beschreef als „de meest on- heirioellende figuur die ik ooit heb ge zien". Hij sprak geen Engels, maar de vrouw die Harrison begeleidde fungeerde als tolk. De man vroeg: wil ie weten waar me vrouw Torbagvi is? Harrison antwoord de bevestigend waarop de man zei: .Je zult. haar zo zien". n Toen vroeg hij„Ben je bereid mij een lijst te geven van Hongaarse verraders"? Hij voegde er aan toe, dat het leven van mevrouw Forbagyi daarvan af hing. Harrison antwoordde, dat hij geen landverrader was. Gevraagd of hij wist, wat de man bedoelde, verklaarde Harri son tegenover het A.N.P., dat hij hele maal niet begreep waar het om ging. De man vroeg verder niets meer, maar gaf een teken, waarop alle lichten uit gingen. In de hal aan de overkant ging toen een soort zoeklicht aan, dat recht in het gezicht van Harrison scheen. Er gebeurde geruime tijd verder niets en er werd ook niet gesproken. De drie Hongaren begonnen cognac te drinken, doch weigerden ook een slok aan Harrison te geven. Gedurende meer dan twee uur werd niets gezegd. Plot seling gingen daarna de lichten weer op en de deur van een aangrenzende slaapkamer werd geopend. Half gedra gen tussen twee bewakers, eveneens van het gangstertype, kwam mevrouw For bagyi binnen. Harrison vertelde, dat Anita Forbagyi een gezonde sportieve en levenslustige jonge vrouw was, toen hij haar het laatst had gezien. Nu echter was zij een wrak. Bleek, donkere kringen onder de ogen, het hoofd naar beneden han gend. en niet in staat te spreken. Hij liep op haar toe en raakte haar aan, doch een van de bewakers sloeg hem weg. Harrison zei, dat hij niet precies meer wist wat hij toen deed. Hij verloor zijn zelfbeheersing en ging verschrikke lijk te keer tegen de Hongaren in de kamer. Onderwijl werd mevrouw Tor- bagyi weggeleid Zij had niets gezegd. Harrison begreep toen eigenlijk pas, dat hij met „een soort van geheime po litie" te doen had. De leider van het gezelschap, die een en ander onbeweeglijk en zonder enige emotie had gadegeslagen, zei tegen Harrison: „Nu heb je haar gezien. Ik geef je tot 10 Juli de tijd om deze zaak te overdenken. Als je iemand vertelt, wat hier is voorgevallen, kost het me vrouw Torbagyi het leven". Toen werd Harrison weer naar dé auto gebracht en in wilde vaart ging men terug naar Pest. De auto stopte in een stille straat en Harrison werd er uitgegooid, waarop de auto meteen ver dween. Thuisgekomen, vertelde Harrison niets van het voorgevallene aan zijn vrouw, want hij meende, dat zijn belagers hun dreigementen wel degelijk zouden uit voeren. De volgende dag reed hij in ziin auto ergens in de stad, toen een grote wagen langszij trok en hem coupeerde. De bestuurder stak zijn hoofd uit het raam en zeide: „Denk er om 10 Juli". Die avond vertelde hij het gehele ver haal aan zijn vrouw. Dezelfde avond probeerden „onbekende mannen" bij Harrison thuis binnen te dringen onder verschillende voorwendselen. Eerst werd er opgebeld door „meneer Torbagyi", de man van Anita. Harrison wist echter dat het gefingeerd was, want meneer Torbagyi sprak practisch geen Engels. Daarna werd hem door een klein jongetje een briefje overhandigd door „Torbagyi" getekend en waarin Harrison verzocht werd bij een kerk in de buurt te komen want „Torbagyi had iets heel belangrijks te vertellen". Harrison wist echter, dat Torbagyi enkele dagen daarvoor al was gear resteerd en bovendien ook geen- Engels schreef. Tegen middernacht werd er aan zijn flat gebeld, maar hij deed niet open. Toen het bellen aanhield, pakte hij de ketting van de halsband van zijn hond en verzocht zijn vrouw het raampje ïn de voordeur open te doen. Hij stond klaar om een eventuele hand die naar binnen kwam een flinke tik te geven. Buiten stond inderdaad Torbagyi, die er zeer slecht en ongeschoren uitzag. Torbagyi vroeg of hij binnen kon komen, want hij had iets belangrijks te zeggen. Maar tegelijkertijd keek hij sluiks naar rechts waaruit- Harrison de conclusie trok, dat Torbagyi geëscor teerd was. Hij kon het niet zien door het kleine raampje maar veiligheids halve smeet hij het raampje dicht. Een kwartier lang hield het bellen aan en nadat Harrison de bel had af gezet, werd een hele tiid zachtjes op de deur geklopt. Pas om 2 uur 's nachts zag Harrison dat enige mannen in een zwarte Amerikaanse auto wegreden. De volgende ochtend rapporteerde Harrison het gehele verhaal aan de le gatie-secretaris. Deze verzocht hem on- middelijk naar huis te gaan en zich ge reed te maken meteen naar Engeland te vertrekken. Hij werd naar huis ge bracht door de legatie-auto. Op de terugweg met ziin bagage naar de legatie werd de auto achtervolgd door een kleinere auto, een Vauxhall, die echter geen kans zag de steeds snel ler rijdende legatie-auto in te halen. Op verkeerslichten werd geheel niet meer gelet. Harrison bracht de nacht met zijn vrouw in de legatie door en de volgende dag bereikte hij, geëscorteerd door dri-s legatie-auto's, het vliegveld. Op 9 Juli, een dag voor dat de ter mijn afliep, arriveerde hij in Londen. Thans is hij tijdelijk werkzaam op de Britse ambassade te Den Haag. Harrison heeft nooit meer iets ge hoord van de Torbagyis en is er wel zeker van. dat ze belden niet meer in leven zijn. De Britse regering heeft om terug roeping verzocht van de Hongaarse legatie-employé Mihaly Gerencser als repressajlle voor het gebeurde. binnenland Het Prins Bernhard Fonds heeft een subsidie groot f. 5.000 verleend aan het Ballet der Lage Landen, om mede het optreden ln het seizoen 194919.50 mo gelijk te maken. Aan het einde van de laatste door mr Klaasesz gepresideerde gemeenteraads vergadering van Wageningen vond gisteren een afscheldsplechtlgheid plaats. De scheldende burgemeester ls door vele sprekers gehuldigd. Geiyk bekend ls de heer Klaasesz benoemd tot gouverneur van Suriname. De nieuw Ingestelde vaste commissie voor de landbouw van de economische commissie voor Europa zal van 35 Oct. a.s. te Genêve bijeenkomen. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van de heer N. H. Blink, Regeringscommissaris voor buitenlandse agrarische aangelegenheden van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Vice-admlraal b.d. L. Quant heeft gisteravond ln het radioprogramma ter aanbeveling van de Jaarlijkse openbare straatcollecte, die in de eerste 14 dagen van October zal worden gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der ln de oorlog 1940'45 gesneuvelde militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht, voor verminkten, oud-mllitalren en waar nodig gedemobillsecrden. De oorzaak van dc brand te Finster- wolde ls vermoedelijk, dat vier Jongens van vijf tot acht Jaar met lucifers hebben gespeeld. A.s. Dinsdag 4 October hoopt mevr. de weduwe Blom te Gouderak haar 100ste verjaardag te vieren. Haar nageslacht telt thans 19 klein- en 15 achterkleinkinderen. Kortgeleden herstelde zijdank zij penicil line snel van een longontsteking. Het oudste tekengenootschap van Nederland, Plctura te Dordrecht, bestaat vandaag 175 Jaar, Dit zeldzame jubileum wordt herdacht met een tentoonstelling van curiositeiten. Vandaag verlaat dr J. A. van Steyn wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd als directeur van het Staatsbosbeheer de dienst van het Mini sterie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening. buitenland Op een van de grootste houtopslag plaatsen van Finland, te Keml, in het Noord-Westen van het land, ls door het overspringen van een vonk van een sleep boot brand uitgebroken, die zware schade heeft aangericht, naar schatting tien mll- lioen gulden. Een sterke wind blies bran dende spaanders bijna twee kilometer weg. waardoor nieuwe branden ontstonden. Onder andere raakte een ziekenhuis ln brand, dat geëvacueerd moest worden. Zeventien personen kwamen om het leven als gevolg van het omslaan van een I boot in de Klstna-rlvler, ln de nabijheid van Masull-Patam, dat op een afstand van ongeveer vier honderd kilometer van Madras is gelegen. De raad van ministers van defensie van de landen van het Noordatlantlsch pact zal 5 October te Washington bijeen komen. MgT Wyszynskl, de primaat van Polen, heeft alle R.K. priesters verzocht geen contact te onderhouden met buitenlandse Journalisten en diplomaten en zelfs hun recepties niet bij te wonen, aldus meldt de Times. De president van de universiteit van Minnesota, waaraan prof. Weinberg ver bonden ls, heeft de wens uitgesproken, dat onmiddellijk van regeringswege een on partijdig onderzoek zal worden Ingesteld Tenzij prof. Weinberg officieel ln staat van beschuldiging zou worden gesteld, zou de universiteit zich niet gerechtigd achten maatregelen tegen hem te nemen. In Tsjecho-Slowaklje ls bekend ge maakt, dat de rantsoenering van brood geëindigd ls. Volgens R K. kerkelijke kringen te Praag zijn ln het district Pilsen veertien en te Karlovy Vary (Karlsbad) twaalf priesters gearresteerd. ZIJ waren er, naar gemeld wordt, van beschuldigd het zenden van protestbrieven tegen de nieuwe wet op de kerken te hebben georganiseerd. Een reeks explosies, die mijlen ver ln de omtrek hoorbaar waren, heeft ver woestingen aangericht ln de cokesfabrlek van de grote Fairfield staalfabrieken te Birmingham (V. St.). Na vier explosies schoot een reusachtige steekvlam de lucht ln. Een zegsman van het bedrijf ver klaarde. dat de eerste explosie zich voor deed ln een tank van de benzolfabriek. een onderdeel van de cokesfabrlek Men trof voorbereidingen met het oog op de verwachte staking van de staalarbeiders. Zes personen liepen lichte verwondingen op. De politieke commissie ter V.N. bijeen CHINA EN DE ITALIAANSE KOLONIËN. De politieke commissie der V.N. heeft na een debat van twee uur met 31 tegen 3 stemmen bij dertien onthoudingen be sloten de Chinese klacht, dat de Sovjet unie zich gemengd had in de Chinese burgeroorlog, als punt vijf op de agenda te zetten, d.w.z. na het Sovjetrussische voorstel voor een vredesovereenkomst tusen de vijf grote mogendheden. China had voorgesteld, dat zijn klacht vóór het Sovjet-Russische voorstel zou worden behandeld. Dit voorstel werd verworpen by staking van stemmen, na melijk 22 tegen 22 bij negen onthoudin gen. (Nederland stemde voor). Manoeilski (Oekraine) sprak van „het armzalige gewauwel" van de Chinese afgevaardigde! Engeland en Amerika stelden teza men voor Llbye binnen drie vier jaar zelfstandigheid te verlenen, terwijl de Sovjet-unie de onmiddellijke onafhan kelijkheid eiste en de terug trekking van alle buitenlandse troepen binnen drie maanden. De belangrijkste plannen voor de vroegere Italiaanse koloniën zijn de vol gende: Voor Eritrea: Engeland en Amerika wensen de Oostelijke provincies bij Abes- sinië gevoegd te zien en de Westelijke bij de Soedan. De Sovjet-unie wenst het gebied onder beheerschap der V.N. te plaatsen en na vijf jaar zelfstandigheid te verlenen. Abessiniè zou door Assab een weg naar de zee ontvangen. Italiaans Somaliland: Engeland en Amerika wensen dit gebied onder Ita liaans beheerschap te plaajtsen, waarmee de Sovjet-unie het eens is met dien ver stande, dat een adviserende commissie ingesteld wordt, bestaande uit vertegen woordigers van de permanente leden van de Veiligheidsraad. Italië, Ethiopië, een Europeaan en twee inheemsen. I 40 jaren S.RO.I. feestelijk heracht Op 1 October wasiet 40 jaar geleden, dat de school voc reserve-officieren der Infanterie, tans gevestigd te Ermelo, werd opgricht. Gisteren is dit jubileum gevird, allereerst met een mars van de itrlingcn der school, waarbij gedefileert werd voor de Commandant var de school, de Luit.-Kolonel G. I. Gerritsen. Tijdens de herdenkigsbij eenkomst in de Jan van Schaffeiarkazerne sprak de commandant van c school, een rede uit, waarbij hij de £ote ver-diensten van luitenant-kolonl Ob.d.) Mal- linckrodt memoreerdt die lange tijd ais hoofdinstructeur an de school ver bonden is geweest. leze heeft het leeuwenaandeel gehac in de geschie denis van de school. Majoor Overbeke, ud-commandant, gaf een verslag van e stichting van de school in 1909 Generaal-majoor W. J. van Dijk wees op de grote veratwoordelijkheid van de adspirant-offiteren voor de hun toevertrouwde marchappen Oud-commandant Dckerhout ver telde humoristisch veichillende din gen uit de oude doos. De reserve luitenantkolonel J. A. Neuyen, secretaris aiemene dienst Ver. Reserve-Officieren, af uiting aan zijn gevoelens jegens de '»ROI en wees op het grote belang vai deze school. Ten slotte sprak burgmeester Mar tens, die hoopte, dat d> school nog jaren lang in Ermelo fvestigd mag blijven. TROEPENSCHIP „TBINTA" NAAR INDONEIË. Het troepentransportsclp „Tabinta" is gistermiddag met troepe uit Amster dam naar Indonesië venokken. Aan boord bevonden zich ondefelen van de Kon. Landmacht en de Koi Marine. De Tabinta is eind Octber in Ba tavia en wordt 4 December ,s. weer uit Indonesië in Amsterdam vrwacht. Een wooid van bezinning. Zij. die in 1574 het ontzet van Leiden hebben medegemaakt, heb ben dit beleefd als een wonder, zo als wij, die in 1945 de bevrijding medemaakten. dit als een wonder hebben ervaren. De jaarlijks terugkerende her denking van 3 October 1574 dreigt dit wonder te vervagen. Wij spre ken natuurlijk over de grote moed, die de burgers van Leiden tijdens het beleg van de stad aan de dag legden. De spanningen, die binnen de muren zijn doorstaan door men sen. die vanwege de langdurige be legering en door de honger alle uit houdingsvermogen moesten missen, wekken enigszins het besef van de harde ernst der feiten. En als dan de herinnering aan de grauwe win termaanden van 19441945 bil ons het besef verlevendiet. wat bezet ting door een vijand en honeer voor een volk. dat begeert in vrijheid te leven, betekenen, worden wil eer- b'.edie stil. Die stilte moeten wij tijdens de fèéstviering niet ontlo pen Het van uur tot uur uitgestip pelde programma van de 3 Octo- berfeesten zou ons in een roes van de epe attractie naar de andere kunnen slepen en het eigen ver maak zou de blijdschap van deze dag kunnen worden Maar wij willen feest vieren zo, dat de zin van dat feest ons dui delijk is. Wij willen gedenken zoals het oude volk Israël de daden, die God had gedaan aan dit volk, ge dacht Wij willen in het. heden ge denken hetgeen in het verleden ge schiedde, maar dan zo. dat wil ons betrokken weten in de nood van die tijd, omdat de nood van 1574 ook de nood van 19441945 en ook die van 1949 is. Natuurlijk liggen de economische en politieke moeilijk heden van nu op een ander vlak. De strijd is omvangrijker, de gehele wereld is meer direct eetrokken in de worsteling om te komen tot een samenleving van orde, vrede en ge rechtigheid. Maar de nood is de zelfde. Ondanks alle gratie, die wij in de mode, in de lichaamsvorming In de techniek naar voren willen brengen kenmerkt ons leven zich door een stroefheid, die beangsti gend werkt. En dat het niet zo vlot loont, komt omdat wil ons niet kin derlijk blii kunnen verheugen in het heiliee gebod: Gij zult liefhebben de Heer uw God met gehel uw ziel en met geheel uw hart ei met geheel uw verstand en uw naste als uzelf. Omdat in 1574 hetzich blij bewegen in de ruimte va. dit gebod ontbrak, waren er het tar tende beleg van Leiden en de ng- stige hongerdood van mamen. vrouwen en kinderen, zoals m de onenigheid onder volkeren en de depressie od alle gebied. Wij vicen feest, we lopen mede op de mat van de muziek en we lachen net onze kinderen in de draaimoln, maar zullen we dan ook mede bd- den met hen. die samenkomen inle Pieterskerk, waar in 1574 tijdens ht beleg Zondag aan Zondag een vck in schreeuwende nood bad om rai ding en waar nu een volk samei- komt om dankend in gebed ook te nood van onze tijd voor God nee- te leggen? De nood van onze voorouders k toch ook onze nood. En onze nood is toch ook dezelfde als die van hen Hup redding is toch ook onze re£l ding En onze redding is toch ook de zelfde als die van hen. Hun gebed is ook ons gebed. Hun dank is onze dank. Want Hii. die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan vond voor ons voorgeslacht ook de wegen, waarlangs hun voet kon eaan. en baant ook voor ons het Dad, waarover wil mogen voor waarts treden. Wil vieren het grote historische feit dat 375iaar geleden Leiden werd ontzet, Wij spelen mede met onze kinderen, wij zingen mede ons volkslied, wij genieten de vreugde, die alom in onze stad heerst, maar we bewaren ook de stilte, hetzij in de kerk. hetzij in onze gezinnen, va ders, moeders en kinderen tezamen, om te gedenken, dat God, die eens in Christus ons leven redde van de macht, der duisternis, aan Leidens bevolking op 3 October 1574 de uit deze redding voortvloeiende red ding van geweld en druk. honger en ellende schonk. En wij, die ge denken. scheppen moed voor het heden. want. God, die ons roept, is getrouw. Hij doet het ook nu, P, W. SPRUYT Ned. Herv. predikant te Leiden VOOR DINSDAG 4 OCTOBER. Hilversum I (301.5 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ochtendblad; VPRO 7.50; dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: ochtendblad: 8.40: gram.muziek, 8.55: voor de vrouw; 9.00: hersengymna stiek; 9.30: gram.muziek; 10.00: morgen wijding; 10.15; populaire muziek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: radio volks uni versiteit; 11.30: voor de zieken; 12.00: gram.muziek; 12.30; mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.40: lichte muziek; 13,00: nieuws; 13.15: dlerenpraatje; 13.25: Promenade orkest en soliste, 14.00: voor de vrouw; 14.30: gram.muziek; 16.15: mu zikale causerie; 16.30: voor de Jeugd; 17.25: gram.muziek; 17.35: Ronde Talel- conferentle; 17.45: rijk over zee; 18.00- nieuws; 18.15: pianospel; 18.30- voor de strijdkrachten; 19.00: voor de kinderen; 19.05: seml-klassieke muziek: 19.40: „Paris vous parle"; 19.45: regeringsuitzending, 20.00 nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15 gevarieerd programma: 21.30: gram.mu ziek; 21.45: buitenlands overzicht; 22.00: Zuidamerikaans orkest; 22.25: pianocon cert; 23.00: nieuws; 23.1524.00- gram. muziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8 00: nieuws en weerberichten: 8 15: gram.muziek; 9.30 waterstanden.; 9.35: „lichtbaken"; 10.00: voor de kinderen; 10.15: gram.muziek; 10.40: schoolradio; 11.00: gram.muziek; 11.30: „als de ziele luistert"; 11.40: a capella koor; 12.00: angelus; 12.03: so praan en piano; 12.30: mededelingen; 12.33: symphonle orkest en solisten; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: gram.muziek; 14.05: om roeporkest en solist; 14.30: voor de vrouw; 15.00: schoolradio; 15.30: gram.muziek; 16.00: voor de zieken. 16.30: zlekenlof; 17.00: voor de Jeugd; 17 45: amusements muziek; 18.20: sportpraatje; 18.30. radio volks universiteit; 19.00: nieuws; 19.15: actualiteiten. 19.25: „dit ls leven", cause rie; 19.40: gram muziek; 20.00: nieuws; 20.05: „de gewone man zegt er 't zijne van"; 20.12 Arnhemse orkestvereniging cn solist; 21.10: kroniek beeldende kun1 sten; 21.3Cgram.muziek; 22.00: voor dracht; 22.40- gram.muziek: 22 45: avond gebed en liturgische kalender; 23,00: nieuws; 23.1524.00: gram.muziek, AGENDA ZATERDAG: Alp hen a. d. Rlln: Middenstands- tentoonstelling St. Jorlsplein, 26 en 710 uur. MAANDAG: Stadszaal3 October-cabaTet, 8 uur nam. Schouwburg: Revueshow Kees Pruis e.a. 71 uur nam. DE BIOSCOPEN. Trianon „Paniek in 't warenhuis" (alle leeft.) Zat, Zon en Maan 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Kex „2x2 2" (alle leeft.) Zon en Maan 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2,15, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Hollywood op zijn kop" (14 Jaar) Zon 230, 4.45, 7 en 9 15 uur; Maan 2.30, 4.30, 6.30 en 9.30 tvur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido „Don Juan" (14 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; Maan 2 30. 4.30, 6.30 en 8.30 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein" (14 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; Maan 2.30, 4.30, 6.30 en 8.30 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Hartman, Van Leeuwen, Teeuwen en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. De dienst der dierenartsen door de heren Commandeur en Weening. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 October 13 uur tot Maandag 3 October 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Van Maandag 3 October 8 uur tot Zaterdag 8 October 8 uur door Apotheek Boekwijt., Breestraat 74, tel. 20552 en d# Haven-Apotbeek. Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2