Laatste Berichten Bloembollenkwekers moeien handen inéén siaan De vreemdeling wil originaliteit en zwier zien UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS Beurs van Amsterdam WOENSDAG 2SEPTEMBER Na de devaluaüe Géén plaatselijk chauvinisme meer! (Van onze deskundige medewerker). Wat ook de nadelen van de devalua tie van de pulden mogen zijn, dat wij daardoor méér bezoekers uit het bui tenland zullen krijgen, staat wel vast. Daarom zal alles, wat deze vreemde lingen kan aantrekken, moeten wor den benut, en zullen wij om 't vreem delingenseizoen zo lang mogelijk te rekken, intensief gebruik moeten ma ken van de mogelijkheden die het bloembollenseizocn biedt. Dit was de strekking van het betoog, onlangs door mr A. C. de Vries, pers chef der Alg. Ned. Ver. v. Vreemdelin genverkeer, gehouden. Het voorjaar van 1950, dit moet aanstonds gezegd, biedt alle mogelijkheden voor zulk een profi teren van het bloembollenseizoen. Eerstens opent de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur in het voorjaar de zeer fraai aangelegde demonstratietuin van het Bloembollenvak, aangelegd op het terrein Treslong te Hillegom aan de hoofdweg HaarlemLeiden. De tuin trekt nu reeds de belangstelling van de voorbijgangers en zal dat ongetwijfeld nog meer doen, wanneer er in ,'t voor jaar de bolgewassen in bloei staan. Een evenement van de eerste orde zal ongetwijfeld zijn de opening van de grote Nationale Bloemententoon stelling „Keukenhof"' op het land goed van Graaf Van Lynden te Lis- se. Deze bloemententoonstelling in een ongerepte omgeving biedt reeds thans goede perspectieven. De duur van de tentoonstelling is voorlopig geschat op 10 jaren. Men had 'n plan opgezet, dat rekende met een beschei den omvang, die, wanneer het-met de deelneming meeliep, ieder jaar enigs zins zou worden vergroot. Maar thans heeft men al zóveel deelnemers, voor al gerecrutecrd uit de grote bedrijven van de streek, dat men reeds midden in de plannen voor het derde ten toonstellingsjaar is, nog vóór er één bol is geplant! Met de opening van deze tentoonstel ling valt samen het Jubileum1 van de Bond van Bloembollenhandelaren, dat op grootse wijze, vooral ook in de Bol lenstreek, zal worden gevierd. Hierdoor krijgt de tentoonstelling (waaraan de Bond zoveel mogelijk wil medewerken) een geheel apart cachet. Tevens heeft de Bond een voortuin-beplantingswed strijd uitgeschreven. De tuinen zullen door een Internationale jury worden •beoordeeld en zijn daartoe in groepen ingedeeld. Het leggen van bloemmozaïeken, eens het monopolie van de bloemenbadplaats Noordwljk, heeft zich ook in de Bol lenstreek tot een kunst ontwikkeld, zij het ook dat de ontwerpen tot nog toe sterk neigen naar het conventionele, en een weinig durf, originaliteit en artistieke visie méér het geheel gans niet zou schaden. En tenslotte mag er op worden ge rekend, dat ook dit jaar weer het Bloemencorso door de Bollenstreek zal trekken, dat nu reeds enige jaren ach tereen honderdduizenden uit binnen- en buitenland heeft aangetrokken. Het Vorig jaar is heiaas dit corso door fouten in de organisatie gedeel telijk in 't honderd gelopen. Die oor zaken onthulden meteen enkele zwakke punten, die speciale zorg vereisen, wil men inderdaad zoveel mogelijk profijt •van het vreemdellngenbezoek trekken. voorjaar 1949 toen trok het corso tweemaal door alle drie de dollendor pen van grens tot grens, een parcours dat veel te lang was. Daar kwam nogal wat onvoorzien oponthoud bij, zodat tenslotte duizenden, die uren hadden staan wachten, noodgedwongen huis waarts moesten keren, soms naar de Noordelijke provincies, zonder iets te hebben gezien. XJit die bepaling van het parcours VISSERIJBERICHTEN STUDIEREIS MET UK G8. De UK 68, met schipper K. Romkes, een der nieuwste aanwinsten van de Urker Noordzeevloot, ls gistermorgen met een aantal schippers van andere grote Noord- zee-schepen naar Esbjerg ln Denemarken vertrokken. Aan boord bevinden zich eveneens een vertegenwoordiger van een plaatselijke motorenfabrlek en de chef Aan een bank. De bedoeling ls kennis te nemen van een nieuwe vlsmethode, welke momenteel ln Denemarken wordt be oefend. In 1933 ging een Urker botter met enige schippers naar Denemarken om de snurrevaaclvlsserlj te bestuderen. Het ge volg van die studiereis ls geweest, dat deze Deense vl6serlj-methode momenteel niet alleen door een 60 Urker schepen wordt beoefend, maar ook door de vissers ln verschillende Noordzee kustplaatsen. Naar gehoopt wordt, zal ook de thans ondernomen studiereis gunstige resultaten afwerpen. De regering verleende alle medewerking, om deze tocht mogelijk te maken. De UK 68 zal Iedere avond radiografisch met Urk ln verbinding staan, zodat de reis op de voet gevolgd kan worden door alle Urkers, die belangstellen ln de visserij. SCHEVENINGEN. 28 Sept. Besommin gen: SCH 23 met f.3770; SCH 10 met f 260; SCH 96 met f 100; KW 215 met f.170; YE 93 met f.280: OD 4 met f.290; OD 20 met f 210; OD 22 met f. 330; OD 5 met f.340; OD 17 met f.290; OD 6 met f. 330; SL 49 met f. 320; SL 6 met f. 270. KATWIJK AAN ZEE. 28 Sept. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 86 60 k.; KW 67 20 k.; KW 18 70 k.; KW 49 17 k.; KW 32 25 k.; KW 20 70 k. uit halve vleet. KW 147 55 k KW 73 75 k.; KW 25 5 k.; KW 23 40 k.; KW 14 5 k.; KW 9 20 k.; KW 3 50 k.; KW 54 1 k KW 47 130 k uit halve vleet; KW 50 6 k.; KW 167 1 k.; KW 130 7 k KW 65 2 k.; KW 163 3 k.; KW 68 2 k.. KW 101 70 k.; IJM 268 60 k. Harlnctrekkers: KW 48 40 k.; KW 41 68 k.; KW 39 50 k.; KW 6 50 k KW 140 50 k.; KW 15 20 k.; KW 110 70 k.; KW 123 50 k.: KW 37 60 k.: KW 159 50 k.; KW 129 40 k.; KW 70 50 k.; KW 16 45 k.; KW 124 17 k IJM 283 40 k IJM 74 23 k Geen vangst: KW 83. KW 33. KW 138. KW 5. KW 173. KW 127, KW 45. IJM 75. Thuisstomend: KW 32. Gemiddelde harlngdrllfnetvlsserüVlaar- dlngen: 18 k.; Schevenlngen; 20 k Kat wijk: 22 k. VLAARDINGEN, 28 Sept. Binnen van de haringvangst: VL 166 met 39 last: I VL 53 met 36 last; VL 199 met 48 last I Marktprijzen volle en maatjes 20; volle haring 27.3030.80: volle haring h.k.z. 26.30; steurharlng 14.8022; ijle haring 16.10—22.20 Aan de vlshal een kustvlsser met f. 520 besomming aan verse vis IJMUIDEN. 28 Sept. Besommingen: 3 stoomtrawlers met een gezamenlijke be- rommlng van f. 55.600; i motoriogger KW 162 met f 3340. Kust vissers- IJM 52 f 2380; IJM 213 f.300; IJM 276 f.1260; DM 241 f. 60; IJM 226 f. 630, SCH 2 f. 860. spreekt een zeker plaatselijk chauvinis me. Ieder wil het volle pond hebben. Hoewel er samenwerking bestaat tussen de dorpen uit de Bollenstreek, is die meer incidenteel dan definitief, en ma nifesteert zij zich hoofdzakelijk bij de officiële opening van het bloembollen- seizoen (waarbij zelfs het anders afzij dige Noordwijk van de partij is) en bij het corso. Verder gaat ieder zijn gang en de plaatselijke VW's, die bij lange na niet de steun krijgen die ze verdienen, wel het minst uit de krin gen van het bloem'bollenvak, moeten maar roeien met de riemen die ze heb ben. Op velerlei gebied is het noodzakelijk, dat de gemeenten uit de Bloembol lenstreek zich nauwer aaneensluiten, om zelve ook te kunnen profiteren van het vreemdelingenverkeer en niet te moeten aanzien, hoe de bloeiende velden als trekpleister wor den gebruikt door de reisbureaux, die de bezoekers met een sneltreinvaar tje door de velden loodsen en verder him heil in de steden doen zoeken. Dat zal niet makkelijk zijn, want de Bollenstreek bezit behalve de bloeiende veiden weinig aantrekkelijks, er zijn slechts- enkele restaurants die repre sentatief en modern zijn en hotels zijn er vrijwel alleen in Noordwijk. Er is echter mogelijkheid voor een veel nauwere samenwerking tussen de gemeentebesturen en de plaatselijke VW's, zowel wat betreft de propagan da al«s het organiseren van attracties. Voorts zou het alleszins aan te bevelen zijn, wanneer men niet alleen de com merciële maar ook de artistieke zijde van deze aangelegenheid eens een drachtig bekeek. Immers zowel de zojuist genoemde eenvormigheid, die bij de bloemmozaïe ken moet worden geconstateerd (er zijn té veel vlaggen, té veel wapens, té veel leeuwen en dergelijke) als de ook bij het bloemencorso te constateren ge brek aan originaliteit, aan durf en zwier (behoudens natuurlijk de loffe lijke uitzonderingen) waardoor er b.v. twee zwanen en twee molens in de stoet reden zomede koninginnen in soorten, vragen artistieke leiding, die uit de samenwerking der belanghebben den moet worden geboren. Te veel 'overheerst nog het „dorpsele ment" in de organisatie van alles, wat met het bloembollen seizóen samen hangt, te weinig ziet men dit alles als een streekbelang in meer dan één be tekenis. Het is dan ook van harte te hopen, dat men in de Bloembollenstreek niet achter de feiten gaat aanlopen, maar tijdig rekening houdt met de vreem delingenstroom, die naar aller waar schijnlijkheid voorjaar 1950 kan wor den verwacht, en maatregelen neemt om deze vreemdelingen een onverge telijke indruk van de bloeiende vel den van Holland-ln-de-lcnte mee naar huls te doen nemen. Niet alleen onze vreemdelingen-industrie, maar ook de bloembollenexport is daarmee gediend! KATWljK Morgenavond aanbieding voorlopig zeehavenplan aan de raad Voordat de raad morgenavond om 9 uur in openbare zitting bijeenkomt, zal een besloten zitting worden ge houden, tijdens welke door de slicli- tingscom missie „Zeehaven Katwijk" het voorlopig plan met kostenbegro- ting voor een vissershaven in Katwijk zal worden aangeboden. In deze be sloten zitting, welke om 7.30 uur aan vangt. zal het voorlopig plan uitvoerig worden toegelicht. RAADSAGENDA. De Raad komt Donderdagavond om halfaoht ln openibare vergadering bijeen. Voornaamste punten der agenda zijn; Voorstel tot het verhuren van een ge deelte van de gemeentelijke rijwielstal ling; idem om het besluit tot regeling van de salariëring van de directeur van gemeentewerken en die der bedrijven te handhaven; Idem tot wijziging van het uitbreidingsplan wederopbouwplan) idem tot intrekking van het besluit, waarbij de gronden in het complex „Miereriweide" uit het Grondbedrijf worden genomen; idem de gronden van de te maken nieuwe begraafplaats. LISSE THEORIE EN PRACTIJK. Gisteravond werd door de oud-leer lingen van de Rijks Tuinbouwschool de eerste vergadering gehouden in „De Nachtegaal". De voorzitter, de heer Gehrels, open de deze druk bezochte vergadering met een hartelijk welkomstwoord, waarin de heer D. v. Egmond dank gebracht werd voor het vele werk. dat hij voor de vereniging verzet heeft. De vergade ring stemde hiermede in met een har telijk applaus. Hierna hield de heer Van Zijverden uit Hillegom een lezing over zijn reisindrukken ln Amerika op gedaan. De talrijke aanwezigen kregen een ruim overzicht van de grote bloem- bollencultures en kwekerijen, welke zich in het Westen van Amerika bevinden: Alle bezienswaardigheden, welke spr. op zijn UOOO mijl lange reis bezocht heeft waren op de gevoelige plaat vastgelegd Vele plaatjes werden met een toelich- j ting vertoond. Aan het slot van de avond mocht spr. een krachtig applaus ontvangen, hetwelk vergezeld ging van een mooi bloemstuk. Voor het tijdvak van 1 Sept. *49 tot 1 Sept. '50 zijn wederom benosmd tot tijdelü.kleraar/lerares aan de Rijkstuin bouwschool alhier mevr. A. J L. Boo gaard uit Haarlem, de heer A. P. Bos man uit Heemstede, mej. M. Jansze uit Oegstgeest en de heer A. Klimenko uit 's Gravenhage. RIJNSBURG BEPERKTE CREDIETVERLENING VOOR BROODLEVERANTIES. De Rjjnsburgse Bnkkersver. kwam In vergadering bijeen. Na enige besprekingen van organisatorische en vaktechnische aard. behandelde men het punt credlet- verlenlng. Besloten werd, deze tot de ge bruikelijke weekcredleten te beperken en bil achterstand een regeling tot wekelijkse afbetaling te treffen. Wanneer dit even tueel geen resultaat mocht hebben, zal men overgaan tot het systeem der z.g. zwarte lijsten Men hoopte echter, dat dit overbodig zal blijken. Na de rondvraag, waarbij nog enige vacantio-problemen ter tafel kwamen, werd deze vergadering door de voorzitter gesloten. VALKENBURG Raadsvergadering DE BOCHT IN DE VALKENBURGSE WEG. Gisteravond kwam de Raad ln ver gadering bijeen. Na opening werden de notulen onveranderd vastgesteld, waar na B. en W. de gemeenterekening 1946 aanboden. Deze sloot met een tekort van f. 14.018,56. Een verzoek van de Nederlandsche Vereniging tot bescherming van Dieren om buitengewoon lid te worden van deze vereniging tegen een contributie van f. 50,— per jaar werd afgewezen. Nadat enkele artikelen van de nieuwe Algemene Politie Verordening waren herzien, werd (onder Intrekking der oude verordening) deze vastgesteld. Als geneeskundige, belast met koste loze vaccinatie, werd met algemene stemmen benoemd dr H. M. Heutinz te Katwijk. Als leden van de Adviescommissie Woonruimtewet 1947 werden de aftre dende leden herbenoemd. In plaats van wethouder Poot werd benoemd de heer G. v. Leeuwen. Bij de rondvraag verzocht de heer Joh. v. d. Meij B. en W. stappen te doen bij het gemeentebestuur van Oegstgeest om bij de aanlegplaats der pont een lantaarn te plaatsen, daar hy de verlichting aldaar zeer onvoldoende acht. De heer Th. v. d. Meij zou veran dering willen zien bij het overzetveer. Hij acht de huidige veerpont niet ge schikt voor het vervoer van bakfietsen en tweewielige wagens, temeer daar er al enkele ongelukken gebeurd zijn. B en W. zullen doze kwestie met de eigenaar bespreken. Hierna deed de heer Ouwersloot de mededeling, dat de bocht in de Val- kenburgse weg bij de zg. punt, op ad vies van de K.N.A.C. zal worden recht getrokken, daar in de practijk deze bocht een obstakel blijkt te zijn. Ver- \oigens kwam spreker nog even terug cp de .contra-memorie van B. en W. (uit de oude Raad). Hij vond dat ach ter de-ze kwestie een punt moest wor den geszet. Maar daar de C. M, een zo danige - scherpe toon had. en hij de commissie van onlwaarheden voelde be schuldigd, verklaarde hij dat de com missie haar standpunt handhaafde. Hy zou deze zaak dan ook niet meer ln de Raad ter sprake brengen. De burge meester had graag nog een schriftelijke verklaring gehad en zou deze dan ook weerlegd hebben. De heer Ouwesloot zei dat de commissie hier niet meer op in gong. Sluiting .volgde. Burgerlijke Stand Geboren: Hesslna, d. van J. Rhljnaburger en J. Koelew()n; Maartje, d. van S. Peet en L. A. Hor- ten6ius. Getrouwd: J. Oosterlee Jm en M. Nas- veld Jd. VOORHOUT OPENING STRAATWEG LEIDSEVAART. De werkzaamheden tot vernieuwing van het tweede gedeelte der Leldsovaart- straatweg van Nagelbrug af tot hoek Noordwljk-Blnnen, naderen thans hun voltooiing. Nog deze week hoopt men de nieuwe straatweg met rijwielpad voor alle verkeer open te stellen. Hiermede ls dan een einde gekomen aan de slechte ver bindingsweg Rijksstraatweg—Noordwijk Ma Voorhout. Een leder herinnert zich nog. dat ln het bloemenselzoen ln het voorjaar file's personenauto's, gehuld ln grote stofwolken, met een slakkengang deze weg afkwamen. Thans voorwaar een verbetering, waar door velen rljkhalzend naar werd uitgezien. VOORSCHOTEN 50 JAAR BIJ „VOORSCHOTEN". i«Ee£fi,clezer da8en herdacht de heer W Dykman het feit. dat hij voor 50 jaar in dienst trad van de N.V. Zilver- fabriek „Voorschoten alhier, toen de firma J M. van Kempen en Zonen. De huldiging vond plaats in zijn woning. Aanwezig waren directie, jubi leumcomité en enige leden van het personeel. De jubilaris werd allereerst toegesproken door zijn direoteur, mr S. A. C Begeer. Het was spr. een groot genoegen de jubilaris te midden van zijn gezin zijn gelukwensen te kunnen aanbieden. Hii overhandigde -hem de gouden medaille van de Mij. voor Nij verheid en Handel en de daarbij *be- horende oorkonde. Een spoedig herstel werd hem toegewenst. Namens de di rectie overhandigde spr. een enveloppe met. inhoud. Jhr Von Weiier trad In een dubbele functie naar voren Allereerst in plaats van de algemene directeur, de heer C. J A. Begeer, die jammer genoeg ver hinderd was en in zijn functie als di recteur van de .Koninklijke Begeer". Hij wenste hem van harte geluk met dit zeldzame jubileum en na enkele herinneringen uit het verleden aange haald te hebben, noemde hij de jubi laris een voorbeeld, een exponent van de oude tijd. Hij overhandigde hem de gouden ere-penning van de Kon. Ned. Edelmetaal Bedrijven en sprak de wens 'uit. dat hij het. jongere geslacht nog steeds een voorbeeld zal ziln. De heer Fr. Kriek huldiede de jubi laris namens het jubileumcomité, schetste hem als een prettige collega en bedankte hem voor de vele goede raadgevingen, die hii steeds aan de jongeren gaf Met de beste wensen voor een spoedig herstel overhandigde hij hem een enveloppe met inhoud. Mr S. A. C Begeer besloot de ril der sprekers, door er aan te herinneren dat de generatie Dijkman al 182 dienst- laren aan het. bedrijf had gegeven. Hy ovo-handiede hem een kist sigaren. De oudste zoon bedankte namens zijn ouders voor de hartelijke wijze, waarop zijn vader gehuldigd was. WARMOND RAADSVERGADERING. De Raad komt morgen in openbare 'vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. benoeming diverse raadscommis sies; idem ambtenaren van de burger lijke stand; voorstel van B. en W. tot voltooiing van het sportterrein; idem tot het verstrekken van een geldlening onder verband van tweede hypotheek op de voet van de Financiëringsregeling woningbouw 1948 ten behoeve van de bouw van 8 woningen aan de Sweiland- straat door de heer Th. J. Leenen; Idem tot het ontwerpen van een plan tot regeling van de bebouwing van de be bouwde kom; idem tot verhuur van de asschuur en het Oude Raadhuis; idem tot toekenning van een vergoeding van de beloning der aan de R.K. bijzondere school verbonden vakleraar ln de licha melijke oefening. AANVARING. Een B.M.-jachtje van de heer G. v. d S. uit 's-Gravenhage kwam in aan varing met een motorschip. Het zeil- jachtje kapseisde, zodat de inzittenden Staking in textielfabriek 18 MEISJES LEGDEN HET WERK NEER. By de N.V. Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk is hedenmorgen een staking uitgebroken, In een onderhoud, dat wij hedenmorgen met de directie haaden, werd ons het volgende mede gedeeld: De staking omvat de afdeling hand- machinebreisters. Deze meisjes (een 18-tal in de leeftijd van 15 tot 23 jaar), die op stukloon werken in de sokken- brelery. eisen hogere lonen aangezien deze ook bij een andere firma hier ter stede zouden worden betaald. De firma Van Wijk evenwel zegt geen hogere lo nen te kunnen uitkeren, aangezien zij reeds het plafond bereikt heeft. Inwilliging van de eisen der staak- sters zou een wettelijke vervolging van de firma ten gevolge hebben. Ds M. J. Punselie TREEDT BINNENKORT AF ALS VOORZITTER VAN DE VER. VOOR CHR. ONDERWIJS. Naar wij vernemen heeft ds M. J. Punselie de wens te kennen gegeven om zeer binnenkort te bedanken als voor zitter van de Vereniging voor Chr. On derwijs te dezer stede, een functie, welke hf) meer dan 25 jaar met grote toewijding heeft bekleed. TUINBOUWCURSUS. Gisteravond werd in de school Boom- markt de eindles gehouden van de cur sus in materialenkennis. De heer Joh. Jonker Sr. opende deze les, waarna de leraar, de heer J. Ver mande, de leerlingen nog enige vragen stelde over het meegebrachte materiaal. Daarna maakte de heer Kievit, ver tegenwoordiger van de Rijkstulnbouw- consulent te Naaldwijk, de uitslag be kend, die als volgt luidt; J. Buurman en A. Wetselaar, beiden te Leiden, met zeer veel vrucht. D. v. Egmond en C. W. J. v d. Voort, belden te Voorschoten, met veel vrucht. P. J. Beyer. J. Koome, J. A. de Jong, allen te Leiden, J. Hesseling te Lisse en W. P. Ravensbergen te Katwijk a. d. Rijn, met vrucht. NED, CHR. VROUWENBOND. Huldiging van mej. N. de Rave. Tijdens een gisteravond ln „De Har monie" gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrou wenbond is de presidente' van deze bond. mej. N. de Rave, in verband met haar zilveren jubileum als hoofd van de Prinses Beatrlx-kleuterschool, hartelijk gehuldigd. Mej. Hellendoorn, die hierbij het woord voerde, dankte mej. De Rave voor het vele, dat zij in het belang van de afdeling heeft gedaan en bood haar namens het bestuur en leden enkele ge schenken aan. Toegezongen werd de ze genbede uit Psalm 134. Mej. De Rave, die het „veel te erg" vond. zeide, dat de school en de vrou wenbond haar steeds een stimulans hadden gegeven om met opgewektheid en ambitie haar werk te verrichten. Hierna ging men over tot de bespreking van enkele huishoudelijke zaken, waar onder de vaststelling van het wlnter- programma, NAfcR EEN NIEUW LEIDS DIERENASYL. De afdeling Leiden van de Nea. Ver. tot Bescherming van Dieren bericht ons, dat Zaterdag a.s. (in verband met de Dierendag op 4 October) een collec te zal worden gehouden, waarvan de opbrengst besteed zal worden voor een nieuw te bouwen Leids Asyl voor Zwerfdieren. Des avonds zal een groep van twaalf personen met de Taptoe medelopen om propaganda te maken voor dit mooie deel. De afdeling Leiden hoopt, dat een ieder naar vermogen zal medewerken. Het feit, dat Dierenbescherming in ons land bozig is een krachtige volksbewe ging te worden, vervult de afdeling met hoop. 24 OCTOBER RAADSZITTING. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden gehou den op Maandag 24 October 1949. VOETGANGSTERS WAREN DE SCHULD! Gisteravond omstreeks 6 uur vond op de Apothekersdijk een aanrijding plaats tussen een personenauto en de 35-jarige wielrijder S. S. uit de Spllsteeg. Het on geluk werd veroorzaakt doordat de wielrijder naar rechts moest uitwijken voor twee overstekende voetgangsters en daarbij ln aanraking kwam met het achterwiel van een voor hem rijdende wlelrijdster. Hij viel hierdoor tegen een juist passerende auto, bestuurd door S. S. en brak het linkerbeen. De Ë.H-D. bracht het slachtoffer naar het Acade misch Ziekenhuis. De Mona Kura Serenaders onder leiding van Dick Coster, die Zaterdag j.l. te Rotterdam de kampioenstitel van Zuid-Holland in de hoogste afdeling behaalden, vormen tezamen geen mond harmonicagezelschap, zoals wij gisteren abusievelijk berichtten, doch een ama- teur-Hawaiian-ensemble. te water moesten springen. Zij werden aan boord van het motorschip ge nomen. WASSENAAR JAARVERGADERING NUTSDEPARTEMENT. Gisteravond werd in het gebouw van de Nutsspaarbank aan de Langstraat de Jaarvergadering gehouden van het Departement Wassenaar der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Uit de uitgebrachte verslagen bleek een toenemend ledental, een batig saldo in kas van f 521 58 en een druk gebruik van de bibliotheek, welke thans 4690 delen omvat. Als bestuursleden werden herkozen de heren Stolk en Timmer man, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Hui- bregfse, werd gekozen de heer Van der Vis. VOLKSZANG. In het verenigingsgebouw aan de Kerkstraat werd door de Ned. Ver. voor de Volkszang gisteren een zangavond gehouden, onder leiding van Herman Stenz. De belangstelling was helaas niet zo groot. De hond van de heer J. alhier deed in de Irisstraat een aanval op mevrouw Dwaardoor zij kwam te vallen Haar reohteronderbeen brak en haar rechterarm werd gewond. Zii werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De politie had J. al eerder ten aanzien van zijn hond ge waarschuwd. Thans werd proces-ver- baal tegen hem opgemaakt. Nederlandse en Belgische credietverstrekking aan West-Duitsland Op een bijeenkomst van economische deskundigen uit Duitsland en de lan den van de Benelux, welke gisteren te Keulen werd gehouden, heeft prof. Ge- lissen, voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland ver klaard, dat Nedrland het voornemen heeft credleten te verstrekken aan West-Duitsland om de economische be trekkingen tussen beide landen te be vorderen. België zou zich bereid hebben ver klaard, eveneens dergelijke credleten te verstrekken. R.T.C. zal a.s. weekeinde doorwerken Naar wij vernemen, zal tijdens het as. weekeinde door de leden van de R.T.C. doorgewerkt worden. In het bij zonder zullen de leden van de centrale commissie met de voorzitters van de financieel-economische commissie en subcommissies gezamenlijk trachten een oplossing te bereiken voor de ernstige moeilijkheden, welke in deze commissie zijn gerezen. De UNCI zal de besprekingen bijwo nen en trachten actief mede te werken, eventueel door middel van bepaalde voorstellen, tot het bereiken van over eenstemming op de moeilijke punten. Het staat op dit ogenblik nog niet vast, waar de weekelndbesprekingen zullen worden gehouden. Men zal ech ter in Nederland blijven. ALLEEN CONSTELLATIONS OP INDONESIË-LIJN. Met ingang van de winterdienstrege- llng zal de Indonesië-lijn der K.L.M. uitsluitend worden gevlogen met Lock heed „Constellation"-toestellen. De Douglas DC-4 machines, die tot dusverre ook op deze route vlogen, zul len voor deze luchtweg overbodig wor den door Constellations, die de veron gelukte vervangen. De KLM zal binnenkort op het tra ject Amsterdam—Paramaribo een tus senlanding maken te Brussel. De route van deze luchtlijn wordt dan Amster dam—'Brussel—Ma drid—'LissabonPa - ramaribo. KNAAPJE TUSSEN BRUG DODELIJK BEKNELD. Gisteravond wilde de 4-jarige Albert Boes uit ALmelo bij het dichtdraaien van een brug over de Vriezeveense wijk te Dalerveen bij Almelo hierbij al spe lende behulpzaam zijn. Hij verloor daarbij evenwel zijn evenwioht en ge raakte met zijn hoofdje bekneld tussen het hekwerk van de brug. Met een ern stige schedelbasisfractuur werd het ventje naar het ziekenhuis vervoerd, w4ar hü in de afgelopen nacht is over leden. TIJDELIJKE STREMMING IN TREINVERKEER AMSTERDAM—HAARLEM. Ten gevolge van een storing in de electrische voorziening was op het spoorwegbaanvak AmsterdamHaarlem het electrische treinverkeer vanmorgen van aoht uur af onmogelyk. Reizigers werden via Uitgeest vervoerd. Om elf uur kon het verkeer weer worden hervat. „ARS ET LABOR". Gezellige avond. De Burchtzaal was gisteravond geheel gevuld met vrienden van de Christelijke mandolinevereniging „Ars et Labor", welke vereniging een concert en toneel uitvoering gaf. De voorzitter, de heer J. v. d. Mark, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de cre-leden, mevr. P. C. van Iterson en de heren J. W. Hartlng cn B. de Kier, en tien leden van de Ko- ninklyke Marine, die de gast van „Ars et Labor" waren. Verder deed spr. mededeling van het massale concert, dat 19 October as. ge geven zal worden in de Stadsgehoorzaal en waaraan o.a. ook „Ars et Labor" zal medewerken. Met een enkel woord van propaganda besloot de heer Van der Mark. Het eerste gedeelte van het program ma bestond uit mandoline-muziek. De club, die onder directie staat van de heer W. v. Iterson, heeft deze avond haar beste beentje voorgezet. Het ap plaus was hartelijk en welverdiend. Na de pauze werd het toneelstuk „Achter de wolken schünt toch de zon" van Kees Spierlngs en R. Feenstra op gevoerd Ook dit deel van het pro gramma slaagde goed en oogstte veel succes. Tussen het tweede en derde bedrijf sprak de ere-voorzitter ds P. W, Spruyt, een kort propagandawoord. Als er nog jonge mensen in de zaal zijn. aldus sprdie nog geen ontspanning hebben, laten ze die dan gaan zoeken by „Ars et Labor". Dan zal het deze vereniging nog beter kunnen gaan. De heer Van der Mark sloot de avond met een woord van dank tot alle medewerkenden. De devaluatie van de West-Duitse Mark De geallieerde hoge commissarissen voor Duitsland hebben hedenmorgen na een büeenkomst. die byna ononder broken 18 uur had geduurd, bekend gemaakt, dat zü zyn overeengekomen devaluatie van de West-Duitse mark tot een nieuwe dollarkoers van 23 8 dollarcents toe te staan. De hoge commissie is het standpunt toegedaan, dat elke bestaande discri minerende methode en vorm van dum ping dienen te worden geëlimineerd, en dat er maatregelen moeten worden getroffen tot beëindiging van alle reohtstreek?3e of indirecte subsidies, die worden verstrekt en dergelijke discriminerende methoden of dumping te steunen. Een en ander dient óp 1 Januari as. voltooid te zün. De hoge commissie beveelt, dat er onmiddellijk een onderzoek dient te worden Inge steld om vast te stellen, welke maat regelen voor de uitvoering van dit be sluit nodig zyn". In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zullen binnen zeven da gen maatregelen worden genomen ten einde te verzekeren, dat de belangen der kolen-importerende landen niet worden benadeeld door de huidige wü- ziging van de pariteit der Duitse mark. Dit zal bereikt worden doer hetzy' de exportprüs voor kolen te handhaven en/of de binnenlandse prijs ln zodani ge mate te würigen. dat het verechil tussen deze pryzen niet groter is dan voor de pariteltsherzlening. De Duitse regering zal aan de hoge commissie de maatregelen, die hier voor nodig zün, voorstellen. NIEUWE ZESMOGENDHEDEN- BIJEENKOMST OVER CONTROLE ATOOMENERGIE Volgens de „New York Times" zullen de vijx grote mogendheden en Canada morgen te New York hun achtste ge heime büeenkomst houden over contróle van de atoomenergie. Dit zou de eerste zesmogendhedenconferentle over atoom energie zün na het nieuws over de atoomexplosie. De eerste büeenkomst werd verleden maand gehouden overeenkomstig de te Parüs aangenomen resolutie van de al gemene vergadering der V. N., waarin werd verzocht om overleg over de moge- hjkheid. tot een overeenkomst te komen. Volgens een gezaghebbende zegsman uit de kring der Amerikaanse delegatie, aldus het blad, ls het voorstel van de Sovjet-unie tot verbod van atoomwa pens, verleden weck ln de algemene ver gadering door Wysjinskl naar voren ge bracht. voor de VB. onaanvaardbaar, daar de Sovjet-unie strenge internatio nale controle der atoomenergie niet als voorwaarde stelt voor het atoombom verbod. ZUID-AFRIKA BREEKT ONDER HANDELINGEN OVER AMERIKAANSE LENING AF. De minister van financiën van de Z. Afr. Unie, Havenga, hoeft de onder handelingen in de Ver. Staten ter ver krijging van een lening afgebroken, om dat z.i. de door betrokkenen aan hem gestelde voorwaarden, zoals deponering van een equivalente hoeveelheid goud of toezicht ln de unie op de besteding van het leningsgeld, als onaannemelük moeten worden beschouwd. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 27 Sept. De stroom verkooporders blüft aan houden. De beurs had vandaag dan ook weer een teleurstellend verloop voor diegenen, die op een hausse-periode ge rekend hadden. De beroepshandel onderneemt op dagen, waarin van een regelmatige da ling der koersen sprake ls, maar wei nig. Het waren dan ook zo goed als uitsluitend orders van het publiek, die de markts temming bepaalden. Tegen slot trad een licht herstel ln, waardoor de geleden verliezen voor een klein ge deelte konden worden ingehaald. De nadelige verschillen waren dan ook niet 00 groot als die van gisteren. Kon. Olie bereikten op 309 1/4% een dieptepunt. Hierna herstelde de koers zich tot 311%. Aku's, Philips en Uni lever waren resp. 3, 2, en 4 punten la ger, evenals de minder courante soor ten. De Indonesische markt was aan be perkt aanbod onderhevig. Amsterdam Rubber en HVA waren ongeveer 3 pun ten lager, certificaten Dell-Maatsohap- PÜ ruim 1 punt. Op de Scheepvaartmarkt bleven de verliezen tot 1 punt beperkt. De staatsfondsenmarkt was flauw. De dollarlening Nederland speelt hier thans een dominerende rol. Zolang de koers van deze lening aantrekkelük ls voor het betalen van sommige belastingen, ontbreken stéunaankopen voor de in guldens luidende staatspapieren. De dollarlening gold 941/4 tot 13/16. De 3% Nederland 1947 was 3/8 lager, de Investeringscertificaten en Grootboek 1946 verloren leder rond een half punt. Woensdag 28 September ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. '48 3% Ned. '47 3% 3 Dollar-Ing *47 3 Investerlngscert. 3 Ned. p. 1962/4 m.b. 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Kolon. Bank N. Ind. H.bank Ned. Handelmü A.K.Ö Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon Olie Amst. Rubber Dell-Bat Rubber Holl Amer lün Kon Ned Stoomboot Ned Scheepv Oole H.V.A Java Cult Dell Bat Mü Dell Mij Senembah Vorige O. K. koers v. heden 100ft 97 94% 97 ft 98ft 94% 97% NDELEN 73 104% 161% 187% 185% 246% 241% 236% 233 174 311% 306% 144% 142 98 173 - 135% 163 166 V4 163% 76 121 149% 148% 125 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99ft Den Haag 1947 I 3 102 R'dam *37 I, n 3% 102 Industr. Obligaties Lever's Zeep Mü 3% 103% Kon. Petr. Mü104 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 168 Rotterd. Bank 173 Twentsche Bank 173 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr labr Rott. Droogd. Mü Zwanenb Organon Bandelsonde) nemingen Born. Sum. H. Mü- 158 Internatlo 188 Albert Heyn 197 Ned Mü Walv.Vrt. 119 Spoorwegen Dell Spoorw. Mü. 50 Amerik. fondsen Anaconda 26 Shell Uaion 36 336 339 202%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3