Devaluatie-debat Van het front der Verenigde Naties Joego-Slavië's antwoord aan Hongarije in Britse Lagerhuis begonnen Si WEER B ERICHT Djokja's Sultan acht afzonderlijke legers onaanvaardbaar Republikeinse kabinetszitting uitgesteld Naar een Franse regeringscrisis? 88ste Jaargang WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 00 No. 26807) LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no,: 57055 Verhoging winstbelasting De Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, heeft in het La gerhuis de devaluatie verdedigd. De op komst van de afgevaardigden op deze speciale bijeenkomst was zeer groot. Hij kondigde aan, dat de belasting op uitgekeerde winsten van 25 tot 30 procent zal worden verhoogd. (Waar nemers zien in deze maatregel de in vloed van de vakbeweging) De minister zou zich vrij achten ln zijn volgende begroting de grootte van de dividenden wettelijk vast te stel len, indien de maatschappijen nog verder van de vrijwillige overeen komst tot beperking van de dividen den afweken. Loonsverhogingen aan arbeiders zouden slechts in uitzonderingsgeval len worden goedgekeurd. De minister doelde hier speciaal op de laagstbe taalde arbeiders. De rest van zijn rede betrof in hoofdzaak hetgeen hij reeds eerder ten aanzien van de devaluatie en de te Washington genomen besluiten heeft gezegd. Sir Stafford zei verscheidene malen hatelijkheden aan het adres van de conservatieve oppositie, waarvan de lei der, Winston Churchill, om het speciale debat heeft verzocht. Maar Churchill bleef onverstoorbaar en liet zich met uit zijn tent lokken. Cripps voorspelde, dat door de deva luatie de kosten van levensonderhoud tegen het einde van het jaar slechts met ongeveer één procent zullen zijn gestegen. Voor de conservatieve oppositie ver klaarde Oliver Stanley, dat zijn par tij geen vertrouwen in de regering had. Hij achtte het oneerlijk om de motie van de regering te aanvaarden. Hij noemde de devaluatie een lapmid del meer in een reeks lapmiddelen. Stanley verklaarde niet voor een vrije wisselkoers te zijn, doch vroeg zich af of er niet een middenweg, een „fluctue rende koers" kon zijn gevonden. Stanley verklaarde, dat de oppositie bezwaar maakte tegen „de oneerlijke en gevaarlijke" poging om het volk te doen geloven, dat het alternatief van devaluatie massa-werkloosheid en in krimping der sociale voorzieningen zou zijn. Het uit de Labourpartij gestoten par lementslid Pritt noemde als „een rede lijke remedie, die de regering niet wilde zien, handel met de Sovjet-unie en China en beperking van de defensiebe groting". t David Eccles, die het debat voor de conservatieven gisteren besloot, ver klaarde, dat de regering dominions en de Europese landen had moeten raad plegen in een gezamenlijke bestudering van de koers, welke de beste uitzichten op grotere dollarverdiensten zou openen. In plaats daarvan is een unilaterale de valuatie „de West-Europese landen in het gezicht gesmeten, op het ogenblik, dat zij bereid waren een unieke stap vooruit in economische samenwerking te doen." J Het debat werd verdaagd tot heden, wanneer, naar men verwacht, Winston Churchill, de leider der oppositie, en Harold Wilson, de minister van handel, zullen spreken. Harriman verwacht belangrijke resultaten DEVALUATIE BEVORDERLIJK VOOR EUROPESE EENHEID. De reizende ambassadeur van hét plan-Marshall, Averell Harriman. heeft te Parijs verklaard, dat de devaluatie „bevorderlijk voor de Europese eenheid zou zijn" .De periode van aanpassing", zo zeide hij. „zal mogelijk wat verwar rend zijn, maar fundamenteel zal de herziening van de waarde der valuta's, waardoor deze meer in overeenstem ming komt met de reële waarde, zeker de vrije stroom van goederen en kapi taal bevorderen. Om een zo vrij mogelijke inter- Europese goederenbeweging te be reiken. is een bredere omwisselbaar- heid der valuta's binnen Europa ver eist. Herwaardering der valuta's maakt het besluit mogelijk, waardoor dit doel sneller kan worden bereikt. Ik zie een onmiddellijk optreden te gemoet van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking tot bevrijding van de handel van kwantita tieve invoerbeperkingen en hoop dat vóór het einde van het jaar belangrijke resultaten bereikt zullen worden. De herwaardering der valuta's heeft de kans op dollarinkomsten verbeterd. De verlenging van de wet op dc han delsverdragen op basis van wederke righeid toont aan, dat het Ameri kaanse volk bereid is om, door een verd°re verlaging van de tariefmuren de vrije wereld te helpen op de Amerikaanse markten te concurre ren". ATTLEE DOET GEEN VERDERE MEDEDELINGEN OVER ATOOM-EXPLOSIE Premier Attlee heeft geweigerd aan de leider van de oppositie, Churchill, na dere inlichtingen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de oppositie vroeg Churchill, of Attlee een verklaring had af te leggen over de ontwikkeling van de atoombom in Rus land. Attlee antwoordde ontkennend. „Ik geloof niet, dat het doen van ver dere mededelingen het openbaar be lang zou dienen," aldus de premier. DE VLIEGRAMP IN MEXICO. Alle 23 personen aan boord van het Mexciaanse passagiersvliegtuig, dat is vernietigd, zijn om het leven gekomen. Er waren 20 passagiers aan boord en een bemanning van drie." CRITIEK VAN MAL AN OP PERS VAN ZUID-AFRIKA. Dr Malan eerste minister van Zuid- Af rika, heeft gisteren op een congres van de nationalistische partij gezin speeld od het instellen van een onder zoek naar de activiteit van de dagbla den in de Unie Dr Malan verklaarde, dat indien men in het buitenland in de mening verkeerde, dat Zuid-Afrika door de dictatuur van een geheime organisa tie beheerst werd en de niet-Europea- nen door de blanken onderdrukt werden, dit de schuld was van de dagbladen. n'li 111 li in H'r!" Joego-Slavisch protest inzake j Hongaarse herstelbetalingen De Joegoslavische eezant te Boedapest. Yovalovic. heeft de ambassadeurs van de Sovjet-Unie, Engeland en de Ameri kaanse zaakgelastigde te Boedapest een brief aangeboden waarin geprotesteerd wordt tegen wat genoemd wordt de Hon gaarse schending van het vredesverdrag In de brief wordt er bil Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S on aangedron gen in overeenstemming met artikel veertig van het vredesverdrag Honga- rile's weigering sedert September 1948 om herstelbetalingen te verrichten te genover Joego-Slavië te bestuderen. In de brief wordt verder gezegd, dat, aangezien Hongarije had geweigerd het geschil met Joego-Slavië door onderhan delingen te regelen, het thans door de vertegenwoordigers van de drie mogend heden moet worden behandeld. Het voormalige lichtschip ..Haaks" bij Nieuwediep. heeft thans onder de bena ming „Hollands Glorie" de bestemming gekregen van internaat voor sociale jeugdzorg. Hier worden jongelui opgeleid tot varensgezel Onder belangstelling van hun kameraden volgen enige jongens in een sloep hun commando's op. GRETA GARBO ALS LA DUCHESSE DE LANGEAIS". De producer Walter Wanger heeft bekend gemaakt, dat Greta Garbo toe gestemd heeft, de vervaardiging van de film „La Duohesse de Langeais" naar het boek van de Balzac, uit te stellen tot het voorjaar van 1950. De film zal dan in Frankrijk ge draaid worden en niet in Italië, zoals oorspronkelijk het plan was. RUSTIG HERFSTWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. VrU frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfstweer met ongeveer dezelfde middagtempera turen als vandaag. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Ooste lijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 29 SEPTEMBER. Zon op: 6.36 uur: onder: 18.24 uur. Maan op: 15.55 uur; onder: 22.25 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.04 en 20.34 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Indonesië vijfde punt der agenda De Indonesische kwestie is als vijfde punt op de agenda van de politieke commissie der algemene vergadering van de Ver, Naties geplaatst. De Griekse kwestie en de voormalige Italiaanse koloniën zullen eerst behan deld worden. Als derde punt staat de Sovjet-resolutie, die de „voorbereidin gen voor een nieuwe oorlog" veroor deelt, op de agenda, als vierde punt de Palestijnse kwestie en als zesde en laat ste punt het rapport van de Veilig heidsraad. CHINA BESCHULDIGT RUSLAND. China zal de Sovjet-Unie officieel er van beschuldigen het Chinees-Sov- jetrussische verdrag te hebben geschon den en de politieke onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van China te hebben bedreigd, o.m. door hulp aan de Rode legers, aldus heeft dr Tsiang, het hoofd van de Chinese delegatie bij de Verenigde Naties, te Lake Success tegenover de pers ver klaard. Tsiang verklaarde, dat hij om op neming van deze beschuldiging op de agenda van de algemene vergadering en spoedige bespreking er van ver zocht heeft. Tsiang weigerde de essentie van zijn beschuldiging bekend te maken, zeg gende dat de volledige details te zijner tijd bij de bespreking in de politieke commissie aan het licht zouden komen. Op de vraag, of hij andere regerin gen over deze stap had geraadpleegd, zeide Tsiang, dat hij een „aanzienlijk aantal" regeringen had gconsulteerd. PEIPING WEER PEKING. De radio-omroep van ae Chinese com munisten heeft gemeld, dat Peiping, de hoofdstad van het oude China, gekozen is als hoofdstad van ae Chinese volks republiek. De stad zaj opnieuw haar oude naam Peking dragen. De communistische politieke raadple gende conferentie, die te Peiping wordt gehouden, heeft tevens een nieuwe na tionale vlag, een voorlopig volkslied en statuten voor de organisatie der nieuwe republiek aangenomen De nieuwe vlag zal in de bovenhoek aan de stok een vijfpuntige gouden ster, geflankeerd door een boog van vier kleinere sterren, op rode achtergrond dragen. Het voorlopige volkslied „zal de mars der vrijwilligers" zijn. Tsiang zeide, dat sommige der ge raadpleegde regeringen van mening waren, dat het China's souverein recht was om over het doen van deze stap te beslissen. De algemene commissie van de alge mene vergadering zal heden bijeenko men om China's verzoek in overweging te nemen. JOEGO-SLAVIË IN VEILIG HEIDSRAAD? Uit kringen der Amerikaanse dele gatie te Lake Success wordt vernomen, dat de Verenigde Staten de Joegoslavi sche candidatuur zullen steunen voor de Veiligheidsraadzetel, die door uit treding van de Oekraïne zal vrijkomen. De Sovjet-Unie zal Tsjecho-Slowakije steunen. De Amerikaanse delegatie zou ech ter geen pogingen doen om stemmen te winnen voor Joego-Slavië. Engeland zal niet voor Joego-Slavië stemmen. Men gelooft, dat Joego-Sla vië, dat reeds de steun heeft van de Latijns-Amerikaanse landen en de VS, een goede kans heeft de zetel te krij gen. Leer om leer Joego-Slavië heeft geëist .dat negen leden van de Hongaarse legatie te Belgrado binnen 24 uur het land zul len verlaten, als represaille tegen de Hongaarse eis. dat negen leden van de Joegoslavische legatiestaf te Boeda pest zouden vertrekken. Tezelfdertijd heeft de Joegoslavische legatie te Boedapest een .zeer krachtig protest" tot Hongarije gericht tegen de uitwijzing van de Joegoslaven. In een officiële verklaring te Belgrado wordt de Hongaarse daad beschreven als. een oocring om de verbreking van de diolo- matiekp betrekkingen te bewerkstelligen. TITO TEGEN DE SOVJETS Maarschalk Tito heeft de Sovjetrus- sische leiders er van beschuldigd „rondom onze grenzen met hun wa pens te kletteren" en hij beweerde, dat zii „loopgraven laten aanleggen" in Hongarije en Roemenië. Hij beschuldigde de Sovjet-leiders er verder van „het oude Romeinse prin cipe" „verdeel en heers" toe te passen op de Balkan Hij zei dat sommige Sov- iet-leiders en leiders van de volks-demo- cratieën jaloers waren op Joegoslavie's prestige en reputatie. De maarschalk sprak te Stolïch in Ser vië ter gelegenheid van de verjaardag van de eerste blieenkomst van het Joego slavische militaire comité, dat in 1941 een verzetsolan ontwierp. De Sovjet-leiders, die een geweldi e verantwoordelijkheid draeen tegenover de geschiedenis. doen hun best om de banden tussen verscheidene volken te verbreken teneinde hen gemakkeliiker te kunnen exploiteren, zo voegde Tito er nog aan toe Hii zei. dat Joego-Slavic „niet bang was voor Sovjetrussische bedreigin gen". Wij zullen, hoewel wij een klein land ziin, „ons strikt aan onze bui tenlandse politiek houden, die geba seerd is op de beginselen van het mar- xistisch-leninisme". „Wij willen alle grote mogendheden, en dit betekent de grote mogendheden zowel in het Oosten als in het Westen, het vol gende zeggen: men kan de kleine vol ken niet met de voeten treden". Hij ontkende, dat Joego-Slavië naar het Westelijk blok is overgegaan. Het bewiis hiervoor is. zo zei hii. dat Joego- Slavië samen met de Sovjet-Unie stem de en zal blijven stemmen- in alle prin cipiële kwesties. Maarschalk Tito zei. dat het proces tegen Rajk en anderen in Hongarije was gevoerd om „iedere toekomstige onge hoorzame communist te intimideren". ..Indien men zijn eigen weg tracht te gaan. wordt men een Amerikaanse spion genoemd". TSJECHISCH PILOOT GEVLUCHT. De piloot van een Tsjechoslowaaks tweemetorig lijnvliegtuig, dat van Ma- rianske Lazne op weg was naar Praag, is te Fuerth bij Neurenberg geland en heeft om asyl als politiek vluchteling verzocht. De marconist en de enige passagiers, een vrouw met een klein kind, ver klaarden de bedoeling van de piloot niet te hebben gekend en wilden naar Tsjecho-Slowakije terugkeren. Ook het vliegtuig zal aan de Tsjechoslowaakse regering worden teruggegeven. De piloot verklaarde „ziek en moe van Tsjecho-Slowakije" te zijn. ITALIAANSE ZEELIEDENSTAKING GEËINDIGD De Italiaanse zeelieden hebben een staking beëindigd, welke de scheepvaart in Italie's voornaamste havens gedu rende twintig dagen heeft opgehouden. De order om het werk te hervatten werd gegeven door de secretaris-gene raal van het Italiaans algemeen vak verbond, nadat was bekend gemaakt, dat de onderhandelingen over pensioe nen en salarissen met de werkgevers zouden worden hervat. De vakverenigingen „matigden haar eisen" wegens verlies voor de eigenaars bij het verhuren van schepen ten ge volge van de devaluatie van - het pond sterling. Volledige inlichting omtrent Namen De Sultan van Djokja heeft gister morgen anderhalf uur, op doorreis van Sumatra naar Djokja. te Batavia ver toefd. Hi) confereerde met vooraanstaande Republikeinen, o.a, met oud-minister Natsir en Sjahrir. Behalve het uitge breide gezelschap van 19 personen, dat de reis van de Sultan naar Sumatra heeft meegemaakt, reisden de vice- premier voor Sumatra, Sjafruddin Pra- wiranegara, en de militaire comman dant van Sumatra kolonel Hidajat, naar Djokja. In een kort gesprek met de pers verklaarde de Sultan, dat de militaire toestand op Sumatra over het alge meen goed te noemen was. Gevraagd naar zijn opinie over be richten uit Den Haag als zou tussen de Indonesische delegaties reeds een rui me mate van overeenstemming bereikt zijn t.a.v. de toekomstige verhouding tussen de TNI en het KNIL zeide hij, van mening te zijn. dat het ontvouwde schema voor de Republiek niet aan vaardbaar was. De verdeling in gesplitste comman do's en een administratieve indeling onder afzonderlijke sccretariaten- generaal ging veel tc ver. De psycho logische redenen, die een spoedige samensmelting van de TNI en het KNIL in de weg zouden staan, achtte de sultan niet van die aard, dat om die redenen een gesplitst commando nodig zou zijn. Twee afzonderlijke legers in de toekomstige RIS achtte hij niet mogelijk. Het KNIL wilde hjj niet zien als toekomstige kern van het Indonesische leger: „daar voor zijn wij niet bevrijd", aldus de Sultan. De uit Batavia naar Djokja vertrok ken Republikeinse autoriteiten hebben medegedeeld, dat de voor vandaag vastgestelde kabinetszitting waarin o.m. het voorstel van mr s'Jacob zou worden besproken, is uitgesteld tot morgen. Dit uitstel geschiedde mede in verband met de gemelde komst van vijf leden van het Amerikaanse congres in Djokja De voorzitter van de Republikeinse delegatie mr Susanto Tirtoprodjo, die te Surabaja met autoriteiten van de Negara Oost-Java besprekingen ge voerd heeft over burgerlijke kwesties in verband met het voorstel van mr S'Jacob heeft verklaard, dat dit plan in de huidige vorm nog niet aanvaard baar is. Het plan heeft aantrekkelijke en minder aantrekkelijke kanten, zo deelde hij mede. Hij verzekerde, dat het niet in. de bedoeling ligt de TNI terug te trekken uit de Federale gebie den. „De politieke commissie van het werkcomité van het KNIP (voorlopig Republikeins parlement) is thans vol ledig ingelicht omtrent de geruchtma kende kwesties rond de vertrouwelijke besprekingen te Namen", aldus heeft een lid van dit Comité te Djokja mede gedeeld. „De sensationele en speculatieve be richten over de te Namen gehouden onderhandelingen blijken over het al gemeen niet juist te zijn", aldus deze zegsman, die deze verklaring aflegde, nadat de derde Republikeinse koerier, Sekawa, in een besloten zitting van het werkcomité van het KNIP een uiteen zetting had gegeven omtrent de ont wikkelingen ter RTC. Volgens hem be staat in de Republikeinse delegatie zelf geen verschil van mening. Gezien de totdusver ontvangen rap porten kan verwacht worden, dat de RTC binnen de tevoren bepaalde da tum kan worden beëindigd, zo meen de de zegsman van Aneta, die ten slotte nog zeide, dat de geprojecteer de Unie geen constitutionele, doch slechts een volkenrechtelijke positie bezit. Vliegende honden zijn de Duitse herders Dolf, Brando en Lou, die met elkaar een bedrag van 15.000 dollar vertegenwoor digen. Dolf. Brando en Lou kwamen per KLM van Frankfort naar New York ge vlogen. waar zii door hun Amerikaanse eigenaar voor fokdoeleinden zullen wor den gebruikt. •Onenigheid over loonstop Volgens welingelichte kringen ls ter twee vergaderingen van het Franse kabinet geen overeenstemming bereikt over de wijze, waarop de arbeiders schadeloos moeten worden gesteld voor de stiiging van de kosten van levens onderhoud. De verdeeldheid over de vraag of men de arbeiders al of niet in de ver hoging van de kosten van levenson derhoud tegemoet moet komen, vormt de ergste crisis, die premier Queullle in zijn eenjarig bewind heeft moeten doorstaan. Het is zelfs mogeliik, dat het Franse kabinet heden zal aftreden! In parle mentaire kringen gelooft men, dat president Auriol, die ziin vacantie heeft onderbroken, zal trachten een compro mis te vinden. Premier Queuille. die wordt gesteund door ziin rechtse minister van Finan ciën. Petsche. is tegen een onmiddel lijke verbreking van de loonstop. Har riman, de Amerikaanse ambassadeur voor het Dlan Marshall heeft zich ook uitgesproken voor „verweer tegen de Inflationaire druk". De socialistische pn katholieke leden van het kabinet wijzen pr echter op dat de kosten van levensonderhoud sinds September 1948 met 20 percent gestegen zijn en achten een onmiddel lijke concessie aan de arbeiders nood zakelijk. Dc vertegenwoordigers van de werkgevers geven toe, dat de kosten van levensonderhoud gestegen zijn, doch delen het regeringsstandpunt, dat de loonstop kan worden gehandhaafd. Zij zijn thans bereid terug te keren tot vrije onderhandelingen over collectieve arbeidscontracten. Over deze kwestie bestaat in het kabinet eveneens verdeeldheid. De socialisten en katholieken wilden deze vrije onderhandelingen onmiddellijk weer mogelijk zien gemaakt, terwijl Petsche eerst wil zien hoe de devalua tie zal verlopen. Het bureau van de Franse Nationale Vergadering heeft het verzoek van de communisten om een speciale bijeen komst. ter bespreking van de devaluatie, van de hand gewezen. Het reces van de Nationale Vergade ring eindigt 18 October. DERDE MASSAGRAF TE DACHAU GEVONDEN. Volgens aanwijzingen op een kaart der SS is voor de derde maal binnen twee weken een massagraf van het concentratiekamp Dachau gevonden. Het graf. dat 135 bij 9 meter is, be vat naar schatting 15.000 lijken. Toen men op de door de kaart aan gegeven plaats begon te graven, stootte men spoedig op stoffelijke resten, die in kampuniformen gehuld waren. Samenzwering in Tsjecho-Slowakije ontdekt 20 COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Te Praag is van een betrouwbare zeesman, die geacht kan worden over inlichtingen uit de eerste hand te be schikken. vernomen dat minstens twin tig vooraanstaande communisten in het Hradec Kralove-distrlct in Bohe- men ziin gearresteerd. De arrestaties vonden plaats, nadat een geheime opslagplaats van wapens was ontdekt onder de vloer van een der bij de plaatselijke sokol-organlsatle in gebruik zilnde ooenbare gebouwen Men verwacht, dat het bestaan van een revolutionaire samenzwering zal worden onthuld. Het vinden van een geheime opslag plaats voor waüens wordt in verband met. berichten (welke hun oorsprong vinden in een uitlating van de Joego slavische beklaagde Brankof in het pro ces tegen Rajk c.s. .waarin deze ver klaarde dat de ..Titoïstische communis ten" in Tslecho-Slowakiie hun werk veel beter deden dan die in Hongarije), dat ook in Tjecho-Slowakiie mogeliik bin nenkort een geruchtmakend proces teeen .van de Dartiiliin afgewekenen" zal olaats vinden in de trant van het te Boedapest gevoerde proces. Van off'clële ziide is nog niets bekend gemaakt De eearresteerdp communisten namen sleutelposities in de oartü-oreanisatle in het Hradec Kralove-district In: de mees ten van hen waren olaatselbk° bestuurs- leiders. terwiil zii belanerhke Dosit'es bek'eedden in het contrólestelsel der Tsiechoslowaakse communistische par- tii. ingevoerd om een krachtiee Dartii- disciDline en onwrikbare trouw aan de .oartiililn" zowel in nlaatspliikp nartil- afdelineen als in de organisatie door het gehele land. tc verzekeren. West-Duitse Mark gaat devalueren De geallieerde Hoge Commissarissen zijn het eens geworden over het percen tage van de devaluatie van de Duitse mark. De Amerikaanse plaatsvervan gende Hoge Commissaris, generaal Ge orge Hays, gaf te kennen, dat men tot een besluit was gekomen, waarvan de Duitse regering vanmorgen op de hoogte gesteld zou worden. Het struikelblok bij de discussies vormde het Franse standpunt. Frank rijk zou aan een devaluatie van de mark met 25%, zekere voorwaarden verbonden hebben, die betrekking had den op het vaststellen van de prezen van Duitse cokes voor binnenlands ver bruik en voor de export. Een woordvoerder van de Economi sche Commissie van de Sovjetzone heeft medegedeeld, dat de officiële notering der Oostelijke zone van een Oostduitse mark voor lVi Westduitse markt is ge annuleerd. Er werd niet onmiddellijk een nieuwe notering vastgesteld. Op de vrije markt was de laatste maanden een Westduitse mark meer dan vijf Oostelijke marken waard. HECHTENIS VOOR GARRY DAVIS. Garry Davis is gisteren voor de rechter te Parijs verschenen wegens het posten voor een gevangenis, waar een principiële dienstweigeraar is op gesloten. De „wereldburger no. 1" was van plan zolang voor de depr van de gevangenis te blijven, tot 'de dienst weigeraar werd vrijgelaten. Hij is her haalde malen door de politie verwij derd. Davis werd veroordeeld tot hechtenis tot 4 October. Door middel van zijn advocaat wees hi) een aanbod van de rechtbank tot voorlopige invrijheidstel ling van de hand. Hij verklaarde, dat hij vastbesloten was „met woord en daad" zijn strijd ten behoeve van prin cipiële dienstweigeraars voort te zetten. TREINBRAND IN JAPAN. Een overvol'e wason van een electri- sche trein 15 tussen Osaka en Kieto in Japan in brand eeraakt. waardoor 140 oersonen ziin eewond. van wie 40 ern stig. De machinist de niets van de ramp "emerkt had bracht de trein tot stil stand nadat voorbüganeers hem door driftl" wuivpn beduid had^pri te stOD- Den Daaron cnronepn nassaffiers met brandende kleren uit deuren en ramen naar buiten. Een oassaeier verklaarde dat de wa gon scheen te ontnioften waaroo daS en vloer gelUkUldü ia brand vlogen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1