PROVINCIALE STREEKDAG Chr. Hist. Vrouwengroepen uit de rijnstreek pe nieuwste aanwinst van de Kalwijkse vlooi: DE AREND uit de omstreken 's-Mensens verdwazing RECHTZAKEN DINSDAG 27 SEPTEMBER Uit geheel Zuid-Holland waren bijna £00 vrouwen eisteren in de Oranjezaal van het Jeugdhuis bijeen gekomen. Des middags om 2 uur opende de presidente, mevr. E, FilippoMeter uit Leiden de provinciale streekdag van de Chr. Historische vrouwengroepen met het laten zingen van Ps 19 1 en 4, het lezen van 1 Cor. 3 516 cn gebed. Zij heette allen hartelijk wel kom en in 't bijzonder de spreeksters, Jkvr. mr C. W. I. Wttwaall van Stoet wegen, lid van de Tw. Kamer. mevr. Koster van Roon, gemeenteraadslid van Vlaardingen en öe groep Katwijk voor haar eastvriiheid. Deze streckdag is belegd om een band te vormen tus sen de verschillende groepen. Nu de richtsnoeren van de C.H.Ü. uit eengezet te hebben, hoopte zi,i. dat de aanwezigen geenspiit zouden hebben hier gekomen u zijn. Nadat eezonsen was Gez. 265 1 en 5 en Gez. 117 1. 2, 3 en 4, hield Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen een rede over „Wij Vrouwen", De vrouw, zei spr.. neemt een eigen plaats in het leven in. zo ook de mannen Dat moeten wii goed besef fen. God schiep de mens. man en vrouw beiden. Het gaat tegen Gods bedoeling in als wii vrouwen voor man willen spe len. De meeste meisjes ontwikkelen zich om voor eigen onderhoud te zorgen. De vrouw van 23 jaar mag stemmen, zij is in directe aanr^cine gebracht met het staatkundie leven. Zij moet een mening hebben Dikwijls stemt de vrouw als haar man. Maar er kan een conflict ko men bii meningsverschil. In 1919 werd de Ned. Chr. Vrouwen bond opgericht om de vrouw staatkun dige voorlichting te geven, maar er werd geen propaganda gemaakt yoor een be paalde politieke partij. In de C.H.U. zijn de vrouwengroepen ontstaan. Het is nodig, dat wii onder elkaar bij eenkomen om problemen te bespreken. Dat gaat niet zo gemakkelijk in gezel schap vat mannen. De vrouwen heb jen te weinig ervaring en scholing. Veel wordt er gedaan bii ander politieke partijen voor de staatkundige ontwikke ling van de vrouw. Bij de A R hebben de vrouwen geen zitting in gemeente raden, Kamers enz. De C.H.U. vaardigt veel vrouwen af. In de Tweede Kamer zitten 5 vrouwen. De vrouw pakt v^ak dingen an Iers asn dan de man en laat een ander geluid horen. In het po- SCHAKEN. AFVALWEDSTRIJD L.S.B. De loting voor de vierde ronde van de afvalwedstrijd luidt: Teleng (11)—Braggaar (37). ir. Paar- dekooper (15)winnaar Olyerhoek/ Rhynsbuger, dr Vermet (35)Van Gel der (6), winnaar mr Mulder/Meyer Van den Oord Jr. (17), Van der Meu- len (31)—Volders (22), Jerry Bey (1)— Selier (67), Joh. de Jong (63)—Van den Bosch (43), Bouter (78)—Sloos (40) DUIVENSPORT. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Quievrain. Afstand 198,55 km. In concours 138 vogels. De duiven werden gelost om 8 uur 40 min. met Zuidenwind. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 33 min. en 40 sec. en bereikte een snelheid van 1143,24 m. per minuut. De laatste prijs winnende duif werd geconstateerd om 11 uur 57 min en 7 sec. en bereikte een snelheid van 1004,82 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. Hendriks 1, 2, 6, 10, 12, 36; J. P. v. d. Assem 3 9, 14, 25 28; K, I. Waasdorp 4; V. L. Pierlot 5; H. H. J. van Klaveren 7, 13, 15, 18,24; G. Zwaan 8. 11; G Teske 16, 22. 27; H. Verbork 17; Th. van Geylswijk 19, 21; F. C. van Heusden 20; C. Zwaan 23. Kampioen navluchten werden le. J. P. v. d. Assem met 196.94 pnt.; 2e H. H. J. van Klaveren met 187,68 pnt en 3e Fr. Hendriks met 186,87 pnt. Kampioen Generaal werden le J. P- v. d. Assem met 962,90 pnt.; 2e A. van Rooijen met 846,52 pnt en 3e Fr. Hen driks met 828.57 pnt. Het seizoen is met deze vlucht geslo ten. „De Blauwband" (Alphen a/d. Rijn). Wedvlucht met 144 oude en jonge duiven van Quievrain. afstand 203 km., los 8.40 uur met Z.W wind; de eerste duif arriveerde 11.36.20 uur, de 29e om 1.1.11; C. van Egmond 1. H. S. Mens 2. 3; J. Haak 4; G. v. d. Ziel 5; L. Ges man 6; D. Groeneveld 7; C. v, Ofwe- gen 8; J. v. Of wegen 9; M. D. Groene veld 10. Kampioensduif Navlucht: 1. M. D. Egmond 516,3; 2. C. v. Ofwegen 486.5; 3. M. D. Groeneveld 480.4; 4. G. v. d. Ham 388,1; 5. H. S. Mens 373,3. Kampioensduif navlucht: 1. M. D. Groeneveld H-47.529650 met 204 nun- ten; 2. E. v. Egmond H48-379115 met 175 punten; 3. G. Hulscher H48-378987 met 166.5 pnt.; 4. C. v. Ofwegen H 48-378735 met 160,4 pnt.; 5. J. Hoge- nes H 47.529568 met 138,5 pnt. LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE. Wedvlucht met jonge en oude duiven op Zondag 18 Sept. vanaf Mons. Aantal vogels 809, gelosot te 9.35 met wind uit Noordelijke richtingen. Afstand pl.m. 190 km! le duif te 13.8.27 (1261.73 m per minuut), laatste te 12.33.42 (1087.63 m per minuut). Uitslag: H. Moenen 1, 7; P. Gijsman 2 3, 4, 6, 70, 109, 124; P. van Dijk 5; 14 16, 21, 33. 43 71, 96. 161; W. v. d. Arend 8, 61, 80, 106, 114, 115; J. van Alphen 9. 19. 72. 83. 146; R, de Graaf 10. 20, 45. 48. 65, 66, 91. 101. 148, 150; C Hoogeveen 11; J- Smit 12, 17, 37, 82; J Uvterdijk 13 30. 36, 100; P. v. d Berg 15, 60. 121; A. Noppe 18; B. Ahrends 22, 32. 126; H. v. Riet 23; J. Vogelenzang 24, 56, 78. 88; C. van Dijk 25, 103; G. A. van Albada 26. 28. 62, 79, 92 118. 143; J. Bailey 2-7, 104, 113, 123, 132, 133; C. v. 9. Pluym 29, 39, 144, 156; J. van Alphen 31, 50, 129, 136; C la Lau 34; W. Harteveld 35; P Kramp 38. K. Stikkelorum 40, 44, 52, 54; N. Waasdorp 41, 135; A. Kramp 42; J. Neuteboom 46, 98, 160; D. Uyt- hoven 47, 55, 68; A. van Velzen 49, 110; W. Kapaan 51. 64. 119, F. Bink 53, 122; J. van Dort 57, 81, 84. 89, 131; H. v. d Luit 58; L. Helder 59; G.Weenink63, 142; J. Siera 67; T. Platteel 69; J. Pracht 73; H. v. d. Haas 74, 137, 138; J v. Steenbergen 75; G. ten Braak 76; J. Sierat 77. 111, 120, 130; J. Mulder 85; A. v. Noord 87; N. Bemelman 90; J. v. d. Wijngaard 93; M. Prins 94; F. Hofman 95; J. Benning 97; J. Degen 99; J. Staffleu 102, 153, P. v. d. Leek 105; J. Fhppo 107; M. Jongeleen 108, 152; S. Brakxhoven 112; S. van Leeu wen 116; R. Pet 117; W. Abrahams 125; N. Flippo 127; A. Polak 128; A. van Weeren 134; C. van Kampen 139; C v. d. Reyden 140; H. v. d. Steen 141; C. Warmond 145, 147; H. Smit 149; P. Koenen 151. 155; J. van Leeuwen 154; C. van Griensveen 157; A. van Rooyen 158; P. Neuteboom 159; J. Boom 162. litleke strijdperk ls de man strijdbaarder dan de vrouw De vrouw wil de strijd niet in de eerste plaats. Er kan samen- eewerkt en oöaebouwd worden. Spr. heeft het vervolgens over het drukke werk als Kamerlid. Zij is ook de menlne toegedaan, dat het ledental van de Kamer moet worden uitgebreid. Van de 5 vrouwelijke leden vertoeven er twee in Amerika, Een moeilijk te behandelen onderwerp ls de oubliekrechtige bedrijfsorganisatie. Spr. kan betrekkelijk weinig aan de de batten deelnemen onidat haar meeste tijd eevuld is als lid van de parlementaire enqu,te-commissie Deze heeft een reus achtig werk te verzetten. Nog tenminste 8 dikke boekdelen moeten volgen over het Engeland spiel, de wisseling van ka binetten te Londen, binnen- en buiten lands beleid en de verzetsactie. Spr. is 10 dagen in Londen geweest als commis sielid om de toestand daar te recon strueren. De presidente van de groep Katwijk noemde het een grote eer dat de groep van 48 leden de vergaderine mocht ont vangen, Spr. hoopte, dat de vergadering zou bijdragen tot onderling -contact en samenwerking. Verder werd nog het woord gevoerd door mevr. Hoogkramer uit Den Haag. de pre sidente van de groep Barendrecht. zus ter De Jong uit Rotterdam en mevr. Koster van Roon uit Vlaardingen. Hierna werd gepauzeerd Men maakte een wandeling naar het strand. Om kwart voor zes was er een gemeenschap pelijke koffietafel in het Jeugdhuis Om half 7 werd de vergadering her opend. Onze plaatsgenote. mevr. Van BeelenKrijgsman, declameerde een drietal gedichten, waarmee zij veel suc ces oogstte. Na het zingen van Gez 130 1 en 2 hield mevr Koster van Roon een rede over: .Heeft de vrouw een politieke taak"? Het is noodzakelijk, dat wij vrou wen een woordje meespreken. In het Oude Testament in Richteren lezen wii ook. dat God de vrouw laat mee spreken. In het Nieuwe Testament kan men dit ook vinden. Na de bevrijding is de vrouw actiever geworden. De vrouwen moeten zich ook instellen op politiek terrein. De moeder heeft een staatkundige taak. De kinde ren moeten opgevoed worden tot nuttige mensen voor eerbied, orde en gezag. Het goede gezin is één der pillers van de Staat. De Chr. normen in Chr. gezinnen mogen niet losgelaten worden. Wii moe ten er oo letten, hoe onze kinderen hun vrije tijd besteden en hoe laat zi.i thuis komen De geestelijke en morele opbouw beeint bij het gezin In de bezettingstijd hebben de mannen gebruik gemaakt van de moed en het uithoudingsvermogen van de vrouw. De vrouw moet zelfstan dig leren denken, het is nuttig daarvoor dagbladen en weekbladen te lezen, die de vraagstukken van deze tijd behan delen. De Staat bemoeit zich met u, daarom moet de vrouw aan het actieve leven deelnemen, wat helaas nog te weinig geschiedt. Er moet veel meer contact komen met vertegenwoordigers in Kamer en gemeenteraden. Na noe enkele problemen aangesne den te hebben, wekte zij de vrouwen op om zich voor de staatkunde goed te in teresseren. Een langdurig applaus volede. Onze plaatsgenote. mevr. Bogers-Visch, deelde mede. hoe zij er met twee andere dames toe kam om in 1935 de Ch. Hist. Vrouwengroep op te richten Als predi kantsvrouw kwam zij veel in aanraking met vrouwen. Zij maakte kennis met vrouwen uit de AR. en Geref. kringen. Deze tonen veel meer belangstelling «en ziin veel meer geschoold. Onze achter stand moet ingehaald worden. De vrouwen moet op 't hart gedrukt worden om weer studie te maken over datgene, wat vandaag besproken is. Na de thee werd nog gezongen Gez. 149 1 en 3. De presidente mevr. Filippo, bracht bijzondere dank aan de afd. Kat wijk voot de hartelijke ontvangst. Mevr Burggraaff bedankte namens de groep Katwijk mevr. Filippo voor het vele werk. dat deze verzet had. Dank werd ook gebracht aan mevr. Van Bee len. Bloemen werden aangeboden aan mevr. Filippo. mej Lina Haasnoot voor de be geleiding aan de Diano en aan mevr. Koster van Roon die deze streekdag met dankgebed eindigde. ALPHEN Er wordt hard gewerkt in de gemeente Door Gedeputeerde Staten is goed gekeurd de aanleg van de zg. industrie weg naar het industrieterrein in plan ,,West", tussen Spoor- en Rijndijk. Nu zal. naar wij vernamen, eerlang me de aanleg van deze weg worden begonnen. Hierdoor wordt het industrieterrein ont sloten en wel van de Rijksstraatweg af. In de omgeving van Heulbrug worden binnenkort belangrijke verbe teringen uitgevoerd. Nu het stoomge maal „Neptunus" bulten werking staat, zijn de tochten nabij de Heulbrug zg. stille sloten geworden, met het gevolg, dat er een min of meer onfris geheel is ontstaan. Nu zullen deze sloten wor den gedempt. Voorts zal van de Ouds- hoornseweg af, via de Nieuwesloot, een nieuwe weg worden aangelegd, welke aansluiting zal vinden op de Ruisdael- straat. Hierdoor wordt tevens mogelijk binnen niet al te lange tijd de bocht bij de Heulbrug belangrijk te egaliseren, door verbreding van dat gedeelte over de gedempte sloten. De werkzaamheden aan de Aarkade zijn gegund aan de firma S. Tromp al hier, die inmiddels hiermede een aan vang heeft genomen. De bestratingswerkzaamhèden in de Hooftstraat zijn gegund aan de aanne mer Kooyman te Voorschoten, die ver moedelijk deze week met het opbreken een aanvang zal n^men De nieuwe ste nen zijn reeds aangevoerd, Met de straataanleg voor de 58 betonwoningen (montagewoningen sys teem Dulnker en Vermijt) ds eveneens begonnen, terwijl er goede vorderingen worden gemaakt met de onderhouds werkzaamheden van de plm. 180 wo ningwetwoningen van de woningbouw verenigingen. Gistermorgen hebben wfj een kijkje kunnen nemen bij de verbouwingen, welke momenteel volop aan de gang zijn in het Nutsgebouw. Deze geschieden onder leiding van de aannemers Ges man en Zoetemeijer. Het werk vordert prima hoewel het er op het ogenblik nog een wanordelijke boel is. Toch is reeds nu met zekerheid te zegeen, dat het aanbrengen van een balcon voor 100 personen een gezallig aanzien zal geven aan de zaal. Bovendien zal de indirecte verlichting, welke aangebracht wordt tegen het plafond, een gezellige sfeer geven. Ook de koffiekamer heeft een grote verandering ondergaan, terwijl de uitgangen van het gebouw eveneens ge wijzigd zijn. Een der uitgangen komt nu uit op het eveneens bijna gereed zijnde grote parkeerterrein naast het Nutsge bouw. Het licht in de bedoeling, het gebouw officieel weer in gebruik doen nemen op 15 October a.s met een voorstelling van ds toneelgroep „Comedia" terwijl daaraan voorafgaand in de koffiekamer het bestuur het gebouw officieel zal heropenen. De Midclenstandstcntoonstelling. Hedenmiddag zal de Middenstandsten- toonstelling, te houden ln grote tenten op het St. Jorlspleln, door de burgemees ter, mr F. M. A. Schokking, officieel wor den geopend. WU hebben ons gisteravond er van kunnen overtuigen dat hetgeen hier door de Alphense middenstand bereikt is, al het voorgaande op dit gebied slaat. Excursie van de Historische Vereniging. De "Historische Vereniging Alphen a, d. Rijn e.o. biedt aan haar leden en verdere belangstellenden gelegenheid onder des kundige leiding kennis te maken met een der fraaiste historische bouwwerken uit de omgeving. Z[] organiseert n.l. onder leiding van de heer H. J. Kort uit Hazerswoude een excursie naar de Ned. Herv. Kerk van Koudekerk aan den Rijn en wel op Zater dag 15 October. Deze ln het begin der 16e eeuw ge bouwde kerk was oorspronkelijk voor dc Katholieken bestemd en gewijd aan de H.H. Nlcolaas en Wllllbrordus. In de her vormingstijd. als zovele andere kerken, geconflskeerd. bleef deze sindsdien in pro testantse handen. Het laatst ln de Jaren 1936'39 gerestaureerd, ls de kerk een der fraaiste bouwwerken van de Rijnstreek te noemen. 's Middags zal het uit de laatste helft der 18e eeuw daterende orgel door de organist der kerk. de heer Jac. Vonk. worden bespeeld, terwijl het uit de 17e en 18e eeuw daterende avondmaalszilver tentoongesteld zal worden. BOSKOOP Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw- en Plantkunde. Van het hoofdbestuur der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde, ls bij de afdelingen Boskoop en Gouda be richt binnengekomen dat aan hen toege staan ls om de vriendschappelijke jaar lijkse bijeenkomst van de Mij voor 1950 ln hun gemeenten te organiseren. In verband hiermede zullen belde afde- KATWIJK Burgerlijke Stand Geboren: Geertje, d. van M. Ouwehand en W. Zuijderduijn; Wlllempje Krljna. d. van C. Guljt en H van Duljn; Pieter, z. van A. van der Panne en D MelJvogel; Helena, d. van J. Bruin en M. van Rijn; Johannes, d. van 'J. Meij- vogel en L. van Duljn; Cornells, z. van C van Duljn en G. Barnhoorn; Maartje, d. van L. Vooljs en M. van Beelen: Leendert, z. van L Zwitser en H. S. Wassenaar; Maartje Cornelia, d. van L. Zwitser en H S. Wassenaar; Geertrulda, d. van A. J. Houwaard en P. Guljt; Leendert Gerrlt, z. van J. van der Vijver en E. Boesaard; Cornells, z. van C. Hartevelt en M. T. van Egmond. OndertrouwdJ W. Ruwhof en D, Par- levllet; C. J. de Grauw cn L. Zwitser; J. Klok en A. E. van Beelen; L. van den Haak en G. Souverijn; L. M. VooiJs en A. van der Plas. Getrouwd: M van der Plas en J. Scheurs; C. Langeveld en C. H. de Vreugd. Overleden: A. van der Plas. 43 Jaar. geh. met A. Hus: J. Kulk, 5 maanden. NOORDWI/K Te Delft slaagde voor het propae- deutisch examen voor scheikundig in genieur de heer H. J. J. van der Werf alhier. OEGSTGEEST Voor het propaedeutlsch examen voor bouwkundig Ingenieur slaagde te Delft de heer A. J. Hansen alhier. VOORHOUT HULDIGING MILITAIREN. Maandagavond 3 October zal er een huldiging plaats vinden in het Pa rochiehuis van de Voorhoutse militai ren, die het afgelopen jaar uit Indone sië zijn teruggekeerd. Deze zal georga niseerd worden door het R.K.- en Protestant thuisfront. De voorzitter van de demobilisatie commissie, de heer H. A. Allard, zal een welkomstwoord spreken en de lei ding van deze avond in handen hebben. Medewerking zullen verlenen de plaat selijke muziekvereniging „St. Ceci lia" en de Chr. Gem Zangvereniging ..Melodia". De film „Hollands Glory" zal verder worden vertoond. HET LOCO-BURGERMEESTERSCHAP Bij afwezigheid van burgemeester De Graaff is de eerste wethouder, de heer P. v. d Nouland, aangewezen het loco burgemeesterschap waar te nemen. INSCHAKELING JEUGD BIJ AANLEG BLOEMBOLLENBEDDEN. In dit najaar zullen van gemeente wege op diverse plaatsen in de ge meente bloembollenbedden worden aan gelegd. Het ligt In de bedoeling deze bollen door de schoolgaande jeugd te doen planten, zoals in dit voorjaar aoor hen de laanbomen zijn geplant. Met deze maatregel zal het natuur schoon in de gemeente niet alleen ver hoogd worden, maar de jeugd krijgt hierdoor een verantwoordelijkheidsbe sef de bloeiende bollen in het voorjaar te beschermen. GEMEENTELIJK WATERBEDRIJF. De plaatsing der watermeters in onze gemeente is thans zover gevorderd, dat per 1 October as. de nieuwe rege ling lr» werking zal treden. De water meters zijn ingevoerd om aan het ab normale waterverbruik een einde te maken. De grillige natuur. BIJ de heer S. P. v. d. Hulst aan de Jacoba van Belerenweg alhier bloeit thans een deel van een Kastanjeboom. Zoals ln het voorjaar kwamen enige weken geleden de nieuwe bladeren uit, waarna de bloe sem ln volle pracht zich ontplooide. Brug naar vuilnisbelt. Naar wij vernemen, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met het aan leggen van een nieuwe brug naar de gemeente vuilnisbelt. Hiervoor was reeds een bedrag uitgetrokken op de gemeente begroting. hetwelk echter ontoereikend bleek voor de opzet. Een nader raads besluit wees uit. dat het bedrag niet overschreden mocht worden. De onhoudbare toestanden van thans zullen dus binnenkort tot het verleden behoren. De nagenoeg onbegaanbare hou ten brug zal verdwijnen. De werkzaamheden zijn opgedragen aan de heer Jac. Uljee alhier, VOORSCHOTEN Aanvaring ln dc Vliet, Bij het voorbij varen van twee schepen in de Vliet ter hoogte van Café Allemans- geest had een aanvaring plaats, waardoor Technische noviteiten Onder fraaie weersomstandigheden vonden gedurende een drietal dagen proefvaarten plaats op de spiegelgladde Noordzee van de nieuwste aanwinst der Katwijkse vloot, „De Arend" KW 7. Het getuigt van durf en ondernemings lust der rederij, d fa C. Meerburg, om in deze moeilijke tijden en bij de onzekere omstandigheden niet het minst op het gebied van visserij een schip als de KW 7 in de vaart te bren gen. Zonder voorbehoudkan hier ge sproken worden van het meest moderne vaartuig der Nederlandse vissersvloot. Begin van dit jaar werd de kiel ge legd bij de werf „De Dageraad" te Woubrugge, zodat de bouw vlot ver lopen is. De lengte is 38 M., de breedte 7.1 M. Het voortstuwingsorgaan bestaat uit een zes cylinder Stork-motor van 350 PK bij 375 omwentelingen per mi nuut. dirct omkeerbaar, welke een vler- bladige. bronzen omkeerbare schroef aandrijft van een reductiekoppeling; een noviteit der werf ,.De Schelde" te Vlissingen, tot nu toe nog slechts enkele malen, maar nog niet op visserijsche pen, toegepast. Voorts bevinden zich in de moderne machinekamer een 88 PK. hulpmotor voor het aandrijven van de winch en een 40 PK. General Motor Diesel aggregaat voor de 110 Volt scheepsverlichting en het opladen der 24 Volt noodverlichting. Beide motoren worden afzonderlijk via een eigen elec trise batterij gestart en kunnen onaf hankelijk van elkaar het drijfwerk en daarmede pompen etc. bedienen. In de 55 machinekamer kan de hoofdmotor in enkele seconden van vol vooruit op vol achteruit omgekeerd worden door tus senkomst van een luchtketel met 30 atmosfeer druk. Van de brug uit worden door middel van een apparaat van Franse vinding de schroefbladen van vooruit via de nulstand naar achteruit gesteld, zodat met het schip, terwijl de motor op volle toeren vooruit loopt, volledig gemanoeuvreerd kan worden. De stuurinrichting, aangebracht door de fa Van der Giessen te Krimpen a/d. IJssel, werkt geheel hydraulisch, waar door het schip, als een moderne auto, met de vingertoppen gestuurd kan worden. Het. optuigen vond plaats door de fa Morrien en Zn. te IJmuiden. Na tuurlijk ontbreken de moderne naviga tiemiddelen als telefonie, echolood en richtingzoeker niet. Het visruim kan 2000 kisten bevatten, is geheel met kurk geïsoleerd en bij wijze van proef van een speciale plasticverf voorzien, welke het koel blijven der ruimte bevordert. Achter de brug bevindt zich de radio hut en daaronder de hut van de schip per. De verblijven van de bemanning en het logies bevinden zich achterin, alsmede het kombuis en een douchecel. Het geheel wordt centraal verwarmd De sociale voorzieningen ten geriefe der bemanning slaat alles wat tot nu toe op dit gebied hier te lande bestaat. Als schipper treedt op de heer Jac. van der Bent, welke, hoewel het hem niet is aan te zien, reeds meer dan 25 jaar bij de fa Meerburg verbonden is en onder wiens volledig toezicht de bouw plaats vond. Vrijdag vertrok het vaartuig, rijkelijk gepavoiseerd, van de werf te Woubrugge uit via Vlaardingen en de Nieuwe Waterweg naar IJmuiden, op technische proefvaart, waarbij zon der enigerlei moeite een snelheid van 10mijl per uur gehaald werd. Za terdag vond de officiële proefvaart plaats waarbij vele belangstellenden uit handel en industrie aanwezig waren. Opgemerkt werden ook de burgemeester en gemeente-secretaris van Katwijk, directie van Stoik en Mij „De Schelde". Nadat alles uitmuntend bleek te func tioneren, werd het schip door de heer D. Meerburg van de heer Boot. scheeps bouwer, op de gebruikelijke wijze over genomen en aan schipper Van der Bent overgedragen Maandag vond het kom passtellen plaats, waarna met talrijke genodigden dicht langs de kust naar Katwijk gevaren werd en alles nog eens extra werd afgesteld en nagezien. Binnen enkele dagen vertrekt schip per Van der Bent met het schip, waar van de kosten een half millioen gul den benaderen en hetwelk o.a. geheel ls Ingericht voor vleetleggen, haring- trekken en trawlen alsmede voor de IJslandvisserij, van IJmuiden uit. Van alle zijden werd bewondering geuit voor het mooie schip en meerdere malen werd de wens gehoord, dat het schip binnen afzienbare tijd van Kat- wijks zeehaven uit haar bedrijf mocht kunnen uitoefenen. Moge de reederij ook in deze haar vertrouwen niet beschaamd zien. „De Arend", elke onder de reglstratle- letters KW 7 de trots van de Katwijkse vissersvloot zal vormen, bii het verlaten van de" IJmulder haven voor een proef vaart (Foto C. de Boer. Haarlem) lingen overleg met elkaar plegen omtrent de te nemen maatregelen. Voor het examen costumlère slaagde tc Den Haag mej. A. v. t. Wout en voor coupeuze en lingerie mej. A. Koetsier, belde alhier. BODEGRAVEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Op de Rijksstraatweg onder de gemeente Zwammerdam vond gisteravond omstreeks 8 uur een ernstig auto-ongeval plaats. In dc richting Den Haag reed met ge ringe snelheid een zwaar beladen truck met oplegger. Achter hem naderde met grote snelheid een kleine 4-persoons auto. die de oplegger vermoedelijk te laat op merkte. Deze greep met de rechterzijde van de kap de linkerzijde van de opleg ger. De kap werd geheel afgerukt en ver splinterd: de linker twee achterwielen van de oplegger werden geheel ontzet. De beide inzittenden van de personen wagen. een dame en heer, werden zwaar verminkt uit de wagen geslingerd. Belden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Gouda, na verbonden te zijn door leden van het BodegTaafse Rode Kruis. De dame is aan de verwondingen overleden. KOUDEKERK LEERZAME AVOND VOOR LAND EN TUINBOUWERS. In hotel „De Bruin" sprak gister avond voor de Hollandse Maatschappij van Landbouw, de Land- en Tuinbouw Bond en de Chr Boeren- en Tuinders- bond ir Cleveringa, Rijkstulnbouwcon- sulent, over de structuur van de grond, in verband met de voeding van plant, mens en dier. Spr. begon met op te merken, dat hij de dingen anders zou stellen dan dat. men over het algemeen leert. Hij wees op de levende grond, die het belangrijkste ls voor de gehele cul tuur. De levende grond staat in zeer nauwe betrekking met de ziekten van plant, mens en dier. Het onderzoek be gint met de verschijnselen dat op het zelfde stuk land gezond en ziek gewas groeit. Uitvoerig ging spr na de struc tuur der grond. Hij merkte op, dat juist nu met een droog jaar, waarbij de een der schepen uit de bocht raakte en tegen de schoelïng aanvoer en tevens tegen een aldaar stilliggend kleiner schip. De schoelïng werd beschadigd, terwijl van het stilliggend schip, dat beladen was met tuindersbenodigdheden. 34 ramen en 12 betonnen stijlen overboord sloegen. De schade wordt door verzekering gedekt. De andere schepen liepen geen schade op. WASSENAAR Dierenbescherming. Gisteravond was de zaal van het Cen traal Theater geheel gevuld met belang stellenden voor de film van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, welke mede op Initiatief van de afdeling Wassenaar e.o. werd vertoond De burgemeester, die een Inleidend woord sprak, feliciteerde de leden van het voorlopig bestuur met dit succes en prees zijn gemeente gelukkig met de door zo velen getoonde warmte en goed gevoel. Spr zei o.m„ dat de op richting van een vereniging voor dieren bescherming ln deze gemeente een redelijke zaak ls. In verband met de a.s. dierendag sprak de burgemeester over het wezen van Franclscus van Asslsi en besloot de beschouwing met de opmerking, dat een mens, die ln leder opzicht God lleft heeft, nooit slecht voor dieren kan zijn. De heer G. Nleuwenhuljsen. directeur der Ned. Ver hield een gloedvol betoog, ook tijdens de film. Velen gaven zich als lid op Het voorlopig bestuur bestaat uit de dames W. v. d. Veen Vonck-Offerhaus. secr S. H E. C Tlssot-Immlnk. mr D E. J Schaffer en de heren L. Berghuis, voor zitter, dr W. Treffers, penn. en W. v. d. Worp, Mr Chr. M. Pool, alhier, ls verlof verleend tot aannemen van de benoeming tot officier der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. De heer G. W. I. Ruljgrok alhier slaagde te Delft voor het propaedeutlsch examen voor vliegtuigbouwkundig In genieur. grond niet sloot, een goed gewas is ge groeid. Nadat spr, aangetoond had de ver groeiing der plantenwortels met de grond, wekte hij uitvoerig en leerzaam op om vooral organische meststoffen 1e gebruiken bij land- en tuinbouw. Deze verwekken bacteriën en schim mels. die de complete voeding vormen, Dit alles bestrijdt en voorkomt de virus ziekten bij plant, dier en mens. Met vele beelden bewees spr. dit; zelfs TB b$ de koeien wordt afgewend. Minerale zouten zijn uit de boze, deze maken de grond dood en mergelen alles uit. Het interessante betoog werd met aandacht gevolgd en uit de discussie bleek, dat men wel voor deze nieuwe leer iets voelde. OUDE WETERING Propaganda-avond voor de Geref. Jeugdverenigingen. Gisteravond hielden de Jeugdverenigin gen der Geref. Kerk een propaganda-avond voor het a.s. winterwerk. Na opening door ds W. v. d. Bos met schriftlezing, zingen en gebed, bracht mej. Llze Schoo enkele liederen ten gehore. De heer Hofland declameerde enkele gedichten, wat bij de aanwezigen zeer ln de smaak viel Het propagandawoord werd gesproken door de 2e voorzitter. De heer B. v. d. Bos. de In leider, wees op de principiële vorming, welke ln de Jeugdverenigingen tot uiting komt. Het geheel werd afgewisseld met het zingen van de bondsliederen der J V. en de M V Ds W. v. d Bos sloot de avond op de gebruikelijke wijze. Het rijke leven in de wijde wereld Doodstraf voor „schurk met intellect BETUIGT IN GEEN ENKEL OPZICHT SPIJT. De doodstraf werd heden door de Bijz. Kamer van de Leeuwarder Rechtbank uitgesproken tegen de vroegere taal leraar F. E. Lammers, 49 jaar oud en wonende te Leeuwarden. De recht bank bevond verdachte schuldig aan het voortgezette misdrijf van hulpver lening aan de vijand, mishandeling van arrestanten en het gebruik maken van macht en gelegenheid, hem door de vijand geboden. In de gevangenis werd hij „de schurk met het intellect" genoemd. Actief heeft hij ook de vijand hulp verleend bij de bestrijding van de algemene j staking, waardoor vele Nederlanders j het leven hebben verloren. Feitelijk en formeel had verdachte de leiding j bij de verhoren van gevangenen, i waarbij hij zeer bruut is opgetreden, j De rechtbank kwam o.m. ook tot de doodstraf, omdat verdachte geen enkel blijk van spijt heeft getoond. Integen deel alles in de zittingen ontkend heeft Het opleggen van de zwaarste straf aan deze man, wiens msntaliteit een gevaar voor de samenleving betekent, acht de rechtbank volkomen gerecht vaardigd. Aan verdachte werd 8 dagen tijd gegeven om cassatie aan te teke nen. VIERMANN KRIJGT 7 JAAR. „Zeven jaar met aftrek, zonder dat veroordeelde aanspraak mag maken op 1 de jubileum-gratie", luidde het vonnis, dat het Amst. Bijz. Gerechtshof he denmorgen velde over de 50-jarige Kri- j minal-Sekretar bij de S.D. te Amster- 1 dam Friedrlch Karl Ferdinand Vier- mann. Veertien dagen geleden werd 12 jaar tegen deze naaste medewerker i van Willy Lages geëist. Niet een mens doet een uitvinding. De tijd baart 'het nieuwe. Een ieder wist dus, dat de Rus de atoombom zou gaan produceren. Thans is het zover. President Truman deed mededeling van de ontploffing van de gruwelijkste bcm, welke de mensheid zich door de tech niek heeft laten opdringen. Stalin kan beter laten gissen. De evolutie van de mens gaat, in 't groot gezien, geleidelijk. Met de loupe bekeken schoksgewijze. Nemen wij de laatste jaren: de tank, het vliegtuig, de relativiteit, de bouw van het atoom, de jet-motoren, radar, televisie, de ont dekkingen van Bolir, Fleming, Bcgo- moletz en véle anderen. De in 't atoom verankerde krachten kunnen thans vrijgemaakt worden. Een einde bete kent dit niet. De mens zal verder blij ven zoeken als instrument van de tijd. Wat heden nog onbekend is, wordt morgen nieuw en overmorgen oud. Een zien bezinnen op het „waarom" is in enze dagen des te klemmender dan vroeger. Maar toch is dit ook betrek kelijk. Men is kind van zijn tijd, een zich hieruit losmaken is sledhts enke len gegeven. Na Iedere val een moeizaam stijgen tot een hogere top. Dan weer een da ling naar grotere diepten gevolgd door een wijder vlucht. Zo is de beweging van het mensdom weer te geven: een omhooggaan, onderbroken door fre quenter en pijnlijker valpartijen. Nu stijgen wii weer, geleid door een Instinct van lijfsbehoud. De val zal echter met te vermijden zijn. Zo wil het laven, De vraag is: „Wanneer?" Dat kan men niet zeggen. „Waardoor?" Ook dat bevroeden wij niet. De atoom bom mag de vonk worden, misschien wel de bacterieibom, de virus bom of een nog geraffineerder vernietigings apparaat. Ook kan het een nieuwe ziekte zijn, een epidemie. Wij trachten dit te stuiten, daar doet men recht aan. De drang tct leven en vooruitgang is zeer sterk. Was cüe er niet, dan waren wij niet geboren. Grote denkers als José Ortega y Cas- set, Oswald Spengler, Einstein, maar ook een Aldous Huxley wezen en wijzen nc-g steeds op wat ons te wachten staat. De menselijke drang tot destructie is de tegenpool van de hang tot leven. Het vernietigings-element is echter te rug te voeren, zo men wil, tot de levensdrang Uit beide krachten put het mensdom energie. De Russische atoombom zal geen verandering brengen. Een grens aan de wapenkracht is niet te stellen, wat vrceger ongelooflijk en mensonterend heette, is thans speelgoed. Maar toch valt een lichtpunt waar te nemen. Zo wel in Wereldoorlog I als II bezaten de partijen dood en verderf brengende middelen, welke niet in 't veld gebracht werden uit angst met dezelfde wapens bestreden te worden. Zeer wel moge lijk dus, dat met de atoombom gelijk gehandeld zal worden. En verder: de vernielende kracht van 't atoomwapen is niet almachtig. Met het doden van duizenden mensen kan men geen oor log winnen Daar is meer voor nodig. De Russische atoombom zal de ge schiedenis niet van haar pad doen af leiden. Wat meet komen, zal komen. Het is smensens verdwazing te noe men, dat de atoombom van Rusland een oorlog naderbij zal brengen, eerder het tegendeel. Het dreigend geheven wa.pen heeft veel meer macht dan het ontploffende. Dat weet men in Ameri ka, in Rusland en elders. Vrees ls on gegrond. Het leven zal de weg gaan welke het meet gaan. REIZIGER

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6