Dalende markten contra prijsstijgingen Prijspolitiek in overleg mei de vakgroepen Alle wol is geen SCHEEPJES WOL Met een enkel woord Viermogend'hedenconferentie over Oostenrijk De ministers van buitenlandse zaken tier „grote vier" bespraken gisteren 5 uur lang het Oostenrijkse vredesver drag in het hotel Waldorf Astoria te New-York. Er werd „weinig voortgang' gemaakt. De meeste tijd was gewijd aan een nabeschouwing van het werk sinds de laatste ministerraad. Morgen zullen de ministers weer bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde werd ver klaard, dat de ministers zich beperkten tot een discussie van artikel 35 van het verdrag, dat de Duitse activa in Oos tenrijk behandelt. Van wélingelichte zijde verklaarde men, dat zo goed als geen vorderingen werden gemaakt. Truman over het wereld-handelsverkeer ALLE £TEUN TOEGEZEGD. President Truman heeft de verlen ging van de wet op de handelsverdra gen op basis van wederkerigheid tot 12 Juni 1951 met zijn handtekening be krachtigd Dit is de zesde maal. dat de levensduur van de oorspronkelijke wet door het Congres verlengd is. Op grond van deze wet kan de president toe stemmen in verlaging van invoerrech ter. op goederen uit andere landen, wanneer deze landen soortgelijke con cessies aan de Verenigde Staten doen. Naar aanleiding van d? onderteke ning verklaarde, president Truman, dat hierdoor een bijdrage is geleverd tot uitbreiding van de wereldhandel op een ogenblik, dat deze uitbreiding zeer dringend noodzakelijk is. „Wij moeten onze eigen tariefmuren waar mogelijk verlagen, teneinde voor ons volk de goederen, die het wil kopen, zo gemakkelijk mogelijk verkrijgbaar t? maken. Handhaving en uitbreiding van onze exportkrachten is onmoge lijk zonder een belangrijke uitbrei ding van onze invoer. Als grootste crediteurstaat van de wereld moeten wij Invoer bevorderen. Wij beogen een herstel van het econo misch evenwicht In de wereld, dat onze naburen, die thans van ons steun ont vangen voor het verwerken van de nodige Invoergoetieren, in staat zol stellen zichzelf te bedruipen door een ruime uitbreiding van het internatio nale goederenverkeer op concurrerende wereldmarkten. Alleen bij een derge lijke wereldeconomie kunnen wij hand having verwachten van een voldoende en stijgende levensstandaard, wanneer onze programma's voor financiële steunverlening eindigen", aldus de pre sident- In het begin van de volgende maand zal de president vermoedelijk handels overeenkomsten tot Verlaging van de tarieven met de volgende tien landen kunnen ondertekenen: Denemarken, Finland, Italië, Griekenland. Zweden, de Dominicaanse republiek, Haïti. Li beria. Uruguay en Nicaracua, welke verdragen weldra gereed zullen zijn. Atoom-deskundigen bijeen FRANKRIJK ACHTERLIJK. Te Londen wordt deze week een con ferentie van leidende atoomdeskundi gen van de V.S Canada en Engeland gehouden. Zij is zo geheim, dat de da tum van begin en eind, noch de plaats, waar zij precies gehouden wordt, be kend zijn. Aan het eind van de confe rentie zal geen offic-ieel communiqué worden uitgegeven, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van bevoorrading mede. De huidige conferentie is de derde van een serie. De eerste werd in 1947 te Washington gehouden, de tweede het vorig jaar te Ottawa. Over de re sultaten van deze conferenties is nooit iet.s bekend gemaakt, In het Canadese atoomcentrum te Chalk River in Ontario (provincie van Canada) zullen deze week ook twee bijeenkomsten van atoomdeskundigen der drie mogendheden worden gehou den. Op de ene zal worden besproken welke inlichtingen. verkregen door atoomonderzoek, mogen worden gepu bliceerd en welke niet. De andere is een conferentie van leidende radiologen en psyslci, die zul len spreken over het peil der veiligheid er, gezondheid bij de productie der atoomenergie. De woordvoerder van het ministerie van bevoorrading zei, dat het toevallig was. dat de drie bijeenkomsten zo kort na de mededeling over de Sovjet-Rus- tisohe atoomexplosie worden gehouden. „Alle drie waren lang voor de medede ling vastgesteld", zo zeide hij. De Franse natuurkundige prof. Jean Th:baud heeft, in een interview met het blad „Paris Presse" verklaard, dat Frcnkrijk op het gebied van atoom onderzoek thans definitief is afgezakt to4- de tweede rang. .Onze staat van onvoorbereidheid op een eventuele we tenschappelijke oorlog is nog erger dan in 1939—'40, zei hij. Frankrijk heeft nie^ alleen gebrek aan plutonium voor laboratoriumonderzoek en aan atoom zuilen. maar ook aan het nodige ge schoolde personeel voor het onderzoek. Het is nodig verscheidene duizenden jr rve Fransen voor dit werk aan te 'trekken door betaling van betere sala rissen, aldus prof. Thibaud. Hongarije eist vertrek leden Joegoslavische legatie NAAR AFBREKING DER BETREKKINGEN? Hongarije heeft geëist, dat tien leden van de Joegoslavische lecatiestaf te Boe dapest binnen 24 uur Hongarije zullen verlaten. Onder deze leden practisch de gehele nog bestaande staf bevin den zich de eerste raadsman. Dusan Sa- kota. de militaire attaché en de kerke lijke en handelstaven. Vrijwel de enige Joegoslavische diplomaat, die door dit beslu't niet. worden getroffen is de ge zant ze'f. Javanovic, De eis was vervat in een lange. In scheme bewoordingen eestelde nota. die de Joegoslav'sche legatie is aangeboden. Hierin worden de in het proces-Rajk geuite beschuld'gingen. dat Joego-Slavië een samenzwering had beraamd tegen de Hongaarse regering, herhaald. Maar schalk Tito's nota van Zaterdag jl waarin werd geprotesteerd tegen het proces-Raik. wordt als „arrogant" van de hand gewezen In de Hongaarse nota wordt verklaard, dat de Hongaarse regering besloten heeft „een eind te maken aan deze on houdbare toestand, daar bewezen is dat de Joegoslavische delegatie te Boedapest een centrum van snionnage en samen zwering is" De nota beshrt: „De Hongaarse rege ring doet de Joegoslavische regering hierbii weten, dat zii er in de toekomst zore voor zal dragen, dat er geen spion nen en gehuurde moordenaars, die zich vnordoen als Joegoslavische diolopiaten, Hongarije binnen zullen komen." DINSDAG 27 SEPTEMBER Bezorgdheid onnodig (Speciale berichtgeving). Naar wy vernemen zal onze regering, in overeenstemming met de waar schuwing van directeur Gutt van de Int. Mon. Bank, alles in het werk stellen wat mogelyk is om te voor komen dat prijsstijging het nut van de devaluatie teloor zou laten paan. Natuurlyk zullen bepaalde goederen en grondstoffen, die wij uit de dol- largebieden invoeren, de gevolgen van de gulden-depreciatie ondervinden. Wij bevinden ons echter in een da lende markt hetgeen zich vooral in Amerika doet gevoelen zodat die prijsstijging niet evenredig behoeft te zijn aan de devaluatie. Onze importen uit de vele landen, die eveneens tot muntcorrectie over gingen, ondervinden geen invloed van de gulden-devaluatie, zodat het zelfs mogelijk is dat de prijsdalingen zich over het algemeen versterkt zullen voortzetten. Hier spelen de vergrote concurrentie-mogelljkheid en de nood zaak van sommige landen om werkloos heid tegen te gaan, een grote rol. Stijgingen op onze binnenlandse markt van prijzen en lonen, die niet door concrete economische verschijnse len gemotiveerd zijn. moeten dan ook als uitermate ongewenst worden be schouwd. Daartegen werd dan ook de prljsstop afgekondigd. Het kan natuurlijk niet in de bedoe ling liggen om de prijzen van direct- uit het dollargebied geïmporteerde goe deren gedwongen op het niveau van 17 September J.l. te handhaven. Mede in overleg met de betrokken vakgroepen zal ter gelegener tijd de prijspolitiek ten aanzien van die goede ren worden bepaald. Daarover valt momenteel nog niets te zeggen. De handel wil de prijzen natuurlijk direct verhogen en de vervangings waarde van de betrokken artikelen als basLs voor de prijs nemen. De prijsbeheersin^ wees in vroegere ge vallen de vervangingswaarde als ba sis af. Dat was theoretisch fout, zo verzekerde ons een hoge autoriteit op dit gebied, doch practisch bleek hot juist. Ook ten aanzien van het prijsverloop van die goederen, die afhankelijk zijn van grondstoffen uit het dollargebied, valt nog weinig te zeggen. Er zijn nog geen onderhandelingen met belangheb benden gevoerd. Wij denken bijv. aan artikelen uit non-ferro metalen en aan alles wat be- invloed wordt door de prijsstijging van geïmporteerde granen, als brood, vlees, melk, boter, kaas en eieren. Ten eerste wordt een groeiend deel van onze OOK VICE-ADMIRAAL JHR E. J. VAN HOLTHE NAAR WASHINGTON. In aansluiting op de begin Ootober a-s. in Washington te houden bijeen komst der ministers van Oorlog en Marine van de bij het Atlantisch pact aangesloten landen, zullen ook de chefs van de staven dezer landen te Washing ton besprekingen houden. Voor ons land neemt hieraan deel de ohef van de Ma rinestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, die 2 October as. naar de Ver. Staten vertrekt. Minister Schokking zal vergezeld zijn van het hoofd van de Nederlandse dele gatie bij de Western Union Defence Organisation, generaal-majoor P. L. G. Doorman. STRAUSS' LAATSTE LIEDEREN. De Duitse componist Richard Strauss heeft als laatste werk een aantal liede ren nagelaten, o.a „Vor dem Schlafen- gehen". „September en „lm Abendrot". De muziekliefhebbers züllen echter tot 22 Mei 1950 moeten wachten voor zij deze liederen kunnen horen, want pas op die datum zal de sopraan Kirsten Flagstad ze in de Albert, hall te Londen vertolken. Zii heeft namelijk voor een jaar het al leenrecht verkregen deze liederen te zingen. De zangeres verkreeg dit recht van Strauss zelf. toen zij in het begin van dit iaar enige van ziln vroegere liede ren zong. De componist werd daardoor zo ge troffen dat hij haar over de bewuste liederen sprak en de wens te kennen gaf, dat. Kirsten Flagstad deze zou zingen omdat zii dan gezongen zouden worden, zoals dit moest. graanbehoeften door binnenlandse pro ductie gedekt, voorts bestaat de moge lijkheid van graanimporten, op ruil- basis, uit Oast-Eurcpa. Naar ons van bevoegde zijde wordt verzekerd, ligt het in ieder geval niet in de bedoeling om op onze graanim porten zodanig te bezuinigen, dat in krimping van de (pluim) veestapel daar van het gevolg zou zijn. Alles byeen is het onjuist een alge mene prijsstijging te vrezen. Men make zich niet overdreven bezorgd voor het duurder worden van een be paalde groep artikelen, aldus onze zegsman. Buitenlands materiaal en Instructeur voor Ned. Leger? GESCHIKTE OEFENTERREINEN NOODZAKELIJK. Zoals bekend is. is onlangs in de Ver. Staten de wet tot militaire hulp verlening aangenomen. Verwacht wordt dat vooral de zware bewapening uit Amerika zal komen, doch het is nog niet bekend, in hoeverre de aan vankelijke voorstelling, dat geheel de Nederlandse artillerie van Amerikaan se origine zou zijn, bewaarheid zal worden. Waarschijnlijk zullen op de duur enkele Nederlandse militairen naar het buitenland gaan om de be diening van het buiter'andse mate rieel te bestuderen, terwijl ook enige buitenlandse instructeurs naar ons land zullen komen. De lichte wapens hoopt men in Euro pa te kunnen aankopen b.v. in Frankrijk en België. Ook Nederland zelf zal het leger van verschillende benodigdheden kunnen voorzien, vliegtuigen, lichte mu nitie. voertuigen etc.. omdat een deel van de Amerikaanse dollars bestemd is voor opvoering van de eigen productie. In militaire kringen legt men er nog maals de nadruk op. dat al deze nieuwe aanschaffingen tevergeefs zullen ziin. zo lang het Nederlandse leger in eigen land niet over geschikte oefenterreinen kan beschikken. Voor oefeningen in bergachtig terrein zal men op het buitenland aangewezen blijven De Nederlandse kanalen en ri vieren zijn daarentegen voor de genie troepen van andere legers een zeer ge schikt oefenterrein. Voor het houden van schietoefeningen met de Dantserdoelartillerie worden thans nog twee projecten bestudeerd, nl. de schièthei te Oldebroek en het- eiland Schiermonnikoog. Tariefsverhoging der K.L.M. In verband met dc devaluatie zal de KLM krachtens Internationale over eenkomst uitsluitend tariefsverhoging ln guldens toepassen op transatlanti sche trajecten. Een voorlopige lata-rcgellng houdt in. dat de vluchten naar dollar- gebieden op U.s. dollarbasis berekend zullen worden. De tarievencommissie van de lata zal op 5 October te Parüs de nieuwe situatie opnieuw onder ogen zien en wellicht dan reeds met een definitieve beslissing komen. De tariefsverhogingen in gedevalueer de valuta gelden zowel voor passagiers als vrachtvervoer op transatlantische trajecten. Z;j schommelen in guldens tussen de 30 en 40%. Voor alle andere trajecten '^uid- Afrika, Indonesië en binnen Europa) ziin de bestaande euldenprijzen voors hands gehandhaafd. Voorbeelden van prijsverhoging in gul dens ziin als volgt: van Amsterdam af gerekend steeg het passagierstarief naar Montreal van f. 1013 tot f. 1368. naar New York van f 1016 tot. f. 1422, naar Curasao van f. 1469 tot 2078, naar Rio de Janeiro van f. 1878 tot f. 2315 en naar Buenos Aires van f. 2103 tot f. 2628. De zelfde prijzen gelden voor transatlanti sche vluchten met andere maatschap pijen. Na .5 October hoopt men een defini tieve regeling bekend te maken. KINDJE DRONK ZOUTZUUR. Een 2%-Jarig kindje is Zaterdagavond ln de Mariastichting te Haarlem over leden als -gevolg van het drinken van zoutzuur. Het kindje speelde Zaterdag middag op de Bloemendaalsestraatweg onder Velsen en heeft van een schll- derskar een fles zoutzuur gepakt en er een slok uit genomen. Samenwerking van Luchtvaart Maatschappijen NAAR EN VAN DE SCANDINAVISCHE LANDEN. Naar wjj vernemen h?bben de KLM, de Scandinavian Airlines System en de Belgische Sabena een overeen komst gesloten de luchtlijnen naar en van de Scandinavische landen voor het grootste gedeelt? gezamen lijk te vliegen. Stockholm zal in het kader van deze samenwerking twee maal per etmaal te bereiken zijn. Deze route zal overdag wekelijks vier maal door de KLM worden gevlogen met Convairs, tweemaal door de SAS met DC 6-toestellen en eenmaal door de Sabena met Convairs. De nacht vluchten worden uitgevoerd in samen werking tussen KLM en SAS alleen. Alle toestellen op deze route maken een tussenlanding in Kopenhagen. De nieuwe samenwerking gaat in bij het van kracht worden van de winter- dienstregelingen op 2 October a.s. Te vens geldt de overeenkomst de lijn Amsterdam Oslo v.v. De Scandinavian Airlines System opent met ingang van 26 October as een lijn van Stockholm naar Bangkok via Kopenhagen, Zürich. Rome, Istan- boel, Damascus, Karachi en Calcutta. H&ndelsaccoord met Sovjet-zone GOEDERENRUIL VAN 68 MILLIOEN GULDEN. Nederland heeft een handelsover eenkomst met de Sovjet-zone van Duitsland gesloten, aldus meldt de Economische Commissie der zone. De overeenkomst, die tot 30 Juni 1950 van kracht- is, voorziet in de uitwisseling van goederen t?r waarde van 68 millioen gulden. 300 MODELVLIEGTUIGEN BOVEN YPENBURG. De Haagse Luchtvaart Club heeft voor Zondag as. ter gelegenheid van haar 18-iarig bestaan een internatio nale wedstrijd met modelvliegtuigen uitgeschreven', waaraan door clubs uit Denemarken. België. Engeland en een 60-tal Nederlandse Luchtvaartclubs wordt deelgenomen. Men verwacht, dat er 300 modelvliegtuigen de lucht in zullen gaan: zweefmodellen, rubber motormodellen en zuigermotormodellen. Een speciaal team uit Engeland zal demonstreren met radiografisch be stuurde modelvliegtuigen. In de klasse zweefmodellen zal voor al gestreden worden cm de grote wis selbeker. De beste individuele prestatie wordt beloond met de Residentie Cup, nu in handen van A. Hagendoorn uit Haar lem en J. de Jong uit Amsterdam NEDERLAND ERKENT SYRIË'S NIEUWE REGERING. Nederland heeft evenals Yemen en Abessinië, de nieuwe regering van Syrië erkend Nieuwtjes uit de N.S.-Win terdienstregeling NACHT- EN DAGBOOTEXPRES- TREINEN STOPPEN TE LEIDEN. Op 2 October a.s. wordt de winter- dlenstregellng van de N. S. van kracht. Het zijn slechts wijzigingen van regio nale betekenis, die deze nieuwe dienst regeling te zien geeft. Wij ontlenen er aan: In het internationale treinverkeer is het oponthoud voor douane-, paspoort en deviezencontróle te Roosendaal van 50 tot 30 minuten verkort- Ter uitbreiding van het grensver keer en het locale verkeer met Ant werpen (Brussel) wordt dagelijks een tweetal stoptreinen Antwerpen CEs- schen méér doorgetrokken naar Roo sendaal en zal in omgekeerde richting één stoptrein meer van Esschen naar Antwerpen C (Brussel) reeds van Roo sendaal af lopen. De nacht- en dagbootexprestrci- nen Hoek van Holland—Amsterdam C.S. v-v zullen alle vier te Leiden stoppen. De daglreinen Amsterdam C.S.-Maas- trioht-Luxemburg-Bazei - (Genua) v. v. worden tussen Amsterdam en Maas tricht v.v. 24 resp. 19 minuten versneld, doordat zij op dit traject door een electrische locomotief vervoerd zullen worden. De seizoennachttreinen Amsterdam C-S.-Maastricht-Luxemburg-Basel- Lu- zern) v.v. zullen ln de drukste winter perioden driemaal per week lopen en wel van Amsterdam af van 15 Decem ber 1949 t/m. 25 Februari 1950 des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. Van (Luzern)-Basel af van 16 Decem ber 1949 t/m. 26 Februari 1950 des Woensdags. Vrijdags en Zondags. Enkele weken na 2 October zullen de belde bruggen over de Zuid-Willems vaart bij Weert definitief gereed zijn, waardoor deze oeververbinding weer dubbelsporig en zonder snelheidsbeper king bereden kan worden. Van de van Maandag t/m. Vrijdag lopende Dleselelectrische exprestrelnen Den Haag-Rotterdam-Gronlngen-Leeu- warden zal 's morgens een Leeuwarder treindeel te Meppel stoppen. VERKLARING VAN HET P. v. d. A.- BESTUUR. Over devaluatie en lonen. Het Partijbestuur van de P. v d. A. heeft in zijn vergadering Zaterdag jl. de situatie ontstaan dqor de devalua tie van de Nederlandse gulden, onder zocht. Het partijbestuur acht het noozake- lijk. dat de gevolgen van de devaluatie voor de loon- en prijspolitiek, gezamen lijk met de reeds aanhangige maatrege len opnieuw worden onderzocht, waarbij als richtsnoer dient te worden genomen, dat de gevolgen van de devaluatie zoveel mogelijk d'enen te worden opgevangen, hetzij door het opnieuw overgaan tot hut verstrekken van subsidies, hetzij door een compenserende loonsverhoging of lastenverlaging, hetzii door een combi natie van beide systemen. Koningin onthult Zaterdag Putten's monument Op Zaterdag a.s. zal H.M. de Konin gin te Putten een monument onthul len, opgericht ter nagedachtenis van de weggevoerde mannelijke bevolking van deze p'.aats. Die dag is het juist 5 jaar geleden, dal de Duitsers dc ge hele mannelijke bevolking van Put ten wegvoerden en de huizen in brand staken, als represaille voor een aanslag op een auto met Duits*» offi cieren. Deze daad van de bezetters heeft aan 552 personen het leven gekost. De burgerij heeft voor het. gedenkte ken een bedrag van f. 10.000 bijeen ge bracht Door de Haarlemse beeldhou wer Andriessen Is het beeld van een treurende weduwe in Veluwse dracht vervaardigd, uitgevoerd in Franse kalk steen. Zaterdagmiddag zal de Koningin eerst een herdenkingsdienst bijwonen in de Ned. Herv Kerk. dezelfde kerk, waarin 5 jaar geleden alle mannen van het dorp bijeen werden gedreven. Daar na zullen enkele van de families, die het zwaarst getroffen zijn, aan de Koningin worden voorgesteld. In de kerkdienst zullen ds Kievit en ds Kwakkelstein, resp. Ned. Herv. en Geref predikant te Putten, het woord voeren. Na de onthulling van het mo nument, zal door de Koningin een krans worden gelegd. Tevens zal het woord worden gevoerd door baron Van Ge?n. burgemeester van Putten. Bjj de velen, die slachtoffers te be treuren hebben, is een familie, waar van 10 mannen omkwamen. Als teken van rouw zal ln Putten niet gevlagd worden. Het verkeer ter plaatse zal Zaterdagmiddag worden stilgelegd DE .HENRI DUNANT" VEILIG IN NOORD-IERLAND GELAND. De eerste ballonvaart, ooit ln Groot- Brittannië gemaakt door een Neder landse ballonvaarder, werd Zaterdag ondernomen uit Belfast (Noord-Ier-' land). Ondanks onweer en storm voor spellingen vertrokken de balloncom mandant Boesman en de passagiers, mevrouw Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk op hun vaart ten bate van het „War Memorial Building Fund", omringd door talloze vliegtui gen, voer de ballon, de „Henrl Du- nant", richting Londonderry. Geheel Noord-Ierland was gewaarschuwd om naar de ballonvaarders uit te kijken Na drie uur varen op 1500 meter hoogte, was de ballon gekomen ten Noorden van een binnenzee. Twee mo torrijders schoten toe en trokken de ballon aan de sleepkabel in een weiland omlaag. Het was voor het vallen van de avond. Er werd toen veilig geland Zuidelijk van Londonderry. „VOLENDAM" MORGEN NAAR INDONESIË. Het troepenschip „Volendam" zal morgen met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned. Indonesisch leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Rotterdam naar In donesië vertrekken. Dr Sukiman;: ontbieding naar Djokja Uit Republikeinse bron vernam Reu ter, dat aan de ontbieding van dr Su- 'kiman naar Djokja niet de gedachte dient te worden verbonden, dat deze stap een bedreiging zou zijn voor de eenheid onder de Republikeinse delega tie ter R.T.C. Zij is vermoedelijk alleen geschied, opdat dr Sukiman te Djokja een uiteenzetting zal komen geven van de overeenkomst betreffende het Unie- statuut, waarna hem nieuwe instruc ties zullen worden vérstrekt. In Indonesische politieke kringen werd verder de mening geopperd, dat deze ontbieding ook een manoeuvre kan zijn van binnenlands-politieke aard, met de bedoeling, de positie van de Masjuml als „vastberaden verdedigster van de Republikeinse rechten" te verstevigen. Inmiddels verklaarde mr SJam suddin, de Rep. minister van Voorlichting, „dat hij geen reden ziet om dr Sukiman terug te roepen", omdat de vertegenwoor digers te Den Haag hun bevoegdheden tot 'dusverre niet hebben overschreden. REPUBLIKEINS ONGEDULD? Een bevoegd Nederlands woordvoer der heeft naar aanleiding van boven staande berichten verklaard, dat een dergelijke ontwikkeling niet geheel en al als een verrassing komt .Op een af stand slaagt men er niet altild direct in ziin eigen mensen te overtuigen' en in Ongeëvenaard in kwaliieii laag in prijs!! (Adv.) BINNENLAND Tot algemeen voorzitter van het hoofdbestuur van de Bond voor Bedrljfs- autoverkeer in Nederland" ls ln de plaats van de heer lr M. C. E Bongaerts gekozen de heer TJ. Krol. lid van de Tweede Kamer. - Dinsdag 22 November zal de tweede gevrtme zitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland geopend worden. Het is de bedoeling, aan het eind van de openings vergadering de beraadslagingen tot Dinsdag 20 December te verdagen. - Gisteren hebben zeer vele Roosen dalers bloemen gedragen naar de doden- hal aan de Havendyi;, waar de stoffelijke resten tijdelijk zijn bijgezet van 120 ln Mei 1940 ln ons land gesneuvelde Franse militairen Deze 120 pollu's zullen morgen te zamen het laatste transport vormen, dat naar Frankrijk terugkeert. - Te Deventer overleed op 53-Jarlge leefthd de heer J. A. C. van der Lande, directeur van de Kon. Industriële Maat schappij voorheen Noury en Van der Lande N.V. en van enkele van haar dochterondernemlnge ln Nederland en in het buitenland. Gisteravond ls uit de Amstel te Amsterdam tegenover het perceel Amstel- dtjk 80, het lijkje van een 4-Jarlg jongetje opgehadld .Het kind had 's middags om streeks halfzes gespeeld op een stéigertje van het voormalig pontje ter plaatse en was ln het water gevallen. BUITENLAND - Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft de ambassadeur te Nan king. sir Ralph Skrlne Stevenson verzocht, China zo spoedig mogelijk te verlaten voor overleg met zijn regering. De regering van Madras heeft de communistische partij van India een on wettige organisatie ln dc provincie ver klaard. De regering van West Bengalen heeft de partij reeds eerder dit Jaar on wettig verklaard, tegelijkertijd met de regering van de staat Hyderabad. Inwoners van West-Duitsland zullen desgewenst mogen emigreren. "Zo wordt ln een Brlts-Amerlkaanse bekendmaking gezegd. De beperkende bepalingen voor bezoeken aan andere landen zf)n opgehe- I ven om de Duitsers zoveel mogelijk vrije toegang tot de buitenwereld te geven en bovendien om het vluchtelingen- en werkloosheidsprobleem te verzachten, al dus de bekendmaking. De bezettlngsautorltelten behouden zich echter het recht voor een uitreisvergun ning te weigeren, wanneer een bepaalde reis afbreuk zou doen aan haar gezag of strijdig met de belangen van Duitsland zou zijn. Een woordvoerder van de Amerikaans hoge commissie in Duitsland heeft be kend gemaakt, dat tussen West-Duitslnnd en de Sovjetrussische zone een handels overeenkomst tot stand ts gekomen. Cijfers werden niet genoemd, maar men verwacht, dat spoedig een mededeling zal worden gedaan, die bijzonderheden bevat. Grote leveranties van voedsel en veevoeder uit de Sovjetrussische zone aan West-Dults- land worden verwacht. In de motie, die de Britse regering aan het Lagerhuis zal voorleggen, zal worden verzocht de devaluatie goed te keuren, evenals de maatregelen, waartoe te Washington ls besloten. De motie komt neer op een motie van vertrouwen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Winston Churchill van de gelegenheid ge bruik zal maken premier Attlee nadere Inlichtingen te vragen over de stand van zaken bij de ontwikkeling van de atoom bom. Elf Perzische soldaten, die vorige maand bij een grensincident door de Rus sen gevangen zijn genomen, zijn naar Perzlë teruggezonden na besprekingen tussen de belde landen. Veldmaarschalk Montgomery, voor zitter van het defensiecomité van de Westeuropese Unie. heeft een onderhoud gehad met de Belgische premier en de minister van defensie AlbertDevèze. Mont gomery brengt een tweedaags bezoek aan België. Zes van de zeven door communisten bestuurde vakverenigingen ln Finland heb ben verzocht weer ln het algemeen vak verbond te worden opgenomen, waaruit zij de vorige maand werden geroyeerd wegens het uitroepen van stakingen uit protest tegen de loonstoppolltlek der sociaal-democratische regering. De vak verenigingen hebben zich verplicht in het vervolg geen onofficiële stakingen meer af t*ï kondigen. Twee typen Britse marine-vliegtuigen, de „Fairey 17" en de „Blackburn Y.A. 5" die speciaal worden gebruikt om onder zeeboten aan te vallen, zijn van de ge heime lijst afgevoerd. Het Amerikaanse congreslid James Murphy (democraat uit New York), die op het ogenblik een bezoek brengt aan Spanje, heeft een onderhoud gehad met verscheidene hoge ambtenaren van hét Spaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij hoopt met nog andere congres leden door Franco te worden ontvangen. Vier spoorwegarbeiders werden ge dood en drie ernstig gewond, toen een goederentrein ln de Rosslotunnel bh Lissabon bij vergissing op een spoor werd geleld waaraan herstelwerkzaamheden werden verricht. Enige andere arbeiders zagen kans op het laatste ogenblik opzij te springen. ZiiJ kwamen met lichte ver wondingen en de schrik vrij. (U.P.). het geval Den HaagDjokja spreekt dit natuurliik bijzonder sterk. Men moetho- Den dat. nu er tussen de drie delegaties in Den Haag in beginsel overeenstem ming ls bereikt, na ontvangst van de uitvoeriger berichten over deze overeen komst, de e'gen delegatie niet zal worden afgevallen", aldus deze woordvoerder, die voorts verklaarde, dat men ln Ba tavia geen redenen heeft om aan te ne men. dat het oorspronkelijke tijdschema voor de RT.C. niet zou kunnen worden gehandhaafd, zodat na omstreeks een maand de conferentie zal kunnen wor den beëindigd. De Republikeinse minister van voor lichting. Sjamsuddin verklaarde te Ba tavia n.a.v. de uitlatingen uit Djokja, 1 dat deze gezien moeten worden als uitingen van oneeduld. „Indien in Den Haag de datum van de souvereiniteits- overdracht definitief wordt vastgesteld en er niet langer sprake zou ziin van een „streefdatum" zou dit de situatie aanzienlijk doen opklaren, aldus Sjam suddin. HATTA KEERT NIET TERUG. „Mohammed Hatta is niet van plan naar Djokja terug te keren", aldus verklaarde de woordvoerder van de Republikeinse delegatie, die voorts meende, dat de van de ziide der PNI en dc Masjumi naar voren gebrachte kritiek wellicht moest worden ver klaard uit het feit. dat men nog over onvoldoende inlichtingen beschikt over de juiste draagwiidte en formulerin gen van het bereikte accoord. Naar voorts verluidt ls de voorzitter van de PNI, Sujono Hadinoto, die als lid van de Republikeinse delegatie ln Den Haag vertoeft, onaangenaam getroffen door de kritiek van de secretaris-gene raal van ziin partij in Djokja. Ten slotte wees men er in Republi keinse kringen op. dat) het als zeer nut tig wordt beschouwd, wanneer enige be langrijke politieke figuren uit de delega tie naar Indonesië zouden reizen ten einde hun partijen ln te lichten. SUKARNO: „WAAKZAAM". De Republikeinse president Sukarno gaf te kennen, dat het Indonesische volk, ongeacht de uitkomst van de Haagse besprekingen „waakzaam en verenigd" dient te zijn. HU verklaarde voor de Opperste Ad viesraad, dat hij hoopte, dat binnen de kortst mogelijke tijd op de R.TC. een bevredigende oplossing van de Indone sische kwestie zou worden gevonden. Zijn verklaring was blijkbaar een poging om de Indonesische partijen en bladen, die het voorgestelde vergelijk inzake een Unie hebben aangevallen, gerust te stellen. (U,P.) SJAHRIR WIL OPHELDERING, Volgens Sutan Sjahrir ls de onrust, die thans onder de politieke partijen in Indonesië heerst, een gevolg van het feit, dat men in Indonesië een te ge ringe kennis heeft van de juiste inhoud van wat te Namen ls overeengekomen. Hij acht het het beste, dat thans offi cieel wordt bekend gemaakt, wat er precies ls bereikt. HET „KIND" VAN DE KRAKATAU. In de straat Soenda tussen Java en Sumatra rijst een nieuwe Krakatau uit de zee op. Maar ln Batavia ls men van mening dat er geen direct gevaar te duchten ls. Het .kind van de Krakatau" zoals de nieuwe vulkaan genoemd wordt, ontetond in 1928 op de kegel vormige zijwand van de moPdervulkaan Sinds die dag heeft het „kind" reeds 52 uitbarstingen achter de rug... De nieuwe krater wordt gestadig hoger en bereikt nu reeds een hoogte van 435 voet boven de zeespiegel (U.P.) 5000 Chinezen in Kediri vermist REPUBLIKEINSE MUUR VAN STILZWIJGEN. (Van een bijzondere medewerker te Surabaja) De laatste weken maakt men zich ln Chinese kringen in Oost-Java ernstig ongerust over het lot van ongeveer 5000 landgenoten in het regentschap Kediri. Deze 5000 Chinezen werden tijdens de tweede politionele actie op bevel van de TNI commandant van Oost- Java. kolonel Soengkono, geïnter neerd. Sindsdien heeft niemand racer iets van hen vernomen Het Chinese Rode Kruis heeft her haaldelijk getracht contact met deze mensen te krijgen, doch zonder enig suc ces. In de afgelopen weken heeft kolonel Soengkono, die reeds enkele malen had meeeeóeeld dat de geïnterneerden zou den worden vrijgelaten, enige bezoeken aan Surabaja gebracht in verband met besprekingen over de uitvoerine van het ..staakt het vuren" Bij die gelegenheid zijn hem van verschillende zijden vra gen over ae Chinezen gesteld. Kolonel Soengkono gaf toe. dat ze indertijd op be vel werden geïnterneerd. Op een vraag, waar de Chinezen zich nu bevonden, bleef hii het antwoord schuldig. Verder deelde hij mede. reeds enige tijd geleden order tot vrijlating te hebben gegeven. Vooral deze laatstp mededeling heeft de onrust onder de Chinezen doen toene men. daar tot nu toe geen enkele geïn terneerde is teruggekomen. Wel ziin er begin en medio Augustus twee andere groepen totaal ongeveer 300 personen teruggekeerd. Zij hadden in twee kamDen eezeten. die bij hun vrijlating geheel ontruimd werden. Over hun lot genoten. die voor zover zij aannamen. ..ergens" in andere kampen moesten zit ten. hadden zii nooit iets vernomen. Door verschillende Chinese instanties worden thans pogingen in het werk ge steld om iets over het lot van deze 5°°° mensen te weten te komen. Alles wat tot nu toe ondernomen werd. stuit echter af op de Republikeinse muur van stilzwij gen over deze kwestie. Situatie in Bandjermasin sterk verbeterd PERSONEEL MERENDEELS WEER AAN HET WERK. Tengevolge van de oproep van Su- hardjo aan de bevolking van Bandjer masin om het werk te hervatten is de toestand sterk verbeterd. Het meren deel van het personeel van de over heidskantoren en andere instellingen heeft het werk hervat. De Aniem. de douane en het postkan toor functioneren normaal. Van het ha venpersoneel der KPM ziin slechts en- ke'e koelies tot dusver aan de arbeid. De BPM goedang te Murungpudak in Noord-Ulu Sungai is in brand gestoken door een bende, die bovendien de brand weer bij het blussinsswerk onder vuur nam. In de onmiddellijke omgeving van Bandjermasin heeft de algemene politie enlce personen gearresteerd, die pogin gen tot/ ontvoeringen in het werk stel den. LEDEN AMERIKAANS CONGRES TE BATAVIA. Met eenAmerikaanse skymaster zijn gisteren uit Singapore 5 leden van het Amerikaanse Congres te Batavia aan gekomen. Zij zullen ook Djokja be zoeken en a-o.. besprekingen voeren met de Centrale Gemengde Commissie en met Nederlandse autoriteiten over eco nomische di politieke aangelegenheden- Gisteren bood de H.VK. hun een diner aan.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2