Ministers der grote vier heden bijeen Moskou tracht gerust te stelleu WEER BERICHT Wapensmokkel van Cliristen-Cliinees kapitein Hij doorbreekt de blokkade 88ste Jaargang MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 00 No. 26805 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Het Sovjet-persagentschap Tass heeft beweerd, dat Rusland't geheim van een atoomwapen reeds in 1947 bezat, zoals Molotof indertijd had aange geven. Omdat de Sovjet-Unie nog steeds voorstandster was van een abso luut verbod, was er echter „niet de minste reden tot ongerustheid". Het agentschap gaf voor de ontploffing, waarvan Truman sprak, de verkla ring. dat er bil constructiewerkzaamheden bouw van hydro-electrl- sche stations, mijnen, kanalen en wegen op grote schaal ontploffingen met de nieuwste technische middelen voorkomen. De verklaring van Molo tof was indertijd als „bluf" beschouwd, in de mening, dat de Sovjet- Unie niet voor 1952 over de atoombom kon beschikken. In politieke en wetenschappelijke kringen in Londen trekt men deze ver klaring in twijfel, omdat men niet gelooft, dat de Sovjet-Unie atoomener gie reeds lonend voor industriële doeleinden kan aanwenden. Amerika gelooft in voorsprong-behoud Het Franse communistische bald Hu- manité noemde Trumans verklaring, dat in de Sovjet-Unie een atoombom ont ploft is. een ..politieke manoeuvre om in de Ver. Staten en andere satellieten nieuwe oorlogscredieten los te krijgen". Geruchten over een tweede ontplof fing van een Sovjet-bom die trouwens te verwachten waren zijn niet beves tigd. Hoge Amerikaanse ambtenaren voor- snelden met vertrouwen, dat de Sovjet- Unie ons nooit zal inhalen" op het ge bied der atoomwapens. De V.S. ziln nog steeds een eind voor op de Sovjet-Unie en zij zullen hun voorsprong naar alle waarschijnlijkheid nooit verliezen, zo zei den zij. Zij deelden mee. dat het Witte Huis zijn inlichtingen over de atoomexplosie had verkregen door middel van verschei dene agentschappen van de geheime dienst in de V.S.. Engeland en Canada. ..Het werd ontdekt door de samenwer king van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, het militaire appa raat. de centrale geheime dienst, de Britten en de Canadezen en met behulp van Plannen, die op lange termijn wa ren beraamd", zo verklaarden zij. Zij zeiden, dat de inlichtingen niet werden verkregen langs seismografische weg De inlichtingen waren volledig. Hernieuwd aandringen op opsporing van beweerde communistische spionnen in de v.S. is gevolgd op het nieuws van de atoomexplosie. De commissie ter be strijding van anti-Amerikaanse activi teit van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft verklaard, dat zij spoedig een rapport, over haar onderzoek zal publiceren. Zij voegt er aan toe. dat dit zou bewijzen, dat de Sovjets alle ge legenheid hebben gehad om zich van in lichtingen over de kernenergie te voor zien. Generaal George Kenney. Amerika's leidende deskundige op het gebied van strategische bombardementen, verklaar de dat de Sovjet-Unie ..stellig geen lange-afstandsbommenwerpers heeft, die te vergelijken zijn met Amerika's B-36". Maar zij had vliegtuigen, „die een atoombom over de Oceaan kunnen bren gen". Volgens Reuters diplomatieke corres pondent te Washington acht men aldaar versterking van de verdediging der Ame rikaanse veiligheid en bespoediging der militaire voorbereidingen de waarschijn lijkste gevolgen van Trumans onthul ling. De eerste bewijzen hiervan ziet men in de mededeling van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, dat zij een nieuwe atoomzuil wil bouwen en in het feit. dat president Truman in een brief aan de voorzitter van de commis sies voor toewijzingen van Senaat en Huis van Afgevaardigden er op heeft aangedrongen, dat het Congres in de toe- wiizingswet voor de gewapende diensten een post van 270 millioen dollar opneemt voor de aankoop van „stategische en bij zonder belangrijke" materialen om de voorraden voor de verdediging van het land uit te breiden. De Senaat wil deze "•ost schrappen doch Truman verklaart in zijn brief, dat de ..snelle en gestadige voortgang in het verkrijgen van de be doelde voorraden" hierdoor vertraagd eo" worden. Waarnemers te Washington voorspel len ook. dat de voorzorgsmaatregelen van de V.S. tegen een atoomaanval thans zeer bespoedigd zullen worden. Volgens de correspondent van Daily News" tp Rome was Stalin „er bij", toen Russische atoombommen werden gepro beerd. en wisten functionarissen van de geallieerde geheime dienst reeds min stens 9 weken, dat de Sovjet-Unie de atoombom voltooid had. De ..Evening Standard" publiceert een uit Praag afkomstig bericht, volgens het welk een Tsjechoslowaaakse minister, die kortgeleden een bezoek aan de Sov jet-Unie heeft gebracht, na zijn terug keer in gezelschap heeft verklaard dat de Sovjet-Unie thans over drie fabrie ken voor de opwekking van atoomener gie beschikt, In één van deze fabrieken is, volgens de Tsjechoslowaakse minis ter. voortijdig een atoombom tot ont ploffing gekomen, waardoor Duitse en Russische geleerden werden gedood en waaruit tevens bleek, dat ook de Sov jet-Unie het geheim voor de vervaar diging van de atoombom kende. MENING VAN GELEERDEN. Op een te Chicago gehouden persr conferentie hebben verschillende ge leerden op het gebied van de atoom energie hun mening te kennen gegeven, Dr Harold Urey. Nobelprijswinnaar en ontdekker van het zware water, dat bij het atoomonderzoek wordt gebruikt, verklaarde: „West-Europa is aan de genade van de Sovjet-Unie overgeleverd. Indien de vrede wordt bewaard, zal dit niet ver oorzaakt worden r- doordat wij West- Europa kunnen behoeden voor een aanval". Andere vooraanstaande geleerden lie ten zich eveneens in deze geest uit. Zij waren het er ook over eens, dat, indien de V S. en de Sovjet-Unie uiteindelijk tot een atoomoorlog kwamen, de mili taire strijd minstens tien jaar zou duren met als eindresultaat een be zetting. Dr Urey achtte de eerste 50 jaar geen andere verdediging tegen de atoombom mogelijk dan politieke organisatie. Dr Horfin Hogness, directeur van het instituut voor radiobiologie en bio- physica van de universiteit te Chicago en dr Samuel Allison, directeur van het instituut voor kernonderzoek dezer universiteit, kwamen te zamen tot de volgende conclusies: 1, De Sovjet-Unie zou op grond van de aard van haar gebied en wegens de verborgen oorlogsindustrieën niet even veel atoombommen nodig hebben als de Verenigde Staten om hierin de VB. te kunnen evenaren. 2. Atoomwapens alleen zouden niet beslissend zijn in een dergelijke oorlog, die tenminste 10 jaar zou duren. 3. De Sovjet-Unie houdt minstens gelijke tred met de V.S. in de ontwik keling van lange-afstandsprojectielen, die in de toekomst explosieve atoom- stoffen in de kop zouden kimnen dra gen. 4. Bacteriologische oorlogvoering hoort in een andere categorie thuis dan atoomoorlog. Voor een bacteriologische oorlog heeft een land de superioriteit in de lucht nodig, het is. moeilijk het materiaal afgezonderd te houden en het gevaar dreigt, dat de ziekten over slaan naar het aanvallende land. 5. De Sovjet-Unie is thans steviger In haar schoenen komen te staan voor de toekomstige besprekingen over inter nationale controle van de atoomener. gie. De geleerden waren het er over eens. dat spreiding van steden de V.S. minder kwetsbaar zou maken en dat atoom ontwapening de enige hoop vormt voor een internationale overeen komst. ENGELAND EN DE PRODUCTIE VAN ATOOMBOMMEN. Volgens de Londense „Daily Express" zou Engeland weldra met de productie van atoombommen beginnen. In een artikel van de wetenschappelijke me dewerker van het blad, dat gebaseerd zou zijn op „documentaire gegevens, die niet uit veiligheidsoverwegingen ge heim gehouden behoeven te worden", wordt gezegd, dat de productie waar schijnlijk zou worden uitgevoerd op een schaal, die de Russische productie „verscheidene jaren" zou overtreffen Het atoomstation te Sellafield, aan de Westkust van Cumberland, zou op het punt staan met de productie van plu tonium op grote schaal een aanvang te maken. Het bedrijf te Sellafield zou groter en efficiënter zijn dan het eerste Amerikaanse bedrijf te Hanford (Washington"), waar plutonium, dat gebruikt wordt voor het nieuwste type atoombom, voor 't eerst in grote hoeveel heden werd aangemaakt. Terwijl de Russen "zdoh bezighielden met. de vraag, hoe een bruikbare bom te vervaardigen, waren de Britse geleerden, volgens de schrijver, bezig met plannen voor de massaproductie van plutonium. Een uraniumsmelterij te Preston (Lanca shire) produceerde genoeg uranium om in de Britsé behoefte voor de verdedi ging en het wetenschappelijk onderzoek te voldoen. Door de Amerikaanse congrescommis sie voor atoomenergie-aangelegenheden en door het visserijlaboratorium van de universiteit te Washington is een geza menlijk rapport gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat de wateren rondom Bikini, waarin drie jaar geleden een atoombom tot ontploffing is gebracht, nog steeds radio-actief zijn, niettegen staande het feit dat dit water, als ge volg van het getij ter plaatse, eens inde 28 dagen voor'de helft door ander wa ter wordt vervangen. In het rapport wordt verklaard, dat „de radio-activi teit in de wateren rondom Bikini niet in die mate is afgenomen, als had ver wacht mogen worden". „Niemand weet", aldus wordt in het rapport verder verklaard, „wanneer de inboorlingen van Bikini naar hun woon plaatsen terug zullen kunnen keren, daar nog steeds niet kan worden uitge maakt of de inboorlingen al dan niet nadelige gevolgen zouden ondervinden van het consumeren van in de lagune gevangen vis". Te Richmond (Virginia) is bekend gemaakt, dat 30 jonge geleerden met steun van de'staat, een onderzoek Ver richten, hoe slachtoffers van atomische uitstraling, het best behandeld kunnen worden. Het debat ter V.N. De ministers van Buitenlandse Za ken der „Grote Vier". Bevin, Schuman, Acheson en Wysjinsky, zullen heden middag te New York bijeenkomen Men meent te weten, dat tijdens deze bij eenkomst uitsluitend over het met Oos tenrijk te sluiten vredesverdrag zal wor den gesproken. 'De Chileense delegatie ter algemene vergadering der Verenigde Naties heeft haar krachtige afkeuring te kennen ge geven van de door de Sovjet-Unie ge leide „rode kruistocht" tegen Joego slavië. De leider der delegatie, Santa Cruz, verklaarde: „Een staat, die lid is thans het Kissilef, lid der Oekraïnse delegatie, beschuldigde zijn Chileense collega er van „te pogen de aandacht van de al gemene vergadering opzettelijk af te lei den van het Sovjetrussische voorstel, dat ten doel heeft de vrede te dienen," waaraan hij toevoegde dat een derge lijk op laster berustend bedrog van de zijde van de Chileense gedelegeerde reeds eerder was voorgekomen. Er bestaat algemene overeenstemming onder de delegaties der LatijnsAme rikaanse staten ter algemene vergade ring van de Verenigde Naties, dat een poging moet worden gedaan om Joego slavië, in plaats van de Oekraïne, tot lid van de Veiligheidsraad te kiezen. In welingelichte Latijns-Amerikaan- se kringen gaf men te kennen dat de van deze organisatie, is voorwerp van economische, politieke en ideologische aanvallen door een grote Latijns-Amerikaanse landen niet voor- mogendheid, daarbij geholpen door een nemens waren er aan mede te werken aantal vazalstaten en dat uitsluitend dat in de plaats van de Oekraïne, „cm- oniangs heeft men in dit Blad kun nen lezen uit welk een enthousiasme de bekende .rimboe-kisten van de Niwin door onze militairen in Indonesië wer den ontvangen. Het plaatje hierboven toont de belangstelling van de bezet ting van een buitenpost voor een zo juist gearriveerde rimboekist. PLAATSELIJK OCHTENDMIST. De Bilt verwacht tot morgenavond In de nacht en ochtend op vele plaat- sen nevel of mist, overigens droog weer met overdag opklaringen. Meest zwakke wind en weinig verandering in tempe- ra tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 27 SEPTEMBER. Zon op: 6.33 uur; onder: 18.28 uur. Maan op: 13.44 uur; onder 20.30 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 6.13 en 18.38 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. GROTE BRAND TE WENEN. 31 brandweérbrigades hebben gisteren te Wenen 3& uur gestreden tegen een brand, die een terrein van ongeveer 1 km2 teisterde bii de Reichs-brue over de Donau in de Sovjet-sector. Deze brug bevindt zich niet ver van het begin van de hoofdstraat, die door het Prater loopt. In deze wijk liggen voornamelijk waren huizen en zakengebouweh. De brand brak uit in een autobusga rage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken gebouwen, waaron der houten gebouwen van de Siemens- Schuckert-werken De papierfabriek van Bunzl en Bioch werd onder meer door het vuur vernield. UITBREIDING COLLEGE VAN KARDINALEN? Men verwacht dat de Paus, vermoe delijk in November van dit jaar, zal bekend maken dat het college van kar dinalen van 70 tot 105 zal worden uit gebreid. Te Vaticaanstad gelooft men, dat de aartsbisschoppen Beran (van Praag) en Stepinac (van Zagreb) in het college zullen worden opgenomen. omdat het aangevallen land geen hoor wenst te geven aan bevelen, die in strijd zijn met zijn nationale be langen. De Poolse gedelegeerde Wierblowski prees het Sovjetrussische voorstel tot het sluiten van een vijf mogendheden- vredesverdrag en het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van atomi sche wapens als een stap, „waardoor zich nieuwe mogelijkheden voor de Ver enigde Naties openen", „De vermoeide volken van de wereld hebben het Sov jetrussische voorstel met blijdschap, geestdrift en hoop begroet," verklaarde hij. Daarop werd het woord gevoerd door de Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken, Zafroellah khan, die In dia beschuldigde van het opwerpen van hinderpalen bij het organiseren vaneen volksstemming in het door India en Pakistan elkander 'betwiste Kasjmir- gebied. Maarschalk Tito protesteert TEGEN VOERING VAN PROCES RAJK. Bunzl en Biach werd onder meer door van waarnemend minister van buiten landse zaken persoonlijk een nota aan de Hongaarse ambassadeur te Belgrado. Sandor. overhandigd, waarin de Joego slavische regering protest aantekent tegen het proces tegen Raik c.s. In de nota wordt het proces als een „juridische klucht" en als een „mon sterachtige provocatie" beschreven waarin „openlijk aanvalszuchtige be doelingen en het aanzetten tot onder grondse acties teeen een bevriend land en ziin regering" tot uiting ziin ge komen. In de Joegoslavische nota wordt ver der verklaard, dat het proces tegen Rajk cs .een daad van aanhitsen tot oorlog is. welke een onderdeel vormt van een stelselmatige stook- en hitscampagne, welke wordt gevoerd door staten, wier regeringen de grootste vijanden zijn van vrede en vooruitgang in de wereld". „Een dergélijk proces betekent een zware slag voor de internationale sa menwerking. Het kan slechts bijdragen tot het doen ontstaan van een oorlogs psychose in de wereld. De beklaagden in het proces ziin slechts figuren van de twe^je rang. die niets anders hebben ■'aan dan het lesje oo te dreunen, dat hen was voorgekauwd, met het doel Joego-Slavië te besmeuren. Doch in feite heeft het- Droces. dat niets anders was dan een weerzinwekkende aanval op de eer. de s nafhankeliikheld en dp souve- dat dit nu eenmaal gewoonte is ge worden", een andere vazalstaat van de Sovjet-Unie tot lid van de Veiligheids raad wordt gekozen. De mogelijkheid REDE VAN DE GAULLE. In een open-luchtbijeenkomst te Bor deaux heeft generaal De Gaulle o.m. verklaard: „als het atoomwapen in han den van beide kampen is, zal het At lantisch pact in zijn huidige vorm een groot deel van zijn kracht voor Europa verloren hebben" De Gaulle schilderde een somber beeld van de positie, waarin Frankrijk thans verkeert Ook economisch. De enige verzekering van Frankrijk's roi-K_„ veiligheid kan volgens De Gaulle slechtsrelWnS van een rozet voorzien, door Frankrijk zelf gegeven, worden, daar „niets de Verenigde Staten tot ac- tleve deelneming aan een oorlog op het i Russische emigranten willen Europese continent verplicht en Enge- I land „niet het grootste deel van zijn' strijdkrachten op het continent in de Tot besluit van het seizoen organi seerde de Stichting Concours Hippique Eindhoven Zaterdag een Nationale Hippische Dag, waaraan ook door de prinsesjes Beatrix en Irene werd deel genomen. Links: Prinses Irene neemt met haar paard „Polly" een hindernis tijdens het springconcours In het kindernummer. Rechts: „Peggy", het paard van Prinses Beatrix, wordt bij de prysuit- waagschaal zal stellen". De Gaulle deed 'n beroep op Frankrijk om het initatief te nemen tot de op richting van een Europese organisatie door Euro-pa zelf, „zodra zijn (Frank- rijks) .leiders in werkelijkheid het volk vertegenwoordigen en niet sleoht-s de 6tervende politieke partijen". ZUIVERING IN BULGAARSE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Tot midden Augustus is 17% der leden van de Bulgaarse communistische par ty gecontroleerd en gezuiverd. Van de uitgesloten leden zijn 44% geroyeerd, omdat zij de vergaderingen niet bij woonden, hun bijdragen niet betaalden of de elementaire verplichtingen ten niet terug Een groep Russische emigranten in ons land heeft met een circulaire ge reageerd op een bekendmaking van het ministerie van Buit. Zaken, waarin hulp en steun werd toegezegd aan alle Sovjet burgers in ons land, die naar hun ge boorteland wensen terug te keren. Vol gens deze bekendmaking ontvangen de repatrianten een gratis reis naar Den Haag, waar zij, eveneens gratis kunnen verblijven totdat hun transport naar Rusland geregeld is. De emigranten wijzen er in hun cir culaire op, dat zij het als een belediging beschouwen met „Sovjetburgers" te worden betiteld. Tevens, zeggen zij, „zul len wij liever ten onder gaan bij het werk in de mijn of omkomen van hon- aanzien van de partij niet zijn nageko- j ger in Europa, dan als beesten te cre- men. Van de uitgesloten leden zijn 65' boeren. De zuivering duurt nog voort. Nieuwe Mexicaanse gezant in ons land De heer José Gorostiza, die een hoge post bekleedt bij het ministerie van Bult. Zaken van Mexico, is benoemd tot gezant van Mexico te 's-Gravenhage. KONINGIN ONTVING BOODSCHAP VAN KEIZER VAN ETHIOPIË. H.M. de Koningin heeft vanochtend peren in de Sovjetisohe kampen". concentratie- Wederopbouw van ons achterland SABOTAGE BIJ BERGING VAN NED. SLEEPSCHIP. (Speciale berichtgeving). Sedert het einde van de oorlog zit in de Rijn bij Biserich het 1700 ton metende sleepschip „Walsum 31", dat daar is gezonken. De maatschappij „Walsum" staat onder beheer van het Ned. Beheersinstituut. Nu eindelijk is uitgemaakt aan wie het wrak toebehoort ln het paleis SoestdUk de gezant van I en aan een Nederlandse berglngsmaat- Ethiopië te Londen ontvangen, die, na bestaat, dat over dit vraagstuk lang- mens de Keizer van Ethiopië een bood- durig in de algemene vergadering zal I schap aari de Koningin heeft overhan- worden gestreden. digd. Bijbels en wapenen De in Indonesië geboren Christcn- Chinese scheepskapitein John Lie, smokkelt al twee jaar lang wapens van Thailand (Siam) en Malakka naar Atjeh. Zijn verhaal wórdt door R. Ro wan verteld in het Amerikaanse week blad „Life". Volgens dit verslag steekt Lie met zijn schip van een eenzame haven op het eilandje Puket voor de Westkust van Thailand regelmatig de Straat van Malakka over om met zijn lading door de Nederlandse blokkade heen te breken. Hjj heeft op zijn com mandobrug een Engelse en een Neder landse Bijbel en de wanden van zijn hut zijn met godsdienstige leuzen be dekt. Hij zegt, dat hü Gods wil ver richt en dat hij zal blijven varen, zo lang de Nederlanders in Indonesië aan het bewind zijn. Volgens Rowan is Lie de hoofdfiguur van een uigebreide organisatie van wapensmokkelaars, die zich uitstrekt van de Philippijnen tot India. Deze or ganisatie heeft hoofdkwartieren in Ma nilla, Singapore, Penang, Bangkok, Rangoon en New Delhi. Haar leden be staan uit idealist-en, zoals Lie en uit vrijbuiters, die door het geld aangetrok ken worden. Zowel Amerikanen als Europeanen en Oosterlingen, zowel pi loten als opium- en wapenhandelaren, zjjn er bij betrokken. gebracht, werden in Malakka gekocht. In de Chinese wijk van Singapore wer den agenten ingeschakeld, die voor een flinke prijs bereid waren de geheime bergplaatsen in de rimboe van Malakka te onthullen, waar Engelse wapenvoor- raden waren verborgen en de Engel sen waren maar al te ingenomen met het feit, dat op deze wjjze de wapenen buiten het bereik kwamen van de plaat selijke communistische organisaties. Zij lieten deze smokkelarij oogluikend toe, tot zij ongeveer een Jaar geleden, naar aanleiding van de steeds krachtiger wordende vertogen van Nederlandse zijde, er tegen gingen optreden, zy lie ten een afdeling politiemensen uit Sin gapore, die zich voordeden als soldaten van de Republiek Indonesia, aan het complot deelnemen Het resultaat hier van was de arrestatie van Carlton Hire en zyn medeplichtigen by Aer Aboe zy werden door de Nederlanders tot gevangenisstraf veroordeeld, maar en kelen van hen zyn onlangs op vrye voeten gesteld. Met de arrestatie van Hire en de zij nen was de smokkelarij echter rog niet de kop ingedrukt. Onder Jeiding van een voormalig medisoh .güident Uit Batavia, de 27-jarige Izak vWfahdl. die in dezeh als vertegenwoordiger van de Republiek in Bangkok optreedt. schappij opdracht is gegeven het schip te lichten en naar een Nederlandse werf te brengen, hebben de Duitsers, zo ver nemen wy, de berging gesaboteerd door het schip vol stenen en zand te storten, waardoor als het ware een eilandje in de Ryn is ontstaan. Het zal nu interes sant zyn om te vernemen hoe deze „oorlogsschade" weer geregeld wordt. Kermisattracties zijn niet onschuldig DAME SLINGERDE UIT ZWEEFMOLEN. Twee jongens verpletterd. Dat Kermis-attracties zo onschuldig nog niet zyn, blykt uit het volgende: Een 12-jarig meisje viel uit de lucht- schommel op de kermis op het Surina- meplein te Amsterdam. Met een schedel- basisfractuur werd zij in het Binnen gasthuis ter verpleging opgenomen. Een 4-jarig meisje viel eveneens uit een der kermls-attractles en moest in het Wilhelminagasthuis worden opgeno men. Een 39-jarige dame werd het slachtoffer van de enorme middelpunt vliedende kracht van de zweefmolen. Zij werd er uit geslingerd en verpletterde in haar val twee jongens, die op de grond liepen .De jongste van de twee was 13 jaar. Hy liep een schedelbasis- fractuur en een hersenschudding op en werd naar het Binnengasthuis vervoerd, zyn vriendje van 14 jaar werd met een hersenschudding naar huis gebracht. De juffrouw zelf moest in het Wilhel minagasthuis worden opgenomen, ver- moedeiyk met een wervelfractuur. De kermis is, volgens het programma, gis teravond gesloten en vanochtend afge broken. Nu kunnen er ten minste geen onge lukken meer gebeuren KOEMPOELAN DIVERSE PADVINDERSGROEPEN. Het afgelopen week-end waren onge veer 260 lejders en leidsters van de reine rechten van het Joegoslavische zich in de gevangenis, volk od de aanstichters er van als een De wapens, die per vliegtuig naar boemerang gewerkt" aldus de Joego- j Java worden gesmokkeld of die met het Slavische protest nota, J schip van Lie naar Sumatra worden bewegen republikeinse agenten zich j X-groepen (Prot. Chr. groepen) van de thans in de onderwereld van deze I Nederlandse padvinders od ..Woudscho- stad. Zy zoeken en krijgen contact ten" te Zeist bijeen voor hun jaarlijkse met sluwe Chinese tussenpersonen en 1 Koempoelan. De bijeenkomst werd ge- branie-achtige Siamese leger- en j opend door ds W M A Kalkman uit luchtmachtofficieren, die wapenvoor- Amsterdam, die er od wees. dat voor dit raden, welke indertyd door de Japan- weekend f»_ls motto was gekozen Chris- ners m Siam waren opgeslagen onder tus alleen" hun berusting hebben. „Het is zegt Mahdi, „een af schuwe- i Ook is afgelopen weekeinde in de !cela,ars gedood, anderen bevinden j lyk werk en ik kan er soms nachten Herenduinen in Velzen een grote Vre- niet door slapen. Maar het is voor ons deskoemonelan gehouden waar ongeveer de enige manier om aan wapens te ko- 2000 leidsters en leiders van de Katb men De Nederlanders kunnen ze vrij Verkennersbeweging uit het diocec3 overal kopen I Haarlem bijeen waren. Op het hoogtepunt van de actie, eind 1947, werd er maandelyks ter waarde van 3 millioen Amerikaanse dollars aan militaire uitrusting, van machinegewe- ren tct transportvliegtuigen toe. door de Nederlandse blokkade heen gesmok- j keld. Sindsdien is een aantal van de

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1