De sovjets hebben de atoombom DE ROLLEN ZIJN OMGEDRAAID President Truman onthult: Een atoombom in de sovjet-unie ontploft Wysjinsky en Schuman spreken te Lake Success Tweede Kamer debatteert over de P.B.O. WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 24 SEPTEMBER r 1949 No. 26804 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Het is begrijpelijk, dat de algemene aandacht deze week in de eerste plaats zich richtte naar de economische po litiek, Onverwachts devalueerde immers het Engelse pond en niet minder dan 26 landen hebben dat voorbeeld ge volgd in meer of mindere mate. De deskundigen hebben hun licht doen schijnen over deze ongetwijfeld zo be langrijke gebeurlijkheid, maar, zoals men zo dikwijls ziet in dergelijke ge vallen, zij waren het met elkaar niet eens. Noch over de betekenis van deze devaluatie, noch over de gevolgen. Eerlijk gezegd, verbazen doet ons dat r.iet, want het is een materie, waarvan betekenis en gevolgen moeilijk direct zijn te overzien. Wij voor ons zouden er nog slechts dit van willen zeggen, dat, ook al erkent men volmondig, dat de gang van zaken in Europa nooit als een bewijs van vooruitgang mag gel den, men aan de andere kant toch niet te pessimistisch mag oordelen en dat men het verstandigste doet, om rustig af te wachten, hoe zich de situatie ver der zal ontwikkelen. Te midden van deze geruchtmakende gebeurtenissen is inmiddels de assem blee der Verenigde Naties te Lake Suc cess weer eens bijeen gekomen. En hoe wel het nog voorbarig zou zijn om con clusies te trekken, niettemin mag wor den vastgelegd, dat belangrijke beslis- President Truman heeft verklaard over gegevens te beschikken, volgens welke zich in de afgelopen weken in de Sovjet-unie een atoomexplosie heeft voorgedaan. Hij zeide, dat door de V. S. steeds rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat ook in andere landen een methode ontwikkeld zou worden voor de vrijmaking van atoomenergie. „Het wordt ook geenszins uitgesloten geacht, dat men in het buitenland, wat de theoretische kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd." „Deze jongste ontwikkeling," zo be sluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werkelijk doeltreffende en ge dwongen internationale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld wordt ge steund door onze regering en de grote singen genomen zullen moeten worden j meerderheid van de leden der Ver. Na- in tal van kwesties, die momenteel de wereld beroeren. Tinman las «ie verklaring aan de pers Over de waardevan deze opvolger van de oude Volkenbond wordt meer malen wel eens minachtend de schou ders opgehaald. Dit is evenwel volsla gen onjuist, want al zij volmondig er kend, dat ook de organisatie der Ver enigde Naties geen middel is voor alle kwalen, waaraan de wereld lijdt en alle vraagstukken, waarvoor zij zich ge plaatst ziet, niet kan oplossen al zou het alleen al om deze reden zijn, dat zij daartoe niet beschikt over de nodige machtsmiddelen men stelle daarnevens dan eens direct deze vraag: wat zou er gebeuren zonder zo'n lichaam, dat in ieder geval toch mag gelden als klankbord der algemene opinie? Bovendien zou men wel zeer licht 'heenlopen over het vele uitmun tende werk, dat in tal van commissies op economisch en sociaal gebied plaats pieegt te vinden. De Verenigde Naties zijn geen pana- cé voor alle twistpunten tussen de volkeren, maar zij helpen ongetwijfeld mede om erger te voorkomen, en dat is reeds ruimschoots voldoende om haar bestaan te wettigen en toe te juichen. De nu bijeen gekomen zitting is nog in eén te vroeg stadium, om reeds enige horoscoop te kunnen trekken over de afloop. Maar wel kan al direct worden geconstateerd, dat de oude te genstelling tussen West en Oost nog onverminderd aanwezig is en dat er niets is, dat er op wijst, dat deze kloof zal kunnen worden overbrugd. Integendeel, het feit, dat Moskou juist nu nieuwe protestnota's heeft ge richt tot de andere groten en Italië inzake het toetreden van laatstgenoemd land tot het Noordatlantisch pact, is bewijs, dat de controverse nog altijd onverminderd bestaat. En dat doet ter stond veronderstellen, dat men zich geen droombeelden behoeft te vormen over verzoening of toenadering. Trouwens, het verzet van de Sovjets tegen de behandeling van het vraag stuk, of Roemenië, Bulgarije en Hon garije de bepalingen der gesloten vre desverdragen heboen overtreden, waar omtrent Amerika en Engeland nieuwe nota's hebben doen uitgaan, voorspelt bij vooroaat reeds, dat bij de 'behande ling daarvan het hard tegen hard zal gaan. Merkwaardig, en voor Moskou met gunstig is, aat Zuid-Slavie zich riet langer zonder meer schikt in het blok, dat. Moskou blindelings pleegt te volgen, doch een eigen standpunt gaat innemen. Er is geen sprake meer van, aat maarscnalk Tito van plan is het hoofd te buigen voor de drang van de üoor Moskou geleide Kominiorm en aat blijkbaar ook niet benoeft te doen, want trots de uit Moskou gekomen ver klaring, dat in Joego-Slavie een ge vaarlijke ondergrondse tegen de maar- schalK in werking zou zijn getreaen, hoort men daarvan niets meer. Eerder I zou men kunnen zeggen, dat het voor beeld van maarscnalk Tito school maakt in de Kominiorm-landen ais Roemenie en Hongarije. Talrijker wor den immers de berichten over verzet I in Roemenië $n het proces Rajk te Boedapest is al evenmin weinig ge- scnikt om van kracht te getuigen^ in ait.proces hebben de beschuldigden al len weer eens zichzelf overtroffen in het bekennen van schuld, zelfs zodanig, aat het de rechters bijkans te bar werd Dat is een getuigenis van inwen dige zwakte 1 En ook in Tsjecho-Sowakije is het Moskou-communisme druk doende om te zuiveren en langs de weg van ge doteerde wetgeving de macht verder aan zich te trekken. Waarmede daar ais het ware de verzetsbeweging, die er ondergronds schijnt te bestaan, in de hand wordt gewerkt. En uit Polen, al verneemt men weinig, komen geregeld benenten van vrijwel gelijke strekking. Zonaer overdrijving mag momenteel werden geconstateerd, dat het commu nisme niet langer een direct gevaar vormt voor West-Europa, doch dat het zelf- wordt bedreigd in eigen veroverd gebied. De rollen zijn eenvoudig om gedraaid. voor na afloop van een kabinetsverga dering. Te Londen en Ottawa zijn verklarin gen uitgegeven, waarin de mededeling van Truman werd bevestigd. Op het ogenblik zijn, zoals bekend, te Washing ton besprekingen over de atoomenergie aan de gang tussen Engeland, Canada en de V.S. De Amerikaanse minister van defen sie, Johnson, wilde op vragen van jour nalisten naar juiste plaats en tyd van de explosie geen antwoord geven. ,Het kabinet weet er alles van", was alles, wat hij wilde uitlaten. Uit de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opgemaakt, dat de Russen naar zijn mening thans in staat zijn een atoombom te maken. Uit van verschillende zijden gegeven commentaar blijkt, dat de onthulling van Truman geen werkelijke verbazing heeft gewekt. Generaal Mc Naughton, de Canadese vertegenwoordiger in de commissie voor de atoomenergie van de V. N. zeide: „De explosie in de Sovjet-unie is tot stand gebracht een jaar voordat de mecsten het ver wachtten". Volk'gns dr Otto Halm, een met de Nobelprijs onderscheiden pionier op het gebied van de kernenergie, zou het be zit door beide partijen van de atoom bom het gebruik van dit wapen on waarschijnlijk maken, omdat men el kanders tegenactie zou vrezen. Volgens gewoon wélingelichte militaire kringen te Stockholm is het centrum van de Russische onderzoekingen op het gebied van de kernenergie gevestigd in Estland en op het eiland Dagoe, dat voor de kust van Estland is gelegen. De bevolking van het eiland is vervangen door Russen Ook door vluchtelingen is herhaaldelijk melding gemaakt van de bouw van atoomzuilen in dit gebied. Men meent echter te moeten aannemen, dat de atoomexplosie zich verder in het binnenland heeft voorgedaan. Eugène Rabinowitsj, hoofdredacteur van een vakblad op het gebied der atoom wetenschap te Chicago, heeft verklaard, dat, indien zich een atoomexplosie heeft voorgedaan, deze minstens de omvang moet hebben gehad van de explosie, welke door de Amerikaanse atoombom men op Japan is veroorzaakt. Er is na melijk een bepaalde hoeveelheid ura nium of plutonium nodig om tot een explosie te kunnen komen, aldus Rabi nowitsj, die concludeerde, dat de Russen dus werkelijk een atoombom gemaakt moeten hebben. Osborn, de permanente vertegenwoor diger der V.S. in de commissie van de atoomenergie van de V.N., verklaarde, dat men in Amerika enkele uren na een atoomexplosie het karakter er van kon vaststellen door meting van de radio actieve uitstraling in de lucht. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, zeide op een persconferentie, op de hoogte geweest te zijn van de Russische atoomexplosie, toen hij Woensdag j.l. in de assemblee een beroep deed op de Sovjet-unie tot samenwerking. Waar nemers zien in dit gebaar van Ache son „positief een soort olijftak-geste". Regeringsfunctionarissen te Washing ton zelden, niét te geloven, dat de Rus sische atoomexplosie de oorlogsdreiging had vergroot. De V. S. hadden een voor sprong van vier jaren en bezaten een voorraad atoombommen, terwijl het niet vaststond, dat de Russen over materia len beschikten om onmiddellijk een nieuwe bom te vervaardigen, 1 De Amerikaanse senator McMahon zeide, dat het nieuws van de Russische atoomexplosie de VS. voor „het groot ste dilemma in hun geschiedenis" plaat ste en deed een beroep op het Ameri kaanse volk zich niet (aan een paniek stemming over te geven. „Wij weten nu. dat de Sovjet-russische leiders liever hun eigen atoomwapens wilden smeden dan hun steun geven aan het plan voor een universeel verbod." Mc Mahon stel de voor, dat president Truman en de staatshoofden -van Engeland en Frank rijk de atoomkwestie rechtstreeks per radio aan het Russisohe volk uiteen zou den zetten, terwijl Stalin op zijn beurt de Russische visie in een radio-uitzen ding rechtstreeks aan het Amerikaanse volk en de volken van andere landen zou geven. Senator John Sparkman verklaarde na een informele vergadering van sena toren ter bespreking van de mededeling van Truman, dat hij een bespreking tussen Truman en Stalin over interna tionale contröle van atoom- en alle an dere wapens zeer op prijs zou stellen. Twijfel in Engeland In hoge militaire kringen in Londen zei men, er nog lang niet van overtuigd te zfjn, dat Rusland een volmaakte atoombom geconstrueerd zou hebben en dat'het zeer wel mogelijk was, dat de atoomexplosie in Rusland, waarvan melding wordt gemaakt, niet anders is dan een ongeluk. „Er is geen twijfel aan dat de explo sie door atoomkracht veroorzaakt werd. maar het is nog niet gebleken, dat de Sovjet-unie het atoomgeheim kent en er is reden om aan te nemen, dat de ex plosie per ongeluk veroorzaakt werd. Er werd op gewezen, dat Rusland voor het eerst met het atoomonderzoek be gon in 1943 en dat het onderzoek in 1947 geheel gereorganiseerd werd. Een tweede reorganisatie had in datzelfde jaar plaats, toen de Russen er in slaag den 200 Duitse geleerden te importeren en die aan het werk te zetten in hun laboratoria voor atoomonderzoek, die ergens achter de Oeral gelegen zijn. (UP.). VROUW DEED CANADEES VLIEGTUIG VERONGELUKKZN OM EEN VROUW. De Canadese politie heeft bekend ge maakt over bewijzen te beschikken, dat een vrouw ontplofbare stoffen aan boord van het Canadese passagiersvlieg tuig had gebracht, dat 9 September ten gevolge van een ontploffing in de ba gage-afdeling bij Quebec verongelukte, waarbij 23 mensen om het leven kwa men, en wel met de bedoeling een zich in het vliegtuig bevindende vrouw om het leven te brengen. Eerder had de politie bekend gemaakt, dat zij de mogelijkheid van sabotage cnderzocht en een vrouw in arrest hield, die zich na het innemen van een te grote dosis slaaptabletten in levensge vaarlijke toestand in het ziekenhuis te Quebec bevindt. Verder is de politie op zoek naar een man, die de vriend van deze vrouw en de echtgenoot van de in het vliegtuig omgekomene wordt ge noemd. Een driehoeksverhouding en een levensverzekering van 10.000 dollar be vindt zich volgens de politie op de ach tergrond van deze kwestie. HET OOSTENRIJKS VREDES VERDRAG. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" voor het Oostenrijkse vredesverdrag hebben gisteren te New York weer ver gaderd. De vergadering, die vijf uur achter een duurde, ging uiteen zonder dat een. volgende bijeenkomst werd vastgesteld. De Russen wilden geen verdere conces sies doen. De plaatsvervangers zullen thans aan de ministers verslag uitbrengen. Generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt heeft te Oldebroek aan enige officieren en een aantal leden van het V.H.Ji. onderscheidingen uitgereikt. Generaal-majoor Dürst Britt spelt adjudante Van Stockum de zilveren ere medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau met zwaarden, op de borst. V.ln.r. kapitein J. Wolterbeek (officier in de Orde van Oranje Nassau met zwaarden) de reserve-officieren van -zondheid eerste klasse G. Peterse. D. W. Swijgmant. ritmeester J. K. L. Koch (allen Ridder in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden)adjuda ite H. van Stockum en A. H. F. Tuerlings (bei den zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden) Atoomplannen in de V. St. De commissie voor atoomenergie der V.S. heelt plannen bekend gemaakt voor de bouw van een atoomzuil, waar van de kosten 20 millioen dollar be- dragen. Het nieuwe apparaat zou i hoofdzakelijk gebruikt worden voor het onderwerpen aan een geweldig zwaar neutronenbombardement van materia len en brandstoffen voor de vervaardi- Sing van krachtiger reactors. De zuil zou ook een geweldige hoeveelheid neu tronen leveren voor experimenten op het gebied van de kernphysica. De, nieuwe reactor zou een belangrijke rol' vervullen in de ontwikkeling van stoomfabrieken voor de levering van energie en atoommotoren voor sc'nepsn 1 en mogelijk ook vliegtugen, Vredesvoorstellen der Sovjets De Sovjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft in een in de assemblee der V,N. gehou den rede, na critek te hebben uitge bracht op het Atlantisch pact, dat vol gens hem op ondermijning van de V.N. gericht zou zijn, en Engeland en Ame rika beschuldigd te hebben van het veroorzaken van een „waanzinnige be wapeningswedloop", het volgende voor gesteld 1. Veroordeling van de „voorbereidingen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen, in het bijzonder de V.S. en Engeland, getroffen worden." 2. Verbod van atoomwapens en andere middelen tot massale vernietiging als „onverenigbaar met het geweten en de eer van de naties en met het lid maatschap van de V.N.". 3. Eensgezinde verklaring van de verga dering, dat zij wenst, dat de V.S., Engeland, China, Frankrijk en de Sovjet-Unie de handen ineen slaan voor het handhaven van de interna- De Piasecki HRP-2 ..Rescuer", die de bij naam kreeg van de ..vliegende' banaan", is een groot hefschroefvliegtuig, dat o.m. door de Amerikaanse Kustwacht wordt gebruikt voor het redden van schipbreu kelingen. Daar het bij sommige reddin gen kan gebeuren dat het vliegtuig op zee. ijsvelden sneeuw of moerassige grond moet dalen, heeft men het wiel- onderstel voorzien van opblaasbare ny- lon-driivers. De driivers liggen in opge vouwen toestand om de drie wielen (kleine foto rechts onder). Wanneer de driivers moeten worden gebruikt, dan draait de Diloot de kraan van een cylin der. die met samengeperste koolzuur is gevuld, open en de driivers ziin binnen 90 seconden opgeblazen. Beginselen tegenover elkaar gesteld (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer zettegisteren de behandeling voort van het wetsontwerp op de PBO. De heer Schouten (AR) vroeg of het wel aanbeveling verdient, doel- en taak omschrijving van de PBO in de wet te verankeren? Het komt aan op de geest, waarin de wet tot uitvoering wordt ge bracht. Sp>. voelt hier meer voor het ontwerp van de commissie-v. d. Ven, ook inzake de structuur der PBO en met name van de Soc. Ec. Raad. In het wetsontwerp is de PBO te wei nig op het leven gericht. Zij dreigt al dus een dood lichaam te worden en men zou haar gaan beschouwen als een stel Rijksbureaux. Voorts wil spr. instelling van de be drijfschappen bij de wet. De heer Schou ten zette vervolgens de beginselen te genover elkaar, die de onderscheiden richtingen onder de voorstander van de PBO leiden: De P. v d A. wil staatsbemoeiing en zij geeft deze in de PBO de vorm van functionele decentralisatie, om aldus de inmenging van de overheid in het be drijfsleven aannemelijk te maken. De KVP huldigt het subsidiariteits beginsel, volgens de encycliek „Quadra- gesimo Anno". Daarin is veel aanvaard baar, doch het stelt de Staat als opper ste instantie boven de lagere organen. Deze visie geeft te weinig weerstand te gen staatsintegratie en staatsalmacht. De AR komen veelal tot dezelfde ge volgtrekkingen als de Katholieken, maar zij putten uit een ander beginsel, dat volgens spr. het juiste is, n.l. dat van souvereiniteit in eigen kring. Dit sluit staatsalmacht en staatssocalisme vol komen uit. Spr. en zijn fractie willen intussen in constructieve zin aan de PBO meewer ken. De heer Wagenaar (Comm.) noemt het voorstel een mislukte poging om de klassen-tegenstellingen te verdoezelen. Het is een knevelingswet tot uitplunde ring van het werkende volk (de voorzit ter hamert). Daartegen zullen de ar beiders zich verzetten. Overigens, aldus spr., is er in den lande helemaal geen belangstelling voor de PBO De heer Korthals (VVD) kwam be wijzen, dat er ook voorstanders van de individuele vrijheid zijn, die de PBO niet afwijzen. Het subsidiariteitsbeginsel komt dicht bij ons standpunt, aldus spr. Het gaat er echter om, wat men aan de lagere organen wil overlaten. Ik kan mij indenken, dat de overheid, evt. in ternationaal, enige leiding geeft aan het economisch leven. Men trekke ech ter zoveel mogelijk profijt van de initia tieven, de ondernemingsgeest en -lust uit de maatschappij. In de PBO regelen echter kleine groepen kleine delen van het economisch leven, zonder het ge heel te overzien, waardoor het algemene economische leven meer geschaad dan gebaat zou kunnen worden. Ook het moment van invoering acht spr. niet gelukkig. Men keert zich de laatste tijd van de PBO af en vraagt juist om meer armslag in plaats van al maar organisatie en binding. Hier ci teert de spr. de heer Otten, president directeur van Philips en zelfs de oude socialist Wibaut. Men moet de PBO ook meer sociaal beschouwen: de arbeider krijgt daardoor, waarop hij recht heeft: een plaats naast het kapitaal. Econo misch kome men evenwel niet met een constructie van bovenaf, houde reke ning met het historisch gegroeide en sluite groepsbelangen uit. Er is dus tussen spr's fractie en de regering geen verschil over het beginsel der PBO, doch alleen over de uitwer king en bevoegdheden. Spr. sluit zich, wat de Sociaal Economische Raad be treft, aan bij de heer Schouten. Spr. dringt aan op een duidelijke mo tivering van het regeringsstandpunt en besluit met te zeggen, dat de VVD een goede Bedrijfsorganisatie kan accep teren. Dinsdag voortzetting. tionale vrede en veiligheid, óm de dreiging van een nieuwe oorlcg af te wenden en onderling een verdrag sluiten voor het versterken van de vrede. Wysjinsky sprak niet over een atoom explosie, die in de Sovjet-Unie zou heb ben plaatsgevonden, en liet ér zich ook niet over uit, of de Sovjet-Unie "de atoombom bezit. Acheson, Bevin en Schuman applau- diseerden mede na Wysjinskys rede, die zij met aandacht gevolgd hadden. In Westerse politieke kringen is men voorzichtig met commentaar op de rede van Wysjinsky. Men wenst nadere in- liohtingen over de mate, waarin een pact. als door Wysjinsky voorgesteld, zou afwijken van het handvest van de VJI. Verder meent men te moeten op merken, dat er een grote klove bestaat tussen Wysjinskys vredesvoorstellen en de rest van zijn rede, waarin geen te kenen te vinden zouden zijn van een wil om de grote hindernissen voor het tot stand brengen van internatonale harmonie uit de weg te ruimen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft medegedeeld, dat op het ogenblik te New York be sprekingen tussen de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Za ken gaande zijn over een vredesverdrag met Oostenrijk. „Wij wensen vurig voor de Oostenrijkse verkiezingen in October tot een definitieve overeenkomst te ge raken," aldus zeide Schuman. „Oosten rijk zou dan kunnen worden opgeno men in de VJJ., tezamen met andere landen, die geen verraad gepleegd heb ben aan de zaak van de internationale moraliteit of die van de democratie en de vrijheid." Te voren had Schuman gezegd, dat „het experiment om het grootste deel van de macht, die door de geallieerden werd uitgeoefend, aan de Duitsers over te dragen," en dat nog in het begin stadium, verkeerde, 'ondanks het falen van de Grote Vier om tot een oplos sing van de Duitse kwestie te komen, toch de weg had opengesteld tot het sluiten van een verdrag met Oosten rijk. Ten aanzien van de voormalige Itali aanse koloniën merkte Schuman op, dat rekening gehouden moest worden met hetgeen Italië in het verleden voor de ontwikkeling van zijn koloniën had gedaan en vooral met wat het in de toekomst nog zou kunnen doen. Herhaling van debatten over ontwa pening en contróle op de atoom-ener gie zouden volgens Schuman nutteloos zijn „zolang ernstige vraagstukken als van Duitsland en Japan en de betrek kingen tussen Oost en West niet zijn opgelost." „Het ogenblik is nog niet aangebro ken om de oorzaken van de betrekke lijke mislukking van de V.N. cp te sporen," aldus heeft Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken en het hoefd van de Belgische afvaardiging bij de V.N., in zijn rede verklaard. Hij zeide, dat de V.N. „nog in haar kinderschoenen staat." Na te hebben gesproken over het bestaan van problemen, die door geen internationale organisatie doeltreffender zouden kun nen worden opgelost, ging Van Zeeland verder in op de staten-organisatie op gewestelijk plan en vooral over de or ganisatie van Europa. Hij noemde de gewestelijke organi saties een overgang tussen de nationale staat en de opperste internationale or- ;anlsaiie, de V.N., en drong aan op de onverwijlde oprichting van gewestelijke groeperingen met een vrij goederen- en kapitaalverkeer. DE FATALE LIEFDESBRIEF. Een sergeant-vlieger en zijn mecani cien zijn om het leven gekomen bij het verongelukken van een „Fairchild"-les- vliegtuig van de Noorse luchtmacht op een voetbalveld bij Oslo. Het ongeluk gebeurde, doordat de 23-jarlge sergeant, die juist zijn brevet gekregen had, eer* brief aan zijn verloofde naar beneden wierp. De 20-jarige verloofde en haar ouders stonden bij hun huisjes naar het vliegtuig te kijken, dat op een hoogte van slechts 50 meter voorbij vloog. het moment, dat de sergeant uit de cockpit leunde en de brief liet vallen, raakte het toestel met een vleugel de top van een boom. De vleugel brak, het vliegtuig stortte omlaag en vloog tege lijk in brand. Het meisje deed vertwij felde pogingen om haar verloofde uit het brandend wrak te halen. Men moest haar met geweld hiervan terughouden. Later verdween zij in de bossen. TOCH IN BRITS LAGERHUIS MOTIE VAN VERTROUWEN. Naar vernomen wordt, zal de Britse regering aan het debat over de devalu atie, dat van Dinsdag tot Donderdag zal duren, de vertrouwenskwestie ver binden. Dit besluit kan de conserva tieve oppositie in een ongemakkelijke positie brengen, vooral wanneer de mo tie van vertrouwen, die nog moet wor den geformuleerd, categorische goed keuring van de devaluatie vraagt. Onder bepaalde omstandigheden zou den de conservatieven zich gedwongen kunnen zien een motie van wantrou wen tegen de regering in te dienen. De motie zal dan vermoedelijk tegen de algemene economische politiek van de regering zijn gericht en niet tegen de devaluatie als zodanig. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. D E. Kieviet, Wedde (Gr.). Sold. J. H. Koster, Utrecht. Sold. D. Bos, Katwijk a. Zee. Korporaal H. v. d. Hoef, Heerlen. KOELER De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen enkele buien en overwegend zwaar bewolkt. Morgen ech ter hier en daar opklaringen. Matige Zuid-Oostelijke wind. ruihiend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 25 SEPTEMBER. Zon op: 6 30 uur: onder: 18.33 uur. Maan op: 10.42 uur; onder: 19.31 uur (N.M.) Hoogwater te Katwilk te 4 42 en 17.07 uur. (26/9 ts 5.27 en 17.51 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1