Wat wij uit de Rijksbegroting plukken: Dr Kortenhorst weer Tweede-Kamer praeses „Ik zal je aan riemen snijden" 'j STADSNIEUWS Met een enkel woord VRIJDAG 23 SEPTEMBER Jongetje door blikseminslag verbrand OUDERS WAREN NIET THUIS. Vannacht heeft een korte, doch he iige brand gewoed, in een bovenwo ning in de Molenstraat te Vlissingen, •waarbü een jongetje van 6 jaar is om gekomen. Omstreeks halftwaalf, tijdens een he vig onweer, werd de brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in de bovenwoning der familie E. Ogenblikke lijk werd water gegeven, maar het vuur greep in de oude woning zeer snel om zich heen. In de late namiddag was het echt paar E. naar huis teruggekeerd. Een jongetje van zes jaar uit het eer ste huwelijk der vrouw, was gedu rende die tijd bij familieleden onder gebracht. Het was echter 's avonds te ruggehaald en naar bed gebracht op een vlieringkamertje aan de achterzijde van het huis. Daarna zijn de ouders uitgegaan. Dit laatste was de beneden-bewoners be kend, echter niet, dat het jongetje al thuis was. Om kwart voor twaalf keer den de bewoners terug en eerst toen ver nam men. dat het jongetje zich in de brandende woning bevond. Tegelijketijd zijn pogingen tot redding ondernomen door de stiefvader, te zamen met de commissaris van politie en de comman dant van de brandweer met enkele van zijn mannen. Ofschoon men zich in de vuurzee heeft gewaagd kon men het slaapkamertje niet bereiken. Om een uur kon men daar wel komen en vond men de verkoolde resten. De oorzaak is geweest blikseminslag ter plaatse, waar het jongetje sliep. Klachten der Rep. delegatie OVER NED. AM. KAMER VAN KOOPHANDEL. Van de zijde der Republikeinse dele gatie is een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het feit dat zulk een verantwoordelijke instantie als de Nederlands-Amerikaanse K. v. K. bij het zenden van zijn geschriften aan de leden van de RTC-delagaties er een copie van een toespraak van de corres pondent William R. Matthews aan heeft toegevoegd, haar wel zeer onaangenaam verrast heeft. Wat de zaak nog betreu renswaardiger maakt is het begeleidende artikel getekend door de voorzitter van genoemde organisatie. In zijn begeleidende verklaring maakt de voorzitter van de N. A. K. v. K. kleinerende opmerkingen over de Indo nesiërs, stelt opzettelijk de zaken on juist voor en verdraait volkomen de problemen betreffende de zaken waar het om gaat. Tot nog toe is de sfeer gedurende de conferentie goed geweest en in grote mate hangt het succes van de confe rentie er van af dat dit zo voortduurt. Het publiceren van dergelijke verkla ringen kan buitengewoon schadelijk blijken voor de thans plaats hebbende onderhandelingen, aldus de verklaring. Van Nederlandse zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Neder landse overheid in geen enkel opzicht bemoeienis heeft met- of voorkennis heeft van de uitgifte van bovenge noemd geschrift. Op handelingen van een particuliere instelling als deze oefent de Neder landse overheid geen invloed uit. Regeling oorlogsschade 25 October BEGROTINGSBEHANDELING 8 NOVEMBER. Naar de voorzitter der Tweede Kamer c'stermiddag mededeelde, ligt het in het voornemen het wetsontwerp Regeling Oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October a.s. Verwacht wordt dat de algemene be- beschouwingen over de Rijksbegroting on 8 November a.s. kunnen aanvangen. Professoren protesteren tegen Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Een aantal hoogleraren in de staat huishoudkunde aan Nederlandse uni versiteiten en hogescholen heeft gis termiddag een adres aangeboden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, waarin zij critiek oefenen op het wetsontwerp op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. De negen professoren, die het adres onderteken den, verwachten, nog een aantal adhaesiebetuigingen. daar de voorbe reidingstijd zeer kort was, zodat nog niet alle betrokken hoogleraren kon den worden eeraadpleegd. In het adres wordt o.m. gezegd, dat zij zich niet onttrekken kunnen aan de vrees, dat bij de behandeling en de be oordeling van het aanhangig? wetsont werp od de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie onvoldoende aandacht is en wordt besteed aan de economische con sequenties van de bil dit wetsontwerp nagestreefde vorm van economische or ganisatie. Od dit Dunt schiet echter, naar de vaste overtuiging van de hoogleraren, de in het onderhavige wetsontwerp voorge stelde vorm van economische organisatie te enenmale tekort. Nederland werkt mee aan belangrijk project BOUW VAN DAM IN OEGANDA. De Uganda Electricity Board heeft medegedeeld, dat de bouw van de Owen Falls Dam in Oeganda is op gedragen aan een groep Britse en Ne derlandse maatschappijen. De waarde van het desbetreffende contract be draagt 3.639.540 pond sterling. De bouw zal vermoedelijk vier jaar duren. Van Nederlandse zijde zal aan dit belangrijke project worden medege werkt door de groep ondernemingen, die na de oorlog samenwerkte bij het herstel van de Rotterdamse haven en wel de volgende ondernemingen: Ned. j Aanneming Mij v.h. Boersma, N.V Bato. Hollandse Beton Mij., de I.GJ3. en Christian! en Nielsen. Dr SLOTEMAKER SOMBER GESTEMD. Nederland's gevaarlijkste vijand. Dr Slotemaker. de directeur-generaal van de Ned. Stichting van de Arbeid, zeide te New York dat de grootste moeilijkheid waarmede het na-oorlogse Nederland te kampen heeft de kwestie is hoe eten en werk gevonden moet wor den voor de hele bevolking, die jaar- lüfcs met 50.000 toeneemt. Tijdens een bijeenkomst van de Com merce and Industry Assaciation te New York zeide dr Slotemaker: „Momenteel danken wij 12% van onze productie aan het Marshall-plan." Hii wees er od. dat thans een nieuwe en nog gevaarlijker vijand Nederland bedreigt en wel die van hogere priizen en hogere lonen, waardoor het land on vermijdelijk moet storten in de afgrond der inflatie. (U.P.). Belastingdirecties - Loonbeleid onzeker - Rheumatiekbestrijding Personeelsbezetting Rijksuniversiteiten - Nieuwe Leidse hoog leraren - Scherp afgebakende Marine - Nieuw vliegveld FINANCIEN. Aan de toelichting van de bij de Tweede Kamer ingediende begroting van financiën ontlenen wij, dat de zware en verantwoordelijke taak van de Generale Thesaurie, welke in omvang en belangrijkheid nog steeds toeneemt, het noodzakelijk maakt enige afdelin gen om te zetten in Directies, n.l. voor Binnenlands Geldwezen, Juridische Zaken en Bewindvoering en Economi sche en Sociale Zaken. De totale personeelssterkte bij de belastingdienst toont een teruggang. Het zal vooralsnog niet mogelijk zijn tot een aanzienlijke inkrimping over te gaan. De Staatscommissie voor de zaken van de Eredienst-en helt over tot de mening, dat het aanbeveling verdient thans wederom aanvragen om nieuwe rijkstraktementen in gunstige overwe ging te nemen. De minister kan deze mening delen en stelt zich voor de be langhebbende kerkgenootschappen uit te nodigen een interkerkelijke commis sie in het leven te roepen, welke tot taak zal hebben hun te adviseren om trent. de toewijzing aan de verschillen de kerkgenootschappen van de per dienstjaar beschikbaar gestelde gelden. Voor bijdragen wederopbouw publiek rechtelijke lichamen wordt f. 45.000.000 meer geraamd dan voor 1949 Aangenomen wordt, dar op een be drag van circa f. 1 500.000.000 moet worden gerekend. SOCIALE ZAKEN. Ter toelichting op de begroting van Sociale Zaken, heeft de minister met enkel» grote lijnen het sociaal beleid voor het begrotingsjaar 1950 aangege ven. Deze grote lijnen ziet de minister met. name in: de te voeren loon-poli- iiek: de zorg voor de sociale zekerheid; de zorg voor de volksgezondheid; de sociale bijstand, en de bevordering van de internationale samenwerking op sociaal gebied. H?t is de minister niet mogelijk in dit stadium reeds nadere mededelin gen te doen omtrent de plannen wel ke er bij de regering bestaan betref fende het te voeren toonbeeld. De aandacht blijft ten volle gevestigd op de zorg voor de sociale zekerheid. De minister acht het een voorrecht er op te kunnen wijzen, dat het sterf tecijfer in Nederland weer uitzonder lijk laag Is. Dit geldt zowel voor de algemene als de T.B.C.-sterfte. Zelfs is op dit punt het wereld-laagte record bereikt. Behalve de tuberculose zijn er ech ter andere ziekten, die ernstig de volks kracht bedreigen. Als zodanig geldt de rheumatlek, waarvan bekend is. dat deze alleen reeds aan ziekengeld ons volk 10 millioen gulden per jaar kost. De bestrijding van deze ziekte staat nog slechts in het eerste stadium van haar ontwikkeling. Een bescheiden uit breiding van de bestrijding zal ln het komende jaar mogelijk zijn. ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Aan de begroting O.. K. en W. ont lenen wij dat het begrotings-ontwern de tekenen van soberheid draagt. Toch moest voor het jaar 1950 een belangrijk hoger bedrag worden geraamd dan voor het laar 1949 was toegestaan, n.l. op de gewone dienst f. 350-220.265. dit is f 28.981 844 meer dan verleden jaar. Een goed geoutilleerd Hoger Onjjerwiis is van het grootste belang. De minister stelt zich dan ook ten doel de Riiksuniversiteiten en de Technische Hogeschool de personeels bezetting en materiële inrichting te SCHEEPSBERICHTEN. ALDABI. Buenos AiresR'dam. 22'9 te Las Palmas: AMSTELKERK, 22/9 van Bordeaux naar Dakar. ANNENKERK, 23/9 van Sydney te Brisbane; ARMILLA (T) 22/9 van Soerabaya naar Pladjoe; BLOM- MERSDIJK. 21/9 van Norfolk naar New York; BOSCHFONTEIN. 22/9 v. Amster dam te Hamburg" CELEBES. 22/9 van. Singapore naar Port Swettenham; KER- TOSONO. JavaR'dam, pass. 22/9 22 u. Gibraltar: SLAMAT. R'damJava. 21/9 24 uur te Belawan; TERNATE. vermoe- delllk 24/9 van Mombassa naar R'dam; ASUTRIAS. Batavia—R'dam. 22/9 op 240 mijl Oost Zd van Socotra; GOOILAND. HamburgBuenos Aires. 22/9 op 120 mill Zd van Fernando Noronha; GROOTE BEER. A'damJava. 22/9 12 uur op 1132 mill van Batavia; CERAM, R'dam Calcutta, pass. 22/9 Gibraltar; JAPARA, krl. 22/9 van Singapore. 24/3 te Batavia verwacht; LAURENSKERK. 22/9 v. Ham burg te Antwerpen; LEUVEKERK. Cal cuttaR'dam. 23/9 te Cochin; LIEVE- VROUWEKERK. Calcutta—R'dam. 22/9 van Port Said; LIMBURG. 23/9 v. Kaap stad te East Londen; MUIDERKERK. Da kar.Havre, pass. 23/9 Ouessant; MURE- NA iT) SingaporePort Said 22/9 te Suez; RANDKERK. A'damMombassa, 22/9 van Genua; SAGENA CT), 22/9 van Pladjoe naar Mirl; TAB INT ANew York A'dam. pass. 22/9 Lizard; TERO, Rot terdamBuenos Aires, pass. 22/9 Madei ra; TOSARI. 23/9 ran Makassar te Soe rabaya; VEENDAM, New YorkR'dam, pass. 22/9 Sclllles; ABBEDIJK. 23/9 van Norfolk te Philadelphia; COTTICA, Am sterdamWest Indië, 23/9 te Madeira; GOUWE. 22/9 van Kemi naar Neder land: LEERDAM. New YorkR'dam pass. 23/9 Blshoprock; PARKHAVEN. 23/9 v. Antwerpen te Santos verw,; RIJN. 23/9 van Cardiff te Freetown; WATERMAN. RotterdamJava. pass. 22/9 Malta; ZUI DERKRUIS. Batavia—R'dam. 22'9 op 1080 mijl Oost Zd Oost van Guardaful. geven, die zij nodig hebben om hun wetenschappelijke en onderwijstaak te vervullen. In dez? begroting heeft hii nog geen voorstellen kunnen opnemen als uitvloei sel van het rapport van de Staatscom- nvssie tot reorganisatie van het Hoger Onderwijs, Gerekend wordt, dat de on langs ingestelde kleme vietgevingscom- missie dit. jaar nog niet met haar werk gereed kan komen. De minister vraagt gelden aan voor benoeming van een gewoon hoog leraar in het administratieve recht te Leiden. In het onderwijs in de paedagogiek aan de Leidse Universiteit Ls gedu rende vele jaren voorzien door middel van een bijzondere leerstoel. Het as. aftreden van de bijzondere hoogleraar doet een bedenkelijke leemte aan het licht komen, die vervulling vraagt. De minister acht daarom de aanstelling van een gewoon hoogleraar in de pae- dagogiek noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling het in totaal over de jaren 1947 t/m 1951 ter beschik king van de Radio-omroep te stellen be drag niet hoger te stellen dan het totaal van de netto-oobrenesten der luisterbij dragen over die iaven. MARINE. De begroting van het Dep. van Ma rine is aangeboden met een eindcijfer van f. 312.813.220, waarvan op de Ge wone Dienst f. 201.796.720 en op de Buitengewone Dienst «kapitaalsuitga ven) f. 111.016.500. Wij ontlenen: De minister ls tot de conclusie ge komen, dat gestreefd moet worden naar een binnen de grenzen van ons vermo gen liggende, scherp afgebakende ma rine. Ten volle zal profijt mee ten worden getrokken van de karakteristieke eigen schap van de vloot, de mobiliteit, welke het mogelijk maakt de schepen op kor te termijn daar ter wereld in te zetten, waar de strategische eisen van 't ogen blik dit noodzakelijk maken. Aan de marinestaf is dan ook op dracht gegeven op korte termijn het plan voor een dergelijke Marine, blij vend binnen het kader van het fi nancieel toelaatbare te ontwerpen. Medewerking wordt verleend aan het vormen van een Indonesische Federale Marine; met de opbouw daarvan zullen echter jaren gemoeid zijn. De moge lijkheid tot het opleiden van candida- ten voor officier voor de Indonesische Marine is van September van dit jaar af, bij het Kon. Instituut voor de Ma rine opgesteld. De concentratie van de Koninklijke Marine te Den Helder heeft voortgang. Het ligt in het voornemen het Com- mandement der Zeemacht in Nederland aan het einde van dit jaar wederom naar Den Helder te verplaatsen, waar mede niet alleen zal worden bereikt, dat de Commandant der Zeemacht we derom in de Marinebasis zal zijn geves tigd, doch tevens een rationalisatie bij het bezetten van staffuncties wordt nagestreefd. Ds werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe haven zijn aangevan gen. De interdepartementale adviescom missie voor de handelsbescherming heeft een zeer gedegen en waardevol rapport ingediend. De personeelssterkte, welke in 1949 tot een gemiddelde van ongeveer 26.700 man zal worden teruggeoracht zal, indien geen storende invloeden de bestaande personeelsplannen door kruisen, gedurende 1950 verder dalen tot een gemiddelde van 24.000 man. Verwacht mag worden, dat binnen kort een viiegveid zal worden toegewe zen aan de Marineluchtvaartdienst. Een bedrag van f. 2.200.000 wordt aangevraagd, om de eerst nodige voor zieningen ter hand te kunnen nemen. Op net terrein van het voor de oor log oestaande vlieg veld ae Kooj te Den Helder, zal een ondernoudsinrichting gebouwd worden voor reparatie en re visie van vliegtuigen ln eigen beheer. Het aantal vioctpredikant-en en vloot- aalmoezeniers is voor 1950 g-esteld op resp. 12 en 11, hetgeen een uitbreiding van 2 vlootgeestelijken betekent. Inzet debat over de P.B.O. (Van onze Parlemen^lre redacteur). 1 Een slecht opgekomen Tweede Kamer begon gisteren aan de behandeling van het wetsontwerp op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.)in aanwezigheid van premier Drees, mi nister v. d. Brink. Staatssecretaris v. d. Grinten die het ontwerp zou ver dedigen en de ministers MansTnolt en Joekes. De P.B.O. houdt in: de ordening van geheel ons sociaal-economisch leven door de vrije organisaties uit het be drijfsleven (die daartoe verordenende bevoegdheid krijgen) onder oppertoe zicht van regeringswege. Haar doel is: de bereiking van de hoogst mogelijke welvaart. Van de P.vxl.A. spraken de heren Nederhorst en Suurhoff. Eerstgenoem de was weinig enthousiast ovbr de wijze, waarop de P.B.O.-gedachte in het wetsontwerp tot uitdrukking was ge bracht. Hij wenste meer invloed van de overheid. Hierbij prefereerde hij de wet boven het K.B, Spr. stelde diverse amendementen in deze geest in het vooruitzicht. Als raamwet geeft het ontwerp te veel mogelijkheid voor een ontwikkeling in verkeerde richting. Het is de vraag, of wij niet een zeer ge vaarlijk pad bewandelen. Spr. hoopt, dat de minister aan de bezwaren tege moet zal komen. De heer Suuriioff legde meer de na druk op de vooruitgang in de positie van de arbeiders, blijkend uit dit wets ontwerp. vergeleken bij vroeger. Hij hoopte ook op medezeggenschap van de arbeiders in de afzonderlijke onder nemingen. Spr. meent, dat de Stichting van de Arbeid moet verdwijnen als de scciaaleconomische raad er is. Voorts kwam hij met diverse kleine wensen, evt. straks in amendementen vast te leggen. De heer Koersen (Kath.) leverde een warme verdediging van het voorstel,, al geeft het nog niet alles wat gewenst is. Maar wij bevinden ons in. 'n groei proces. De heer Schmal (C.H betwijfelde of het ogenblik voor instelling der PF.O. wel gelukkig gekozen is, al is de idee het eerst In Prot. Chr. kringen gepro pageerd. Hij was tegen de mening van prof. Josephus Jitta, als zou de P.B.O. het groepsegoïsme tot algemeen belang bij uitstek verheffen. Maar ook was spr het niet eens met de lofzangen op dit wetsontwerp. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat zij, die de P.B O. thans het vurigst voorstaan, uiteindelijk haar ergste vijanden zullen blijken. Spr. noemt dan enkele punten, die hem in het ontwerp met zorg vervul len en hoopt dat de regering die zor gen zal kunnen wegnemen, hoe dub belzinnig en bekrompen overigens het voorstel z.i, is. DRUK WERK VOOR KAMERLEDEN. Bij de aanvang der vergadering werd het K.B. voorgelezen van de weder-be- noeming van de heer Kortenhorst tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze herinnerde aan de plannen tot verbetering van het Kamergebouw, waardoor begin 1950 vermoedelijk in de Ridderzaal zal moeten worden verga derd. Het is, ook hierom, zaak de be raadslagingen te bespoedigen. Spr. wees op de toegenomen arbeid der Kamerleden. Is het twijfelachtig, of hun aantal zal worden vergroot, hun schadeloosstelling benoort zeker verbe terd te worden, want menigeen bedankt voor het lidmaatschap, daar zij er fi nancieel schade door lijden. Z.hat. aanvaardde het Huis een voorstel, om het wekelijks vragenuur tje te stellen op Donderdag bij de aan vang der vergadering.- Voorts werden enige commissies be noemd. Vandaag voortzetting. Fantastisch Orgelspel van Jeanne Demessieux SUPERIEUR INTELLECT. Verheugend was de belangstelling voor de Pariise organiste Jeanne Demessieux in de Pieterskerk. Zij is een dier ver- schiinineen tegenover wie de critiek" ternauwernood een taak heeft Het auditorium scheen geèlectriseerd! Men wachtte ii£ afloop géduldig om als een zwiieende hulde, een blik te slaan op de kunstenares, wanneer zii de wen teltrap zou zijn afgedaald: eenvoudige, Ditt'ge gestalte, die tegen wil en dank tuisen twee mensenhagen had te schrij den Het Drogramma vermeldde tweemaal Bach en eenmaal Mozart, voor het ove rige Fran^» namen. Geheel Frans was dan ook de visie der speelster, met die oer-franse kenmerken: technische per fectie. soberheid in het gebruik der mid delen. harmonie tussen verstand en ge voel. Haar virtuoos kunnen bleek ongeëven aard! Zij leverde, als een waardige leer linge van Dupré een pleidooi voor het oostulaat. dat de oreelbesDeler allereerst meester in de DianLstiek zii. Onvallend was de sobere, onfeilbare trefzekerheid, gericht, op kristalheldere stemvoerir» Wel hadden wij in Bach's g-moll Fan tasie en Fuga gevarieerder registratie gewenst. Vergeleken bil onze eigen organisten was de Indruk wat monotoon, maar de heilige vaart der fuga. de evenwich tigheid, de klaarheid van de zinsbouw, de doorzichtige verhoudingen van h'J oolvDhone weefsel zullen ons jarenlang heugen En welk magistraal pedaalge- bruik. dat in geen maat een andere stem overdoezelt. Van Mozart werd de le Fantasie ten gehore gebracht en van Clérambault het onvereelilkelijk sneel; weergegeven Bas- se et Dessus de Trompette" waarbij het filnzinnig begrip voor klankgeheim evi dent was. De reproductie van Franck's 2e Ko raal was meesterlijk. Widor's Allegro uit de 6e Symphonie waarderen wij voornamelijk om de no bele virtuositeit der voordracht, evenals DuDré's Scherzando. Interessant was het, eindelijk een or gelwerk van Messiaen te horen. „Bou quet Céleste": onwezenlijke sfeer en, natuurgeluiden zoekende, naargeestig- weemoedlge stemming. Daarop twee koraalvoorspelen van Demessieux zelf, bondige vakkundig ge bouwde stukjes, zonder zucht naar baanbrekend werk. Ten slotte de improvisatie, waarmee de artiste het concert besloot. Een the ma. een motief bevattend van de Leidse madrigalist Cornells Schuyt. ging in ge sloten enveloppe naar 't orgel, tweemaal werd het voorgespeeld en er werd een registratie uitgekozen Onmiddellijk zette een model-fuga in, de logische muzikale denkkracht en de zin voor vorm en pro- Dortie der speelster bewijzend, die de melodie voerende stem met eigen zelf standig leven wist te vervullen. Deze vrouw moet een super-intellect bezitten! Jeanne Demessieux is 27 jaar en was reeds op 12-jarige leeftild organiste van een grote kerk te Parijs. Zij behaalde alle denkbare Drijzen en presteerde het twee jaar geleden, in een reeks van 12 concerten 1500 bladzijden uit het hoofd te spelen! Ad Int. Schippersknecht viel ambtenaar aan „Ik zal je nog welcens krijgen, en aan riemen snijden, iets dergelijks had de 62-jarige schippersknecht A. II. Rijken uit Leiden al eens tegen 'n ambtenaar van het Gew. Arbeidsbu reau ge«egd. In de middag van 14 Januari was hy aardig op weg, die aankondiging waar te maken. De chef van het bureau, de heer H. J. F. Otten werd in de spreekkamer door R. aangevallen en ernstig met een mes gewond. Wegens poging tot doodslag en en kele subsidaire aanvullingen, had R. zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. Verdachte nam een merkwaardige houding aan, hi) ontkende te hebben gestoken en een mes had hij niet in handen gehad. 2 JAAR WEGENS KINDERMOORD GEËIST. Een 20-j. dienstbode uit Schoonhoven stond te 'Rotterdam terecht, beschul digd van kindermoord. Zij schonk in de ouderlijke woning te Schoonhoven het leven aan een kind, dat zij direct na de geboorte, verzwaard met 'n stuk ijzer, in het water van de Oude Singel wierp. Het meisje gaf de tenlastelegging toe, doch verklaarde van mening te zijn geweest, dat het kind dood was. Het gaf geen enkel teken van leven meer. Het sectierapport constateerde dat het kind de verdrinkingsdood was gestor ven en dus leefde toen het in 't water werd geworpen. Ds, officier achtte geen opzet tot kindermoord aanwezig. Grote angst voor de gevolgen en conflict met haar ouders had de verdachte tot misdrijf gebracht. Eis 2 Jaar gevangenisstraf met aftrek. BINNENLAND. Gistermiddag hebben de deelnemers aan het congres „Comité Maritime Inter national" Rotterdam bezocht. ZIJ zijn daar feestelijk ontvangen op het m.s. „Westerdam" van de HollandAmerika Lijn. De chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie drs L. de Jong. ls gisteren per K L.M.-vliegtuig voor enkele weken naar de Ver. Staten vertrokken ten einde ln Washington ten behoeve van het Rijksinstituut en van de sectie krijgs geschiedenis van de Generale Staf een onderzoek ln te stellen ln de archieven van het Duitse Oberkommando. B- de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp ter goedkeuring van het op 22 Juli 1946 te New-York onderte kende statuut van de Wereldgezondheids organisatie voor Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen en voor Indonesië van het gelijktijdig ondertekend protocol no pens het Internationale Gezondheids bureau. Zaterdag en Zondag a s. wordt ln de Herenduinen te Velzen een Vredeskoem- poelan gehouden, waaraan ongeveer 2000 leiders en leidsters van de Kath. Verken nersbeweging uit het Diocees Haarlem gullen deelnemen. BIJ de Tweede Kamer ls ingediend het wetsontwerp tot goedkeuring van toe treding tot het verdrag betreffende de organisatie van de dienst voor de werk gelegenheid (San Francisco, 1948), BUITENLAND President Truman heeft generaal George Marshall, voormalig minister van buitenlandse zaken der V. S., tot presi dent van het Amerikaanse Roode Kruis benoemd. De monniken van 't St Bernardkloos- ter ln Zwitserland hebben een kort tele gram ontvangen met de mededeling, dat een van hun missionarissen ln het Tibe taanse bergdorp Jerkalo ls vermoord. Prinses Margaret heeft op een partli te Dundee (Schotland) gedurende 6J uur bijna ononderbroken Schots gedanst. Zy deed enthousiast mee aan alle Schotse dansen en bleef alleen gedurende een paar van de moderne dansen zitten In Bombay en omgeving (India) Is de laatste dagen 65 cm. regen gevallen. Alle handel en verkeer ligt stil. De regen houdt nog steeds aan. Het vliegveld Santa Cruz staat eei^ voet onder water. Een gebouw van drie verdiepingen ls Ingestort Als gevolg van kortsluiting braken hier en daar kleine branden uit. Persoonlijke ongelukken worden niet ge meld. Vijf leden van de Slcillaanse bende van Gluliano zijn gearresteerd. Tot de gearresteerden behoort de 24- Jarige Salvatore Plsclotta, broer van een van Glullano's oudste „strijdmakkers", Pls clotta werd in een klein plaatsje gear resteerd. waar hij medisch werd behan deld voor verwondingen, welke hij on langs ln een botsing met de politie heeft opgelopen. Zijn broer was reeds eerder gearresteerd bij een poging naar Noord- Afrlka de wijk te nemen. De Italiaanse politie, ztker wetend dat tal van aanhangers van Gluliano uit Sicilië zijn gevlucht naar het vasteland van Italië, hebben over het gehele land de Jacht op hen geopend. Het eerste re sultaat van die actie was d* arrestatie van twee mannen in Pisa (U.P.). Doch na het gebeurde, had men in de spreekkamer een messchede aange troffen. „Misschien door een andere bezoeker achter gelaten", meende ver dachte. Blijkens de mededelingen van het slachtoffer, had R. hem te spreken ge vraagd. Omdat enige tijd tevoren ver dachte beledigend was opgetreden, had de heer Otten hem gezegd thans beter op zijn woorden te letten, en wel excuus te mogen vragen. Daarop was verd. naar de heer Otten gekomen, en had hem gestompt en geslagen. Ambtena ren, die op het tumult waren toege sneld, hadden erger weten te voorko men. Op verschillende plaatsen van het lichaam en ln het gelaat, had de heer Otten snjjwonden bekomen, die gelukkig niet van ernstige aard bleken te zijn. De Officier meende echter toch voor waardelijk opzet voor de doodslag als bewezen te mogen aannemen, gezien ook de vroegere uitlatingen van ver dacht. In verband met 't rapport van de psychiater, dat tot verminderd toe rekeningsvatbaarheid concludeerde, luidde de eis een jaar gevangenisstraf zonder aftrek van preventief, er\ daar na ter beschikking stellen van ae re gering. De raadsman, mr A Smink meende dat verdachte niet voor niets in een geprikkelde stemming was geraakt; pl geloofde niet dat verdaohte de bedoe ling had de heer Otten te doden, zodat hij eön clement er straf verzocht. Een mooi leventje! INBRAKEN TE KATWIJK EN RIJNSBURG. Ruim vijf jaar gevangenisstraf heeft de chauffeur W. D. Hocksema, zon der vaste woonplaats, nog te goed, vier jaar de koopman P. Smit uit Haarlem en 5 jaar en 10 mnd. de automonteur H. W. J. Osterman. Alle drie jongemannen van omstreeks 25 jaar; met S. is het sinds zijn 12e jaar al mis. „Dat ziet er mooi uit voor jullie leven", zei de president der rechtbank. Want, met genoemde straffen is het drietal er nog niet af, ze moeten nog drie rechtbanken „be zoeken" om er vonnissen in ont vangst te gaan nemen. En di? zul len waarschijnlijk niet licht zyn! Voor twee inbraken stonden ze voor de Haagse rechtbank. In de nacht van 10—11 Jan. verschaften ze zich toegang tot de winkel van de goudsmit, Saton te Katwijk, waar o a. 22 ringen, 60 hor loges voor de reparatie. 2 barometers werden buit gemaakt. Toen volgde op 24 Januari de winkel van de goudsmid Duivenbode te Rijnsburg. waar o.m. 62 zilv ringen, 30 gouden ringen, 60 bril monturen. een aantal horloges enz. werden gestolen De verdachten beken den vtet de feiten. Dc Officier zei eigenlijk liev°r alle inbraken door ver dichten geoteegd oa. in K^moen. As sen en Amsterdam ge'iik te hebben wil len berechten. doch dit bleek niet mo gelijk. Doch met de komende straffen rekening houdend, luidde de eis tegen H. 1 jaar en 6 mnd.: S. 2 jaar en 6 mnd, O. 1 jaar gevangenisstraf. „Matrozenkoor,, oogst grandioos succes PRACHTIG CONCERT VOOR DE MARTHA-STICHTING."* Van Jeanne Demessieux naar Theo van Elferens „Matrczsnkoor"voor- v/aar een scherp contrast, al waren de prestaties van dit jongensensemble in hun ger.re ook perfect. Wij konden hen slechts tijdens een deel van hun pro gramma horen, maar het was genoeg, om te constateren, dat zij bercemde ensembles als „Wiener Sangerknaben", die zij weliswaar in ieder opzicht imi teren, of „Les petits chanteurs de la Cöte d'Azur" vrijwel kunnen benade ren, dan wel evenaren. Met dit Matrozenkoor bestaande uit knapen, die de stemwisseling vanzelf sprekend nog voor de boeg hebben, heeft ons land een vocale winst van hoge orde geboekt, dank zij het onver moeide werken van een dirigent, die, behalve dat hij voortreffelijk met kin deren lijkt te kunnen omgaan, de kun de beczit, om jeugdige stemmen met voorzichtigheid en technisch begrip te behandelen. Men staat verbaasd over de glashel dere reinheid van dit nog totaal on bedorven materiaal, transparant tot in het détail, als gevolg van een natuur lijke vocale dispositie en een geculti veerde scholing. Men luistert met eenzelfde verbazing naar hetgeen bereikt is, zowel in het geestelijke als wereldlijke genre. En wat zo'n klein sopraansolistje met zijn feilloos aanpakken en Inzetten van de toon al weet te maken van Mozarts „Hallelujah" uit diens „Laudate Do- minum", Brahms' „Gute Abend, gut' Nacht" of Mozarts „Prinzchen, mein Prinze hen schlaf' ein", dit alles teder, onschuldig en uitermate zuiver, doet de vraag rijzen: „Waar, in 's hemels naam, haalt de dirigent zulk kostbaar materiaal zó plotseling vandaan!" Op Van Elferen rust wel een buiten gewone verantwoordelijkheid: stemmen van het edelste gehalte zijn aan hem toevertrouwd. Maar hij lijkt er ons de man naar, die tijdig zal waarschuwen, wanneer de stemmutatie op komst is, om dan een onherroepelijk zangverboi op te leggen. Alleen zó, kunnen deze „gulden" stemmen misschien voor de toe komst behouden blijven, al valt daar van niets te zeggen Het programma, dat telkens door 'n stormachtig applaus van een stamp volle zaal onderbroken werd, bevatte naast oude Italiaanse geestelijke zan gen, o.a. nog von Suppé's komische een-acter: „De landelijke repetitie", on der leiding van een 13-jarig dirigentje, die dit kranig deed en er zelf ook heel aardig bij zong. De échte humor van de Weense collega's hebben deze jon gens echter nog niet gans te pakken... Soms wordt een al te goedkoop suc ces nagestreefd, maar dat kan toch weinig afbreuk doen aan onze algeme ne waardering. Prachtige bloemenmanden werden, nadat de toegiften het auditorium tot enthousiasme hadden vervoerd, door ae onderdirecteur der Martha-Stichting te Alphen, de heer Woerdekom, aangedra gen. Hij dankte voor de prachtige avond. Wij hopen met hem, dat dit concert veel vruchten voor deze Stich ting opgeleverd zal hebben. Wanneer een ieder die genoten heeft en wie behoort daar niet toe? nu nog eens een gift naar Alphen zandt men heeft het er zo dringend no dig! dan is deze avond niet alleen in muzikaal opzicht, doch in élk op zicht volkomen geslaagd! H. Geen zonlicht.... dan kunstlicht! Ook voor opnamen binnenshuis! Philips-fotolampen geven scberpe beelden, zoowel bij kunst- als moment opnamen! Deze lampen en alle andere foto-onderdeelen hebben wjj voor radig! Wij willenUgaarne „iDlichten toowel letterlijk als figuurlijk. "ofö hU cine an Wolfslag eyler» 8RCESTRAPT IC I0EH-T6L 21851 Tragisch ongeval op de Stationsweg DRIE-JARIG JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Onder wel diep tragische omstandig heden heeft zich gistermiddag om streeks 4 uur, op de Stationsweg ter hoogte van Zomerzorg een ongeval voorgedaan, dat het leven kostt? aan het 3-jarlge zoontje van de fa milie Regeer uit de Atjehstraat te dezer stede. Mevr. Regeer, die haar zoontje achter op de fiets had, kwam op een gegeven moment met het voorwiel van haar fiets in aanraking met het achterwiel van één der zich in de richting Rijns- burgerweg begevende wielrijders, waar door zy de macht over haar stuur ver loor en kwam te vallen. Tengevolge hiervan kwam haar zoontje terecht on der een juist passerende en met aard appelen beladen vrachtauto van de heer W. de V. uit Katwijk. Het kind werd zo ernstig gewond, dat de dood onmid dellijk intrad. De uiteraard hevig ont stelde moeder bekwam geen letsel. De E.HD. heeft het stoffelijk overschot naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht Onder de vele omstanders, die van dit droevige ongeval getuigen waren, was de verslagenheid groot. COLLECTE VOOR MEDISCH KLEUTERDAGVERBLIJF MARGRIET. Morgen zal een straatcollecte voor het Medisch Kleuterdagverblijf Margriet aan de Boerhaavelaan worden gehouden. Ge zien de Drachtige resultaten, we^e in dit kleuterdagverblijf worden bereikt, ver dient de collecte van Margriet morgen aller aandacht. De collectebussen ram melen morgen voor een wel zeer sypa- thiek doel!

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2