iMMIEJW HAWgL AKKERTJES Export van verse haring dient opgevoerd PANDA EN DE MEESTER-XJTTVINDËR Als zij komt: „verlaging van levensstandaard" Grotere versobering voor overheid en bevolking Republiek annexeert Oost-Java Nederland nauwelijks belangstellend toeschouwer Britse communisten kwamen van koude kermis thuis Verpletterende nederlaag op de T.U.C. Het noodlottige halssnoer Radio-programma 86ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Zaterdag 17 September 1949 Derde Blad No. 26798 Rond de devaluatie O België, Frankrijk en West-Duitsland staan er beter voor (Van onze financiële medewerker) Het internationaal valutagesprek wordt langzamerhand een Babylonische ver warring. In ieder geval staat vast, dat de Nederlandse Gulden en enkele an dere Europese valuta het Pond zullen moeten volgen, als dit wordt gedevalu eerd. Uit de besprekingen tussen de ver tegenwoordigers van Engeland en Ame rika in Washington is duideliik gebleken, dat- het Angelsaksische bloed kruipt waar het niet eaan kan en dat het Ame rika in de perste plaats om Engeland te doen is. zo zelfs dat Frankrijk en de kleinere mogendheden zich afvragen of hun belangen bii dergelijke besprekin gen wel veilig zijn. En wanneer Eugene Black van de Wereldbank en Canaille Gutt van het Internationaal Monetair Fonds onomwonden als hun mening uit- sDreken. d<>t een verlevendiging van de wereldhandel door een devaluatie van de Europese valuta moet worden voor afgegaan is het geen wonder dat met de waarschijnlijkheid van zulk een de valuatie in toenemende mate wordt re kening gehouden Bii al de vriendelijke woorden, welke men in Washington heeft ge wisseld. heeft Engeland te verstaan gegeven, dat er voor een radicale ver andering van ziin economische Dosilie ten slotte slechts twee middelen ziin. nJ. een binnenlandse aanpassing van lonen en priizen. dan wel een wiizi- glng van ziin wisselkoers, waardoor Amerika in staat wordt gesteld tegen lagere priizen van Engeland te kopen. Stafford Cripps heeft het reeds lang begrepen dat een devaluatie van het Pond feitelijk neerkomt op een verkap te. geforceerde verlaging van de levens standaard en dat hii. gelet op de reeds bestaande sociale spanningen onder de Engelse bevolking, daarvoor terugdeinst, is aHeszins verklaarbaar. Maar Engeland's dollarposltle wordt van maand tot maand minder, elk kwar taal daalt de dollarreserve met 100 mll- lioen en de maand Augustus gaf weer een scherpe stijging van het tekort op de Engelse handelsbalans, zodat drasti sche maatregelen naar de een of de an dere kant niet kunnen uitblijven. En al ziin alle in vriendelijke woor den verhu'de terechtwijzingen aller eerst voor Engeland bedoeld, ze gelden ook voor Nederland, waarvan trouwens de heer Valentine, de vroegere leider van het Marshall-plan in ons land, dezer dagen verklaard heeft dat het zich grotere offers moet willen ge troosten. Zo zal men dan ook de devaluatie van Pond en Gulden, als ze komt. moeten zier. Als een maatregel, die noopt tot grotere versobering op de uitgaven van overheid en bevolking. Want door devaluatie wordt de imnort duurder, terwijl de geëxpor teerde goederen minder dollars opbren- een dan voorheen tenzij men de devalu atie door hogere lonen en prijzen neu traliseert. waarvan dan echter weer een teruggang van de export en een toe nemende werkloosheid het eevolg zal ziin, Het is duideliik. dat de regeringen van Engeland en Nederland voor gro te moeil;:^eden koir~^ te staan, niet in het minst ook. omdat België en Frankrijk in een betere positie ver- kereh en West-Duitsland met een veel lagere levensstandaard bezig is zijn plaats op de wereldmarkt in een ver rassend snel temno te hernemen. Men kan er z'ch over verheugen, dat de Nederlandse buitenlandse handel in Augustus een kleiner tekort aanwijst dan ooit na de oorlog, nl. F 95 millioen tegen F 126 millioen in Juli. maar zo lang we nog altijd meer dan F 1 milliard op onze betalingsbalans moeten over bruggen zal \an overheid en bevolking de uiterste inspanning moeten worden gewaagd. De komende staatsbegroting voor 1950 zal ons dat ongetwijfeld opnieuw duide lijk maken Duitse communisten willen samenwerking met socialisten Het üartli bestuur van de communis tische oartii in West-Duitsland heeft be kend gemaakt, dat een camDaene zal worden ingezet, welke ten doel heeft alle Titoïstische afwijkingen'1 met de grootst mogelijke kracht tegen te eaan. hetgeen zal geschieden door een ..conso lidatie van de ideologische Dar til-basis". Zij ziin te allen tiide eereed om zich aan de ziide der sociaal-democraten te scharen. ..opdat zii tezamen de aan vallen op de maatschappelijke en de mocratische rechten van het volk kunnen afslaan." GROTE JAGO ETALAGEWEDSTRIJD Nog korte tijd! Dan begint dc )grotc Jago etalage wedstrijd. llcbt U het loodje of etiket van Uw Jago shawl bewaard Het kan U een onbezorgde vacantic in bet buitenland verschaffen. Voor rekening van Jago! Verjaagoat lusteloze gevoel.Neem'rïAKKERTJE" om weer monter en fris te worden en^ misschien eer. grico te voorkomen. helpen direct Handelsverdrag met West-Duitsland stelde teleur (Van onze deskundige meiswerker). De trawlvisserij op verse vis bracht ook deze week weinig verandering in de situatie. De visserij- om de Noord leverde behoorlijke resultaten op te meer, waar de rondvis tamelijk prijzig was. Op de kust was het minder goed Zoals reois in het overzicht van vorige week vermeld, lopen de vangs'en van de haringtrekkers achteruit. Dat men nog niet erg veel fidutie' in de vleetvisserij heeft, blijkt wel uit het feit, dat de Scheveningse loggers, welke vorige week de trekkery zouden beëin digen, ten slotte op aandrang van de bemanningen toch weer met de trawl aan boord zijn uitgevaren. Er wordt de laatste dagen weer veel ondermaatee haring gevangen, waarvoor aan de wal geen afzetmogelijkheid bestaat en die dus ma.ar weer overboord geschept wordt. "Dit moet ongetwijfeld nadelig zijn voor de haringstand. In visserij- kringen wordt dit euvel terdege gesig naleerd en van Nederlandse zijde is een poging ondernomen om, o.a. ook op dit punt internationaal ter bescherming van de visstand tot- overeenstemming te komen. In de nabije toekomst zal daarover een conferentie worden ge houden. De verse haringmarkt vertoonde deze week nogal fluctuaties.Aanvankelijk bleef er nog een behoorlijk percentage onverkoopbaar, maar later in de week kwam er toch wat meer bodem in de markt. Er kwam meer vraag uit het binnenland los en Donderdag, toen de aanvoer zeer gering was. liep de prijs zelfs op tot f. 20.per kist Men is wel van opinie dat men. wat de pryzen betreft, over het laagste punt heen ls. Toch mag men od dlt- £\mt niet-al te- optimistisch zijn. Het is. namelijk op merkelijk en voor deze tak van het be drijf zeker niet bemoedigend, dat de export van verse haring ha de oorlog percentsgewijs beduidend, laeer is dan voor de oorlog. Werd van 1933 tot en met. 1938 by een gemiddelde aanvoer van ca. 25 mill. kg. een percentage van plm. 55 of 13?'4 mill kg. uitgevoerd, tijdens de jaren 1946 t.m. 1948 bedroeg dit bij een gemiddelde aanvoer van ca. 38 mill. kg. slechts 16 of ruim 6 mill. kg. De productie is dus belang rijk toegenomen, terwijl de uitvoer het vooroorlogse percentage nog lang niet heeft bereikt. Dit punt zal voor het volgende seizoen terdege onder het oog moeten worden gezien. De verbetering bij de drijfnetvissers hield ock deze week aan en er gingen weer aardige schoten uit. De tijd van de Zandvisserij staat voor de deur en de haring begint reeds enigszins hom- en kuitziek te worden. De prijzen bewe gen zich op een laag niveau, namelijk voor de kleine van de f. 12.tot de f. 18.De exportharing doet van.de f. 26— tot de f. 30.—. Met grote te leurstelling werd vernomen, dat in het handelsverdrag met West-Duitsland slechts een post van 1 mill, dollar was uitgetrokken voor de export van yerse en zoute vis, w.o. haring. Voor onze onderhandelaars, met. het buitenland valt er dus nog wel het een en ander te verrichten. 90 KOREAANSE COMMUNISTEN UITGEBROKEN. 90 Koreaanse communisten en andere gevangenen zijn gedood bij een poging om uit de gevangenis van Mofcpo, een haven in het Zuid-Westen van Korea, te ontsnappen. Ook vijf leden van liet gevangenispersoneel verloren het leven, aldus de minister van Binnenlandse Zaken van Zuid-Korea. 60 van de ^08 gevangenen, die uitbraken, werden weer gearresteerd, maar naar 258 wordt nog gezocht. De 1.500 personen die in de gevange nis van Mokpo zijn opgesloten, zijn voornamelijk guerillastryders, die wer den gevangen genomen tijdens de com munistische opstapd in- Maart -j.l.- heteiland Tsjejoe voor de Zuid-Ki aansfr'kust. En wat zegt de Unci hier i? nu van: (Van een bijzondere medewerker te Surabaja) In een vorig artikel hebben wij de Intimidatie door de T.N.I. gedreven in de richting van deze schaduwbesturen. In verschillende streken is het. wettige be-tuur reeds geheel uitgeschakeld. De Republiek heeft er reeds de volledige zeggenschap veroverd. Waar het zitten de bestuur tegenstribbelt, vinden ont voeringen vaii bestuursambtenaren op militaire situatie od Oost-Java bekeken erote schaal plaats De Negara Djawa en daarbij geconstateerd, dat practised j Timoer vermag tegen dit alles niets te het gehele gebied door de republikeinse doen. Een machtsapparaat bpzit zij niet. strijdkrachten is bezet Naast deze on behaaglijke militaire situatie is er ech ter ook nog de burger-kant van de zaak. Deze civiele ziide is hoogst bedenkelijk en bedreigt op zeer ernstige wijze het bestaan van de Negara Djawa Timoer. Oost-Java vormt sinds geruime tiid een De Republiek wel. K.L. en K.N.I L. zijn gebonden door de order ..staakt het vuren" en dus heeft de Republiek vrij spel. Hiervan maakt zij een uitstekend gebruik: Oost-Java wordt op snelle wüze geannexeerd en degene, die daar tegen iets zou kunnen doen. hpudt zich deelstaateen negara met een eigen aan de afspraak, maar laat daarmede staatsregeling, een parlement een I Oost-Java in de steek, staatshoofd departementen in oorich- De Negara Djawa Timoer bestaat, wat ting. enz. Het wachten is nog slechts i de hsstuursindeline betreft, uit twee ce- op de bekrachtiging door de centrale bieden: het zogenaamde Recomba-ge- regering te Batavia en van de reeds door bied (het deel. dat voor en tijdens de het Oost-Java-parlement goedgekeurdeeerste politionele actie werd bezet) en grondwet Direct daarna met ver- het zogenaamde T B.A.-gebied dat tij- wacht tegen 1 October zullen de be voegdheden. zoals dat heet, door de cen trale overheid (het Nederlands bestuur) aan de Negara worden overgedragen. Nu is deze Negara Wjawa Timoer van de dag van haar stichting al een doorn in het oog van Djokja geweest Djokja beschouwt Oost-Java. dat gedeeltehlk tot. de eerste politionele actie en gedeel telijk tot de tweede actie tot de Repu bliek heeft behoord, nog steeds als haar grondgebied. Het is dan ook wel zeker, dat het, probleem Oost-Java een van de moeilijkste kwesties zal vormen van de Verenigde Staten van Indonesië. Hoe onDrettiff die verhouding is. bleek dezer daeen weer eens toen de sultan van Djokja in ziin functie van republikeins minister van defensie Surabaja bezocht om te 'spreken óver de uitvoering van de cease fireorder. HU werd bii ziin aan komst niet begroet door het staatshoofd van Oost-Java en bracht deze ook geen bezoek.. SCHADUWBESTUREN. Dé geruisloze bezetting van geheel Oost-Java door de T.N.I. na het afkon digen van de order ..staakt het vuren", heeft ook op bestuursgebied grote ge volgen gehad. Overal waar de TN.I. verscheen. zijp door de Republikeinen bestuursambtenaren aangesteld. Deze Republikeinse ambtenaren ziin dus ge plaatst naast de functionarissen van de Negara -Djawa Timoer. Overal in het gebied van deze Négara bestaan thans zogenaamde schaduwbesturen. Dit heeft momenteel een grote chaos od bestuurs- gebied teweeg gébracht. Pe bevolking -' weet. niet. meer waar zij zach aan te 'houden heeft en wordt door middel van l« Mn middel, dat MUGGEN VLIEGEN radicaal uitroeit in de pradische. voordelige siuifzak 65 ce$l dens de tweede Dolitionele actie werd bezet). De scheidingslijn tussen beide gebieden heet de Renville-grens. Tij dens de enigp tiid geleden te Djokja en Batavia gehouden inter-Indonesische conferentie werd besloten dat het T.B. A.-gebied weer bii de Republiek zal wor den gevoegd. Hiermee is Djokja echter ncgr plet tevreden. Ook in het Recom- ba-geb!ed werkt zij met schaduwbestu ren. Dezer dagen spraken wil de secre taris-generaal van het Republikeinse departement van voorlichting, de heer Roeslan Abdul Gani. Wij vroegen hem of het de bedoeling van de Republiek is het civiele republikeinse bestuur in het Recomba-gebied. in een geb'eci dus dat tot een andere deelstaat behoort!, te coördineren. Hij antwoordde dat hy dit niet wist. Het is een zeer tere kwes tiealdus deze republikeinse voor lichter Wii zouden het ook modern lm- Deriallsme kunnen noemen. Imperialis me van binnen uit per viifde colonne. De hele wereld ziet dat het zich vol trekt. Niemand steekt een hand uit en het slachtoffer gaat geruisloos ten onder. Een jaar geleden werd de Negara Oost-Java met veel tam-tam door de Nederlandse reeering in het leven ge roepen. Nu reeds wordt over haar de doodsklok geluid, alle garanties door Den Haag aan deelstaten gegeven ten spüt Zij hopen op chaos en ontwrichting (Van onze Engelse correspondent). In Bridlington is het deze week wel duidelijk geworden, dat het Britse vakverbond alles doet om de commu nisten nationaal en internationaal te isoleren. Men heeft voldoende leergeld betaald. Dit is zeker een nieuwe ont wikkeling. want tot nu toe heeft de vakbeweging binnenslands de soms zeer sterke communistische invloed in verschillende belangrijke organisaties zo goed als genegeerd. Op het ogenblik is de politieke en economische' toe stand tc precair om deze houding te handhaven. Het zou bovendien op struisvogelpolitiek lyken, want het ls duidelijk, dat de Kominform er op uit is om de Marshalllandcn, en met name speciale voorlichting worden de ar beiders op de hoogte gebracht van de communistische infiltratiemethoden en hun ondermijnende taktiek, waar door zij vaak stakingen, die zij zelf niet beginnen, eindeloos kunnen rek ken. Op de TUC-conferentie hebben zij een verpletterende nederlaag geleden, door dat het congres zich vierkant achter de leiding plaatste, die besloten heeft het communisme verder af te dammen. Op de ledenmassa rust de taak zloh actiever met de vakbondsbelangen bezig te hou den, om een tegenwicht te scheppen tegen de goed gedisciplineerd commu nistische kenrnen. die in het verleden tal Van belangrijke functies veroverden. Ar thur Horner, de communistische secre taris van de machtige Mijnwerkersbond, is er blijkbaar tot nu toe in geslaagd twee heren te dienen. De communis- Engeland, zoveel mogclyk dwars te j tische partij wil hem vóór alles op deze FEUILLETON door GORDON MCDONELL. 15) Dat is nu al de tweede maaltijd, dat we dit gedaan hebbenik ben nu niet precies een ideale logée, zei ik. Hoe zijn de zaken gisteravond ge lopen?, vroeg zij. Ik vertelde haar alles, wat er in den huize Holbrook gebeurd was, behalve het incident met het halssnoer. Ik pas te er bovendien voor op om geen mel ding te maken van mijn gesprek met Tom. Zij luisterde met aandacht naar alles, wat ik te zeggen had. Toen ik aan het deel kwam dat Begg Holbrook betrof, luisterde zij zeer nauwkeurig en daar ik het halssnoer niet versnelden kon, schilderde ik Holbrook wel een beetje zwarter af, dan hij werkelijk was. Het komt mij voor dat het de echtgenoot is. die hierbij betrokken was, zei ze. Daar heb ik ook aan gedacht, omdat dat ook inderdaad zo was, maar zou je mij eens willen vertellen, waar om hij de tweelingzuster van zijn '•Touw zou vermoorden, en zelfs als hij het had willen doen. hoe hij dat bij mogelijkheid had künnen doen, terwijl hij in Santa Barbara was op het mo ment, dat zij hier vermoord werd, Ik weet niet waarom, zei Elsa langzaam, maar hoe weet je, dat zij bier vermoord is? Men kan haar daar toch wel later hebben neergelegd, niet waar? Niet véél later, want zij was nog warm, toen ik haar vond en bovendien helpt dit ons nog niets ten opzichte van Holbrook. want hij heeft een alibi van gewapend beton. Hij was op een afstand van ruim negentig minuten hard rijden en dat heeft hij ook be wezen. Bovendien, welk motief kon hij hebben om zoiets te doen? Welk motief had hij om 'n vecht partij met jou te provoceren? Ik kon haar toch niets zeggen over het halssnoer en dus veranderde ik van onderwerp. Wat ik niet begrijp, zei !k, is. dat Tom gisteravond zo in de war was. Zij keek mij aan. Daar had ik je °ok naar willen vragen, zei zij. Hij buurde mij de kamer uit, als je je Seed herinnert. Het schijnt, dat hy bevreesd was, bat mij iets gebeuren zou, zei ik, en ik öenk, dat hy het beter vond om zoiets even samen te bepraten. Ik vermoed, bat het toeval, dat ik iemand gevonden had. die hij kende, hem een oeetje in de war gebracht had. Maar het voor naamste was. dat ik hem niet kon uit- f3gen. waarom ik haar opgenomen haci. ik kon hem, hoe dan ook, niet vertellen, wat ik jou verteld heb. Zij plee! een ogoenblik stil zitten. vraag me af, zei'zij met een gefor- fcerd beheerste stem, of Tom meer van dat meisje gezien heeft dan hij my verteld heeft. Ik keek naar de baby op haar schoot, die juist trachtte een lepel in zijn keel te stoppen. Hy had de ogen en 't haar van zijn moeder, maar het hoofd van zijn vader: de vorm van zijn hoofdwas typisch gelijk aan die van Tom. Ik be dacht, wat ik zeggen moest; wat ter wereld Elsa er toe gebracht had om zo te spreken en lk bleef onwillekeurig een ogenblik zitten kijken zonder mijn ontbijt te vervolgen. Waarom zeg je dat, Elsa' vroeg ik. Zij keek mij openhartig aan en zei: De dingen tussen ons zyn, sedert hij uit dienst terug kwam, niet geweest, zoals vroeger. Ik veronderstel, dat wij niet het enige paar zijn, bij wie dat ge beurd is, maardat helpt ons niet veel. Hoe lang is dat al aan de gang? Zij haalde even de schouders op. Otot op zekere hoogte zou ik zeggen, sedert hij terug kwam, ofschoon ik geloof, dat wij het ons aanvankelijk geen van beiden reaüseerden. Ik ver wachtte in hem dezelfde Tom te zul len vinden, die wegging en hij ver wachtte hetzelfde van mij. Misschien komt het tenslotte, nog wel in orde, maar voor het ogenblik is het, om-het Het gaat toch wel wat ver, dat hij mij mentaar te geven op datgene, wat zij de kamer uitstuurt, als hij over een meisje wil praten. Ik weet niet, of ik dit nog veel langer zal kunnen ver dragen. Ik zal je eerlijk zeggen, dat als het niet om Peter was.... Zij streel de de baby over het haar en maakte haar zin niet af. Ik dacht na. Ik had er geen flauw idee van gehad, dat er zoiets gaande was. En dit maakte Toms kant van de zaak niet beter. Ik achtte het minder waardig om op die manier onder valse voorwendsels Elsa bijzonderheden te ontlokken, maar ik kon haar eenvou dig niets zeggen over dat halssnoer. Ik wist, dat ik dat absoluut niet doen kon. Lk vroeg mij af, hoe ik deze kwestie moest aanpakken en ik zag myn weg niet duidelijk voor mij. Myn gedach ten waren te veel in de war gebracht door de spanning, die er tussen haai en Tom bestond. Ik bracht mijn gedachten tot de practische kant van de zaak terug. Op de een of andere manier moest ik er my van verzekeren, dat die geschiede nis van dat halssnoer niet naar voren kwam. Ik wist, dat Ives ieder ogenblik Elsa cf Tem kon opbellen. En ik kon daar ook niet langer blijven zitten zon- zacht te zeggen, een beetje moeilijk. der iets te zeggen; zonder enig com- gezegd had. Hoor eens even, Elsa, zei ik, denk je nu werkelijk, dat Tom grondig ver anderd is sedert de dagen van San Diego? Ik veronderstel van niet. zei zij na een ogenblik te hebben nagedacht. Ik geloof, dat als ik dat werkelijk dacht, ik hier niet zou zitten. Maar ik geloof, dat hij dat meisje vaker gezien heeft dan.hij inh verteld heeft. Hier trachtte ik haar uit te horen en het gesprek in de richting San Diego =te draaien en in plaats daarvan tracht te zij mij uit te horen over wat Tom over Lètitia gezegd had. Hij heeft tegen mij gezegd, dat hij haar door haar werk had leren ken nen en dat hij eens met haar gepraat had, om dat haar prestaties achteruit gingen, antwoordde ik. Het spreekt van zelf, dat hij door haar dood getroffen was, maar ik geloof, dat je daar toch te veel getocht aan hecht, Elsa. Ik ge loof, dat je beter doet om je de dagen van San Diego weer in herinnering te rug te roepen herinner je je nog de avond, dat jullie verloofd raakten en ik hem dat halssnoer voor jou gaf? (Wordt vervolgd) zitten. Qp het ogenblik,, nq Jiet. Vakverbond cf? zeer onpopulaire regeringsmaatrege len te verdedigen heeft, krijgen de" com munisten vanzelf de kans om gebruik te maken van de algemene ontevreden heid. Zij hebben besloten in de komende verkiezingen met 100 candidaten voor de dag te komen, die praotisoh geen enkele kans bezitten het Lagerhuis telt sleohts twee communisten maar die Labour lelijk in de wielen hunnen rijden, doordat zij in tal van districten, waar de socialisten mogelyk sleohts een geringe meerderheid op de Tories kunnen beha len. deze meerderheid ln gevaar kunnen brengen. Zoals men weet, heeft Enge land geen evenredige vertegenwoordi ging zoals wij die kennen, en worden de candidaten per kiesdistrict bij absolute meerderheid gekozen. Lang niet alle partijen binden in elk district de strijd aan. Het hangt van hun kansen af. In sommige districten ondervindt de partij, die er vast en zeker komen zal, meestal in het geheel geen oppositie. In 1045 hebben de communisten het Labour niet al te moeilijk gemaakt en kwamen ze slechts met een klein aantal candi daten uit. Nu schijnen ze zelfs aan te sturen op een Toryregering, omdat ze venvachten daartegen de massa te kun nen meekrijgen, wat hen tegen Labour niet is gelukt. In elk geval hopen ze op chaos en ontwrichting. Ook de Vakbeweging heeft zich daartegen thans gepant serd. Zij heeft daarbij een beroep ge daan op het gezonde verstand van de individuele communisten, die door de niets ontziende Kominformpolitiek worden misleid. Het Vakverbond voelt sleutelpositie houden en laat daarom voor hem de leiband vieren. Aan de andere kant zou hij zyn functie waarschijnlijk al lang hebben moeten neerleggen, In dien hij de Mijnwerkersbond volgens dictaten van het Kremlin zou trachten te beïnvloeden. De moeilijkheid, zowel voor Labour als de Vakbeweging is echter of het op den duur mogelijk zal blijken de arbeiders, die in ccn bepaald senti ment zijn opgevoed, te blijven bezie len door dorre economische verhande lingen en eindeloze statistische be schouwingen. In het weinig emotionele en nuch tere Engeland schijnt dit echter won derwel te gelukken. Het schetterende communisme, dat de oude gevoelens, die natuurlijk nog altijd een sterke rol spelen, poogt wakker te roepen, ls tot nu toe van de koude kermis thuisgekomen. Bo vendien ondervinden de communisten nog altijd de gevolgen van hun verzet tegen de oorlogsinspanning, voordat Hitler de Sovjet-Unie binnenviel. Daarmee hebben ze het in Enge land voor altijd verbruid! KOMENDE ASSEMBLEE DUURT 11 WEKEN. Trygve Lie heeft verklaard te ver wachten, dat de Dinsdag beginnende algemene vergadering der Ver. Naties ongeveer elf weken zal duren. Hij acht te de politieke atmosfeer „iets beter" dan het vorige jaar, toen de Assemblee bijeenkwam onder de schaduw derBer- nletsvoor een politieke ketterjacht, ïynse blokkade. De gedelegeerden zou- doch het heeft thans besloten de lijn den ditmaal wel „in een betere stem- strak te houden. Door middel van een| ming" zijn, zo zeide hy. 37). Buiten, op de prachtige renbaan, kromme sprongen traag voort, terwijl was het start-schot gelost en onder het oorverdovend gejuich van een twinlig- duizendkoppige menigte stortten onge veer vijftien edele volbloed raspaarden zich in een dolzinnige rpn. Me: een zwaar gedaver van hun hoeven flitsten zij voorbij de tribunes, waarop het ge juich voortdurend aanzwol en talloze hoeden van geestdrift op en neer gewor pen werden. En op dat ogenblik kwam Panda met de vol-mechanische Tsjoeketsjoek in de baan. „Tjonge - dat ziet er niet mooi uit!" dacht hij. „Ik ipoet hen allemaal voorbij zien te komen en ze lopen zo hard!" Tot overmaat van ramo bleek Tsjoeketsjoek niet van zins bijzonder zijn best te doen. Hij hobbelde met zijn getsjoeketsjoek verstoord werd door een raar geluid. „Hij pingelt!" peinsde Panda ongerust Maar inmiddels had de Heer Ernest nietwaar? Nu stond de persoon, die eigenaar van dat stalletje was, juist verbaasd naar de baan te kijken, waar Tsjoeketsjoek traag achter de edele ren ners aan hobbelde. „Ei, el", sprak de Klapper zich geen tijd gegund om te i persoon,4„Een opmerkelijk mek&niekje! Welk een speelse scherts!" „Dat is geen schertse speel!" brulde Ernest Klapper. „Dat ls mijn renpaard en daar wil ik op wedden!" „Ha! Gij wenst te wedden op dit ver makelijk voertuig, mijn goede man?" vroeg de persoon met een zachte lach. persoon, die eigenaar van dat stalletje i Onze trouwe lezers zullen in deze per- jeugddienst; 19.30: bijbeiverteiling: AVRO. was, vergeleek dan hoeveel mensen er soon inmiddels ongetwijfeld Joris Goed- 20 oonieuwj, 20.05: actualiteiten; 20.15 vóór en hoeveel mensen er tegen zo'n bloed herkend hebben! Joris! Wedden- orkestconcert: 21.0°: volksliedjes; 2i.2o. paard wedden en dan zei hij. bijvoor- j schapsstalletjes drijven! Hadden wij niet 022^- ™enafrekenen heren"-22 30* beeld, dat de kansen één tegen twee al lang gedacht, dat er niets goeds van amusementsmuziek.' 23.00: nieuws; 23.15 waren. Je weet zeker weihoe zoiets gaat, hem terecht zou komen? J —21.00 gramofoonmuziek. zien hoe het zou gaan. Hy begaf zich namelijk rechtstreeks naar een stalletje, waar weddenschappen werden afgeslo ten. Daar kon men, om kort te gaan, wedden welk paard het zou winnen. Men bracht geld naar dat stalletje en zei op welk paard men wilde wedden. En de VOOR ZONDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M). KRO. 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gramo foonmuziek; 8.25: hoogml3; NCRV. 9.30: nieuws; 9.45; gramofoonmuziek; 10.00 gereformeerde kerkdienst; 11,30 gewijde muziek; KRO 12.15: apologie; 12.35: gra mofoonmuziek; 12.40 lunchconcert; 22.55; zonnewijzer; 13.00; nieuws. 13.20: lunch concert; 13.35: „uit het boek der boeken"; 14.00; Radio Phllharmonlsch orkest en soliste; 14.35: kunstkroniek; 14.45: ver volg concert; 15.30: politieke causerie; 15.40: planoconcert; 16.10 reportage; 16.25: vespers; NCRV. 17.00: Jeugddienst; 18.00: voor de strijdkrachten; 19.00: kerk koor; 19.15: „kent gij uw bybel?"; 19 30: nieuws; KRO. 19.45: gramofoonmuziek; 19.50: „in 't boeckhuys"; 20.05 de gewone man zegt er-'t zijne van; 20.12: gevarieerd programma-, 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00; uleuws; 23.1524.00 amusementsorkest. Hilversum II (415 M.). VARA. 8.00: nieuws; 8.15: postdulvenberlchten; 8.20: gramofoonmuziek; 8.30: „rusten zonder roesten", causerie; 3.40: kinderkoor; 9.10: postdulvenberlchten; 9 15: verzoekpro- gramma; 9.45: „geestelijk leven", cause rie; 10.00: trio; 10.30: voordracht; 10.50: gramofoonmuziek; 11.15: cabaret; AVRO. 32.00marinierskapel; 12.30 voor de Jeugd; 12.40: pianospel; 13.00: nieuws; 13.15: reportage; 13.25: populaire muziek; 13.50: „de spoorwegen spreken"; 14.00 gramo foonmuziek; 14.05: boekenhalfuur; 14.30: cabaret; 14.55: fllmpraatje; 15.10: man nenkoor; 15.30: kamerorkest en solisten; 16.30: sportrevue; VARA. 17.00: dames koor; 17.20: gramofoonmuziek; 17.30: mannenkoor; 17.50: sport; 18.00: nieuws en sportuitslagen. 18.15: gramofoonmuz.; 18.30: protestantse studlodicnst; 19.00: VOOR MAANDAG 19 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M). NCRV. 7.00: nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7.30: gramofoonmuziek; 7.45: eon woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15: gewyde muziek; 8.45; gramofoon muziek; 9.15: voor de zieken; 9.40: blaas- kwlntet met plano; 10.10: gramofoon muziek; 10.30: morgendienst; 11.00: gra mofoonmuziek; 11.20: voordracht: 11.40: zang en plano: 12.10: .Promenade-orkest en soliste; 12.30: mededelingen; 12.33: Promenade-orkest; 13.00: nieuws; 13.15: mandoline-muzlek; 13.45: gramofoonmuz.; 14.00: schoolradio; 14.35: klein koor; 15.00; gramofoonmuziek; 15.20: vlooi en plano; 16.00: bijbellezing; 16.45: gramofoon muziek; 17.00: voor de kinderen: 17.15: gramofoonmuziek; 17.45: het rijk over zee; 18.00: volksmuziek; 18.15: sport- rubrlek; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws: 19.15: boekbespreking; 19.30: actualiteiten; 19.45: landbouw- rubrlek; 20.00: nieuws; 20.05; proloog; 20.15: gramofoonmuziek; 21.20: causerie over Israel; 21.30-: verzoekprogramma; 22.15: strijkkwartet; 22.45: avondoverden king; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gramo foonmuziek. Hilversum II (415 M.). VARA. 7.00: nieuws; 7.15: gramofoonmuziek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gramo foonmuziek; 8.40: gramofoonmuz.; VPRO. 10.00: „voor de ouden van dagen"; 10.05: morgenwijding; VARA. 10.20: gramofoon muziek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: voor de zieken: 11.20: cello en plano; 11.45: voordracht; 12.00: accordeonmuzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: gramofoonmuziek: 13.00: nieuws; 13.16: kalender; 13.20: orgelspel; 13.45: gramofoonmuziek; 14.00: pianospel; 14.45: gramofoonmuziek: 15.10: hoorspel; 16.00: .Billy Budd", opera; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: orgel-ensemble; 18.00: nieuws; 18.15: Vara-varla; 18.20: gramofoonmuz.; 18.45: parlementair overzicht; 19.00: gra mofoonmuziek; 19.20: causerie over staats- penslonnering; 19.35: mannenzangverenl- glng: 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: secte; 20.50: „de Ducdalf"; 21.20: cabaret; 21.40: rede door Koos Vorrlnk; 23.00: nieuws; 23.1524.00:' gramofoon muziek.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 9