agenda STADSNIEUWS Met een enkel woord ZATERDAG 17 SEPTEMBER Brits spoorwegconflict in kritiek stadium engelands economisch voortbestaan op het spel. Onze Londense correspondent meldt: Het laat zich aanzien, dat de strijd om EngeJands economisch voortbe staan niet zal worden beslist aan de conferentie-tafels, maar op de per rons en emplacementen van het Britse genationaliseerde spoorwegnet en mogelijk ook in andere bedrijven. Tot nu t-oe werd een algemene sta- Jcing onder een Labour-regiem voor on mogelijk gehouden. Duidelijk is nu wel, dat ten spijt van alle waarschuwingen, dat loonsverho gingen over de gehele linie tot een catastrophe zullen voeren, de leden- massa van de spoorwegvakorganisaties de voet stijf houdt. Thans heerst weer alom beroering op de stations en in de werkplaatsen. Men begint opnieuw met het „kalm aan" te doen. hetgeen tot grote op stoppingen leidt. De laatste ontwikke ling is, dat het bestuur van de Spoor vakbond bij de leiding van het Lon dense transportsysteem, dat een af zonderlijke organisatie vormt naast de genationaliseerde spoorwegen, opnieuw de eis van 10 shilling en een extra tarief voor Zaterdagmiddagen aanhan gig zal maken. Maandag zal het personeel van de Londense ondergrondse spoorweg op een massabijeenkomst beslissen over een 48 uur later in te zetten „kalm-aan"- actie, hetgeen de ernstigste gevolgen met zich kan brengen. Ook wordt er geageerd voor een symbolische alge mene spoorwegstaking op Zaterdag 24 September. i Indien de actie in Londen doorgaat, zal er zeker chaos ontstaan. Dagelijks maken twee millioen Londenaren ge bruik van de „tubêf', zoals de onder grondse hier heet. Op 'de spitsuren is het verkeer er geconcentreerder dan waar ook ter wereld, De voorgenomen actie zal het ge hele raderwerk van de wereldstad zo niet stilleggen, dan toch aantasten. Men gelooft echter, dat de meerder heid van de emnloyé's zich wel twee maal zal bedenkenalvorens het odium on zich te laden. Engeland in dit critieke uur van ziln bestaan een dolkstoot in de rug te hebben gegeven. Vier Amerikaanse vliegtuigen verongelukt DODEN EN GEWONDEN. Vier Amerikaanse militaire vliegtui gen in de Ver. Staten en in Alaska zijn verongelukt waardoor minstens zes in zittenden om het leven zijn gekomen. Na het ongeluk met een B-36-bom- menwerper in Texas, waarbij één der inzittenden om het leven kwam, zijn de vitf leden van de bemanning van een c-47-transportvliegtulg in 't bran dende wrak van hun toestel omgeko men toen dit een mislukte- landing die in de mist moest worden uitgevoerd op het Barter-eiland uitvoerde. Op dit eiland. dat op een afstand van ongeveer 650 kilometer ten Noord-Oos ten van Fairbanks ligt, is een mili taire post gevestigd. Op een terrein van de Boeing-vlieg- tuigenfabriek te Seattle deed zich eeu ontploffing voor in een benzinetank van een b-50-bommenwerper. Hierdoor werden elf mannen gewond, die bezig waren met het uit de fabriek weghalen van lege benzinetanks. De motor van een B-45-bommenwer- per voortgedreven door straalmotoren, kwam tijdens een proefvlucht van het toestel tot ontploffing, waardoor dit op een golfbaan, in de nabijheid van een vliegveld in Caifornie neerstortte. De bestuurder van het vliegveld en drie burger-waarnemers werden ernstig ge wond. LOUISE SCHRODER BURGEMEES TER VAN BERLIJN AF. Louise Schrbder, die optreedt ajs O'oer'oürgemeisterin" van Berlin, heeft verklaard, dat zij het burgemeesters ambt er aan zal moeten geven, omdat de Westduitse Bondsdag, waarvan zo lid is, al haar tijd zal opeisen. NED. VER. VAN VROUWELJIKE BEDRIJFSHOOFDEN. Op instignatie van de verr - 'van vrouwelijke bedrijfshoofden in«> rijk en België is thans oor eder- land met 60 leden een socr. .- ver- eniging opgericht. De inu- ..neem- sters de dames E. Duchateau-r'ennema, C A H. Haitsma Muiier-Van Beuse- kom B. Kei-Wolffers. M. C. Klomp- Blankenstein, dr W. H. Fosthumus- Van der Goot, J. A. M. Bof® Waagemans, zullen voorlopig de leiding blijven voeren. zaterdag: Kam. Onnes-laboratorlum: Cursus Leldse Volkshuls „Televisie", 4 uur nam. WOENSDAG. Sanders Zeepfabriek" Verg. van aan deelhouders. 2i uur nam. donderdag. Stadszaal: Concert Matrozenkoor. 8 de bioscopen. t Casino „De getemde feeks" (14 Ir). Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. I.ldo „Het venster" (18 Jr). Zat. en Zon. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De laatste etappe" U8 Jr.). Zat. en Zon. 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „De roemrijke daden van Danny" (18 jr.). Zat. en Zon. 2.15. 4 30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Hex „Het tijgermeisje I" (14 Jr). Zon. 2 15. 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel. De Graaff, Kors en Kortmann. Te Oegstgeest door de doktoren v. d. Vliet—De Vries. tel. 22331 en Lanen- Baron, tel. 21610. De dienst der dierenartsen door de heren Commandeur en Van Zijverden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 17 Sept. 13 uur tot Zaterdag 24 Sept. 8 uur waargenomen door: Apotheek van Driesum. Mare 110 cn de Zulder-Apotheek, Lammenschansweg 4. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apatheek.' Wllhelmlnapark 8. De order Staakt het vuren" T.N.I. VOLGT HET BEVEL GOED OP. Onze correspondent te Batavia seint ons heden De algemene indruk inzake de order: „Staakt het vuren" is dat de TNI het bevel gced opvolgt en verheugd is thans ook in de steden te kunnen komen, in plaats van zich in schuilhoeken in de rimboe te moeten ophouden, ïn Su- medang zal een „mess" voor de TNI worden ingericht. De nog hangende moeilijkheden be treffen onder meer het vaststellen van patrouillegebieden. De Nederlanders houden vast aan de status quo d.d. 10 Augustus, en wensen geen rekening te houden met kleine TNI-grcepJes of enkelingen, die plotseling uit de kam pongs opdagen, zogenaamd als bezet ters. Voorts zijn er geschillen in ver band met de uitvoering van artikel 7 van de Van Roy en-Rum-overeenkomst, waarbij erkende TNI-groepen het recht krijgen onder bepaalde voorwaarden het bestuur uit te oefenen in door hen beset te gebieden. Dit is immers in strijd met de in ter-Indonesische overeen komst, volgens welke de'besta an de Ne gara's door de Republiek voorlopig als zodanig erkend worden. De regering Pasundan tracht door onderhandelen uit deze impasse te geraken, terwijl ook het Nederlandse militaire gezag tussen de klippen van Negara-gezag en Van Royen-Rum-overeenkcmst door moet laveren. Sedert de aankomst van Haag se koeriers te Djokja vertonen Repu blikeinse kringen ongeduld over de langzame vorderingen van de R.T.C. Er is tevens merkbare ontstemming over het feit, dat blykens foto's de Republikeinen in Den Haag aan diver se feestelijkheden deelnemen, terwijl de achterblijvers hard werken aan de uit voering van de order: „Staakt het vuren". (Adv.) PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN (Van onze Haagse redacteur) De kath. loco-burgemeester van Den Haag liet gisteren door de politie enige duizenden biljetten in beslag nemen, die namens „Riikseenheid" door een zeven tal Drooagand'sten werden verspreid. Dit geschiedde od grond van de poli- tie-verordening. die o.a. biljetten-ver spreiders verplicht deze terstond van het wegdek te verwijderen, als zij door het publiek zijn weggeworpen Herdenking Slag bij Arnhem VELE KRANSEN BIJ AIRBORNE-MONUMENT. Na een tocht over het slagveld heb ben Engelsen en Oosterbekers gister middag gedefileerd langs het Airborne- monument van Martenstein te Ooster beek. Zij legden verschillende kransen aan de voet van het monument, dat op gericht is ter nagedachtenis aan de pa rachutisten, die op 17 September 1944 en daarna landden by Arnhem. Briga dier J. W. Hacket, commandant van een groep van 260 Airborners, legde een krans aan de voet van het standbeeld. Vooraf sprak hij enige woorden van dank aan de mannen, die vielen, aan hen, die de slag overleefden en aan de bevolking van deze streek. Vele auto riteiten woonden de plechtigheid bij o.a. de commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quar- les van Ufford en burgemeesters en wethouders van de gemeenten Arnhem en Renkum. De plechtigheid werd ge opend met een welkomstwoord van ds Bergkotte. Het woord was daarna aan de wnd burgemeester van Renkum, de heer Van Blokland, die herinneringen ophaalde over de strijd om Oosterbeek. Ook de Poolse generaal Sosabowsky sprak in het Engels woorden van er kentelijkheid jegens de bevolking van Arnhem, Oosterheek en Driel voor. de goede zorgen, die zij besteed hadden aan de gewonde Poolse soldaten. De Poolse luitenant Juricke legde eveneens een krans aan de voet van het Airborne monument. Tal van deputaties uit de bevolking legden vervolgens een krans bij het monument. De koninklijke har monie „Oosterbeek", die het Airborne- wapen in het vaandel voert, speelde na de kransleggingen het Engelse, Poolse en Nederlandse volkslied. R.T.C.-commissie in conclave GEZELSCHAP TE N.AMEN AANGEKOMEN. De leden van de Centrale Commissie van de R.T.C. zyn gistermiddag om 2 uur per auto naar Namen Jn België vertrokken. Het gezelschap telt in to taal negentien personen. Er zijn speciale schikkingen getroffen met de Belgische regering, zodat de grens kon worden overschreden zonder de gebruikelijke formaliteiten. De meest Republikeinen bezitten Immers slechts Republikeinse paspoorten. In Brussel werd het gezelschap ver welkomd door de Nederlandse ambassa deur, baron Van Harinxma thoe Sloo- ten. Gisteravond arriveerde het gezel schap veilig in het Chateau de Namur. Waarschijnlijk zal Maandagmorgen om 9 uur een communiqué over de bespre kingen van vandaag en morgen worden uitgegeven. HET BEVRIJDINGSVUUR NAAR NEDERLAND Sedert het eind van de oorlog is het een traditie geworden, dat jaarlijks bij de bevrijdingsfeesten in het Zuiden met bijzondere plechtigheden het bevrij dingsvuur, dat wordt overgebracht van de Normandische kust. wordt ingehaald. Gisteren ontstak de burgemeester van Portsmouth een fakkel in Portsmouth, welke werd overgebracht naar Bayeux. Van deze plaats wordt de fakkel over gebracht door groepen wielrenners naar Brussel. Het vuur wordt hier overge nomen door estafettelopers, die de fak kel naar Eindhoven dragen. De' af stand wordt afgelegd door ongeveer 80 lopers, die ieder een afstand van V& km. hebben af te leggen. De Neder landse grens wordt bij Bergeyck gepas seerd. Daags na de bevrijdingsfeesten in Eindhoven, dus op 19 September, zet de fakkel de tocht voort in twee verschillende richtingen, nl. naar Nij megen en Axel. In Eindhoven zal de fakkel in ontvangst genomen worden door een vertegenwoordiger van maar schalk Montgomery. NOACH'S ARK NOG NIET OPGEGEVEN. Zou in een gletcher liggen Gistermiddag om 2 uur arriveerde op Schiphol de 61-jarige Amerikaanse bij belvorser Aaron Smith, teruggekeerd van zijn inspectie op de berg Ararat, op doorreis naar Amerika. Hij vertelde dat. hoewel de ark bij deze eerste poging nog niet is gevonden, men veel kennis heeft kunnen opdoen van de geografi sche situatie. „Ik hsb het gevoel zo zeide hy dat deze poging goeddeels als geslaagd moet worden beschouwd. Wij hebben op een hoogte van 13.000 voet een meer ontdekt, dat vrij goed wa ter bevat. Het zal nuttig zijn bij een vol gende poging de Ararat te bestijgen en via het door ons ontdekte meertje de tocht uit te stippelen. Men zal dan geen watergebrek krijgen en gemakke lijk de top kunnen bereiken". De berg Ararat is, naar Hans Roozen vertelde. 5200 meter hoog. De ark ligt z.i vrij dicht bü de top in een glet- scher. De positie van het schip veran dert volgens hem echter steeds, aange zien de gletscher de berg afzakt. Hans Roozen is stellig van plan om het volgend Jaar, indien er weer een speurtocht wordt ondernomen, mee te gaan. Tijdens het verblijf van de heer Smith op het vliegveld onderhield hu zich druk met hem over de plannen voor het volgend jaar. Lezers schrijven 3 OCTOBER-OPTOCHT-MUZIEK. De heer D. vari Wouw schrijft ons: Met genoegen vernamen we dat de optocht weer schitterend zal zijn en dat niet minder dan zeven muziekcorpsen in de stoet zullen medemaroheren. Vorig jaar werd meermalen de klacht gehoord, dat er tijdens de optocht on voldoende muziek werd gemaakt, doch daartegenover zéér veel, bijna overma-- tig, werd „getrommeld". Het is voor gekomen, dat op enkele belangrijke punten, waai' de stoet zelfs meermalen passeerde, alleen de trommen werden gehoord tijdens de gehele duur van de optocht, en totaal geen muziek! Zou het mogelijk zijn om de dienst- marsen van de tambours met 'n vierde of de helft te bekorten, waardoor de blazers meer gelegenheid krijgen zich te doen horen tot genoegen van hen zelf niet alleen, maar zeker tot groot genoegen van het publiek, dat zo graag onze muziekcorpsen wil horen en aan de buiten-stedelingen wil laten horen? Bij de taptoe, aan de vooravond, kan men toch voldoende van het trommelen genieten. N.C.R.V. kondigt nieuwe plannen aan LEDENTAL STEEG TOT 180.000. (Speciale berichtgeving) In het jaar van haar jubileum-vie ring is de Nederlands Christelijke Radio Vereniging, in een periode van weinig meer dan drie maanden, gegroeid van 175.000 tot 180.000 leden. Men zal nau welijks duidelijker bewijs kunnen aan voeren voor de ontzaglijke invloed vqn de nu 25-jarige vereniging op het Protestantse deel van het Nederlandse volk Er is, sinds haar oprichting, stellig zc het een en ander gewijzigd. Op een gisteren te Amsterdam gehouden bij eenkomst werd o.m. meegedeeld dat de NCRV ih het eerste laar van haar be staan slechts één uhzendavonu per week had. Het programma van een der gelijke uitzending omvatte één spreker, wiens lange speech in twee moten werd gehakt, en als regel, een zangeres, die zichzelf aan de piano begeleidde, en in de sprekerspauze een. groot aan tal liederen zong. soms tot zeventien toe! Als de NCRV thans een volle dag uitzendt, is zij 17 uur in de aether en op die ene dag worden enige lien- tallen programma's gebracht. Maar al zijn de middelen dan gewijzigd, 't do°l der organisatie Is volkomen onve~an- derd gebleven: te weten: door m'd1°! van de radio Gods Lof te verkond?"""! JUBILEUMHERDENKING. Het Pinksterfeest te Arnhem (de Jubo) bedoelde reeds het 25-jarig be staan van de vereniging te herdenken. Men zal dat. voor de ra^io nog eens over doen eri wel in de week rondom 15 November: de stichtingsdatum. Muzikaal hoogtepunt zal het optre den worden van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, met medewerking van de gezamenlijke koren van de Ned. Radio Unie en de NCRV. en van bin nen- en buitenlandse artisten, onder leiding van Eduard van Beimim en dr Anthon van der Horst. Voor het nieuwe seizoen, dat op 1 October aanvangt, zijn verschillende nieuwe plannen geprojecteerd: een prominenten-kwartet" en massale koor zang. Behalve de grote concerten van het Concertgebouw-orkest, het Utrechts Stedelijke Orkest en de vaste omroep orkesten, staan een zestal oratorium uitzendingen op het programma. Geheel nieuw is een didactische uit zending „de muziek bij nader Inzien", welke beoogt minder geschoolde luiste raars in te leiden in de klassieke mu ziek. SPREEKAVONDEN. Omdat de cultuur van Nederland niet alleen in het Westen huist, zullen er acht streek-ster-avonden worden ge organiseerd, waar dus het streek-eigene tot zijn recht kan komen, voor deze uitzendingen zijn uitverkoren: Gronin gen, Middelburg, Arnhem, Leeuwarden, Haarlem, Zwolle, Den Haag en Eind hoven. De „spraakwaterval" zal worden aangevuld met een „rijm-waterval", en natuurlijk wordt ook de familie-com- Moeder van acht kinderen vermoord DADER SLOEG DAARNA DE HAND AAN ZICHZELF. Gistermiddag is aan de Achterweg onder Surhuizum de ongeveer 50-jarige echtgenote van de grondwerker P. Groenmand uit Augustinusga door de liedjeszanger D Tabak uit Surhuister- veen vermoord. De dader die 15 jaar in de gevange nis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte De vrouw poogde steeds weer de man te ontwijken, daar zij wist, dat hij in het bezit was van een revolver. Toen zij gistermiddag met wasgoed op weg was naar» haar moeder, ontmoette zij hem echter. Na een korte 'woordenwisseling schoot T. haar in de borst, waarna hij met een tweede schot een einde aan haar leven maakte. Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf en doodde zichzelf. De vermoorde vrouw was moeder van acht kinderen. OMWENTELING IN HET DRUKKERSBEDRIJF? 1\fi maal maximumsnelheid van de zetmachine. Uit Boston wordt de uitvinding ener machine gemeld, die een gehele om wenteling in het drukkecsbedrijf ten ge volge zal hebben. Deze machine maakt het mogelijk rechtstreeks drukletters te vormen op een film, zonder van metaal gebruik te maken. Het apparaat be staat uit een gewoon klavier van een schrijfmachine en een foto-electrisch pistool", dat op een film elke letter die op het klavier wordt getypt, af drukt Het nieuwe toestel fotografeert 6 letters per seconde of 12 regels van een krantenkolom per minuut. Het kan tot 20 regels per minuut fotograferen, dat is 21!- maal de maximumsnelheid van een zetmachine. Dit toestel is het resultaat van het gemeenschappelijk werk van twee Franse ingenieurs, Higonnet en Hey- roud. Men denkt, dat men met behulp van deze mach'ne gegraveerde platen zal kunnpn maken, die in vijf minuten voor het drukken gereed zijn. petitie herhaald (op de streek-avonden op de planken"). Met Ingang van 3 October zal des avonds een „radio-krant" worden uit gebracht, waarin medewerkers uit bin- ren- en buitenland het nieuws van de dag van commentaar zullen voor zien. Het aantal hoorspelen zal worden beperkt. „Tussen de bedrijven door" is de titel van een nieuwe vrouwenrubriek. En ten slotte zijn er jeugduitzendingen, en niet te vergeten: sohooluitzendin- gen, waarnaar momenteel door onge veer vijfhonderd scholen regelmatig wordt geluisterd. Waarom in Leiden geen Zaterdagavondmarkt EN IN PLAATSEN ALS UTRECHT EN EINDHOVEN WEL? Tijdens een gisteravond in „Klein Mi nerva" gehouden persconferentie hebben de voorzitter en de secretaris van de af deling Leiden van de Centr. Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivlerhan- del. de heren J -D. de Koning en D. Kaay, ons een uiteenzetting gegeven van de mening, welke er in de kring der marktkooplieden bestaat inzake het hou den van een Zaterdagavondmarkt tot halftien. Ofschoon zij het besluit der overheid. d:e op grond van de Winkel sluitingswet meende deze avondmarkt te moeten verbieden, wensen te respecte ren. sprak men ons er zijn bevreemding over uit dat in plaatsen als Utrecht, Almelo. Eindhoven. Helmond. Maas tricht e.a.-deze Zaterdagavondmarkt wel Is toegestaan. Met deze voorbeelden voor ogen. is men er dan ook. volkomen te poeder trouw, toe overgegaan om ook hier ter stede het sluitingsuur oo half tien te stellen. Toen echter bleek, dat hiertegen van de ziide der gemeentelijke overheid bezwaren bestonden, heeft men dit Plan ogenblikkelijk laten varen. Mo menteel worden door de Centr- Vereni ging pogingen in het werk gesteld om nog tot een bevredigende oolossine te komen, waarbij men van deze ziide een tegemoetkomende houdlne van de des betreffende instanties verwacht. Na drukkelijk gaf men ons hog te verstaan, dat ook de marktkooplieden er de voor keur aan «reven om om plm. 6 uur .ih te pakken" doch dat de moeilijkheden bij deze kleine zelfstandigen een later slultinesuur noodzakelijk maken. Boven dien worden de exploitatie-kosten hier door niet- verhoogd. VERNIEUWING BOSTELBRUG. Gisteren is ten Stadhuize aanbesteed het gedeeltelijk vernieuwen van de overspanningen der Bostelbrug met bij komende werken. Er was als volgt in geschreven: Fa. wed H van Driel, Koudekerk a. d Rijn. f. 37 940—; Th. G. Barthen, Leiden.' f 35.666.—: Th. L. J. Zitman. Zoutenvoude. f 31.100. Het Leids Jeugdparlement komt Woensdagavond, halfacht, in het Stad huis in algemene vergadering bijeen. Op de agenda staat de behandeling van het onderwerp: „De vrouw in het maatschappelijk en staatkundig leven". De herfst- en wintermode bij Vroom Dreesmann GROTE BELANGSTELLING. (Van een bijzondere medewerker). Vroom en Dreesmann hier ter stede stond gistermiddag in het teken van de as. herfst- en wintermode. Een echte modeshow zo werd ons meegedeeld had men dit klerenfestjjn niet wiïlën noemen, omdat men dit een te wijdse naam er voor vond, daar op een enkele uitzondering na, geen haute couture modellen gebracht werden. Wat de man nequins toonden, waren modellen in het bereikbare confectie-genre, voor de doorsnee-beurs dus, zowel op hoeden-, mantel- en japonnen-gebied, \flslke Vroom en Dreesmann voor herfst en najaar brengt. Zo zagen we diverse wijde sportman- tels, die nog steeds een modieuze en ge liefde dracht blijven vormen, naast ge klede aangesloten mantels, meest zwart, waarop Persianer bont, altijd mooi blijft staan. De hoeden waren klein, fraai van mo del en vertoonden veel veren en in het geklede genre veel fluweel-garnering. Voorts werden er enige bontmantels gedragen, die zowel wat prijs als uit voering betreft zeer aantrekkelijk waren. Bij de japonnen viel veel te bewon deren in het eenvoudige sportieve yer- sey-genre, waarmee men altijd netjes is. terwijl er ook goede, meer geklede modellen waren. Kenmerken: grote een voud en draagbaarheid. Een verrassing was een aardige serie „teen-age" jurken, waarin het jonge- melsje met. een tenger slank figuurtje er .allerliefst uit zal zien. De kleuren van de japonnen varieer den van de geliefde pasteltinten tot donkere winterse kleuren, als bruin, diepblauw, aubergine en natuurlijk ook zwart, in welke laatste tinten ook de meeste mantels vervaardigd waren. Tot slot waren er enige aardige avond jurken. De belangstelling voor dqze show was overweldigend: Vroom en Dreesmann's lunchroom en dakterras konden de enthousiaste damesmenigte ternauwer nood bergen! BAND NEDERLAND—INDONESIË. Vanwege de Band Nederland—Indo nesië is a.s. Donderdag in de Lutherse Kerk een contactavond belegd, waar o.a. ds A. M. -Brouwer en een aalmoe zenier het woord zullen voeren. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door zang en orgelspel. binnenland Het ministerie van Economische Za ken wllst nogmaals op de noodzaak om vroegtijdig een deel van het brandstoffen- rantsoen en. zo nodig, bonvrlje brandstof fen. In huls te nemen en daarmede niet te wachten tot het invallen van de koude. Met Ingang van heden zijn de prij zen van schoencrême, boenwas en enige andere chemische producten vrijgelaten. Harer Majestelts ambassadeur te Nanking. F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, zal ln verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd binnenkort naar Nederland vertrekken. Post. bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Waterman", welke ln een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 19 September in Nederland worden ter post bezorgd en post bestemd voor de elndhaven uiterlijk op 30 September. De brieven moeten alle worden geadresseerd aan het veldpost- kantoor „Batavia" met vermelding: „aan boord wan het troepenschip „Waterman". Op 24 September a.s. zal de steno grafische Inrichting der Staten Generaal 100 Jaar bestaan. De voorzitters der belde Kamers en de gemengde commissie voor de stenografie hebben besloten dit Jubileum te herden ken ln een bijeenkomst ln het Tweede Kamergebouw óp Dinsdag 27 Sept .a.s. Gistermiddag werd op de tentoon stelling van Europese beeldhouwkunst ln Arnhem „Sonsbeek 1949" het getal van 100 000 bezoekers bereikt. buitenland. De Britse onderstaatssecretaris voor Buitenlandse Zaken. Lord Henderson, heeft een onderhoud van 90 minuten ge had met de socialistische leider dr. Kurt Schumacher. Er Is van gedachten gewis seld over economische vraagstukken, met name die der Duitse staalcapaclteit. (UP). Een Amerikaanse soldaat, die zich bijna een Jaar ln een gevangenis ln de Sowjet-sector bevond, en drie Britse mili tairen zijn er ln geslaagd naar West- Berlijn te ontsnappen. De Noorse vrachtboot „Helgoy" ls door kustbatterijen ln Noord-Korea be schoten. zo wordt heden vernomen. Het schip werd op de brug en aan het roer getroffen Alle scheepspapieren zijn ver loren gegaan. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Na de beschieting verzocht het schip om hulp van de Amerikaanse marine. Het vrijlaten op erewoord van arres tanten. die worden verdacht van roofover vallen. zal voortaan niet meer mogelijk zijn. aldus is meegedeeld na een conferen tie van de Franse kabinetsministers en de chefs van politie. Gisteren zijn opnieuw 11 leden van de Oost-Duitse politiemacht over de Engels-Russische zonegrens gevlucht. Het aantal leden van deze' politie, die dit Jaar naar Neder-Saksen zijn gevlucht, be draagt thans 135, w.o. drie vrouwelijke. In de Santé, een der Parljse gevange nissen, zijn 9 gedetineerden ln voedsel- staklng gegaan uit protest tegen het feit, dat zij, als gewone gevangenen, ln hech tenis worden gehouden zonder dat hun zaak behandeld wordt. ZIJ wensen als politieke gevangenen behandeld te worden. Het bestuur der Unesco heeft beslo ten aan' de algemene vergadering voor te stellen, dat zal worden Ingegaan op de uitnodiging van de Italiaanse regering de zitting van 1950 te Florence te houden. Graaf Coudenhove Kalergi. algemeen secretaris van do Europese Parlementaire Unie .heeft de Duitse Bondskanselier, dr Konrad Aderauer, uitgenodigd de ope ningsplechtigheid te verrichten van het congres van de Unie. dat Maandag a.s. te Venetië begint. In het hoofdkwartier van de Ver. Naties te Lake Success is gisteren door Trygve Lie een bronzen plaquette onthuld ter gedachtenis aan graaf Folke Berna- dotte. De korte plechtigheid werd o a. bijge woond door alle leden van de Veilig heidsraad. De weduwe van graaf Berna- dotte was niet in staat de onthulling bij te wonen. De Internationale Vereniging van gemeentebesturen ln Genève. heeft met 45 tegen 15 stemmen besloten gunstig te beschikken op het verzoek van de puitse vereniging van gemeentebesturen om in de Internationale Vereniging te worden opgenomen. De conferentie, besloot volgende maal te Brighton ln Engeland bijeen te komen. Te Bengazi is een Britse proclamatie uitgevaardigd .waarin Emir Said Iris el Senoe-ssle wordt gemachtigd een grondwet voor Cyrenalca af te kondigen, waarin zal worden' vastgelegd dat Cyrenalca door een eigen regering zal worden bestuurd. Ongeveer 4000 gedeporteerden en ge vangenen die werden vastgehouden, om dat zij er van verdacht werden te sympa thiseren met de Griekse guerlllastrijders. zullen ln het begin tfan de volgende week worden vrijgelaten, aldus het Griekse Mi nisterie van Openbare Orde. Na een debat van meer dan 21 uur heeft de Argentijnse kamer van afgevaar digden met 72 tegen 22 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het door de re gering Ingediende wetsontwerp tot ophef fing van de gouddekking van de peso. Vertegenwoordigers van 2.500.009 werktuigkundigen en arbeiders, werkzaam ln de Britse scheepsbouwlndustrle, heb ben besloten een loonsverhoging te eisen van een pond sterling per week. Inwilli ging van deze els zou een Jaarlijkse extra- uitgave van 130 millioen pond sterling vergen. Een wooid van bezinning. DE WET VAN ZAAIEN EN MAAIEN. Een mens maait wat hij eenmaal heeft gezaaid. Dat is egn onveranderlijke wet. Immers zo is het ook in het natuur lijke leven. Een landbouwer zal eenmaal met de oogst van zijn land afhalen wat hij er tijden te voren aan heeft toebe- trouwd, en hij krijgt het meervoudig terug. De oogst kan goed of slecht zijn al naarmate de omstandigheden daar toe hebben geleid, maar zeker is dat hij hetzelfde zaad en hetzelfde product te rugontvangt als waarmee hij eerst zijn akker heeft bestrooid. Deze onveranderlijke wet gaat het gehele leven door. Wij worden datgene wat wijzelf hebben gekozen. Wij halen eenmaal van het leven af wat we er zelf eens hebben ingebracht. Een land bouwer, die tarwe heeft gezaaid, ver wacht straks hiervan geen aardappel oogst. Is dit niet een harde zaak? Mjj dunkt, het is een heerlijke zaak. Verbeeld udat allerlei voor ons nu vaststaande wetten Ineens gingen veranderen. Dan zou het er in het leven zeer wonderlijk gaan uit zien. Het vuur b.v. heeft de onveran derlijke eigenschap van te branden. Stel het geval dat op een bepaald ogen blik het vuur met deze eigenschap op hield, dat zou een ware revolutie bete kenen. Of de zwaartekracht; stel dat die kracht er op een goede dag mee op hield de onveranderlijke wet te vervul len; de gekste vertoningen en de meest onberekenbare toestanden zouden hier van het gevolg zijn. Neen, wij kunnen op de betrouwbaarheid van deze wetten absoluut aan en er is geen sprake van dat hierop een uitzondering bestaat. Het ls Gods voorzienigheid deze wetten ge geven te hebben, opdat ons leven er naar wordt ingericht. Zo is het ook met de wet van zaaien en maaien. Het betekent dus dat wij ons de vraag stellen hoe wij het leven in volk en kerk, in huis en persoonlijk be staan hebben ingericht. Als wij goed zaad aan de akkers hebben toebetrouwd, kunnen wij over de oogst gerust zijn. Doch wie is er gerust? En die vraag be paalt ons dus bij de vraag naar de kwa liteit van het zaaisel. Is dit hardheid? Of fatalisme? Of kan het juist grote barmhartigheid zijn? Willen wij er aan denken, dat tel kens na een oogst het land weer geploegd wordt en de landbouwer zich voor de vraag gesteld ziet wat er nu een vol gende .keer in moet? Zie, - die vraag wordt telkens voor ons heel belangrijk. Misschien hebt u hier of daar wel zulk een stukje omgeploegde grond, of moet binnenkort de ploeg er door. En als u dan van Christus alleen verwacht wat er naar Zijn bestel by u in moet en ook aan Hem de bewerking van dat land overlaat, zie dan kan er een grote dank bare rust komen over die onverander lijke wet van zaaien en maaien. W. H. K. R.K. Leiden één week in het teken van de Missie Van 8 tot en met 16 October as. wordt in alle zalen van de Stadsgehoor zaal een grote Missie-tentoonstelling gehouden, die qua opzet en omvang een der grotste en mooiste in het land zal worden. Het doel, dat hierbij voor ogen wordt gesteld, is op de eerste plaats ideëel, n.l, de belangstelling voor de Pauselijke Missiegenootschappen te be vorderen. Daarnaast heeft dë tentoon stelling ook een zakelyk doel, n.l. het missiewerk financieel te steunen. Een groot hoofdcomité, bijgestaan door 14 subcomité's en 41 plaatselijke comité's In de omliggende dorpen, werkt reeds lang aan de grote plannen van deze tentoonstelling, die door verschil lende andere activiteiten wordt omlijst. Zo wordt b.v. op alle katholieke scholen een missieweek gehouden, is er een grote verloting en zullen kerkelyke plechtigheden aan deze tentoonstellings- week bijzondere luster byzetten. In "dit verband wijzen we op de pontificale hoogmissen, die in de parochiekerken van Leiden en Oegstgeest zullen worden gecelebreerd op Zondag 9 October door de Pauselijke Internuntius, mgr Paolo Giobbe, en vier in het land vertoevende missiebisschoppen. Op die dag zal in al de parochieker ken van Leiden en omliggende gemeen ten, in totaal 41, gepreekt worden over de Missie, waarop een collecte voor dat doel zal volgen. De tentoonstelling zelf zal een idee te zien geven van het missiewerk over heel de wereld, schematisch en met allerhande materiaal, als foto's, kunst en gebruiksvoorwerpen, e.d., toegelicht door 42 missionarissen, die 14 missio nerende orden en congregaties zullen vertegenwoordigen. Speciaal op de moeilijkheden van het missiewerk zal hierbij worden gewezen. Daarnaast zijn er verschillende andere stands, zoals die van de wereldgodsdiensten, Indonesië, de Memlse, de A.L.M..A, de missienaai- krans enz. Een grote fancy-fair zorgt voor de vrolyke noot. Hoe groot het medeleven en de be langstelling nu al is in stad en omge ving, blijkt duidelijk aan de talrijke vor men van medewerking, die allerwegs ondervonden wordt Uit heel het land stromen zelfgemaakte poppen binnen, die als prijzen dienst kunnen doen. welke actie bijzonder gesteund wordt door het KRO-programma „De Zonne bloem". De opbouw en uitvoering van de ten toonstelling is in grote stijl opgezet. De kunstschilder Lode Sengers en ir J. v. d. Laan. architect, verlenen hieraan hun medewerking. Ds P. M. LUC A EN Ds W. H. KELDER NEMEN MORGEN AFSCHEID. Terwijl ds P.* M. Luca, Rem. predikant te dezer stede, in- verband met zijn vertrek naar Amsterdam, morgenoch tend om halfelf in het kerkgebouw der Rem. Gemeente afscheid van zijn ge meente zal nemen, zal ds W H. Kelder, Ned. Herv. predikant alhier, die een beroep naar Utrecht heeft aangenomen, dit morgenavond om '7 uur in de Pie terskerk doen. Vooi belanghebbenden bij de ex port naar Amerika zy medegedeeld, dat de Ned. Kamer van Koophandel voor Amerika hier ter stede op Donderdag 6 October a.s. inlichtingen verstrekt De Leidse K„ v. K. verleent hierbij be middeling. Bij onze vermelding van de prijs winnaars van de leg-puzzle ..De Mens en zijn Arbeid" is t.a.v. de derde prijswin naar een vergissing begaan. Hier 15 abusievelijk de naam van het controle rend jurylid aangezienvoer die var. de inzender. Deze laatste was Cócv van Evert., Ten Catestr. 17 alhier, die d*3 recht heeft op de derde prjja.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2