PANDA JEN DE MEESTER-UITVINDER Ontsluiting en ontwikkeling van Nieuw Guinea allerminst een materieel-aantrekketijke taak Nog lang, héél lang zal het veel blijven kosten Het noodlottige halssnoer Z1 chocolade vermageringsbonbons Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 14 September 1949 Tweede Blad No. 26795 Appel van Paris ter R.T.C. (II) Nieuw Guinea kan ontwikkeld worden tot een voor de Papoea en zelfs de huidige Oosterse maatschappij welvarende streek, waarin een zeer sterk verhoogde levensstandaard is verkregen. Dit is slechts mogelijk ten koste van zeer grote financiële offers en ten koste van zware arbeid, waartoe zonder leiding de Papoea zelf niet in staat is en niet het initiatief zal nemen. Wie derhalve de taak aanvaardt dit eiland met zijn thans zeer laag ontwikkelde bevolking een hoopvolle toekomst tegemoet te laten gaan, dient wèl te beseffen, dat dit een ethische taak is. en geen taak, welke revenuen zal afwerpen, andere dan vrij twijfel achtige dankbaarheid en daaruit voortvloeiende verbondenheid in politieke, staatkundige of economische zin. Er is iets groots te ver richten in dit slecht bedeelde gebied, maar het kan niet verricht worden tot eigen meerdere glorie of welvaart. Deskundige stemmen Ontsluiting: van dit gebied louter als kaoitaalsinvestering. dus als middel om erote kapitalen rendabel te maken, moet onmogelijk worden geacht. Te veel deskundigen reeds hebben hun naam geschreven onder de deficieten van vroegere pogingen tot vestiging: van cultures, mijnbouw- en aardolie- ondernemingen, om daaraan nog te twijfelen. Een van de jongste uitspraken in die reeks van teleurcestelden over de exploi tatiemogelijkheden van Nieuw Guinea Kordt wel gevormd door rapporten, uit gebracht voor de Studie Commissie Nieuw Guinea op 15 Maart 1948 inge steld door lt.-G.G. dr H, van Mook. ter verzameling van feiten welke „onmisbaar cjn bij de bestudering van vraagstukken, verband houdende met de toekomstige status van Nieuw Guinea". In deze stu die-commissie bekleedde de heer H. v. Wal. algemeen regeringscommissaris voor Borneo en de Grote Oost. het voor zitterschap. De rapporteurs van deze commissie concludeerden o.m als volgt: ..Het Nederlandse deel van Nieuw Guinea is geen land met grote natuur lijke rijkdommen, die slechts wachten ot) ontdekking en op de werkzaamheid van ondernemers om op korte termijn grot* voordelen voor land en volk op te leveren. Mischlen zou zulks slechts het geval zlln ten aanzien van de winning van aardolie. Verder liggen de economi sche mogelijkheden alleen op het gebied van land-, tuin- en bosbouw en in min dere mate op het gebied van veeteelt en visserij. Vooralsnog biedt het land peen basis voor ondernemingen, die grote Kinsten zouden moeten afwerpen. Han del en transport kunnen slechts ontwik kelen. als de productie zich ontwikkelt, en die productie zou hoofdzakelijk geba kerd moeten zijn op bevolkingsland- bouw." Voorts wordt door de rapporteurs op gemerkt, dat tot heden geen delfstofaf zettingen van enige betekenis bekend ziin eeworden. Op grond van onderzoe kingen heeft men geen gunstige ver pachtingen t.a.v. de mijnbouwkundige toekomst van het Nederlandse deel van Nieuw Guinea. De voorzichtig gunstige vsoruitzichten voor de winning van olie nin uitsluitend gebaseerd oo de omstan digheid dat de oliemaatschappijen voortgaan hierin grote kapitalen te ste ken doch niet op de tot dusverre ge analyseerde mogelilkheden in de prac- tiik. Samenvattend komen de rapporten er op neer. dat met grote nadruk moet worden eewaarschuwd tegen lichtvaar dige verwachtingen. Aan elke vorm van kolonisatie moet openlegging vooraf gaan, hetgeen opzichzelf een technisch en organisatorisch probleem is van grootse allure, waarmede zeer grot-e kapitalen gemoeid zullen zün. Een opmerking uit een artikelenreeks, onlangs gepubliceerd in het partijblad van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie geschreven door M. Klaassen: ..Wie ook in de toekomst Nieuw Guinea te beheren en open te leggen krijgt, één ding staat als een naai boven water: dat men het nimmer zal kunnen ver antwoorden baten Uit dit land weg te slepen zolang het zelf en ziin bevolking schreeuwt om alles wat het noe te kort komt. Nieuw Guinea heeft altiid geld ""kost en zal het nog heel. heel lang blijven kosten RECHTVAARDIGING VAN IDEA LISME EN MATERIALISME. De maatschappij is nu eenmaal niet zodanig samengesteld, dat aanzienlijke groepen kapitaalkrachtigen bereid zou den ziin hun geld te steken in projecten, waarvan zii op den duur zouden kunnen zeggen: „Wij hebben er ons geld inge stoken. we hebben er iets goeds mee ge daanen daarom kan het ons niet schelen, dat we nooit iets van ons geld terug zien" Daarom moeten wil. eenmaal aan vaardend dat Nieuw Guinea zich niet loont voor winstgevende .exploitatie", (kolonialisme in de door alle partijen in het geding geworpen vorm), nagaan of wij een bewust of slechts instinctief gevoeld verantwoordelijkheidsbesef ten aanzien van Nieuw Guinea in andere vorm kunnen bevredigen: ontsluiting vanhet gebied en verhoging van maatschappelijk en intellectueel peil van de bevolking .zonder genood zaakt te ziin, daartoe enorme kapitalen af te schrijven. Dit immers moet. indien wij Nieuw Guinea niet uitsluitend willen behouden voor eigen baat (hetgeen uiterst be zwaarlijk lijkt), de norm ziin. waarnaar wij onze houdin* ten aanzien van Nieuw Guinea ter R.T.C. bepalen. WAT DE ..BEHEERDER" TE DOEN STAAT. Laat ons in enkele conclusies van diepgaande studies formuleren, wat de ..beheerder" van Nieuw Guinea te doen staat ter ontsluiting en maatschappelijke verhoging van dit gebied Vooreerst ligt die taak op onderwijsgebied. Vooral vaktechnische scholing in dit geval op PAARDENSPORT. LAETAREA WON KORTEBAANRACE TE HILLEGOM. De jaarlijkse Hillegomse Harddraverij trok gisteren vele bezoekers, ofschoon minder dan vorig jaar. Een nieuwigheid op de baan was de totalisator, die zich in een grote be langstelling mocht verheugen. Negentien paarden verschenen aan de start. De uitslag luidt: 1. Laetare A, eigenaar P. J, Botman, rijder J. v. Leeu wen Jr.; 2. Jay Mc Gregor, eigenaar Stal Hex, rijder H. C. ten Hagen; 3. Frans, eigenaar Jb Haas, rijder J. Wa genaar; 4 en 5. Allouez, eigenaar en rijder J. de Vlieger, en Dutch Hanover, stal van Renswoud, rijder L. Ensing. De Hillegomse Harddraverijvereni ging heeft van haar jaarlijks festijn niet alleen een feest gemaakt voor de liefhebbers van de paardensport, maar ook voor de kinderen. Hedenmiddag zullen op het feestter rein aan de Jhr Mockkade, waar een lunapark de duizenden trekt, kinder spelen worden gehouden, terwijl ook voor de volwassenen wedstrijden zijn uitgeschreven. Het feest werd ingeluid met een mu zikale wandeling van de Harmonie Crescendo, terwijl de heerP. Klaver de nieuwe vlag van de Harddraverijvereni ging aan de mast hees en daarmee de feestelijkheden voor geopend verklaar de. Een vuurwerk zal het geheel be sluiten. BRIDGE. DRIVE VAN DISTRICT LEIDEN N.B.B. BELOOFT SUCCES TE WORDEN. De propaganda bridgedrive, welke het district Leiden van de Nederlandse Bridge Bond op Zaterdag a-s. in de Stadszaal ter gelegenheid van zijn 10- jarig bestaan organiseert, belooft een groot succes te worden. Reeds 87 paren lieten zich voor deze wedstrijd inschrij ven, terwijl er ook, zoals wij reeds eer der meldden, een sterke ploeg Gente naren zal meekampen. De Belgische gasten zullen Zaterdagmiddag door het gemeentebestuur ten stadhuize worden ontvangen. De wedstrijden vangen om 7 uur aan. i VOETBAL Nederlandse elftalclub heeft training hervat Herberts: „Het zal niet meevallen Wilkes te vervangen." De centrale training van de topspe- lers van Nederland is gisteravond op het VUC-terrein weer begonnen. Coach Van der Leek nam de spelers stevig onder handen. Oefeningen wer den gemaakt zonder en met de bal, individueel en gezamenlijk. Na afloop van de training verzamel den de officials en de spelers zich in de VUC-tent, waar de voorzitter van de keuze-commissie, de heer Herberts, een toespraak hield. In het afgelopen seizoen is het Ne derlandse elftal ongeslagen gebleven, een prachtig resultaat, maar dat legt ons, aldus ae K.C.-voorzitter, tevens verplichtingen op. In dit jubileumjaar van de K.N.V.B. zullen wij ons beste beentje moeten voorzetten om in het zware internationale seizoen gcede re sultaten te kunnen behalen. Slechts twee thuiswedstrijden staan voor de boeg, tegen België en Denemarken, maar daar komen drie. indien moge lijk vier uitwedstrijden bij, n.l. België, Zweden, Finland en wellicht als er een datum gevonden kan worden, ook Zwitserland. D« heer Heiberts memoreerde neg het vertrek van Wilkes. „Het zal niet meevallen, om de haast onvergetelijke Wilkes te vervangen,' zo meende de heer Herberts. „Maar het zal moeten gebeuren en daarbij reken ik op de medewerking van alle spelers." Hierna hield coach Van der Leek nog een inleiding over de wijze van voorbereiding en training. Nederlands elftal tegen de Middlesex Wanderers (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, zal het Neder lands elftal op Woensdagmiddag 26 October a.s, in Rotterdam een oefen wedstrijd spelen tegen de bekende Engelse amateurs, dc Middlesex Wan derers. PRODENTA - AMERSFOORT landbouwgebied, brengt een samenleving od algemeen h"~er Deil. Goed geoutilleerde vakscholen ziin in Nieuw Guinea een eerste vereiste. Daartoe is echter evenzeer lager- en vervolgonderwijs noodzakelijk. In het verleden rustten deze hoofdzakelijk on de arbeid van missie en zending, hetgeen in de toekomst ook zou kun nen geschieden, wanneer het gebied onder Nederlands beheer blijft. Indo nesische zeggenschap zou de beherende staat in dit verband voor veel groter verplichtingen stellen dan de Neder landse. Ontsluiting van het binnenland is voorts een vereiste, omdat maatschap pelijk gezien geen wanverhouding tussen smalle kuststrook en eilanden enerzilds nabijgelegen binnenland ander zijds mae worden geschapen. Deze ont sluiting zal millloenen vergen. Ter be scherming van de leidinggevende maat schappelijke eroep. hoofdzakelijk buiten staanders. is bescherming tegen tropi sche infecties noodzakelijk. Daartoe dient het medische werk sterk te wor den gestimuleerd, aangezien de samen leving der inheemsen de gevaarlijkste infectiebron voor tropische ziekten vormt. Nieuw Guinea's bodem moet verder worden onderzocht naar natuurlijke wel vaartsbronnen. In verband met de na- tuurliikp gesteldheid van het land zal dit onderdeel van een welomlijnd pro gramma schatten gelds kosten. Lucht- kartering. wetenschappelijk bodem-on derzoek. wegenaanleg ter bevordering van de exploratie vliegveldaanleg voor de kartering e.d. zijn ae kosten, (te vol doen door de ..beheerder") die de baten vooruitgaan (welke de Papoea op den duur ten goede moeten komen). Voorts zou kolonisatie van Nederlan ders en Indo-Europeanen met krachtige overheidssteun (ter verzekering van het slagen der anders tot mislukking ge doemde kolonisatie) een stimulans kun nen vormen tot verheffing van Nieuw Guinea, doordat een gehele maatschap- pil steeds gediend is door de aanwezig heid van een krachtige groep, capabel om de problemen van een moderne maatschappij te overwinnen Welover wogen noemen wii hierbij de Indonesiërs niet. Ook zji zouden in staat ziin. dit deel vam de taak ter verheffing van Nieuw Guinea ten uitvoer te leggen, doch het valt niet te verwachten, dat de jonge Verenigde Staten van Indonesië daartoe voldoende geschoolde krachten zouden kunnen bieden zonder eigen be langen te schaden. Oost-Indonesië, hoofdpretendent voor Nieuw Guinea in Indonesische kring, heeft b.v. geen eigen miinbouwkundigen zelfs niet voor de be vrediging van eigen behoeften! Dit alles ziin kort-geformuleerde con clusies. waartoe kennisneming van de gegevens omtrent Nieuw Guinea leiden. Uitvoeriger motivering dezer conclusies zou ons te ver in technische détails voe ren om begriipeliik te ziin voor het me rendeel onzer lezers. In een slotartikel willen wii trachten deze conclusies in verband te brengen met de beslissing, welke de Ronde Tafel- Conferentie zal moeten nemen over de status van Nieuw Guinea. Sportsplimters FEUILLETON door GORDON MCDONELL. HOOFDSTUK V. Van dat halssnoer begreep ik niets. Bet was absoluut ongelooflijk. Ik trachtte na te denken, terwijl Ives.Wil- foa en ik terug gingen naar het bureau. Zij reden zwijgend voort en ik had dus «en de tijd om mijn gedachten te ver stoeien, voor ze mij op het bureau on eer handen namen, zoals ik wist, dat zeker doen zouden. Berst kon ik eenvoudig niet heldew r-enken. Mijn emoties waren zo in de dat ze met mijn gedachten incon- r.iet kwamen. Ik wist niet, of het de «rouw was, of het halssnoer, of een um'oinatie van beiden, of van alles, Tat met zo'n fantastische snelheid ge ward was, maar terwijl die wagen de '^n afreed, constateerde ik, dat ik niet Sït die snelheid kon denken als an- krs, wanneer ik ln het nauw zit. Ik Vronderstel, dat een ieder zoiets wel «ns een paar maal in eyn leven over tomen' zal, als de afstand tussen ge achte en gevoel groot genoeg is, om actie-radius pis het ware te verlam den en te verkleinen, net zoals een ijfcijn plotseling onbewegelijk blijft &ten bij de nadering van een vijand. Weldra werd ik echter kalmer en -jsOrmen mijn gedachten zich meer in J,Jgorde te scharen. Eén feit stond mij -et grote helderheid voor ogen en dat yas dit: het kon toeval zijn d-at het (lor nuj gevonden slachtoffer van een 2-oord een kennis van een van mijn vienden. was, maar het kon niet nog •ens toeval zijn, dat dit meisje een --ssnoer droeg, dat door mij was ge- öaakt. °P dat moment stelde Ives mij een Vaag. m - Heeft u ooit een van uw halssnoe- aan uw vriend Marford gegeven? Ik denk, dat wij op hetzelfde mo- n?nt op hetzelfde punt van onze ge- achten waren gearriveerd. Ik weet hoe zo iets mogelijk is, maar ik -o soms opgemerkt, dat het gebeurt, fëciaal wanneer het twee mensen be- -eft. die elkaar tot op zekere hoogte Vmpathiek zijn. Ook heb ik wel eens ^acht, dat het bijna zeker is, dat er öi soort gedachtengolven bestaat van delfde genre als radio- en andere •y-ven en dat deze stroom tussen per- •hen, die met elkaar in verbinding ^n, heen en weer gaat. ik wist onmiddellijk, dat ik liegen koest en goed en deugdelijk liegen ook, een man ooit liegen moet, dan hij het doen voor 100%. vIk keek Ives recht, aan en zei: ;;en dat heb ik nooit. Ik begrijp zeer waarom je dit vraagt. Om je de waarheid te zeggen, gingen mijn eigen gedachten ook in die richting, maar het gaat niet op, omdat hij er nooit een gehad heeft. Het doet me genoe gen dit te kunnen zeggen. De gehele zaak, die gehele verschrik kelijke zaak vloog mij door het hoofd, terwijl ik sprak en zelfs op het mo ment, dat ik die woorden tegen Ives zei. vloog mijn geest terug langs een duister en bitter spoor; een spoor, dat ik niet wilde en toch wel moest accep teren. Ik herinnerde mij Elsa's woorden op de eerste avond, dat ik bij hen was komen logeren. Bij het diner zat Elsa aan het ene einde van de tafel en Tom aan het andere, terwijl ik tussen hen in zat. Elsa boog zich voorover met die uitdrukking van lichte ontsteltenis op het gezicht, die zij altijd had, als zij meende iets te moeten zeggen, dat een ander onplezierig in de oren zou klin ken en zei met een bedeesd stemmetje tegen mij; Er is iets naars gebeurd. Ik had je halssnoer voor de dag ge haald, om te draden, wanneer je hier zou zijn, en nu is het weg. Ik kan het eenvoudig nergens vinden. Ja, sei Tom, ze heeft zelfs de kle den opgenomen om te zoeken, maar het verdraaide ding is absoluut ver dwenen. Waarop ik gezegd had: Maar Elsa, dat is iets, wat nu eenmaal gebeuren kan. Maak je daar maar niet druk over. Het zal wel voor de dag komen. En omdat ik het nooit prettig vind, als iemand verontschuldigingen tegen over mij maakt, had ik er aan toege voegd: Bovendien moet je je ver ontschuldigingen tegen Tom maken en niet tegen mij, want ik had het ten slotte aan Tom gegeven en niet aan jou; is het niet? Wij hadden toen allemaal gelachen, want ik had 't aan Tom gegeven op die avond in San Diego, dat hij en Elsa verloofd geraakt waren, met de bedoe ling, dat hij het aan haar zou kunnen geven. Wij wisten dat allemaal heel goed. We hadden er die avond nog gekheid over gemaakt, toen wij op het terras van het hotel zaten en naar de zonsondergang over de baai hadden zit ten kijken. Ik was het halssnoer gaan halen en had het aan Tom gegeven iftet de woorden: Dit is voor jou, Tom, om aan je meisje te geven en als je het aan iemand anders geeft dan aan Elsa, draai ik je je nek om. Dat alles flitste mij door het hoofd op hetzelfde moment, dat ik nujn leu gen tegenover Ives uitsprak en ik dacht aan iets anders, dat die avond gebeurd was en dat zo precies in het geheel pas te. Tom had mij dat .V-ge verhaal ge daan over Letitia's probleem; dat grote probleem, dat er de oorzaak van was, dat zij verloofd geraakt was. En toch wist haar tweelingzuster niets van dat probleem af en men zou toch rnogen veronderstellen, dat tweelingen, die elkaar zo na stonden als dit tweetal, niets en zeker niet iets belangrijks voor elkaar verborgen zouden houden. Zou er wellicht geen ander probleem zijn geweest dan dat van Tom, toen hij ontdekte, dat het meisje tenslotte be sloten had er niet mee door te gaan. Het feit, dat hij getrouwd was, zou dan ook verklaren, dat'hij Janet en Begg nooit ontmoet had. Het zou nog heel wat andere dingen verklaren In dat geval zit u ln een lelijk parket, majoor, zei Ives. Vindt ii ook niet? Ja, dat doe ik Inderdaad. Wij kiwamen bij het bureau, parkeer den de wagen en stapten uit. Zij brach ten mij in dezelfde kamer, waar ik al meer geweest was, maar ditmaal was het. avond en zij verlichtten het deel van de kamer, waar ik zat met een heldere witte lamp. Het was datgene, waar ik al op gewacht had; de schelle, witte lichten. Ik had daar al meer van gehoord en nu was het zover. Ik was vastbesloten om alles voor mij te hou den en even vastbesloten, dat zfj van mij niets over Tom te weten zouden komen. Ik moest eerst Tom spreken en hem de zaak voor de voeten kunnen gooien en zeker weten, dat ik mij niet vergiste. Ik was nog altijd op Toms hand en bedacht de mogelijkheid om ook hem er tussenuit te halen. (Wordt vervolgd) NAGEKOMEN LVB-UITSLAGEN. Zaterdag: IA: Koudekerk IValken Boys I 2—2. 2A: GWS 1—Koudekerk 2 50; PBOV 1-H^egstgeest 1 50. 2B: Woubrugge 2—Quick Boys 4 l0; 3B: Woubrugge 3—Quick Boys 6 2—0; lei den 4Sleutels 2 1—2. 4A: PBOV 2— Rouwkoop 2 0—0 co.p.v. PBOV). 4B: VWS 5—Oegstgeest 2 03. Junioren: A: Quick B. (A)—Ter Lee- de (A) 0—2. Adspiranten: A: Koudekerk (a) Hazersw. B. (a) 51; b. Noordwijk <a) —Katwijk (a> 5—1; Ter Leede (a>— Roodenburg ta) 34; d: Kagia (a) UVS (c) 01; Or. Groen (a)VNA (a) 1—0; GWS <a)—UVS te> 0—1; g: Quick B. (d)—AS C(c) 6—0; h: SJZ ta) Wet. Boys (a) 27; i.: Teylingen (a) VVLV ta) 0—3. Zondag: 3 B: Leidse B 2—UVS 8 0—2; 4A: SJZ 3VNA 3 11; 4B; Oranje Groen 4—UVS 9 3—3. WATERPOLO. Nationaal zevental te Utrecht gehuldigd Gisteravond is op het Station te Utrecht het Nederlandse waterpolo- zevental bij zijn terugkeer uit Italië of ficieel gehuldigd. In de gereserveerde wachtkamer werd de ploeg met trainer Kuiper ontvangen. De burgemeester van Utrecht, Jhr De Ranltz bracht hulde voor de geleverde prestaties en memoreerde, dat het Ne derlands zevental de gehele wereld ver steld heeft doen staan door de Coppa d'Italia naar ons land mee te nemen. Na een kort woord van de leider van de ploeg, de heer B. Planjer, nam de aanvoerder van het zevental mi* Braa- sem ae gelegenheid waar ora dank te brengen aan allen, die de ontvangst van Maastricht tot Utrecht tot een onver getelijke hebben gemaakt. Aan de sta tions van Maastricht, Venlo, Den Bosch en Utrecht, overal heeft men de spe lers met bloemen overladen Hij dankte alle verenigingen en ook vele onbeken den. die telegrammen naar Milaan en Genua hebben gezonlen en die daardoor alle spelers van het zevental een hart onder de riem hebben gestoken. Hij vond het een groot geluk, dat de eerste wedstrijd tegen Italië was ge speeld, daar deze physisk beter waren, terwijl onze ploeg in de laatste wed strijden door het reizen en de grote hitte tekenen van vermoeidheid gaf. MOTORSPORT. A-team nog zonder strafpunten DE INTERNATIONALE MOTOR-ZESDAAGSE. Op de tweede dag van de internatio nale zesdaagse door Wales hebben de rijders het niet gemakkelijk gehad. Maar volgens niet-officiële berichten van de KNiMV-managers ls het Neder landse A-team nog sbeeds zonder straf punten (de 2 strafpunten, welke Flln- terman de eerste dag opliep, zijn kwijt- f gescholden), terwijl de overgebleven U hoeft er niet aan te twijfelen als U regel- rijders van het B-team, alsmede Beste- matig Marsil gebruikt verliest U beslist Uw, breurtje (Barendreoht), Haaker 'Bad- overtollig gewicht. hoevedorp), Zurr (Voorburg) en Lich- Marsil, een volkomen veilig, natuurlijk prepa- tenbelt (Den Haag) eveneens deze geen raat, bevat gegarandeerd, geen schadelijke of strafpunten opliepen. Zoontjes (Til- gevaarlijke stoffen. Wordt weer jong en slank De Amerikaanse tenniskampioen enkelspel Gonzales heeft verklaard, dat hii prof. zal worden Indien hem gun stige aanbiedingen worden gedaan. Gordon Richards, die in de afge lopen 24 seizoenen 21 maal kampioen jockey was, heeft gisteren te Wolver hampton zijn 20e zege van het seizoen behaald Dit is de negende maal. dat Richards in één seizoen de 200 bereikt of overschreden heeft. De Franse dames-tennisploeg, welke op 20 en 21 September te Lyon tegen Nederland speelt, is als volgt sa mengesteld: mevrouw De Cazalet. mej. Pannetier, mej, Marcelin, mej. Brunna- rius en mej. De Foy. De Venlose hockeyclub, die vorig jaar kampioen werd van het Zuiden, zal in de komende competitie versterkt worden met de Gebr. Derckx. Zoals bekend speelde H. Derckx in de laatste jaren in de meeste wedstrijden van het Nederlandse hockey-elftal mee. Een Russische dames-estafette ploeg heeft gisteren het wereldrecord 3 x 800 meter verbeterd en gebracht op 6 min. 54 sec. Het oude record stond met een tijd van 7 min. 15.8 sec. op naam van Frankrijk. De Zaandamse zwemster Tiny Jon ker is gistermiddag met haar trainer Maarten Kuiper met de motorkotter „Albatros" naar Engeland vertrokken. Vrijdag zal zii een poging wagen het Kanaal over te zwemmen. TAFELTENNIS. Bestuur „Leitaco" Het bestuur der Leidse Tafeltennis-Commissie is als volgt samengesteld: H. Fiblry, voorz.; C. A. J. Godthelp, Oude Vest 113, secre taris, tel. 24076; C. v. d. Wiel, penning meester; A. Schild, comm. propaganda. 34). Nauwelijks was de gebroken spoor boom weer omhoog of Ernest Klapper wil de in volle vaart achter Panda en zijn me chanisch paard aan; maar in dit voor nemen werd hij verhinderd door de taxi-chauffeur, die beleefd zei; „Zou ik effe af mogen rekenen?" Dat gebeurde dus en zo kwam het, dat Ernest Klap per met een aanzienlijke vertraging het terrein van de renbaan op kwam draven. „Hallo, meneer", vroeg de portier, „wat had u gewild? Zocht u iets?" „Of ik iets zocht?" riep de wilde Klap per, die bijna uitzinnig was van de zor gen over zijn mechaniek. „Mijn paard! Waar is mijn paard? Mijn mooi, mecha nisch paard?" „Paardbedoelt u soms dat gekke ijzeren machientje dat hier net langs kwam?" vroeg de portier. Op hetzelfde ogenblik klonk er vanuit de verte een daverende slag. „Ha!" zei de portier. „Daar hoor ik hem weer! Hij is blijk baar net het gebouw van de Commissie van Onderzoek binnen gegaan". En ja hóór; de rook- en stofwolken gaven nog aan welke weg Panda en zijn rijdier genomen hadden, zodat Ernest Klapper hen gemakkelijk kon volgen. Het enige vervelende was, dat zy niet door de deur naar binnen waren gegaan, maar dwars door de muur heen. Dat k&n na tuurlijk wel eens gebeuren met mecha nische paarden. Nu zullen We eens gaan kijken, hoe het intussen met Panda was. burg) kreeg door (kettingpech. 4 straf punten op zijn naam. Helaas is de Hagenaar Pellikaan uit gevallen. Een onderdeel van de versnel lingsbak raakte in zijn ketting, waardoor de motor vastliep en een val veroor zaakte. Pellikaan kwam er met een paar lichte ontvellingen af, doch de schade aan de motor is niet te herstellen. Harry van Dinter heeft strafpunten opgelopen door een gebroken gaskabel, die niet tijdig gerepareerd kon worden. Tot dus ver zijn ongeveer 60 deelnemers uitge vallen. SCHAKEN. VERGADERING LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP De gebruikelijke vergaderingen van de schaakclubs bij de aanvang van het nieuwe seizoen vinden thans allerwege plaats. Gisteravond was het Lelds Schaakgenootschap aan de beurt, en wel voor het eerst onder leiding van de in de vorige vergadering gekozen voorzitter, mr A. G. de Blécourt. Nadat de notulen en enkele Ingeko men stukken waren behandeld, werd de agenda van de vergadering van de Leidse Schaakbond besproken, waarop L.S.G. door de heren .Van Steenis en Van der Nat vertegenwoordigd zal zijn. Voorts werd besloten, dat een algemene herziening van de statuten en het huishoudelijk reglement zal worden voorbereid, en voorstellen daartoe door het bestuur aan de eerstvolgende ver gadering zullen worden voorgelegd; daarbij zal tevens overwogen worden de wenselijkheid om de vereniging rechtspersoonlijkheid te geven door het vragen van de Koninklijke goedkeuring van de nieuwe statuten. Aan de heer Van Dijk werd als win naar van de hoogste groep der onder linge wedstrijden van het afgelopen seizoen de daarvoor bestemde zilveren wisselbeker uitgereikt. Op voorstel van het bestuur werd een zevende be stuurslid toegevoegd. Als zodanig werd de heer Boot gekozen, die als tweede wedstrijdleider zal optreden. De wed strijdcommissie wordt gevormd door de heren Bosscha, Boot en Idema, terwijl tot kascommissie werden aangewezen de heren Zandvliet en Van Deventer. LSG I IN DE KOMENDE KNSB- COMPETITIE. Het eerste tiental van het Leids Schaakgenootschap, dat in de Hoofd klassecompetitie KNSB uitkomt, is thans als volgt samengesteld: 1. C. B. van den Berg, 2. R. H van Dijk, 3. mr Ir J. Westra, 4 prof. dr W. v. d. Woude, 5. A. A. Idema, 6. W. H. van der Nat, 7. G. Bosscha, 8. W. G. Demmendal, 9. dr P. C. van Arkel en 10. A J. Rotteveel. De eerste wedstrijd zal op 2 October tegen Spangen in Rotterdam worden gespeeld. met ■n i ETS NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij Uitg. My De Haan, Utrecht: Huog aan de wind, roman van een doktersleven, vierde druk, door Ru Basse. Encyclopedie voor ledereen, vijfde, geheel herziene druk, door John Kooy. Ge ïllustreerd. marsil Alleen verkrijgb. bij Apoth.en erkende drogisten (Adv.) VOOR DONDERDAG 15 SEPTEMBER. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.15: gram.muzlek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: gram.muzlek; 9.40: school radio; NCRV 10.00: gram.muzlek; 10.15: morgendienst; 10.45: orgelconcert; KRO 11.00: voor de zieken; 11.45: gram.muzlek; 12.00: angelus; 12.03: pianospel: 12.30: mededelingen; 12.33: lichte muziek; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: septet; 13.45: voor de vrouw. NCRV 14.00: Metropole orkest; 14.40: voor de vrouw; 15.00: kamerorkest en soliste; 16.00: bijbellezing; 16.45: gram. muzlek; 17.00: voor de Jeugd; 17.30: Madrigaalkoor; 18.00: gram.muzlek; 18.15: land- en tulnbouwpraatje; 18.30: voor de strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: orgel concert; 19.30: BBC Symphonie-orkest en solist; 20.45: gram.muzlek; 21.00: causerie over sociale belofte en sociale zekerheid; 21.20: lichte muziek: 21 50: gram.muzlek; 22.00: kwartet; 22.15: buitenlands over zicht; 22 35: gram.muzlek; 22.45: avond- overdenking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Residentie-orkest en solisten. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek: 8.55: voor de vrouw; 9.00; gram.muzlek; 9.30: water standen; 9.35: gram.muzlek; 10.00: mor genwijding; 10.15: gram.muzlek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: gram.muzlek: 11.45: tulnbouwcauserie; 12.00: gram. muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: „in 't spionnetje"; 12 38: plano en orgel; 13.00: nieuws; 13 15: vioolrecital; 13.45: gram. muzlek; 14.00: naaicursus; 14.30: solisten- concert; 15.00: voor de zieken; 16.00: gevarieerd programma; 17.00: kaleldo- scoop; 17.30: gram.muzlek; 17.40: Ronde- Tafel conferentie; 17.50: het ryk overzee; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatle; 18.30: dansmuziek; 19.00: klankbeeld; 19.10:. causerie: 19.30: pianospel en zang; 20.00: nieuws: 20.15: Radio Phllh. Orkest: 21.00: „Jody en het hertenjong". hoorspel: 22.15: verzoekprotrramma; 22.45: „lk dacht zo", causerie, 23.00: nieuws: 23.15: reportage: 23.2524.00: gram.muzlek. AGENDA Pieterskerk 8 uur nam. WOENSDAG: Kerkconcert. Jo Vincent, StadsgehoorzaalFilmavond Ouderraad N.Z. Holl. Reddlngsmy, 8 uur nam. Warmond: Kortebaandravery te i uur nam. DONDERDAG: Stationsweg 12: Aandeelhoudersverga dering N.V. Leldsche Duinwater schappij. 1L£0 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5