Volksvertegenwoordiging dienl overeenkomsi te aanvaarden of te verwerpen Zal tegenstand der kerk vernietigd worden? Vorderingen ter R.T.C. Neerlands strijd tegen het water... „Reactionaire" priesters zelfs in biechtstoel onder toezicht Plan van Verzoeningscommissie voor Jeruzalem Internationaal bestuur met Hoge Commissaris Lieftinck schrijft te deskundig Vele vragen van Tweede Kamer over deviezennota Benelux-Yoor-Unie treedt spoedig in werking Nog dit jaar alle accijnzen gelijkgeschakeld Met een enkel woord WOENSDAG 14 SEPTEMBER Geen sprake van een impasse (Van onze Haagse redacteur). Hoewel het bekend was dat de cen tra! e commissie Dinsdag weer zou ver gaderen, waren er nog geen tien jour nalisten m het perscentrum aanwezig, toen minister Van Maarseveen onver wacht kwam binnen stappen om als voorzitter van de week een technische toelichting op het communiqué over die vergadering te geven. HET MINORITEITEN-PROBLEEM Uit het communiqué bleek, dat de centrale commissie inzake de versprei de minderheden, 1 c de Indische Ne derlanders, tot een beslissing is geko men. Daar de betrokkenen er recht op hebben om zelf als eerste van de be slissing te hunnen aanzien op de hoog te te worden gesrteld. kon de inhoud van het besluit nog niet worden mede gedeeld, doch, aldus de minister, ik kan wel zeggen dat hun redelijke verlan gens zijn ingewilligd. Inzake de territoriale minderheden werd een beslissing opnieuw uitgesteld, zodat deze kwestie Vrijdag a.s. weer aan de orde komt. Toch sohijnt men ook hierin enige vorderingen te hebben ge maakt zodat een beslissing spoedig te gemoet kan wonden gezien. SYNTHESE IN DE ARBEID. Een bewijs van de algemene voor uitgang in de besprekingen valt zeker te zien in de pogingen, die worden ge daan om de werkzaamheden der on derscheiden commissies te coördineren door via de centrale commissies meer synthese In de anbeid te brengen. Ditzelfde doel wil men nastreven door aan de volledige centrale commissie dus de leiding van alle delegaties met Unci incluis de gelegenheid te ge ven tot een ongestoord overzien van alle werkzaamheden Ongestoord, wat tot dusver practisoh onmogelijk was door de bemoeienissen met secretariaat- generaal, commissies en subcommissies, door de nieuwsgierigheid der pers en vooral door de bestuursbeslommeringen der hoogste Nederlandse vertegenwoor digers. Men denke aan de arbeid van de heer Drees als premier en minister van financiën ad Interim, aan de taak van de heer Van Maarseveen als mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, enz. Om dit ongestoord confereren moge lijk te maken, heeft de Nederlandse regering de centrale commissie ver zocht gedurende het aanstaande weekeinde haar gasten te zijn, De centr. commissie zal zich dus terug trekken, aldus de heer Van Maarse veen, „in conclaaf" gaan, met het doel de voortgane: van de conferen tie zoveel mogeljjk te bespoedigen. „Maar ik kan u niet zeggen waar. want de pers heeft ook recht op een Qncestoord weekeind „Op de Hoge Veluwe natuurlijk", meenden de journalisten. „Het. moet u niet verbazen als het eventueel bui ten de landsgrenzen zou zijn", weerde Ziine Excellentie af. „Het mag niet er gens wezen waar de publieke belang stelling de besprekingen zou kunnen storen". Reeds Vriidag. terstond na de dan houden C n -vergadering. zullen de heren vertrekken om Maandag d.a.v. weer in Den Haag terug te keren. GEEN IMPASSE. GEEN BIJZON DERE MOEILIJKHEDEN. Tot drie keer toe werd uit de kring d°r Journalisten gevraagd of er een b°naalde aanleiding voor deze verga- r'^rine was. of er onovericoipeliike moei lijkheden waren en of de conferentie misschien zelfs in een impasse zou zijn geraakt, ge1 ijk een Amerikaans .cor- rpc^ondent had eemeld Neen. antwoord? de heer Van M°">rsQveen 00 a^e vra§en- Het idee van dit soort, bijeenkomst is a1 °nlge wek^n geopperd. Van een impasse kan geen sprake 7"«n. wijl dp staatkundige commissie juist dezelfde avond over de Unie be raadslaagt en de financiële en econo- Heuss te Godesbeiq: „Bereid tot overdracht van Souvereine rechten" NAAR VERWERKELING VAN VREDESIDEAAL. De nieuwe West-Duitse president, Theodor Heuss, heeft, in antwoord op de tijdens een receptie ontvangen geluk wensen met zijn verkiezing, te Godes- berg verklaart, dat het Duitse volk op recht wenst wederom lid te worden van de grote Europese gemeenschap. In 'iet bijzonder antwoordend op de door Franqols Poncet overgebrachte goede wensen van de geallieerde Hoge Commissarissen zeide hij: „Wij zijn volgens de nieuwe grond wet bereid zekere souvereine rechten over te dragen aan internationale in stellingen. Wij zien in de uitvoering van de plannen hiervoor een verwer kelijking van een groot vredesideaal en hebben met vreugde van u verno men, dat gij bereid zjjt ons te leiden op de weg terug naar deze gemeen schap. Wees ervan verzekerd, dat ik alles zal doen om eerbied te winnen voor de nieuwe grondwet, die de voorwaarden voor een dergelijke vre despolitiek behelst". Toen Poncet Heuss gelukwenste sprak hij van de historische betekenis van Heuss' verkiezing: „Voor het eerst na de verschrikkelijke gebeurtenissen in de afgelopen jaren begint uw land weer vaste vormen te krijgen, De inspannin gen van het land en zijn hoop vinden hun beliohaming in uw persoon, vrij en op democratische grondslag gekozen. Hierdoor zfjt gij moreel zowel als Juri- disoh gerechtigd dit land te vertegen woordigen." f Poncet zeide te betreuren, dat niet geheel Duitsland verenigd was en zegde Heuss alle steun toe bij het vervullen van zijn taak. ALS DE WINTER KOMT.... Sneeuwstorm in Alaska. In grote gebieden van de V.S. heeft de koude thans haar intrede gedaan, waardoor de Oostkust bedreigd wordt met storm. In Montana, Wyoming en Dakota daalde de temperatuur tot 6 graden «Celsius) onder nul. In Alaska woedde een sneeuwstorm waardoor dui zenden bomen ontworteld werden en ket verkeer gestremd. mische -commissie eveneens diezelfde avond zouden bijeen komen. De minister ziet dan ook geen reden waarom de conferentie niet binnen de geschatte tijd van twee maanden met haar arbeid gereed zou zijn. Hjj acht dit zeer wel mogelijk en ziet een goede kans dat de conferentie nu over vijf en een halve week beëin digd zal kunnen zijn. Er is tot dusver niet langzamer op geschoten dan was voorzien. DE KAMER HEEFT GEEN GELEGENHEID TOT AMENDEMENT. Wij vroegen de minister wat er zou gebeuren als de Kamer evenals bij de Surinaamse Interimregeling een of meer wijzigingen zou aanbrengen in het resultaat der R.T.Cindien dit haar ter ratificatie wordt, voorgelegd of als het K.N.IP. te Djokja zulks zou deen. „Dat gaat nafuuriijk niet", antwoord de de minister. „Dit zou weer op zijn best tot allerlei onderhandelingen over en weer leiden. De volksvertegenwoor digingen hebben het komende charter te aanvaarden of te verwe*-pen Dit is nu eenmaal het bezwaar bij zulke over eenkomsten, maar het kan niet anders". Parijs zag rode gloed REUSACHTIGE FABRIEKSBRAND IN VOORSTAD PUTEAU. Door blikseminslag brak brand uit in een distilleerderij in de Parijse voor stad Puteau. De brandweer besta-eed de vlammen, die soms 180 meter hoog op schoten, met 37 stralen. Na drie uur had men de brand In bedwang. De fabriek is geheel afgebrand. Van de voorraad alcohol, groot 12.000 hectoliter, konden 4.000 gered worden. De schade wordt op verscheidene millioenen francs geschat. Een aan grenzende fabriek ging voor de helft ook verloren. De bewoners van na burige straten werden geëvacueerd. In het grootste deel van Parijs kon men de rode gloed van de brand waar nemen. De politie moest barricaden oprichten om de duizenden toeschou wers aan beide oevers van de Seine in bedwang te houden. KONING GEORGE NAAR AUSTRALIË? Uitnodiging voor 1951. Joseph Chifley, minister-president van Australië, heeft Koning George van Engeland voorgesteld, in 1951 met zijn gezin een bezoek aan Australië te brengen. Chifley deelde In het Huis van Afge vaardigden mede, dat de Koning nog steeds hoont, het bezoek aan Australië te kunnen brengen dat verleden laar wegens ziin ziekte moest worden afge last. Daar in 1950 in Engeland een al gemene verkiezing wordt gehouden, kan de Koning in dat iaar zijn land niet ver laten. aldus Chifley. Strijd in Tsjecho-Slowakije: Dc regering van Tsjecho-Slowakije zal spoedig alle „reactionaire" pries ters onder politiebewaking stellen en een overeenkomst tussen kerk en staat sluiten met de door haar zelf ingestelde schismatieke .Katholieke actie", indien zij met de kerkelijke overheid niet tot overeenstemming kan geraken, aldus verluidde gister avond te Praag. Een regeringsfunctionnaris heeft me dedelingen gedaan over plannen van de regering tot „vernietiging van de tegenstand van de kerkelijke autori teiten". Deze regeringsfunctionaris was dr Hajzler, secretaris van het district 'Olomouc van de communistisohe partij. Hii zou in een vergadering het vol gende hebben gezegd: le. „Reactionaire priesters" zullen onder toezicht moeten worden gesteld, zelfs in de biechtstoel, ten einde te voorkomen dat het door het Vaticaan uitgevaardigde excommundcatiedecreet zal worden nagekomen. Speciale agen ten zullen ter biecht eaan. daar zoge naamd biechten dat zij communist zijn en daarna rapport moeten uitbrengen indien zij door de priester die hen de biecht heeft afgenomen, worden be dreigd. Zoals men weet. heeft de regering elke priester die het excommunicatie- decreet nakomt, bedreied met bestraf fing wegens hoogverraad. 2e. Van regeringszijde zal men in October de openbare belangstelling Balkan-conferentie te Londen? ONDERZOEK NAAR TITO-GEZONDE STROMINGEN. Diplomatieke kringen te Londen ont hulden gisteravond dat Engeland overweegt over te gaan tot de onge bruikelijke stap. alle Brits? diploma ten op de Balkan naar Londen te ontbieden ten einde in een Balkan- conferentie, te komen tot een over zicht van de situatie op de Balkan en daarbij ruime aandacht te beste den aan het conflict tussen Tito en Moskou. Die kringen zeiden, dat een dergelijke conferentie allereerst een overzicht zal willen verkregen van de sterkte der nationalistische stromingen in de ver schillende Balkanlanden en van de Tito-gezinde stromingen buiten Joego slavië. Een uiteindelijke beslissing over het arrangeren van een dergelijke confe rentie zou worden genomen m de te rugkeer van minister Bevin uit Washington. Diplomatieke kringen te Londen zijn vooral zeer geïnteresseerd bij de status van de T'to-gezinde bewegingen buiten Joegoslavië. Mocht blijken, dat het nationalisme in de Oost-Europese satellietstaten roeiende is. dan zouden de Westelijke mogendheden wellicht kunnen beslui ten tot intensivering van hun propa ganda ter stimulering van die bewe gingen in de Balkanlanden. zo meen den genoemde kringen (U.P.). voor de komende kerkwetten opvoeren en dan een overeenkomst sluiten met de Katholieke overheid of met de Katholieke actie als vertegenwoordi gend lichaam van de Katholieke mas sa, Indien de bisschoppen niet tot een overeenkomst genegen zijn. 3e. De morele levenswandel van de priesters zal aan een nauwkeurig on derzoek worden onderworpen In de hoop feiten te ontdekken, welke hen in discrediet kunnen brengen. 4e. De staat zal een „witboek" uitge ven over het „verraderlijke" spel van de Tsjechoslowaakse bisschoppen. (U.P.) Binnenkort is Nederland weer terrein voor 20 boerderijen met 430 h.a. goede cultuurgrond rijker en deze kostbare grond is ontworsteld aan de zee. Hier mede heeft ons land zijn eeuwenoude traditie van de strijd tegen het water voortgezet. Het ls deze keer in Zeeland, dat de Waterstaat weer een staaltje van zijn kunnen heeft geleverd, ni. in het Sloe, de zeearm tussen Walche ren en Zuid-Beveland. Hierin is een dijk gelegd, welke op 19 Augustus werd gesloten, 7 jaren, nadat de Vader van dit plan, ir Verhoeven van de Rijks waterstaat, het in 1942 ontwierp en 77 jaar nadat de bekende Sloedam wend aangebracht. Op de drooggelegde grond achter de dijk zal als eerste gewas koolzaad wor den geplant en daarmede zal dan het in cultuur brengen van de nieuw ver worven nog zoute grond begonnen zijn. Een waardige demonstratie van samen werking van mens en natuur. Want ir Verhoeven heeft In 1925 reeds het zg. Spartina-gras uit Engeland medege bracht en het in de schorren van het Sloe doen plaatsen. Dit gras heeft n.l de eigenschap, dat het op zoute gron den groeit en in rustig water bestand ls tegen de dagelijkse overspoelling door het zeewater bij eb en vloed. Deze grasoort heeft een hoogte van 1 meter en bevordert met haar ruwe blad het (Ot rust komen van het water en daar door de bezinkine van het slib. omdat dit zich ook aan de bladeren hecht. Na de beplanting van het Slo° heeft dit gewas zich sterk uitgebreid en daar door kan men zeegen. dat dank zij dit gras de inpoldering van het. Znider- S'oe mftt 10 jaren ls - besnnedigd. De bijna 1700 meter lange difk kan dus reeds nu zijn zegenrijk werk deen m- oleats van eerst, in 1959. Naast diik zuilen nog nieuwe wegen worden aan gelegd, welke Zuid-Beveland met Wal cheren zullen moeten verbinden en die NEDERLAN0 WINT LAND 38 maal Sovjet-veto! De Sovjet-unie heeft gisteren voor de 38ste maal haar veto in de Vei ligheidsraad uitgesproken, toen zij zeven maal achtereen haar stem ver hief tegen het meerderheidsbesluit om Portugal, Italië, Oostenrijk. Fin land, Ierland. Transjordanië en Ceylon voor het lidmaatschap van de Ver. Naties aan dc algemene vergade ring aan te bevelen. De Sovjet-Unie had een resolutie in gediend om deze landen met Bulgarije, Roemenië Hongarije, Albanië, de Mon goolse Volksrepubliek en Nepal en bloc voor het lidmaatschap goed te keuren. De Sovjet-afgevaardigde verklaarde, dat het aandringen van Argentinië en de Ver. Staten op afzonderlijke stem ming over elke aanvraag voor het lid maatschap gebaseerd was op „discri minatie tegen de volksdemocratieën". een totale leng.e hebben van 7 K.M. De 2.5 millioen gulden, die met dit werk gemoeid zijn, zullen stellig hun rente opbrengen, aangezien de nieuwe cultuurgrond dit dubbel en dwars waard zal blijken te zijn. ROKEN IN BED. Het bed van Oscar Ramsey te Nashville (V. S.) geraakte in brand, toen Oscar er in lag. Buren en de brandweer braken zijn kamer binnen. Zij trokken het brandende beddegoed weg en doofden de vlammen. Dat was pas gelukt nadat emmers vol water op het bed en op Ramsey waren ge gooid. En toen pas was inspecteur van politie Willard Jett in staat om Ramsey wakker te schudden en hem te arresteren wegens het ro ken in bed(U.P.). John Snyder is optimistisch John Snyder, de Amerikaanse mi nister van Financiën, heeft in een radio-toespraak verklaard, dat alle te kenen er op wijzen, dat de voorspoed in de V. S. zal voortduren". .Indien wij onze kansen met kracht en enthousiasme grijpen," zo zei hij, „geloof ik, dat wij verder kunnen gaan naar nieuwe hoogten van economische prestaties". ROERIGE ISLAMIETEN. De Darul Islam heeft Zaterdag te Leles (West-Java) 119 hulzen van de kampong Nagkalea in brand gestoken. Thans zijn in het district Leles in to taal circa 4 000 huizen vernield. De leiders van de Darul Islam. Hadji Zainal Abidin en Hadji Affendi zijn thans weggetrokken naar gebieden ten Zuiden van Garut, vanwaar berichten inzake brandstichtingen Bandung be reiken (Aneta). Garde voor de Heilige plaatsen De Verzoeningscommissie voor Pa lestina van de VN heeft een plan ge publiceerd voor een internationaal be stuur van Jeruzalem, volgens het welk de stad permanent verdeeld zou blijven in twee gedemilitariseerde zo nes. die een hoge graad van zelfbe stuur genieten. Er zou een commissa ris van de VN voor Jeruzalem komen en een bizonaal parlement van Joden en Arabieren met een vertegenwoor diging van de minderheden. Het plan zal worden ingediend bij de algemene vergadering van de VN. Volgens het Plan zal de VN-Commis- saris een toeziende en coördinerende taak hebben .terwijl de andere bevoegd heden bii de plaatselijke autoriteiten in beide zones zullen berusten De Commissaris zou door de algemene •vergadering moeten worden benoemd. Hii zou een garde mogen vormen voor de bescherming van de Heilige plaatsen in Jeruzalem en voorsteden en voor ge bruik als lijfwacht voor zichzelf en ziin staf. Geschillen tussen de Commissaris en de plaatselijke zone-autoriteiten zouden voorgelegd moeten worden aan een In ternationaal Hof. samengesteld uit rech ters die door de algemene vergadering zouden moeten worden aangewezen. Een gerechtshof, samengesteld uit door de Joodse en de Arabische autori teiten aangewezen rechters en door het Internationaal Gerechtshof benoemde rechters, zou de burgerlijke en strafza ken moeten behandelen waarbij Joden of Arabieren ziin betrokken. Het plan voorziet in „passende eco nomische en financiële onderhandelin gen'' tussen de Joodse en Arabische zo nes van Palestina. Men neemt aan. dat dc regering van Israël waarschijnlijk een eigen ont werpstatuut aan de Ver. Naties zal voorleggen. Zij zou dan echter even eens internationaal toezicht op de Heilige plaatsen voorstellen. De Arabische landen hebben nog niet te kennen gegeven of zij ook een ont werp zullen opstellen. De Verzoeningscommissie heeft met het ontwerpstatuut voor Jeruzalem een deel van haar drieledige taak volbracht. Mi is er niet in geslaagd het probleem der Arabische vluchtelingen op te lossen of de grenzen van Israël vast te stellen. De Commissie, die de besprekingen te Lausanne heeft verdaagd, heeft Joden en Arabieren verzocht tussen 15 en 20 October opnieuw te New York bijeen te komen. Financiering industriële objecten In het verslag der Tweede Kamer commissie voor de handelspolitiek, zo juist verschenen naar aanleiding van de nota inzake de deviezen-positie, wordt betreurd, dat de nota hoofd zakelijk slechts een geschiedkundig karakter draagt en vrijwel niet rept over het toekomstig beleid. Een prognose van de betalingsbalans voor het jaar 1949 zou zeer op prijs worden gesteld, opdat althans enig in zicht kan worden verkregen in 't door de regering te voeren beleid inzake de deviezenpositie en niet alleen het in het verleden gevoerde beleid zal kun nen worden beoordeeld. De commissie is van mening, dat de reden, welke voor het achterwege laten van zulk een prognose is opgegeven. Een tweede bezwaar der commissie tegen deze nota Is hierin gelegen, dat door de opstellers van dat stuk een te grote deskundigheid in deviezen- aangelegenheden is verondersteld bij degenen, voor wie de nota is bestemd. Een in guldens uitgedrukte specifi catie zal verder op prijs worden gesteld van de in 1948 in het verkeer met elk land afzonderlijk ontstane overschotten of tekorten op de betalingsbalans. De commissie 'betreurt het. dat de rege ring, voordat zij overleg pleegde met autoriteiten uit de Verenigde Staten over de besteding van het saldo dei- rekening, waarop de tegenwaarde in guldens van de E.R.P.-sehenkingen is geboekt, geen contact heeft opgenomen met de Kamer noch met de commissie zelf. Enkele leden zouden gaarne verne men, hoe het thans staat met de moei lijkheden in zake de door- de E.C.A. geëiste documentatie. Waarom bestaan Nederlanders leven saai en zijn betweters! Mi* dr Jaspar, directeur-generaal van de BelgischNederlandsLuxemburgse Tolunie heeft in Eindhoven een cause rie gehouden over het onderwerp: „Op weg naar de Benelux". „De Benelux", aldus dr Jaspar, is een zaak van het gezonde verstand. De voornaamste voorwaarde voor het sla gen is. dat wij allen deze economische samenwerking leren zien in het grote verband, waarin ze gezien moet wor den. Als wij daar niet in slagen, dan zullen onze landen, ook politiek gespro ken niet meer meetellen. De regeerders dienen de consequenties van hun hand tekeningen te aanvaarden en zich niet BINNENLAND De belde Kamers der Staten-Generaal ziin ln verenigde vergadering bijeengeroe pen. ter sluiting van de Staten-Generaal, ln het gebouw van der Tweede Kamer, op Zaterdag as. des namiddags te kwart voor drie. Bij K.B. is bepaald, dat voor de periode van 10 t/m 18 September 1949 ter tijdelijke vervanging van minister prof. mr P Lieftinck het beheer-van het mi nisterie van financiën wordt gevoerd door de minister-president dr W. Drees. Zaterdag 12 en Zondag 13 November zal ln „Tivoll" te Utrecht het derde con gres der Kath. Volkspartij worden gehou den. - De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft aan de „Gasturbine maatschappij N.V te Vllsslngen opdracht gegeven een gasturbine-generator te (gveren bestemd voor een boorterrein in Venezuela. Het Zweedse schip „C A Banck" ge durende enkele maanden de bezienswaar digheid van het Bloemendaalse strand, zal vanmiddag door sleepboten naar IJmulden worden gesleept. Een zeesleepboot zal de Banck naar zijn laatste rustplaats, Hen drik Ido Ambacht, brengen. Gistermorgen raakte de 18-Jarige MeJ. -uit de Huismanstraat te Rotterdam aan de Boergoensevliet onder de stoomtram. Zij werd op slag gedood. In de Jonker Fransstraat te Rotter dam probeerde de 66-Jarlge J. B. Aanen, wonende te FIJenoord op een rijdende tram te springen. De conducteur waarschuwde hem nog om niet te springen, doch de man sprong toch. HIJ sprong evenwel mis en werd tegen de achterwand van de tram geslingerd. In bewusteloze toestand werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. In de kelder van het pand ..Australië" aan de Stieltjesstraat te Rotterdam tracht te de 42-Jarlge wfjnkopersbaas W. van Oosten een vat van 800 kg te verrollen om zodoende bfj een lek vat te kunnen komen. Doordat het stellinghout brak. kwam het vat omlaag en Van Oosten werd tussen het vallende vat en een op de grond staand vat beklemd. Met een schedelbaslsbreuk werd hfj overgebracht naar het Zuiderziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. BUITENLAND Twee Poolse R.K. geestelijken die schuldig zijn bevonden aan collaboratie met de Gestapo in de oorlog, zijn te Lodz ter dood veroordeeld. Zij zouden leiders van het ondergronds verzet ln Polen aan de Gestapo hebben verraden en de arres tatie van andere geestelijken ln de hand hebben gewerkt. Israël heeft besloten tot de Unesco toe te treden en zich op de a.s. vergadering te Parijs, die 19 September begint, te doen vertegenwoordigen. Het Blrmaanse leger verklaart Muse heroverd te hebben, een belangrijke stad aan de Chlnees-Blrmaanse grens, ongeveer 160 KM ten Noorden van Lasjlo, de hoofd stad van de Noordelijke SJanstaten. In Algerië deed een sirocco uit de Sahara de temperatuur stijgen tot 40 gra den Celslus ln de schaduw. De Joegoslavische ambassade te Warschau heeft de jongste nota van de Poolse regering aan Joego-Slavlë zonder antwoord teruggezonden wegens haar „be ledigende toon" en „geheel gefabriceerd verzinsels", aldus verklaarde een Joego slavische woordvoerder te Belgrado. De Balkan-commissie der V.N. heeft Albanese militairen er van beschuldigd in de nacht van 13 tot 14 Augustus J.l. stel lingen te hebben ingenomen op Grieks gebied. 20 soldaten, die deel uitmaakten van een Albanese compagnie, werden ge- te laten weerhouden door allerlei klei nigheden, die door niet minder dan 65 commissies, sub-commissies en raden worden behandeld. We moeten het po litieke aspect in het oog houden. De Benelux is een proef, waar wij allemaal onze schouders onder moeten zetten. Er is geen sprake van een crisis in de Benelux, al erkende spreker dat het te langzaam gaat. De regeringen moeten zich baseren op de data, die in de staatsstukken vermeld staan: 1 Juli 1950 moet de Unie in grote lijnen klaar zijn. Ei* zullen offers geforacht moeten worden, maar veel schokken zfjn op te vangen. We moeten onderling werken zonder vrees of argwaan. De datum die bepaald was 1 Juli 1949 voor de Voor-Unie, is ook niet gehaald, want deze Voor-Unie is er nog niet. Spreker kan echter zeggen, dat na het bezoek van minister Van Zeeland aan zijn ambtgenoot Stikker de voor bereidingen belangrijk zün opgescho ten. Wjj kunnen de pré-Union op zeer korte termijn tegemoet zien. Dit jaar zullen alle accijnzen en de om zetbelasting geünificeerd zijn, ook dc unificatie van sommige directe be lastingen n.l. die op het bedrijfs leven drukken schiet op. De Unie zal echter in geen enkel opzicht in breuk maken op de souverciniteit der drie landen. DIE SAAIE HOLLANDERS! In verband met het "bezoek van Bel gen aan ons land als de Benelux er is zei spreker, dat wij voor de Belgen wel eens wat saai leven, en dat vooral ons amusementsleven een verlevendi-» ging nodig heeft. In verband met de landbouw merkte dr Jaspar op. dat op dit gebied Neder land zeker de prioriteit zal heb oen, dood en drie anderen gevangen genomen. maar dit impliceert, dat wjl ook wel hetgeen op Grieks grondgebied geschied- eens prlorjteit aan Belgie zullen moe de, aldus het rapport der waarnemers. - tar, .,Z-\ar,ar, w. j ten verlenen. Op sociaal gebied groeien Generaal Rivera, bevelhebber van het wij steeds meer naar e.kaar toe. De Boliviaanse leger, heeft een nota van verhouding tussen lonen en prijzen be- Generaal Froilan Callejas, bevelhebber der opstandelingen, verworpen, waarin deze voorwaarden aanbiedt voor het beëindi gen van de revolutie, die reeds drie weken duurt. hoeft bij de partners niet geheel iden tiek te zijn. De angst, dat de industria lisatie in ons land aan banden zal wor den gelegd, is zonder grond. Nederland deze in het bijzonder voor Nederland? Verder wenst men gaarne zo mogelijk nadere gegevens tegemoet te zien om trent het Nederlandse bezit aan Zuid en Midden-Amerikaanse effecten en verdere vorderingen op deze landen. Het blijkt, dat vooral de handel met Zwitserland achteruitgang vertoont. Op welke wijze denkt de regering deze onbevredigende gang van zaken te stuiten en in zijn tegendeel om te zetten? De regering acht het bedrag van de aan Nederland toegekende trekkings rechten op de Brits-Amerikaanse zone bepaald te laag. Welke maatregelen denkt zij te nemen om deze verhoogd te krijgen? Blijkens de nota zal het handelsver keer bij de totstandkoming der Eco nomische Unie wel worden vrijgege ven, doch het kapitaalverkeer nog niet. De commissie betwijfelt, of dit wel praétisch uitvoerbaar zal zijn, aangezien o.m. door verkoop van Ne derlandse goederen in België kapitaal over de grens zal kunnen worden ge bracht. Zou voorts een dergelijk voorbehoud betekenen, dat ook geen bankbiljetten zouden mogen worden in- en uitge voerd, dat derhalve het geldverkeer ook niet vrij zou worden gegeven en ae grenscontrole in stand zou moeten blij ven? Op deze wijze zou van een econo mische unie nauwelijks sprake zijn. Zoals ook in de nota wordt opge merkt, vormt thans de binnenlandse financiering van nieuwe industriële objecten 'n grote moeilijkheid. Wordt er naar een oplossing gezocht, waar bij de aan de institutionele beleggers toegevloeide besparingen kunnen wor den overgeheveld naar de sfeer van het risicodragend kapitaal en, zo ja, in welke richting beweegt zich die oplossing? Tenslotte zou de commissie gaarne een nadere uiteenzetting tegemoet zien omtrent de vooruitzichten in zake het Europees betalingsverkeer. Wat houdt het in de nota bedoelde plan van actie in en wat is het resultaat van de on langs te Parijs en Brussel in de laatste tijd plaats gehad heboende besprekin gen in het kader van de O.EE.C.? De commissie zou het op prijs stel len indien de regering een duidelijk beeld zou kunnen geven van het stand punt, dat Engeland. België en ons land daarbij hebben ingenomen. Zal het Europese betalingsverkeer binnen af zienbare tijd kunnen worden gemulti- lateraliseerd? Ziet de regering een mogelijkheid van inwisselbaarheid der valuta's zonder nadere internationale monetaire rege lingen? De commissie zou het op prijs stellen, indien de regering haar zienswijze zou kunnen kenbaar maken met betrekking tot devaluatie van de Europese valu ta's of verhoging van de goudprijs. Men zou tenslotte gaarne vernemen, of ook pogingen worden gedaan door de landen aangesloten bij dc O.E.E.C.. om te bewerkstelligen, dat de hoge beschermende tarieven van de Ver enigde Staten worden verlaagd. Dit zou een belangrijke stimulans zijn voor de Europese export naar het dollargebied. Morgen verkiezing West-Duitse Bondskanselier VRIJDAG KABINETSVORMING De West-Duitse partijleiders hebben gisteravond besloten om morgenoch tend een bijeenkomst van de Bonds dag te houden voor de verkiezing van de Bondskanselier. Dr Adenauer, leider van de Christen- Democraten, die de grootste partij vor men, verwacht, dat hij, indien hij tot Kanselier wordt gekozen Vrijdag zün kabinet zal kunnen voorstellen aan de Bondsdag. heeft alle mogelijkheden en België en Luxemburg erkennen dit NEDERLANDERS ZIJN BETWETERS! Warmeewij in vertrouwen en vriend schap praten, zijn alle moeilijkheden op te lossen: het grootste offer dat. d« Nederlanders zullen moeten brengen is dat zij afstand moeten doen van hun mening, dat zij het altijd het beste weten! Aldus dr Jaspar.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2