ïruman van dringt aan op uitwisseling goederen en diensten Leidse spoorwegwerken verlopen volgens de Eugène Black wil herwaardering der valuta's Na de tijd ook het weerbericht per telefoon „De Bilt verwacht aan de lopende band WEER BERICHT Verkeersmoeilijkheden, tot het uiterste beperkt, zullen zich in October gaan voordoen 68ste Jaargang WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 00 No. 26795 President Truman heeft gisteren op de verenigde vergadering van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw en het Internationale Monetaire Fonds verklaard, dat de V. S. bereid zün van het buitenland, die goederen te kopen, welke de landen het beste kunnen vervaardigen „Wij moeten op wereldbasis diensten en goederen van alle landen on derling uitwisselen. Wy zouden gaarne zien, dat gij de dingen koopt, die wy het beste kunnen vervaardigen en wij zouden de dingen kunnen kopen, die gü het beste produceren kunt. Op deze wyze zou er een evenwicht in de han delsbalans kunnen ontstaan," aldus de president." GEEN AUTARKIE. De verenigde vergadering is gister ochtend geopend met een rede van Pierre Mendes-France, voorzitter van de Raad van Gouverneurs van het In ternationale Monetaire Fonds. Deze verklaarde o.a, dat men de me thodes moet veroordelen, die tot eco nomische stagnatie en autarkie voeren. Die hebben alleen tot gevolg, dat de economische moeilijkheden van het ene land naar een ander worden over gebracht, zonder dat zy voor een van beide landen worden opgelost. De Amerikaanse minister van Finan ciën, John Snyder, zeide o.a.: „De eco nomisch minder ontwikkelde landen beschikken over binnenlandse hulp bronnen en zij moeten het best moge lijke gebruik daarvan maken en tevens van buitenlands kapitaal. Voor deze landen moeten technisch advies en steun beschikbaar gesteld worden, maar zij moeten zelf ook hun technische ge schooldheid ontwikkelen, opdat him on dernemingen op de lange duur welva rend worden. Alleen op die manier zul len leningen voor de landen, die daar van gebruik maken, een werkelijke be lofte inhouden, dat in hun behoeften vrordt voorzien, zonder dat de betalings- lasten voor die landen nodeloos ver zwaard worden. DE ENE UITZONDERING. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds, Camille Gutt, heeft bij de indiening van het jaarverslag verklaard, dat een van de voornaamste daden van na-oorlogs herstel moet zyn, het herstel van orde op economisch ge bied. Hij herhaalde zyn waarschuwing van 1946, dat de pogingen van som mige landen om hun valuta's op een vast niveau te handhaven, hun bui tenlandse handel zouden kunnen be lemmeren. Voorts heeft hij nog verklaard, dat met één uitzondering de gouverneurs de politiek der instelling ten aanzien van internationale betalingen en pa riteiten hadden goedgekeurd. Gutt weigerde de naam van het betrokken land te noemen, maar voegde er aan toe: „Het moet niet moeilijk voor u zijn, te raden, welk land het is". Gutt deelde verder mede. dat geen besprekingen werden gevoerd over een mogelijke herwaaardering van Europese of andere valuta's. Deze kwestie kan alleen door het Fonds besproken wor den, wanneer een bepaald land ver langt, dat zijn valuta ter sprake komt, aldus Gutt. De Zuidafrikaanse minister van fi nanciën, Havenga, heeft zoals wij reeds aankondigden verzocht zijn goud producerende leden toe te staan maximaal 50% van hun nieuw gewon nen goud op de open markt te verko pen tegen hogere prijzen, dan de vast gestelde prijs van 35 dollar per ounce. Hy voegde hieraan toe, dat dit voor landen als Zuid-Afrika ,.een tijdelijke en onmiddellijke maatregel van ver lichting" zou zijn. Wanneer dit ver zoek werd ingewilligd, eou het I.M.F. de vraag van een verhoging van de wereldgoudprijs diepgaand kunnen be handelen. John Snyder verklaarde zich tegen inwilliging van dit verzoek en zeide niet aan zijn regering te kunnen voor stellen wijziging te brengen in de goud prijs van 35 dollar, die door het Fonds zelf was vastgesteld. De Zuidafrikaanse motie werd naar een commissie venve zen, die vóór de bijeenkomst van de Gouverneur op Vrijdag a.s. rapport moet uitbrengen. De president van de Internationale Bank voor herstel en wederopbouw, Eugène R. Black, heeft, by de indie ning van het jaarverslag der Wereld bank op de gemeenschappelijke bij eenkomst der Gouverneurs van het I.M.F, en Wereldbank, rechtstreeks aangedrongen op herwaardering van Europa's valuta's, als middel tot be vordering van de export naar het dol- largebied. Volgens Black is het van belang, dat de Europese landen krachtig geconcen treerde maatregelen treffen tot uitbrei ding van hun markt in de Ver. Staten en Canada. Black stelt voor het aandeel in de E.C.A.-hulp voor de deelnemende lan den in het nog resterende deel van de hulpverlening zo duidelijk mogelijk te omschrijven en elk land de verzekering te geven, dat zijn aandeel niet vermin derd zal worden, wanneer het meer dollars dan verwacht werd bespaart of verdient. Ook stelde hij voor alle be perkingen op het gebruik van E.C.A.- dollars op te heffen, zodat zij niet lan ger „zachte dollars" zullen zijn en elk land in de gelegenheid is, om het meest economische gebruik van de Marshall hulp te maken. Na Utrecht komt Leiden en omgeving aan de beurt Met ingang van 1 October zal men door het draaien van 001 de weersver wachting per telefoon kunnen beluisteren. Voorlopig kunnen alleen aangeslo tenen op het telefoondistrict Utrecht van het telefonisch weerbericht profi teren. Het district Den Haag (waarbij ook Leiden en omgeving is aangesloten Red. L.D.) is na Utrecht aan de beurt. Het ligt in de bedoeling dit ge leidelijk uit te breiden over de andere districten. De maximum duur van het weerbericht is drie minuten, doch dit zal in het algemeen korter zyn. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enksle ver spreid optredende buien en in de nacht tijdens opklaringen plaatselijke vorming van mist. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 15 SEPTEMBER. Zon op: 6.13 uur; onder: 18.56 uur. Maan op: 21.51 uur; onder: 15.20 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 7.38 en 20.02 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Door het kiezen van 001 krijgt men verbinding met de weerberichtmachine, die is opgesteld in het telefoonkantoor te Utrecht. Het KNMI te De Bilt geeft hiervoor een speciaal opgemaakte weer- verwachting per telex door. Daar wordt het bericht direct door een telefonist(e) vastgelegd op de staalband van de weerberichtmachine. Vier keer per dag zal een nieuw berioht worden gegeven. Het eerste bericht, dat 's morgens om zes uur Wordt verstrekt, bevat de weersverwachting tot hedenavond. Op Zondagen en gedurende het tijd vak van 1 November tot 1 Maart, zal dit eerste bericht om zeven uur worden gegeven. Het tweede bericht, van des middags 12 uur, geeft allereerst de ver wachting voor hedenmiddag. Daarna van hedenavond tot morgenavond en ten slotte een zeer korte beschrijving van de algemene weeratoestand. Dit laatste alleen indien de lengte het toe laat. 's Avonds zes uur wordt het derde bericht gesproken. Dit bevat de ver wachting van hedenavond tot morgen avond, gevolgd door een iets uitgebrei der toelichting op de algemene lucht drukverdeling. Het laatste weerbericht wordt gegeven om 's avonds elf uur, met de verwachting voor de volgende dag benevens een tamelijk uitgebreid weersoverzioht. Deze indeling van de berichten moet als een voorlopige worden beschouwd. De inhoud zal zonodig aaneepast wor den aan bepaalde dringende wensen, die van de zijde van de gebruikers naar voran worden gebracht. Gedurende het wisselen van de tekst op de machine is deze voor de abonné's niet bereikbaar. Dit duurt 10 .15 mi nuten. Bovendien zal de machine voor lopig van 11.30 tot 12 uur buiten dienst gesteld worden voor onderhoud. Een abonné die gedurende .deze tijd 001 kiest, hoort de informatietoon (afwis selend hoge-lage tonen). De weersverwachting kan aan 10 abonné's tegelijkertijd wordén doorge geven. In tegenstelling met de spreken de klok, wordt het volledige weerbe richt. slechts eenmaal gegeven en dus niet herhaald. Wanneer men oproept op een moment, dat de machine reeds bezig is een bericht uit te zenden hoort men eerst de rest van het lopende weerbericht. Wanneer men na afloop hiervan even wacht, wordt nog eens het gehele bericht doorgegeven. In Zwitserland en Amerika zijn de telefonische weerberichten reeds lang ingeburgerd. Zo worden in Washington gemiddeld bijna zestigduizend oproepen per dag gedaan, terwijl in Detroit zelfs wel eens 267.952 oproepen op een dag zijn gedaan. Ook in Engeland worden de telefonische weerberichten inge voerd. Besprekingen Bevin-Acheson MIDDEN- EN VERRE OOSTEN OP DE VOORGROND. Dc Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, en zijn Ameri kaanse ambtgenoot. Dean Acheson. hebben gedurende drie uur te Wash ington vraagstukken in de eerste plaats met betrekking tot het Verre Oosten en het Midden-Oosten bespro ken. De besprekingen werden beschouwd .als van het grootste nut bii het tot stand brengen van een gemeenschappe lijk oordeel ten aanzien van de toestand en bii het vormen van een evenwijdig lopende politiek". Bevin en Acheson zullen in deze da gen veelomvattende besprekingen voe ren over de houding, die hun landen tegenover de nieuwe Duitse regering zul len aannemen. Tevens verwacht men. dat zil over de opneming van Duitsland in de West- Europese gemeenschap zullen spreken. Zijdelings zouden ook enkele ontmant'e- lingskwesties worden aangeroerd. Z.K.H. Prins Bernhard reikte gistermor gen in de Marinierskazerne te Rotter dam een groot aantal dapperheidsonder scheidingen uit, terwijl een tweetal ridders M.W.O. werd beëdigd. Overzicht tijdens de plechtigheid. Prins Bernhard neemt de eed af. Op de voor grond de twee te benoemen ridders, links de eepensionneer.de generaal-ma- joor van het KN.I.L,, S. de Waal, rechts de majoor der mariniers C. G. Lems. Grote Vier bij opening V.N.-vergadering? Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Michael McDermott, heeft gis teren veiklaard, dat alle vier ministers van Buitenlandse Zaken der grote mo gendheden naar verwachting aanwezig zullen zfjn bij de opening van de al gemene vergadering der V. N, op 20 September te New-York Hij voegde er aan toe, dat. niet was besloten, of zij het Duitse vraagstuk zouden bespreken en zeide, dat de Amerikaanse ambassade te Moskou aan de Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky, een visum had uitgereikt ENGELANDS OUDSTE INWONER OVERLEDEN. William Sale is op de ouderdom van 104 jaar en zes maanden te Baldock overleden. Naar men meent was hij de oudste man van Groot-Brittannië. Tot voor zijn laatste verjaardag, in Maart, wandelde hij nog en verrichtte I hij lichte tuinarbeid. In December wordt hulpbaan in gebruik genomen Overeenkomstig het karakter van deze reportages, hebben wij ons één dezer dagen weer eens op de hoogte gesteld van de stand der Leidse spoorwegwer ken, waarbij wij o.a. ons licht hebben opgestoken bij de man, die met de uit voering en het toezicht van dit millioe- nenplan is belast. Voorzover daarvan in dit 'beginsta dium al iets is te zeggen, verloopt alles „volgens de plannen", zodat ook aan het tcekóiristige werkschema de hand kan worden gehouden. EIND SEPTEMBER WORDT IN- EN UITGANG VERPLAATST. Hebben de werkzaamheden voor het reizigersverkeer tot dusverre nog geen wezenlijke veranderingen te zien gegeven, 't einde dezer maand men noemde ons de 29ste zal daarin een belangrijke wijziging brengen. Op die dag zal zowel de in- als uitgang worden verplaatst naar de Zuidzyde van het station, ongeveer ter hoogte van de huidige postkamer. Gelijktijdig zal dan ook het eerste gedeelte van het tijde lijk middenperron in gebruik wor den genomen. Aan dit perron, dat iets Zuidelijker in het verlengde van het huidige eerste perron komt. te liggen, zullen de treinen uit de richting Den Haag stoppen. Na het vertrek worden deze treinen mid dels een S-boog naar spoor II geleid om op deze wijze wederom aansluiting te krijgen op de lijn naar Amsterdam. Het tegenwoordige eerste perron, door deze omlegging buiten gebruik gesteld, wordt hierop uitgegraven, terwijl ge lijktijdig de kap wordt gesloopt. Zijn deze werkzaamheden gereed, dan zal het middenperron, waar de treinen uit Den Haag stoppen (zie bovén), worden doorgetrokken. Inmiddels zal de lucht brug aan de stadszijde zijn gesloopt, aangezien het treinverkeer in de rich ting Amsterdam zijn aansluiting moet krijgen via de hulpbaan, welke thans bezijden het terrein van de Leidse IJs club wordt aangelegd. IN OCTOBER BEGINNEN VER KEERSMOEILIJKHEDEN. Hoewel men er alles op zal zetten om de verkeersmoeilijkheden bij de spoorwegovergang in de Rynsbur- gerweg tot het uiterste te beperken, zal het doorgaande verkeer, te re kenen van 6 October af, toch reke ning moeten gaan houden met enige vertraging. Een en ander is een gevolg van de werkzaamheden, welke omtrent die 'tijd beginnen aan de spoorwegovergang vóór de hulpbaan, welke is geprojecteerd even vóór de huidige spoorbomen aan de stadszijde. Teneinde een zo drage lijk mogelijke regeling te verkrijgen, Hoe staat het er mee? zullen eerstdaags besprekingen worden geopend met de verkeersinstanties, de brandweer en diverse gemeentebedrij ven enerzijds en de tram- en spoorweg instanties anderzijds. IN DECEMBER HULPBAAN IN GEBRUIK. Indien zich geen stagnaties in de afbouw voordoen, denkt men in December één spoor (in de richting Amsterdam) van deze hulpbaan in gebruik te kunnen nemen. Het tweede spoor (richting Den Haag) volgt in Januari. "HET „GROTE" WERK BEGINT IN JANUARI 1950. Eerst nadat men op deze wyze een op- en afgaand spoor heeft ver kregen, zal het eigenlijke „grote" werk 'n aanvang nemen. Alle thans bestaande sporen zullen dan wor den verwijderd, waarna op de vrij komende ruimten de kunstwerken (viaduct/verhoogde baan) zullen worden opgetrokken. IN 1952 OVER HOOGSPOOR. Hiermede denkt men in 1952 zo ver gevorderd te zijn, dat, zij het beperkt, over hocgspoor kan worden gereden. Inmiddels zal dan ook het nieuwe sta tionsgebouw gereed zijn. Wat onze overige inlichtingen 'betreft, zij nog opgemerkt, dat het streven der Ned. Spoorwegen er op is gericht om, als straks de luchtbrug zal worden af gebroken, een in- en uitgang naar de zijde van Oegstgeest voorlopig te hand haven. Hoewel de kaartjesverkoop de eerste tijd nog in de hal van het station blijft ondergebracht, moeten de reizigers aan het einde van deze maand via een cor ridor in de tweede-klasse-wachtkamer en het buitenplein de perrons bereiken. Tijdelijk zal ook voor de reizigers uit Amsterdam en naar Den Haag, die geen gebruik meer kunnen maken van de luchtbrug, een overgang worden gemaakt over de treinsporen. HET SCHUTTERSVELD} (Met het oog op het inrichten van het Schuttersveld als lunapark, deelde men ons nog mede, dat dit tijdig zal zijn ontruimd. Ofschoon na afloop van de 3 Octoberfeesten het veld wederom ge deeltelijk voor voorbereidende spoor wegwerkzaamheden zal worden benut, vestigde men er nog onze aandacht op, dat de eigenlijke spoorwegwerken zich niet over dit terrein uitstrekken, zodat, indien ook de gemeente nog geen uit voering geeft aan haar uitbreidings plannen, dit terrein ook in komende jaren beschikbaar blijft. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Bed 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f415 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Lelden - Giro oo.: 67055 Een fraai overzicht van het oude station, dat weldra tot het verleden gaat behoren. Rechts op de foto de overweg, uiterst links het begin Toto l.d.—van vu»». van het eerste noodperron. Tussen die uitersten knabbelt de sloper de eindjes van het stationscomplex reeds af. Het nieuwe station zullen wij mettertijd zo niet kunnen vereeuwigen, aangezien ook de vierkante toren vande L.D.Al., op welks topje wij deze opname maakten, ten offer zal moeten vallen aan dc verwezenlijking van de Leidse uitbreidingsplannen. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1