Bevredigendesfartvan clubs uitleiden en omgeving Nederlands waferpolo-zevenfal winf ongeslagen Coffa Italia yerdedigingsfouten bezorgden U.V.S. een nederlaag Medewerkers aan dagbladen en radio zijn voortaan professionals Uit het kamp der Zaterdagmiddagvoetballers Benauwde zege van Quick Boys op Excelsior M. 88ste Jaargang L£1DSCH DAGBLAD Maandag 12 September 1949 Tweede Blad No. 26793 Blauw-Witten gingen te laat in de clinch (Van onze Sportredacteur) UVS is de competitie vrtf onfor tuinlijk begonnen. In een rommelige wedstrijd verloren de blauw-witten met 32 van het Haagse VUC, dat voor de eerste maal zonder Bertus de Harder binnen de lijnen kwam. Wij schrijven onfortuinlijk, maar eigenlijk hadden wij beter kunnen neerzetten: UVS heeft die nederlaag aan zichzelf te wijten. Want in de eerste plaats ontstonden twee van de drie Haagse doelpunten door nonchalant spel van de achterhoede, terwijl secundo de blauw-witten het pietepeuterige spel nog steeds beminnen en wat nog veel erger is, driekwart van de wedstrijd maar een zeer matige vechtlust ver toonden. Eerst een kleine 20 minuten voor het einde, toen De Wolf uit een schit terende pass van Verhoogt de achter stand tot 32 had verkleind, begon UVS voor een overwinning te werken. Toen eerst werd er werkelijk „ge knokt", maar toen was het ook precies te laat, want heel VUC trok zich voor het doel terug en trapte keer op keer de bal uit of corner. Er was eenvoudig geen doorkomen aan. Het viel te be treuren, dat VUC in dat laatste kwar tier veel te hard speelde, waartegen scheidsrechter Ramkema onvoldoende optrad, waardoor de strijd een zeer rommelig karakter kreeg. Betreurens waardig was ook het optreden van een aantal jeugdige toeschouwers, dat zich niet ontzag om na afloop het veld op te stormen en de arbiter joelend naai de kleedkamer te begeleiden, omdat deze functionaris een naar onze mening „aangschoten" handsgeval van een Vuccer in het strafschopgebied niet met een penalty had bestraft. Dat was even min een beste beurt. In de eerste helft waren de Hage naars veel meer in de aanval. Met lange harde trappen gooiden zij het spel open en vooral hun snelle midvoor Huisman en de eveneens snelle Jan Holleman stelden de UVS-verdediging, waarin De- vilé uitblonk, voor moeilijke opgaven. UVS, dat met Laurier als invaller voor Sloos speelde, hield het spel véél te kort om de Haagse verdediging, het beste deel van de ploeg, ernstige moei lijkheden te berokkenen. Na 25 minuten spelen maakte Huis man gebruik van een grove blunder van keeper Van Wel, die bij een onbedui dende aanval veel te ver uitliep, waar door de Hagenaar de bal slechts be hoefde om te halen om zijn club de leiding te geven. Tien minuten later zette invaller Laurier goed door en loste van de vleugel een scherp hard schot, dat via de binnenkant van de paal en het hoofd van midvoor De Wolf, die precies op tijd aanwezig was, in het Haagse heiligdom verdween. Lang zou de vreugde evenwel niet duren, want enkele minuten daarna maakte Devilé op de rand van het strafschopgebied hands. De UVS-verdediging beging toen de fout om geen „muur" voor haar doel te vormen, waardoor Karei de Harder, de nemer van de vrije schop, rustig kon mikken. Zijn harde schot kwam tegen de paal, waarna Huisman, die men on gehinderd naar voren had laten lopen, de terugspringende bal rustig achter Van Wel deponeerde. Even later was het 3—1. toen Holleman langs de lijn sprintte en zijn afgemeten voorzet door Huisman, die alweer ongedekt stond, in eens in het Leidse doel werd geschoten. Na de rust speelde VUC meer verde digend. waardoor UVS vrijwel steeds in de aanval was. Het geluk zat onze stad genoten echter niet mee, waarbij nog kwam dat de Haagse doelman, Flipse, in een brillante vorm stak. Eerst na 25 minuten spelen hadden de blauw-witten succes, zij het nog onverwachts. Verhoogt loste van af zijn Nederlandse elftalclub hervat training GEEN NIEUWE GEZICHTEN. Morgen vangt op het VUC-terrein te Den Haag de centrale training aan, waarvoor de volgende spelers een uit nodiging hebben ontvangen: Kraak (Stormvogels), Saris (BW). Everse (Neptunus), Van Bun (MW). Schijvenaar (EDO), Van Steenbergen (SW), Van Sohijndel (SW), Terlouw (Sparta). De Vroet (Feijenoord), Stof- ielen (Ajax), Van der Tuyn (Hermes DVS). Schaap (Gooi), Van Roessel (Longa), Timmermans (ADO), Claivan (ADO) Lenstra (Heerenveen) en Rij vers (NAC). Gaat Lugdunum weer met hoge ogen gooien? SPOORWIJK RIET 8-0 VERPLETTERD Lugdunum, dat zich het vorig seizoen in de promotiestrijd nog juist op de eindstreep geklopt zag door RKAW heeft zich hierdoor niet uit het veld laten slaan. De groen-witten hadden een uitstekende competitie-start en zijn vastbesloten dit jaar opnieuw een poging te wagen om het derde kla-sser- schap te veroveren. Zij hebben hiervoor serieus getraind en in het bijzonder de ^'notvaardigheid en snelheid van han delen zijn belangrijk vooruit gegaan. Spoorwfjk, dat gisteren op bezoek kwam, wn daar van meepraten; de Hage naars werden met liefst 8—0 onder de ïoet gelopen. De gasten, die zeer primitief speel den. trokken zich direct in de verde diging terug, waardoor de Lugdunum- voorhoede aanvankelijk moeite had om zich door de muur van verdedigers heen te breken. Maar toen na ongeveer 10 nünuten spelen Zwart een gaatje zag en met een keihard schot zijn club de leiding gaf, ging dat stukken beter. °e sporadische Haagse tegenaanvallen *aren van alle gevaar ontbloot. Trou wens de Leidse achterhoede met T. v. Berkel aan het hoofd stond zijn man netje en greep steeds goed in. Even voor rust bracht J. Redel uit een goede voorzet van Quist, de stand op 20. In jte tweede helft werd Spoorwijk vol komen overspeeld. Reeds dadelijk had Retiel met een verraderlijk schot suc ces. terwijl verder met de regelmaat van een klok de stand werd opgeveerd tot 8—0. Verhoeven schreef hierbij drie doelpunten op zijn naam en Quist twee «tuks. Voetbal in de topklasse WEST I. ZeeburgiaHaarlem 2—2 DOS—Hermes DVS 0—0 ADO—VSV 0—3 BI WitSparta 3—6 FeyenoordKFC 2—1 WEST ii. EDODe Volewyckers 3—3 't GooiXerxes 0—1 NeptunusDWS 2—0 OOST HengeloZwolse Boy,, 1—0 WageningenEnsch. Boys 3—4 NECGo Ahead O—0 HeraclesQuick N. 3—1 Enschedé—AGOW 1—1 zuid i PSV—Kerkrade 10—0 NOADBrabantia 0—0 LimburgiaHelmondia 0—2 VW-RBC 2—1 MW—Sitt. Boys 5—2 NOORD. VelocitasFriesland 1—0 Sneek—GVAV 2—2 Be QuickLeeuwarden 2—3 FrisiaHeerenveen 2—6 zuid n. BW—NAC O—l EindhovenWillem 2 2—2 Mauri tsTSC 3—2 LongaSpel. Emma 1—3 BleyerheideJuliana 5—2 vleugel een scherpe voorzet, waaruit de bal precies op het hoofd van de naar het Haagse doel rennende De Wolf, die zelf nergens van af wist. terecht kwam. Het leer sprong van het onschuldige hoofd van de blauw-witte aanvalsleider over de wanhopig uitvallende Flipse (3—2). Zoals wij reeds schreven, vocht UVS daarna fel. maar zonder succes, voor meerdere doelpunten. Ondanks de ne derlaag zat er toch nog winst in deze ontmoeting, n.l. het vaststaande feit, dat UVS wel degelijk voor een over winning kan vechten. Maar voortaan iets eerder beginnen blauw-witten! A.S.C. loopt B.S.M. onder de voet STOL SCOORT ZESMAAL. Tenzij de gasten gisteren een volsla gen off-day hebben gehad, valt het uitermate moeilijk hun een succesvol seizoen te voorspellen. De Bennebroe- kers presteerden inderdaad bitter wei nig, van hoe goeden wille zij overigens waren en dat A.S.C. daarvan met 70 won. wijst allerminst op een buitenge wone kracht van de Leidse ploeg. Na tuurlijk: rij waren sterker, stukken sterker en de 50 voorsprong bij rust, was allerminst geflatteerd. Elk elftal speelt nu eenmaal zo goed als de tegen partij het toelaat en BBM. vond Alles goed. Het spel was namelijk 2 minuten oud toen Stol uit een hoekschop de bal goed voor het doel plaatste en De Troye ongehinderd kon inkoppen en nog voor de rust benutte Stol een viertal sco ringskansen. In de tweede helft zakte het spelpeil bedenkelijk en eerst in het laat ste kwartier kwam er enig leven in de brouwerij. Stol voegde nog twee doelpun ten aan zijn persoonlijke score toe en nam er dus in totaal 6 voor zijn reke ning. Brard nam het onder deze om standigheden wat al be kalmpjes op en miste enige opgelegde kansen. Naast de goalgetter verdient het goede werk van linkshalf Veigel een loflijke vermelding. De thuisclub kon rich de weelde ver oorloven de zaken rustig aan te doen, maar is bij grotere krachtsinspanning in dit milieu ongetwijfeld tot goede dingen in staat. Alleen vertoont de ploeg de oude neiging het spel te klein te houden hetgeen tegen sterkere tegenstanders tot groter teleurstelling zal leiden dan te gen B.S.M. Rechtsbuiten Lalisang, die Abdul Karim niet onverdienstelijk ver ving. werd te weinig in het spel betrok ken om rijn capaciteiten te beoordelen. Midvoor Keyzer verricht dubbele hattrick LDWS—ARCHIPEL S—3. De LDWS-supporters keken gister middag met bewonderende blikken naar midvoor Keyzer. De oranje- blauwe aanvalsleider was de held van de dag. Hü scoorde alle doelpunten voor rijn club cn dat waren er pre cies zes, waaronder enkele van uit stekend gehalte. De thuisclub liep hard van stapel en v. d. Weyden bood Keyzer al direct twee kansen op een presenteerblaadje aan, welke deze dankbaar benutte. In de eerste phase van de strijd was Aldus besliste de Bondsvergadering In riin korte openingsrede van de Bondsvergadering herinnerde de voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond de heer K. J J. Lotsy er aan dat in December het-zestig-jarig bestaan zal worden herdacht, waarbij hij de wens uitsprak, dat dit lubileum zal worden gevierd in dB geest van een dracht en vriendschap, zoals die tegen woordig in de Nederlandse voetbalwe reld kan worden gevonden. Pas aan het slot van de bijeenkomst kregen de afge vaardigden in grote lijnen te horen, hoe het zestig-iarie feest zal worden gevierd. Od de eerste plaats zal aan alle vereni gingen een herinnering aan dit jubileum worden uitgereikt. De grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam is de plaats, waar de herdenkingsplechtigheid op Zaterdag 3 December wordt gehouden Daarna zal een receptie volgen en des avonds zullen 250 gasten aan een diner ritten, waar alle groepen van de voetbalwereld zullen riin vertegenwoordiedOd Zondae 4 December is de jubileumwedstrijd tegen Denemarken vastgesteld gelijk ook het Nederlands elftal bij de Deense Voetbal Bond werd uitgenodigd voor de erewedstriid gespeeld ter eelegenheid van het zestig-jarig bestaan van die orga nisatie Op de agenda stonden vele reglements wijzigingen vermeld, welke in een snel treintempo werden aangenomen. Ter bespreking lag voorts een rap- nort, in aanvullende zin. van de stu diecommissie inzake de amateursbe- palingcn, waarin o.m. geconcludeerd werd. dat zli. die inkomen verkrijgen door het leveren van bijdragen met betrekking tot de voetbalsport aan de pers of door het deelnemen aan radio uitzendingen op voetbalgebied. op de beroepsliist worden geplaatst. Uit de vergaderine kwam het stand- Dunt naar voren, dat vele kleine mede werkers aan bladen die van voetbalwed strijden een verslag maken en actief speler of official van een verenging riin, rich gedwongen zullen zien óf de mede werking od journalistiek gebied te sta ken. heteeen niet bevordeliik mag wor den genoemd voor de voetbalsport, óf niet meer te spelen óf zich als official terue tetrekken. waardoor talrijke nut- tiee krachten aan de voetbalorganisatie worden onttrokken. Namens de commissie hield de heer A. J. van Leusen een pleidooi voor het rapport, waarbil hij speciaal naar voren bracht, dat het in de bedoeling heeft geleeen door het ontwerpen der nieuwe bepalingen het amateurisme in ons land zo zuiver mogelijk t-p houden Met 69 tegen 2 stemmen werd het rapport aan genomen LDWS. hoewel niet sterker, veel ge vaarlijker en toen de Archipel-keeper voor de derde maal door Keyzer werd gepasseed, speelden de Hagenaars eigenlijk al een verloren wedstrijd. De bezoekers, die in het veld uitstekend speelden, konden zich niet door de hechte Leidse defensie heenbreken. Nog voor de rust bracht Keyzer de stand op 40. In de tweede helft was Archipel de meest aanvallende partij, maar het was LDWS, dat de doelpunten maakte. Een prachtige voorzet van v. d. Blom kopte Keyzer onberispelijk in, terwijl hij' enkele ogenblikken daarna het halve dozijn volmaakte. Met deze voorsprong vond de thuisclub het welletjes en ging op haar lauweren rusten. Archipel kwam hierdoor geducht opzetten, vond plotseling haar schotvaardigheid terug en scoorde, ook al door nonchalant spel in de Leidse achterhoede, driemaal. Met deze 63 stand kwam het einde. De cijfers waren iets aan de geflatteer de kant. Verdedigingsfouten werden Hillinen noodlottig GSV—HILLINEN 3—1. De eerste competitie-wedstrijd is voor de Hiilegomse ploeg onfortuinlijk verlo pen. Ondanks een sterk veldoverwicht en betere spelopvatting wisten de Gou wenaars in de laatste 15 minuten van de forse strijd, enige fouten in de Hil- linen-verdediging uit te buiten en zo doende op onverwachte wijze op beide punten beslag te leggen. Hillinen trok direct ten aanval en menig gevaarlijk moment ontstond voor de GSV-veste, waar de verdediging niet al te betrouwbaar bleek. Na 20 minuten schoot de Goudse middenvoor onhoud baar in (10), maar Hillinen maakte nog voor de rust gelijk door een magni fieke kopbal van C. Freeke. (11). Ook in de tweede helft was Hillinen veelal de meerdere, doch doelpunten ble ven uit. Winkelaar en v. d. Meer scho ten veel. maar steeds weer bracht een GSV-er redding. Het laatste kwartier werd Hillinen noodlottig en van te ver opdringen profiteerde de Goudse voor hoede door tweemaal te doelpunten, zo dat Hillinen met een 31 nederlaag de terugreis naar Hillegom moest aanvaar den. In Den Haag vond de wedstrijd ADO VSV plaats.' welke door de Velzenaren met 30 werd gewonnen. Een moment voor het doel der thuisclub. Met „be zwerende" gebaren trachten enige spe lers de bal te beïnvloeden Thuisclub na rust in vorm ROUWKOOP—DOCOS 2—0. Beide ploegen startten in hoog tem po. hetgeen zij door de warmte niet al te lang volhielden. DOCOS gooide het spel met lange passes open, waardoor zü aanvankelijk meer lo de aanval kwam. Rouwkoop had vrij veel Lid no dig om op toeren te komen In de eer ste helft werden geen doelpunten ge scoord, het bleef bij gevaarlijke situaties voor beide doelen. Na de hervatting bleek Rouwkoop als herboren te zjjn. Er werd nu door de Vooróchotenaren veel beter gecombi neerd, doch eenmaal voor het DOCOS- doel werd er te veel getreuzeld. Eerst na een halfuur spelen wist de Rouwkoop- rechtsbuiten het overwicht van zijn club in een doelpunt tot uitdrukking te brengen. Tien minuten later herhaalde dezelfde speler dat kunststukje door met een diagonaal schot de Leidse doelman voor de tweede maal te slaan. DOCOS vocht dapper door, echter zonder succes. Met Rouwkoop in de aanval kwam het einde. VOETBAL IN ENGELAND De uitslagen van de Zaterdag in de league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaBlack pool 00. Burnley—Derby County 0-1. Charlton AtleticNew Castle United 63. CheLsea—Manchester United 1-1. HuddersfieldArsenaal 22. Liverpool —Bolton Wanderers 11. Manchester CityFulham 20. Portsmouth—Ever- ton 70. Stoke City—West Bromwich Albion 13. SunderlandBirmingham 1-1. Wolverhampton Wanderers—Midd lesbrough 31. ZWEMMEN. EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN NIET IN BOEDAPEST. De Europese zwemkampioenschappen 1950 zullen niet in Boedapest worden gehouden, aangezien Hongarije geen definitief uitsluitsel heeft kunnen ge ven aan de LEN of clit land de kam pioenschappen definitief zou organise ren. Deze kampioenschappen zullen nu in een ander land worden gehouden, waar weet men nog niet, maar in geen geval in Nederland. Door dit weck-eind met 5—3 van Hongarije en. In de laatste wedstrijd, met 4—1 van Zweden te winnen, heeft de Nederlandse waterpoloploeg de Coffa Italia gewonnen zonder ook maar één veriiespunt te hebben geboekt. Een schitterende prestatie, waardoor ons land zich officieus Europees waterpolo- kampioen mag noemen. Nederland won Zaterdag van Honga rije door veel te zwemmen en een hoog tempo te ontwikkelen, Door Bijlsma, Braasem, Smol en Cabout werden tel kens mooie open aanvallen opgezet en uitgevoerd. In laatste instantie ging de bal dan naar Van Feggelen, die er wel raad mee wist. Door deze tactiek werden de Hongaren in de eerste helft over speeld en de 3—0 voorsprong gaf het spelbeeld zeer juist weer. In de tweede helft werd het een strijd van man tegen man. De Hongaren drongen ons dit speltype op, en dit lukte te beter omdat de onzen hun voorsprong WADDINXVEEN WINT VAN ALPHIA. In een wedstrijd, waarin de thuisclub vrijwel steeds sterker is geweest, heeft Waddinxveen kans gezien van de Oran je-hemden met 3—1 te winnen. Na 15 minuten spelen wist de Waddinxveen- linksbinnen. die zich bijzonder actief toonde door alle doelpunten voor zijn rekening te nemen, 10 te scoren. Alphia moest zich bepalen tot uitval len, waarmede de Waddinxveen-achter- hoede niet al te veel moeite had. In de tweede helft was het opnieuw de linksbinnen, die doelman Kramer het nakijken gaf (20), terwijl na een half uur spelen de Alphia-achterhoede op nieuw gepasseerd werd en weer door de geel-zwarte linksbinnen. (30). Van Laar zag kans voor Alphia de eer te red den en 31 te scoren. (Van onze Zaterdagmiddag-medewerker) Over de resultaten van de clubs uit Leiden en omgeving op de eerste dag van de Zaterdagmiddagcompetitie mogen wij tevreden zijn. Verrassend was vooral de goede start vart Lisser Boys, dat haar intrede in de derde klasse vierde met een fikse 42 overwinning op Zwaluwen. RCL en Ter Leede had den minder reden tot juichen; zij verloren belde. Evenmin mag er gejuichd worden over de kwaliteit van het spel; die bleef over de hele linie beneden de verwachting en het gemis aan goede schutters liet rich bijna overal gelden. LissBr BoysZwaluwen De thuis club liet een zeer goede indruk achter, in het bijzonder de voorhoede was ac tief. De Boys pakten de zaken direct na de aanvang energiek aan en met goed open spel ontstonden er moeilijke situa ties voor het Zwaluwen-doel. Binnen het kwartier opende J. Vos de score en kort voor de rust bracht dezelfde speler de stand op 20. Ook in de tweede helft gaven de Lissenaren vrijwel steeds de toon aan. Nadat eerst Bliek voor het derde doelpunt gezorgd had, werd het kort daarop door Grieksspoor 40. Zwaluwen liet echter de moed niet zin ken en wist haar achterstand te verklei nen, terwijl rij kort voor het einde neg een strafschop benutte wegens hands (4—2). Excelsior M.Quick Boys Excelsior h§eft Zaterdag haar intrede in de derde klasse gedaan met een wedstrijd tegen Quick Boys. en wij kunnen niet anders zeggen dan dat zij een goed figuur heeft gemaakt. De Maassluissers be schikken over een sportieve ploeg en toonden zich prettige tegenstanders. Over de wedstrijd kunnen wii kort zijn. De gastheren kwamen met drie in vallers uit, terwijl Quick Boys het zon der schaap moest stellen. Het eerste kwartier ging de strijd vriiwel celiik op, doch daarna wist Q.B. een licht over wicht te verkrijgen en enige goede scho ten van Verdoes verdienen vermelding. Een gevaarlijk moment deed zich voor toen Bauw uitliep en de bal niet te pak ken kon krijgen. De toegelopen rechts binnen wist deze kans niet te benutten en de bal ging langs het lege doel. Tien minuten voor rust kreeg Juick Boys een dubieuze corner te nemen, waaruit door Zuyderduyn de bal goed voor doel werd geplaatst en Verdoes het leer hard, bui ten bereik van de keeper, in de boven hoek kopte. 0—1. De tweede helft trok Quick B. vrij wel doorlopend aan de touwtjes maar in de voorhoede werd Schaap sterk gemist, vooral van de rechtervleugel ging niet veel uit. In de stand kwam dan ook geen verandering meer. zodat QB. een kleine, doch verdiende overwinning boekte. Het spel stond niet op hoog peil en de Katwykers zullen zeker in de volgende wedstrijden beter moeten aan pakken om de reputatie van vorige ja ren te handhaven. Rijnsburgse BoysCSVD Belde ploegen ondervonden veel last van het effectvolle, harde terrein, waardoor de bal moeilijk onder controle was te krij gen. Vanzelfsprekend had het spel hier onder te lijden. De wedstrijd kreeg dan ook zo nu en dan een rommelig karak ter, wel wat hard, maar eerlijk. Bij de Boys was de voorhoede het zwakke punt, vooral de afwerking liet nog al eens te wensen. Hierdoor duurde het nog vrij lang eer Kromhout Rijnsburgse Boys de leiding gaf. CSVD hield het spel veel te kort, waardoor de achter hoede van de Boys, die overigens een uitstekende indruk maakte, geen al te moeilijke taak kreeg. Uit een penalty wisten de bezoekers de gelijkmaker te scoren. De vreugde duurde echter maar kort, want direct daarop kregen de Boys een strafschop te nemen, die door Kraats werd ingeschoten. (21), terwijl nog voor rust de stand op 3—1 werd ge bracht. Na de hervatting ging de strijd vrijwel gelijk op en beurtelings kwamen de doelen in gevaar, het juiste schot was echter zoek. Toch zag CSVD kans de achterstand nogmaals te verkleinen, maar verder kwamen beide ploegen niet meer. (3—2). NoordwijkARC De gewijzigde voorhoede van Noordwijk was geen ver betering. Noteboom, die anders in de achterhoede opereert en daar zeker be ter voldoet, wilde het teveel alléén doen en kreeg tegen de hechte ARC-verdedi- ging geen kans. ARC speelde niet kwaad, maar ook hier faalde de voorhoede. Bin nen het kwartier nam ARC uit een goed opgezette aanval door Bergshoeff de leiding. Noordwijk liet zich echter niet ontmoedigen, maar voor doel wilde het niet vlotten. Tot tweemaal toe mis te de thuisclub een goede kans op de gelijkmaker. Na de hervatting kwam Noordwijk meer in de aanval en werd ARC op haar helft teruggedrongen. De weinige aanvallen van de Alphenaren waren echter gevaarlijker, maar M. v. d. Wiel in het doel van Noordwijk was moeilijk te passeren. In het laatste kwartier zette Noordwijk nog eens alles op alles, maar eerst in de laatste se conde zorgde N. v. d. Wiel voor de ge lijkmaker. Deze was overigens wel ver diend. (11). Leiden—VOG Leiden nam het in deze ontmoeting wel wat al te gemak kelijk op; het vertoonde spel kon ons slechts matig bekoren. De Haagse ploeg maakte een veel betere indruk en was door haar grote enthousiasme gevaar lijker. Leiden verscheen zonder Wind- horst, waardoor het verband in de voor hoede geheel zoek was. Ook van schot vaardigheid viel nergens iets te bespeu ren. Op onverklaarbare wijze gingen de mooiste kansen door slecht schieten verloren. De beste man in de Leidse voorhoede was nog Lassander en van hem dreigde dan ook het meeste gevaar voor de VOG-achterhoede. Bij een snel le uitval over rechts nam VOG een kwartier voor rust door Hartman de leiding. In de tweede helft was Leiden veel sterker, desondanks wist VOG haar voorsprong te verhogen, toen De Leeuw een grove blunder maakte. Vele schoten van Kraan en Van Weeren misten hun doel, totdat Kraan na ruim 20 minuten spelen er alléén tussen uittrok en met een scherp schot de Haagse doelman wist te passeren. Nog vele kansen gin gen voor Leiden verloren, maar einde lijk gelukte het Van Weeren toch de gelijkmaker te scoren. (22). KatwijkVWS Van beide ploegen is het spel in deze eerste competitiewed strijd tegen gevallen. Van VWS hadden we n.l. iets meer verwacht dan een ge lijk spel. Met enkele schutters, zou de overwinning zeker in Katwijk gebleven zijn. Voor open doel werden hu aan beide zijden de mooiste kansen gemist. In de eerste helft ging de strijd vrijwel gelijk op, maar de aanvallen werden te slordig afgewerkt, zodat succes uitbleef. In de tweede helft verkreeg Katwijk een klein overwicht, doch beide verdedigin gen beheersten volkomen het speelveld en doelpunten bleven ook in deze perio de uit. (00). Ter LeedeJodan Boys Ondanks de nederlaag, welke onverdiend was, speelde de thuisclub niet slecht. Vele aanvallen werden door Ter Leede op het doel van Jodan Boys ondernomen, maar steeds was de keeper het grote struikelblok, ofschoon deze het geluk wel mee had. Nadat eerst Nieuwenhuls hard tegen de staander had geschoten, namen de gasten door hun middenvoor de leiding en nog voor rust bracht deze speler de stand op 20. In de tweede helft bleef de thuisclub domineren en eindelijk had Breda succes. Door een te ver opdringen van de achterhoede kwam uit een snelle aanval het derde doelpunt voor de gasten. Wat Ter Leede ook hier na probeerde om de achterstand in te lopen, het wilde maar niet lukken, dank zij het voortreffelijk werk van de keeper. RCLJAC De eerste wedstrijd van RCL op haar nieuwe terrein is voor de talrijke bezoekers op een teleurstelling uitgelopen. Tegen JAC, dat met doel man Vrjjenhoek en de internationaal Stuifzand verscheen, had RCL niet veel in te brengen. Het begin was van RCL erg zenuwachtig en het verband in de voorhoede was totaal zoek. Het doel van RCL werd dan ook vaak onder vuur genomen. Lange tijd hield de thuisclub stand, maar de voorzetten van Stuif zand leverden steeds gevaar op. Uit één der vele aanvallen nam JAC de leiding, maar nog voor rust bracht NJJs toch nog de stand op 1—1. In de twee de helft had RCL weinig meer in te brengen. Herhaaldelijk zaten de gasten voor het doel. JAC wist in deze periode de stand op te voeren tot 4—1. wilden verdedigen. Zo konden de Hon garen ophalen tot 4—3, maar toen gin gen de onzen weer zrwemmen en met Nederland in de aanval kwam het einde met 5—3. De wedstrijd werd geleld door de Italiaan Margelli, die echter by zijn heethoofdige landgenoten, die gewild hadden dat hü veel meer op de hand van de Hongaren zou zijn, geen goed kon doen. Sommigen trokken hun jas jes uit en gooiden die op zijn hoofd De ontmoeting tussen Nederland en Zweden Is ln faire stijl gespeeld, terwijl er ln hoog tempo werd gezwommen. Ongetwijfeld was het de beste wedstrijd van de Zweden in dit tournooi. Zweden begon overdonderend en door een fout van Braasem scoorde Johansson in de eerste minuut. Beide ploegen speelden hetzelfde systeem, waarbij veel gezwom men werd, maar het Nederlandse zeven tal bleek een grotere productiviteit te ontwikkelen dan Zweden. Een verre pass van Braasem belandde by Van Feggelen, die met een omhaal de gelijkmaker scoorde (11). In de vyfde minuut werd een schot van Smol door Van Feg gelen doorgeslagen (21). Na de rust ontwikkelde zloh hetzelfde spel. Onze landgenoten speelden toen eohter min der nerveus. Een vrUe bal van Van Feg gelen belandde by Smol, die vla de paal het derde doelpunt scoorde. Van Feg gelen had zijn mannetje gevonden in de Zweedse spil, die rich uitstekend weerde. Toch kon Holm niet verhinderen dat Van Feggelen een vierde doelpunt maakte, waardoor hij zyn totaal aantal goals tot 15 (van de 21) wist op te voe ren. Een paar doorbraken van de Zwe den leverden geen succes op, aangezien Rohner zyn doel goed verdedigde en het schieten van Zweden zeer slecht was. Beide ploegen bewezen in deze ontmoe ting, dat onder de oude spelregels een uitstekende party waterpolo kan worden gespeeld. Overige uitslagen; België—Zweden 1—2; Italië—Frank- rUk 7—3; België—Italië 3—5; Frank rijk—Hongarije 26. De eindstand luidt: Nederland 5 5 0 0 21—7 10 Italië 5 4 0 1 21—12 8 Hongarye 5 3 0 2 17 14 6 België 5 10 4 11—16 2 Zweden 5 1 0 4 7—16 2 Frankryk 5 1 0 4 O—21 2 Zoals de gewoonte is stelden de aan wezige journalisten na afloop het we reldzevental samen met de volgende op stelling Doel: Desmet (België); spil: Ignio (Italië) met op de vleugels de Neder landers Byisma en Braasem; voor: Arena (Italië), Van Feggelen (Neder land) en Spanberg (Zweden). ATHLETIEK Lamoree Nederlands kampioen tienkamp Op de sinteibaan Maarschalkerweerd te Utrecht Is dit week-eind de Olym pische tienkamp voor heren verwerkt. De wedstrijd werd gewonnen door de polsstokhoogspringer Lamoree van de H.A.V. „Haarlem". De uitslag luidt: 1. Camoree (Haar lem) 5762 pnt., kampioen van Neder land. 2. Fikkert (Almelo) 5563 pnt. 3. Van der Hoeven (Lycurgus) 5461 pnt. 4. Zwaan (AAC) 5363 pnt. 5. Van Mee ningen (Dos. Rotterdam) 4952 pnt. Bij de vyfkamp voor dames zegevier de mej. T. Geelhoed. Hier was de uit slag: 1. mej. T. Geelhoed (AV '40 Delft) 225 pnt.; 2. mej. E. Hobers (DOL Nieuw-Amsterdam) 223 pnt.; 3. mej. D. Ryshouwer (GAC, Hilversum) 185 pnt. De driedaagse athletiekwedstryd tussen Zweden en de andere Scandina vische landen (Finland, Noorwegen, Denemarken en IJsland) werd door de gastheren gewonnen met 232 tegen 196 pnt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5