Minder excursies, meer vergaderingen Regering zal export naar doiiargebieden stimuleren Waanzinnige oud-strijder doodt twaalf personen Amerikaanse markt zal op grote schaal worden bewerkt Plaats des onheils geleek slagveld Vandaag begint in West-Duitsland nieuw geordend leven Zuid-Afrika handhaaft de rassen-politiek 89ste Jaargang WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 00 No. 26769 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Voor exporteurs 10 7° beschikbaar van opbrengst dollar-export (Speciale berichtgeving) In een te Utrecht gehouden bijeen komst met vertegenwoordigers van 't Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen heeft minister Van den Brink gisteren medegedeeld dat de re gering een „exportplan" heeft opge steld, dat tot doel heeft de export naar Amerika en Canada in aanzienlijke mate te bevorderen. Onder de door de oorlog getroffen lesteuropese landen, zo zeide de mi- :£er, is waarschijnlijk geen tweede and te vinden dat in de komende jaren sa zo zware exporttaak heeft te ver tillen als Nederland. De daling van het t;Jksvermogen als gevolg van de oor- en de toeneming van de bevolking burende het laatste decennium bren- SQ met zich mede dat het betalings- ï?Jans«-deficit zodanig is dat een zeer anzienlijke toeneming van de export in •c komende jaren moet worden bereikt, tü het betalingsbalans-evenwicht ont- rian, dat nodig is om een redelijke raraening van het Nederlandse volk, ,;ti voor de toekomst, te waarborgen. Die toeneming van de export wordt op het ogenblik echter door alle Euro pee landen nagestreefd en wü mogen das zeggen dat iedere verdere stap, selkc leidt tot vergroting van onze uitvoer, in de meest letterlijke zin zal moeten worden bevochten! E?n realistische kijk op het geheel 'm internationaal-economische verhou den dwingt er daarbij toe er mede te ••kenen dat in de komende jaren het küarvraagstuk de kern van het inter zonale betalingsprobleem zal blijven, jor Nederland spreekt dit te sterker, nar inkomsten uit beleggingen in de Ter. Staten en inkomsten uit de drie- ;tfkshandel met Z.O. Azië en hetAme- rlaanse continent vóór de oorlog een teer belangrijke bijdrage leverden tot st sluitend maken van Nederland's dol- liróalans. Deze inkomsten zijn als uit- Iwlsel van de veranderingen op eco- omisch gebied beduidend verminderd, burende de afgelopen jaren is Ne- ierland er in geslaagd het handels-ver- met andere dan de doiiargebieden 2 totaal voortdurend dichter nabij het rienwicht te brengen. Het laat zich dan aanzien^dat om deze en de hiervóór noemde rédenen het Nederlandse be- iiiingsbalans-vraagstuk meer en meer gaan culmineren in hetdollarpro- leem. Terwijl nu de Nederlandse uit- sr naar de dollai^ebieden een be- ugpjke stijging zou moeten vertonen verhouding tot voor de oorlog, baart ontwikkeling van die uitvoer juist astige zorgen. Vergeleken met voor de oorlog steeg de Invoer van Ameri kaanse goederen hier van 11 tot 17 pet. van de totale invoer. De uitvóer naar Amerika bedroeg voorheen 3.5 pet van het totaal en nu slechts 2 pet. Tijdens de eerste maanden van 1949 verbeterde die situatie niet. AMERIKA BIEDT GROTE MOGELIJKHEDEN. De heer Paul Hoffman heeft onlangs te Parijs gezegd dat een aanmerkelijke vergroting van de Europese uitvoer naar Amerika mogelijk is. Naar zijn mening kunnen in een periode van 5 jaar on geveer 2 èt 3 maal zoveel goederen in Amerika worden afgezet indien overheid en bedrijfsleven in de Europese landen al hun krachten op bevordering van de dollarexport concentreren. De Nederlandse regering is van oor deel dat Nederland zijn aandeel in die stijging moet nemen en dat het zaak is ten spoedigste met de actie in die rich ting te beginnen. Ook al vormen de ho ge Amerikaanse invoerrechten een ern stige belemmering en zijn er andere moeilijkheden, welke voortvloeien uit de classificatie en de bepaling van de be lastbare waarde bij invoer in de Ver. Staten. De regering weet, aldus minis ter Van den Brink, dat de concurrentie op de Amerikaanse markt zwaar zal zijn en resultatej kunnen dan ook slechts worden bereikt indien het bedrijfsleven bereid 'is zijn beste krachten te wijden aan de uitvoering van het exportplan. HET EXPORT-PLAN. In dit plan wordt gewezen op het grote belang van de vorming van ex port-combinaties. De hoge kosten, welke in Amerika in het bijzonder het voeren van reclamecampagnes met zich mee brengt, hebben tot gevolg, dat door een gezamenlijk optreden van Nederlandse producenten op het gebied van de zoge naamde „verkoops-activering" in de Ver. Staten aanzienlijk grotere resul taten zullen kunnen worden bereikt dan wanneer ieder der betrokkenen indivi dueel de Amerikaanse markt gaat be werken. Indien bepaalde groepen van bedrijven kunnen aantonen, dat zij in combinatie een lonend afzetgebied in de dollarlanden voor hun productie zullen kunnen vinden, is de regering bereid gedurende de aanlooptijd van één a twee jaar in bepaalde mate finan ciële steun te verlenen. Dergelijke com binaties kunnen zowel bestaan uit pro ducenten van eenzelfde of soortgelijk product, als hit fabrikanten van uit eenlopende artikelen, die tot eenzelfde groep behoren. Ten einde de acties zoveeel mogelijk te coördineren, heeft de regering de heer Smit, voorheen gebiedsdirecteur bij de N. V. Philips Gloeilampenfabrie ken aangesteld als directeur van de ex port-bevordering. Hij zal zijn werk verrichten In samenwerking met de di recteur van de Economische Voorlich tingsdienst en een grote vrijheid van handelen krijgen, zodat hü gemachtigd is rechtstreeks contact op te nemen, zo wel met Amerikaanse als met Neder landse autoriteiten en instanties. Er zal een adviescommissie worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers van het be drijfsleven zitting krijgen. Zij zullen ge vraagd en ongevraagd advies kunnen uitbrengen. Bovendien wordt een amb telijke commissie ingesteld, waarin dc chefs van alle regeririgsorganen, welke met de export bemoeienis hebben, zit ting zullen nemen. De Nederlandse officiële handelsver tegenwoordiging in de Ver. Staten zal worden versterkt. Benoemd zullen wor den mensen, die de internationale han del beheersen en die in het' bijzonder de Amerikaanse markt en de mentali teit van het Amerikaanse zakenleven uit eigen ondervinding kennen. Op grond van reeds bereikte gunstige resultaten voorziet het exportplan in de mogelijkheid om markt-exploratie- reizen te organiseren. Er zal niet van overheidswege worden vastgesteld voor welke artikelen en in welke dollarlanden exploratie-reizer. zullen worden ondernomen. In beginsel zullen zij slechts worden georganiseerd voor zover de belangstelling daarvoor uit het Nederlandse bedrijfsleven blijkt. Suggesties zullen zeer op prijs worden gesteld. Het aantal explorateurs in dienst van het Centr. Instituut ter be vordering van de buitenlandse handel zql zo nodig worden uitgebreid. Steun zal odk worden verleend aan alle daarvoor in aanmerking komende plannen tot vergroting van onze export, welke uit kringen van het particuliere bedrijfsleven aan de regering worden voorgelegd. Spr. noemde als zodanig b.v. plannen tot opening van Hollandse restaurants e.d., waaraan tevens toon- kamers kunnen worden verbonden voor het inrichten van exposities van Neder landse producten. Aan het tentoonstel lingswezen zelf zal eveneens grote aan dacht worden besteed. Zo denkt Neder land deel te nemen aan een tentoon stelling van producten uit de Marshall- landen, welke misschien in 1950 zal worden gehouden in Amerika. De regering zal verder steun verlenen aan initiatieven, welke er toe lelden dat de Nederlandse capaciteit voor het ver voer en de ontvangst van toeristen wordt uitgebreid. Vooral zal hierbij aan dacht worden besteed aan uitbreiding van het hotel-apparaat in ons land, in zodanige zin, dat bij de bouw speciaal gelet zal worden op de verlangens van de te verwachten toeristen. Ten slotte heeft de regering beslo ten om met ingang van. heden aan Nederlandse exporteurs, die hun pro ducten naar Amerika en Canada ex porteren, 10 pet. van het netto geïn casseerde dollarprovenu ter bescliik- king te stellen in die zin, dat deze beschikbaarstelling het onvoorwaar- prijs betreft. dcJy'ke recht geeft op het verkrijgen van een vergunning tot betaling van in het buitenland verschuldigde kos ten in het diensten-verkeer als propa ganda- en publiciteitskostcn, markt onderzoek, niet usantiële provisie-, reis- en representatiekosten e.d., zo mede voor de invoer en betaling van de door hen zelf te bepalen goederen. Een en ander geldt zonder verdere beperking voor betalingen naar de Ver. Staten en Canada. Ten aanzien van an dere landen geldt het voor zover de voor Nederland ten aanzien van die landen bestaande handelspolitieke ver houdingen en betalingsovereenkomsten zulks toelaten. De regering ontveinst zich niet zo besloot de minister dat de uitvoe ring van het exportplan niet alleen veel inspanning, maar ook veel juist begrip zal vereisen. En men zal zich duidelijk voor ogen moeten stellen dat men in de Ver. Staten zijn goederen niet alleen op de basis van goodwill kan verkopen. Zij moeten in de eerste, plaats zijn aan gepast aan de wensen 'van het Ameri kaanse 'publiek, zowel wat het uiterlijk der goederen, hun verpakking, als de Van de Ronde-Tafel-conferentie Beroep van Attlee op werkgevers en -nemers Premier Attlee heeft vandaag in een toespraak tot het congres van het Britse Vakverbond (T.U.C.) een beroep zijn aangebracht, aldus, zeide Connally. zich volledig In te spannen om de goederen te produceren, die nodig zijn voor de dollarmarkten. Engeland heeft, evenals de V. S., ook zijn aandeel gehad in het verlenen van hulp aan andere landen, wier economie door de oorlog had geleden Deze hulp bedroeg niet minder dan 900 millioen pond sterling, zo zeide hij. Gisteravond is H.M. Koningin Juliana voor een officieel bezoek aan de pro vincie Noord-Brabant te Den Bosch aangekomen. Z.K.H. Prins Bernhard. die gedurende de dag een bezoek aan een ander deel van de provincie bracht, had zich te Hedel bij H.M. gevoegd. Bij de aankomst bii het Gouvernements huis hadden zich gilden uit alle delen der Provincie opgesteld od het Voor plein. Toen HM en Z.K.H. naderden streken de zwendelzwaaiers de vendels op de grond. De Koningin en de Prins schreden volgens eeuwenoud eebruik het recht van een gekroonde vorst - over de vendels naar het bordes van het Pro vinciehuis. p-'logstiid is het zeer belangrijk een p dat door een vijandelijke aanval heeft opgelopen, weer in veilige "J te krijgen. Onmiddellijk na zo'n 'óeliike aanval moet op de meest ktnte wijze worden ingegrepen. Dit °ïaii de dingen waarin op de ma- ^erdedigingsschool onderricht wordt ■'511. pezen van de marine-verdedigings- •Phoenix" bestrijden een olie- Uidens een demonstratie. ij (EER bericht WISSELEND BEWOLKT. (••Bilt verwacht tot morgenavond: Palend bewolkt met hier en daar c,®s©le regenbui en in de naoht en ■wnd plaatselijk nevel of mist. Aan- zwakke wind uit uiteenlopende psen, later in het Westen van het zwakke tot matige wind tussen en Zuid. Weinig verandering in p&atuur (Opgemaakt te 10 uur). 8 SEPTEMBER. op: 6.02 uur; onder: 19.13 uur. op: 19.41 uur; onder: 6.54 uur. ^'ater te Katwijk aan Zee te 3.48 uur. F®mnmer bestaat uit zes pagina's, ziani. Abessynië verzoekt uitlevering van Badoglio en Graziani ITALIË WEIGERT NOTA TE ACCEPTEREN. De Abessijnse gezant te Londen heeft gisteren een bezoek aan dc Ita liaanse ambassadeur gebracht om de uitlevering van de voormalige maar schalken Pietro Badoglio en Rudolfo Graziani te vragen. De Abessijnse legatie deelde mede, dat de gezant deze stap in opdracht van zijn regering en krachtens art. 45 van het Italiaanse vredesverdrag heeft genomen. Dit artikel verplicht Italië tot uitleve ring van personen voor berechting we- eens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid. Badoglio was de Italiaanse opperbevel hebber gedurende de invasie van Ethio pië en Graziani was gouverneur-gene raal en onderkoning van het land. De Abessijnse reeering acht hen verant woordelijk voor .de systematische ter reur tijdens de bezetting". Volgens het Italiaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ita liaanse ambassadeur geweigerd deze nota in ontvangst te nemen en het verzoek afgewezen. De ambassadeur had de gezant ..uit beleefdheid" te woord gestaan, doch kon de nota niet aannemen, daar beide landen geen diplomatieke betrekkingen onderhou den. De nota noemde de ..misdadigers" niet bii name. doch volgens het mi nisterie had zii ongetwijfeld in het bij zonder betrekking op Badoglio en Gra-„ Studiecommissie voor het karakter der Unie (Van onze Haagse redacteur). Er komt tekening in de arbeid der R.T.C. Inzake de Nederlands-Indonesi sche Unie zijn de algemene besprekin gen zover gevorderd, dat een werkgroep reeds het karakter unie in speciale be schouwing gaat nemen, zo werd ons meegedeeld. Nog meer blijken de vorderingen uit het communiqué dat 's avonds laat werd verstrekt over de bijeenkomst der cen trale commissie. Daarin staat namelijk: dat de werkzaamheden naar het een stemmig oordeel der centrale commissie in een dusdanig stadium zijn gekomen dat de excursies etc. dienen beperkt te worden, ten einde zo spoedig mogelijk de door allen gewenste resultaten te be reiken. Dus geen excursies meer op Woensdagen, doch bij voorkeur alleen in de week-einden. Het vraagstuk van het horen der min derheden schijnt een netelig probleem, of zij bepaalde groepen dan wel land schappen betreffen. Want de behande ling daarvan is opnieuw uitgesteld en wel tot Vrijdag a.s. te 3 uur 's middags. Ook over de publiciteit heeft de cen trale commissie een uitspraak gedaan: de onderscheidene commissies mogen zelf publiceren dat zij vergaderen en over welke onderwerpen zij zullen spre ken. Ook mogen de drie delegaties over haar eigen aangelegenheden die voor lichting geven, die zij zelf wenselijk achten. De centrale commissie behoudt aan zich het recht om van voorlichting te dienen over de vorderingen op het hele terrein van werkzaamheden der R.T.C. Zij zal voortaan tweemaal wekelijks ver gaderen. SUBCOMMISSIE VOOR „WAAR DEVOLLE BELANGEN". De subcommissie, die Zaterdag j,l. Is ingesteld om de positie van de z.g. „waardevolle belangen" te bestuderen en hierover aanbevelingen te doen aan de centrale commissie, heeft naar de speciale correspondent van het A.N.P. verneemt, besloten, dat deze „waarde volle belangen" geen formeel reoht kun nen doen gelden om gehoord te worden. De Indonesische leden van de subcom missie stonden- op het standpunt, dat deze vertegenwoordigers in het geheel niet moesten worden gehoord aange- De 28-jarige oud-strijder Howard Unruh te Camden (New Jersey) heeft in een vlaag van waanzin 5 mannen, 5 vrouwen en 2 jongetjes van resp. 2 en 5 jaar doodgeschoten. Vier perso nen werden gewond. zien zij naar hun mening voldoende in de beide delegaties vertegenwoordigd zijn. Van Nederlandse zijde werd betoogd, dat de praktijk der democratie eist, dat aan de vertegenwoordigers van deze be langen gelegenheid wordt gegeven hun standpunt uiteen te zetten. De subcommissie heeft ten slotte een stemmig besloten, dat eik verzoek om gehoord te worden afzonderlijk zal wor den onderzocht. De subcommissie zal dan in. elk afzonderlijk geval een aan beveling doen aan de centrale com missie. Het zal dus de permanente taak blij ven van deze subcommissie om derge lijke verzoeken aan de conferentie te bestuderen en hieromtrent aanbevelin gen te doen aan de centrale commissie. Naar verluidt zijn tot nu toe elf aan- rx. vragen van vertegenwoordigers van naar neer. Zijn volgende slachtoffers waardevolle belangen" bij het seoreta- waren de eigenaars van een schoenma- riaat ontvangen. 1 kerU en een stomerij en een jongge- Unruh verschanste zich in een kamer en wisselde schoten met meer dan 50 politieagenten, totdat hij met traangas uit zijn schuilplaats werd gedreven. Een zware politiebewaking, die hem naar het hoofdbureau meevoerde, had de grootste moeite om een woedende me nigte op een afstand te houden. Een rechercheur verklaarde, dat de drukke straat, waar de schietpartij zich af speelde, „op een slagveld geleek". De jonge oud-militair stormde, met een revolver in de hand, de winkel van de drogist Morris Cohen binnen. De vrouw van de drogist vloog gillend de trap op en sloot haar zoontje in een kast op. Toen zij de trap weer ^fging werd zij door een kogel dodelijk getrof fen. Cohen werd doodgeschoten toen hij door een achterdeur trachtte te ont snappen. Na de moeder van de drogist te hebben verwond, rende Unruh een kapperszaak binnen en schoot de eige- IN BESLAGNEMING KERKELIJKE GEBOUWEN TE PRAAG. Een officiële kerkelijke woordvoerder heeft verklaard, dat de communistische autoriteiten te Praag gebouwen over nemen, die aan Katholieke kloosteror den behoren. Een klooster, een kerk en tehuizen voor oudere nonnen en novi cen zijn reeds door de staat gevorderd. De woordvoerder zeide te geloven, dat deze gebouwen tot gevangenissen zullen worden ingericht om de gevangenis- ruimte in de hoofdstad te vergroten. Opening Parlement te Bonn Vandaag begint Duitsland een nieuw leven als een geordende staat, als het parlement van de Federale Republiek te Bonn bijeenkomt in een glazen zaal met een schitterend uitzicht op de Rijn. De nieuwe volksvertegen woordiging is het eerste vrijelijk ge kozen Duitse parlement sedert Hitier een eind maakte aan de Republiek van Weimar. Het nieuwe orgaan zal de eerste Duitse regering vormen na het door de geallieerden vernietigde derde rijk van Hitier. Deze regering zal echter nog beperkt blijven tot het Duitsland ten Westen van de Elbe en haar werkzaamheden nog verrichten onder toezicht van de geallieerde Hoge Commissie. Aan de overzijde van de Rijn, enige kilometers stroomopwaarts zal tezelfdertijd pok de geallieerde commissie in het moderne en grote hotel op de Petersberg, waar de Britse premier Chamberlain verbleef tijdens zijn bezoek aan Hitier te Godes- berg, 11 jaar geleden, haar werkzaam heden aanvangen. Aan de andere oever tegenover het hotel op de Vlkforshöhe ligt het paleis van de Bondspresident, eertijds een opleidingsschool voor Hit- lers bruinhemden, die later in een rusthuis voor spoorwegpersoneel veran derd werd. De Hoge Commissarissen woonden vandaag als gasten de openingszittin gen van beide huizen van het Parle ment bij. De Bondsraad waarin ver tegenwoordigers van de West-Duitse Landerregeringen zitting hebben kwam vanmorgen bijeen en de Bonds dag bestaande uit 402 direct gekozen leden vergadert, vanmiddag. De Bondsdag werd geopend door de 73- jarige Paul LÖbe, de nestor, die vele jaren fungeerde als president van de Rijksdag onder de eerste Republiek, als voorganger van Göring. De Christendemocratische partij, de grootste partij in West-Duitsland, heeft gisteren te Bonn besloten de candida- tuur van prof. Heuss voor het presi dentschap te steunen. Daar prof. Heuss de steun van zijn eigen partij, de vrije democratische partij, geniet, acht men het vrijwel ze ker, dat hij tot de eerste president van West-Duitsland zal worden gekozen. trouwd vrouwtje, dat boodschappen deed. Daarna rende Unruh volgens de rechercheur terug naar zijn kamer, waar hij een „arsenaal van messen, knotsen en ammunitie" had. Na de deur gebar ricadeerd te hebben, ging hij naar het raam en begon op voorbijgangers t# schieten. Volgens de politie diende Un ruh bij een Amerikaans legeronderdeel in Oostenrijk in en na de oorlog. Een rechercheur constateerde, dat Unruh een „ongelooflijk goed schut ter" was. Ooggetuigen hadden hem minstens drie maal zijn revolver zien laden. Unruh deelde na een verhoor van twee en een half uur op het politiebureau mede, dat hij in het vuurgevecht met de politie door een kogel getroffen was in zijn zitvlak. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht voor een operatie. WIDDOP'S LAATSTE „VAARWEL". Walter Wlddop, eens arbeider in een ververij, later een van Enge- land's beroemdste tenoren en be kend Wagnerzanger, is op 56-jarige leeftijd te' Londen overleden. Kortgeleden zong hij nog hoofd rollen te Londen In Wagner's Par sifal en Alban Berg's Wozzeck, bei de in concertvorm. Widdop had 'n uitnodiging in beraad, met Wag ner programma's, een tournee doof ons land te maken. Widdop werd onwel en overleef enkele uren nadat hij, Maandag avond, op het promenadeconcert in Albert Hall voor een groot publiek en als laatste optreden de aria had gezongen, welke van hem zo be faamd Is geworden, n.l. het „Vaar wel" uit Wagners „Lohengrin". Van Widdop werd o.m. gezegd, dat hij gewend was te drie uur 's morgens op te staan om met zangoefeningen te beginnen. Strijd tegen het communistisch gevaar Dr Malan, de minister-president van Zuid-Afrika. heeft op het Transvaal se congres van de Nationalistische partü verklaard, dat de partij vastbe sloten is haar politiek van „apart heid" door te zetten, „Om het blanke ras te beschermen zo verklaarde dr Malan, moet iedere burger een identiteitskaart krijgen, waarop staat aangegeven of h(j blanke, naturel of Indiër is. Zoals de regering de vertegenwoor diging van Indiërs in het parlement heeft afgeschaft, zal zij ook een einde maken aan het directe kiesrecht van naturellen in de Kaapprovincie, aldus ör Malan. De nationalisten zijn vastbesloten te gen het communistische gevaar te vechten. Zij doen een beroep op de steun van de nlet-blanke bevolking, die een vruchtbare akker voor communis tische propaganda vormt, zo zeide de premier. De Unie van Zuid-Afrika zal in de eerste plaats het communisme in eigen land bestrijden, doch daarbij zal zij het mogelijke doen om het contact met alle andere anticommunistische staten in de wereld te bewaren. „Mogelijk hebben zij ons nodig, doch wij hebben hen evenzeer nodig," oo zeide ttQ.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1