Minister Van Maarseveen bespeurt „vooruitgang" in staken van vuren Oost-Java grotendeels door de T.N.I. bezet Wordt gedeeltelijke ontruiming Midden-Java door Nederlanders overwogen! „Staakt het vuren" geen Nederlands probleem meer Verdeeldheid der Indonesische troepen treedt naar voren WEERBERICHT Breuk tussen Tito en Stalin is volkomen Joego-Slavische communisten niet bezorgd voor oorlóg Jaargang DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 00 No. 26788 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny goofdredactleB. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Algemene toestand beduidend verbeterd (Van een bijzondere medewerker). Officiële berichten verteilen ons dat de algemene situatie in Oost-Java ernstige zorgen blijft baren. De op pervlakkige waarnemer, die zich een beeld vormt aan de hand van erva ringen in zijn eigen meestal zeer be perkte omgeving en aan de hand van hetgeen de nieuwsbladen hem ver tellen. zal het hier maar zeer ten dele mee eens zijn. Immers hij con stateert, dat na het afkondigen van de order ..staakt het vuren", het schieten, het plegen van sabotage en de terreur minder zijn geworden. De dagelijkse courantenkolom met over- rallen. moorden en ontvoeringen is nog wel niet geheel verdwenen, maar zij is toch aanmerkelijk korter ge worden. Er zijn ook andere aanwijzingen, die vijzen op een verbetering van de al gemene veiligheid. Zo is er het bericht, dat de Oosterlynen van de Staatsspoor- vegen (het spoorwegbedrijf in Oost- j3va) op zeer korte termijn de treinen loop aanzienlijk zullen gaan uitbreiden. Liepen enige tijd geleden regelmatig treinen op trekbommen of fungeerden ui als schietschijven, na het afkondi- ren van de order tot staken van het 7:^n is er in Oost-Java geen enkele trein meer tengevolge van sabotage verongelukt. Daarnaast zijn er nog vele ;riere aanwijzingen, die in die rich ting wijzen. Zo b.v. het executeren door de TNI van twee rampokkers in de feiurt van Trapat. De lijken werden gedurende enige tijd als afschrikwek kend voorbeeld voor de bevolking ten toongesteld. Het gebeurde in Besoeki, vaar een planter, die op een z g. ver laten onderneming een vrachtauto moest ophalen, bij zijn komst tot de ontdekking kwam, dat die onderne ming door de TNI was bezet. Toen hij het merkte, was hij er al en kwam met de TNI-ers in contact. Zij behandelden hem met voorkomendheid Toen hij rich gereed maakte om weer te ver dekken. wees men hem erop, dat de omgeving van de onderneming lang niet veilig was. Er zwierven, zo werd hem verteld, vele ongure elementen tend Als hij prijs stelde op een ge boend geleide, dan zou hem dat graag p'ieenö worden. En zo vertrok onze enigszins onthutste planter weer, on- bescherming van enkele TNI-ers, die hem veilig naar rustiger oorden trachten. NEERGESTREKEN NA HET STAKEN VAN HET VUREN. De TNI met daartussen door allerlei rjüdgroepen bevindt zich thans overal h Oost-Java. V/aar men komt, ziet son gewapende groepen. Rijdt men met auto met ergens in Oost-Java naar Surabaja, dan passeert men enkele Nederlandse posten. Dat zijn kleine nederzettingen, omgeven door prikkel draad, maar tussen deze posten staat TNI, de gehele weg langs. Ze hou den de autos aan, vragen naar papie- rm. die lang en ernstig bestudeerd voröen, maar laten verder de voorbij gangers ongemoeid. In feite is het dus zo, dat hier en daar in Oost-Java een klein, door onze troepenbezet, stukje grond ligt, maar dat alle andere hon derd duizenden vierkante kilometers in handen van de TNI zijn. En dat is het zorgwekkende, waarover de officiële berichten spreken. Oost-Java is prac- tisch in handen van de TNI en het Nederlandse leger vermag daar niets tegen te doen. De order „staakt het vuren" verbiedt op te treden. Dat die order door de TNI reeds zwaar ge schonden is, doet blijkbaar niet ter zake. Er wordt overheen gepraat en toch is het een zo duidelijk feit, dat men waarlijk geen buitenlands militair waarnemer behoeft te zijn cm het te kunnen constateren. Immers, toegege ven dat er altijd TNI en strijdgroepen in het Federale gebied van Oost-Java zijn geweest, volkomen duidelijk is dat deze TNI en dat deze groepen onmid dellijk na de order om het vuren te staken over heel Oost-Java zijn uitge streken. Dit is kennelijk op order van hoger hand gebeurd. Op het platteland is dit min of meer geruisloos geschied. In de steden, zoals b.v. in Surabaja en in Modjokerto, heeft het wrijving gegeven en hebben de infiltranten tenslotte onder dwang het veld weer moeten ruimen. Hierbij is gebleken, dat men niet met op zichzelfstaande gevallen te doen had van min of meer losgeslagen commandanten van on derdelen. doch dat hier sprake was van een groot opgezet plan met geen ander doel. dan zoveel mogelijk pro fijt te trekken van het ar tikel in de Van Royen-Rum-overeen- komst, waarin bepaald wordt, dat de troepen van beide partijen zullen blij ven patrouilleren in de gebieden, waarin zij zich bevinden. Die opzet is op het platteland volkomen ge slaagd en in de steden volkomen mis lukt. Het eindresultaat is. dat geheel Oost-Java, met uitzondering van d» steden en enkele zeer kleine gebie den zich in handen van de TNI be vindt. Tot nu toe heeft dit, op een enkele uitzondering na, geen aanleiding tot in cidenten gegeven, zij het dan. dat in verschillende streken, waar de TNI nu weer verschenen is. de bevolking de schrik om het hart is geslagen, met als gevolg een sterk verminderde werk willigheid. Voor incidenten is meestal slechts een zeer geringe aanleiding no dig. Het verlenen heeft dat geleerd. Wanneer er zich een incident voordoet, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat in korte tijd geheel Oost-Java in vuur en vlam zal staan. Dat is, waar men zich in militaire kringen ernstig be zorgd over maakt. De Republiek heeft dit bezettingsplan stellig uitgevoerd met een bepaald doel. n.l. zo nodig druk uitoefenen op de gang van zaken in Den Haag. Lopen de zaken daar stroef, dan heeft zij althans in Oost-Java en naar wij vernamen, eveneens in Mid den-Java, alle militaire, troeven in han den. Hce ernstig de gevolgen van een uitspelen van deze troeven zou zijn, zullen we hier verder in het midden laten. „WERK TOCH NIET MEER VOOR DIE BLANDA'S". Hiervóór schreven wij over een en kele uitzondering. Zo'n uitzondering op de algemene gang van zaken, die be vredigend is. indien men niet verder dan één dag kijkt, is te vindert in het gebied ten Zuiden van Surabaja, in de zg. Sidoardjo-aelta. In dit gebied be vinden zich vier grote suikeronderne mingen, die onlangs ten koste van enorme bedragen weer in bedrijf zijn gebracht. De streek, waarin zij liggen, is sinds begin 1947 volkomen rustig ge weest. Enkele maanden geleden zijn de ondernemingen met de eerste na-oor- logse suikercampagne begonnen. Bij die gelegenheid noemde het staatshoofd van Oost-Java, R. P. T. Aohmad Koe soemonegoro, het weer in bedrijf stellen van deze ondernemingen eej} zegen voor de bevolking. Dat is inderdaad zo. Duizenden vinden er werk en per sei zoen brengen deze fabrieken ongeveer 16 miUioen gulden aan grondhuren en werklonen onder het voJk. Ongeveer 6 weken geleden is echter de ellende be gonnen. Een grote groep kwaadwilligen is in deze streek neergestreken en begon zware druk uit te oefenen op de bevol king. Dat ging zo ongeveer op deze ma nier: „Werk toch niet meer voor de blanda's. Alles is toch immers nu van jullie, de fabrieken en het suikerriet". Alle dessahoofden werden ontvoerd (dat gebeurde na de afkondiging van de order „Staakt het vuren"), waardoor het gehele gebied bestuursloos werd. Inmiddels braken overal in de riettui- nen branden uit. Reeds meer dan 500 ha. suikerriet is hierdoor verloren ge gaan. Het werkvolk komt slecht op de ondernemingen, met het gevolg, dat de fabrieken regelmatig stilgelegd moeten worden. Optreden tegen de onrustzaaiers kan men practisch niet. Om hen te vinden heeft men de hulp van de bevolking nodig en deze past er uit vrees voor vergeldingsmaatregelen wel voor op enige aanwijzing te geven. Met dit al worden de belangen van de bevolking en van de ondernemingen enorm geschaad. Waarom dit alles no dig is, snapt niemand. De overdracht van de souvereiniteit, dit staat nu toch wel onomstotelijk vast, is nog slechts een kwestie van korte tijd. En men zal toch moeten gaan inzien, dat vrijheid geen bandeloosheid betekent. Wij tekenen hierbij aan, dat de I „Nieuwsgier" van gisteren naar aan leiding van dergelijke omstandigheden in Midden-Java. als door onze mede werker hierboven worden beschreven, tot de volgende conclusie komt: „Het is thans tyd recht uit en zonder omwegen de vraag aan de orde te stellen of het niet wenselijk zou zijn in dat gebied van Java, dat onmiskenbaar Republi- keis is en dat ongetwijfeld binnen een maand of vier naar de Republiek zal terugkeren, thans reeds geleidelijk te ontruimen". Het blad betoogt, dat dit de positie van de gematigde leiders m de Republiek zal versterken, doch door slaggevend acht het blad het feit, „dat de wezenlijke totstandkoming van het staken van het vuren in dit gebied het beste zou kunnen worden gediend door een forse en dit willen wij wel toe geven: naar Nederlandse begrippen een nogal rigoureus besluit. Wanneer iemand hierbij nog 't woord „prestige" in de mond neemt, dan moge daartegenover worden gewezen op de winst aan prestige, die ongetwijfeld het gevolg is van een daad van zodanige allure". United Press verneemt voorts uit welingelichte kringen, dat de Neder landers reeds overwegen hun troepen terug te trekken uit de gebieden rond Surakarta en Banjumas op Mid den-Java. Zü meldden, dat onder handelingen over een dergelijke eva cuatie reeds zijn begonnen, maar dat zjj nog niet over nadere bijzonderhe den beschikten. Van Nederlandse noch Republikeinse zijde kon hiervan bevestiging worden verkregen. Genoemde kringen zeiden, dat van Nederlandse zijde garanties worden verlangd ten aanzien van de hand having van rust en orde in die ge- bicden na de evacuatie. Republikeinse kringen gaven als commentaar, dat zij de voorgenomen stap toejuichten als een „maatregel van goede wil" en zeiden dat een der gelijke actie gunstige uitwerking zal hebben op het verloop van de be sprekingen ter Ronde Tafel Confe rentie. j r«ontrql« Steeds meer R.T.C.- commissies Tijdens een bezoek aan het Perscen trum der R.T.C. heeft de voorzitter van de NederlaJidse delegatie, minis ter Van Maarseveen, verklaard dat de Nederlandse delegatie als zodanig geen standpunt heeft over het sta ken van het vuren, aangezien dit met een onderwerp voor de conferentie is. Als lid van de Nederlandse rege ring was de minister evenwel van mening, dat nog niet het optimum ten aanzien van het staken van het vuren was bereikt, maar dat er voor uitgang valt te bespeuren, waarvan hü hoopte dat zij zal aanhouden. Inmiddels is de Republikeinse luite nant-kolonel Dahan Jahja gistermiddag per KLM naar Indonesië vertrokken, om in Djokja inlichtingen in te win nen over de uitvoering van de order tot staken der vijandelijkheden. Het com missie-apparaat der R.T.C. Is andermaal uitgebreid. De sub-com missie voor advies aan de Centrale Commissie inzake het horen der „ge wichtige belangen" is samengesteld uit prof. dr R. D. Kollewijn voor Neder land.' mr A. K. Pringodlgdo voor de Republiek en dr Suparmo voor de BFO. De financieel-eccnomische com missie kwam in de Lairessezaal bij een voor haar tweede plenaire verga dering. Zij besloot tot de instelling van vier sub-commissies, n.l. voor bestude ring der schuldverhoudingen, voor de zakelijke rechten verleend door de Ned. Indische regering, voor onderzoek van de handelspolitieke en monetaire ver dragen, en voor bespreking van de toe komstige monetaire betrekkingen tus sen Nederland en de RJJS. Leden van de Indonesische delegatie ter Ronde Tafel Conferentie hebben 'n bezoek gebracht aan de tentoonstelling Son3beek-'49. Sultan Hamid II bezocht het afgelopen weekend Sneek. Zondag kwam de heer Mohammed Hatta met enige leden van de Indone sische delegatie ook naar Sneek. Zij maakten van hieruit een boottocht op de Friese meren. (Van onze correspondent te Batavia). Wie in de gelegenheid is vele bronnen met elkaar te vergelijken, kan reeds nu, enige weken na de afkondiging van de order: „Staakt het vuren", een zekere tendenz bespeuren: er lopen kloven door de TNI, die slechts door de strijd tegen de gemeenschappelijke vijand (Nederland) konden worden overbrugd. Nu deze overbrugging wegvalt, büjkt het in bepaalde gevallenzeer moeilijk, in andere gevallen onmogelijk om een scheuring te voorkomen. Men is algemeen geneigd het „staakt het vuren" voor te stellen als een kwestie tussen Nederland en de Republiek. Formeel is dat ook het geval, maar in de practijk liggen de moeilijkheden in een geheel ander terrein. Om dit te begrijpen moeten we eerst het Republikeinse leger, de TNI, eens onder het ontleedmes nemen. Set is waarschijnlijk, dat de schrijver a-Ucus Theodor Heuss president zal i'-Qen van de toekomstige Westduitse ;f?'4bliek. De 65 jarige Heuss is voor- "v van de Democratische Partij. In laren dat Hitler in Duitsland zijn ;;:"ioewind uitoefende, zijn de meeste Heuss' boeken verbrand. grijze politicus achter zijn bureau. VERANDERLIJKE WIND Bilt verwacht tot morgenavond l^erlijke bewolking met hier en een regenbui. Meest zwakke wind ^uiteenlopende richtingen. Ongeveer ;^oe temperatuur al vandaag. (Op- te 10 uur). !fiin 7 SEPTEMBER °p: 6 uur; onder: 19.15 uur. op: 19.32 uur; onder: 5.42 (V.M.). water te Katwijk te 3.12 en 15.40. nummer bestaat uit zes pagina's. Tan Malakka „beidt zijn tijd" In de eerste plaats heeft men aan de regeringsgetrouwe troepen, die onmid dellijk en onvoorwaardelijk het bevel tot staken der vijandelijkheden hebben opgevolgd. In het algemeen zijn dit de troepen, die vroeger de TRI (Tentara Republik Indonesia) vormden, en die van meet af achter -de revolutie en haar leiders Sukarno en Hatta hebben gestaan. Het Republikeinse leger dus van 19451946. Toen Amir Sjarifuddin minister van Defensie werd, heeft hij alle politieke strijdgroepen, die toen apart opereer den, aangetrokken en opgenomen in het nationale leger, de TNI (Tentara Naslonal Indonesia). Deze strijdgroepen kwamen zowel uit het extreem rechtse als uit het «extreem linkse kamp. Men vindt er de Islami tische Hizbullahs en Sabilillas aan de ene kant en de communistische groe peringen aan de andere kant. Van deze laatsten hebben zich de Muso-opstan- delingen met Sjarifuddin zelf aan de kop in 1946 afgescheiden. Deze bestrij den sindsdien zowel de Republiek als de Nederlanders en gaan daar momen teel natuurlijk onverminderd mee door. Ten opzichte van deze groep heeft het „staakt het vuren" geen verschil ge maakt. Ook de uiterst rechtse groeperingen hebben zich weer losgescheurd en vor men thans de Darul Islam, de fanatie ke strijdgroep die een Islamitische een heidsstaat nastreeft en zioh juist in deze dagen geweldig roert. De anar chistische instelling van deze groep brengt haar gevaarlijk dicht bij de andere extreme pool: de Muso-commu- nisten. DE BLUNDER VAN MUSO. Meegaander zijn tot dusver de Tan Malakka-communisten. Tan Malakka is een oude vos, die de waarde kent van het „beidt Uw tijd". Toen Muso zijn opstand begon, maakte hij zich daar mee meteen de vijand van Tan Malak ka. die begreep dat de tijd nog niet rijp Nadat men met Muso en Sjarifuddin had afgerekend, werd het Moskou-com- munisme dood geproclameerd, overeen komstig de wensdroom van Amerika, en werd Tan Malakka, die zich moeilijk voor iets anders dan een communist kan laten doorgaan, tot „Titoïst" ver heven. Thans heeft hij zich met zijn aanhangers zij het schoorvoetend achter de Sultan van Djokja geschaard bij diens pogen om de order tot staken van het vuren tot een succes te maken. Maar hoe lang zal hij dit blijven doen? KRACHTPROEF VOOR DE INDONESIËRS. En hier ligt het criterium voor het slagen of niet slagen van het staken der vijandelijkheden. Het probleem ligt niet tussen Neder land en de Republiek, maar tussen de loyale elementen en onruststokers. Nederland staat in wezen naast dit Amerika moet meer invoeren BEROEP VAN TRUMAN OP LANDBOUWERS. In een toespraak tot een bijeenkomst van Amerikaanse oudstrijders te Desmoiney (Iowa), heeft president Truman de Amerikaanse landbouwers gewezen op de noodzaak om meer in het buitenland te kopen. De Ver. Staten zullen niet in staat zijn hun overzeese afzetgebieden voor land bouwproducten te handhaven, tenzij zij meer invoeren, aldus de president. Hij verklaarde voorts, dat de stabili teit en de vorderingen Van de Ameri kaanse landbouw niet alleen van be lang zijn voor de Amerikanen, maar voor de gehele wereld. In de toekomst zullen buitenlandse afzetgebieden van essentieel belang zijn voor veel Ameri kaanse landbouwproducten, doch aldus de president, men dient hierbij in ge dachte te houden, dat men geen bui tenlandse afzetgebieden voor Ameri kaanse landbouwproducten op lange termijn kan handhaven, tenzij in ruil hiervoor de producten van het buiten land worden gekocht. Het schijnt, dat de zomer 1949 waar dig afscheid wil nemen. Na enige maanden van betrekkelijk slecht weer is er plotseling een ommekeer ingetre den. Dit tot groot genoegen van de late vacantiegangers. De zeventiende eeuwse huizen van het Engelse plaatsje Longleat (Wilts hire) zien er in het volle zonlicht op hun voordeligst uit. FELLE STRIJD TEGEN BORDEAUX* BOSBRANDEN. Over de gloeiende zon hebben giste ren militairen en brandweerlieden de gehele dag gestreden tegen de nieuwe bosbrand, die op 48 km ten Z.W. van Bordeaux over 3.000 ha woedde en die tenslotte bedwongen werd. Vier boerderijen zijn geheel verbrand en dorpelingen moesten de vlucht naar de kust nemen. Intussen ls men overal bevreesd voor nieuwe branden, gezien de hoge temperaturen. Zilliacus verklaart: Het onafhankelijke Britse socialisti sche Lagerhuis-lid Zilliacus heeft bij aankomst te Londen gezegd, dat maar schalk Tito tegenover hem verklaard heeft dat de Joegoslavische regering een communistisch bewind is en blijft; en niet voornemens is zich te scharen aan de zijde der regeringen van kapitalisti sche landen. Zilliacus had de indruk gekregen dat de breuk tussen de Joegoslavische en Sovjetrussischc communistische par tijen volkomen is en van onbepaalde duur zal zijn, tenzij zich een grote verandering in de positie van cén der beide partijen zou voordoen. Doch de breuk-tussen de Joegoslavi sche staat en de Oost-Europese landen Ls volgens hem niet volledig Het zou mo- eeliik ziin dat er ten deze binnen het kader der Ver. Naties, een verandering ixeaeriana staai in wezen naasi au probleem, sedert het de voorwaarde sen de erote mogendheden zou ontstaan, dat de wereld niet langer in twee ge wapende tegenover elkander staande heeft losgelaten: „eerst herstel van recht, rust cn veiligheid" als primaire conditie voor een democratische rechtsstaat, en dan pas „overdracht van de souvereiniteit". Het al of niet overdragen van de souvereiniteit is reeds sinds Linggad- jati geen geschilpunt meer. Het gaat al jarenlang om niets anders dan om de geschikte atmosfeer voor deze overdracht, teneinde een volksuit spraak mogelijk te maken aangaande de leiders, die het vertrouwen hebben om deze souvereiniteit te ontvangen. Waar Nederland thans binnen vier maanden de zaak, zo zij reilt en zeilt, gaat overdragen, worden rust en orde de problemen van de rechtsopvolger. was. De gehele wereld hield toen en Voor Nederland is het geen doel meer houdt nog het oog gericht op In donesië. Nog was Nederland er souve- rein en onderhield het er een groot leger. Door aan de bel te trekken richt te Muso ontijdig de aandacht van Ameika op het communistische gevaar, dat tot op dat moment zó mooi ver sluierd was gebleven, dat zelfs 'n com munist als Sjarifuddin min.-president en minister van Defensie kon zijn, zon der ontmaskerd te wrorden. Om zo gced mogelijk de blunder van Muso te herstellen, verzamelde Tan Malakka zijn gewapende getrouwen en dat is een niet onaanzienlijk leger om het communisme „de kop in te drukken" en zich zo het aureool van regeringsgetrouwe communistenvreters te verwerven. Een opzet waarin hij volkomen geslaagd is. dat „koste wat het wil" moet worden bereikt, maar een taak, die nog zo lang duurt als de souvereiniteit bij het Ko ninkrijk berust. Daarna zullen zij die deze krachten hebben opgeroepen moe ten tonen, of ze in staat zijn ze ook weer te bezwreren. De geschiedenis dus van Gcethe's „Zauberlenrling". Het gaat niet meer zozeer om inci denten tegen het Nederlandse gezag, maar om die tegen het toekomstige ge zag. Het onderdrukken hiervan wordt een kwestie van zijn of niet zijn voor de jonge staat. De order: „staakt het vuren" is dus nauwelijks een Neder lands probleem, maar veeleer een krachtproef voor de Indonesische machtshebbers van welks slagen of niet slagen de toekomst van het land af hangt. kampen zou worden verdeeld, in welk eeval de organisatie der Verenigde Na ties daadwerkelijk tot handelen in staat zou ziin. De Joegoslavische communisten ma ken zich niet bezorgd over het uitbre ken van een nieuwe wereldoorlog ter wijl zij zich evenmin onecrust maken over de huidig» situatie. Ook koestert de Joegoslavische rege ring niet de vrees, dat er een dusdanige verslechtering in de betrekkineen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie zou kun nen optreden dat hierdoor een wezenlijk gevaar voor oorlog zou ontstaan. Als een nieuw interessant ount bracht Zilliacus n^ar voren, dat de breuk tus sen Joego-Slavië en de Kominform al van geruime tiid her dateert De Joego slavische communistische Dartij heeft reeds oo de eerste vergadering van de Kominform verklaard dat zii Joego-Sla vië als een social stische staat be schouwd wenste te zien. die hetzelfde socialistische ontwikke'inesoeil had be reikt als de Sovjet-Unie Hiertegenover stelde de Sovietrussische communisti sche Dartij. dat de Sovlet-Unie de enige, waarlijk socialistische staat ls en dat de volksdemocratische landen niet meer waren dan een ..tussen-station" die slechts hadden ooeehouden kapitalisti sche gemeenschaoDen te ziin. Zilliacus verklaarde dat het vertrou wen en de kalmte welke hij in Joego- Slavië. niet slechts bij de leiders van de staat, doch ook bij het volk had aan getroffen. in scherpe tegenstelline ston den tot de onheilspellende berichten, die somtijds in het buitenland over de Joe goslavische situatie worden gepubliceerd. Zilliacus zeide ten slotte, dat maar schalk Tito tegenover hem had ver klaard dat Joego-Slavië over enige jaren, een goed land zou zijn om in te leven. Gisteren was de warmste dag van het jaar INGETREDEN AFKOELING NOG GEEN HERFSTBODE. Het KNMI deelt mede: Nu de ergste hitte voorbij is, kan worden gezegd, dat er in ons land temperaturen zijn voorgekomen als in op zUn minst 100 Jaar niet meer in September waren geno teerd. Overal in het land werd gisteren 30 graden of meer in de schaduw gemeten, hetgeen deze zomer nog niet eerder was ge beurd. Van vliegveld Gilze-Rijen werd de hoogste temperatuur ge meld, n.l. 35 graden. In De Bilt, waar 34 graden werd bereikt, werd het maximum van 1 September 1886 met 2V£ graad overtroffen en in Den Helder, waar men nog nooit in September boven de 30 graden was geweest, bereikte men gisteren bijna 33 graden. Daarbij was het ook 's nachts bijzonder warm. De minimum temperatuur van gisteren was te De Bilt hoger dan tot nu toe ooit in September was voorgekomen. Deze hittegolf is nu afgenomen door het bin nendringen van wat koelere zee lucht. Daardoor zal het vooral aan de kust minder warm zijn. Maar omdat de luchtdruk in grote delen van Europa opnieuw is gaan stij gen en de depressieactiviteit op de Oceaan nog betrekkelijk klein is, ziet het er niet naar uit dat het weer spoedig veel hertstach- tiger zal worden. De kans op een flinke hoeveelheid regen, die een definitief einde aan de droogte zou kunnen maken, is dan ook nog

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1