LAAT UW MOND VERZORGEN! Aandrang bij Amerika op spoedige versterking van Europa Boskoop huldigde de heer J. Zwartendijk AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT Atlantisch Pact zonder wapens een stuk papier RECHTZAKEN De Perponcherstraat 107 - DEN HAAG - Telefoon 392090 Het noodlottige halssnoer PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER Opening sportpark te Sassenheim Kerkelijk Leven Radio-programma MAANDAG 5 SEPTEMBER Frankrijk is zéér bezorgd: (Van onze Parjjse correspondent). De huidige gang: van zaken met het Atlantisch Pact heeft de Franse rege ring aanleiding gegeven tot zeer grote bezorgdheid. De inkt, waarmee dit verdrag getekend werd, was nauwe lüks droog of de Quai d'Orsay zond Washington al een nota, waarin met klem verzocht werd om de levering van wapens en de oprichting van militaire organen waarin Frankrijk haar stem behoorlijk zal kunnen doen horen. Een dergelijke snelle reactie van onge duld op een zo plechtig moment als de ratificatie van een pact van deze historische betekenis genoemd kan worden, mag wel als een uitzonderlijk feit in de annalen der internationale diplomatie worden aangetekend en toont bovendien wel heel scherp aan, dat Frankrijk niet van zins is als een volgzaam huisdier aan de Amerikaanse ketting te lopen. De dreiging der Sovjets Als tweede uiting van Franse onge rustheid op dit punt moet men het ibelangwekkende artikel beschouwen, dat generaal Billotte, chef der Franse mis sie bij het militaire comité van de Uno, in het Amerikaanse tijdschrift „Pageant" publiceerde. Billotte gaat in Frankrijk door als de „komende man" van het jongere militaire kader hij Is nog slechts 43 jaar: een zeer jeug dige leeftijd voor een Frans generaal wiens technische capaciteiten ook door de Amerikaanse deskundigen wor den erkend. Hij is goed bevriend met Marshall en volgens sommigen zijn in HENGELSPORT. „KOUDEKERK—HAZERSWOUDE". Zaterdagmiddag beproefden 34 man van de Hengelsportvereniging „Koude kerkHazerswoude Rd" hun geluk om een visje te verschalken. In totaal wer den evenwel slechts 10 visjes gevangen. Ie prijs M. v. Harskamp: 2e prijs B. v. Walderveen; 3e prijs C. de Wit. De wedstrijd werd gehouden nabij 't Zwaantje. „DE STALEN BAND". Zaterdagmiddag had in de Rijn bij de Leiderdorpse brug een viswedstrijd plaats van de Personeelsver. „Stalen Band" (H.C.W. en N.E.M.). Er waren 63 deelnemers. De vangst was niet groot want slechts 11 deelnemers vingen in 2 uur tijd vis. Na afloop werden de prij zen door voorzitter De Graaf uitgereikt in Café „Het Witte Huis". De prijzen vielen ten deel aan: le pr. A. Kuil; 2e pr. A. Siere; 3e pr. Blijie; 4e pr. v. Dam; 5e pr. Lith. GEMEENTE-AMBTENAREN VISTEN. De voor kort opgerichte personeels vereniging van Gemeentewerken, heeft in samenwerking met de personeelsver eniging van het Stadhuis Zaterdagmid dag in de Nieuwe Vaart eveneens een viswedstrijd georganiseerd, die gezien het fraaie weer en de flinke deelneming uitstekend is geslaagd. Was de vangst wellicht geringer dan verwacht werd, de geest bleef opperbest. Na twee uur vissen was de uitslag als volgt 1. A. Lagas 5 vissen; 2 L. Groenen dijk 3 vissen en voorts 3. J. Boon 125 gr.; J. J. Abspoel 75 gr.; A. Proveit 75 gr.; J. van Putten 75 gr J. de Vries 60 gr.: A. C. v, d. Woerd 60 gr.; C. Kapaan 50 gr. en W. Poelijoe 40 gr. VISCOLLEGE T. EN D. Het viscollege „De Molen", welks leden werkzaam zijn bii de C.V. T. en D., heeft zich gesplitst. Er Is een nieuw viscollege gesticht onder de naam T. en D. de gesprekken tussen deze beide gene raals het eerst de principes van het Atlantisch Pact ontkiemd. Billotte kan dus zeker enig recht van spreken doen gelden. Tijdens de oorlog bekleedde hij bovendien de functie van stafchef bij de Gaulle. Zijn betoog is aldus samen te vatten. Gij had tegenover het Russische ge vaar de keuze, zo richt de Fransman zich tot de Amerikanen, tussen een verdediging op nationaal plan en een collectieve verdediging. Blijkens het Atlantisch Pact hebt ge een collec tieve verdediging gekozen. Begrijp nu echter, dat met de grootste doortas tendheid gehandeld zal moeten wor den, opdat binnen de korst mogelijke termijn Europa in weerbare staat zal komen te verkeren. Zo niet, dan zal ons oude werelddeel, in geval van oorlog, direct in Russische handen vallen, waarna het Amerikaanse leger VISVERENIGING „DE ZINKER". Bij de viswedstrijd van gisteren in de Oude-Wetering was de vangst slecht. Er werd in totaal 2065 gr vis gevangen. De uitslag is als volgt: le pr. J. van Gent; 2e pr. D. Blom met extra prijs grootste blèr, 3e pr. B. Kok. extra prijs grootste voorn; 4c pr. W. Blom; 5e pr. T. Leef lang Jr.; 6e pr. L. Ouwerkerk, extra prijs laatste vis; 7e pr. W. Baart extra prijs eerste vis; 8e pr. P. Hart man Jr.; 9e pr. I. Baart; 10e pr. P. J. F. Hartman Sr.; lie pr. J. Hartman, 12e pr. T. Leef lang Sr.; 13e pr. J. Brugman. de taak zal toebedeeld zijn Europa van de overweldigers te bevrijden. De Fransen maken zich hunnerzijds, na de ervaringen in Wereldoorlog II en met de wetenschap van de atoombom voor ogten, weinLg illusies meer over de staat, waarin op dat moment dit „be vrijde Europa" zich zal bevinden. „De bevrijding van een kerkhof' zo heeft permier Queuille dit eens genoemd Een Europa, bezet door de Sovjets, betekent, zo zei Billotte uiteen, dat 280 millioen mensen in een zeer hoog ge ïndustrialiseerd gebied zullen worden ingeschakeld in de vijandige oorlogs economie. Bovendien berekent hij, dat grote hoeveelheden stroom,staal, en steenkool het oorlogspotentieel van de Russen zullen versterken. Zijn materi aal samenvattend, concludeert de schrijver dan: „Het technisch effectief der tegenpartij zal verviervoudigd, wor den en de lengte der kuniJtlijn verme nigvuldigd met tien. Daarmee zal Rus land honderd keer sterker zijn gewor den en haar bewegingsvrijheid zal nau welijks meer grenzen kennen! Ongetwijfeld heeft de Franse gene raal het toekomstbeeld wat donker ge kleurd en in het bijzonder zou men zich af kunnen vragen, of een sterke uitbreiding der bezettingszones vooreen der partijen in een oorlog uitsluitend gewin op blijkt te leveren. De Duitse les in de Jongste oorlog schijnt die mening althans niet te bevestigen. Niettemin zijn de uiteenzettingen van Billotte in hoge mate belangwekkend, omdat hier een man aan het woord is met gezag in zijn vak, die bovendien tijdens een langdurig contact met de Amerikanen geleerd heeft, voor welke argumenten zij gevoelig zijn. Hij appelleert in de eerste plaats dus aan hun zin voor efficiency en bewogen gevoelsmotiewen zijn bewust, naar het schijnt, uit zijn argumentatie vehbannen. Niettemin meet bezorgdheid over de rudimentaire staat, waarin zich in het bijzonder het Franse leger nog altijd •bavindt, wel de hoofdreden van zijn klemmende waarschuwing hebben ge vormd. Pas in vijf zes jaar, verklaar de onlangs nog Paul Ramadier, de Franse minister van Defensie, zal FrankriJks militaire potentieel met het leger van '39 te vergelijken zijn. Zoals men zich nog wel herinnert, was zelfs dat leger helaas niet be paald briljant te noemen... Het Atlantisch Pact is, zonder twijfel, op zichzelf een indrukwekkende ma nifestatie van democratische solida riteit geweest. Doch zonder de nodige wapens blijft ook dit verdrag dat continenten omvat, niet meer dan een stuk papier met handtekeningen en zegels. De gehele diplomatieke activiteit van Frankrijk gedurende de laatste weken is er op gericht geweest, cn zal dit, naar te vrezen valt, nog A.N.B.Z. blijft in E.V.C. Ondanks de ernstige meningsverschil len tussen het hoofdbestuur van de E.V.C. en het bestuur van de bij de Een heids-Vakcentrale aangesloten Alge mene Nederlandse Bond van Zeevaren den. welke op het tweede congres van de E.V.C. sterk aan 't daglicht zijn ge treden, heeft de zeeliedenorganisatie besloten ook in de toekomst de E.V.C. te blijven steunen. In een verklaring zegt het hoofdbestuur van de A.N.B.Z., dat het ondanks de door het bestuur uitgebrachte critiek de besluiten van het tweede E.V.C. congres tot de zijne zal maken. BARUCH ACHT NED. BESTEDING MARSHALL-HULP SCHITTEREND. Dr. Herman Baruch. voormalig Ame rikaans ambassadeur in Nederland, Is met de „Nieuw Amsterdam" in New York aangekomen. Hij verklaarde bti zijn aankomst, dat het plan-Marshall West-Europa gered had voor de demo cratie en tegen de communisten had be veiligd. Hii zeide. dat Nederland nog enige tiid hulp nodig zou hebben, doch ..elke dollar van de Amerikaanse schen kingen of leningen op schitterende wijze gebruikt". STRATOCRUISER GROET NEDERLANDSE STEDEN. Aangelokt door het stralende weer hebben duizende gisteren een bezoek aan Schiphol gebracht. Doch niet alleen het weer was oorzaak voor deze overstel pende drukte. Gedurende een groot deel van de dag was n.l. een zeer groot land- vliegtuig. een Boeing Stratocruiser van de American Overseas Airways te be zichtigen. Er hadden de gehele ochtend al honderden in de buurt van deze reus geduldig staan wachten om een kijkje in de machine te nemen. Omstreeks drie uur zou het toestel opstijgen om een groet aan enkele Nederlandse steden te brengen Voor deze vlucht had men een groot aantal autoriteiten uitgenodigd, o a. de minister van Verkeer en Water staat, mr D. G. W. Spitzen en de bur gemeester van Amsterdam en Utrecht. Het toestel zette eerst koers naar Am sterdam, waar het door enkele malen rond te cirkelen, de eerste groet bracht. Langs de Noordzeekust gine het naar de Residentie, waar eveneens een groet werd gebracht. Rotterdam en Utrecht waren tie twep overige steden waar de lucht reus enige malen cirkelde. Begin 1950 wordt de machine ingezet op de route New YorkAmsterdam Frankfort v.v. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal De slager A. G. F. te Lei den heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal van een hoeveelheid hout ten nadele van een fabriek te Leiden. De recht bank heeft verdachte veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Inbraak Een bankwerker zonder vaste woonplaats heeft te Voorhout In gebroken in een woning, waar een be drag aan geld werd buitgemaakt. Ver dachte werd veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van preventief. Aanrijding De chauffeur B. van M. te Sassenheim hoorde zes maanden hechtenis tegen zich eisen, wegens ver oorzaken van een aanrijding, waardoor letsel werd veroorzaakt. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf. Vele woorden van lof en waardering Zaterdagmiddag had in de smaakvol met bloemen versierde raadzaal van het Gemeentehuis onder zeer grote belang stelling de huldiging en receptie plaats van de heer J. Zwartendijk, tot voor kort hoofd, van de Plantenzlektenkun- dige dienst te Boskoop, thans phyto- patholoog aan de Rijkslandbouwhoge school te Wageningen. Onder de aanwezigen merkten wij op het College van B en W. van Boskoop, de heer Dorenbos, directeur Gemeente lijke Plantsoenendienst te 's-Graven- hage, het dagelijks bestuur van de Ka mer van Koophandel uit Gouda, even als haar voorzitter, de heer Goedewa- gen, voorts tal van besturen van kwe kers-organisaties uit het centrum .Bos koop en omgeving", alsmede de bestu ren van de afdelingen Boskoop en Gouda van de Kon. Ned. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer J. Dijkhuis, voorzitter van het huldigingscomité, sprak het ope- wel enige tijd moeten blijven, om de Amerikaanse senatoren deze waarheid te doen begrijpen! Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, plaatsen wii nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. FEUILLETON door GORDON MCDONELL. 4) Ives voegde zich bij ons en Wilson rapporteerde, wat ik hem verteld had. Ives zei, dat de gehele omtrek afge zocht werd door manschappen, die hij daarvoor aangewezen had en daA alles nauwkeurig werd nagegaan en hoe eer der zij naar het huis van het meisje gingen des te beter. Hij wendde zich tot mij en zei, dat mijn tegenwoordig heid voor het ogenblik niet langer ver eist werd, maar dat ik wel ter beschik king moest blijven en vroeg mij het telefoonnummer van de Marfords. Ik gaf het op en vroeg hem of ik niet met hem mee kon gaan. Hij keek mij een Ibeetje eigenaardig aan, zoals hij al eni ge keren had gedaan en vroeg mij waarom ik dat zo graag wilde. Ik zei, dat het mij alleen maar interesseerde om de zaak tot een goed einde te zien brengen, daar ik er van de aanvang af bij betrokken was geweest. Hij zei, dat hij mijn verzoek niet kon toestaan en zich later met mij in verbinding zou stellen. Hij liet mij door een pa trouillewagen, die naar het bureau te rugging bij mijn wagen afzetten. Toen reden hij en Wilson naar het huis van Letitia. Ik wist zelfs niet, waar dat zou kunnen zijn. HOOFDSTUK H. Toen ik thuis kwam, vond ik Elsa Marford boven bezig met de baby te (baden. Tom was nog niet uit de studio terug. De kleine kinderkamer daar bo ven rook naar talkpoeder en de kamer gaf met haar warmte en intieme vro lijkheid, met haar kleine op de muren geschilderde dieren en algehele helder heid de idee de kern van het gehele huis te zijn. Toen Elsa zioh tot mij wendde, was er in haar ogen zo'n blik van diepe zielsrust, dat het mij zelf ook kalmeer de, maar ik geloof, dat zij onmiddellijk opmerkte, dat het met Foraker niet allemaal was, zoals het behoorde te zijn. Elsa was iemand om zoiets snel op te merken. Ik ging op de rand van het bed zitten, terwijl zij voortging met de baby te baden en mij vroeg of ik een plezierige wandeling had gehad. Ik wilde Elsa niet lastig vallen met het geen er gebeurd was. Ik wist, dat zij het gauw genoeg zou weten, doordat de politie zou Gpbellen en haar mis schien ongerust zou maken door na vraag naar mij, etc., etc., maar ik wil de liever, dat zij het van Tom zou horen. En dus zei ik, dat ik een heer lijke wandeling had gehad en vroeg haar of Tom laat thuis zou komen. Zij antwoordde, dat hij juist opgebeld had om te zeggen, dat hij laat thuis kwam en werkte de baby verder af met haar poeder, luiers, spelden en verdere benodigdhederH'j ga? hem zijn fles. draaide de lichten laag, en merkte, een hand op mijn schouder leggend, op: Voor iemand, die juist een fijne wandeling gemaakt heeft, ben je nog al erg gespannen, Foraker, Kom mee en laten we wat gaan drinken. Het heeft geen nut om te trachten iets voor Elsa te .verbergen. Dat had ik kunnen weten en dus lachte ik maar. Is dat om nog meer gespannen te raken?, vroeg ik. Misschien wel en misschien niet. zei zij. maar je ziet er uit, of je een hartversterking best gebruiken kunt. Toen we beneden iets dronken, ver telde ik haar, wat er gebeurd was. Het was niet gemakkelijk om te beginnen. Zfi&ls zij daar zat in die gewone, zo welbekende huiskamer, nadat zij juist een kind naar bed had gebraoht, en haar gezonde verstand alles in haar omgeving scheen te doordrenken, leek hetgeen er juist gebeurd was, volko men fantastisch. Het was geen wonder, dat ik een beetje opgewonden was, ter wijl ik trachtte haar de zaak te ver tellen. Maar tenslotte slaagde ik er toch in. Zij vatte het veel kalmer op dan ik verwacht had en toch, nu ik er zoveel later nog eens aan terug denk, ver onderstel ik, dat ik had kunnen weten, dat zij het op die maier zou opnemen. Een vrouw als Elsa kan men niet van haar stuk brengen. Ik had haar nu on geveer drie jaar gekend en dat is te genwoordig een hele tijd. Ik ontmoette haar tegelijk met Tom op een dans partij in San Diego, waar Tom en ik samen met verlof waren. Ik herinner mij, dat ik hem toen zei, dat hij aan de haak geslagen was en bovendien door de rechte persoon ook, als er ten minste ooit zoiets als de rechte per soon te vinden was. Hij lachte en zei, dat een dergelijke bewering van mijn kant het beste compliment was, dat een vrouw ooit verlangen kon. En toen ik uitgesproken was en wachtte wat zij zeggen zou. stond zij kalm op en begon nog een borrel voor mij in te schenken. Zij gaf mij mijn glas. ging weer zitten en streek haar rok glad over haar knieën, waarna zij zei: Weet je, Jim, je bent werkelijk een type uit de tijd van Koningin Eli sabeth. Je behoort niet meer in deze eeuw, maar gelukkig, dat je er toch in leeft. We kunnen tegenwoordig wel wat meer types uit de t-ijd van Elisabeth gebruiken. Waar wil je eigenlijk heen, Elsa, vroeg ik, maar ik geloof, dat ik toen zelfs al iets wist van hetgeen zij be doelde, want eens op een keer, in San Diego. had zij ook iets gezegd over mijn Elisabethiaanse eigenschappen. Je weet heel goed, wat ik bedoel. Als jij niet zo geweest was, zou je dat meisje nooit hebben meegenomen. Dan zou je nu niet in moeilijkheden zitten. Wie zegt, dat ik in moeilijkheden zit? Ives is een veel te nuchtere vent om te denken, dat ik er voor verant woordelijk zou kunnen zijn. Hij zal gauw genoeg uitvinden, wie het eigen lijk gedaan heeft. Best mogelijk, maar tenslotte was het een nogal domme, romantische ma nier van doen, en je bent een uil, om te leven, zoals jij doet. Je hebt net gezegd, dat je wilde, dat er meer lui waren zoals ik. Natuurlijk. Maar je doet er jezelf geen dienst mee mette weigeren om ook eens volwassen te worden. Ik vroeg haar wat zij bedoelde en zij antwoordde dat het ridderlijk was. En volgens haar is ridderlijkheid iets uit Je groeiperiode. Ik zei mets. Mijn han den begonnen weer te trillen en ik rea liseerde mUr dat ik nog steeds geen lichaamsbeweging had genomen. Zelfs Elsa gaf mij de idee. dat ik opgesloten zat en dat was iets, wat zij gewoonlijk niet deed. Een van de redenen, waarom ik haar gezelschap verdragen kan, is dat zij nooit zanikt, zoals de meeste vrouwen. Maar nu begon zij te zeuren en daar moest ik niets van hebben. Ik dronk mijn glas zo snel leeg als ik met goed fatsoen doen kon, maar ik was er nog niet in geslaagd de kamer uit te komen, voor zij werkelijk met iets kwam aandragen. Zij zei: Jim,waar om vertel je me niet, wat er werkelijk aan de hand is? Je weet, dat ik er geen gewoonte van maak, mü ergens mee te bemoeien, maar het Is hoog tijd, dat ik het nu eens wel doe. Is het de kwestie, waarom Je liever niet naar huis gaat? Wat bedoel je met niet naar huis gaan?, vroeg ik. Zij wierp mij een snelle blik toe. (Wordt vervolgd) ningswoord. Spreker wees op de belang rijke plaats, welke de heer Zwartendijk in Boskoop gedurende 35 Jaar heeft ingenomen. „Wij kunnen u, die zoveel heeft gedaan ter bestrijding van de plantenziekten en insecten, zo maar niet laten gaan. Wij kunnen uw werk niet genoeg roemen, er zijn geen woorden genoeg om onze dankbaarheid te uiten." Spreker bood vervolgens de heer Zwartendijk uit naam van alle vereni gingen, die spontaan hadden medege werkt, een microscoop aan. Als tweede spreker trad naar voren mr dr E. P. Verkerk, burgemeester van Boskoop Spr. gewaagde o.m. van liet vele, door de heer Zwartendijk in het belang van Boskoop verricht. Mr W. F. Wery, secretaris van de Bond van Plantenhandelaren te 's-Gra- venhage, sprak woorden van dank voor wat de heer Zwartendijk in het belang van de export heeft gedaan. Namens de Kamer van Koophandel te Gouda sprak de heer Goedewagen; dr E. F. Jacobi, rijkstuinbouwconsulent, namens de voorlichtingsdienst; de heer Kroes, landbouwer te Wactdinxveen, na mens de bedrijfsvereniging „Midden Zuid-Holland"; de heer G. J. van Noort namens de afd. Boskoop van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkun de Hij dankte voor het vele wat de heer Zwartendijk heeft gedaan als hoofd van de tuinbouwcursus. De heer Hagendoorn, wethouder te Gouda, dankte voor het vele, dat de heer Zwar tendijk verricht heeft in verband met de in Gouda gehouden tentoonstelling „Hart van Holland". De woorden gin gen vergezeld van een fraaie tabakspot. De heer J. P. Werkman sprak namens de vereniging „De Proeftuin" woorden van dank tot de heer Zwartendijk, die als adviserend lid aan de vereniging verbonden blijft. Namens de groep „Amerika" sprak de heer H. G. Dekens. Hij memoreerde, dat de heer Zwarten dijk tweemaal de zee ls overgestoken naar Amerika, toen enige tijd geleden de export naar de Verenigde Staten dreigde vast te lopen; deze missies wer den met succes bekroond. De heer A. J. van der Graaf sprak namens de ver eniging van oud-leerlingen der tuin bouwcursus; de heer Barnentloo te Gouda voerde het woord namens de af deling Gouda van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde; de heer C. Verboom namens de federatie van boomkwekersverenigingen; de heer J. de Jong namens de Boskoopse Veiling; de heer Th. Brans namens de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool „Arboricultura"; de heer D. M. van Gelderen namens de vereniging ,3oom- en Plantenbeurs" en de heer D. G. Romijn namens de ver eniging van kaskwekers. Tot slot sprak de heer Zwartendijk. Hij uitte woorden van dank aan alle sprekers voor hun prettige toespraken en geschenken en gaf een kort overzicht van zijn 35-jarig verblijf in Boskoop, alwaar hij als krul lenjongen was begonnen. Spr. besloot met te zeggen, dat hij hoopte nog veel voor de tuinbouw in het algemeen te mogen doen. De heer J. Dijkhuis bracht tot slot dank aan allen, die hadden medege werkt om deze receptie en huldiging zo schitterend te doen slagen. Van de gelegenheid om de heer Zwar tendijk en diens echtgenote de hand te drukken, werd een ruim gebruik ge maakt. „Feitelijk te mooi. Voor de sportbeoefenende Sassenhei- mers was het Zaterdae een belangrijke dag: het nieuwe sportpark werd in ge bruik genomen. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij afgevaardigden van de K.N.V.B.. de heer Braster. van de L.V.B.. de heren Karsol en Lolkes de Beer. van de dage lijkse besturen en sportcommissies van verenigineen uit Hillegom. Lisse. Noord- wijkerhout. Warmond en Rijnhburg. als mede vele andere in de sportwereld vooraanstaande personen. De voetballers en gymnasten kwamen begeleid door het fanfarecorps „Cres cendo" het veld opgemarcheerd, waarna de burgemeester allen welkom heette. Hij herinnerde aan de tot standkomine van het terrein. Sporthoff was er wel. doch het was ten enemale ongeschikt. In 1930 kwam er een nieuw veld. prach tig gelegen en uitstekend geschikt, maar toen kwam WaterstatenRijksweg no 4 kwam er dwars doorheen en ver dwenen was het veld. In de bezettingstijd ziln de plannen gerijDt voor dit nieuwe veld. Na de uit schakeling van de gemeenteraad moest de burgemeester, bijgestaan door raads mannen. de besluiten nemen. In die tijd is ex wel eens een clandestiene raads vergadering geweest in de kamer van de gemeente-opzichter, waar het oordeel der uitgeschakelde Raad werd gevraagd. Op 17 Maart 1945 is dit terrein, ruim 6 HA groot, gekocht van de NV Baart- man en Koning voor f. 93.506.54. Het in orde brengen en de aanleg vroeg tot nu toe ongeveer f. 45.000.-. Er zijn drie velden, waarvan evenwel alleen het hoofdveld thans ingebruik genomen kan worden, terwijl eventueel een sintelbaan kan worden aangelegd. Er is ruimte voor een korfbalveld en 26). Alleen door opzij te springen met die tegenwoordigheid van geest, die een uitvinder kenmerkt, wist Klapper een gruwelijk lot onder de stampende hoeven van zijn blikken paard te ont gaan. Na alles wat er gebeurd was, stuurde Panda namelijk niet zo nauw keurig als wel gewenst zou zijn. Woest stormde hij nu met zijn rijdier door de stille straten, achtervolgd door de wak kere Klapper. „Rem1 Pampa! Rem!" kreet deze „Ja-ha-ha-ha, ba-ba-ba-baas!" riep de gehotste Panda terug. „Ma-ma-ma- maar hoe-hoe?" Wat Klapper antwoordde, kon hij niet verstaan. Wel hield Ernest er flink de pas in, maar zijn paard kon hij lang niet bijhouden. Om beter te kunnen luisteren keerde Panda zich dus om. wat in volle galop heel moeilijk was. Hij dreigde dan ook zijn evenwicht te ver liezen en greep zich vast aan de wap perende staart. „Klik", zei de staart toen Panda er aan trok enmeteen bleef het dier staan. Pal. Zó snel ging dat. dat de dravende uitvinder onzacht i tegen het achtereinde van zijn uitvin ding aan botste. Panda werd omhoog gesmeten, maar dat kon hem niet veel schelen. „Een staart-rem!" riep hij vrolijk. „Ik begin het al aardig te leren!" >ed. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerk (2e pred.pl.) C. Treure te Wilsum. Bedankt voor Bellen (vac. J. Gras) H. P. Hulsman te Makkum. Ds J. FRAANJE OVERLEDEN. In de ouderdom van 70 Jaar ls over leden ds J. Fraanje, predikant bij de Geref Gemeente te Barneveld. Ds Fraanje dien de achtereenvolgens de gemeenten te Goes. Terneuzen, Rotterdam en Barneveld Vorig Jaar herdacht hij zijn 40-Jarlg ambtsjubileum en tegelijk het feit. dat h(J 30 Jaar predikant te Barneveld was. Ned. Ver. van Vrijzinnige Zondagsscholen DE JAARVERGADERING. Dezer dagen werden de Jaarvergadering en de cursus van de Nederlandse Vereni ging van Vrijzinnige Zondagsscholen in het oonferentleoord het Oolgaadthuis in Arnhem gehouden. Ds Allons uit Nijme gen hield een referaat over „De Christus- gestalte op onze Zondagsscholen", waarna ds De Lange een causerie hield over zijn West-Hill groepen in Aalsmeer. De tweede dag was gewijd aan de be spreking van de statuten en een nieuw reglement van de vereniging. Om de gewesten in de gelegenheid te stellen dit ontwerp te bestuderen, werd besloten tot de volgende Jaarvergadering te wachten met het aannemen van statuten en alge meen reglement. In de Jaarvergadering kon In de be noeming van een voorzitter en secretaris voorlopig voor 1 Jaar. worden voorzien. Ds P. v. d. Vange uit Brlelle nam het presidium en mej. J. Koppenschaar uit Zeist het secretariaat op zich. De avondsluiting werd gehouden door da Modderman uit Amsterdam, die op de laatste dag ook sprak over Pasen en Pinksteren op onze Zondagsscholen. Zij merkte op. dat door het opvoeren van een bijbels spel het beleven van deze feesten kan worden verdiept. Als laatste ln de cursus kwam een lezing van ds Kruyt, zendeling op Celebes. over „De zending". een speelveld voor de jeugd. In de toe komst zag de burgemeester een tribune verrijzen. Met de wens. dat dit veld moge bij- draeen tot groei en bloei van een ge zonde sport, verklaarde spr. het terrein voor geopend en werd het lint. dat de toegane afsloot, doorgeknipt. Als tweede spreker trad de afgevaar digde van de K.N.V.B. naar voren, die de gemeente en de plaatselijke vereni gingen feliciteerde met dit mooie veld. Hij had bewondering voor het initiatief der jeugd, en vooral de opgroeiende jeugd, heeft behoefte zich te uiten en wordt door de sport van kattekwaad en baldadieheid afgehouden. De afgevaardigde van de L.VB. feli citeerde eveneens met de totstandko- ming van dit terrein. Maarhet is eigenlijk te mooi voor de verenigingen, die het zullen bespelen Hii vertrouwde er op dat de vierde klassers Tellingen en Ter Leede er alles op zullen zetten om in de 3e klas te komen. Namens de plaatselijke sportvereni gingen dankte de heer Rotteveel voor de beschikbaarstelling van dit terrein. Hierna werd een wedstrijd gespeeld door een elftal samengesteld uit de clubs der L.V.B.. die Zondags spelen, en een elftal bestaande uit Zaterdagmiddag spelers. Deze werd door eerstgenoemden met 3—2 gewonnen. In de rust gaf de gymnastiek vereni- gine „D.O.S." enkele demonstraties, v/elke zeer gewaardeerd werden. Alle eer ten slotte nog aan de Gront Maatschappij te Zwolle, die de grond werkzaamheden tot grote tevredenheid heeft uitgevoerd. VOOR DINSDAG 6 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) KRO 7.00 nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30 gram.pl.; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.15: pluk de dag. 9 00: lichtbaken; 9.25: strijkkwartet: 10.00 wie komt er ln m(Jn hokje?; 10.15: ope rette-fragmenten; 11.00: concert; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: cello en plano; 12.00: Angelus; 12.03: pianorecital. 12.30- mededelingen; 12.33: Promenade Orkest: 12.55: zonnewijzer: 1.00: nieuws: 1.20: Metropole Orkest; 1.50: kwintet; 2.30: or der ons: 3.00: orkest zonder naam: 3.20: lichte mlddagklanken; 4.00: de zonne bloem; 4.30: zlekenlof; 5.00: na schooltijd: 5.15: lang zullen ze leven; 5.45: causerie: 6.00: Amusementsorkest: 6.20: sport- praatje; 6.30: Ned. strijdkrachten; <00: nieuws; 7.15: Amusementsorkest: 730 dit ls leven; 7.45: muziek van Handel: 7.50: voor de wederopbouw; 8.00: nieuws; 8.12: het Haags blaaskwintet: 8.45: vragen van deze tijd; 9.07: Muslca Sacra I: 10.05. actualiteiten; 10.15; muziek van Beetho ven; 10.45: avondgebed en liturgische ka lender; 11.00: nieuws; 11.15—12.00: van Engeland naar Mexico. Hilversum II (415 M.) AVRO 7 00: nieuws; 7.15: gram muzlek: 7.50: dag opening: 8.00: nieuws; 8.15: ocMena- varia; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.w- walsen; 9.30: waterstanden: 9.35; aubade. 10.00: morgenwijding door ds P. F.TJJ; Aalders; 10.15: arbeidsvitaminen: 10.50. kleutertje luister; 11.00: Lvra Trio: 11-30- de wekker: 12.00: Pierre Païla, orgel: 12 30 mededelingen; 12.33: voor ons platteland. 12.40: melodieën van vandaag en gistere". 1.00: nieuws; 1.15: les gars de Paris; l-45; The Ink Spots; 2.00: met naald en schaar. 2.30: radio matlnée; 4.25: honderd be roemde componisten: 4.40: de schoolbel. 5.00: kinderkoor; 5.30: troeven uit Ame rika: 5.50: Ronde Tafel Conferentie; 6W nieuws: 6.15: Tom Erich, piano; 63u- trio voor hobo. klarinet en fagot: im parls vous parle; 7 05: na het eten: 7-3"- Sky masters: 8 00 nleiiws; 8.05: Wiener Geschlcliten; 8.45: de idee die hen P001 buitenlands overzicht; 9 55: Omroeporkest maakte 9 20: Peegy Desmond, plano: 10 45: de Europese water-polo kampio^i. schaopen: 11.00: nieuws; 11.1512.w- uit Johan Strauss operettes. AGENDA DINSDAG: RUnzaterwoude: International' kortcDMn-dravery, 2 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6