Op Rotterdams concours hippique geven buitenlandse ruiters de toon aan Bollenvak weel reclame Ie maken van Met noodlottige halssnoer EN DE MEESTEE-UITVINDER Radio-programma ZATERDAG 3 SEPTEMBER Military Prijs voor Zweden Zoals algemeen werd verwacht, is de Zweedse capt. H. baron von Blixen-Fi- necke er in geslaagd beslag te leggen op de Military Prijs. Had hü gisteren bij de dressuurproef en de cross-country getoond ver boven de overige deelne mers uit te steken, het springconcours leverde ook een groot sucoes voor deze ruiter op. In hoog tempo en in prach tige cadans werden de hindernissen foutloos door hem genomen en hierdoor werd zijn voorsprong wederom vergroot daar geen der overige deelnemers zonder fouten bleef. De Engelse majoor A. L. Rook te zamen met A. J. Pot en W. G.Hendrickx maakten tien fouten. Een unieke presta tie van de Zweed, die in alle drie on derdelen van deze samengestelde wed strijd winnaar werd. Hij won de Mili tary Prijs voor de tweede achtereenvol gende maal. Ook in het internationale springcon cours voor dames op de „Prijs der Ama zones" bleken de buitenlandse deelne mers superieur aan onze landgenoten. Het was opmerkelijk, dat de dames ge middeld snellere tijden maakten dan de heren. Vijf amazones reden het par cours zonder een enkele fout. Onder haar bevond zich onze landgenote mej. Van Zinnicq Bergmann. hetgeen een verrassing was, daar zij geruime tijd niet aan dergelijke wedstrijden had deelgenomen. Het springconcours om de „Prijs van de Rotterdamsche Jockey Club" kon in zekere zin worden beschouwd een voorproefje van hetgeen men in de landenwedstrijd te aanschouwèn zal krijgen. Een honderdtal paarden, waar onder de beste Europese verscheen aan de start en ofschoon de hoogte der hin dernissen nu ten hoogste nog 1.25 me ter bedroeg, kan thans reeds worden aangenomen, dat de Franse équipe straks een uiterst goede kans zal maken. Ook op dit nummer bestond een bui tenlandse hegemonie, vooral van Franse' zijde. Commandant Chevallier, die reeds vroeg in de middag op Selika startte, reed het parcours zonder fouten, doch buitendien bleek zi)n tijd van 79 secon den zo scherp gesteld te zijn, dat de overige rijders, wilden zij de ereprijs voor hun land alsnog bemachtigen, ge noodzaakt werden hoog spel te spelen en meer risico te nemen dan hun gele gen kwam. Vooral de .Franse wal" bleek voor velen een struikelblok te zijn. Geen der ruiters heeft verder echter kans gezien de Franse commandant een ogenblik werkelijk te bedreigen. Een fraai resultaat werd behaald door W. G. Hendrickx, die zonder strafpun- ten op de zevende plaats de Nederland se eer in dat illustre gezelschap hoog hield. Het Nederlandse kanspaard Tentation wierp op de Franse wal majoor J. baron van Lynden van zich af en Master, waarschijnlijk op het ogenblik het beste paard, waarover ons land beschikt, deed in de laatste rit van de dag alle Neder landse hoop in rook vervliegen. Alhoe wel deze ruin het traject uiterst snel rondging, werden vier fouten bij een der hindernissen genoteerd, ook al een ge volg van het nemen van te veel risico. Z.K.H. Prins Bernhard, op driepaar den gestart, legde twee keer het par cours af met vier fouten, terwijl hij eenmaal wegens herhaalde ongehoor zaamheid van het paard Tiberius werd uitgebeld. De eindstand van de Military-prys luidt: 1. Capt. H. baron von Blixen-Finecke, Zweden, 47% pnt.; 2. A. J. Pot, Hilver sum, 1311/6 pnt.; 3. W. G. Hendrinckx, Grathem, 150 7/17 pnt»; 4. Maj. A. L. Rook, Engeland, 1981/4 pnt.; 5. F. B. M. Deurvorst, Terborg, 239% pnt.; 6. C. A. Hiemstra, Gorinchem, 250 pnt. Eervolle vermeldingen verkregen: D. Siem Jr, Biltnoven, met 2551/4 punt en mevrouw C. M. de Hoog, Den Haag, met 480 2/3 punt. Springconcours om de „Prijs der Amazones": 1. Mevr. Hoffmann, Brussel, Orval, 0 fout, 79 2/5 sec.; 2. Mevr. Swetenham, Engeland, Vixen, 0 fout, 813/5 sec.; 3. Mevr. Hoffmann, Brussel, Urfé, 0 fout, 84 4/5 sec.; 4. Mevr. Legrand, Brussel, Carocella, 0 fout, 90 sec.; 5. Mej. S. van Zinnicq Bergmann, Vught, August, 0 fout, 94 3/5 sec. Springconcours om de „Prijs van de Rotterdamsche Jockey Club": 1. Chevallier, Frankrijk; Selika, Ofout. 79 sec.; 2. Luit. G. Zackrisson. Zweden, Horthy, 0 fout. 80 1/5 sec.; 3. Maj. A. Mettler, Zwitserland, Belle Fleur, Ofout, 85 sec.; 4. Maquis III, Frankrijk, Ca- vallé, 0 fout, 86 sec.; 5. Lieut, de la Sayette, Frankrijk, Princesse d'Eternes, 0 fout, 87 sec.; 6. José Hoffmann, België, Orval, Ofout,874/5 sec.r 7. W. G. Hen drickx, Nederland, Tango, 0 fout, 89 4/5 sec. SCHAKEN Afvalwedstrijd van Leidse Schaakbond start volgende week Voor de afvalwedstrijd van de Leidse Schaakbond om de „Ooms-wisselbeker", hebben zich 97 deelnemers aangemeld In de eerste ronde worden 33 partijen gespeeld, zodat aan het einde daarvan met de 31 vrijgelote spelers 64 spelers de tweede ronde ingaan en er ten slotte vla 32. 16 en 8 na resp. de 2e. 3e en 4e ronde vier spelers overblijven, die ineen halve competitie om de wisselbeker zul len strijden. Wij zijn nieuwsgierig of de tegepwoordige bezitter. A. Barkema. die in de eerste ronde is vrijgeloot, zich zal weten te handhaven. Gelilk bekend moe ten de hoogst geklasseerde nummers hoog hier in de betekenis van 1. 2 enz) steeds winnen, omdat bij remise de zwakker geklasseerde naar de volgende ronde overgaat. En het steeds op winst moeten spelen is altijd een zware op gaaf! De indeling voor de eerste ronde, die in de komende week zal worden ge speeld, luidt als volgt: v. d. Wijngaarde (86)Verduin (23). Preenen 428)— Bink (97), Maat <69)mr Mulder (9). Bouter (78)De Roo (72) Van Bunen <94)Van Weeren (89), Van den Bosch (57)—L. W. Turk (4). Teleng (11)— Koppen (87). Van den Oordt Jr (17) J. G Turk (50), Noorduin (79)—J. Gal- jaard (71). Van der Leek (34)J. Koet (10), Olyerhoek (47)Borgmeyer (44), Kooy (38)Schtisz (3). Kantebeen <8) v. d. Wijngaard (62), Horree <45) Van Laarhoven (70). Volders (22) Duyverman (76), Kroon (95)Monnée (32), Van Egmond (80)Rhjjnsburger (77), Padding (55)Ouwerkerk (58), Jac. Galjaard (20)—Moonen (29), Kui lenburg (84)— Den Tonkelaar (24). Jerry Bey (1)Van Renswoude (53), Van der Meer <18)Van Strien 93) Spek (36) Van Wijk (12). F. J. Galjaard (82) Kanbier <5), Zwaan (26)Anes (39), Vlugt (19)J. de Jong (63), Baart (74) —Vermet (35). Van Bilzen (83)—Van den Bosch (43), Geyer (25)Varkevis- ser (48). Optendrees (56)Van der Mei den (75). Van der Meulen (31)—Bizot (30), Dallinga (49)Lammens (64), Va- vier (85)Jansen (88). Sportsplinters ASC speelt morgenmiddag op haar teirein een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Haagse derde klas- ser VCS. Rood-zwart treedt aan in de volgende formatie: P. de Boer, L. v. d. Valk, M. Boender, J. de la Bije, P. v. Nierop, W. Rietbergen, A. v. Laarho ven, C Stol, R. Brard, H. Vreeken. A. v. Duuren. De-A- en B-klassers van Swift- Combinatie rijden morgenochtend een trainingsrit over een afstand van 100 km. De C-klassers nemen genoegen met 40 km. Te Boston is op 71-jarige leëftijd overleden de oud-wereldkampioen ach ter grote motoren, de Amerikaan Ro- vert Walthour. Hij maakte in de eerste decennia van de 20e eeuw grote naam door talrijke overwinningen zowel in zesdaagsen als achter de motor. PAARDE SPORT KORTEBAAN DRAVERIJEN TE RIJNZATERWOUDE. De Draverij vereniging Rijnzaterwou- de Vooruit organiseert Dinsdag as. weer een kortebaan draverij. Van de zijde van de rijders is er grote belang stelling. Reeds 33. waaronder vele van de beste en snelste paarden, zijn Inge schreven. Wij laten de namen hier vol gen: Akron B, Abdullah Scot, Edel Rolls. Integriti Scot, Lord Quettevile, Harras. Edelman, Lord van Fresana, Dictator Spears. Nuni Brewer, Lucki Fanfare, Kalumet Axkit, Jay McGre gor. Excellentie Brewer. Miss A, Leo Axkit. Jonker Axkit, Klazina Axkit, Jim Wilkes, Maarten Sprencer, Moun Aeniei\ Eduard Anvil, George Wilkes, Dutch Hanover, Ju Ju, Aliouez, Lion, Laetare A. Gratie Hanover. Herold Mc G, K. Friesin, en Juliana Lee. iro ETALAGEWEDSTRIJD OP KOMST! GROTE JAG etiket van de Jago shiwb «lit Bedaar aorgvuld.g *ieM0 verschaffen voor cen oo bezorgde vacantte in het buUenland voor rekening van jago bezorgde vacant.e .n het - "-Y.-axs.QO^ (Adv DUIVENSPORT De Rhijnmonders (Katwük aan Zee) Wedvlucht vanaf Roosendaal 72 km. Uitslag: Kleen 1. 18, 21, 23, 24, 25; Van Schie 2; Schalkers 3, 5, 7; Hoek 4, 16; Aanhane 6, 7; Barnhoom 8; A. van Egmond 9, 20; Schaap 10. 12; Den Duik 11; Varkevisser 14; Knets 17; Grimbergen 22; Boon 27, 28; Haasnoot 13; Belt 15, 29; Degens 19, 26. De eerste prijswinnende duif bereikte een snelheid van 908 m per minuut, de laatste 793 m. WIELRENNEN. Rik van Steenbergen onderscheiden De Belgische professional wielrenner Rik van Steenbergen heeft uit handen van de Belgische minister van Gezond heid, A. van Glabbeke, de medaille van de kroon-orde met gouden palmen ont vangen. Prins Regent Karei heeft Van Steen bergen deze onderscheiding toegekend wegens het behalen van de wereldtitel op de weg te Kopenhagen. Per jaar een millioen voor reclame en onderzoek (Van een bijzondere medewerker). Een millioen gulden per Jaar wordt door het Centraal Bloembollencomité uitgegeven ter bestrijding van de kosten van het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse en van de recla me. welke in het buitenland voor het Nederlandse product wordt gemaakt- De cost gaet voor de baet uyt.het zou wel een wonder zijn wanneer de uit gekookte zakenmensen in het bloem bollenvak dit spreekwoord niet hadden begrepen en toegepast. Door middel van een percentsgewijze heffing brengen zij jaarlijks ruim een millioen gulden op om daaruit te bestrij den de kosten, die worden gemaakt om hun product niet alleen te perfection- neren. maar ook het algemeen bekend te maken. Het Centraal Bloembollencomité, sa mengesteld uit afgevaardigden van ver schillende organisaties in het Bloem bollenvak onder leiding van de Voor zitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, is de instantie die beslist over de besteding dezer inkom sten. Wat de reclame-budgetten betreft wordt het hierbij geadviseerd door de Commissie voor Onpersoonlijke Recla me. De verhouding tusseq beide geeft soms wonderlijke situaties', 'want wan neer de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame een bepaald object niet voor legt aan 't Centraal Bloembollencomité, kan dit Comité, hoe graag het ook zou willen, geen beslissing nemen. Waar dit toe leidt, bleek onlangs toen het C. B.C. neiging vertoonde credieten toe te staan voor de voorbereiding ener Inter nationale Flora-tentoonstelling, maar de Commissie het daartoe gedaan ver zoek zonder meer afwees. Een verzoek om subsidie voor „Keukenhof" de natio nale bloemen-tentoonstelling te Llsse, dat door de Commissie gunstig werdge- prae-adviseerd, werd toen weer door C. BC. venvorpei» Al kan men officieel tussen beide beslissingen geen verband leggen, opvallend blijven ze Het CBC, zoals het ook ln de wande ling bekend is, heeft over ihet Jaar 1948 een bedrag van f. 110.000 toegestaan voor het wetenschappelijk onderzoek in het Laboratorium o.l.v. prof. dr T. v Slogteren te Lisse, zomede f. 25 000. voor een nieuwe installatie aldaar, en f. 12 500 aan subsidies voor ander we tenschappelijk onderzoek op het gebied der bloembollenteelt. Aanmerkelijk groter bedragen zijn echter- besteed aan de reclame. Amerika en Canada slokten ruim een half mil lioen op, Zwaden een-en-eerj-kwart ton, Frankrijk en Zwitserland samen anderhalve ton. Waaraan wordt al dit geld besteed? In de VB. en Canada wordt omvang rijk geadverteerd in de tuinbouwtijd- schriften. Op de bloemententoonstel ling te New York werd een inzameling verzorgd, die volgens de N Y. Herald Tribune de grote trekpleister der ten toonstelling was. Hierbij werden fol ders uitgedeeld, die veel aftrek vonden. Affiches, briefpapier in kleurendruk voor dealers, matrijzen voor adverten ties helpen de wederverkopers. - Een vraaggesprek met een bekend tuihbouwredacteür werd door middel van gramofoonpiaten over 33 stations omgeroepen, aan een algemene propa- ganrta-campagne voor snijbloemen in Canada wérd S 10.000 subsidie ver strekt. Twee kleurenfilms hebben sa men 2800 vertoningen beleefd, een nieuwe, in Holland door de cineast Earl B. Brink opgenomen kleurenfilm ..Springtime in Holland" zal ongetwij feld nog meer belangstelling wekken. Ook in Zweden wordt druk geadver teerd en met propaganda-materiaal ■gewérkt, al is de invoer in dit land, FEUILLETON door GORDON MCDONELL. 3) Z(j vroegen mij eerst, waar mijn wa gen stond en gingen er heen, om het meisje te zien. Zij zat nog steeds in dezelfde houding. Opnieuw overviel mü dat eigenaardige gevoel, toen ik haar daar weer in mijn wagen zag zitten. Het was een vreemde sensatie en ik dacht er over, dat zij zich misschien verwonderd getoond zou hebben, als zij ooit had kunnen weten, dat zij nog eens in mUn wagen zou zitten. Ik wendde mü af en bleef bü hun wagen op hen wachten. Ik wilde er niet bü rijn, als zü iets over haar zouden zeggen. De ambulance kwam aanrijden en Ives gaf de verplegers toestemming hun gang te gaan. De volgende plaats, waar zü heen gebracht zou worden, was het bureau van Carson. Dat wist ik nu ook al over haar. Geleidelük aan zou ik meer en meer over haar te we ten komen. Ives wierp mü een snelle blik toe, toen zü kwamen aanlopen, waarna hü het portier opende en knikte. Ik ging met hem achterin zit ten, terwül de helper chauffeurde. Ik begreep, dat er mü nog verdere onder vraging te wachten stond en ik was blü, dat de laan niet ver weg was, zo dat ik daar mün benen weer zou kun nen uitstrekken en het gevoel van op gesloten te zün, weer kon kwüt raken. Toen Ives met zün vragen begon, vloog het mü door het hoofd, dat ik sedert die morgen 10 uur nog totaal geen lichaamsbeweging had gehad en het w as nu vier uur in de middag. Ik moest voor zonsondergang nog wat beweging zien te krügen, anders zou het des nachts weer mis worden en zeer zeker, als ze mü in een bureau zouden vast houden. Het was duideük, dat het ver standigste wat ik doen kon, was, ze zo beleefd mogelük te antwoorden en ho pen. dat ze mü vóór de nacht zouden loslaten. Ives zei: U heeft tegen de briga dier gezegd, dat zü gestorven is door een nekslag. Hoe wist u dat? In mün beroep, zei ik. leer je der- gelüke dingen wel. Wat doet u hier eigenhjk, Majoor? Ik ben met verlof. Wanneer bent u gearriveerd en waar kwam u vandaan? Ik ben een week geleden uit San D:ego gekomen, waar ik twee weken geleden ben binnen gekomen. Uit de Pacific? Ja. e Vertelt u mü eens, waar u mo menteel verblü'f houdt en voor hoe «lang en wat u daarna gaat doen. Ik logeer bü vrienden. Ik zal daar nog drie weken blüven. Dan ga ik naar C'iantico Virginia, waarik benoemd zal w.rden tot instructeur van gevechts- Yiiegers Hoe lang is het geleden-sedert u het laatst met verlof was? Precies een jaar! Waar hoort u tihuis? New-York. Getrouwd of niet? Vrü'gezel. Ouders nog in leven? Ja. En gaat u gedurende uw verlof helemaal niet naar huis? Ik zal waarschünlük een pa&j* da gen naar huis gaan voor ik mün nieu we baan opneem. Wie zün die vrienden van u hier? Kapitein en mevrouw Marford. Hü was mün beste*vriend bü de mariniers. Hü is nu uit de dienst en terug in de studio, waar hü als filmregisseur werkt. U ziet overdag niet veel van hem? Natuurlek niet. Maar ongetwijfeld ziet u mevrouw Marford wel? Ongetwijfeld, als zü tenminste niet met haar baby bezig is, hetgeen mees- tentüds het geval is. U moet dus heel wat tüd tot uw beschikking hébben. Meer dan ik in de Pacific had. Waarom bent u Darkwaterlaan zo- straks ingereden? Ik was op weg naar de heuvels om een beetje lichaamsbeweging te ne men. Ik ging de laan in, omdat die er aantrekkelük uitzag en ik eens zien wilde, waar die uitkwam. Ik had het meisje niet bü mü. Ik heb haar noch in de laan noch ergens anders ver moord. Ik had haar nooit van mün leven gezien. Wb hadden het begin van de laan bereikt. Een patrouillewagen stond aan de kant van de weg. De helper stopte om Ives met de detectives te laten spreken. Ik stapte uit en begon de weg af te lopen. Mijn handen waren lelük begonnen te trillen door al- die dwaze vragen en ik was niet van plan om nog langer in die wagen te blüven zit ten. Ik hoorde de helper achter mü roepen, maar het kon me niets schelen en ik liep rustig door. Het ihteresseer- de me te zien, of hü zou gaan schie ten, maar dat deed hij niet. Hij reed de wagen achter mü aan. Ik bleef nog steeds doorlopen, ook toen ik hem vlak achter mü hoorde en hü moest zün vaart tot vüf kilometer per uur ver minderen, omdat dat de snelheid was, waarmee ik liep. Ik denk, dat hü er wel een beetje dwaas uitgezien zal heb ben en dat gaf mij een zeker gevoel van voldoening. Toen ik aan de plaats kwam, waar ik haar gevonden had. bleef, ik staan. HÜ stopte ook, kwam uit de wagen en •begon „op te treden". Maar het ging hem niet al te best af. Ives was daar veel beter in. Hü was goed genoeg om een burger te intimideren, maar geen marine-vlieger. Ik viel hem eenvoudig in de rede en vertelde hem, waar zü gelegen had, toen ik haar gevonden had. Hij was onmiddellük zeer geïnteres seerd. daar mü bovendien kans zag om op die manier zün figuur te redden. HÜ begon mü vragen te stellen, hoe zü precies gelegen had en waar, en of ik ook nog iets in de omgeving had op gemerkt, mensen, of honden, of iets anders. Ik vertelde hem precies, hoe het allemaal gegaan was. In dit soort dingen was hü goed bü', vlug en nauw keurig en myn respect voor hem begon een beetje te stügen. Hij heette Wilson en hü had heel wat ervaring, dat was duidelük te men. Hü had scherpe, bruine ogen, die alles wat zü zagen met een enkele blik in zich opnamen en toc-h was er een licht in zijn ogen, dat voorkwam, dat zij te veel een sta rende uitdrukking kregen. Zü hadden niet geheel dezelfde scherpe blik van Ives' ogen. maar ze zagen toch genoeg. Achter de afzetting van kippengaas, waartegen het meisje gelegen had, was een cement-temiLsbaan, die bü het er achter gelegen huis hoorde. Ofschoon de weg een laan genoemd werd en ook een laan was in die zin, dat zü aohter de huizen van Chanley Drive langsliep en gebruikt werd voor het deponeren van aival uit huis en tuin, was het in werkelükheid een lanüelük weggetje en nog wel een heel mooi ook. Aan de an dere züde er van waren groene heuvels en bomen en het geheel had een goed onderhouden aanzien; zoiets als som mige delen van Connecticut, als men tenminste olmen voor eucalyptus in de plaats stelt. Wilson nam het gehele toneel in zich op. inclusier de lege vuil nisemmers, die nog aohter de meeste huizen stonden en vroeg mü of het nog net zo was, als toen ik het voor de eerste maal zag. Ik zei hem dat, voor zover ik kon zien. er niets ver anderd was. (Wordt vervolgd) 25). Ja dat ziet er hier op boven staande afbeelding angstwekkend uit! Het w6s trouwens ook angstwekkend. Panda zou, wanneer hü mocht kiezen, veel liever in een vliegtuig zitten, want dit paard kon wel springen, maar miet vliegen. Het is dus begrijpelijk, dat Pan da zich ongerust'afvroeg, waar hij te lande zou komen. Intussen was Ernest Klapper de straat op gerend. De geplaagde man kwam net op tüd om zün uitvinding, met Pan da er bovenop, als een meteoor over de daken te zien schieten. „Kom terug! Kom onmiddellük hier!" riep hij. Dat wilde Panda wel.. maar die vloog op hetzelfde moment met een oorverdovend gekraak door het dak van buurman's huis. „Hoor je me niet?" kreet Ernest Klap per en hü voegde er aan toe: „Nee hij hoort me niet...." Gekweld wankelde hy' terug naar zün verlaten laboratoriummaar inmid dels had het mechanische ros allerlei vreemde wendingen gemaakt door cen aantal zolderruimten en woonkamers heen en nu kwam het, mét Panda, on verwacht weer te voorschün schieten. „Ja. hier ben ik weer, baas", zei Pan da benauwd. „Overrijd me niet!" kreet Klapper. Dat scheelde ook maar een haartje. Triaxion Enige tijd geleden hebben liefhebbers van de showfilm hun hart kunnen ophalen aan de meesterlüke Amerikaanse film „Bathing Beauty". De tallozen die toentertüd hebben genoten van de Amerikaanse gave, om dit genre film tot in de perfectie uit te werken, zullen deze week ongetwü- feld hun weg vinden naar Trianon, waar dezelfde Esther Williams in „This time for Keeps" andermaal haar weg vindt over het toneel, in het water en in de liefde. Het scenario moge nog onbeduidender zün dan dat van haar eerder vermelde film, wat de voor naamste kwaliteiten van de thans draaiende film betreft, deze zün zo mogelijk cp nog hoger niveau gekomen. Weliswaar wordt het waterballet van „Batfning Beauty" niet overtroffen, zelfs niet geëvenaard, doch vooral in kleur en afwisseling wordt in „This time for Keeps" iets zeer büzonders geboden. Men lette bjv. op de voortref - felüke kleuren van het sneeuwland schap. van de opbloeiende lente, ook van vele binnenscenes. Op een heel an der gebied wordt hier bereikt wat in- dertü'd in ,.A matter of life and death" aller bewondering afdwong. Niet steeds, wel grotendeels wordt dit hoge peil van de kleurenweergave gehandhaafd. Uiteraard biedt deze film een over vloed van zang, van show en van ro mantiek. De Amerikaanse filmindus trie gaf andermaal blijk, cp dit terrein althans heer en meester te zün! Casino In „Die dwaze mr Jones" is Red Skelton, een der nieuwe Holly- woodse komiekelingen, een man van de beruchte 12 ambachten en 13 ongeluk ken. En hü weet daar wel weg mee! Van het ene baantje rent hü naar het andere en tenslotte zit hij precies mid den in een moordzaak. De politie ver denkt hem. anderen verdenken hem, doch tenslotte blükt een butler, zoals in vele detectieve boeken, de schat- en schatrüke man vermoord te hebben. Voordat de politie hier achter komt, gebeurt er bijzonder veel. Wilde achter volgingen, grootse gevechten, veel ge gooi en gesmüt volgens het aloude recept, dooh in een nieuw en fris pakje gestoken, aangepast aan de attributen welke opgeslagen liggen in een pakhuis voor overgebleven legergoederen. Een voudige humor ten overvloede, gelach in de zaal idem dito. En dit terecht. Red Skelton toch weet met eenvoudige middelen heel dwaas te doen. Rex De bezoekers van dit theater kunnen zich het hart ophalen aan twee spannende filmwerken. Voor de pauze kan men genieten van „De Grote Tiein- roof", waarin listige gangsters een ex- pressetrein met een millioen dollar aan goud aan boord in het luchtledige laten een der beste afnemers, nog immer ge- contingenteerd. Zweedse journalisten brachten op uitnodiging een bezcekaan de bloeiende bloemenvelden. In Engeland trok een inzending op een show van de Royal Horticultural So ciety zeer grote belangstelling. Een pro pagandamiddel. dat daar met uitnemend succes wordt toegepast, ls de Jeugd inte resse voor de bloemen bü te brengen. De prijsuitreiking voor door de Londense jeugd zelfgetrokken narcissen werd een evenement, dat in de bladen veel aan dacht trok. Ook met tegenslagen heeft men te worstelen. Nadat men voor de Zweedse wederverkopers ruim 200 galvano's had laten vervaardigen van een „kleuren- set" van 34 stuks, op aanvraag van een deel dezer detailhandelaren, kwam plot seling de beslissing, dat men dat jaar geen prüscourant in kleurendruk zou uitgeven. Alle moeite en kosten waren voor niets! In Frankrijk strandde men op de ambtenarü. Daar werd een zending fol ders van eind Augustus tot eind October aan de grens opgehouden, omdat de autoriteiten zo traag waren met het geven van de invoervergunning. Toen ze eindelijk in het land van Marianne arriveerden, was het eigenlük al te laat! Dergelüke tegenslagen echter ontmoe digen de propagandisten voor de Ne derlandse bloembollen niet. Zy' gaan door met In het buitenland reclame te maken voor hun product, en de stille werkers in het laboratorium zorgen er voor, dat dit product gezond en goed is. en beantwoordt aan de propaganda die ervoor is gemaakt! verdwünen. Gelukkig beschikt de spoor- wegmaatschappü over een speurder die nog handiger is dan de boeven, zodat al les ten slotte goed afloopt, behalve dan voor de gangsters. In de tweede film „De Gevangenen van Mesquite", fun geren, de Musketiers, drie smetteloos ge- klede cow-boys als gevangenenbewakers. Zü komen op het idee op hun ranch gevangenen tewerk te stellen, daar de plaatselüke gevangenis boordevol zit, hetgeen niet bevordelük is voor de ge zondheid van de bewoners van dit in stituut. Een aannemer, die fheent de laagste Inschrijver te zün voor 'n nieuw te bouwen gevangenis, vreest, dat door de kampen van de Musketiers de bouw niet zal doorgaan en probeert de goede gang van zaken te verstoren. Hetgeen •hem uiteraard niet lukt. Luxor Voor de heer Cecil B. de Mille kan nagenoeg niets te overdadig en niets te groot zün; hü zoekt het meestentijds in het uitzonderlüke vo lume. In North West Mounted Police, welke hü produceerde en regisseerde, heeft deze grote man van Hollywood zich enigszins gematigd. Er komen wel scènes in voor met tientallen en nog eens tientallen Indianen, doch neen münheer De Mille, de oude massa scènes, het pompeuze, de overbrulsende kracht zijn niet in deze film te vinden. Zeker, wü willen het niet ontkennen, er zün machtige momenten, indrukwek kende. overvloeiend van spanning en actie. De "kleuren zün nu en dan fel en scherp, de natuur is schoon en fraai. Het geheel echter: toch nog niet zó gek münheer De Mille! Zü, die span ning en liefde, gevechten en geschiet, charges en slinkse overvallen bemin nen, zullen hun hart kunnen ophalen aan de film. Uw succes is in die zin gewaarborgd! Het camerawerk is uiter aard vrü star in die grote ruimten, doch nu en dan zün er wel opwindende, bloe derige of lieflüke close ups. En dat is een punt voor U münheer T>e Mille! De rode uniformjassen van de stoere bereden politiemannen uit het Canada van vele en vele jaren geleden, zün mi litair gezien ondingen; U echter mijn heer De Mille zag deze jasjes met het oog van een technicolor filmman. Uw oog was scherp 1 Zo ook die van de na maak Indianen: hoeveel van die man haftige bonken van politiemannen wel niet sneuvelden hebben wij maar niet geteld, het waren er wel heel veel. Tot slot dit münheer De Mille, Cary Coo per heeft U omgetoverd in een wel heel edelmoedig man uit Texas, Madeleine Carroll in een erg verliefde verpleeg ster en in een erg moedige en Paillette Goddard in een schone en geraffineer de dochter van een der leiders van een verschrikkelijke opstand. Met de happy endings werd overigens wel erg gegoo cheld! Over het algemeen zün wij wel tevreden münheer De Mille, Uw film geeft een humoristische en spanner.de verpozing. Lido De inhoud van de zeker reeds van enige jaren geleden daterende Tsjechische film „Met de ogen der lief de" herinnert enigszins aan die van d'Alberts opera „Die toten Augen". Er is een dosis sentimentaliteit en pathetiek. En daarbü het van de Tsje chische films bekende trage tempo. Dat neemt echter niet weg, dat men er dlkwüls met genoegen naar kan kij ken, al wordt af en toe het domein van het even lachwekkende betreden. Maar een actrice als de gevoelige en aantrek- kelüke Vlasta Matulova, die hier een zware dubbelrol vervult, heeft niet al leen prachtige -ogen, doch bezit ook andere goede kwaliteiten. Ge ziet haar als een blinde, jonge vrouw en als haar zuster: door een noodlottige vergissing worden zij beiden verliefd op dezelfde man, maar het einde brengt een ver rassende oplossing. Het geheel speelt zich af in een ar tistiek en smaakvol milieu met cello- spel (Dvorak), beeldhouwen en uitzen dingen voor de radio, waaraan de re gisseur zijn hart verpand heeft. Zelfs de nuchtere Hollander behoeft zich bü deze moderne romantiek niet te ver velen, omdat er bü deze geïdealiseerde liefdesgeschiedenis toch wel even eeQ snaar van zün verhard hart getroffen wordt. VOOR ZONDAG 4 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) KRO 8.00 nieuws; 8.15: pianowerken; 8.25; inleiding; 8.30: Hoogmis; NCRV 9.30; nieuws; 9.45: Philharmonisch Sympbonle Orkest; 10.00; (IKOR) kerkdienst, 11.30: werken van Dietrich Buxtehude; KRO 12.15: apologie; 12.35: gram.pl.; 12.40; orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: orkest zonder naam; 1.45: uit het boek der boeken; 2.00: gedeelten uit ..Das Marlönleben"; 2.25: kamermuziek; 2.45: kroniek beeldende kunsten; 2.55: colle gium Musicus Amstelodamense; 3.30: lezing; 3.40; het Melachrino Orkest; 4.10: sport; 4.25: vespers; NCRV 5.00: kerk dienst; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: psalmen van Sweellnck; 7.15: kent gü uw bybel?; 7.30. nieuws; 7.45: gram.pl.; 7.50: ln 't boeckhuys; 8.05: de gewone man; 8.12: uit en thuis, 10.37: actualiteiten; 10 45: avondgebed en liturgische kalen der; 11.00: nieuws; 11.1512.00: muziek van TsjalkoXskl. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00: nieuws; 8 15: postdulvenberlchten; 8.17: socialistisch strijdlied; 8.20: de wandeling naar de paradijs tuinen; 8.30: rusten zon der roesten. 8.40. meisjeskoor ..De' Kre kels"; 9.10- postdulvenberlchten; 9.15: verzoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: Meester-trlo; 10.30' in de tuin der poëzie; 10.5(1: de Jonge Flierefluiters, 11.15: triangel; AVRO 12.00: Kon. Militaire Kapel. 12.30: de Zondagclub; 12.40; een Internationale snelvlucht; 1.00: nieuws; I.16: mededelingen: 1.20: Romancers; 2.00: pianomuziek; 2.05: boekenhalfuur; 2.30: Omroepkamerorkest; 4.00: Skymas- ter6; 4.30: sportrevue, VARA 5.00; muziek vereniging „Eensgezindheid 5 20: man nenkoor; 5.40: Cor Steyn's orgel-ensemble; 6.00 nieuws; 6.15: sport; VPRO 6 30: studlodlenst; 7.00: (IKOR) lulsterclubs opgelet; 7.30: (IKOR) het woord spreekt ons aan; AVRO 8.00: nieuws; 8 05: repor tage; 8.15: Promenade Orkest; 9.00: de Speeldoos, 9.20' even afrekenen, heren; 9.30: waltztime; 10 00 de Yale Glee Club; 10.25: chansons-serenade: 11.00: nieuws; II.1512.00: avondconcert. VOOR MAANDAG 5 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) NCRV 700; nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; 7-30. gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Lauda- mus; 8.45: vloolsonates; 9.15: zlekenbe- zoek; 9.30: commentaar op het kussen gevecht; 9.40: muziek bij het werk; lO.OO- Radio Phllh. Orkest; 10.30: morgendien» door ds J. M. Mulder; 11.00; Helnrlcü Schlusnus zingt; 11.20: van oude en nieuwe schrijvers; 11.40: pianorecital. 12.10: Philip Green en zijn orkest: 12.30- mededelingen; 12 33: muzikaal maanfl- blad; 1.00: nieuws; 1.15: Mandollnata; 145: Amellta Espana zingt; 2 00: uitzen ding voor de schooljeugd; 2.30: ..id* Messiah", oratorium; 3.30: 6extet Jonm Kroon; 4.00: bijbellezing; 4.45: gram-P'-; 5.00: het kleuterklokje klingelt; 5.io- dameskoor; 5.45: tropenklnderen ln Fries land; 6 00: de Vijf Zapakara'a 6.15: sport. 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: nieuws. 7.15: onder de NCRV-leeslamp: 7.30: Beet hoven-concert; 9.20: een snufje land. een lepel water; 9.50: met band en plaat; lO.m- Sweellnck-kwartet; 10.45' avondoveraen- king; 11.00: nieuws; 11.15: pianowerken, 11.3012.00: Rhapsodla-sextet. Hilversum II (416 M.) VARA 7.00J nieuws; 7.15: gram.muzlek; 8.00: nleuw?; 8.15: planoduo; 8.40 orgelspel; kamermuziekconcert; VPRO 10.00: de ouden van dagen; 10.05: morgenwljuins door ds J. J. Thomson; VAJRA 10 gram.pl.; 10.30: voor de vrouw; 1045. regenboog; 11.25: bas-bariton en ph°°: 11.40: voordracht: 12.00: Cor Steyn met Accordeola: 12.30: mededelingen: 12.33- voor het platteland; 12.38: vacantle-ove.- pelnzlngen; 1.00: nieuws; 1.15: kalenden 1.20: Gregor Serban en zijn orkest; i*3; gram.pl.; 2.00: Nederlandse vioolmuziek»; 2.30: onze dampkring; 2.45: 3.05: met de hakken over dc sloot: 4 ju- fragmenten uit Der Frelschütz; 5 00: w school is uit; 5.30: gram.pl 6.00: nieuws. 6.15: varia; 6.20: Malando en zijn orkest. 6.45: parlementair overzicht; 7.00. ..don Dinsdag"; 7.30: alt en plano: 8.00: nieuws. 8.05: volk en toneel: 8 15 Promenade ur kest; 8 50: de Ducdalf; 9.10: P.s. actue» kanttekeningen; 9.40: nieuws van de vei gaderlngen van de Europese raad; vm- Radio Phllh. Orkest: 11.00: nieuw»; —12.00: gramjnuzlek.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6