Komende K. O. programma biedt Elck Wat Wils Zegenrijke arbeid ter culturele opheffing STADSNIEUWS De Mens NA zijn Arbeid ZATERDAG 3 SEPTEMBER De culturele betekenis van de Stichting: „Kunst, Ontwikkeling: en Ontspanning" is sinds enige jaren bekend en zii wordt in brede kring ge waardeerd! Lagen van de burgerij in kennis te brengen met kunst- cn geestes- uittingen, waarvan deze tot voor kort verstoken moesten bliiven, omdat daartoe voldoende gelegenheid of geld ontbrak: dat is voorwaar een edele doelstellling! En hoe zeer heeft deze Stichting, welke tegen uiterst lage prijzen zonder enig winstbejag werkzaam is en ten dienste staat van alle gods dienstige en politieke richtingen, haar zegenrijke, arbeid, mede met de steun van gemeentelijke overheid en ongeveer 100. werkgevers, weten te ontplooien! Dank zij het ijverig bestuur, dat zich steeds van te voren persoonlijk op de hoogte stelt van hetgeen toneelgezelschappen, orkesten en artisten te bicden hebben en daarbij uiterst selecterend te werk gaat. zijn dan ook bij voortduring de nodige waarborgen geschapen voor uitstekende pro gramma's. welke aan de hoogste eisen voldoen, zodat de inschrijvers niet bedrogen uitkomen! Verheugende en onverflauwde belangstelling Men weet dat allemaal van K. en O.: zodoende mag het eigenlijk géén ver wondering baren, da.t in deze tiid. waar in een ieder de grootste moeite heeft, de eindjes bij elkaar te knopen eri bezui niging dus overal hoogtij viert, zulks geenszins het geval is onder de inschrij vers van K. en O., die in het afgelopen seizoen niet minder dan 7600 bedroegen. Men weet ook. dat K. en O. een van de zeer weinige instellingen in den lande is. die zulk prachtig werk verrich ten en men geeft blilk van de zeldzame gelegenheid te willen profiteren: de con certen gemiddeld bezocht door 1000 personen waren in het afgelopen sei zoen Dractisch uitverkocht en men zal in het komende ieder toneelstuk twee driemaal moeten opvoeren, omdat niet aan alle aanvragen voldaan kon worden. Men voelt, dat ..kunst" geen overbodige luxe meer is. doch dringende levens noodzaak! Zo zal dit seizoen ook de „ontwikke- lines"-sectle uitgebreid worden: er ko men drie nieuwe cursussen, nl. in Ned. Taal. Ned. Letterkunde en Lattin (op verzoek) en van de bestaandp cursussen zullen vervolgcursussen gemaakt wor den Het feit. dat in het afgelopen seizoen de filmvoorstellingen men weet welke interessante films, die op de gewone voorstellineen geen plaats kunnen vin den. geboden worden door niet min der dan 12475 personen bezocht werden spreekt eveneens boekdelen! Ï^AAR EEN „EIGEN HUIS"? Wij hoorden dit alles tijdens een dezer dagen gehouden persconferentie, waarbii er noe eens met de meeste na druk op gewezen werd. dat k. en o. er in geslaagd is culturele belangstelling te wekken bl.i categoriën bij wie zulks voorheen niet bestond. Er zijn nieuwe bronnen aangeboord. Bovendien steunt K en O het goede en verantwoorde rmPteurisme. o.a, door middel van de NATU-cursussen Men denke overigens niet dat K. en O een melkkoetje is, waaraan naar believen getrokken kan worden, want ook K. en O. moet met haar financiën woekeren enhetgrootste deel der subsidif wordt verslonden door de administratieve onkosten, welke nu eenmaal aan deze omvangrijke organisa tie met haar groene- en gele kaarthou ders zijn verbonden. Grote runder-show te Leeuwarden en Den Bosch FRIES EN NED. RUNDVEE STAM BOEK PRESENTEREN 3400 KOEIEN EN STIEREN. Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van het Fries Rundvee Stam boek en het 75-jarig bestaan van het Nederlands Rundvee Stamboek zullen te Leeuwarden en Den Bosch deze maand tentoonstellingen worden ge houden, waar men resp. 2500 en 900 koeien en stieren zal kunnen bewon deren. De tentoonstellingen vormen tezamen de grootste show van runde ren, die ooit op Nederlandse bodem werd gehouden. Leeuwarden zal uitsluitend dieren uit het eigen stamboek naar keuze van de aangesloten fokkers tonen. Te Den Bosoh zal men zowel een selectie uit het Fries-Hollandse zwartbonte slag, uit de roodbonten van het Maas-Rijn- IJsselslag als uit het minder bekende Groningse blaarkoptype kunnen zien. De selecties voor de Bossche expositie wor den door provinciale en streekfokver- enigingen gemaakt. Aan beide tentoon stellingen zijn kampioenschappen en pryzen voor de beste groepen uit stal len en afstammelingen van een stier of koe verbonden. Er heerst hiervoor enorme belang stelling uit kringen van de bijna 220.000 Nederlandse veehouders, zo wel als uit het buitenland. In het büzonder uit België, Frankrijk, Luxemburg, Italië, Engeland, Duits land en Zuid-Afrika is een groot aantal brieven ontvangen van offici ële personen, fokkers en handelaren, die daarin hun komst op beide ten toonstellingen melden. Het Rundjveestamboek exposeert op 23 en 23 September, waarna de Friezen op 28 en 29 September te Leeuwarden volgen. Men heeft de tentoonstellin gen zodanig gecoördineerd, dat aan buitenlandse bezoekers de gelegenheid wordt geboden zich op het gebied van de Nedrlandse veeteelt enige dagen te oriënteren, DE UITZENDING VAN DIENSTPLICHTIGEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roosjen (A R.) in verband met het vragen van een bereidverklaring tot uitzending naar Indonesië aan dienst plichtigen van de lichting 1950, heeft de Minister van Oorlog geantwoord, dat het in zijn bedoeling ligt bij de uitzen ding van dienstplichtigen naar Indo nesië. voor zover zulks met de belangen van de dienst is overeen te brengen, re kening te houden met de persoonlijke belangen van hen, die op grond van de geschiktheid voor de dienst in de tro pen voor uitzending in aanmerking ko men. De minister is bereid de minderjarige dienstplichtigen in het vervolg bij het stellen van de vrpag, of zij voorkeur voor uitzending naar Indonesië hebben, er ten overvloede op te wijzen, dat ver ondersteld wordt, dat zij het te geven antwoord vooraf met hun ouders, c.q. voogden hebben besproken en bij geble ken meningsverschil verplicht zijn daar van mededeling te doen. Elke afdeling moet zich overigens zelf bedruipen. Ook is er herinnerd aan het feit. dat K. en O. zich niet beweegt op terreinen, waar anderen reeds in voorzien: zo is er hier ter stede in instelling, welke kamermuziekuitvoerlngen verzorgt en op welk terrein K. en O. zich dus niet beweegt. Als wensen voor de toekomst noem de de voorzitter van het Bestuur, de heer IL de Wilde, in de eer«te plaats een „eigen centrum", waarin o.a. ver gaderingen, lezingen en cursussen ge houden kunnen worden. Howel men er zich zeer goed van be wust is dat deze wens voorlopig uiterst ,v>oeilük te verwezenlijken zal zijn, wor den echter thans tóch reeds middelen beraamd, om een start te maken met het ver2amenlen van fondsen voor een eigen huis", zit het een nieuw, dan wel een bestaand, dat dan voor het beoogde doel getransformeerd zou kunnen wor den. Een andere wens is vanzelfsprekend het winnen van nóg meer inschrijvers te Lelden en omgeving: des te meer kan het K. en O.-bestuur allen geven! HET KOMEND PROGRAMMA Wat nu het programma voor het ko mende seizoen betreft: 1. voor gele zowel als groene kaarthouders: het Rotter dams Philharmonisch Orkest zal onder leiding van Eduard Flipse wederom vier concerten geven. Solisten zijn Vityra Vronski en Victor Babin (piano-duo), Willem Noske (viool). Stefan Askenase (plano) en Cor de Groot (plano). Zeer speciaal wordt de aandacht gevestigd op een speciale muzlekge- beurtenis van de eerste rang: n.I. de uitvoering van Bach's „Hohe Messe", door het koor van de Ned. Bach-ver- eniging en het Concertgebouw-orkest onder Ieidine van dr Anton van der Horst on 11 Actober in de Hooglandse Kerk. Solisten zijn: Mea Nabcrman, Annie Hermes (alt). Jan Schipper (tenor) en Guus Hoekman (bas). Als bijzonderheid zii hierbij gemeld, dat het orkest zal plaats nemen onder- en het koor op de gaanderijen rond het orgel. Deze uitvoering vindt plaats in samenwerking met het Leids Akademisch Kunstcentrum, waardoor mede de toegangsprijs zeer laag ge houden kon worden. t Voorts zal K. en O. solisten-concerten en zang-uitvoeringen in samenwerking met plaatselijke verenigingen organise ren. Op toneelgebied komen twee series van vier voorstellingen met uitsluitend de beste stukken uit de repertoires van Co- media. het A'dams Toneelgezelschap, de Haagse Comedle en het R'öams "toneel. O.a. zal het A'dams Toneelgezelschap het blijspel ..Een Midzomernachts- droom" van Shakespeare geven met mur ziek van Felix Mendelson-Bartholdy. 2 Speciaal voor de groenekaarthou- ders. die vanzelsprekend ook de hier boven genoemde concerten enz. kunnen bezoeken, geeft het R'dams Philh. Or kest onder directie van Flipse nog drie oonulaire concerten en komen er. vijf series voorstellingen van dé beste gezel schappen van ons land: n.I. het R'dams Toneel. Comedia. het Vrije To neel van Cor Ruys het Nëd. Volksto neel en het A'dams Toneelgezelschap. De aandacht zij voorts gevestigd op de speciale avonden, uitsluitend voor oersoneelsleden van de bedrijven, waar uit men er vi1f kan kiezen, terwijl het gezelschap „Residentiekunst" nog drie operette's zal geven. HECHTE PLAATS' IN DE HARTEN! Het bovengenoemde betekent slecht? een green uit al hetgeen K. ën O. dit seizoen ziin inschrijvers gaat bieden, af- eze'en van h5* uiteebreide ontwikke lingswerk en de talrijke filmvoorstellin gen. Genoeg om er een rijke keilze uit te kunnen doen. $elke zowel de^ele- als groene kaarthouders ten voilé zal vol doen en zeker niet nalaten- kan hun kunstzinnige zowel als geestelijke aspi raties te bevredigen! K. en O. heeft zich een grote en hechte plaats in de harten der Leidse burgerij en die van de omgeving ver overd: wij zijn er van overtuigd, dat zulks ook uit het aantal inschrijvers voor het komend seizoen duidelijk zal blijken! „Wij varen in de mist". Uitspraak van een politicus, wiens naam mij ontschoot, doch waarvan de porté eerst dezer da gen tot in 't diepst vay mijn ziel gekerfd is. De oorzaak is simpel. Niet een stormachtig avontuur op de wijde Oceaan. Slechts een tochtje in een slanke wherry, U weet wel, zo'n rank sigarenkistje van het dunste cederhout, waar van enkele reten met 'n stukje zij zijn dichtgelapt. Zo'n bootje, waarmee ge dus slechts tegen een puntige kei be hoeft te stoten en ge wordt naar de bodem van het meer gezogen.. Na 'n luchtig Warmond's feestje, was ik genoodzaakt tegen midder nacht de tocht naar de andere zyde van de Kaag te ondernemen, waar het bed lokkend wachtte. Na luohtige feestjes ben ik door gaans met goede moed bezield! Zelfs wanneer mist, water en land omhult. Gewapend met stormlamp en knijpkat U kent dat electrische rateilichtje nog uit oorlogsjaren noodde ik myn partner vrien delijk te middernacht tot deze tocht, hoewel het „zicht" slechts tot riemlengte reikte. Leede en Kaag zijn mij zó ver trouwd, dat ik er iedere inham, iedere bocht, iedere boel en ieder nmpelgoifje meen te kennen. Het begin was veeipeiovend, vooral na ae luidruchtige en opge wekte bijval van ietwat benevelde mede-feestgenoten in de nevel, die de Kaaggeneimen niet kenden en dus geen begrip toonden voor moeilijkheden, die, n£ar ik inner lijk wist, toch wel te overwinnen zouden zijn. Ik zag nog een strookje van de wallekant, maar toendaar waar het water breder wordt, was plotseling elk contour verdwenen: ik voer in een wanhopig dikke, slijmerige, grijze brei en omhuld door een beklemmend-doodse stilte. Het leek, alsof het ijzeren gor dijn aan alle kanten rond mij was neergezakt Wie nooit op water in ondoor dringbare mist gezeten heeft, weet niet wat dit betekent. Herinnert ge U uit oorlogsjaren, hoe moeilijk het is, zich in het absolute duister te oriënteren? Maar dit was ik verzeker 't U duizend maal ontzettender! Geen spatje licht, geen lantaarn van een huisboot, geen rietpluim, geen koe En tóch maar moed houden en doen, alsof alles volmaakt „O JC." is. In een sigarenkistje van ceder hout Lijkt 't U bevreemdend, dat on rust mijn gemoed bekroop? Vooral toen dat ranke bootje, daar waar zich persé de brede doorgang van Lee naar Kaagso ciëteit moest bevinden, plotseling cn hoogst onverwacht tegen een laag stenen schuurde en óp kra ken stond?»b Ik zal U de rappe woordenstroom besparen, die mijn opgewonden partner op dit waarlijk hoogst angstwekkende moment naar mijn onschuldig stuurmanshoofd slin gerde. Een doordringende kreet, om hulp klonk ondanks het .lood zware mistgordijn zó wijd en ztfd over het wateroppervlak, dat dichtbij het raampje van een tot dan toe onzichtbare huisboot er door open sloeg. Een gelig lichtje boorde - zich een baan door de donzige watte- deken en het zouden geen .goede Kaagbewoners geweest zijn, in dien zij ons tegen een uur's nachts niet vriendelijk onderdak verschaft hadden. Om zes uur 's morgens was de mist nog even dik, maar ik moest er van door, omdat de wereld'ver- der draait. Overdag is er echter iets, "dat varen in de mist wat minder angst aanjagend maakt: men ziet een stukje verder dan een vingerlengte en men hoort het toeteren of het doffe tsjoek-tsjoek van vrachtbo ten, die naar Amsterdam moeten, al kennen zelfs beproefde stuurlui bij zulk weer heg noch steg meer. Men hoort ook het schieten van stropers, die deze mist-kans waar nemen en met een reusachtige hond en enkele geweren op een statief in een motorboot speuren naar eenden in 't riet en hagels over het water laten fluiten. Men krijgt bij dit schilderachtig en schimmig tafereel op zijn waarschuwend geroep een nijdig en schor „Verdraaid, je ligt nel- in de vuurlinie" ten sterkende morgengroet, maar al deze ver schrikkingen halen niet bij die tocht door dat huiveringwekkend klamme naohtgewaad, waarin ge niet meer weet, wat boven of on der. links of rechts is. In gemoede: een ander politicus, wiens naam ik wél nog weet, sprak in de ure des gevaars: „Gaat u maar rustig slapen". Dat gevleugeld woord zeiden ook die vrolijke feestgangers bij mijn vertrek. Helaas evenals toen is er ook die nacht niets van geko men Ik heb nooit geweten, dat „va ren in de mist" zó onwezenlijk luguber zijn kon.... FANTASIO. Het Leidse Volkshuis gaat zijn gouden feest tegemoet WERKLUST 1949—1950 BIEDT WEDEROM GROTE VERSCHEIDENHEID. Over enige tijd hoopt het Ldidse Volkshuis aan de Apothekcrsdyk, waarvan mej. M. Ruth nog altijd de bezielende directrice is. het feit .te herdenken, dat het vóór 50 jaar zijn omvangrijke en zegenrijke arbeid be gon. Ofschoon er ongtwijfeld nog vol doende aanleiding zal zijn om bil dit eeuwfeest stil te staan, staat de zo juist verschenen werklijst 19491950 in het teken van dit gouden jubeljaar. Tal van aardige momenten uit het Volkshuisle ven verlichten de tekst, welke laatste ons weer een overzicht biedt van al het geen er in het komende winterseizoen te doen zal zijn. Voor de kinderen is er weer allerlei nieuws en ook voor de 1316-jarigen en ouderen is er een grote verscheiden heid van de meest aantrekkelijke clubs en bijeenkomsten. De ontwikkelings groepen geven tal van belangrijke on derwerpen. waardoor tevens de geest van saamhorigheid en verantwoordelijk heid in het leven wordt versterkt. De voordrachten- en cursussenreeks biedt dit jaar wel zéér veel bijzonders: 17 September wordt het seizoen geopend met een cursus in het Kamerlingh On- nes-lab. over televisie met demonstratie: dan volgt een voordracht over: „Kleu renfilm en foto's opgenomen 30 meter onder de zeespiegel Van de Middell. Zee. Van de cursussen noemen wij een cursus Engels, Ned. taal. E.H.B.O., kant klossen. naaien en knippen enz. Moge in het komende jubileumjaar weer velen een gang naar de Apothekersdiik weten te vinden! Naar de 30.000! Terwijl het' vandaag al weer de laat ste dag is van de tentoonstelling „De mens en zijn Arbeid'' blijft de toeloop onverminderd aanhouden. Tot en met gisteravond passeerden bijna 30.000 be zoekers de controle; daarnaast hebben gisteren ruim 600 leerlingen van scho len uit Leiden en omgeving de tentoon stelling bezocht. Chr. Fröbelschool aan de Herensingel bestaat 25 jaar Het hoofd der school, Mej. N. de Rave, jubileert mee. Het is deze week 25 jaar geleden, dat de ohristelijke Fröbelschool aan de Herensingel, uitgaande van de Ver. voor C-hr. Fröbelscholen werd geopend. Ge lijkertijd zal ook het hoofd der school, Mej. N. de Rave, het feit herdenken, dat zij vóór 25 jaar met de leiding van deze school, waaraan in later jaren de naam van Prinses Beatrixschool werd gegeven, werd belast. De vereniging, welke reeds in 1921 o.l.v. wijlen de beer T. S. Goslinga werd opgericht, opende in 1936 de Clara Dozy-school aan de Oude Rijn 174, ter wijl in dateelfde jaar eveneens in de voormalige openbare school aan de Herenstraat de Prinses Juliana-school kon "worden geopend. Momenteel ont vangen op de door de vereniging geëx ploiteerde scholen ruim 400 kinderen kléuteronderwijs. Het jubileum van de "Prinses Beatrix- söhool zal op 14 September "worden her dacht. De 15e September wordt in beslag genomen door het zilveeren jubileum I van Mej. De Ravee, terwijl de kinderen j op 16 September feest hebben. TENTCAMPAGNE. 1 In een tent aan de Herengracht zul len. te beginnen met morgen, deze week evangelisatiediensten worden gehouden. In deze campagne werken onder het motto: .„Allen één in Christus" men sen, die op dit terrein arbeiden, samen. De tent-campagne is georganiseerd door j een Vereniging, die beoogt, de eenheid in Jezus Christus te openbaren. Voor zitter is de voorganger van de Bvange- j lische Christen Gemeenschap te dezer stede. Aan deze campagne verleent ook ds J L. Nix uit Engeland met het Kerk- orkest „Queens Hall Silver Band", zijn medewerking. SUHARDJO WEER TE BATAVIA. Zal rapport aan Sudirman uitbrengen. Generaal-majoor Suhardjo Is uit Bandjermasin te Batavia teruggekeerd. Hij verklaarde dat de te Band jermasin uitgebroken stakingen niets te maken hebben met de politieke situatie in Zuid-Borneo. Dientengevolge kon hij niet zeggen of tegelijk met het shaken der vijande lijkheden ook de stakingen zouden ein digen. Hij zeide dat het mogelijk is. dat er naast de TNI of de Alri nog an dere strijdgroepen in Zuid-Borneo zijn. De uitvoering van de order „staakt de vijandelijkheden" geschiedt in samen werking met de plaatselijke autoritei ten. Voorlopig zal te Bandjermasin geen plaatselijke gemengde commissie wor den ingesteld. Suihardjo zal Dinsdag naar Djokja gaan om aan legercom- mandan Sudirman en de Republikeinse regering rapport uit te brengen. De Hiswa, 'de vereniging welke voor ae oorlog jaarlijks te Amsterdam onder deze naam een tentoonstelling op het gebied van scheepsbouw en wa tersport hield, heeft besloten in 1950 opnieuw een dergelijke tentoonstelling te organiseren. Gisteren is in Den Haag mgr ar Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau vooor Onderwijs en Opvoeding, dat het contact onderhoudt tussen het Dep. van O., K. en W. en het Kath. Bijzonder onderwijs, overle den. TYPEN 10 v. syst. blind rhytm. en STENO 4 talen 130 lettergr. p. min. 2-3 maanden klaar. Amer. methode KON. ERK. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telefoon 26558 (Advert.) LAATSTE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Het derde en laatste zomerconcert. m de Pieterskerk heeft plaats Vrijdag 9 September a.s. Sylvia van der Hoef (A'dam) viool. Leo Mens en Piet Uiter- linden orgel, zullen zich laten horen De violiste speelt een sonate van Bach en werken uit de Italiaanse School. Het orzeloroeramma geeft behalve een werk van Bach' composities van Franck, Pep ping en Reger. Het programma wordt ingeleid door Leo Mens met de fantasie in a met echowerk van de Nederlandse meester Sweelinck, GOUDEN BRUIDSPAAR. Voor het echtpaar J. D. Nieuwen- huysenKoet, wonende in de Prins Hendrikstraat 23, zijn de gouden hu welijksdagen ingegaan, terwijl op 13 September de trouwdag valt. Dc 70-jarige bruidegom, die evenals zijn 69-Jarige echtgenote nog over een goede gezondheid beschikt, was eerst 18 jaar weikzaam als stoker-machinc- drijver by de Kon. Ned. Grofsmederij om daarua nog ruim 26 jaar als machi nist van het pompstation der Stedelijke Lichtfabrieken dienst te doen. Uit die huwelijk werden 9 kinderen, van wie er nog 7 in leven zijn, en 9 kleinkinderen geboren. Buren en vrienden en niet in het minst de kinderen, die het ouderpaar met grote trouw en liefde omringen, brachten in de afgelopen dagen reeds veel vreugde in de vriendelijke woning. Bruid en bruidegom proficiat! De zanger Henri Welbocren zal Maandag 11.25 v.m. voor de V.A.R A. (gez.pr.) een Frans programma ten gehore brengen, bestaande uit liederen van Fauré. De pianist Cor van Boven zal aan d-e vleugel begeleiden. Ds L. Rijksen, predikant der Ger, Ge- 1 meente te dezer stede, staat met ds M. v. d. Ketterij te Vlaardingen op een tweetal van de Ger, Gemeente te H. I, Ambacht. OPHOGEN TERREIN AAN DE KANAALWEG. Het Aannemersbedrijf voorheen J P. Broekhoven NV. te Nymegen, aan- neemster van de aanleg van het weg- vak LeidenVoorschoten heeft de ge meende aangeboden een terrein, be grensd door de Kanaalweg en de Ver lengde Lammenschansweg, ter grootte van plm. 4 ha op#te hogen met ten minste 40.000 M3 zand (vast profiel k f. 1.75 per M3, tot 0.10 m. -f N.A.P. Het zand is afkomstig van de rijks- zandput in de Room- of Meerburger polder De verdere ophoging kan ge schieden met de uit funderingssleuven komende grond, terwijl het voor het te bestraten terreingedeelte gewenst is kort voor de uitvoering van de bestra- tingswerken een laag vers zand aan te brengen. De N.V. deed deze aanbieding, omdat zy behoefte heeft aan een terrein, waarop zand gespoten moet worden, om dit na uitzakken in het aan te leg gen wegvak te rijden. Het zand zal dus tijdelijk op een grotere hoogte op het terrein worden gestort. Het wil B. en W. voorkomen, dat van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om met terreinophoging ter plaatse een aanvang te maken. De gronden zijn bij het uitbreidingsplan tot industrieterrein bestemd (met uit zondering van het gedeelte ten zuid westen van de geprojecteerde straat dat in hoofdzaak voor woningbouw werd bestemd) en mede in verband met de uitvoering van werken in deze omge ving kan verwacht worden, dat binnen niet te lang tijdsbestek tot het in ex ploitatie brengen van die gronden zal kunnen worden overgegaan. Van het op te spuiten terrein moeten de losse teelaarde en de graszoden wor den verwijderd, terwijl de aangrenzen de sloten moeten worden schoonge maakt. De kosten hiervan zullen plm. f. 6 500.— bedragen, terwijl voorts een bedrag van f. 6.600.— is geraamd voor kosten van voorbereiding, toezicht en afwijking van de te leveren hoeveelheid, zodat de totale kosten f. 95.000zul len bedragen. De N.V, zal verder alles in het werk stellen om nog 20.000 M3 zand te ver krijgen voor het ophogen van een ander 'errein, zulks onder dezelfde voorwaar den. De kosten van opspuiten van 60 000 M3 zand en bijkomende werkzaamhe den. welke in totaal worden geraamd op f. 140.000.—. zullen ten laste van het Grondbedrijf worden gebracht. VERZEKERINGSZAKEN? VERTROU WENSZ AKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Lelden - Telef. 23010 (Adv.) Nieuwe Rijn 46 Een wooid van bezinning. UIT GOEDE BRON. Uit goede bron vernemen wij, dat, en dan volgt er een bericht in de krant of per radio, waarvan het de bedoeling is, juist omdat het uit zulk een goede bron komt, dat het geloofwaardig zal zijn om dus voor vast en waar zal aan genomen worden. Daarom hebben dag bladen bijzondere correspondenten, die ver weg of dicht bij met hun neus om zo te zeggen zitten op de feiten. Want hel is belangrijk voor de berichtgeving een goede bron te hebben. Zo is het ook met de berichten en boodschappen van God. Dag in dag uit nemen wij die berichten op, wij ho ren ze en gebruiken ze. En wij doen dat omdat de bron van dit alles toch boven verdenking moet staan. Maar wie is God? En wat is God? En hoe is God? Nu, daar zijn theologi sche boeken zonder tal vol over ge schreven, en het eind van deze reeks is nog lang niet in het zicht. Dit waren ook de vragen van Mozes, die het bericht van de bevrijding van zijn volk uit de slavernij van Egypte moest, overbrengen. Natuurlijk zullen zij bij Jiet horen daarvan vragen naar de bron. Natuurlijk zullen zij dan pas de geloofwaardigheid van zulk een tij ding aanvaarden als zij weten waar het vandaan komt. En toch heeft God-zelf het aan Mozes gezegd: Ik ben, die Ik ben Het eigenlijke van de goede bron is niet hoe God heet. maar hoe en wat Hü is. De naam van God is aan duizenden bekend, maar hoe en wat Hij is, is voor velen de vraag. Wij kunnen God alleen kennen als wij geloven dat Hij is. en een beloner is dergenen die Hem zoe ken. Als wü proberen willen aan mensen te laten zien wie en hoe en wat God is, is er goed bezien maar één mogelijk heid: Jezus Christus. Als God bekend is door wat Hij is, dan zullen ook de kinderen Gods be kend zijn door wat zij zijn. Niet om de naam alleen die ze dragen. Als wij ons zelf Christenen noemen, betekent dit helemaal nog niet dat wij het zijn. En het. zou voor velen beter zijn maar van deze naam afstand te doen, omdat er geen sprake van is dat wat zij zijn, in overeenstemming met hun naam is. Wat wij horen en weten uit goede bron Is: Dat God is. En Paulus is wel de eerste geweest, die er iets van be grepen heeft ten ópzichte van zichzelf, wanneer hij zegt-,: door de genade Gods ben ik wat ik ben. In dat licht kan hij bezien zijn leven van vroeger, en zijn leven van nu. De heidenen moeten hun goden bij name weten. Het noemen en het geven van namen, het klassificeren en rubri ceren, het indelen en uitwijzen. dat alles is en blijft het heidendom van elke tijd. Ook het Christelijk heiden dom van elke tijd. God echter vertoont zich wie en hoe Hij is. Uit deze goede bron is het. daarom van het hoogste belang of er In het licht van Christus ook van ons kan gezegd worden wie en hoe wij zijn. W H. K. Volkstuindeis exposeren MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 September. Coöp Groenten- veiling. Per 100 kg.: Rode kool 5.509.70. groene kool 5.808 40. prei 1720: kro ten 57; uien 311.20; peen 614; an dijvie 619, sla 1018: druiven 6668; snijbonen 2066; pronkbonen 1216; stambonen 3868; postelein 611;. au gurken 868; spinazie 518. Per 100 stuks: komkommers 617; bloemkool 6 56. meloeuen 2858; sla 2.90—20.10; per ziken 1—19. Per 100 bos: Knolselderie 11; peterselie 1.101.50; selderie 22 50. peen 7—21; bosprei 8.30—8.80; stokbonen 6068. BOSKOOP. 2 Sept. Rozen gr. bloemig per bos Florex 1.20; Butterfly 6080; Rosalandia 70—1.10; Better Times 1.0O— 130; Edlth Helen 1.30—1.50: Duisburg 1 20—1.50; Vierlanden 1.10—1.50; Pecht- hold 701,10; Hadley 80—1 30, August Noack 40; Queen Mary 6080; Gemengde rozen 3050. Babyrozen per bos: Sweet heart 50—'75; Wolfsglorle 50—80; Ellen Poulsen 3957; Else Poulsen 2855; Juweeltjes 651.20; Orange Triumph 27; Polyantharozen 50—85; Gloria Mundl 38 49; Ingar Olsson 2035. Diversen per bos: Clematis Mevr. Ie Coultre 2.302.60; Idem Durandl 4555; Chrysanthen gr. bloemig 2.002.30; idem kl. bloemig 1.00 —1.50; idem tros 2329; Physalls Fran- cettl 5357; Sneeuwbessen 30-40; Dahlia's ln soorten 1723; Gladiolen lu soorten 19so; Asclepla 20; Llatrlx 14; dubb Asters 1820; Ligustrumtakken goudbont 32 40; Vuurpijlen 1544; Floks 15. KATWIJK a. d. RIJN. 2 Sept. Groente veiling. Bloemkool IA 5573; Idem I 47 —58, Idem II 11—30; Idem III 611.50; Waspeen 1523.50; Idem II 1319; Bos- peen 1625.80; Groene kool 613; Sla 69; Prlncessebonen 4102; Snijbonen 3754; Uien 3.405: Kroten 5.256.50; Rabarber 3.904.10; Selderie 3—3.80; Pe terselie 2—2.20; Andijvie 1517.50- Pronk bonen 1416; Komkommers 1315. RIJNSBURG, 3 Sept. Bloemenveiling. Asters wit 80—1 50. Idem rood 701.20: Idem ros 1.502.50: Idem gemengd 1.00 1 50; Gladiolen rood 1.50—3.50; idem wit 1.003.50; Idem gemengd 1.503.00; Ellanten groot 2.50—3.50; Idem klein 60— 1.00: Asters enkel 651.00; Zinnia klein 80—1.10: Dahlia ponpon 1.00—2.00; Trl- toma vuurpijl 2.50-3.50 per 100. Statlce 1725: Afrlcanen geel 1015; Floks 10 15: Chrysanthen bruin 2535*; Flcalus 4080 per bos. RIJNSBURG, 3 Sept. Groenteveiling. Eigenheimers 68; Uien 512, Kroten 48; Andijvie 1520, Herenbonen 4065 per kilo. Bloemkool I 4070; idem II 15 50; idem III 620 per stuk. Sla 312 per krop; Selderij 47; Pieterselie 36 p. bos. ROELOFARENDSVEEN. 2 Sept. Bloe menveiling. Gladiolen 621: Scablosa 4 9. Asters 620; Dahlia 515; Rozen 2042: Lelies 1.004.80; Troschrysanthen 1631; Rayonanten wit 1020; lila 919; Ëeel 819; amber 920; Stella 48; farmonlous 57; Roggll 1529: Alston 1633; Blanche du Poltou 414. ROELOFARENDSVEEN, 2 Sept. Gro<v teveillng. Aardbeien 1830 per doosje; Meloenen 12.0041.00; Druiven 60.00 70.00; Tomaten A 18.00—27.00: Idem B 17.00—28.00; idem C 16.00—23.00; Idem CC 16.00: Idem bonken 16.0022.00: Kron- sla I 11.20—27.60: Idem II 1.70—13.80: An dijvie 6 0016.00: Bloemkool 8.0039.00: Snlibonen 2 004.60; Prinsebonen 3 90 5 70, Dubb. Stambonen 2.604.10 Pronk bonen 1.201 36: Spekbonen 2.002 40: Augurken grof 6.706.80, Idem bom 2.10 —2.80: Idem stippel 4.10—4 20. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: VoskampOliemans, z., Rot terdam; BinsVunderink, z„ Zeist. Gehuwd- C G. Blijdenstein en R. van Nes, Bussum. Overleden: G. H. van Roon, m. 70 J., R'dam; F HelderElfferich, v.. Den Haag; B. M. HoppeSpanjaard, v., Delft; A. N van Santen, m., 76 J., Hil versum; E. Th. M. de Haes, m., 84 J., Eindhoven; J. A. Avéres, m., 83 j„ Hen gelo; T. Koolwijk—Wolthekker, v. 69 J., Den Haag; P. Verwoerd, m, 86 j., Am sterdam. Bloemen- en fruit- tentoonstelling in Den Burcht Op het moment, dat Leiden nog „vol" Is over de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" hebben de Leidse volkstuin ders en meer speciaal de Dahliavereni ging „Joh. Mater" en de Amateur Fruit teelt-club „Prof. ir Spreneger" in „Den Burcht" een bloemen- en fruittentoon- stelling georganiseerd, welke hedenmid dag door de heer P. Visser, voorzitter van het Alg. Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland, wordt geopend. Indien ergens op tentoonstellingsge- bled een gelukkige twee-eenheid Is ge schapen, dan is het wel door het tege lijkertijd organiseren van beide expo sities. Zien wij in de Stadsgehoorzaal en haar nevengebouwen de mens en zijn arbeid, in .Den Burcht" is het de mens na zijn arbeid die onze aandacht vraagt. Een grote verscheidenheid bloemen en fruit, voortbrengselen van eigen kweek, is hier ondergebracht. Dahlia's, ln zeer vele variëteiten, doch ook andere soorten bloemen, doen ons in een kleur rijke en fraai geëngageerde bloementuin vertoeven. Daarnaast neemt ook net fruit een belangrijke plaats op deze ten toonstelling in. Bijzondere vermelding verdient voorts de interessante collectie geprepareerde vlinders, een particuliere inzending van de heer W. v. d. Broek. Aan deze expositie, welke hedenavond tot 10 uur en morgen de gehele dag is geopend, is ook een keuring verbonden, waarvoor tal van prijzen beschikbaar zijn gesteld. Moge ook deze tentoonstelling, waar voor bijzondere zorg aan de dag is, ge legd en die heen wijst naar een nuttige vrye tijdsbesteding, ook die belangstel ling trekken, welke zij krachtens naar opzet verdient! De Leidse Bond Volkstuinders en in het bijzonder ae beide organiserende verenigingen komen in „Den Burcht" goed voor de dag- AGENDA ZATERDAG. Stadszaal: Tentoonstelling „De Men* en zijn Arbeid". 10 u. voorm—11 u. nau. MAANDAG: Korevaarstraat 30: Aandeelhoudersver gadering N.V. Verz. MU „De Vooruit 8 uur. DINSDAG: Rijnzaterwoude: Internationale kortebaan-draverij. 2 uur. DE BIOSCOPEN Casino „Die dwaze Mr J°ne®"' leeft.) Zon 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur. overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. i Lltlo '..Met de ogen der liefde" (14 J*®rl I Zat en Zon 2.30. 4 45 7 en 915 uur. overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..De laatste stormloop" (14 Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9 lo uui. overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „This time for Keeps' leeft.) Zat en Zon 2 15 4.30. 7 en 9.K> overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Itex „De grote trelnroof" G4 j®?'! Zon 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overig» dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden w0^öLrHflC Zaterdag 3 September 13 uur tot Zate'J^,r 10 September 8 uur waargenomen a Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. 20552 en de Haven-Apotheek. Haven Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstg?®®^ Apotheek. Wllhelminapark 8. Tel. zw De Zondagsdienst der HulsarHSeHoK- Leiden wordt waargenomen door de a toren Van Alphen, Hartman. Jasperse Stoffers. ^,«0 Te Oegstgeest door dr Flu, tel.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2