Verkeersongevallen en de oorzaken Dc romantiek verdwijnt WEERBERICHT Met een enkel v/oord 80ste Jaargang ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 No. 26786 EIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zenuwen-oorlog op de Balkan Zoals niet anders te verwachten viel, is rondom de Balkan de zenuwen-oor log in optima forma ontbrand. Moskou kerft immers aan maarschalk Tito de ..oorlog" verklaard, zij het dan niet met de wapenen. En zodoende beleeft men om het conflict BelgradoMoskou het zelfde als tijdens de Berlijnse crisis. Onwillekeurig rijst direct de vraag, Ttelke ..luchtbrug" Belgrado zal redden. Moskou heeft het doorsnijden van het tafellaken met zijn vroegere satel liet in een nieuwe nota nog eens ge accentueerd. Op zich zelf was 't over bodig, maar uit propagandistisch oog merk voor de overige satellieten scheen het blijkbaar wenselijk en dus heeft het plaats gevonden! Moskou leeft met het Zuid-Slavië van de maarschalk in dezelfde „koude oorlog" als destijds met de Westelijke mogendheden te Berlijn. Alleen, het heeft thans enkele troeven achter de hand, die te Berlijn ontbraken. Berlijn was niet communistisch, integendeel. Zuid-Slavië is het wel; zelfs maar schalk Tito maakt zich niet los van de leer van Marx en Lenin, Dientenge volge bespeelt Moskou momenteel met volle accoorden het orgel van: commu nisten in Zuid-Slavië, verenigt u tegen de verrader en steunpilaar van het westelijke imperialisme. Het laatste is natuurlijk een volslagen slogan voor intern communistisch gebruik, maar Moskou decreteert en daarmede uit! Wat zich op het ogenblik afspeelt is het opzetten van Zuid-Slavië tot de burgerstrijd tegen de maarsahalk. En het is logisch, dat daaraan kracht wordt bijgezet door wapen-vertoon. De geruchten zijn niet van de lucht om trent het verzamelen van Sovjet-troe pen naar de Zuid-Slavische grenzen, doch bepaald ernstig gemeend schijnt dit vooralsnog niet. Reden, dat Bel grado uiterst kalm blijft en zioh nog niet zenuwachtig maakt. Voor zover thans te beoordelen is, maakt in Zuid-Slavië de Moskouse pro paganda nog weinig effect, daar het volk in te grote massa achter de maarschalk staat. Het lijkt er zelfs wel enigszins op, alsof de maarschalk het offensief van Moskou wil beantwoorden met een tegen-offensief in Albanië, dat een volslagen slaaf van Moskou was en sodoenae een gevaarlijk element in de rug van Zuid-Slavië. Blijkt deze sug- ;estie echter juist, dan is er voor Mos kou reden te meer, om zich met hand en tand tegen Belgrado te richten, want het verlies van Albanië uit de Moskovitisohe keten verdrijft de Sov jets van de Adriatische Zee en dus van de verbinding met de Middellandse Zee! Het is vanzelfsprekend, dat de Wes telijke mogendheden de gang van zaken met Argus-ogen blijven bekijken, maar zij schijnen zich zo lang mogelijk bui ten het conflict te willen houden en oat laat zich begrijpen. Ingrijpen zou slechts dan verantwoord zijn, wanneer onomstotelijk zou zijn aan te tonen, dat direct oorlogsgevaar dreigde en zo ver is het nog niet. En bovendien, dan is er immers Zuid-Slavië zelf als lid van de Verenigde Naties, dat een be roep op cüt lichaam kan doen. Waar deze maand de Veiligheidsraad juist weer bijeen zal komen, is er dus alle gelegenheid om de zaak desgewenst voor te leggen. Ma-ar zelfs Belgrado schijnt nog te aarzelen of het wel zo ver zal gaan Niettemin, er wordt weer eens heel wat brandstof vergaard in een der ge vaarlijkste hoeken van ons werelddeel on ock al neemt men aan, dat er op oit ogenblik nog geen direct acuut ge vaar aanwezig is en dat schijnt men mogen doen een klein ongelukje, waarop niemand rekent, kan soms de moest catastrc-phale gevolgen hebben. I .uist m die heek heelt de geschiedenis 1 oroeve ervaringen. Bovendien, we zinspeelden er reeds op, in hoeverre zal het Zuid-Slavië van marschalk Tito behalve op eigen wacht het heeft een goed uitgerust, .eger 0p steun van het Westen kun nen rekenen? Finantieel lijkt het er weliswaar op, dat het op hulp kan acpen, maar zo er werkelijk gevaar ontstaan, heeft dat natuurlijk wei- te betekenen. Weliswaar is de positie van het Wes- w cp de Balka^ verstevigd, doordat ae Griekse regering geiukt om de tUvriLa-strijd de baas te worden, zodat van spoedig einde van de Griekse bur- «Jh-wist te verwachten valt, maar het '«ten zal zich nog wel eens ernstig ^7 nker. voor en aleer het militaire 'mp gaat bieden in dit kruitvat van wopa. Dat zou een derde wereldoor- -o weinig minder dan noodzakelijk ^«en en vooralsnog voelen belde par- km aaarvoor weinig. '•tettemin, we kunnen ons geprepa- houden op een nieuwe zenuwen- waarDfj de Moskovitische' pro banda voor niets zal terugdeinzen, ï8iiic»ei? n«lerl*ag 2011 in de overige ^"iet-landen, waar langzaam maar _br de nationalistische tendenzen 50 millioen dollar voor de Sioux-Indianen (Van onze correspondent te New York). Daar lees ik in een New Yorks dag blad, dat de heer Case, lid van het Huis van Afgevaardigden uit de staat South Dakota, een wetsvoorstel heeft ingediend om 50 millioen dollar be schikbaar te stellen voor de Sioux-In- dianen van Noord- en Zuid-Dakota. Een ogenblik kon ik mijn ogen niet geloven. „Wat", dacht ik, „vijftigmil- lioen dollar voor die verraderlijke en gehate Sioux, de doodsvijanden van mijn geliefde stam der Apachen en hun onvergetelijke en edele opperhoofd Winnetou?". Hebben dan die Amerikanen Karl May niet gelezen? Weten zij dan niet, dat die Sioux heel gemene kerels zijn. die altijd onrust stoken, vredelievende stammen overvallen, scalpen afrukken en vrouwen roven? Het is al een hele tijd geleden en de herinneringen zijn niet zo vers meer, maar de jongens en meisjes van Ne derland kunnen mij verbeteren als ik het mis heb. Waren het niet de Sioux die de edele Winnetou in de Hancock— berg overvielen en doodden? Was dat niet deel zoveel van de Winnetou- en Old Shatterhand serie, genaamd Win- netou's dood? En nu zouden diezelfde Sioux 50 millioen dollar gaan incasseren? De tijden zijn veranderd, en ook de SioiLx. Van de Sioux, die eens de uit gestrekte prairiën op hun wilde paar den bereden, met beschilderde gezich ten en onder het uitstoten van woeste kreten, is niet veel meer overgebleven dan een handjevol tamme arme boer tjes en jagers, wier gezondheidstoestand niet meer al te best is. Die geen buffels meer doden om de bouten te verorbe ren, maar die hun vlees in biik thuis gestuurd krijgen door Uncle Sam in Washington. Die niet meer „Ugh' zeg gen en een trek aan een vredespijp doen, maar die nu in hun achterzak een pakje Lucky Strike of Camel? heb ben en in plaats van Ugh af en toe kuche-kuche moeten doen. De 50 ïhillioen dollar Is bestemd om hen in staat te stellen zich te vestigen als kleine boertjes. En hoezeer het misschien niet zo edele (dat is als ik Karl May moet geloven) maar dan toch wel trotse ras verwaterd is. blijkt wel uit het feit dat alleen die Sioux in aanmerking komen voor een bijdrage, die minstens 25 procent Indiaans bloed bezitten. Vaarwel herinneringen aan avonden van intens genot met mijn Karl May. Vaarwel herinneringen aan grootse da den van Winnetou en ziin bleke broe der Old Shatterhand. Waar eens de paarden dronken aan de bron, staat nu een ford aan een benzinepomp te tan ken. Waar de bont gekleurde tenten van de zonen der prairie de boskant omzoomden, wonen nu kantoorbedien den in kleine witgeverfde huisjes met een tuintje. En nu 50 millioen dollar om boeren te maken van Sioux. Waar is de romen- tiek gebleven? Later dan oorspronkelijk zijn plan was, is Winston Churchill van vacantie aan de Rivièra in Engeland teruggekeerd. Een bij het baden in zee gevatte kou noopte hem zijn verblijf aan de Middel landse Zep te verlengen. Geheel hersteld, met zijn traditionele sigaar tussen de lippen, verlaat Chur chill het vliegtuig op het Biggen Hill vliegveld. lasser woraen gescnuü, de rampzalig- V'. Volgen bunnen heboen. Althans l0jt Moskou! Voor ae zoveelste maal heet het: de hooiden koel! Tegen nat. soc. bladen in Duitsland BEZETTERS DREIGEN MET MAATREGELEN. De hoge commissarissen voor Duits land der drie Westerse bezettende mo gendheden hebben gedreigd maatrege len te zullen nemen tegen het weder verschijnen van dagbladen In de drie Westelijke bezettingszone, waarvan men weet dat zij nationaal-socialistische sympathieën hebben. Zij hebben in be ginsel een wetsontwerp goedgekeurd, dat hen vérstrekkende bevoegdheden verleent voor het uitvaardigen van richtlijnen op het gebied van het pers wezen, de radio-omroep, het verspreiden van nieuwsberichten in het algemeen en op het terrein van de amusements kunst. In een officiële, door de drie hoge commisarlssen uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat, indien de Duitse fe derale autoriteiten en de regeringen der deelstaten er niet in slagen dus danige maatregelen te treffen, dat hier door het democratische leven en de de mocratische pers in Duitsland worden gevrijwaard voor anti-democratische invloeden, „de hoge commissarissen niet zullen aarzelen gebruik te maken vaix de hen, overeenkomstig de bepa lingen van het bezettingsstatuut, ver leende bevoegdheid om in te grijpen". Door de Amerikaanse bezettingsauto riteiten in Beieren is bevonden, dat 80 van de 106 aldaar in de laatste tijd op nieuw verschenen dagbladen nationaal- socialistische en anti-democratische denkbeelden zyn toegedaan. De kunstschilder R. Basoeki Abdullah heeft ter gelegenheid van de Ronde Ta fel-Conferentie portretten vervaardigd van vooraanstaande figuren, die aan de R-T.C. deelnemen. De schilder bij de portretten van: v.l. n.r. dr H. J. van Royen, Mohammed Hatta. Mohammed Rum en Sultan Ha- mid II van Pontianak. ONTSLAGEN WEST-BERLIJNSE SPOORWEGARBEIDERS INGETROKKEN. De directie van de onder Sovjetrussi- sche contróle staande Berlijnse spoor wegmaatschappij heeft onverwachts het aan ongeveer 2000 West-Berlijnse spoor wegarbeiders die deel hadden geno men aan de spoorwegstaking te Ber lijn in Mei en Juni van dit jaar aangezegde ontslag ongedaan ge maakt. Er werd geen reden voor dit be sluit opgegeven HET OOSTENRIJKSE VREDES VERDRAG. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben besloten, dat zij nog eenmaal zullen bijeenkomen, op Maandag a.s., om het rapport aan hun chefs betref fende het met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag te voltooien. Zij hebben nog geen beslissing gendmen over het door de Amerikaanse afgevaardigde ge dane voorstel om de bijeenkomsten op 22 September te New York voort te zetten. Engeland en Frankrijk hebben zich reeds met het voorstel accoord verklaard, maar de Sovjet-afgevaar digde wacht nog op instructies van zijn regering. Geen Belgische nylons meer? (Van onze Brusselse correspondent). De Belgische breigoedfabrikanten, die kousen produceren, dreigen met een algemene stopzetting van hun produc tie en wel voor onbepaalde tijd. Zij zijn ontevreden over de Belgische* regering, die niets gedaan heeft om hen de aan koop van nylongarens, voor de vervaar diging van nylonkousen, mogelijk te maken. Gelijk bekend, heeft de Amerikaanse nylonkous het Belgische product, de fijne zijden kous, verdrongen. De uit de Verenigde Staten geïmporteerde nylons vonden zelfs van Brussel uit hun weg naar alle landen van West-Europa. Ze zijn het begeerde smokkel- en ruilob ject van de Belgische soldaten in Duits land. Het is niet te verwonderen dat de Belgische bonneterie-producenten deze indringer met een scheef oog bekijken. Ze zijn thans boos omdat het hun, ten gevolge van internationale afspraken, onmogelijk gemaakt wordt nylongarens in de Ver. Staten te kopen bij de grootste producent daarvan, namelijk Dupont de Nemours. Deze heeft name lijk overeenkomsten met een Rotter damse firma, die Nederland en Duits land van garens voorziet, en met een Franse groep, die mede België en Luxemburg moeten bevoorraden. Deze Fiansen houden zich overigens niet aan de afspraak, doch verv,'erken de uit Amerika verkregen grondstoffen onmid dellijk tot garens, welke zij leveren aan de Franse wevers, die er de nylonkous uit vervaardigen om ze vervolgens naar België te exporteren. Zo wordt de direct uit de Ver. Staten geïmporteerde nylonkous op de Belgische markt be concurreerd door de „Franse" en de „Engelse" nylon. Ock de „Nederlandse" nylon zou eerlang op de Belgische markt komen. De Belgische regering had beloofd stappen te doen om de zaak in orde te brengen en de mogelijkheid te scheppen .dat de Belgen rechtstreeks bü Dupont kunnen kopen. Tot nog toe zijn de re sultaten echter nihil, waarschijnlijk om dat een zo belangrijk concern als Du pont zijn goede relaties met de Franse groep niet wenst to vertroebelen. «Over het eerste halfjaar 1949 importeerde België 250.000 dozijnen nylons uit de Ver. Staten en een even groot contin gent zou over het tweede halfjaar toe gelaten worden. AMERIKAANSE DOKWERKERS DREIGEN MET STAKING. Aan 65.000 dokwericers, werkzaam in Oost-Amerikaanse havens, is medege deeld, dat hun lonen met dertien dol larcents per uur zullen worden ver laagd. De voorzitter van hun vakvere niging Joseph Ryan heeft thans mede gedeeld dat de dokwerkers bij hand having der aangezegde loonsverlaging op 30 September a.s in staking zullen WEINIG VERANDERING. Bilt verwacht tot morgenavond: v^seltelijk bewolkt met langs de ;^>raz8skust hier en daar enige lichte •pn of motregen. In de rest van het tr n overwsgend droogt weer. Meest ia«e wind uit Zuidelijke richtingen, ernig verandering in temperatuur. Opgemaakt te 10 uur). 4 SEPTEMBER. Zon op 5.55 uur; onder: 19.22 uur. ^an op: 18.53 uur; onder: 1.52 uur Hoogwater te Katwijk te 1.07 en 13 44 <5 9 te 1.59 en 14.31 uur). 1 nummer bestaat uit acht pagina's. BINNENLAND Gisteravond heeft in het Amstel- hotel te Amsterdam dr J. H Kremer. voor zitter van de algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren van ge zondheid „Matthijssen", de vierde bij eenkomst dezer aerenlglng geopend. De minister van O., K. en W.f prof. dr F. J. Th. Rutten, heeft gistermiddag In Amstelveen de „Amstelveense technische school", die de naam „Veenendaalschool" heeft gekregen, geopend. De Nederlandse consul te La Paz de hoofdstad van Bolivia heeft ge meld. dat alle Nederlanders in de mijn streken zich daar in veiligheid bevinden. Gisteren is de 26-jarige H. Otjens door een trap van een paard gedood. Bij het. verzorgen van zijn paarden kreeg hij een trap tegen het voorhoofd. Hij werd naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Til burg verboerd en is daar 's avonds zon der tot bewustzijn te zijn gekomen over leden. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer M. J. van Schre ven tot consul-generaal te Leopoldstad, in de Belgische Congo. Deze is thans hoofd van de afdeling voor Afrika en het Nabije Oosten van de Veiligheidsraad. In Gorssel is gistermorgen door nog onbekende oorzaak de boerderij van de landbouwei Boerstoel in de Eesterhoek door een hevige brand vernield. De brandweer stond vrijwel machteloos tegen over de vuurzee door gebrek aan blus water. De Inboedel ging grotendeels ver loren. Alles was verzekerd. Maandag a.s. zal te Arnhem het nieuwe Trolley-net in gebruik worden gesteld. Van 1 t/m 31 October 1949 zullen ter gelegenheid van het 75-Jarig bestaan der Wereldpostvereniging bijzondere frankeer zegels ln de waarde van f. 0.10 en f. 0.20 worden uitgegeven. Deze zegels zullen als voorstelling dragen een wereldbol, waarop Ineengestrengelde posthoorns zijn afge beeld. De directeur van het Amsterdams conservatorium Willem Andrlessen heeft te Ottawa een recital van Nederlandse muziek voor de gramofoon gegeven. HIJ speelde daarbij werken van Sweellnck, Pijper en van hemzelf. Johan Arlks, politiek vertegenwoor diger van Nieuw-Gulnea. had een onder houd met de H.V.K., de heer Lovlnk. waarbij eveneens aanwezig was de secre taris van staat van Binnenlandse Zaken, de heer H. van der Wal. Het voornaamste punt van bespreking vormde de vertegen woordiging van Nieuw-Gulnea der R.T.C. De heer J. Groenendaial, Nederlands consul te Philadelphia, is tengevolge van een hartaanval op 62-jarlge leeftijd aldaar overleden. Nederland zal ln samenwerking met de U.S.A. een weerstation bezetten tussen Groenland en IJsland, BUITENLAND Generaal Maxwell Taylor, de nieuw benoemde Amerikaanse commandant ln Berlijn, beeft verklaard geen wijzigingen te zullen aanbrengen in de politiek van zijn voorganger, brigade-generaal Frar.k Howlev. hoewel een ieder zijn taak op een andere wijze pleegt te vervullen De vakvereniging der Finse metaal arbeiders heeft besloten ongeveer 6300 leden van hun lidmaatschap te onthef fen, omdat zij deel hebben genomen aan de recente, door de communisten gelelde, stakingen in Finland. De Italiaanse politie is begonnen met het nemen van maatregelen tegen hen. die de bandietenleider Salvatore Giuliano gunstig gezind zjjn. Het doel hiervan is een einde te maken aan de werkzaamheden der „vijfde kolonne" van deze aartsmlsdadlger, waardoor hij in lichtingen (b.v. over tegen hem gerichte politiemaatregelen verkrijgt. Een onbe kend aantal personen is in arrest gesteld. Het bestuur van de Duitse Evan gelische kerk te Berlijn heeft het bestuur van de staat Brandenburg ln de Sovjet zone een krachtig protest doen toekomen tegen „de voortgezette ontmanteling van kerken en pastorieën" ln deze staat. De officiële cijfers van het aantal slachtoffers tengevolge van de taifoen, die over Tokio raasde, hebben het totaal van 144 bereiktr Er z(jn 417 gewonden. De commissie der V.N., die de "ge gevens van de niet-zelfbesturende ge bieden bestudeert, heeft met 12 tegen 2 stemmen een resolutie aangenomen. waarin een beroep wordt gedaan op de besturende mogendheden, de Inheemsen dezer gebieden Inzake het onderwijs de- zelfde wijze te behandelen als de niet- Inheemsen. De vulkaan Asama, 160 km ten Noordwesten van Tokio, is hedenochtend gaan werken. Verschillende herbprgen wer den onder de as bedolven, doch tot nu z(jn geen persoonlijke ongelukken gemeld. Aantal slachtoffers stijgt schrikbarend Wat deze vacanticmaanden op nieuw hebben geleerd is: „Leer uw kinderen zwemmen en leer uw kin deren, dat de verkeersweg een zeer onveilige speelplaats is!" Hoe meer het verkeer toeneemt, hoe groter zowel absoluut als relatief het aantal fouten van bestuurders wordt. Een bewijs o.i. dat de toeftame van het verkeer eisen gaat stellen, die voor een groeiend aantal mensen te zwaar worden. Dc cijfers over 1947 en 1948 leren bovendien, dat het aantal kinderen, dat gedood of ernstig ge wond wordt, evenredig en schrikba rend stygt. Wy hebben ons tot deskundigen ge wend om de voornaamste oorzaken van de ongelukken op te sporen. Hun con clusies zijn: Voetgangers worden in hoofdzaak het slachtoffer van het verkeer, omdat zij, zonder op te letten, plotseling de rijweg op stappen, of een vluchtheuvel verlaten. Bij wielrijders is de oorzaak over wegend het nalaten van richting aan geven, of het proberen toch nog even gauw voor een tram of een auto langs te schieten, waarbij vergeten wordt, dat achter die tram of die auto, niet zelden een andere tram of auto aankomt. Rechts heeft inderdaad voorrang, maar.... snelverkeer gaat altijd voor! Automobilisten veroorzaken onge lukken door met te hoge snelheden te CENTRALE GEMENGDE COMMISSIE IS TELEURGESTELD. Republikeinse vertegenwoordigers niet aanwezig. In een communiqué betreffende de vijfde formele bijeenkomst van de Centrale Gemengde Commissie voor toezicht op het staken der vijandelijk heden, wordt „met teleurstelling ge constateerd, dat bepaalde plaatselijke gemengde commissies tot dusverre niet in staat zijn geweest, te functioneren door het niet aanwezig zijn van de Republikeinse vertegenwoordigers in deze commissies, hoewel hun afwezig heid mogelijk haar redenen had". De Commissie deed een beroep om maatregelen te treffen, opdat de nog niet aanwezige Republikeinse verte genwoordigers aanstonds hun functies zullen kunnen waarnemen en sprak haar vertrouwen uit, dat de organisatie der plaatselijke commissie zonder uit stel zal worden voltooid-. rijden. Zij vergeten, dat volgens een landelijke regeling de maximum snel heid binnen iedere bebouwde kom 40 km. is, op de grote buitenwegen voor personenauto's 80 km. en voor alle an dere voertuigen (vrachtwagens, auto bussen enz.) 60 km. De statistiek wijst uit. dat op de brede, niet te drukke straten in de stad, waar het verkeer niet tot lang zaam rijden dwingt, vele dodelijke on gelukken gebeurden, terwijl in drukke nauwe straten, vrijwel geen ern- Ongelukken zijn altijd het gevolg van nalatigheid of onachtzaamheid van een der partijen. Ongelukken als gevolg van een noodlottige samenloop van om standigheden blijken in de praktijk hoogst zelden voor te komen. Er waren ln 1948 alleen ln Amster dam 8577 verkeersongevallen. Dat be tekent, dat de Amsterdamse gemeen schap ruim 8 milliQen gulden moest opbrengen om de gevolgen te betalen. HASSAN BASRIBELOOFT VIJANDELIJKHEDEN TE STAKEN. Tijdens de ontmoeting van gisteren tussen generaal-majoor Suhardjo en de niet-officieel benoemde republikeinse militaire gouverneur van Zuid-Borneo. Hassan Basri, heeft eerstgenoemde Has san Basri erkend als luitenant—kolonel en bevelhebber van de 4e Alrl-dlvisie en hem opgedragen namens de Republi keinse legercommandant binnen uiter lijk 14 dagen de vijandelijkheden ln Zuid-Borneo te staken. Basri erkende de opdracht te hebben ontvangen en verzekerde gereed te zijn voor-de uit voering hiervan. SULTAN VAN DJOKJA ZONDAG NAAR OOST-JAVA. De Sultan van Djokja zal morgen rechtstreeks van Djokja naar Oost-Java reizen om besprekingen te voeren met de Republikeinse vertegenwoordigers in de plaatselijke gemengde commissies aldaar. DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE APELDOORN. Gisterochtend is op de Soerenseweg te Apeldoorn een motorrijwiel, dat de oprijlaan van de voormalige Jeugdher berg af was gekomen, door een vracht auto, bestuurd door de heer S. te Am sterdam, aangereden. De motorrijder en de duo-passagiers, de gebrs. D. uit Den Haag, werden zeer zwaar gewond. Een hunner overleed reeds kort daarna; de ander is in zorgwekkende toestand in het Julianazlekenhuis te Apeldoorn op genomen. De druk op Zuid-Slavië De Sovjet papieren-druk op Zuid- Slavië gaat lustig voort. In gepubliceerde Sovjet-Russische persberichten worden de leden van maarschalk Tito's Joegoslavische rege ring thans getypeerd als „dol blaffende honden van het Amerikaanse imperia lisme". De satelliet-landen steunen officieel natuurlijk op allerlei manier. De Joegoslavische ambassade te Praag heeft medegedeeld, dat Joego-Slavië geen uitnodiging heeft ontvangen voor ae najaarsbeurs te Praag, die 11 Sep tember opent, niettegenstaande Joego slavië grote ruimte op de beurs had willen afhuren. De ambassade verklaar de, dat Joego-Slavië niettemin wel een uitnodiging aan Tsjecho-Slowakije had gezonden om deze maand deel te nemen aan de beurs te Zagreb. Ts.iecho-Slo- wakije had de uitnodiging echter afge wezen. Uit contact met communisten in het algemeen, aldus Reuters correspondent, blijkt, dat er in Tsjecho-Slowakije ln aanzienlijke mate sympathie voor Tito wordt, gekoesterd. Hoewel de officiële Tsjechische pers instemt met het koor van Sovjet-Russische verwijten aan Tlto, schijnt het aan weinig twijfel on- deihevig, da-' Tito's houding bij velen bewondering heeft gewekt. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Serg. M. Diepeveen, Veenendaal. Kon, Ned.-Ind., Lrger: Men. sold. 2de kl infanterie L Sompotan, Indonesië Jav sold 2de kl. Soeradi, idem Sund. sold. 2de kl. genie Adi, id. Tim. sold. 2de kl. infanterie San- gaowerln. Idem. Chemische fabriek van de Bataafse te Pernis geopend. In tegenwoordigheid van vele binnen- en buitenlandse autoriteiten stelde de nister Van den Brink, rechts lr H. H. dr J. A. M. van den Brink gisteren, ge lijk gemeld, de chemische fabrieken van de Bataafse Petroleum Mij te Pernis in bedrijf. Tijdens de rondgang voorop links mi nister an den Brink, rechts ir H .H. Buss, directeur van de raffinaderij. De ril er achter derde van links burgemees ter Oud van Rotterdam. Een vrouwelijke Amerikaanse ambassadeur te Den Haag? MEVROUW ANDERSON UIT MINNESOTA WORDT GENOEMD. Aneta verneemt, dat in congreskrln- gen te Washington de naam van mevr. Eugenia Anderson, democratisch afge vaardigde voor Minnesota wordt ge noemd als eventueel in aanmerking te komen om tot ambassadeur van do Ver. Staten te Den Haag of te Kopenhagen te worden benoemd. Van personen, die ln nauw contact staan met mevrouw Anderson vernam Aneta dat inderdaad b nnen enige tijd haar benoeming tot ambassadeur van de Ver. Staten kan. worden verwacht. Zit weigeren echter te I onthullen, we'ke de standDlaats van mevrouw Anderson-zal worden. HIJ GAF ZICH UIT VOOR DIPLOMAAT! De 31-j. Nijmegenaar W- van Eyssel- steyn is door een Parljse rech bank veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf en 59 009 francs boete w gens op lichting van een ho elhouder :e Peri- V-ieux vco eon bedrag van 8.909 francs. aldus A P.P. v. E cleed zich voor als de zoon van een Nederlandse ambtenaar te Parijs j en reed In een auto met een nummer- I bord van Corps D;p'omviquc, a .vaart/* Lij geon.zins g:. jclulgd was.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1