Taak-besprekingen op Unci-bijeenkomst Raad van Europa thans aan commissiewerk Toespraken van Pritchett, mr 's Jacob en Susanto Ambassadeur dr Barucli naar Amerika vertrokken WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 No. 26780 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel Leiden - Giro no.: 67055 Scheur In hst IJzeren Gordijn Br is alle reden om het oog weer eens naar de Balkan te richten, nu Moskou hel tafelkleed met Joego-Slavie heeft doorgesneden. Want hetgeen totdusver nog slechts mocht gelden als een ge vaarlijke scheur, is thans uitgegroeid tot een volledige breuk. Zoals men weet boterde het reeds ge ruime tijd niet tussen Belgrado en zijn .meester" Moskou. Voor het Kremlin waren de Oost-Eurpose landen, die het onder zijn macht had gebracht, weinig meer dan zuiver koloniën, die maar luisteren hadden naar „his masters oice". Maarschalk Tito met zijn zui- nationalistische gevoelens lag dat gehoorzamen zonder meer weinig en hij verstoutte zich eigen gang te gaan, ooi al bleef hij het communisme trouw. Dat voerde tot de bekende botsingen, culminerend in de veroordeling door de Kominform, het door Moskou geheel overheerste lichaam van alle vazal staten. Welke veroordeling gepaard ging met allerlei plagerijen en zelfs nu dan meer dan dat! Doch aanvankelijk liet een en ander zich nog niet direct zo dreigend aan zien. Het- was. alsof beide partijen re- lenden op een mogelijke verzoening. Blijkbaar heeft Moskou gerekend op en amende honorable van de maar schalk, terwijl Tito zijnerzijds specu leerde op een toegeeflijker houding van Moskou. Maar noch het een noch het inder heeft plaats gevonden. Integen deel verwijderden beide partijen zich meer en meer van elkaar. En zo moest het op een gegeven ogenblik buigen of barsten Dat ogenblik ls dan nu aangebroken. Moskou heeft zelfs het bondgenoot schap opgezegd, waardoor in het IJze ren Gordijn, dat het Oosten van het Weten scheidde, een gevaarlijke scheur gekomen. Doch tegelijkertijd doemt daardoor van zelf de vraag op: wat zal Mos kou doen, om dat gat te stoppen. Het zal onmogelijk kunnen toezien, hoe coor dat gat het Westen op de Balkan infiltreert! Want dat moet toch ontegenzeggelijk fo'. gevolg zijn, zo Moskou niet de we zen vindt, om het gat te dichten. Joe go-Slavië, hoewel rijk aan grondstoffen en materialen, kan het niet klaren zonder hulp van buiten en daarom mag zelfs wel direct de vraag worden gesteld, of maarschalk Tito reeds om ceze reden niet de weg is ingeslagen, die tot de jongste gebeurlijkheden heeft geleid. Joego-Slavië heeft kapitaal no di? als dagelijks brood en het is zeer de vraag, of Moskou dat wel in vol doende mate had kunnen verstrekken. Maarschalk Tito, die zuiver het belang un zijn land op de voorgrond schijnt stellen, boven ideologische formules wat daarmede annex is, zag blijk bar wel in, dat kapitaal-investering, zoals noodzakelijk was, uit het Westen moest, komen en had daartoe zijn voel booms reeds uitgestrekt .Er bevindt zich dientengevolge in zijn land reeds een commissie van on derzoek naar de rendabiliteit van ge dunde gelden en uit de berichten over J' waarschijnlijkheid van credieten worden opgemaakt, dat het land "ja de maarschalk genade vindt. Ook wil hij de communistische leerstel len op economisch gebied dan nog bnahaven! v voorlopig heeft Moskou in zijn scher- nota, waarin hij de vriendschap op- w!e' fdie door Belgrado rustig maar -Zslist is beantwoord!) eigenlijk nog '•«mts opgewekt tot de broederstrijd, gehoorzame dienaren van Moskou jattend tot verzet tegen de maar- tfmk, ja zelfs tot moord, want daarop BOH een uit de weg ruimen van de wel Tito in wezen immers neer. Doch .«aruver schijnt Tito zich weinig on anistte maken en ook niet behoeven •maken, want voor zover dat te he melen is, heeft hij zijn volk in grote Pieren achter zich. En het Zuid- ^vische volk is nu eenmaal weinig iJ2 om bakzeil te halen voor be tuigen van buiten, zelfs al komen tl Üan 6011 machtig land. De jongste '"Cniedenls is daar om dit te bewijzen. Twee stromingen blijven De assemblee van de Raad van Europa werkte zich gisteren met een nieuwe stortvloed van redevoeringen door het eerste deel van haar compacte werkprogram. Zij eindigde de algemene debatten en kan thans haar volle aan dacht besteden aan het commissiewerk, waarin de teksten zullen worden ge schaafd van de resoluties, waarmee zij het comité der ministers zal gaan bom barderen. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat dé kern van deze resoluties zal be staan uit een verzoek om de werkzaam heden van de assemblee en haar com missies uit te breiden over een langere periode dan de toegestane maand. De politieke en economische commissies hebben reeds bij het eerste contact de tendenz getoond te streven naar een permanent karakter of tenminste naar een zo lange levensduur, dat het moge lijk zou zijn rapporten op te stellen over gecompliceerde zaken als Europa's economische en politieke structuur. Ten overvloede is er ook nog Chur- ohills suggestie om voor Duitslands toelating in Januari een nieuwe assem blee te houden. Het is dus duidelijk, dat de voor naamste aanval op het leidende orgaan van de Raad van Europa, het comité der ministers, er op gericht zal zijn de as semblee en haar organen permanent te maken. In Labourkringen maakt men er geen geheim van, dat men het wenselijk acht zulk een snelle ontwikkeling te remmen. De Labour-afgëvaardlgden hier zullen zich in de commissies tegen dézen ten denz verzetten, naar zij voorgeven omdat zij veelvuldige zittingen van de assem blee of de commissies een veel te zware belasting achten in verband met de parlementaire verplichtingen, die de le den in de eigen landen hebben Lange afwezigheid van parlementsleden kan volgens hen niet-worden geduld. In Januari speciaal naar Straatsburg terug te komen om Duitsland te be groeten zou volgens de Labour-leden onzinnig zijn, daar toelating der nieuwe republiek een zaak der ministers en der nationale parlementen blijft. Dat de meerderheid der vergadering een enthousiaste richting vertegenwoor digt, staat al wel vast, doch twijfel achtig is nog, of zij een tweederde meerderheid voor vérgaande resoluties zal kunnen opbrengen. Weliswaar is groepsvorming nog on duidelijk, doch in het bijzonder uit de Scandinavische hoek schijnen de La bour-reserve steun te zullen ontvangen. Het meest karakteristiek voor de eerste helft van de assemblee is overi gens het feit, dat de Europese politieke groepen zich niet zo vlot hebben ge vormd als werd verwacht. De Franse socialisten hebben er pogingen toe ge daan, doch de bijzondere positie, die Labour inneemt, heeft de vorming van een socialistisoh blok verhinderd. Het enige soliede blok. dat in de assemblee vorm heeft gekregen, is dat der aan hangers der Europese beweging. Zij tel len bijna de helft der leden. Het be langrijkste incident, dat tot nog toe plaats vond, was Daltons protest tegen het feit dat deze leden zich kennelijk door -een particuliere organisatie lieten beïnvloeden. Het debat heeft tot nog toe geenszins de kenmerken van een echt debat ver toond- In de lange reeks van uiteenzet tingen werden de meningen eerder naast elkaar gezet en de botsingen der me ningen zal eerst in het commissiewerk plaats hebben. Dat onder deze omstandigheden- de belangstelling voor een algemene dis cussie gaandeweg is afgenomen bleek ook gisteren weer, nu culturele en so ciale problpmen werden behandeld voor een zaal, die voor driekwart leeg was. Verlaging Amerikaanse defensie-uitgaven BESLUITEN VAN DE SENAAT. De Amerikaanse Senaat heeft zich met 49 tegen 9 stemmen uitgesproken voor een vermindering met 577.755.000 dollar van de gelden, die door het Huis van Afgevaardigden waren goedgekeurd voor de luchtmacht. De Senaat keerde hierbij terug naar de door president Truman voorgestelde uitbreiding van de luchtmacht tot 48 groepen. Het Huis van Afgevaardigden had gelden willen uittrekken voor 58 luchtmachtgroepen. De Senaat beknotte het door het Huis goedgekeurde wetsontwerp tot toewij zing van 15.900.000.000 dollar voor de Amerikaanse defensie, met 1.118.000.000 dollar. De luchtmacht wordt door deze beperking het zwaarst getroffen. De Senaat heeft tevens om een ver mindering van de gelden voor het op slaan van strategische belangrijke ma terialen met 275.000.000 dollar gevraagd. Het Huis heeft over deze toewijzing nog niet gestemd. De Senaat heeft alle besnoeiingen, die door zijn commissie voor toewijzingen waren voorgesteld, aanvaard. „Vrij Albanië" gevormd Te Parijs is een commissie gevormd, die zich „Vrij Albanië" noemt en be weert het Albanese verzet te vertegen woordigen. zy is voornemens een op stand tegen de communistische regering voor tp bereiden. De Griekse Dremier, Diomedes, heeft verklaard, dat. indien de ..Vrij Albanië"- beweging er in slaagt in Albanië een werkelijk representatieve regering te vormen. Griekenland bereid is ernstig en in de grootste vriendschap met deze regering samen te werken. De Nederlandse regering heeft in de Ridderzaal de gedelegeerden ter Ronde Tafel-Conferentie officieel ontvangen. De Republikeinse minister-presient Moh. Hatta in gesprek met minister Van Maarseveen. Achter hem minister irir D U. Stikker. Minister-president dr W Drees steekt juist een sigaret op. FRANS SPOORWEGPERSONEEL DOOR ETHIOPIÊRS AANGEVALLEN. Zeshonderd Ethiopische spoorwegar beiders hebben een aanval uitgevoerd op de kantoren en werkplaatsen van de Franse-Ethiopische spoorweg-maat schappij te Diredawa, dat halverwege tussen de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba en Djibouti (Frans-Somaliland) is gelegen. Ook werd een aanval uitge voerd op de wagons van twee treinen, die in het station van Diredawa gereed stonden om naar Djibouti to vertrek ken. Men meent, dat er in totaal 45 ge wonden zijn., waaronder de Franse hoofdingenieur, die ernstig werd ge wond. Het spoorwegverkeer tussen Addis Abeba en Djibouti is geschorst. Het zal niet worden hervat voordat de ethiopi- sche regering waarborgen heeft ver strekt voor de veiligheid. GEEN NIEUWE OOSTENRIJKSE PARTIJEN. Pogingen van de Engelse en Ameri kaanse vertegenwoordigers in de geal lieerde bestuursraad in Oostenrijk om het mogelijk te maken, dat in verband met de verkiezingen van 9 October a.s. nieuwe politieke partijen kunnen wor den gevormd zonder voorafgaande goedkeuring van de raad, zijn na een hardnekkig debat van vier uur mislukt. De Franse vertegenwoordiger, gene raal Bethouart verzette zich tégen het desbetreffende voorstel. Indien de con- tróje van de raad over de vorming van partijen werd opgeheven, zo zei hij. zou er niets meer zijn, dat een herleving van Nazi-groepen zou kun nen verhinderen. De Sovjet-vertegenwoordiger, gene raal Sviridof, was het met generaal Bethouart eens. DE „OVERIJSSEL" HAD MIST-VERTRAGING. Wegens mist is een halve dag te laat het ss. „Overijssel" van de Kon. Rot- terdamsohe Lloyd gisteravond te Rot terdam aangekomen. Aan boord bevond zich dhr. De Jong, die op de vorige reis 21 stieren naar Indonesië had gebracht, om de kwali teit van het vee en de melkproductie aldaar te verhogen. Deze zending die ren genoot onderweg veel belangstel ling; te Muntok o.a. van Hadji Agus Sa-lim, de Republikeinse minister van Buitenlandse Zaken. De „Overijssel" heeft thans o.a. 800 rijstvogels meegebracht. Onder de passagier» bevond zich mr dr B. G. G. Bosz, hoofd van de dienst van het gevangeniswezen in Indonesië, die in ons land zijn vacantie komt doorbrengen en vermoedelijk binnen kort terugkeert, om een belangrijke functie in het nieuwe bestuur te aan vaarden. Hink wat broedt Moskou dan verder Sezegd, het kan aan zijn ^sgeen rebellerend land dulden, wil c. ae hegemonie in Oost-Europa, die rj; ?eroverde, niet ernstig in gevaar Waar bovendien nog bijkomt, het voorbeeld van de maarschalk ^iilerend moet werken op de andere *l!c:I},.4aar' zoals trouwens reeds het ;'v w,Jkt te zijn. Want niet voor niets .•_aen in alle landen rondom grote ^■enngsacties plaats! V Joor Griekenland Is de gang van za- i... een welkome hulp tegen de gueril- en het maakt daarvan, mede dank ce hulp van Amerika in de vorm Ir3'euwe wapenzendingen, dankbaar Nooit tevoren schijnt de Griek- bering zo dicht, te hebben gestaan «overwinning als op dit ogenblik. r van Joego-Slavië aan de op- G H-n'en hee*t opgehouden en in Cj vei"keert de communistische ••-hg in moeilijkheden. oals gebruikelijk is in omstandig- 'vtf rt 2ich thans voordoen, doken bekende berichten op over per jV.er^aats*nSen van het Sovjet- öoch deze hebben totdusver nog -a bevestiging gevonden. Het zou f"bt°L trouwens ook weinig min- hN h dan een SP6*011 met vuur, "et is ondenkbaar, dat maar- eSf 0 wapengeweld niet. met wa- zou beantwoorden en dat ^oorlog tussen West en Oost •lelijk dicht naderbij brengen *3r wat wil Moskou dan en over SvMiddelen meent, het te kunnen •-*r n? Gemeenlijk pleegt het Uw1? te dreigen met ij dele -^huwingen ^3 boude het oog op de Balkan --!SQ Vrouwelijke gedelegeerden uit India, die het 8ste internationale Montessori Con gres, dat te San Remo gehouden wordt, bijwonen, brengen hulde aan dr Maria Montessori. Orkaan teistert Florida GROTE SCHADE. Gisteren is de luxueuze badplaats Palm Beach in Florida door een or kaan met een snelheid van 250 km per uur getroffen. De daken van vele hui zen en twee scholen werden afgerukt en de straten met ontwortelde bomen en puin bezaaid. De electrische-stroomvoorzlemng werd afgesneden en windsnelheidsmeters af gerukt. nadat zij windstoten van 200 km hadden geregistreerd. De bevolking aan de Oostkust van Florida werd door het meteorologisch instituut van Miami gewaarschuwd, dat het ergste" van ae verschrikke lijke orkaan „nog moet kemen". Volgens voorlopige berichten is al leen in West-Palm Beaoh voor millice- nen dollars schade aangericht. Tot dus ver zijn slechts een dode en twee ge wonden geteld. Langs de kust zijn alle palmbomen ontworteld. Hoge pijnbomen, die de beruchte stormen van 1928 en 1947 doorstonden, zijn thans vernield. Brievenbussen werden in eindeloze processie tezamen met kokosnoten, stukken puin en andere losse voorwer pen door de straten voortgejaagd. De stad werd keer op keer iel ver licht, doordat hoogspanningsdraden af knapten en kortsluiting maakten. MOORD IN PLAATS VAN TERECHTSTELLING. De correspondent te Damascus van de Times verklaart stellig, dat het be richt, dat president Hoesni Zaim van Syrië en zyn premier Berazi voor een militair tribunaal terecht hebben ge staan, onwaar is. De officieren, die hen hadden gear resteerd, schoten hen op weg naar de kazerne van Mezze neer, zonder dat zij daartoe opdracht hadden gekregen, al dus de correspondent. De Unci is gisteren voor het eerst sedert 't uitvaardigen van de staakt het vuren order weer te Batavia bij een geweest. De plaatsvervangende voorzitter, W. B. Pritchett (Austra lië) drong bü beide partijen aan op voortzetting van de samenwerking in een geest van goede wil en geduld. De bijeenkomst werd bijgewoond door Nederlandse en Republikeinse verte genwoordigers. De commissie bestaat thans uit plaatsvervangende leden omdat de leden zich in Den Haag bevinden. De samen komst beoogde de voltooiing van vier belangrijke taken, n.l.: 1- nakoming van de order tot het staken van het vuren; 2. bewerkstelliging van spoedige vrijlating van politieke- en krijgsgevan genen; 3. regeling van de voortduring der bevoorrading van het Republikein se gebied in de residentie Djokja; 4. uitvoering van paragraaf zeven van de te Batavia gesloten overeenkomst, het geen neerkomt op handhaving van de door de Nederlanders erkende autori teit van de Republikeinen in de door de guerilla's bezette gebieden op Java en Sumatra. Waarnemers geloven dat de laatste taak de moeilijkste zal zijn. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, mr 's Jacob, zette uiteen, dat de taak thans is, de weg te effenen voor de overdracht van de souvereini- j teit aan de Republik Indonesia Seri- J kat, waarvoor de voorwaarden thans op de RTC worden besproken. Spre kend, niet als diplomaat, doch als Ne derlands ambtenaar, gaf de heer s'Ja cob uitdrukking aan zijn gevoelen, dat er in Indonesië nog te veel hiaten be staan in het bestuur, zulks als een uit vloeisel van de tweedracht in de afge lopen jaren. Thans dienen, zo zeide de heer s'Ja- cob, alle pogingen te worden gericht op de wederopbouw van het bestuur, opdat het welzijn van de bevolking niet langer in de waagschaal zal worden gesteld. Het is ten hoogste tijd, dat er in dit opzicht Iets wordt gedaan, o.a. omdat er nog steeds een groot gebrek bestaat aan verschillen de dingen, waarvan hij noemde tex tiel, geneesmiddelen en productie middelen. De voorzitter der Republikeinse de legatie, de heer Susanto Tirtoprodjo, legde er de nadruk op, dat de RTC, het werk der delegaties in Indonesië en dat van de Unci, met elkander in nauw verband staan en elkander zul len beïnvloeden. De vraag, cf het over leg in Den Haag een lange dan wel slechts korte tijd zal vergen, zeide hij, zal tot zekere hoogte afhangen van de toepassing van de overeenkomsten, waartoe in Indonesië de daar werkza me delegaties zullen komen. Aan de andere kant zullen gunstige berichten over de vorderingen in Den Haag, stel lig invloed hebben op het werk in In donesië. met name voor wat betreft het staken der vijandelijkheden. Daar om, zo vervolgde de heer Susanto. zal elkeen in Indonesië zijn plicht vervul len met de grootste oprechtheid en zonder zich slaafs gebonden te achten aan overwegingen op juridisch of wet gevend gebied. De heer Susanto. die tijdens de ver- banning der Republikeinse regering op I Banka. was ondergedoken bij de Repu blikeinse groepen in Oost-Java zeide „Nederland heeft een warm plekje in mijn hart!" Dr Herman B. Bamoh. de scheidende ambassadeur van de Ver. Staten, is gistermiddag met de „Nieuw Amster dam" naar zijn land teruggekeerd. Onder hen. die dr Baruch een af scheidsgroet kwamen brengen, merk ten wij op de heren Clarence Hunter, hoofd van de ECA-mlssie. Lloyd Stee- re. zaakgelastigde, Edw Wilkinson, handelsattaché, Mackinnan, scheep vaartattaché en verder het bijna vol tallige personeel van de Ambassade. Verscheidenèn boden bloemen aan. Namens „The America Businessmen- club te Amsterdam, waarvan de heer Baruch beschermheer was. bood mevr. N. van Waning een 17e eeuwsdeurslot aan .met een deurklopper, 'n geschenk, dat de heer Baruch. hogelijk waar deerde. „Ik ben," zo zeidedr Baruoh, ,.in vele landen geweest, maar ik mag zeg gen, dat Nederland een land naar mijn hart is." Voor de pers legde dr Baruoh nog een speciale verklaring af: „Het is mij een voorrecht geweest, gedurende bijna twee en een half jaar mijn land in Nederland te ver tegenwoordigen. Ik heb deze gele genheid, welke my door onze presi dent, Harry S. Truman, geboden werd om mijn land te dienen, op hoge Prijs gesteld. President Truman heeft mij thans op mijn verzoek eervol ont slag verleend," zo verklaarde hij. „Ik keer naar mijn vaderland terug, om onder auspiciën Yan de dr Simon Baruchstichting belangrijk werk te verrichten voor het lichamelijk herstel van oorlogsveteranen. Van alle zijden is mij in uw land vriendschap betoond, welke ik nooit vergeten zal. Nederland heeft recht om trcts te zijn op het geen in de afgelopen twee en een half Commissie-vergaderingen ter R.T.C DE KWESTIE DER MINDERHEDEN Gisteren hebben de vijf commissies, die volgens het reglement van orde der RTC zijn ingesteld, voor het eerst ver gaderd. Het was de bedoeling de leden van de commissies gelegenheid te ge ven met elkaar kennis te maken Ook zijn er algemene oriënterende besprekingen gevoerd .over de volgorde van behandeling der verschillende on derwerpen. Als eerste punt wordt van Republi keinse zijde genoemd: de voorlopige constitutie van de Republik Indonesia Serikat. Als eerste werkschema zullen door Republiek en BFO de resiiltaten van de inter-Indonesische conferentie op gebied van de staatsinrichting der VSI worden ingediend. In de andere commissies heeft men de volgorde van behandeling overge laten aan de beslissing van de drie voorzitters der onderscheidene com missies, welke waarschijnlijk Maandag haar werkzaamheden zullen voortzet ten. De vertegenwoordigers van de Europese minderheid in Indonesië had den gistermiddag een bijeenkomst met de leden van de Nederlandse delegatie. Enige hunner hebben hun grieven ge uit tegen de gang van zaken ten aan zien van het horen der Europese min derheid ter RTC in het bijzonder tegen de houding van de BFO in deze aan gelegenheid. 'Deze vertegenwoordigers opperden de gedachte hen als leden in de Nederlandse delegatie te doen op nemen. om hen zodoende in de gele genheid te stellen over alle kwesties die hun belangen naar hun mening raken, mee te spreken. Naar verluidt zou het resultaat van deze bespreking zijn, dat een contact commissie uit de Nederlandse dele gatie zal worden gevormd, die tot taak zal hebben de vertegenwoordi gers van de Europese minderheid van de gang van zaken op de hoogte te houden en van hun inzichten en ge voelens kennis te nemen. dat, wat hij gedurende die 7 maanden als „guerilla-minister" had waargeno men, hem de overtuiging had bijge bracht. dat het volk van Indonesië is voorbereid op een voortzetting vah de worsteling voor het bereiken van zijn idealen. Echter is het volk evenzeer voorbereid, het pad des vredes te vol gen. cp voorwaarde, dat het niet in een toestano zal worden gedrongen, waar bij de eer van land en volk zou moe ten worden geofferd. „Persoonlijk," zeide hij. „ben ik be reid, al mijn krachten te wijden aan het bereiken van onze doelstelling in een atmosfeer van wederzijds begrip en vertrouwen.'" jaar door dit land werd bereikt. Als Amerikaans ambassadeur was het mij een voorreoht, bij de uitvoering van het plan-Marshall, een waarachtig economisch wonderplan. behulpzaam te zijn. Ik heb een herstel kunnen con stateren, dat zelfs de meest onoplet tende bezoeker aan Nederland meet opvallen. Ik beschouw het vooral als een groot voorrecht, kennis te hebben gemaakt met uw grote staatslieden en uw prachtige volk." „Nederland zal altijd een warm plekje In mijn hart blijven innemen en het zal mij altijd een groot ge noegen zijn de vele vrienden, die ik hier heb gemaakt, opnieuw tc ont moeten, in de Ver. Staten, of wan neer Ik weer een bezoek aan uw prachtige land breng." De „Ambassador" in 1951 in dienst DE „COMET" WORDT ENGELAND'S GROOTSTE TROEF. De British European Airways heeft bekend gemaakt, dat het nieuwe in Engeland geconstrueerde vliegtuig, de „Ambassador", dat plaats biedt aan 49 pasagiers, in 1951 in dienst zal worden genomen. De maatschappij heeft 20 van deze toestellen besteld. Voorts heeft de B.E.A. onderhandelin gen geopend met de Vickers Armstrong fabrieken over de aankoop van een aan tal viermotorige „Viscount"-toestellen, als eerste ter wereld uitgerust met Rolls Royce turbine-motoren. De „Viscount" kan 40 passagiers vervoeren. De Britse vliegtuigindustrie heeft nog meer pijlen op haar boog. De Vlokers Armstrong-fabrieken meldden enige tijd geleden, dat een nieuw prototype was geconstrueerd van de „Viscount", uitge rust met straalmotoren en de „de Ha- vilandfabrieken" demonstreerden enige weken geleden Engeland's grootste troef op luchtvaartgebied, het straalpassa- giersvliegtuig, de „Cornet", waarmede Engeland hoopt over enige jaren aan de spits van de wereldluchtvaart te komen. Sabotage in Joego-Slavië De enige Joegoslavische olieraffina derij. gevestigd te Fiume, is gisteren op geblazen. vier ontploffingen hadden te gelijkertijd in de Romsa-raffinaderij plaats op het tijdstip, dat de brandweer de brand in een fabriek buiten de stad bestreed. De omstandigheden zouden op sabotage wijzen. Twee groepen zouden in de zone van Triest aan het werk zijn. De ene zou bestaan uit Joegoslavische „revolutio naire elementen" en de andere zou in hoge mate steun van de Kominform ontvangen. Naar men meent, bevindt righ de „basis" van de laatste groep in Oostenrijk. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar le'èdwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd. Kon. Landmacht: adj .-onder officier W. J Rlihülessm, Den Haag; sold. G. Ensink. Hoorn (N.H.); wachtmeester C. M. Pluk, Stevensbeek, St. Anthonis (NHj. Kon. Ned.-Ind. Leger: mil. sold. 2e kl. inf. Lijtsman, Indonesië; Mad, sold. Ie kl. inf. Moehamad Taha, Indonesië; Jav. serg. 2e kl. Soepir. id Chin. sold. 2e kl. Foe se tet, id.; Mal. sold. 2e kl. inf. Kotong, id.; Amb. sold. 2e kl. inf. D. Hatusupij. id.; Jav. sold. 2e kl. inf. Koesmin. id.; sold. 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso, id.; Amb. sold. Ie kl. inf N. Toisuta, id.; Java. sold. 2e kl. inf. Domo, ld.; Tim. sold. 2e kl. inf. J. Djatoe, id. WELNIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht: veranderlijke bewolking met enkele verspreid optre dende onweersbuien en op vele plaatsen mist. Weinig wind. Morgen overdag: nu en dan zonneschijn en voornamelijk ill de namiddag hier en daar een onweers bui Over het algemeen zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 28 AUGUSTUS Zon op: 5.44 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 11.37 uur; onder: 21.09 uur. (N.M.). Hoog water te Katwijk te 5.50 en 18.18 uur. (29/8 te, 6.35 en 19.02 uur). Dit bestaat uit licht pagina*^

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1