De arbeidsconflicten in Engeland Raad van Europa overvol met werk Laatste O.V.W.-balaljon met „Grote Beer" terug Britse regering gaat bezuinigen WEERBERICHT Er wachten vele Nederlandse meisjes! 88ste Jaargang VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 00 No. 26779 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Minstens 5 Het Britse ministerie van Financiën fieeft aan alle regeringsinstanties een Waarschuwing doen toekomen, waarin toar wordt opgedragen de geschatte uitgaven voor het 1 April 1950 aan vangende begrotingsjaar terug te bren gen. In deze waarschuwing wordt te kens de nadruk gelegd op het belang de komende besprekingen te Washington over de dollar-crisis. Da bezuinigingsmaatregelen zullen het ontslag van een aantal ambtena ren met zioh brengen. Men verwaoht, d3t od een begroting tot een bedrag ran 3.000.000.000 pond sterling een be drag van 150.000.000 pond sterling zal hunnen worden bezuinigd. Functionarissen van het ministerie van Financiën hebben tegenover de chefs der regeringsinstanties in mon delinge toelichtingen op het bezuini- gingsrondschrijven van het ministe rie met nadruk verklaard dat 5% be zuiniging als een minimum moet worden beschouwd. Men hoopt, dat de uitgaven van bepaalde departe menten meer dan 5% zullen kunnen worden teruggebracht. Hei bezuinigingsrondschrijven van het ministerie van Financiën is 2 maanden TToeger uitgegaan dan het tijdstip, waarop gewoonlijk een aanvang wordt gemaakt met het opstellen van de be grotingen der ministeries. Ook .vroeger heeft het ministerie er bij de departe menten op aangedrongen zuinigheid te betrachten, doch dit geschiedde eerst in September. Het verluidt, dat het ministerie hiet tot in bijzonderheden heeft aangege ven in welke vorm er zal moeten wor- cen bezuinigd, maar dat het ministe rie .hevige druk op de andere rege lingsinstanties uitoefent, opdat de uit gaven zo laag mogelijk worden gehou- den." In Britse financiële kringen is men van mening dat de actie van het mi nisterie is geïnspireerd door de wens tegemoet te komen aan het standpunt van de Amerikanen, die van mening rijn, dat het bedrag der Britse binnen landse uitgaven een factor van ge- richt is in de Britse betalingsbalans. Onmiddellijk na het bekend worden van de stap van het ministerie deden i gissingen de ronde omtrent de vraag, of in de begroting van het volgende jaar de vermindering der uitgaven wellicht gepaard zal gaan met een vermindering der inkomsten, als ge- volg van belastingverlaging. Ondanks de protesten van fabrikan- ten en handelaars heeft de Britse rege- i rmg gevolg gegeven aan haar voornemen I en een verlaging gelast van de prijzen "an de meeste soorten kleding, schoei sel en huishoudelijke textielgoederen I met 5 pet. Dit is de eerste concessie, die de re- sering heeft gedaan aan de door de Britse vakbeweging gevoerde actie voor hachiüger maatregelen om een stijging HET PROCES-VON MANSTEIN. •Allemaal leugens" en „vuil" mom- I*kie ex-veldmaarschalk Fritz Erich ■on Manstein verscheidene malen, toen bij zich door de aanklager hoorde be schuldigen van liquidatie van duizenden Russen, Joden en zigeuners en van het pbruiken van gevangenen o.m. als gids b de mijnenvelden. Duizenden Russische burgers, aldus ar Arthur Comyns Carr, de eerste openbare aanklager, zijn onder een of onder voorwendsel terechtgesteld. Een ïïouw is geëxecuteerd, omdat zij niet TWr Duitse soldaten wilde wassen! HET OOSTENRIJKSE VREDES VERDRAG. De plaatsvervangers der ministers van pienlandse zaken van de „grote vier" -ebben overeenstemming bereikt over ce wijze, waarop Oostenrijk de sovjet- jmie in zes jaar tijds een totaal-bedrag ■in 150 millioen dollar zal betalen voor oorlogsbuit en voormalige Duitse bezit ten in Oostenrijk, die door de sovjet- fiislsche autoriteiten aan de Oosten de staat zullen worden overgedra- E-'B. Er Is echter nog geen overeenstem- tg bereikt over het belangrijke arti- «1 35 van het ontwerp-vredesverdrag, «t betrekking heeft op de voormalige ^utse bezittingen in het algemeen, wel- nm 90stenrÜk worden aangetroffen. Di ministers van buitenlandse zaken £er .grote vier" hebben tijdens hun O'ieenkomst te Parijs bepaald, dat de ^vervangers op 1 September een ®nwerp-vredesverdrag met Oostenrijk '-■tooici moeten hebben en dat zü op datum rapport over het resultaat uanner besprekingen bij de ministers c^ten uitbrengen. DE STAKINGEN IN FINLAND. I Negentien van Finlands drie en twin- j' bavens waren gisteren voor de zesde r? Mg gesloten als gevolg van de on- communistische leiding gehouden ^iiiigen voor hogere lonen. Jeer dan 50.000 man van verschil de vakverenigingen zijn nog in sta- H. maar ongeveer een gelijk aantal het werk hei-vat. WEINIG VERANDERING. D? Bilt verwacht tot morgenavond: j.-anavond en vannacht: veranderlij- R^'clkmg met plaatselijk enkele on- r-«5buien en hier en daar mist. Wei- Hwind. Morgen overdag: aanvanke- 2°nnig. maar later weer toene- i -nee bewolking met plaatselijk enkele '"^sbuien. Weinig wind. Ongeveer -ude temperatuur als vandaag. lüPgemaakt te 10 uur). 27 AUGUSTUS. °P' 5.42 uur; onder: 19.40 uui. ifVu n op- 11-06 uur; onder: 20.54 uur l te Katwijk te 5.09 en 17.38 van de kosten van levensonderhoud te beletten. De prijsverlagingen zullen op 26 September a.s. van kracht worden. De winstmarge der detaillisten zal door deze maatregelen met 2V2 pet. worden verminderd, terwijl de andere helft van de prijsverlagingen door de fabrikanten en de groothandelaren zal worden ge dragen. De prijsverlagingen zullen uitsluitend gelden voor de z.g. utilitygoederen, die 80 pet. uitmaken van de totale afzet van wollen goederen en 94 pet. van die van schoeisel. Tegelijkertijd heeft de Britse regering de prijscontrole opgeheven voor een groot aantal goederen, die niet tot de utility-categorie behoren. OFFICIËLE OVERDRACHT PAND PEGANSAAN OOST 56. Vanmorgen werd voor het Republi keinse delegatiegebouw aan het Ko ningsplein Zuid te Batavia voor de eerste maal de rood-witte vlag gehesen. Vanmiddag om twee uur (Javatijd) werd het pand Pegansaan Oost 56 officieel aan de Republikeinse delegatieleider mr Susanto Tirtoprodjo overgedragen. MENSETENDE TIJGER GESIGNALEERD. In de omgeving van de onderneming Laras van de HVA bij Medan zwerft een tijger rond, die reeds twee slacht offers heeft gemaakt. Het dier heeft een vrouw gegrepen; het zwaar ver minkte lijk is later teruggevonden. De volgende dag viel uit dezelfde dessa wederom een slachtoffer van de mens- etende tijger te betreuren. STAKING WAGONS LITSPERSONEEL GEËINDIGD. De stakende employe's van de restau ratie- en slaapwagens van de Interna tionale Wagons Lits, zijn heden on voorwaardelijk aan het werk gegaan. Een woordvoerder van de Wagons Lits zeide, dat 80 procent der wagons reeds in de dienst opgenomen waren, met 60 procent van het aantal employe's aan het werk. DE KOMENDE FINANCIËLE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat morgen besprekingen zullen beginnen ter voorbereiding van de bij eenkomst tussen de ministers van financiën van Engeland, Canada en de Ver. Staten, die op 7 September as. te Washington zullen worden geopend. Deze voorbereidende besprekingen, die door deskundigen van de drie landen zullen worden gehouden, zullen be perkt blijven tot technische aangele genheden. Zij beogen de feitelijke po sities der drie landen vast te stellen, doch zij rijn niet bedoeld als onderhan delingen. De Internationale Organisatie voor de Kankerbestrijding te New York koopt ge regeld materialen aan voor de kanker bestrijding in diverse landen van Europa. De in Leiden geboren Amerikaanse film ster Nina Fock overhandigt aan de KLM-stewardes Barbara Ferrie een kist met belangrijke materialen, bestemd voor het Anthony van Leeuwenhoek huis te Amsterdam. VERSTERKING VAN ARABISCHE LIGA. De Egyptische premier, Sirry pasja, heeft meegedeeld, dat de tweedaagse besprekingen met de premier van Irak, generaal Noeri es-Said, zijn geëindigd in volledige overeenstemming over de algemene principes ter bescherming van de Arabische eenheid en de onafhanke lijkheid van'de Arabische staten. Het resultaat van de besprekingen zou zijn „de consolidatie van een Arabisch blok, dat in staat is de gebeurtenissen eens gezind onder de ogen te zien". De Iraakse premier heeft meegedeeld, dat de Arabische leiders van plan zijn de Arabische liga te .reorganiseren en haar te maken tot „een bruikbaarder organisatie en een machtig werktuig voor Arabische actie". Het blijft onrustig (Van onze Londense correspondent). Dat de liftmannen in de Engelse kolenmijnen het werk hebben hervat, moet voor het grootste deel worden toegeschreven aan het krachtige optre den van de regering en andere autori teiten. Dat snelle ingrijpen van de overheid staat* overigens in scherpe tegenstelling tot de aarzelingen, die vroeger bij stakingen aan de dag wer den gelegd. Toen de haven wekenlang stil lag, maakte de regering geen wer kelijk gebruik van de noodtoestand, die op zo dramatische wijze was afgekon digd. In plaats daarvan zag men het onverkwikkelijke schouwspel van onder ling gekrakeel over de afbakening der bevoegdheden van de diverse instanties. Sommigen vragen zich thans af of er thans alleen werd opgetreden omdat het slechts een kleine vakbond betrof, welke niet officieel werd erkend. Nadat het bestuur was teruggekrabbeld, wil den zoals men weet de stakers toch doorzetten, zonder inachtneming van de drieweekse periode die gelegen heid moet geven voor bemiddeling. De regering verklaarde de staking toen prompt illegaal, waarop het bestuur der genationaliseerde mijnen dreigde met gerechtelijke vervolging der onwil lige arbeiders. Ook Will Lawther. de pas geridderde president van de na tionale mijnwerkersbond drong op het laatste aan. Hü nam geen blad voor de mond, toen hij de stakers chantage- plegers noemde en hen uitmaakte voor „anarohisten van de kolenmijnen"; die voor hun verraad moesten betalen. De stakers hebben ten slotte eieren voor hun geld gekozen, mede onder de druk van de meer dan honderdduizend mijnwerkers, die door hen gedupeerd werden. Zo worstelen regering en vakbewe ging steeds weer met vaak minimale minderheden, die mogelijk hun gang gaan omdat ze menen dat de Labour- regering hen zal ontzien Dat is inder daad reeds vaak gebeurd, al moet dit in sommige gevallen ook worden toe geschreven aan 'de nationalisering, waardoor de regering eigenlijk niet kon bemiddelen, omdat zii zelf min of meer partij was in het conflict. Naarmate de verkiezingen nadpren. wordt d° nositie van de regering inzake darbeidsver houdingen er niet eerpakkeliiker op. SPOORWEGSTAKING «LIJFT DREIGEN. Er is :hn:is aile hoop, dat er een nummer bestaat uit zes pagina's, einde kom; aan de irriterende Zon dagsstakingen bjj de spoorwegen. Maar er is alle kans dat er Maandagstakin gen, die dan algemeen zullen zijn, voor in de plaats komen. Een compromis voorstel van de spoorwegleiding om het gedwongen elders overnachten van machinisten en stokers zoveel mogelijk te beperken, schijnt in goede aarde te zijn gevallen. Massavergaderingen zul len over dit nieuwe plan uitspraak doen. De onrust onder het spoorweg personeel over de trage onderhande lingen inzake de looneisen neemt ech ter toe. Een voorstel in een Londense afdelingsvergadering van de nationale unie van spoorwegpersoneel om als 9tok achter de deur elke Maandag een symbolische staking te organiseren, werd verworpen. De afdelingssecretaris kondigde echter aan. dat, indien de besprekingen een onbevredigend re sultaat opleveren, een onofficiële actie zal worden ontketend. Regering recipieerde voor R.T.C. in Ridderzaal ONDERLINGE BANDEN WERDEN VERSTERKT. (Van een onzer redacteuren). In de Ridderzaal was gistermiddag geen spoor te bekennen van de im posante ovale tafel, waaraan twee dagen tevoren de RTC in een plech tige zitting was geopend. Niettemin waren zo goed als alle deelnemers aan de RTC, evenals adviseurs en leden van de organisatie waarop de conferentie steunt gedurende enige uren in de fraaie zaal bijeen, en wel als gasten van de Nederlandse rege ring, welke hun en diverse hoge autoriteiten benevens vertegenwoor digers van belangrijke instellingen en industrieën een receptie aanbood. Als gastheren namens de regering traden op ministerpresident Drees en de ministers Stikker en Van Maarse- veen. Voor zover wij konden beoordelen varen de delegaties ter RTC voltallig aanwezig. Voorts zagen wij talrijke leden van de verschillende afdelingen van het secretariaat-generaal der RTC, ministers en andere regeringsautoritei ten, vertegenwoordigers van organisa ties, welke de band tussen Neaerland en Indonesië willen versterken, perso nen, die in de afgelopen jaren nauw bij het Indonesisone probleem waren betrokken, zoals prof. Sohermerhorn, prof. Logeman en oud-minister Jonk man, prof. dr C. C. Berg als rector van de Leidse Universiteit, dr Plessnan van de KLM en anderen. Langs de welvoorziene buffetten, aan de genoeglijke „rondjes" langs de wan den van de zaal, waarin de „ronde ta fel" uiteen scheen te zijn gevallen, en in de volle grote middenruimte van de zaai, waar aanvankelijk de gasthe ren voor de plaats van de troon hun gasten ontvingen, werden geanimeerde gesprekken gevoerd, tijdens welke tel kenmale uiteraard de problemen van de RTC onder de loupe werden genomen. Eerst geruime tijd na 7 uur, het officiële einae van de receptie, ver lieten de laatste gasten de zaal, waar ditmaal de persoonlijke noot het ge bruikelijke officiële vertoon - had ver vangen. Een geslaagde receptie, die wellicht ook ten aanzaen van de RTC door de nieuw gelegde en nieuw versterkte on derlinge banden van de deelnemers van betekenis kan zijn geweest! DE POSITIE DER UNCI. In het communique van de Centrale Commissie van de RTC van 24 Augus tus werd medegedeeld, dat besloten Is, dat het voorzitterschap der ingestelde commissies, evenals Dij de Centrale Commissie beurtelings zal worden waargenomen door een lid der BFO- delegatie, terwijl de Unci desgewenst ce commissievergaderingen zal kunnen bijwonen. Het laatste gedeelte van deze zin dient, aldus een communique van het secretariaat der RTC, zo te worden gelezen, dat de Unci de vergaderin gen der commissies kan bijwonen wanneer zij dit verlangt. Het hoofd van de Republikeinse PTT te Djokja heeft medegedeeld, dat thans voorbereidingen worden getroffen voor het instellen van een radio-telefonische verbinding Djokja—Den Haag via Ban dung. Dit geschiedt om het contact met de Republikeinse delegatie te Den Haag te vergemakkelijken. ARRESTATIES IN HONGARIJE. Volgens de „Daily Telegraph" is de stafchef van het Hongaarse leger, ge neraal Palefy, uit zijn functie ontzet en gearresteerd, onder beschuldiging van „nationalisme". In verband met het proces tegen de gewezen communistische minister van buitenlandse zaken, Lazlo Rajik, die beschuldigd wordt van „trotzkistische actie" en van spionnage ten voordele van een westelijke mogendheid, r-uden nog 150 personen zijn aangehouden. BEVEILIGING VAN ATOOMVLIEGTUIGEN. In Amerika werkt men aan de con structie van een nieuw soort ..geleid projectiel" dat zal moeten dienen ter bescherming van vliegtuigen, die atoom bommen vervoeren. Dr Karl Compton, de voorzitter van de afdeling onder zoekingen van het departement van defensie verklaarde in een radiopraatje, dat dit nieuwe projectiel wel eens het voornaamste artilleriewapen bij lucht gevechten zou kunnen worden. Het zou door vliegtuigen, die atoombommen ver voeren, afgeschoten, kunnen worden te gen de eventuele vijandelijke straalja gers. die het voordeel hebben van hun grotere snelheid. Zullen commissies permanent worden? De algemene commissie van de as semblee te Straatsburg, die met politie ke zaken belast is, besloot eenstemmig de assemblee voor te stellen haar te belasten met het opstellen van een rap port inzake de noodzakelijke wijzigin gen in Europa's politieke structuur, die tot een grotere mate van eenheid kun nen voeren. De commissie meent voor de opstelling van dit rapport zes maan den nodig te hebben, zodat aanvaar ding van dit voorstel door de assemblee met zich mee zou brengen, dat aan de ministers van buitenlandse zaken zou moeten worden verzocht het mandaat der commissie te verlengen. Dezelfde tendenz om "het werk der commissies na het einde van de assem blee. die naar Spaak meedeelde 9 Sep tember moet opbreken voort te zetten, kwam ook tijdens de algemene debat ten tot uiting. Voornamelijk de econo mische commissie is overstelpt met zo veel werk. dat er vele stemmen zijn op gegaan om haar een perrmnentp ste- tus te geven. Deze commissip kwam onder voorzitterschap" van Reynaud niet verder dan tot epn besprpking van haar eigen werkmethode Zij besloot subcommissies te vormen die de in de assemblee gedane voorstellen inzake in ternationale munteenheid, aanpassing van valuta's en de industriële en agra rische productie zullen bestuderen. In de juridische commissie waren twee tegengestelde richtipgen waar te nemen inzake de beste mogelijkheden voor het uitvoeren van de conventie voor de mensenrechten. Een deel der commissie wilde deze rechten duidelijk geformuleerd zien, terwijl andere leden met een algemene garantie wilden vol staan. Volgens de voorzitter, Maxwell Fyfe, zal de commissie evenwel in deze wel tot een compromis kunnen komen. De commissies hebben hun tafels zo vol met ontwerpresoluties gevonden, dat de leden der economische en juri dische commissies heden de assemblee niet zullen bezoeken, teneinde een po ging te doen hun eigen werk op gang te brengen. In de politieke commissie is nog niet de kwestie van toelating van Duits land ter sprake gekomen Er bestaat échter weinig/twijfel over. dat dit spoe dig zal gebeuren en president Spaak heeft in een persconferentie de over tuiging uitgesproken, dat Duitsland zeker in de assemblee nog in het ge- c:ng zal komen Hij heeft- daaraan roe- gpvoegd. dat hii verbinding van toe lating van Duitsland met toelating van het Saarzebifd of andere landen, zoals door Bidault, voorzitter van de politieke commissie is gesuggereerd, niet gewenst acht. Het duurde geruime tijd eer de „Grote Beer" aan de kade te Amsterdam ar riveerde Die tijd werd gekort door de Kon. Mil. kapel, welke vrolijke marsen over de kade blies. De stemming aan boord was opperbest, eetuiee het applaus en de uitroepen, die na ieder nummer weerklonken. Toen het schip ongeveer kwart voor twee voor de kade lag begroette vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen na mens H.M. de Koningin de manschap pen. De minister van Oorlog en Marine mr F W. Schokking heette namens de re gering de mannen hartelijk welkom in het vaderland. Hii zeide o.a.: „Gil hebt Amerika en het Atlantisch Pact TRUMAN'S NEDERLAAG VAST? Twee belangrijke Senaatscommissies hebben gisteren besloten, dat Amerika voor niet meer dan 450.000.000 dollar aan wapens naar „vriendschappelijke landen" mag zenden. Dit amendement op het militaire hulpprogramma werd aangenomen zowel door de commissie voor buitenlandse zaken als die voor de strijdkrachten. De hoop dat de Senaat het wapen programma, dat door het Huis van Af gevaardigden reeds op dezelfde wijze was gehalveerd, nog zou redden, schijnt hiermede de bodem ingeslagen te zijn. De Franse regering heeft juist een nota aan de landen van het Atlantische pact gezonden, waarin de nadruk wordt gelegd op „het belang van voldoende militaire hulp, ten einde Frankrijk in staat te stellen zijn defensieve verplich tingen na te komen". H.V.K. bezocht Surabaja en Semarang De H.V.K. heeft gisteren per leger vliegtuig een bezoek gebracht aan Su rabaja en op de terugweg aan Sema rang, ten einde zich ter plaatse door de bestuursambtenaren en militaire commandanten te laten inlichten over de ontwikkelingen in Oost- en Midden - Ja>va. De heer Lovink was vergezeld van dr Koets en het Nederlandse mili taire lid van de Centrale Gemengde Commissie kolonel Van der Wijck. ons vanmorgen enkele uren laten wach ten, maar ik geloof wij ziin niet quitte. Wij hebben u langer laten wachten en heel wat langer ook! Vervolgens memo reerde de minister, dat met dit schip het laatste OVW-bataljon III 15 RJ. naar het vaderland is teruggekeerd. En zo zeide de minister het is merkwaardig, dat dit is geschied, kort na de opening van de R.T.C., waaraan u door uw moed en beleid mede een stoot hebt gegeven. De minister vervolgde: „Er ziin on der u, die terugkomen in hun gezin, maar er zijn er ook, die een gezin gaan stichten. Hun wens ik veel succes; er wachten nog veel Nederlandse meis jes!" (gejuich aan boord). Nadat de minister de moeilijkheden 'iad geschilderd, die de jongens noe zul len moeten ondervinden, moeilijkheden die hii echter gering noemde, gezien de ervaringen, die de soldaten in Indonesië hebben ongedaan, namen allen, op het schip en aan de kade een ogenblik stilte in acht ter herdenking van diegenen, die in Indonesië achterbleven. Namens Z.K.H. Prins Bernhard sprak majoor C. T. van Goor de troepen toe. Met de „Grote Beer" ziin ruim 1200 soldaten naar huis gekomen. Het OVW- bataljon ging ruim drie jaar geleden naar Indonesië en is op Malakka gesta- tionneerd geweest. Tijdens de reis is Ka pitein Dixson van het KNIC. die pas was genensionneerd. overleden. De directrice van de operatiekamer, die bij de voorbereidingen van een ope ratie ernstige brandwonden opliep is m Hoek van Holland aan land gebracht. Zij is in een hospitaal opgenomen en haar toestand is redelijk wel De „Grote Beer" heeft een pokkengeval aan boord gehad, maar de patiënt is in Colombo aan land gezet. Als voorzorgsmaatregel zijn in Port Said een dokter en vijf ver- Dieeesters aan de medische staf toege voegd. Onder de manschappen die met dit schip in het vaderland zijn teruggeko men berinden zich een 120-tal. die om psychische redenen voor de dienst Indonesië is afgekeurd. Zij gingen echter allen gisteren naar huis. 18 patiënten worden voorlopig in in richtingen opgenomen. Voorts zün nog 70 zieken aan boord, die naar hospi talen zijn vervoerd. Voor de oorlog trokken jaarlijks duizen den vreemdelingen naar de Zeeuwse plaats Middelburg, om in de eerste plaats het zeldzaam mooie Gotische stadhuis uit de 16e eeuw te bewonderen. Doch ook de oude Abdijkerk met de 85 meter hoge „Lange Jan" werd nooit door de vreemdelingen vergeten. Zoals zovele plaatsen werd ook Middelburg door oor logshandelingen zwaar eetroffen. Op het ogenblik is men hard bezig de schade te herstellen aan huizen en gebouwen. De ..Lange Jan" in de steigers. RESIDENTIE DJOKJA RUIM l'A MILLIOEN INWONERS. De recente volkstelling in de residen tie Djokja bedraagt 1/784.304 inwoners, bestaande uit 422.631 families. Het aan tal mannen bedraagt 854.942 en het aan tal vrouwen 929.362. Volgens de volkstelling van 1930 be droeg het aantal Inwoners 1.558.844, be staande uit 760.262 mannen en 798.582 vrouwen. In de gemeente Djokjakarta bedroeg het aantal inwoners 177.296, bestaande uit 82.321 mannen en 94.975 vrouwen. ONGERUSTHEID OVER POSITIE VAN HET K.N.LL. Op een persconferentie in Hotel des Indes te Batavia heeft het hoofdbestuur van de ruim 4000 actief dienende onder officieren van het K.N.I.L. vertegen woordigende vereniging „Ons aller be lang" uiting gegeven aan de grote on gerustheid onder zijn leden, in verband met het uitblijven van een garantie- verklaring inzake het K.N.I.L. LUIT.-GENERAAL SCHILLING VERLAAT MILITAIRE DIENST. Bij Kon. Besl. is op zijn verzoek met ingang van 31 Augustus 1949 aan de luitenant-generaal der Infanterie van het K.N I.L. W. Schilling eervol en met behoud van recht op pensioen ont slag verleend uit de militaire dienst, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem gedurende vele ja ren onder moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. E.C.A. HULP AFHANKELIJK VAN R.T.C. WELSLAGEN. Een woordvoerder van de EC.A. tc Washington heeft medegedeeld, dat hervatting van de E C A -hulp aan In donesië „afhankelijk is" van het wel slagen van de R.T.C. te Den Haas.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1