Schuurtje van Voorhout wordt oorzaak van ernstige moeilijkheden Londens gezinscentrum in Peckham SUKKEL-IDIOOT Opmerkelijke prestaties werken op de Engelse verbeeldingskracht IPIII UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK Het Leidsch Dagblad Raad en B. en W. voor een belangrijke beslissing (Van een onzer redacteuren). Wanneer vanavond de Raad van Voorhout bijeen komt, staat er een neg niet genoemd en on-aangekondigd punc op de agenda, dat ongetwijfeld de an dere agendapunten verre overtreft in belangrijkheid: de kwestie van het vol gens gerechtelijke uitspraak onterecht afgebroken schuurtje van de wed. Ros kam. Op grond van het bestaande reoht van opstal ten aanzien van deze schuur heeft de rechter in kort geding uitgemaakt, dat B. en W. verplicht waren de inmiddels afgebroken schuur weer op te bouwen, met de bepaling, dat dit binnen acht dagen moest ge- fohieden, terwijl de gemeente bij in gebreke blijven een schadevergoeding van f. 100 moest betalen voor iedere dag, dat deze termijn werd overschre den. B. en W. van Voorhout hebben deze gerechtelijke uitspraak niet aan vaard, zijn niet tot herbouw overge gaan, hebben nog geen van de talrijke ingediende vorderingen van f. 100 scha devergoeding per dag voldaan en heb ben beroep tegen de uitspraak aangete kend. De aantekening van dit beroep zonder de Raad daarin te kennen kan men zien als een inbreuk op de gel dende voorschriften, doch gezien de termijn, waarbinnen het beroep moest worden aangetekend, is dit beroep zon der voorkennis van de Raad eventueel te verdedigen. Voor B. en W. blijft dan echter de verpliohting bestaan, ae Raad van dit besluit van B. en W. op zo kort mogelijke termijn in kennis te stellen. Hetgeen niet is geschied, aan gezien eerst thans een raadsvergade ring is uitgeschrevenwaarvan de agenda geen melding maakt van deze kennisgeving, welke in verband met de ernst van de aangelegenheid toch moei lijk onder het weinig zeggende punt „mededelingen" kan worden wegge stopt. De gemoederen in Voorhout, brand baar als zij zijn door de vele liters confllotstof welke er de laatste jaren over zijn uitgegoten vanuit het ge meentehuis, zijn echter dusdanig in vuur en vlam gezet, dat ondanks het niet vermelden van de>ze kwestie in de raadsagenda het probleem van de schuur zeker in bespreking zal worden gebracht door de Raad zelve. Deze bespreking kan een antwoord geven op de vraag, hoe deze voor Voorhout uiterst belangrijke kwestie zich verder ontwikkelt. De door de afbraak benadeelde partij heeft, met de door gerechtelijke uitspraak ge dekte vordering van schadevergoe ding, de mogelijkheid in handen, zo lang de gemeente uitbetaling dier vergoeding weigert, beslag te laten leggen op de giro- en banktegoeden van de gemeente, en voor zover ons bekend overweegt de benadeelde par tij, zulk een actie op korte termijn door te voeren. Deze overweging wordt echter doorkruist door de mogelijk heid van de aanvaarding door de gemeente Voorhout van een door de benadeelde partij aangeboden rege- ling-in-der-minne. Naar wy verne men behelst dit aanbod aan de ge meente de voorwaarden, dat de schuur elders op een aanvaardbare plaats wordt herbouwd (de oorspron kelijke plaats is inmiddels niet meer beschikbaar), waarboven een schade vergoeding van f. 500,betaald zou KATWIJK AAN ZEE CONCERT VAN „DE POST" Na de snikhete dag was het gister avond een waar genot even te verpozen op de Boulevard, waar een fris briesje woei. Te meer, daar bekend was dat De Post Harmonie uit Leiden, onder leiding van de heer Veenhof, in de mu ziektent een concert zou geven. De goede naam, die er van de „Post" uit gaat, had dan ook zeer velen aangelokt om de muziek aan te horen. Men werd niet teleurgesteld. TIENDUIZENDEN OP HET STRAND. De hittegolf, die de laatste dagen over ons land gestreken is, heeft scha ren mensen naar de badplaatsen gelokt, waar ook Katwijk aan Zee zijn deel van heeft verkregen. De heer P. Hofkes, die tijdelijk weer in functie is als halte chef bij de N.Z.H.VM, alhier, verklaar de, dat het gisteren de drukste dag ge weest is van het gehele seizoen. Extra trams reden overvol af en aan. Tevens moesten een zestal trams speciaal in gelegd worden voor het vervoer van 1700 kinderen uit Noord-Brabant, die hier op het strand een dagje kwamen doorbrengen. Zover het oog reikte van Noord tot Zuid, was het gehele strand een opeengepakte mensenmenigte. Zij. die In zee gingen baden, waren niet te tellen. Indien het mooie weer aanhoudt, zal het vermoedelijk nog een week druk zijn. Dan eindigen echter de vacanties en is de fatale datum van 1 September aangebroken. Het volgend jaar een be ter seizoen! RIJNSBURG Bedankt voor beroep Ds J. Breeuws- ma te Nieuw-Vennep en Abbenes heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier. VOETBAL EN VECHTEN. Gisteravond werd op het terrein van de Rijnsburgse Boys een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tussen Am sterdamse bloemenventers en -grossiers hier te plaatse. Na de wedstrijd, welke zeer geanimeerd was. kwam men nog enige tiid biieen in een café. Hier kwam men in conflict met een lid van de har monie „Wilhelmina". die in „Vliethof" aan 't oefenen was. Bij de schermutse lingen. welke hierop ontstonden, liepen slechts de grootste heethoofden enige schrammen op. VOORSCHOTEN De politie alhier heeft wederom proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die ziln rijwiel onbeheerd op de open bare wee had laten staan. Men zij dus gewaarschuwd AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks halfdrie had op de Brue over de Riin nabij de Haag se Schouw, -waar momenteel herstel werkzaamheden worden verricht, een aanrlldine plaats tussen een bestelwa gen van een warenhuis en een vracht auto met stenen beladen De bestelwa gen werd aan de linkerzijde flink be schadigd. de andere waeen lien geen schade op Geen persoonlijke ongeluk ken deden zich voor. moeten worden door de gemeente. Wordt op dit aanbod binnen een ge stelde. korte termijn geen bevredi gend antwoord ontvangen, dan zal inderdaad overgegaan worden tot in vordering van de schadevergoeding van f. 100 per dag door middel van inbeslagname der genoemde tegoeden van de gemeente. Onder deze omstandigheden wordt hedenavond deze brandende kwestie in Voorhouts raad ter sprake gebracht. De Raad heeft zich dan te beraden ever de vraag, of de gemeente het beleid van B. en W. in deze aangelegenheid dekt met het risico van een aanzien lijke financiële strop (die uiteraard blijft bestaan, wanneer zich niet het onwaarschijnlijke geval zou voordoen van een voor de gemeente voordelige uitspraak in hoger beroep, hetgeen lan ge tijd zal vorderen; of het afkeuren van het beleid van E. en W., hetgeen na de jongste fiasco's van dit college wel eens de druppel kon zijn, die de efrimer van het vertrouwen van Voor hout in haar bestuur doet overlopen. Slechts een volledige „capitulatie" van B. en W. door openlijke aanvaarding van het compromisvoorstel, alvorens de Raad genoemd wantrouwen zou heb ben uitgesproken, lijkt de keuze tussen de-ze twee beide pijnlijke mogelijkheden nog te kunnen voorkomen. Het is een uiterst zware taak, waar voor het thans fungerende college van B. en W. zich op dit moment ziet ge steld, al is het dan de laatste taak, die dit college tegenover de buiten wereld te vervullen heeft. De volgen de raadszitting zal in de zittingspe riode van de nieuwe Raad vallen, en volgens onze inlichtingen zal dan het karakter van het college van B. en W. aanzienlijk zijn gewijzigd. Naar wij vernemen, zuilen in de nieuwe Raad waarschijnlijk de heren v. d. Nouland en Deutekom als wet houders optreden, beide nieu welingen in dit college, die geen reden hebben, de tot dusverre gevoerde po litiek van B. en VV. te onderschrijven. De heer v. d. Nouland immers was in vele conflicten, die zich in de afgelo pen jaren in de Raad voordeden, een van de scherpste woordvoerders der oppositie, terwijl de heer Van Deute- kom zitting neemt in de nieuwe Raad dank zij een besluit van hoger hand, dat het protest van de burgemeester tegen zyn toelating als raadslid wet telijk ongegrond was. B. en W. van Voorhout hebben op grond van deze toekomstige samen stelling reeds reden te overwegen, in hoeverre de eenmaal aangenomen houding moet worden volgehouden, aangezien het nieuwe college met vry grote zekerheid een ander standpunt zal huldigen. Deze argumenten overwegende lijkt het van het grootste belang, dat zowoel Raad als college van B. en W. zowel bij zichzelve als bij anderen ernstig te rade gaan, alvorens in deae, op zichzelf onbelangrijke, maar dank zij de om standigheden zeer gewichtige, kwestie een definitief oordeel uit te spreken. In vele opzichten is hier een vraagstuk van democratisch rechtsgevoel aan de orde, waarvan de betekenis ver uitgaat bo ven de waarde van het overigens zo onaanzienlijke object. ALRHEN VAL VAN 10 METER. Toen hedenmorgen de 34-jarige schil der Pouw uit Woerden staande op een ladder werkzaamheden verrichtte aan het stationsgebouw alhier, verloor hij het evenwicht. Hij viel ongeveer 10 m naar beneden en kwam terecht op een dak. Hij liep hierbij inwendige kneu zingen op. Dr Zwartendijk achtte over brenging naar een ziekenhuis te Leiden nooazakelijk. De heer AKroon, machinist van de „Vier Ambachtspolder" (gemaal aan de Woubrugseweg), die onlangs zijn gouden dienstjubileum vierde, gaat de zer dagen met pensioen. Morgenavond 8 uur zal in de St. Josephzaal gelegenheid worden gebo den afscheid te nemen van kapelaan Clir. Vriesekocp. De heer Q Edelaar hoopt Don derdag 1 Sept. zijn 25-jarig dienstjubi leum bij de N.V. „Handelsraad" 0L.T.B) te herdenken. DE MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING. De heren G. J. v. d. Kolk, J. Jansen, Vis en W. Kroon hebben gisteravond de plannen uiteengezet voor de van 27 September tot en met 1 October te hou den middenstandstentoonstelling in een tweetal grote tenten van totaal 1400 M2 ruimte op het St. Jorisplein, Aan de hand van tekeningen werden de gegevens verduidelijkt. Daaruit bleek overduidelijk, dat gezien het succes van vorig jaar, toen ruim 17.000 bezoekers de tentoonstelling bezochten, dit jaar Alphen een tentoonstelling zal krijgen zoals deze nog nimmer in onze ge meente gehouden werd. Ruim 50 stand houders, alle leden van de twee plaat selijke middenstandsverenigingen, zul len hun artikelen op de meest pakkende wijze ten toon stellen. Fabrikanten zul len niet aan deze tentoonstelling deel mogen nemen. De vijftigste of honderdste bezoeker zal een cadeau ontvangen. De tentoonstellingsruimten zullen zeer smaakvol worden omlijst. In de grote tent komt een platvorm, waar een strijkorkest plaats zal vinden. In het IJsclubgebouw zal de te Rot terdam door tienduizenden bezochte wondertuin worden opgesteld. De ingang van de show zal niet, zoals vorig jaar, aan de Stevinstraat zijn, maar aan de Dr Lovinklaan. Het ligt in de voornemen de tentoon stelling op Dinsdag 27 September des middags om 3 uur officieel te openen. ROELOF ARENDSVEEN DIEFSTAL MET BRAAK. Twee jeugdige personen uit 's-Gra- venhase. die alhier wilden gaan vLssen. konden de verleiding niet weerstaan om bil de tuinder J. van Diemen, Zuideinde door diefstal met braak zich een hoe veelheid druiven en tomaten toe te eige nen. De daders werden door de Rjjks- Dolitie od heterdaad betrapt en gearres teerd. Een volledige bekentenis werd af gelegd. Zii werden in verband met hun jeugdige leeftijd weer ln vrijheid gesteld. MARKTBERICHTEN LISSE. Bloembollenveillngen. Op de plantgoed veiling was een flinke belang stelling, terwijl de aanvoer ongeveer 2000 mand bedroeg. Er waren veel zift 10 aan gevoerd. Alles werd vlot verkocht tegen onderstaande prijzen: Tulpen zift 10 per 100 White Sail 2.20; Rose Copland 1.00; Golden Harvest 0 80. Tomls 1.80; Queen of the Night 1 90; Parkiet Fantasy 1.60; Prunus 0.80; Camp- fire 0.60; Bartlgon 0.60; Elisabeth 1.30; William Pitt 1.00; Piccadilly 1.30. Zenober 1.00; Edith Eddy 140; Van der Eerden 1.40; Hlllegarde 1.50; Krelage's Triumph 1.20; Scarlet Admiral 0.85; Albino 2.00 Per H.L Oranje Delight 50.Prins Car- naval 100.—; William Pitt 20.Cordell Hull 65.Van der Eerden 30. Crocus geel per kg 3.bont 2. blauw 0.80. Narcissen per mand: Geranium 11. Actoea 21 Cheerfullness 5.Golden Harvest 25QueeD of the Blcolors 10. Texas 14.Wlnterprlde 6. Op de leverbare velling werden van verschillende soorten goede prfjzen geno teerd! De aanvoer blijft groot, terwijl nu ook de narcissen een belangrijke rol spe len. De verkoop gaat goed, tulpen beter dan vorige week, de narcissen zijn beslist graag en de meeste soorten zlln duur. Er blijft dan ook op een enkele slechte parti| na bijna niets staan. Maar het lijkt,wel. dat er dit laar nog wel eens een afwekende partij ls. De vraag ls groot, soeclaal voor narcissen en hyacinthen, zodat alles bij elkaar genomen de verkoop goed loopt. Van het bijgoed valt de ODlopende prils van blauwe crocussen op. Hiervoor U ook veel vraag ln alle kleuren en diverse maten Hieronder voleen enlec prijzen: Parkiet Tuinen: Allard Plcrson z. 12 5.60. z 1! 4.55: Blue Parrot 5.4.05: Fantasie 6.70, 5.05; Orange Favorite 7 10. 6.35: Red Champion 8.15 7 05; Sunshine 13.45: Thérèse 8.10. 7.35. Mendel TulDen: Frldlof Nansen 5.30, 4 2C: Fuga 10.20, 4.55; Hergrace 6.55, 6.40; Hi'leearae 6.35, 4.05: John Gnv 5375- Krelage's Triumph 3.75, 3P'.pk G<*m A.35. 3.8C: VM-'te Sail 7.10, 4 05, White Vireln 4.13. 3 30 Bijgoed diversen - Crocus geel 10/11 6 20' 9/10 5.20: 8/9 3.80 7/8 9.65 Crocus blauw ln soorten 10/1) 1.20: 9/10 0.9.-. 8'9 0.85: 7/P 0.75: Crocus bont 9/10 3 80; 8/9 3 10: 7/8 190. Scilla Sih'rlca 9/up 2.10; 8/9 1.50; 7/8 1.10 Iris Wedgwood lOr.p 10.65. Enkclr^Galanthus 5/op 4 30; 5/6 3.60; ROELOFARENDSVEEN. 23 Aug. Augur- kenvelling. Augurken grof 1150: bommen 5.80; stippel 6.707 00 per 25 kilo. WOERDEN 24 Aug. Aanvoer 243 paruien vaas- met rljksmerk le lew. f. 172 —178; Idem 2e kw, f. 167—170; zware f. 182, extra zware f. 195. De ftrant voor iedereen Uniek sociaal experiment Queen Mary bezoekt het familiecentrum te Peckham. Wat is eigenlijk gezondheid? (Van onze correspondent te Londen). Engeland bezit ontelbare o'.ubs, de ene nog deftigerdan de andere. Ds club is een waarlijk nationaal instituut. Zakenmensen, kunstenaars, politici, geleerden ontmoeten elkaar in plechti ge Viotoriaanse hulzen, waar meestal een mysterieuze stilte heerst. Men spreekt er slechts op gedempte toon. Londen kent neg een andere club. Het ls een modern gebouw met veel glas. Er is drukte en beweging. Het (bevindt zioh temidden van 't groezeli ge en gehavende Peckham, ten Zuiden van de Thames. Geen deftige lieden treft men er aan, maar doodgewone werkende gezinnen. De atmosfeer ls er opgewekt. Op de eerste verdieping ls een groot zwembad, dat het centrals punt vormt. Daaraan grenzende, ach ter glas, is een restaurant. Verder zijn er vele recreatiezalen, waar allerlei takken van sport worden beoefend en spelletjes gedaan. In een speciaal ge deelte van het gebouw worden bafoys verzorgd en zeilen kleuters van een miniatuur glijbaan. Zij zijn aan leid sters toevertrouwd en de moeders kun nen elders in het centrum van hun rust genieten. ONS KORT VERHAAL I We zijn hier in het langzamerhand over de hele wereld bekend geworden I pionier-gezondheidscentrum, dat een j der belangrijkste sociale experimenten van onze tijd is. Het is uniek in zijn I soort en wordt door vrijwillige giften in stand gehouden. De ziel er van is 1 de stiohter, professor G. Scott Willi- amson, oud-hoogleraar in de pabholo- gie. die het gebouw volgens zijn eigen I ontwerp list neerzetten. Zijn levensdoel I is het gezondheidsvraagstuk van de sociale zijde cp te lossen en de grond slag te leggen van een geheel nieuwe wetensciliap. namelijk de menselijke bi ologie. De nadruk hierbij wordt gelegd niet op de bestudering van ziektever schijnselen, maar van de gezondheid zelf of boter van het vitaal vermogen van de mens. Gezondheid is volgens de leiders van het centrum niet de afwe zigheid van ziekte, maar de algemene vitaliteit, welke zich slechts ten volle ■kan ontplooien in een zo goed en zo veelzijdig mcgelyk sociaal milieu. Vol gens prof. Scott Williamson vormt niet het geïsoleerde Individu, doch het gezin de basis van de samenleving. Dit ge zin kan zich pas gced ontwikkelen, wanneer het uit zijn betrekkelijk Isole ment wordt veriest en contact heeft met andere gezinnen. Dit werkt in vele opzichten bevrijdend en heft beperkin gen en vooroordelen op. Immunisatie- „Sukkel-idioot! Ja. Ja," mompelde Maartje. „Sukkel-idioot". Men verdacht haar van het tv/eede gezicht of erger nog van het boze oog. Gek was ze niet, idioot evenmin, van gevaarlijk was geen sprake, slechts zwakzinnig en afschuwelijk lelijk. Op een onvolgroeid mager lichaampje, met de kleine bochel, die nog groter leek dan hij was door de opgetrokken schou ders, droeg ze een groot benig oude- vrouwenhoofd. De lange, dunne neus stond als een vogelsnep onder een enorm voorhoofd, de grote knaagtan den hingen over haar onderlip als bij een mismaakt konijn Aan haar be lachelijk figuur bengelden de lange wil loos zwaaiende armen, die onontkoom baar de herinnering opwekten aan een Indische Wajangpop. Haar sloffende gang, door de boeren sukkelen genoemd, bezorgde haar de naam van „sukkel- idioot". 't Was avond en de duisternis reeds gevallen, toen Maartje op weg naar huis het dorpsplein naderde. Zij verwachtte niemand te zullen zien, 't was reeds laat voor de dorpelingen. Cp de heek van Plein en Hoofdstraat bleef ze ver schrikt staan, hartkloppend, een men senmenigte scheen hèar te wachter. Minstens veertig, vijftig volwassenen en een aantal gccte kinderen. Een ang stig gemompel gromde haar tegemoet. „Sukkel-idioot!" riep er een. hele maal niet kwaadaardig, eigenlijk meer alsof hij om hulp vroeg „heb je'm ge zien?" „V/ie," vroeg zij. „Daar de maan, kijk eens die maan. Wat moet dat be tekenen?" Aan de hemel hing de maan, de oude, eeuwenoude maan, maar zo vreemd als niemand haar ooit had ge zien Meer als een klont bloed, zo rood, schrikbarend rcod. Als het bloedige kleed van de scherprechter. Over de v/azlge rand van een wolkje keek zij omlaag als een loerend monster, een bloedbelopen duivel. „Ja." zei ze slechts. „Ja." „Wat is het? V/at betekent het? Wat voorspelt ie, sukkel-idioot?" drong een jongen, die haar kort geleden nog getreiterd, zelfs gedreigd had haar te zullen afrossen. Angstig eerst, maar eensklaps rustig, toen zij zijn bleke trek ken zag, keek ze hem in het gelaat. „Pas maar op" zei ze, „anders komt ie jou halen Als door een slag getroffen deinsde de jongen terug. De dorpelin gen, die dicht naast hem stonden, ga ven hem eensklaps alle ruimte, je kon nooit weten. „Wat is het sukkel-idioot?" vroeg een der anderen. „Krijgen we oorlog?". „Neen," zei ze. „dat betekent geen oor log, maar het betekent wel iets bijzon ders." De omstanders hingen aan haar lippen. „De maan zit vol bloed." ver telde Maartje voort „en dat bloed moet er uit. Dan blijft weer de lege witte maan over." .Dat bloed moet er uit," ging zij voort, „dat spat er uit. naar beneden op de mensen en allen, die een spatie krij gen gaan dood." Een kreun van angst voer door de menigte Het boerenbe staan is om de drommel niet gemak kelijk. maar voor ie tijd dood te gaan leek velen toch noc minder aangenaam „Ik ga naar huis." klonk het van twee. drie kanten „Helnt nietsont nam Maartle de angstlcen de zeker heid. die dezen in een dak boven h°t hoofd meenden te vindon. .Het. is riui- velsbloed in de maan dat brandt door alles heen Zo vo," fluisterde de bak ker hees. ..zou hii deze kant uitspat ten sukkel-idioot?" Maartje trok de hoge schouders nog hoger op. ..Je kunt het niet weten, hii kijkt hier heen. dus misschien komt hü wel op ons doro aan ..Sükkel-idioot smeekte een oud moedertie .ie kont zoveel" ..Ja la." riep en smeekte men plots van alle kanten ia doe hst. dan ben ie lief" Dan zal ik Je een maand lang brood voor niets brenapn hond de bakker aan JSn Ik vlepR_" vulde de sla ger het menu bi.1 Maartse kepk hem aan nieuw licht in d° c-n .Kun Ie helpen? Je kunt 't hè?" 'ki men, uit haar bMk opmakend cl-1 zij de moge lijkheid overwoog Maar zij schudde het hoofd. „Ik kan niet," zei ze, „ik heb geen geld." „Geld?" als een zucht ging hst woord door de menigte. Draaide ook dit om geld? Nou ja voor ds duivel misschien, die er mee gemoeid was. „Hoeveel heb je nodig?" vroeg de slager resoluut. Maartje keek op. „Tien gulden," zei ze. Men telde koppen Op een kwartje per man kwam de vraag uit. De slager greep in zijn zak. „Hier" zei hij Maar tje, vier grote rijksdaalders ln de grote handen leggend. „Van jullie." wendde hij zich zekerheidshalve zaken zijn zaken tot de anderen, „krlig ik van allemaal een kwartje." „Ja, ja," be loofden de omstanders en meer dan een dozijn handen werden de slager rssds toegestoken met esn kwartje tus sen de vingers Schuld aan de duivel kun je het beste gauw afbetalen. Maartje stond op uit de stoel. De vier zilveren rijksdaalders ln haar vuist klemmend, wendde zij zich tot de bak ker en de slager; Julie brengen een maand lang alles voor niks," eiste zij. De belofte werd prompt gegeven. „Dan allemaal naar huis," commandeerde Maartje met een plots ontwaakte heers zucht, .en naar bed met de gordijnen dicht. Als iemand kijkt helpt 't niet, en wie stiekum kijkt, wordt zeker door het duivelsbloed geraakt". Geen drie minu ten later lag het pleintje uitgestorven. Maartje stapte naar huis. niet sloffend als anders, maar krachtig stappend, haar eerstverdiende geld in de hand. „Sukkel-idioot, hè," mompelde zij. .suk kel-idioot. Ik zal jullie leren me'uit te schelden." V/ant zij alleen wist, dat de stadse logé's uit het hotel ln de avond lucht een vlieger hadden opgelaten met een lampion aan de staart gebonden. Een ronde rode lampion met een bran dend kaarsje er in. przeven mot ratten hadden, prof. Scott Williamson in het begin van zijn loop. baan geleerd, dat proefdieren in „la- milie-verband" ender de gunstigst mo gelijk condities is gekweekt, practisch onvabbaar waren voor bepaalde Infec ties. Losgemaakt uit de groep waren ze eohter wel degelijk vatbaar. De ex perimenten in Peckham hebben reeds aangetoond, dat dit ook opgaat voor de menselijke greep. De algemene gezmi- heidstceotand steeg aanzienlijk. Peck- ham werd uitgekozen, omdat dit een wijk is met een sociaal gemengde be volking. Alleen gezinnen kunnen ha zijn van deze gemeenschap, welke te vens dienst doet als een menselijk la boratorium, waar het sociaal gedrag der individuen wordt nagegaan. Ieder een is in het centrum volkomen vrij zio'.i bezig te houden met datgene, waar hij lU9t in heeft. Er wordt niet van „bovenaf" verordineerd of georga niseerd. De enige verplichting is, dat de leden zioh eens per jaar onderwer pen aan een algeiheel medisoh onder zoek. Eventuele afwijkingen of ziekten worden naar de huisdoKter verwezen, Deze contróle is uiterst heilzaam, om dat vaak bepaalde ziekten in hun be ginstadium worden ontdekt. Toen het experiment op kleine schaal ln een ander gebouw, dat de faciliteiten van het tegenwoordige miste, begonnen werd, bleek dat 70% van de genezen ziekten na verlocp van tijd weer terug keerden. Zij waren veroorzaakt dooreen verkeerd sociaal milieu. In het nieuwe gebouw veranderde dit op slag. PERSOONLIJK INITIATIEF. De bedoeling is, dat de leden eikaars activiteit stimuleren. Alles berust op persoonlijk initiatief. De kin-deren leren zichzelf zwemmen ln een afzonderlijk klein bad. Er is een ruime gymnastiek zaal en ook esn toneelzaal, waar men zelf stukken opvoert. Ook wordt er veel muziek gemaakt. Aan moederschaps- zorg wordt de grootste aandacht be steed. De medische verzorging gesohiedt in de vertrouwelijke sfeer van het cen trum, dat een tweede tehuis vormt voor de 650 aangesloten gezinnen. Er is oei een school voor kleuters en jonge kin deren aan de instelling verbonden, wel ke eveneens als experiment, is gegrond vest op de gedachte van zelfwerkzaam heid en vrije activiteit. Prof. Scott Williamsons plannen be slaan een periode van minstens hon derd jaar, omdat volgens hem vele ge neraties nodig zijn om de idee, welke aan zijn arbeid ten grondslag ligt, te doen doorwerken. Er komt waarschijn lijk binnenkort ook een dergelijk cen trum in het nieuw te bouwen Coventry, Andere Engelse steden hebben reeds voorbereidende werkgroepen voor de oprichting van gezinscentra. Van buitenlandse zijde bestaat er veel belangstelling voor dit experiment. Kort geleden hebben enige Nederlandse art sen een bezcek aan Peckham gebracht. Het is niet uitgesloten, dat ook in ons land het voorbeeld zal worden nage- (Van onze correspondent te Londen). De gebroeders Smith: Stanley en Collin, van wie u al gehoord hebt, heb ben het hart gestolen van het Engelse publiek. Hun ongeëvenaarde prestatie om met een zeiljol van minimale afme tingen de Oceaan te bedwingen, spreekt tot ieders verbeelding. Dat deed ook het avontuur van de mannen van de „Ame thyst", die hun vijanden op de Jangtse verschalkten. Het na-oorlogse Engeland, dat van de ene crisis in de andere ge slingerd wordt, begeleid door de nodige, of liever: onnodige, stakingen, heeft een dergelijke opkikkering nodig. De Jonge mannen, die Maandag in Fleetstreet naast hun bootje stonden in de hal van het glazen paleis van de „Daily Express", braohten de menigte in vervoering. Is het symbolisoh dat zij juist de naam Smith dragen? Hier waren nu eens ge wone mensen, die iets opmerkelijks de den buiten de machtssfeer der staats lieden. Zo voelde men het. Daarbij komt dat deze twee voorma lige R.A.F.-vliegers hun tocht niet uit pure sensatiezucht hebben ondernomen. Ja, het varen zat hun als zoons van een sohipper van een reddingsboot natuur lijk in het bloed. Maar zij wilden voor alles de aandacht vestigen op een idee, namelijk hun plan om in Nova Scotia (Nieuw Schotland) een coöperatieve kolonie te stichten om de broederschaps gedachte in practijk te brengen. Zij wensen aan te tonen dat mensen van elk ras, kleur, geloof, vreedzaam en wel varend kunnen samenleven. Indien dit plan slaagt, hopen zij, dat anderen hun voorbeeld volgen. Het is volgens hen duidelijk dat de staatslieden, al hun po gingen ten spijt, niet in staat schijnen het afglyden naar een nieuwe oorlog te voorkomen. „Als de wereld gered moet worden, zal onze generatie het moeten doen" zeggen zij. Toen zij in Canada hun mi litaire opleiding ontvingen, kwamen de gebroeders in aanraking met een Joodse collectieve gemeenschap in New Yersey en daar namen hun ideeën vaste vorm aan. In hun eigen kolonie zullen zij hun vak van scheepsbouwer uitoefenen. Zij maakten de gevaarlijke tocht vooral om aan te tonen dat zij geen vage idea listen en dilettanten zijn, maar dat zij in staat zijn om een plan in daden om te zetten. Zo zijn Stanley en Collin Smith in zekere zin de medestanders van Garry Davis, de Amerikaanse we reldburger nummer een. Met dit ver schil echter, dat ze met hun beide voe ten op de begane grond blijven. En niet door woorden, maar door gezamenlijk werken hun ideaal ln werkelijkheid willen omzetten. Toen de jongemannen voet aan wal zetten, applaudisseerde de wereld. Over hun verdere ambitieuze plannen zal. zij wellioht de schouders ophalen. Maar, herinneren sommigen zich, is de schoenmakersleerling George Fox, toen hij in de 17e eeuw in Ame rika de Quakersgemeenschap stichtte, ook niet op een dergelijke, primitieve manier begonnen? Thans is het „ge nootschap der vrienden", zoals de Qua kers heten, een machtige wereldorgani satie tot leniging van menselijke noden. Dezelfde geest als die, welke het om streeks dertigjarige tweetal bezielt, her kennen de Londenaren ln de opbouw- arbeid, welke leden van de „internatio nale vrijwilligs dienst voor de vrede" op b»t ogenblik in hun stad verriohten. volgd. GEVRAAGD P. J. van Ste>n. Haven 46, Tel. 24809. Naaimachines te koop gevraagd. Defect seen bezwaar. Reparaties aan alle merken naaimachines goed koop. In een dag gereed en met garantie. Te koop gevraagd ln goede staat zijnde kinderfiets voor meisje van 10 Jaar. Brieven met prllsopgave Bur van dit Blad onder No. 2953 k. Nette werkster gevraagd, voor de Vrijdagochtend. Zich vervoegen na halfacht. Papengradht 12 a. Lelden. Bakfiets te koop gevraagd, met open laadbak, moet in prima staat zlln. Pleterse. Wa tertje. Zoeterwoude. Tel. 290. W(| kopen alle soorten naai machines en betalen nog steeds de hoogste prijs. Ver eist U daarom niet ln ons adres. Alleen Haven 7. Der- nee Telefoon 25365. Net persoon zoekt kosthuis, omgeving Oegstgeest. Geen beroepskosfthuls. Brieven Bur. van dit Blad No. 2969 k. H.H. Kappers! Gevraagd aank. bediende, eoed kunn. scheren en een aank. kapster. G. Tesselhoff. Herenstraat 54, Telef. 23711. Gevraagd meisje of werk ster, Maandag. Woensdag en Vrlldag van 91 uur. Lammenschansweg 38. Rijksambtenaar, ongehuwd, zoekt zit-slaapkamer met pen sion. str. w. en verwarming. Br. Bur. v. d. Blad No. 2983 k Tc koop gevraagd een sjoel bak. tevens een heel huis met tuin ter ruil aangeboden met uitzicht op de Singel voor zonnig bovenhuis op gezellige stand Brieven Bur. van dit Blad onder No. 3002 k. Gevraagd goed 2-pers. ledi kant. compleet. Telef. 329. Warmond. AANGEBODEN „Roslne" geeft de hoogste prils voor goud. zilver en 1u- welen. Grote keuze ln verlo vingsringen. gouden, zilveren en verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparatlën en uurwerken Steenstraat 16. Telef. 26854. Laat ons uw meubelen eens nakijken Wl| overtrekken uw meubelen met prima vooroor logse stof kleur naar keuze Ook uw adres voor lijmen, beitsen enz. (StoffeerderII en Meubelmakerll) I. v. d. Blom. Morsstr 29 Lelden Tel 24306 Pianolessen aangeb. d, Mu- zlekpaedagose (Meth. Kon. Conserv.) en plano-theorie cn quatre-maln. Aanv.leeft. plm. 71/2 J. Les aan huls ln Lel den. Oegstgeest. Katwijk en Noordwllk. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2823 k. Aangeboden slaapkamertje, op le st.. nabil Aoad. Ziekenh., met voll. pension en hulselilk verkeer. Brieven Bur. van dit Blad onder No. 2955 k. Wlnkelmachlnereparatle. Voor vakkundige revisie van Uw weeg werktuigen, snijma chines. koffie- en vleesmolens onder volledige garantie. Kellzer. p/a. Nieuwe RIJn 50, Telef. 20824. „Het Rlngenhuls". Specia liteit ln trouw- en verlovings ringen. Vanouds bekend adres voor al Uw reparatlën aan goud. zilver en uurwerken. Inkoop goud en zilver. Vergul den en verzilveren. Morsstraat 9. Tel. 24920. .Man, man. wat wordt ons bed toch dun! Ja vrouw dat moeten we eens laten bijvul len met prima Javakaook maar dan natuurlllk bil Snll- der's Kapok- en Matrassen- fabriek. Haarl.straat 81. Tel. 22580. Piano aangeboden, kruls- snarig en zeer mooi van toon. L. Lacourt. Kanaalstraat 10. Ter overname chique zwar te wintermantel met zllvervos- garnerlne maat 44. Hoge Riin- dijk 40. Zoeterwouie Telef 22452. 's Morvens tussen 11 en 12 uur te zien. I Bijlessen ULO. HBS Gymn. door ervaren student. Toezicht huiswerk. Voorbs- j relden examens. Brieven Bur. j van dit Blad No. 2973 k. B Meisje ln bezit van een I naalmaohlne. zoekt thuiswerk, hetzij voor atelier, fabriek o.d. Br. Bur- v. d. Blad No. 2975 k Te koop een accordeon. In prima staat. J. C. v. d. Bos Korte Mare 4. B Voorname Engelse kinder wagen. fabrlk. Osnath ln on- berlspel. staat. Vaste prijs f. 100.—. Na 6 uur. Schoolstraat 8. Leiderdorp. Te koop prima Fongers he- renrilwiel, stofzuiger f. 22.50. koffergramof. f. 17.50. weeg schaal 25 kg. f. 15. traproe den 15 stuks f. 3. Lattgebrug 89. werkplaats 54. Lelden. B Er biedt zieli aan een net meisje om voor de morgen uren behulpzaam te zlln ln de hulshouding. Liefst bil vlotte zakenmensen. Brieven Bur. van dit Blad 2984 k. Prijsverlaging rietmatten. Prima dikke rietmatten ln diverse maten. Ook voor gro tere kwantums. Vlleland's Zaadhandel. N. Rijn 50. Tel. 20824. Alles wordt zonder prijsverhoging thuisbezorgd Tonkinstokken voor planten opbinden. B Naaister heeft nog enige tiid beschikbaar voor het ma ken van Japonnen en kinder jurkjes. Is ook genegen aan huls te werken. Brieven Bur. van dit Blad No. 2998 k. n Te koop „Puck" 250 cc. '40, ln prima staat. Rljndllk 197.- Hazerswoude Aangeboden ter overname een-pers ddvanbed en een ge slepen eiken spiegel. Roodenburgerstraat 50. B Bijlading en retourvracht gevraagd voor verhulsauto. welke 29 8 naar Heerlen ver trekt. (Ook tussengelegen Dlaatsen). S. A. v. Leeuwen. Zoeterwoudseweg 7. Lelden. Tel 25773 - 21356. B Costuu 111 naaister lieeft nog en-lge dagen vrij. om aan huls te komen naaien ook voor veranderw. ëh kinderkleding. Br. Bur. v. d. Blad No. 3007 k DIVERSEN B Tent-Evang., Stationsweg D.V. 4—11 Sept.. telkens 3. 8 uur Muziekkorpsen, zangko ren. solisten uit Nederland. Engeland. Predikanten. Evan gelisatie-koren verschillende kerken Lelden en elders met A.I.G.K. (Arbeiders In Gods Koninkrijk). Ziet raambiljet ten. Bureau voor Wetenschap pelijk toegepaste astrologie, psychologie en parapsycholo gie. Schriftelijk en mondeling te consulteren. Alle levens vragen: ook toekomst. Astro- dlaenose. Huls te Hoornkade 26. Rijswijk (Z.H.). B Huwelijk. Nette Jonge man. 28 Jaar. zoekt langs deze hem onsymp. weg kennismaking met beslist net meisje. Gods dienst N.H. Brieven, liefst met foto. op erewoord retour. Br. Bur. v. d. Blad No. 2978 K Huwelijk. VrUgezel 39 Jaar. zoekt langs deze weg kennis making met meisje, weduwe of gescheiden vrouw, van on geveer gelijke leeftild. Brieven Bur. van dit -Blad No. 2940 k. B Huwelijk. Dame. 50 J„ PG- niet onbemiddeld, vraagt ken nismaking met heer met goe de positie. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3004 k. B Vermist, sinds 23 Aug.. een licht grllze kater met witte pootjes en witte borst. Tegen beloning terug te bezorgen: Janson. Cobetstraat 60. W* den. Tel. 22486. SLEUTELTJES worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 30 woorden gT001 zijn "een woord maximum M letters» De prijs bedraagt f 1.50 bfl vooruitbetaling Een bewijsnummer (10 cent) nfet ln de prijs Inbegrepen Porto voor toezending num mer brieven 20 cent extf*

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6