Engeland lijdt aan rrestafelfer,-slakingen Minister Mansholl opende Eindhoven's Landbouwtentoonstelling Coppi zal rekening moeten houden met Van Est EENVAGE HERINNERING Wegens „technische Hongarije niet moeilijkheden" komt naar Bosbaan PANDA EN DE MEESTER-UITVINDER „Geen volk is sterker dan zijn boeren Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 24 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26777 Onrust bij de spoorwegen en in de mijnen Onze Londense correspondent meldt ons: Men kan nu wel zeggen dat Enge- lands onofficiële stakingen een perma nent verschijnsel zijn geworden. Het is een soort estafette. Nauwelijks Is het ene conflict bijgelegd of het andere be gint. Het zou te simplistisch zijn ach ter dit alles een complot te zoeken, al V8S de jongste havenstaking wel de gelijk mede een gevolg van communis tisch geïntrigeer. Maar dat was een uitzondering. Op het ogenblik heeift het locomo- tiefpersoneel op het traject Londen Schotland het even onderbroken spel letje der symbolische Zonaagsstakingen, Telke het reizend publiek tot wanhoop brengen, hervat. Het leek een moment of dit conflict langs de weg van onder handelingen zou worden opgelost, doch co zogenaamde discriminatie van een machinist en zijn maat, die weigerden buiten hun woonplaats te overnachten, leidde tot voortzetting van de stakings reeks. Het eventuele nut er van voor <ie aanstichters is zeer betrekkelijk Trant over een paar weken eindigt de somerdienstregeling voor expres-trei nen, welke het nodig maakte, dat loco- moiiefpersoneel aan het eindpunt bleef öïernachten. Men verwijt de spoorweg mannen terecht, dat zij meteen naar het middel der staking grepen, zonder het resultaat van het onderzoek naar hun grieven af te wachten. Of is de staking een gevolg van de onmacht van alle betrokkenen om binnen rede lijke tijd een oplossing van de moei lijkheden te vinden? De vakbondsbu- reaucratie is vaak een hinderpaal ge bleken bij andere conflicten. Daaroij komt dan nu nog de nieuwe bureaucra tie van het genationaliseerde spoorweg bedrijf. De regering, welke vroeger bij onenigheden in de industrie een min of meer neutrale buffer was, is nu automatisoh partij en vaak machteloos bemiddeling te verlenen! Voor de zoveelste maal is het nu wel duidelijk geworden dat het gehele systeem, wil het werken, van-een nieu we geest zal moeten worden doordron gen. In elk geval wordt er thans een pogmg gedaan om de algemene looneis :,an het spoorwegpersoneel op zakelijke wijze te behandelen, al was er in de eerste ronde bepaald dat aan die eis niet voldaan kon worden. De redelijk heid er van wordt echter door de auto riteiten wel ingezien. De grote vraag is intussen hoe het bedrag te vinden, dat voor een verhoging nodig zal zijn, vooral nu het de spoorwegen allesbe halve voor de wind gaat. Indien de onderhandelingen misluk ken, moet worden gevreesd, dat het in derdaad op een algemene spoorwegsta king zal uitdraaien. Het personeel van de mijnlilten heelt de regering in een moeilijk parket ge bracht, De staking,welke al enige tijd aan de gang is, heeft reeds tot een verlies van een half millioen ton steen kool geleid. In Yorkshire kunnen thans nog slechts acht van de 35 mijnen iets' produceren. De mijnwerkers willen niet naar beneden gaan, indien de lif ten niet door vertrouwde handen wor den bediend. De staking gaat uit van JONGETJE TE NAARDEN VERDRONKEN. Gistermiddag bemerkte de familie Ro- mynse te Naarden, dat het 22 maanden oude zoontje Johannes was verdwenen. De moeder en een buurvrouw begonnen onmiddellijk een speurtocht naar het ventje. De buurvrouw ontdekte de kleine Johannes ten slotte in een nabijgelegen sloot achter de Gooise Kalkzandsteen fabriek. Nadat een jongeman het knaapje uit de sloot had gehaald bleken alle tekenen van leven nog niet gewe ken. Toch mocht de kunstmatige adem haling, die de gemeentegeneesheren van Bussum en Naarden toepasten, helaas niet meer baten. de federatie van mijnliftpersoneel, wel ke noch door de nationale kolenraad, noch door de mfjnwerkersbond wordt erkend, van welke laatste bond delift- mannen zich hebben afgescheiden, om dat ze menen dat de bond te groot is om hun belangen te verdedigen. Spanning tussen diverse groepen in de grote vakbonden is een steeds veel- vulalger voorkomend verschijnsel. Ook hier duikt het probleem der noodzake lijke decentralisatie op. De regering heeft de staking onwettelijk verklaard, omdat de federatie geweigerd heeft het loongeschil aan arbitrage te onderwer pen. Het bestuur gelastte de staking daarop af, doch de arbeiders verzetten zich daartegen. De regering kan thans gebruik maken van haar bevoegdheid om op. grond van een vier jaar oude defensie-maatregel de stakers wettelijk te vervOigen. Het zou inderdaad een noviteit zijn, indien dit thans gebeur de cmdat in het jongste verleden der gelijke onwettige stakingen oogluikend werden toegelaten. Een handjevol stakerscheeft de pro ductie van Engelands grootste kolen mijnen al gehalveerd! Al degenen, die door toedoen van de stakers buiten werk komen, zullen hun loon derven. In 1946 heelt namelijk de nationale steenkool-raad in overleg met de mijnwerkersbond vastgesteld dat een mijnwerker, die als gevolg van een „on wettige staking" mei in staat is te wer ken, geen reent heeft op het minimum garantieloon. Dit is hard voor de be trokkenen, maar de bepaling heelt ten doel onwettige stakingen tegen te gaan door de stakers te deen beseffen dat zij door hun acties hun kameraden bena delen. Nu de uiterst belangrijke be sprekingen te Washington over Enge lands economische positie voor de deur staan en de Amerikanen hun mening niet onder stoelen cf banken steken dat de Britse krachtsinspanning onvol doende is, komt deze staking wel heel erg ongelegen. ATHLETIEK Eindstanden Leidse Athletiekcompetitie Door bijzondere omstandigheden kon den de officiële eindstanden van de Leidse athletiekcompetitie 1949 eerst een dezer dagen worden vastgesteld. „Brunhilde" toonde zloh nog steeds de sterkste dames-vereniging van Lei den. Zowel in de klasse dames, meisjes A en meisjes B verzamelde zij het hoogste aantal punten. „Nieuw Brun hilde" bezette in de dames-klasse de tweede plaats. Het getuigt voor de levensvatbaarheid voor de nog jonge damesafdeling van „De Bataven", dat in het eindklassement van de afdeling meisjes A en meisjes B een eervolle tweede plaats werd ingenomen. Bij de heren waren het De Bataven, die in twee afdelingen de eerste plaats bezetten. Hierbij dient wel opgemerkt te worden, dat zij een gemakkelijke taak hadden, omdat „Holland" niet deelgenomen heeft. De eindstanden luiden: Meisjes B: 1. Brunhilde I 701c: 2. Bataven 53V&; 3. Brunhilde II 44; 4. WIK 36. Dames: 1. Brunhilde I 102; 2. Nw. Brunhilde 97; 3. Bataven 73Vi 4. WIK 52145. Brunhilde II 30. Jongens A: 1. Bataven 128; 2. WIK 105; 3. Do- nar 75. Heren C en D: 1. Bataven 135; 2. Donar 11914; 3. WIK 100. Meisjes A: 1. Brunhilde I; 2. Bataven; 3. Brun hilde n; 4. WIK. Jongens B: 1. WIK; 2. Bataven. 0ATA iuM, uti dt tucht ValfMy, Zie de advertentie van morgen Kort nadat de laatste hamersla? ge vallen en de laatste spade grond ver zet waren op een 15 H.A. groot stuk terrein, dat nog zeer onlangs een woest stuk heidegrond was. heeft de minister van Landbouw, de heer Mansholt, gisteren de Benelux-Land- bouwtentoonstclling aan de Leender- weg te Eindhoven onder zeer grote be langstelling geopend. Het devies „Geen volk is sterker dan zijn boeren", aldus de minister, kan men op tweeërlei wijze uitleggen: het volk moet de landbouw behoeden als kostbaar goed en de boer moet zich meestal be wust zijn. dat hij er is om het volk ster ker te maken. Men heeft dus een we derzijdse verantwoordelijkheid en in de keten van de volksgemeenschap is de landbouw een belangrijke en onmisbare schakel. Deze schakel moet het Neder- ardse volk voeden, esn belangrijk aan deel nemen in de export en een groot deel vervangen van datgene, wat wy vroeger importeerden. Onze cultuur grond wordt steeds kleiner in oppervlak te. terwijl wii daarnaast een sterke be volkingstoeneming zien. De behoefte aan voeding is in ons land sedert 1939 enorm toegenomen. Zo is de behoefte aan brood met ruim 10% toegenomen, aan suiker met 26%, aan groenten met 27%, aan vetten met 47% en aan melk met 60%. De landbouw moet de helft van de export verzorgen. In 1948 werd voor 1.3 mil liard geexporteerd en in het eerste halfjaar van 1949 werd reeds 220 mil lioen meer geëxporteerd dan in het eerste halfjaar 1948. De veestapel moet worden uitgebreid en de boeren moeten komen tot een betere benut ting van kapitaal, bodem en arbeids kracht. vooral in de gemengde bedrij ven od de zandgrond. Daarom is het verheugend, aldus de minister, dat in het centrum van deze tentoonstelling het gemengde zandbe- drijf staat. Het moet mogelijk worden taakt, dat de boer rustig zijn taak vervult; zijn bestaanszekerheid moet verzekerd worden. De regering streeft hier ernstig naar en dit moet in nauwe samenwerking ge beuren rrjet de boeren- en arbeidersor ganisaties. Het vijftigjarige zegenrijke werk dei- Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven is een juiste aanleiding voor deze manifestatie, die staat in bet teken van het naar elkaar groeien der Benelux-partners, waar veel gelijkge richte belangen zijn. Een der hinderpa len voor een nauwe samenwerking is, dat men te veel aandacht heeft geschon ken aan de bezwaren en te weinig aan dacht heeft voor wat ons verenigt. De minister verklaarde daarna de tentoonstelling voor geopend. Nadat nog enige andere sprekers het woord hadden gevoerd, werd het lint aan de grootse entrèe van de tentoon stelling door mevrouw Mansholt doorge knipt. Weieldkampioenschappen wielrennen Van Beek uitgeschakeld door lekke band Coppi, de beroemde Italiaanse ren ner, volgde eisteravond met grote in teresse de derde kwartfinale achter volging voor professionals. Fausto's belangstelling gold in hoofdzaak onze landgenoot Wim van Est, die In deze rit ziin kansen verdedigde tegen de Deen Nielsen. En met succes. De ster ke Hollander, die veertien dagen ge leden (eveneens te Kopenhagen) van Nielsen had verloren, was gebrand op revanche en reed een schitterende course. Hij versloeg de Deen met zeker 30 meter verschil. De tijd van. Van Est bedroeg 6 min. 30.1 sec. En zo zal Coppi rekening moe ten houden met het feit. dat er na Schulte weer een nieuwe Nederlandse renner is gekomen, die hem od dit zwa re individuele nummer zal kunnen be dreigen. Vandaar ook die Italiaanse be langstelling. Coppi zelf won gemakkelijk van de Fransman Piel, terwijl onze landgenoot Van Beek de pech had in de laatste ronde van ziin strijd tegen de sterke Deense achtervolger Pedersen een lekke band te krijgen. Hij werd hierdoor re glementair verliezer, aangezien de bepa ling luidt, dat degene, die in de laatste kilometer achter is en een lekke band kriiet, de strijd heeft verloren. En Van Beek lag op dat moment een kleine meter achter. Hij was dus zeker nog niet kansloos, vooral daar de Deen zo onge veer aan het einde van ziin latiln was. De uitslag van de laatste kwart eind strijd luidt: 1. Gillen (Lux) 6 31,5; 2 Benfenati (It.) 6.40,9. In de halve eindstrijden is de inde ling als volgt: WIELRENNEN DRUK PROGRAMMA VOOR DE SWIFT-RENNERS. De renners van de Swift-Combinatie wacht dit week-elnd een druk pro gramma. Jac. de Groot rijdt Vrijdag a.s. met zijn koppelgenoot Cor Bijster uit Haarlem te Eindhoven een koppel wedstrijd over 100 km. Joop Riethoven start Zaterdag in Hengelo en gaat dan meteen door naar Kerkrade, waar hij Zondag moet uitkomen. J. v>d. Fits neemt die dag deel aan wedstrijden te Beek en Donk, terwijl H. de Vos, J. Vermeulen, R. Wallet, C. v. d. Poel, G. Mokkenstorm, A. Laken en J. Thomas sen starten in een 100 km-wedstrtfd voor nieuwelingen te Zaandam. Morgenavond rijden de A-, B- en C- kiassers een 40 km trainingsrit. WATERPOLO D.AIW. BLIJFT 2e KLASSER. In de zweminrichting De Zijl speel den gisteravond D.A.W. uit Amersfoort en het Vlaardingse V.Z.C. een beslis singswedstrijd voor het behoud van een plaats in de tweede klasse, In deze ontmoeting, die zeer spannend verliep, behaalde D.A.W. een meer dan geluk- toge 32 overwinning. De Vlaardin- gers degraderen door dit resultaat naar de derde klasse. CRICKET BOND SELFT AL—FREE FORESTERS. Het Bondselftal zette de Maandag af gebroken le innings op 102 voor 6 voort en bracht het tot 151, derhalve een ach terstand van 78 runs. In de 2e innings scoorden de Free Foresters een 150 tal runs voor zij de Innings op 156 voor het verlies van 2 wickets sloten. Het Bondselftal moest 235 runs maken om te winnen, doch bracht het slechts tot 135 runs voor het verlies van 9 wic kets toen de speeltijd verstreken was. Het resultaat werd dus een draw. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 46) Plotseling kon hij het niet langer uit houden. Alden leed door de wederver schijning van haar moeder. Als hij maar ton opstaan en weggaanMaar hij kon het niet aan Mrs. Hasketh uitleggen. Het enige, wat zij niet weten moest, dat die vrouw Aldens moeder was. Hij dacht, dat de kellner nooit hun fessert zou brengen en dat Emily Has- toah nooit klaar zou zijn met eten en hij zat daar in grote spanning met zijn handen stijf in elkaar geklemd in oja schoot. Maar ten slotte kwam de aota dan toch. Zonder naar de tafel ia de hoek te kijken, zei hij: Zie je, Em, Alden en ik hadden «en klein misverstand, toen ik haar het laatst sprak. Heb je er niet op tegen als ik haar even een briefje schrijf? Natuurlijk niet. Hij scheurde een blaadje uit zijn zak- toekje en krabbelde er een paar woor- hsa op. Toen zei hij tegen de kellner: - Geef dit aan de dame de jongere came aan die hoektafel, als zij weg lat. Nu niet niet voor zij heengaat. Begrijp je? Daar buiten in het felle zonlicht zei «ij tot Helens moeder: Ik vrees, dat If je een beetje haastte om weg te tomen, maar ik dacht, dat je het wel erg zoudt vinden, als je wist, dat u Alden in de war bracht en nog al *r3 ook. Het is een gecompliceerde si- matie, Em. Misschien zal mijn briefje öle opklaren. Zij keek even naar hem, maar zei flleen maar: Het was een heerlijke lunch. Toen zij uit elkaar gingen, hij naar kantoor en zij naar haar laatste J°°<ischappen, om dan terug te rijden «aar buiten, legde zij haar hand op arm. Als ik kan helpen, Jim, je er wel aan denken, dat ik maar haar gehoord te hebben. Zijn hart kromp ineen, als hij aan haar daoht, •maar tot zij hem zelf opbelde, was hij volkomen machteloos. Er was niets ter wereld, wat hij yoor haar doen kon, behalve haar stilzwijgen respecteren. Die Zondagavond reed hij vroeger dan gewoonlijk naar de stad terug, om Henry Masketh op een trein naar het Noorden te brengen en toen hij zijn huis bereikte, hoorde hij de telefoon. Zijn hand trilde, toen hij zijn sleutels te voorschijn haalde. Het slot bleef eerst steken, maar eindelijk was hij in de hall en nam de hoorn op. Aldens stem was zo zacht, dat hij die nauwelijks kon horen. Jim, je hebt mij gevraagd, om je op te bellen, als ik je nodig had. Ik kan je nu niets zeggen over een pu blieke telefoon. Wil je komen? Natuurlijk, zei hij. Waar? Het hotel. Ik zal je beneden ont moeten. Ik ga onmiddellijk weg, zei hij en hing de hoorn op. Het ging natuurlijk over haar moe der. Er was iets gebeurd; zij was ziek, of misschien nog erger. Terwille van Alden kon hij alleen maar hepen, dat het laatste het geval zou zijn. Dat zou alles kunnen oplossen. Maar hij durfde nog geen hoep te koesteren. Het hotel had nog altijd het aspect van de vrolijke negentiger jaren, on danks de versleten tapijten en gordij nen. Maar hij zag niets dan Aldens slanke figuurtje, half verloren in een grote stoel in de hall. Er was een olik van verlatenheid in haar bleke ge zichtje en vermoeide ogen, maar zij glimlaohte tegen hem. Jim, het is vriendelijk van je om te komen. Helemaal niet. Hij drukte haar hand en trok een andere stoel bij. Zeg maar, wat ik voor je doen kan. Een seconde sloot zij haar ogen, haal de diep adem, opende ze weer en keek hem toen recht aan. Er is een dame een vriendin van mijn familie. Je habt haar met mij aan de lunch gezien hier. Ik heb je toen niet aangesproken, omoh, om verschillende redenen. Zij zweeg en begon toen weer. Zij kwam naar mij toe, omdat zij alleen en ziek is. Haar man zij huwde eni ge jaren geleden een veel jongere man had haar verlaten en zij was wan hopig. Zij kende niemand anders. De grijsgroene ogen waren met een smekende uitdrukking op hem geves tigd, pleitend, hem vragend neen, er cp vertrouwend, dat hij het verhaal, dat zij hem deed, zou acceipteren. Hij zei bedaard: Je had haar in een hele tijd niet gezien. Oh, neen. zei zij snel. In geen jaren. Met een vermoeide maar vaste stem ging zij voort: Maar zij kende mijn familie en daar zij zo dioht in de buurt was, daoht zij aan mij. Zij is bij mij gelogeerd geweest sinds de avond, dat ik uit New-York terugkwam en Jij mij meegenomen hebt voor 'n auto rit naar buiten. Het was die avond van Tonys ongeval. Hij daoht: De avond, dat ik haar vertelde, dat ik van haar hield en zij zei, dat ik het niet begreep. Hij herinnerde zich haar geluidloze wanhopige tranen en het was hem nu pijnlijk duidelijk, wat er gebeurd was. Zij sprak met enige inspanning alsof zij zichzelf dwingen moest, om voort te gaan: Zij is ziek erg ziek, geloof ik. Ik kon haar niet de gehele dag bij Mrs. Bee'oe alleen laten dat is het huis, waar ik eerst woonde en dus gingen we hierheen. Maar nu is zij erger geworden. Ik heb de dokter van het hotel laten komen, en hij zegt, dat zij naar een ziekenhuis moet, maar ze kunnen haar niet plaatsen. Ik heb de twee grote al geprobeerd ze zitten propvol en er zijn geen verpleegsters genoeg en.... (Wordt vervolgd) EEN FOUT HERSTELD. Nadat het programma van de wereldkampioenschap gisteravond was afgewerkt vond er nog 'n kleine plechtigheid plaats. Toen Faanhof Zaterdagmiddag het wereldkam pioenschap op de weg behaalde, was vergeten het Wilhelmus te spelen. Zondag, toen Van Steen bergen wereldkampioen werd, klonk de Brabansonne wel. De organisa toren waren van mening, dat zij dit niet op zich konden laten zit ten en dus mocht Faanhof gister avond een ereronde rijden met een prachtige bos bloemen, waarbij het Wilhelmus werd gespeeld, dat door duizenden staande werd aange hoord. Een fout was hersteld. Coppi tegen Pedersen en Van Est tegen Gillen. In de finale voor de amateur achter volgers hebben zich geplaatst: Anders- sen (Den.) en Cartwright (Engeland). Verder werd gisteren de derde serie achter de grote motoren gereden. De uitslag van deze rit. die niet veel om het lijf had, luidt: 1, Lesueur (Fr.) 1 u. 31 min. 12 sec.; 2. Frosio (It.) op 4 ron den 150 meter; 3. Michaux (België) op 7 ronden 150 meter; 4. De Best (Ned.) op 9 ronden 180 meter; 5. Loh- mueller (Zwit.) op 13 ronden. ZWEMMEN. Engelse schooljongen zwemt over Kanaal De 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman is er heden in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging heden te 5 uur 53 (Ne derlandse en Engelse tijd) te Kings- down aan land, 23 uur en 13 minuten nadat hij zich bU Kaap Gris Nez te water had begeven. WEDSTRIJDEN TE OUDE WETERING. Op Zaterdag a.s. zal te Oude Wete ring de jaarlijkse 1 k.m. zwemwedstrijd en prestatietocht worden gehouden. De start van de prestatietocht geschiedt om half drie, terwijl het sein voor de wedstrildzwemmers om vier uur wordt gegeven. DAMMEN ZOMERWEDSTRIJD DAMCLUB LEIDEN. Dat het D.CX. ernst is in de aan staande competitie een goed figuur te slaan, bewijzen wel de uitslagen van de tot heden gespeelde zomerwedstrijden. Vcor de eerste en tweede klasse wer den zeer interessante wedstrijden ge speeld. De nieuwe wedstrijdleider P. Zeegers won op uitstekende wijze van N. Wassenaar, toen deze laatste een remise mogelijkheid over het hoofd zag. J. Pauw hield tegen A. v. d. Putten lang stand, maar meest in hem ten slotte toch zijn meerdere erkennen. V. d. Reijden speelde tegen Sohlmmel een bijzonder goede wedstrijd, terwijl Lardee weinig moeite had met J. Belt. Hedenavond wordt de tweede ronde gespeeld. Felle strijd verwacht bij double sculls In Amsterdam kan men sinds en kele dagen vele in hel gekleurde over alls geklede roeiplocgen uit talrijke landen sigmaleren. De Europese roei- kampioenschappen, die Vrijdag a.s. op de onvolprezen Amsterdamse Bos baan zullen beginnen, staan voor de deur. Voor de tweede maal sinds 1937. zul len daar drie dagen lang, de sterkste roeiers van Europa elkaar ln de diver se nummers de eer der overwinning be twisten in een rceifestün, dat de verge lijking met dat der Olympische Spelen glansrijk kan doorstaan. Helaas heeft van de 16 deelnemende landen er. een verstek laten gaan. Dat is Hongarije, dat wegens „technische moeilijkheden" niet naar Nederland kon komen. Aanvankelijk meende men dat de roeiers zelf wel zouden kunnen ko- DUIVENSPORT „De Blauwband" (Alphen) Wed vlucht met 184 jonge duiven vanaf Mar- bahan, 273-km. Gelost te 6.30 uur met Z.-O. wind. De le duif werd geconsta teerd tp 10.13.13 uur, de laatste om 10. 41.06 uur. Uitslag: G. M. de Wit 1; H. v. Vegten 2, 9; Ta Domburg 3; J. Ver nes 4; H C. Woerden 5; H. Hoogeveen 6; D. Groeneveld 7; M. D Groeneveld 8; E. v. Sgmond 10 GOLF. NOORDWIJKSE GOLFWEEK. Op de banen van de Noordwijkse Golfclub wordt momenteel de jaarlijkse Noordwijkse Golfweek gehouden. De uitslag van de gisteren gespeelde wed strijd om de Helmhorst-wisselbeker luidt: Eclectic wedstrijd over 18 holes, han dicap tot en met 24. 1. mej. T. Masch- meyer (handicap 18) 31; 2. mevr. A. Klep (handicap 20) en de heer H. J. de Koster (handicap 14) 311/3. KORFBAL ZUIDERKWARTIER NAAR DORDTSE SERIES. Zondag as. zal Zuiderkwartier deel nemen aan seriewedstrijden, uitge schreven door de Dordtse Korfbalbond. De Leidse club zal de strijd aanbinden met Regenboog, Merwede, Avanti en Zwervers. men, maar geen kans zagen hun eigen boten mee te nemen. De Amsterdamse Roeibond bood onmiddellijk aan boten ter beschikking te stellen, maar dit heeft niet mogen baten. Hetzelfde aan bod werd met meer succes aan de Po len gedaan. Zo zal men dus de welbe kende oude Poolse en Olympische skiff- kampioen Vereij op de Bosbaan aan de start zien verschijnen. En wel in de skiff van de Willem III-er Neumeier, tenzij hij uitkomt in de double-sculls. De double sculls is relatief gezien het best bezette nummer der kampioen schappen. Verwacht wordt dat in geen der andere nummers de strijd zo heftig zal zijn. Behalve de Olympische kampiosnen van verleden jaar (de Britten Burnell en Bushnell) zal de Deense ploeg uitko men, die dit jaar in Henley zegevierde, en ook Neumeier en Van der Meer van Willem III, die in 1947 de Europese ti tel veroverden, verschijnen aan de start. Verder zijn de Belgen, de Fransen en de Zwitsers allerminst kansloos. Vandaag komt de F.I.S.A. in het Von delpark paviljoen te Amsterdam in congres bijeen. Daar zal geloot worden voor de komende wedstrijden. *11 "Jftig mijlen weg ben, hè? Hen golf van erkentelijkheid en ge- «Senheid sloeg aoor hem heen. Ik weet niet, wat ik gedaan heb j°u te verdienen. Em, zei hij. Rij voorzichtig alsjeblieft. -- Dat zal ik. Groet Tony van mij. Hij had Toni' helemaal vergeten, later, in plaats van haar te gaan Roeken, bleef hij op zijn verlaten fatoor zitten, wachtend tot Alden hem opbellen. Hij wist niet, of zij het zou of niet. Zijn briefje zei alleen „Laat mij je alsjeblieft even Presen Bel me op, wanneer je maar len Meer had niet durven zeg- ^aar zij belde die avond niet op en ._v°lgende en de daarop volgende '"Utun. En dus ging hij Zaterdag aaar boerderij, zonder van 16) Nu het paard voor het laatst nog eens weer uit elkaar gevallen was, verliet alle moed Ernest Klapper. Ver nietigd zat hij bij zijn kastje, met de handen in het geniale haar. „Dat het nu toch zo af moest lopen", steunde hij met een traan. „Eeuwen werken, eeuwen, van vader op zoon en van zoon weer op vaderen wat is het resultaat? Alles valt altijd overal uit! Mijn paard zal nimmer draven! En dan te denken, dat het vandaag de dag van de Grote-Knol-Ren is...." „Wat ls dat voor iets, de Grote-Knol- Ren?" vroeg Panda nieuwsgierig. Hij had eerst gemeend, dat het het beste was om de gebroken man maar een beetje met zyn smart alleen te laten en was begonnen de hersen-rommel van het paard bijeen te rapen, maar nu werd hij weer nieuwsgierig. „Ach zelfs d&t weet je niet klaagde Klapper, die nu veel te moe was om nog boos te worden. „De Grote- Knol-Ren is de grootste rennerij voor paarden. Wie dat wint krijgt een for tuin! Om dat te winnen, is de bet-over- groot.vader van mijn grootvader aan dit paard begonnen, en zo hebben we er aan gewerkt van vader op zoon maar ons paard heeft zich nog nooit bewogenen vandaag wordt de Grote-Knol-Ren weer gehoudenen weer zal ik er niet bij zijnToen werd het hem te veel; hij barstte in snikken uit. „O! Vandaag!" zei Panda, die eerst nu de ernst van de toestand besefte. „Maarmaar dan kunnen we beter even opschieten!" PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG Alphen a. d. K(jn Oud Geref. Ge meente (Van Mandcrsloostraat) 7.15 uur ds v. d. Breevaart. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zaam- slag J. B. Weener te Heerjansdam. Bedankt voor Eist A. E. Kolkert te Bunschoten. Aangenomen naar St. Pancras H.>Postma te Angerlo. Geref. Kerken Beroepen te Lemmer C. v d. Tas te Honselersdijk; te Scharen- dljke B. G. Mees te Den Oever. cand. te Rotterdam. C'hr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk aan de Amstel Jac. Overduln te Meppel en, P. Zwier te Zwaagwestelnde. Generale Synode der Gereformeerde Kerken De generale synode der Gereformeerde kerken, die te 's-Gravenhage voor haar driejaarlijkse zitting 16 bijeengekomen, heeft zich allereerst bezig gehouden met de verkiezing van het moderamen. Tot praeses werd gekozen dr J. Hoek'"te 's-Gra- venhage-West; tot assessor ds P. N. Kruys- w(jk te Amsterdam: tot eerste scriba ds C. van der Woude te Leeuwarden en tot tweede scriba dr E. I. P. NawJJn te Kam pen. De predikanten van 's-Gravenhage- West werden uitgenodigd als adviserende leden zitting te nemen. Besloten werd de arbeid over zes com missies te verdelen. Tot voorzitters dezer commissies werden benoemd de predikan ten ds F. C. Meyster te Rotterdam, ds H. A. Munnlk te Zwolle, dr A. D. R. Pool man te Alkmaar, ds D. Scheele te Assen, ds Y. K. Vellenga te Meppel en dr L. van der Zanden te Groningen. Een voorstel om over te gaan tot be noeming van een quaestor, werd aange nomen ln die zin. cfat een commissie van twee voor financiële aangelegenheden werd benoemd. Namens ds H. Hasper bood ds H. A. Nunnlk met een korte toespraak aan de Synode enkele fraaie uitgevoerde werken aan. Ter Inleiding van de middagzitting werd de Synode toegesproken door de reverend J J. Muir Haddow namens de Church of Scotland en namens de Pres byterian Church of England, door reve rend prof. David Mc Kenzle utt Edlnburg namens de Free Church of Scotland en door reverend Brouwer uit Chicago namens de Church of America. In verband met verschillende commissie- aangelegenheden zal de Synode Donder dagmiddag weer ln openbare zitting bij eenkomen. DRIE V.M. KRIMINALSEKRETARE KOMEN IN SEPTEMBER VOOR. Drie der voormalige Kriminalsekre- tare van de Amsterdamse Sicherheits- polizei en S.D., t.w. Friedrlch K. F. Viermann, Friedrlch Christian Viebahn en Emile Rühl, zullen na hun chef Willy Lages, wiens proces begin September zal worden beëindigd, nog dezelfde maand door het Amsterdamse Bijz. Gerechts hof worden berecht. Terwijl Viebahn en Rtihl teeamen te recht zullen staan op 20 en 21 Septem ber, zal het proces tegen Viermann op 13 September afzonderlijk worden be handeld. Aan Viermann wordt o.m. zijn aan deel ln een Silbertannemoord, in het verijdelen van de overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam en in de executie in de duinen van Overveen ten laste gelegd; Viebahn en Rühl zullen zich moeten verantwoorden o.a. voor 10 Silbertanne- moorden. VOOR DONDERDAG 25 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7,30: de Zilvervloot; 7.45morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag: 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9.35: muziek van Mo zart; NCRV 10.00: gram.muziek; 10.15: morgendienst door ds E. E. de Looze; 10.45: Marta Krasova zingt; KRO 11.00: de zonnebloem; 11.45: zangver. ..Bel Can to"; 12.00: Angelus: 12 03: saxophoon en plano; 12.30: mededelingen; 12.33: septet Johnny Ombach; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: de zevenklapper; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: Kamerorkest: 2.40: eveu onder ons; 3.00: Canzonetta Sextet; 3.40: Maggie Teyte, sopraan; 4.00: bijbel lezing. 4.45: viool en plano: 5.00: radio jeugdjournaal; 6.30: San6 Soucl; 6.00: Leger des Hell6kwartier; 6.15: CWV-kwar- tler; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse organisten; 7.30: actueel geluld; 7.45 RVD antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: proloog; 8.15: plaat- varla; 9 00: plaatsnamen en hun geschie denis. 9.20: muziek van Rossini; 9.30: tuinconcert „Vrij en Blij"; 10.15: de vaart der volken: 10.35: gram.pl.; 10.45: avond overdenking; 11.00: nieuws; 11.1512.00: beroemde concerten. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.50: (VPRO) dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: ochtend- varla; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: concert; 9.30: waterstanden; 9.35: soft and sweet; 10.00: morgenwijding; 10.15: ar beidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00: kerk- en torenklanken; 11.45: voor dracht; 12.00: Paris vous Chante; 12.30: mededelingen; 12.33: ln 't spionnetje; 12 38: Skymasters; 1.00: nieuws; 1.15: Avroleans; 2.00. uit de bossen van In donesië; 2.15: 80llstenconcert; 3 00: klim op; 4.00: colorlet: 5.00: reizen en trekken; 5.30: Surinaamse muziek; 5.50: kijkjes ln zonneland; 6.00: nieuws; 6.15: sport- praatje. 6.30: radio muziek Journaal; 7.00: Pierre Palla, orgel; 7.30: ln stukken en brokken; 8.00: nieuws* 8 05: radlozoek- llcht; 8.15: Radio Phllh. Orkest; 9.00: Mlllionnalr in nood; 10.15: Romancers; 10.45: reportage wereldkampioenschappen wlelriJden 1949; 11.00: nieuws; 11.15 12.00: gevarieerd avondconcert. AGENDA DONDERDAG: Stadszaal; Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". 1.30—5.30 en 711 uur n.m. VRIJDAG: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". 1012 uur v.m.; 1 305.30 en 711 uur nam. ZATERDAG: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". 1012 uur v.m.; 1.305.30 ca 7II uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5